Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνουμε tethering; Προσπαθώ όλη μέρα σήμερα αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Ρυθμίσεις->κοινή χρήση ίντερνετ.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω και μου βγάζει το εξής:

 

Δεν γίνεται κοινή χρήση της συνδεσης

 

Δεν υπάρχει σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας για κοινή χρήση αυτή την στιγμη. Ελέξτε τις ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας και το σήμα σας και δοκιμάστε ξανα.

 

Φυσικά έχω ανοικτά τα data και με αρκετά MB και φυσικά δεν το δοκίμασα σε ένα μόνο σημείο αλλά από το πρωί το δοκιμάζω σχεδόν σε όποιο σημείο βρέθηκα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως μπορω να κανω αθορυβο το κινητο με καποιο γρηγορο τροπο?

ουτε ηχο κλησης, ουτε δονηση.

 

για να το βαζω πριν κοιμηθω.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω και μου βγάζει το εξής:

 

Δεν γίνεται κοινή χρήση της συνδεσης

 

Δεν υπάρχει σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας για κοινή χρήση αυτή την στιγμη. Ελέξτε τις ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας και το σήμα σας και δοκιμάστε ξανα.

 

Φυσικά έχω ανοικτά τα data και με αρκετά MB και φυσικά δεν το δοκίμασα σε ένα μόνο σημείο αλλά από το πρωί το δοκιμάζω σχεδόν σε όποιο σημείο βρέθηκα.

 

Συνδέεσαι κανονικά με τα mb που έχεις ή υπάρχει και εκεί θέμα;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεσαι κανονικά με τα mb που έχεις ή υπάρχει και εκεί θέμα;

 

Κανονικότατα μεσω data. Απλά δεν μπορώ να στείλω σε άλλη συσκευή. Μου βγάζει στιγμιαία το κινητό με τον αριθμό του και έναν κωδικό (κρατάει κάπου 1 δευτερόλεπτο) και μετα βγάζει το μήνυμα που γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα μεσω data. Απλά δεν μπορώ να στείλω σε άλλη συσκευή. Μου βγάζει στιγμιαία το κινητό με τον αριθμό του και έναν κωδικό (κρατάει κάπου 1 δευτερόλεπτο) και μετα βγάζει το μήνυμα που γράφω παραπάνω.

Συνδεση WiFi εχεις ανοιχτη???

 

Μετα απο 3 εβδομαδες συμβιωσης με το 520, μπορω να πω πως μου ειναι δυσκολο να ασχοληθω ξανα με το Symbian του πολυαγαπημενου μου Ν8!

Βεβαια, το κουβαλαω ακιμα μαζι μου, γιατι οι φωτο του δεν παιζοντα ...

Αν υπηρχε κι αυτη η ρημαδιασμενη notification bar, και πληκτρολογιο Τ9 για μηνυματα (δε μπορω με τιποτα να συνηθισω/γραψω γρηγορα...), οπως αυτο του RapDialer, θα ελεγα οτι δε μου λειπει τιποτα ...

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Συνδεση WiFi εχεις ανοιχτη???

 

Το έχω δοκιμάσει και με κλειστό και με ανοικτό. Τιποτα....

 

Διάβασα σε νήμα για άλλο lumia (νομιζω το 920) οτι αν ειναι branded το κινητό σε βονταφον και το βάλεις να κάνει tethering με καρτα αλλου δικτύου, δεν το κάνει. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Τρεχτε να πολαβετε εχουν το κινητο 1,23 ε στο skroutz

 

 

Μπααα...λέω καλύτερα να πάρω το 925 ή το 1020 με 1,23 ευρώ!:p

 

Προβλέπω κάποιος θα απολυθεί...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τσιμπισα παντως

 

Τζαμπα έκανες την διαδικασία και μάλλον θα χαλαστείς.

Θα σου στείλουν μέηλ οτι οφειλόταν σε λάθος του υπολογιστή ή κάτι τέτοιο και ζητάνε συγνώμη που δεν μπορούν να εκτελέσουν την παραγγελία. Ίσως και ένα εκπτωτικό κουπόνι για 5-10 ευρώ ή 5% σε επόμενη αγορά (για λόγους μαρκετινγκ).

 

Θα τσιμπήσουν έτσι κάποιους πελάτες, θα χάσουν κάποια αστεράκια απο κριτικές στο σκρουτζ (που όποιος όμως διαβαζει το σχολια θα καταλαβαίνει οτι δεν έφταιγαν αυτοί) και τέλος.

 

Μην περιμένεις να αγοράσεις κινητό με 1,23 ευρώ πάντως!:p

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι εγινε... :)

Το κινιτο το εχω τρεις μερες, θα ηθελα να ξέρω αν η μπαταρία είναι ενταξει, το φώρτισα κανονικά στο 100% και γράφει ότι απομένουν μόνο 20 ώρες με εξοικονόμηση είναι νορμάλ. ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω και μου βγάζει το εξής:

 

 

 

 

 

Δεν γίνεται κοινή χρήση της συνδεσης

 

 

 

 

 

Δεν υπάρχει σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας για κοινή χρήση αυτή την στιγμη. Ελέξτε τις ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας και το σήμα σας και δοκιμάστε ξανα.

 

 

 

 

 

Φυσικά έχω ανοικτά τα data και με αρκετά MB και φυσικά δεν το δοκίμασα σε ένα μόνο σημείο αλλά από το πρωί το δοκιμάζω σχεδόν σε όποιο σημείο βρέθηκα.

 

 

 

 

Δηλαδη σου βγαζει για 1" το παρακάτω και μετά χάνεται?

 

Μήπως έχεις εξοικονόμηση ενέργειας και παίζει κάτι με αυτό?

 

Η φωτογραφία (όπως και το post) ανεβασμένη με το tapatalk. Μετά το σημερινό update δουλεύει άψογα....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ακριβώς αυτό που έβαλες στην φώτο για 1-2 δευτερόλεπτα( Φυσικά λεει lumia 520 και έχει άλλον κωδικό). Μετά μου εμφανίζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω.

 

Το δοκίμασα με ανοικτό και κλειστό το wifi και δεν έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας ποτέ.

 

Μήπως δεν διαμοιράζει επειδή το σήμα στην περιοχή είναι κατά βάση 2G;

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ακριβώς αυτό που έβαλες στην φώτο για 1-2 δευτερόλεπτα( Φυσικά λεει lumia 520 και έχει άλλον κωδικό). Μετά μου εμφανίζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω.

 

 

 

 

 

Το δοκίμασα με ανοικτό και κλειστό το wifi και δεν έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας ποτέ.

 

 

 

 

 

Μήπως δεν διαμοιράζει επειδή το σήμα στην περιοχή είναι κατά βάση 2G;

 

 

 

 

 

Κι εγώ με 2g είμαι στο σπίτι (απο εκεί και η φωτο)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εxω αρχίσει να πιστεύω ότι παίζει ρόλο που είναι branded vodafone.:mad:

 

το βασίζω σε κάτι παρόμοιο που διάβασα για άλλο δίκτυο και κλείδωμα

http://phoneboy.com/5665/how-to-enable-tethering-on-a-nokia-lumia-520-previously-locked-to-att/

 

Ας μου δώσει κάποιος με wind αρχικά τι έχει γραμμένα στο internet apn όπως μας ζητάει στοιχεία το τηλέφωνο. Να το δοκιμάσω και βλέπουμε. Ζητησα το ίδιο και στο νημα για τα wind κινητα αλλά όλοι μου έδιναν τις ρυθμίσεις του αντροιντ!

 

Το βρήκα. Είναι όπως το γράφει ο τύπος στο λινκ παραπάνω. Τελικά το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο για branded ώστε αν πας να κάνεις tethering με άλλη κάρτα να μπλοκάρει. Ακόμη ένα κακό για τα branded κινητά. Αρχίζω να πιστεύω ότι το όποιο κέρδος από τα σκρουτζομάγαζα το πληρώνουμε αλλιώς...

 

Με το που πήγα να κατεβάσω όμως την εφαρμογή μου είπε ότι την έχω ήδη αγορασμένη. Έψαξα στο ιστορικό αγορών στον λογαριασμό μου και είδα οτι όντως υπήρχε εξαρχής στο κινητό (όταν μου είχαν βάλει την unbranded έκδοση από το κατάστημα). Ενεργοποίησα να δέχομαι push εφαρμογές και την έκανα reinstall. Δεν πείραξα τίποτα περισσότερο και βουαλά, μπορώ να κάνω tethering.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εxω αρχίσει να πιστεύω ότι παίζει ρόλο που είναι branded vodafone.:mad:

 

το βασίζω σε κάτι παρόμοιο που διάβασα για άλλο δίκτυο και κλείδωμα

http://phoneboy.com/5665/how-to-enable-tethering-on-a-nokia-lumia-520-previously-locked-to-att/

 

Ας μου δώσει κάποιος με wind αρχικά τι έχει γραμμένα στο internet apn όπως μας ζητάει στοιχεία το τηλέφωνο. Να το δοκιμάσω και βλέπουμε. Ζητησα το ίδιο και στο νημα για τα wind κινητα αλλά όλοι μου έδιναν τις ρυθμίσεις του αντροιντ!

 

Το βρήκα. Είναι όπως το γράφει ο τύπος στο λινκ παραπάνω. Τελικά το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο για branded ώστε αν πας να κάνεις tethering με άλλη κάρτα να μπλοκάρει. Ακόμη ένα κακό για τα branded κινητά. Αρχίζω να πιστεύω ότι το όποιο κέρδος από τα σκρουτζομάγαζα το πληρώνουμε αλλιώς...

 

Με το που πήγα να κατεβάσω όμως την εφαρμογή μου είπε ότι την έχω ήδη αγορασμένη. Έψαξα στο ιστορικό αγορών στον λογαριασμό μου και είδα οτι όντως υπήρχε εξαρχής στο κινητό (όταν μου είχαν βάλει την unbranded έκδοση από το κατάστημα). Ενεργοποίησα να δέχομαι push εφαρμογές και την έκανα reinstall. Δεν πείραξα τίποτα περισσότερο και βουαλά, μπορώ να κάνω tethering.

 

Και γιατι δεν το φλασαρεις να μην έχεις τέτοια θέματα? Κι εμένα branded Vodafone ήταν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το φλασαρεις να μην έχεις τέτοια θέματα? Κι εμένα branded Vodafone ήταν.

 

Επειδή μέχρι την στιγμή που παρακολουθούσα το νήμα για τα φλασαρίσματα, δεν βρήκα ποια έκδοση να φλασάρω (έχει πάρα πολλές).

Βολεύτηκα κιόλας τώρα που το έστησα όπως ήθελα και βαριέμαι να το ξανακάνω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ ότι κατάλαβα, αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί με φλασαρίσματα κλπ δεν πολύ αξίζει η διαφορά των 115 ευρώ των e shop έναντι πχ του πλαισίου που είναι 139 αυτή τη στιγμή. Σωστά?

Από πλαίσιο είχε κάνεις θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην νομίζεις οτι είναι τίποτα δραματικά τα πράγματα. Αν πάρεις branded κινητό και δεν το φλασάρεις θα έχεις τρία μειονεκτήματα (αυτά έχω εντοπίσει ως τώρα):

 

- Θα σου βγαίνει το λογότυπο της vodafone στην έναρξη όταν ανοίγεις το κινητό. Τις εφαρμογές της vodafone μέσα τις σβήνεις με το καλημέρα. Δεν το θεωρώ καν πρόβλημα.

- Όταν πας να κάνεις tethering με κάρτα διαφορετική της vodafone είναι πιθανόν (ανάλογα με το ποιας χώρας είναι branded το κινητό) να μην σε αφήνει. Κατεβάζεις μια εφαρμογή της Nokia για αυτό (γράφω παραπάνω ποια εφαρμογή) και το λύνεις. Είναι από τα προβλήματα που αν δεν ξέρεις την λύση σαλτάρεις, αλλά αφού υπάρχει προηγούμενο και η λύση, είναι κάτι σχετικά απλό.

- Δεν έχει datasence για να μετράς πόσα ΜΒ τρως απο το data plan σου. Αυτο το θεωρώ μια σοβαρή έλλειψη. Η vodafone το έχει βγάλει για να χρησιμοποιείς τον δικό τους μετρητή. Αν έχεις vodafone κάρτα είσαι οκ, δεν θα σου λείψει. Αν έχεις άλλη κάρτα θα πρέπει να βρεις κάποια εφαρμογή από το store για να μετράς τα ΜΒ που καταναλώνεις. Να βάλεις datasence, δεν είναι εφικτό για την ώρα χωρίς φλασάρισμα.

 

 

Αυτά είναι τα "μειονεκτήματα" μιας branded συσκευής vodafone lumia. Τα ζυγίζεις και επιλέγεις. Εγώ όταν το πήρα δεν υπήρχε δίλλημα, επειδή έδωσα σε σκρουτζομάγαζο 130 την στιγμή που στα μαγαζιά το είχε στα 199. 69 ευρώ διαφορά. Στις τωρινές τιμολογήσεις η διαφορά είναι απο τα 139 στα 115 ευρώ. 24 ευρώ είναι μεν ένα ποσο, αλλά όχι 1/3 της τιμής της συσκευής. Απλά, αν είναι να δώσεις τα παραπάνω ευρώ, διασφάλισε ότι όντως είναι unbranded και οτι όντως προορίζεται για την αγορά της Ελλάδας. Θα τα δώσεις που θα τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός. Σ ευχαριστώ πολύ. Για 24 ευρώ θα το πάρω από πλαίσιο, αφού διασφαλίσω αυτά που ανέφερες αν και εχθές που το είδα είχε και datasense τελικά, άρα πρέπει να είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω ενα 520 στα χέρια μου (μεχρι να δω τι κερατο θα γινει με το noteli που μετα την αναβάθμιση τα εκανε μανταρα με μπαταρία και ελληνική γλωσσα) 2 γργορες ερωτήσεις...

 

Πως "παίρνουμε" screen capture και πως μπορω να απενεργοποιώ τα δεδομένα (3g);;

 

Κατι αλλο... Η wind δεν εχει βγαλει για wp το γνωστό της Application;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω ενα 520 στα χέρια μου (μεχρι να δω τι κερατο θα γινει με το noteli που μετα την αναβάθμιση τα εκανε μανταρα με μπαταρία και ελληνική γλωσσα) 2 γργορες ερωτήσεις...

 

Πως "παίρνουμε" screen capture και πως μπορω να απενεργοποιώ τα δεδομένα (3g);;

 

Κατι αλλο... Η wind δεν εχει βγαλει για wp το γνωστό της Application;;

 

screen capture: power button+πλήκτρο μενου

3g: ρυθμίσεις->κινητή τηλεφωνια->σύνδεση δεδομένων. Ακομα πιο εύκολα, βάζεις ένα live tile στην αρχική

Εφαρμογή wind νομίζω μόνο για f2g. Όχι συμβόλαιο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...