Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω η διαχείριση μπαταρίας είναι προβληματική από το λειτουργικό και δεν φταίει το 925. Πρεπει να το κοιτάξει σοβαρά αυτό το θέμα η ΜΣ.

 

 

έκλεισα και εγώ τα πάντα από το παρασκήνιο και έβγαλα όλες τις εφαρμογές μπαταρίας και πράγματι είδα βελτίωση, όχι καμιά τρομερή αλλά τώρα το κινητό κρατάει άνετα τη νορμάλ μέρα που βγάζουν τα περισσότερα σημερινά smartphones με σχετικά έντονη χρήση. Πριν το κάνω ήταν χειρότερο και από το προηγούμενο κινητό μου, το ΗΟΧ κάτι που δεν περιμένα να δω. Πρέπει να δουλέψει σκληρά η ΜΣ στην μπαταρία γιατί υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα. Καταρχην δεν έχουμε μια ενημέρωση ποια εφαρμόγη καταναλώνει την μπαταρία και πόσο.

 

 

 

 

 

death grip όσο και να το πάλεψα δεν έιχα αλλά πιστεύω τον haki ότι είχε. Συμβαίνουν αυτά. Νομίζω δεν είναι γενικό το θέμα σε αυτό το σημείο. Η μπαταρία του νομίζω είναι το μόνο μεγάλο μείον.

 

 

 

 

 

 

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα._

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομίζω η διαχείριση μπαταρίας είναι προβληματική από το λειτουργικό και δεν φταίει το 925. Πρεπει να το κοιτάξει σοβαρά αυτό το θέμα η ΜΣ.

έκλεισα και εγώ τα πάντα από το παρασκήνιο και έβγαλα όλες τις εφαρμογές μπαταρίας και πράγματι είδα βελτίωση, όχι καμιά τρομερή αλλά τώρα το κινητό κρατάει άνετα τη νορμάλ μέρα που βγάζουν τα περισσότερα σημερινά smartphones με σχετικά έντονη χρήση. Πριν το κάνω ήταν χειρότερο και από το προηγούμενο κινητό μου, το ΗΟΧ κάτι που δεν περιμένα να δω. Πρέπει να δουλέψει σκληρά η ΜΣ στην μπαταρία γιατί υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα. Καταρχην δεν έχουμε μια ενημέρωση ποια εφαρμόγη καταναλώνει την μπαταρία και πόσο.

 

death grip όσο και να το πάλεψα δεν έιχα αλλά πιστεύω τον haki ότι είχε. Συμβαίνουν αυτά. Νομίζω δεν είναι γενικό το θέμα σε αυτό το σημείο. Η μπαταρία του νομίζω είναι το μόνο μεγάλο μείον.

 

Σήμερα βρέθηκα σε σημείο με οριακό σήμα 2g (1 γραμμή και όχι πάντα...). Έκανα τη δοκιμή για death grip αλλα ευτυχώς τίποτα. Κανονικά το σήμα. Όχι πως αμφισβητώ τα παιδιά που συνάντησαν το πρόβλημα. Ίσως να φταίει η παρτίδα. Τι να πω?

Για την μπαταρία, σίγουρα χρειάζεται βελτιώσεις. Εγω με πολλααααα τηλέφωνα (σχεδον καθόλου sms), 2,30-3,00 ώρες ίντερνετ (εδώ έχω μεγααααλη κατανάλωση), λίγα βίντεο στο youtube, κάποιες φωτογραφίες κλπ (κάποιες μέρες και παιχνίδια από την ανηψιουλα...) βγαζει ανετα την μέρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την μπαταρία είμαι ικανοποιημένος. Ίσως γιατί έρχομαι από το 820 το οποίο ενω αρχικα ηταν μια χαρα, μετά τα (ενεργοβόρα) καλούδια που προστέθηκαν με την amber είχε ένα θεματάκι με την αυτονομία του. Με το 925 είμαι μια χαρά εκτός από τις ημέρες που θα το παρακάνω (πχ εκτεταμένο gaming).

 

Καλό είναι πάντως να επισημάνουμε 2-3 πραγματάκια που βοηθάνε στην καλύτερη αυτονομία. Το βασικότερο (με διαφορά) είναι η επιλογή σκούρου θέματος. Αυτό ισχύει και για το 925 αλλά γενικά για συσκευές με amoled οθόνη. Επίσης καλό είναι να απενεργοποιηθούν άσχετα features που μπορεί να τρώνε μπαταρία χωρίς λόγο όπως το feedback στην MS ή η σύνδεση Xbox για όποιον δεν παίζει παιχνίδια κλπ. Ενεργοβόρο είναι και το NFC οπότε φροντίστε να μην μένει ανοιχτό χωρίς λόγο.

 

Τέλος Glance screen, double tap, 3G, WiFi κλπ εννοείται πως καταναλώνουν αρκετά οπότε όταν/αν δεν χρησιμοποιούνται καλό είναι να απενεργοποιούνται.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απ' όλα? Για το Most Wanted δεν έχω ακούσει καλά πράγματα... :lol: :p

 

:D

 

Από το πρωί στο τρέξιμο δικαιούμαι και κάνα "ορθογραφικο σαρδάμ" ...fixed ;)

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα ήθελα να εκφέρουμε άποψη συγκρίνοντας τα κινητά για τη μπαταρία και όχι απλά λέγοντας οτι το 925 έχει θέμα. Ποιο δλδ smartphone αυτής της κατηγορίας έχει πρακτικά καλύτερη μπαταρία στη καθημερινή χρήση;
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα ήθελα να εκφέρουμε άποψη συγκρίνοντας τα κινητά για τη μπαταρία και όχι απλά λέγοντας οτι το 925 έχει θέμα. Ποιο δλδ smartphone αυτής της κατηγορίας έχει πρακτικά καλύτερη μπαταρία στη καθημερινή χρήση;

 

η λίστα είναι πολύ μεγάλη αλλα νομίζω δεν έχει και νόημα να αναφέρουμε 100 συσκευές και να μπαίνουμε σε συγκρίσεις...

το κυριότερο πρόβλημα των windows phone είναι το χωρίς λόγο battery drain, είναι κοινώς αποδεκτό απο τους περισσότερους ότι υπάρχει και η ms πρέπει να κάνει κάτι για αυτο...

είναι αστειο τη τρέχουσα στιγμή που μιλάμε ναυαρχίδες στο αντίπαλο στρατόπεδο να προσφέρουν διπλάσια αυτονομια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια.διαβαζω αυτά που λετε για την μπαταρια. εχουν περασει από τα χερια μου ολες σχεδόν οι ναυαρχιδες της σαμυ....με την χρηση που κανω ΚΑΜΙΑ δεν μου εβγαλε πανω από μια ημερα.το βραδυ στις 10 ζητουσαν φορτιση....
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι συνδεδεμένος μονο με 3G ολη την ημερα και με σχετικα σκληρη χρηση.το βραδυ που πέφτω να κοιμηθώ το βαζω να φορτίσει και ακομα εχει ένα 30-40%.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια απορία.. το εχω στο 4G και απ οτι μου είπαν στη vodafone, έχει καλυψη 4G στο σπίτι μου, ομως το κινητό στην ενδειξη δεν γράφει 3g, 4g κλπ αλλα κατι άλλα που δεν καταλαβαίνω, Η, Η+ και κάτι τέτοια. Όταν εχω 4G τι πρέπει να γράφει?
Link to comment
Share on other sites

Κλασεις ανωτερο σε design το το 920, το 925 ειναι σαν ψευτικο οπως τα περισοτερα smartphones της αγορας, οσο για μπαταρια, μειονεκτηματα κλπ που λενε μερικοι πως εχει το 920 ενω το 925 οχι απλα δεν υσχυει, ειναι 100% ακριβως τα ιδια κινητα με τη μονη διαφορα πως το 925 εχει πιο ασχημο-ψευτικο design και ειναι 100 ευρω ακριβοτερο και τα δυο αρνητικα, τον τελευταιο καιρο το εψαχνα να αγορασω 920 και εμαθα πως υπαρχει και το 925 ομως μολης το ειδα σιγουρεψα σε 920. Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Κλασεις ανωτερο σε design το το 920, το 925 ειναι σαν ψευτικο οπως τα περισοτερα smartphones της αγορας, οσο για μπαταρια, μειονεκτηματα κλπ που λενε μερικοι πως εχει το 920 ενω το 925 οχι απλα δεν υσχυει, ειναι 100% ακριβως τα ιδια κινητα με τη μονη διαφορα πως το 925 εχει πιο ασχημο-ψευτικο design και ειναι 100 ευρω ακριβοτερο και τα δυο αρνητικα, τον τελευταιο καιρο το εψαχνα να αγορασω 920 και εμαθα πως υπαρχει και το 925 ομως μολης το ειδα σιγουρεψα σε 920.

 

Καλά αυτό ήταν το ανέκδοτο της χρονιάς Άκου σα ψεύτικο! :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το 920 ενοω που ξεφευγει τελιως απ το κλασικο design των περισοτερων συσκευων, φυσικα στην εμφανιση ενοω οτι μοιαζει γιατι σαν κατασκευη ειναι παρα πολυ καλο αλλα αν τα βαλω διπλα διπλα θα προτιμισω το 920 σαν στιβαροτητα και design, γνωμη μου φυσικα καποιος μπορει να εχει διαφορετικο γουστο απο μενα δεν λεω ντε και καλα οτι ειναι ετσι, τα γουστα του καθενως διαφερουν. Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το 920 ενοω που ξεφευγει τελιως απ το κλασικο design των περισοτερων συσκευων, φυσικα στην εμφανιση ενοω οτι μοιαζει γιατι σαν κατασκευη ειναι παρα πολυ καλο αλλα αν τα βαλω διπλα διπλα θα προτιμισω το 920 σαν στιβαροτητα και design, γνωμη μου φυσικα καποιος μπορει να εχει διαφορετικο γουστο απο μενα δεν λεω ντε και καλα οτι ειναι ετσι, τα γουστα του καθενως διαφερουν.

 

Όπως ακριβώς το είπες φίλε μου. Γουστα είναι αυτά και ποικίλουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια απορία.. το εχω στο 4G και απ οτι μου είπαν στη vodafone, έχει καλυψη 4G στο σπίτι μου, ομως το κινητό στην ενδειξη δεν γράφει 3g, 4g κλπ αλλα κατι άλλα που δεν καταλαβαίνω, Η, Η+ και κάτι τέτοια. Όταν εχω 4G τι πρέπει να γράφει?

 

Ανάλογα με το firmware (και την χώρα προέλευσης της συσκευής), η ένδειξη μπορεί να ποικίλλει. Το πιο διαδεδομένο είναι το 4G αλλά μπορεί να δείχνει και LTE ή και σκέτο L.

 

Το Η+ που σου βγάζει δεν είναι 4G. Όταν θα βρεθείς κάπου που θα υπάρχει 4G κάλυψη θα αλλάξει σε κάποιο από αυτά που έγραψα.

 

Προσωπικά σε 820 με γαλλικό firmware και σε 925 με αγγλικό μου δείχνει 4G.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

πλέον 337,00 € στα σκρουτζομάγαζα

και 349,00 € στις αλυσίδες (πλαίσιο, multirama, public κ.α.)

 

(και το 920 δεν υπάρχει πλέον στις αλυσίδες)

Link to comment
Share on other sites

πλέον 337,00 € στα σκρουτζομάγαζα

και 349,00 € στις αλυσίδες (πλαίσιο, multirama, public κ.α.)

 

(και το 920 δεν υπάρχει πλέον στις αλυσίδες)

 

Η πλάκα είναι ότι στο public είχε από χτες 349. Σήμερα έστειλα μήνυμα στο facebook στο πλαίσιο και μου είπαν σε ευχαριστούμε για την παρατήρηση και ότι θα το κοιτάξουν. Το άλλαξαν αμέσως :)

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

λέω να περιμένω 2-3 μέρες να δω πόσο θα πάνε τα σκρουτζομάγαζα τις παραεισαγωγές από eu

και αν δεν πλησιάζει τα 300,00 €, να το τσιμπήσω στα 349,00 € από πλαίσιο

349,00 € και 24 άτοκες δόσεις για το 925 νομίζω είναι win win

:P

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα με την 2η. Στην πρώτη δεν μου δεχόταν την κάρτα. Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

λέω να περιμένω 2-3 μέρες να δω πόσο θα πάνε τα σκρουτζομάγαζα τις παραεισαγωγές από eu

και αν δεν πλησιάζει τα 300,00 €, να το τσιμπήσω στα 349,00 € από πλαίσιο

349,00 € και 24 άτοκες δόσεις για το 925 νομίζω είναι win win

:P

 

Απλά προσέξτε γιατί πριν λίγο καιρό είχε πέσει η τιμή στα 329 στα Σκρτουτζομάγαζα και μέσα σε ένα 15 μέρες έφτασε πάλι στα 360. Όχι οτι θα ξαναγίνει αλλά όσο δε κυκλοφορεί το 929 η τιμή θα έχει πάνω κάτω ανάλογα με τη ζήτηση.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

270 euro στο πλαισιο!!

http://www.plaisio.gr/Campaign/20131211-B2B.htm (η τιμη 219 ειναι χωρις φπα)

 

Είναι για εταιρείες. Πρέπει να κοπεί τιμολόγιο :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι για εταιρείες. Πρέπει να κοπεί τιμολόγιο :p

 

Όχι, ειναι για όλους, κάποιοι απο εμάς έχουν κάνει ήδη παραγγελία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...