Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ θέλω να χρησιμοποιείται όπως ανάλογα με to σήμα που ποιανεις πχ όσα και mb να έχεις να μπορείς να μπεis και με 4g όπως ισχύει μέχρι τώρα με to 2g αλλά και με to 3g ! Αν και λένε ότι με 4g καταναλώνει περισσότερα mb !

 

Αν μπεις στη σελίδα του πλαισίου, τα ίδια mb θα καταναλωσεις είτε είσαι σε 2g, 3G, 4g, cs

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στη σελίδα του πλαισίου, τα ίδια mb θα καταναλωσεις είτε είσαι σε 2g, 3G, 4g, cs

 

δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις ; γιατί μόνο στο site του πλαίσιού ; to cs τι είναι ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις ; γιατί μόνο στο site του πλαίσιού ; to cs τι είναι ;

 

Μην κολλας με το παραδειγμα του Πλαισιου.

Ο, τι και αν κανεις με 4G απλα γινεται πιο γρηγορα.

Τιποτα αλλο δεν αλλαζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι σε μεγάλα αρχεία

Αν Βλέπεις youtube, και κάτι δεν σου αρέσει , σε 3G προλαβαίνεις να το σταματήσεις .Αντιθέτως σε 4G θα έχει κατέβει πριν προλάβεις να το σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα να αναφερθώ γενικότερα στο 3G / 4G της Vodafone (μιας και είναι τα βασικό θέμα της ενότητας) και να πω ότι μετά από από 2 χρόνια συνεχούς χρήσης mobile Internet Vodafone το συμπέρασμα είναι μόνο με "καρφωμένο" το WCDMA από τις ρυθμίσεις NETWORK MODE της συσκευής μπορεί να γίνει κάποια δουλειά διαφορετικά...ας μην προσβάλλω την Vodafone διότι είμαστε και σε περίοδο Χριστουγεννιάτικων ευχών
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφερθώ γενικότερα στο 3G / 4G της Vodafone (μιας και είναι τα βασικό θέμα της ενότητας) και να πω ότι μετά από από 2 χρόνια συνεχούς χρήσης mobile Internet Vodafone το συμπέρασμα είναι μόνο με "καρφωμένο" το WCDMA από τις ρυθμίσεις NETWORK MODE της συσκευής μπορεί να γίνει κάποια δουλειά διαφορετικά...ας μην προσβάλλω την Vodafone διότι είμαστε και σε περίοδο Χριστουγεννιάτικων ευχών

 

τι εννοεις καρφωμενο; κλειδωμενο; . εαν ναι λογικο πρεπει να το εχεις κλειδωμενο στο 3g αλλιως παει σαν κοτα οποτε λογικο . σε ολα τα δικτυα συμβαινει αυτο οποτε δεν φταιει η βοντα..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

βήμα-βήμα (Σε Samsung Galaxy Mega με Android 4.2.2 Από: Settings / More Networks / Mobile Networks / Network Mode / (ανοίγει λίστα με: LTE/GSM/WCDMA - GSM/WCDMA - GSM only και WCDMA only και επίλέγω το WCDMA only

 

τι εννοεις καρφωμενο; κλειδωμενο; . εαν ναι λογικο πρεπει να το εχεις κλειδωμενο στο 3g αλλιως παει σαν κοτα οποτε λογικο . σε ολα τα δικτυα συμβαινει αυτο οποτε δεν φταιει η βοντα..
Link to comment
Share on other sites

βήμα-βήμα (Σε Samsung Galaxy Mega με Android 4.2.2 Από: Settings / More Networks / Mobile Networks / Network Mode / (ανοίγει λίστα με: LTE/GSM/WCDMA - GSM/WCDMA - GSM only και WCDMA only και επίλέγω το WCDMA only

 

άρα για καταλάβω δεν υπάρχει μόνο η επιλογή 4g ; πολύ χαζό αυτό να μην κλειδώνει μόνο στο 4g ; . έπρεπε όπως κλειδώνει μόνο το 3g ; έτσι και να κλειδώνει και αυτό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Άμα είχε επιλογή να κλειδώνει μόνο σε 4g δεν θα μπορούσε να δεχτεί κλησεις
Link to comment
Share on other sites

Άμα είχε επιλογή να κλειδώνει μόνο σε 4g δεν θα μπορούσε να δεχτεί κλησεις

 

δεν ειναι για κλήσεις το 4g ; αλλα μονό για ίντερνετ; και πάλι σε στικάκι πρέπει να υπάρχεί η επιλόγή μονό 4g ; ακόμα και στο κινητό πρέπει να κλείδωνει μόνο στο 4g ; διότι τώρα που η βόνταφον δίνει δωρεάν ιντερνετ να μπορεί ο χρήστης να έιναι 100% σίγουρος οτι δεν γύρίσει το κινητό σε 3g ή 2g και δεν θα τον χρεώσει εξτρα. επίσης αμα κάνει το κινητο του ως hotstpot να μπορεί να μπει απο υπολογιστή ή απο άλλο κινητό με την μέγιστη ταχυτητα του 4g και όχι 3g κάτω . εγω ετσι θα ηθέλα να είναι τα κινητα 4g αλλα και τα usb stickakia.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν "κλείδωνε" μόνο σε 4G θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτίου 4G και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

 

άρα για καταλάβω δεν υπάρχει μόνο η επιλογή 4g ; πολύ χαζό αυτό να μην κλειδώνει μόνο στο 4g ; . έπρεπε όπως κλειδώνει μόνο το 3g ; έτσι και να κλειδώνει και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Αν "κλείδωνε" μόνο σε 4G θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτίου 4G και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

Λογικό είναι αυτό που λες αλλά είναι σαν να έλεγες...

Αν "κλείδωνε" μόνο σε 3G θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτύου 3G και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

η

Αν "κλείδωνε" μόνο σε Edge θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτύου Edge και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

Ειδικά το τελευταίο μέχρι σήμερα θα με είχε βολέψει πολύ αν υπήρχε και φαντάζομαι και άλλους

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που λες αλλά είναι σαν να έλεγες...

Αν "κλείδωνε" μόνο σε 3G θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτύου 3G και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

η

Αν "κλείδωνε" μόνο σε Edge θα είχες Internet μόνο όπου υπήρχε κάλυψη δικτύου Edge και όπου δεν υπήρχε κάλυψη θα ήσουν εκτός και από data & από voice

Ειδικά το τελευταίο μέχρι σήμερα θα με είχε βολέψει πολύ αν υπήρχε και φαντάζομαι και άλλους

 

μια χαρά ! Μακαρι να κλειδώνε !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Επειδή είμαι φαντάρος και δε προλαβαίνω να μάθω σε κατάστημα τι παίζει θέλω να ρωτήσω το εξής : έχω το Unlimited 50 που μου δίνει 500 Mb το μήνα. Αν θέλω να έχω αρκετά παραπάνω Mb τι πρέπει να κάνω και τι να ενεργοποιήσω ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Επειδή είμαι φαντάρος και δε προλαβαίνω να μάθω σε κατάστημα τι παίζει θέλω να ρωτήσω το εξής : έχω το Unlimited 50 που μου δίνει 500 Mb το μήνα. Αν θέλω να έχω αρκετά παραπάνω Mb τι πρέπει να κάνω και τι να ενεργοποιήσω ;

Ευχαριστώ

Στο πρόγραμμα σου ισχύουν τα ακόλουθα

Χρεώσεις μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης

Εθνικές κλήσεις (ή / και βίντεο-κλήσεις) 0,00616€/δευτερόλεπτο (0,37€/λεπτό)

Αποστολή μηνύματος SMS (εθνικά δίκτυα) 0.134€/SMS

Αποστολή μηνύματος SMS (διεθνή δίκτυα) 0.2091€/ SMS

Internet από το κινητό 2€/ 30ΜΒ για τα Unlimited 15-35 Π & 5€/ 100ΜΒ για τα Unlimited 45Π-50, όπως επίσης και για τα Vodafone Unlimited 100-125-195 old

Για τα προγράμματα που δεν έχουν ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, η χρέωση είναι €1/ ημέρα χρήσης (Vodafone Internet ΟΛΗ ΜΕΡΑ)

 

 

Λύση

 

Να ενεργοποιήσεις ένα CU 600ΜΒ = 5 ευρώ + δώρο ανανέωσης

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

έχω το Nexus 7 v2 4G εδώ και 10 μέρες, από http://www.you.gr. Έχω πάρει 3G καρτούλα από VF αλλά το πρόβλημα είναι ότι μου λέει NO SERVICE|VODAFONE GR και από τη VF μου είπαν ότι όλα είναι καλά με τη σύνδεσή μου (δοκίμασαν τη κάρτα σε άλλο κινητό και ήταν ΟΚ). Αναρωτιέμαι μήπως τρέχει κάτι με τις ρυθμίσεις του APN όπως είναι περασμένες στο tablet μέσω της κάρτας SIM, ή αν η 4.4 έχει κάποια ασυμβατότητα με κάποιους παρόχους.

Τι λέτε; Υπάρχει κάποιος με VF3G και το v2; Αν ναι, μπορεί να μου ποστάρει τις ρυθμίσεις του APN να σιγουρευτώ ότι είναι ΟΚ; Αλλιώς η μόνη άλλη λύση είναι να είναι χαλασμένο το 3G της συσκευής και να θέλει επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

έχω το Nexus 7 v2 4G εδώ και 10 μέρες, από http://www.you.gr. Έχω πάρει 3G καρτούλα από VF αλλά το πρόβλημα είναι ότι μου λέει NO SERVICE|VODAFONE GR και από τη VF μου είπαν ότι όλα είναι καλά με τη σύνδεσή μου (δοκίμασαν τη κάρτα σε άλλο κινητό και ήταν ΟΚ). Αναρωτιέμαι μήπως τρέχει κάτι με τις ρυθμίσεις του APN όπως είναι περασμένες στο tablet μέσω της κάρτας SIM, ή αν η 4.4 έχει κάποια ασυμβατότητα με κάποιους παρόχους.

Τι λέτε; Υπάρχει κάποιος με VF3G και το v2; Αν ναι, μπορεί να μου ποστάρει τις ρυθμίσεις του APN να σιγουρευτώ ότι είναι ΟΚ; Αλλιώς η μόνη άλλη λύση είναι να είναι χαλασμένο το 3G της συσκευής και να θέλει επιστροφή.

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ με το note 8 LTE (το πόσταρα και στο σχετικό thread - sorry mods). Με 3g καρτούλα (Internet only) αν και δείχνει τις κεραίες του σήματος ( το note 8 είναι και τηλέφωνο ) δεν "πιάνει" internet

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στη τεχνική εξυπηρέτηση της Vf και μου είπαν να δοκιμάσω τη micro SIM σε ένα κινητό έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί. Αν και μετά από αυτό το βήμα έχω ακόμα NO SERVICE τότε θα πρέπει να φταίει η συσκευή. Στις ρυθμίσεις APN απλά αντί για "internet.vodafone.gr" θα βάλω "internet", όπως έχει αναφερθεί και από άλλους. Fingers crossed. Θα ξέρω μάλλον το απόγευμα.
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στη τεχνική εξυπηρέτηση της Vf και μου είπαν να δοκιμάσω τη micro SIM σε ένα κινητό έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί. Αν και μετά από αυτό το βήμα έχω ακόμα NO SERVICE τότε θα πρέπει να φταίει η συσκευή. Στις ρυθμίσεις APN απλά αντί για "internet.vodafone.gr" θα βάλω "internet", όπως έχει αναφερθεί και από άλλους. Fingers crossed. Θα ξέρω μάλλον το απόγευμα.

 

Σε οτι ταμπλετ έχω δοκιμάσει με κάρτα cu, πάντα internet.Vodafone.gr ήθελε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στη τεχνική εξυπηρέτηση της Vf και μου είπαν να δοκιμάσω τη micro SIM σε ένα κινητό έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί. Αν και μετά από αυτό το βήμα έχω ακόμα NO SERVICE τότε θα πρέπει να φταίει η συσκευή. Στις ρυθμίσεις APN απλά αντί για "internet.vodafone.gr" θα βάλω "internet", όπως έχει αναφερθεί και από άλλους. Fingers crossed. Θα ξέρω μάλλον το απόγευμα.

 

Όταν έβαλα "ιnternet" αντί για "internet.vodafone.gr" στο apn δούλεψε. Τώρα βγάζει ένα μεγάλο H και δύο τοξάκια όταν δε βρίσκει wifi.

Ευχαριστώ bluecap για την πληροφορία κι εύχομαι να δουλέψει και σε σένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα "ιnternet" αντί για "internet.vodafone.gr" στο apn δούλεψε. Τώρα βγάζει ένα μεγάλο H και δύο τοξάκια όταν δε βρίσκει wifi.

Ευχαριστώ bluecap για την πληροφορία κι εύχομαι να δουλέψει και σε σένα!!!

 

το Η σημαινει οτι εισαι σε δικτυο 3ης γενιας 3g plus οποτε μια χαρα!!! και τα βελακια δειχνουν οτι χρησιμοποιειται το δικτυο και ανεβοκατεβαζει δεδομενα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωσή μου μάλλον έχουμε να κάνουμε με χαλασμένη micro SIM καρτούλα. Μόλις έβαλα μία micro SIM φίλου μου από S3 έπιασε σήμα με τη μία. Καρφί για Vf και αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωσή μου μάλλον έχουμε να κάνουμε με χαλασμένη micro SIM καρτούλα. Μόλις έβαλα μία micro SIM φίλου μου από S3 έπιασε σήμα με τη μία. Καρφί για Vf και αλλαγή.

 

πήγαινε στο κατάστημα και πάρε νέα σημ μικρή 5ευρώ κοστίζει η αντικατάστασή.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...