Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θέλω να σβήσω τους χάρτες, τις διάφορες ξένες γλώσσες του touchpal, το "ειδήσεις και καιρός" και γενικά ότι άχρηστο τέτοιου είδους υπάρχει μέσα στο κινητό. Έκανα root αλλά δεν ξέρω πως να τα σβήσω. Μια βοήθεια κάποιος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δοκίμασε με το Root Uninstaller αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ μη σβήσεις κάτι που θα επηρεάσει τη λειτουργία του κινητού. Πάρε back up για σιγουριά αλλά και πάλι προσεχτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα σε όλους παιδιά! είμαι η ελένη απο κρήτη! πριν 1 χρόνο περίπου αγόρασα το alcatel OT 991 d . το αγόρασα απο το internet απο μια εταιρεία στην αθήνα στη τιμη των 139 ευρω! οταν το παρέλαβα στα χέρια μου διαπίστωσα πως το μενού είναι στα γερμανικα!!!! εψαξα για ελληνικα μα μάταιο!!! οπότε αναγκάστηκα να βάλω αγγλική γλώσσα... Μίλησα με τον κύριο που μου το πούλησε στο τηλέφωνο κ του ειπα οτι η συσκευή που μου πούλησε δεν έχει ΕΛΛΗΝΙΚΑΑΑΑΑ κ μου απαντησε πως η alcatel δεν εχει βγαλει ακομα το κινητο στην ελληνικη γλωσσα κ οτι περιμένουμε αναβάθμιση το πολυ σε ενα μηνα!!! περίμενα ενα μηνα κ εκανα συνεχεια system update μηπως κ γίνει το θαύμα... κ φυσικά ΔΕΝ ΈΓΙΝΕ!!!! άρχισα να υποψιάζομαι οτι κάτι δεν παει καλα! ρωτησα εψαξα κ κατέληξα στο κεντρο καταναλωτών!!! η απάντηση ήταν οτι έπεσα θύμα παρα εισαγωγής:blink::blink::blink:!!!!!! ομως ειχε περασει ο μηνας κ δε μπορουσαμε να κανουμε τιποτα!!!! όλα αυτα πέρσι πριν ενα χρονο ακριβώς! μέχρι σήμερα το κινητο το λειτουργώ στα αγγλικα! γενικώς είμαι ευχαριστημένη μου είναι πολύ χρήσιμο να μπαίνω στο internet ομως ηταν λίγο αργο σε σύγκριση με άλλες "μπακατελες" που εχω δει κ πανε σφαίρα!!!! σκέφτηκα λοιπον οτι ίσως έφταιγε η μικρή μνήμη που είχε οπότε πριν 3 μερες αγόρασα μια κάρτα μνήμης 16G class 10. κ τότε έπαθα την πλάκα μου!!! οτι κ αν έκανα η μνήμη micro sd δε γέμιζε με τίποτα! όλες οι εφαρμογές πήγαιναν στη μνήμη του κινητού!!!! ειλικρινά χθες ήθελα να το σπασω!!!!!! γγγρρρρρρρρ:mad::mad::mad::mad: διάβασα στο φόρουμ διάφορες λύσεις για ρουτ!!! κ προσπάθησα να κάνω ρουτ οπως μας επέδειξε κ ο katergaris1979 ΟΜΩΣ δε μου βρίσκει το αρχειο!!! για να κανω ρουτ! κ οι ερωτήσεις μου είναι 2 και σας παρακαλω ΒΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ ερωτηση 1) πως θα καταφέρω να κάνω ρουτ στο κινητο μου???? κ ερωτηση 2) πως θα το αποκτήσω το ελληνικο μενου????? ΣΟΣ ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Για το 1 ποιο αρχείο λες ότι δε σου βρίσκει; Για το 2 δοκίμασε το Locale Setting. Αν δε σου δουλέψει αυτό, δοκίμασε κάποια παραπλήσια εφαρμογή από το Play.

 

Δεν το έχω πια το κινητό αλλά για το root κάτι θα κάνουμε νομίζω. Δες και στο xda μήπως βρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παααρα πολυ που μου απάντησες!!!! δε μπορεις να φανταστεις τι εχω τραβήξει με αυτο το κινητο!!!! λοιπον!! εδω αναφέρεις """"Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε! """""" οταν μπω στο λινγκ με βάζει εδω http://www.megafileupload.com/en/file/361338/Root-991D-zip.html υποθέτω οτι πατάω " download fιle now " όταν το κάνω αυτο μου λέει οτι το αρχείο που ζητάω δεν υπάρχει!!! :( αν κανω κάτι λαθος βοήθησε με! το locale setting το κατέβασα ομως δε βοήθησε :( έβαλα κ άλλες όμως καμία δεν έκανε κατι!!! αναρωτιέμαι μήπως να το στείλω στην αρβάτο που έχει το σέρβις όμως δεν ξερω ποσο θα κοστίσει αυτο κ είναι δύσκολη εποχή για έξοδα!!!! !!! ας εξαντλήσω το ενδεχόμενο να το κάνω με την βοήθεια σου κ αν δε τα καταφέρουμε το στέλνω! αν θέλεις μπορουμε να μιλήσουμε μέσω mail το δικό μου είναι elenimail123@yahoo.gr... αναμένω με αγονία την απάντηση σου! κ πάλι σε ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

κάτσε μη το στειλεις... προφανώς και η κοινότητα θα σε βοηθήσει

και γω το είχα ροοτ με ρομ jefra αλλα μια βλάβη με ανάγκασε να το ξανακάνω μαμα...

Μεσα στο ΠΣΚ θα το ρουταρω και ...ολα τα σχετικά περίμενε θα εχεις mail.... kai τα σχετικά αρχεία...

Η διαδικασια ειναι παρα πολυ απλη την εχω κανει πανω απο 10 φορες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Εχω ενα alcatel 991 με την μια sim και προσπαθοντας να το κανω root το κινητο brikare εκανα κατα λαθος ολα τα αρχεια format και δεν ανοιγει με τιποτα! Διαβασα εψαχα αλλα δεν βρηκα λυση.. μου λειπει το bootloader οποιος έχει alcatel 991X 2ATBGR1-S40 (τον κωδικο αυτο τον γραφει κατω απο την μπαταρια στην συσκευη μας) και εχει ροοτ το κινητο του μπορει να βρει το bootloader αν μπορεσει και το ανεβασει καπου ετσι διαβασα μονο οτι μπορει να το ξεπρικαρω! αυτο που πρεπει να κανει ειναι να χρησιμοποιησει τα παρακατο ωστε να δει τον bootloader me to ==> adb shell

γραφοντας τα εξης

 

cat /dev/mtd/mtd0 >> /sdcard/preloader.img

cat /dev/mtd/mtd2 >> /sdcard/pro_info.img

οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Hi μάγκες,

κάποια κουταμάρα έκανα ενα μετακινούσα εφαρμογές στην SD,ή ενώ καθάριζα αρχεία με το Clean master.Το κινητό αμέσως τρελάθηκε,πετούσε συνέχεια errors(η εφαρμογή αναγκάστηκε να τερματήσει κλπ κλπ).Έκανα ενα reboot και χάλασε τελείως.Μου φορτονει την οθονη που γραφει αλκατελ,κολαει στην πρασινη οθονη τησ κοσμοτε και ΑΝ κσεκολισει καμια φορα με βαζει να βαλω το pin και μου πεταει την οθονι εκτατης κλησης.Μονο αυτό δειχνι,την οθονη εκτατησ κλησης,σαν να μην φορτονει το υπολοιπο android interface,καμια ιδεα ? To χω rootarei οποτε δεν μπορω να το παω για επισκευη με την εγγυηση.

HELP :(

Link to comment
Share on other sites

Kakaoz καπως ετσι ξεκινησα και εγω με το δικο μου οταν το ειχα κανει root εσβησα καποια πραγματα μου εκανε κατι παρομοια με σενα μπηκα στο flash tool μηπως και το διωρθοσω και χαναπερασω την ρομ απο πανω αλλα εσβησα τους κιριους drivers του και το κινητο δεν ανοιγει κανει.. οτι κανω μονο μεσω flash tool αλλα δεn εχω το preloader και το pro.info για το συγκεκριμενο μοντελο που ειναι το alcatel 991X 2ATBGR1-S40 που το γραφει κατω απο την μπαταρια. Αν εχεις αυτο το μοντελο και εσυ μπορεις χρησιμοποιοντας το adb shell να βρεις αυτα τα αρχεια πρωτον να τα κρατησεις back up και αν θελεις να μου τα στηλεις και εμενα να ξεπρικαρω το δικο μου. Aυτο που μπορεις να κανεις για να ξαναπερασεις την ρομ απο πανω ειναι να βαλεις το one touch upgrate na επιλεξεις το μοντελο και να δοκιμασεις να περασεις παλι την ρομ σου. MHN ΣΒΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ FLASH TOOL TO PRELOADER KAI TO PRO.INFO ΘΑ ΜΠΡΙΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΡΙΚΑΡΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Ελενη και εμενα παραεισαγωγης απο ολλανδια ειναι αλλα δεν λεει κατι αυτο.Μαλιστα χρειαστηκε να το παω στην Arvato να τσεκαρουν γιατι δεν φορτιζε (εφταιγε ο φορτιστης τελικα) και το αναβαθμισανε κιολας και του περασανε και ελληνικα κομπλε.Επομενως αρχικα κατεβαζεις απο το site της alcatel το one touch upgrade και κανεις την αναβαθμιση.Αν δεν σου περασει τα ελληνικα,κανε ενα τηλ. στην arvato και ρωτησε τους τι πρεπει να κανεις.Αν το ρουταρεις(απαραιτητο θεωρω) δεν θα εχεις ελληνικα σιγουρα.Μονο με την χρηση του προγραμματος που σου προτεινε το παιδι πιο πανω αλλα και παλι δεν θα ειναι οπως θες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Εχω ενα alcatel 991 με την μια sim και προσπαθοντας να το κανω root το κινητο brikare εκανα κατα λαθος ολα τα αρχεια format και δεν ανοιγει με τιποτα! Διαβασα εψαχα αλλα δεν βρηκα λυση.. μου λειπει το bootloader οποιος έχει alcatel 991X 2ATBGR1-S40 (τον κωδικο αυτο τον γραφει κατω απο την μπαταρια στην συσκευη μας) και εχει ροοτ το κινητο του μπορει να βρει το bootloader αν μπορεσει και το ανεβασει καπου ετσι διαβασα μονο οτι μπορει να το ξεπρικαρω! αυτο που πρεπει να κανει ειναι να χρησιμοποιησει τα παρακατο ωστε να δει τον bootloader me to ==> adb shell

γραφοντας τα εξης

 

cat /dev/mtd/mtd0 >> /sdcard/preloader.img

cat /dev/mtd/mtd2 >> /sdcard/pro_info.img

οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!

 

αν ενοεις brikare οτι δεν ανοιγει καθολου μην αγχωνεσε. και εμενα επαθε το ιδιο αλλα εγινε τελειοσ τουβλο.. δεν εκανε τιποτε παρα μονο οταν εβαζα φορτιστη εβγαζε την οθονη για προσαρτιση της sd. το εστειλα στην alcatel και μου αλλαξανε την πλακετα.. (φαντασου ποσο χαλια το εκανα) και τωρα ολα καλα. αν εχεις παθει το ιδιο μπορεις να το στειλεισ και το ποιο πιθανο ειναι να στο αλλαξουνε...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αναβει μονο το μπλε φωτακι οταν το βαζω να φορτισει στο pc δεν βλεπει την καρτα καθολου. Μονο το flash tool μπορω να δουλεψω για αυτο ζητησα αν εχεις καποιος το ιδιο μοντελο που γραφιε πισω απο την μπαταρια να βρω τον καταληλο preloader ωστε να δουλεψει μετα με το upgrade tool. Τωρα αν το καλυπτει εγγυηση θα ρωτησω αν και με τετοιο πειραγμα που εφαγε... Εσενα ποιον κωδικο γραφει κατω απο την μπαταρια σου?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Από χτες είμαι κι εγώ κάτοχος μιας single sim συσκευής και λόγω του ότι είχε εγκατεστημένη μια custom rom του jeffta η οποία δεν έχει Ελληνικά,

ξεκίνησα αμέσως την αναζήτηση μιας Ελληνικής rom.

Αφού ξενύχτησα παρέα με το Γούγλη, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ η επίσημη Ελληνική rom.

Μπήκα στη διαδικασία να ψάξω κι εδώ, αλλά παρατήρησα πως όσοι τη ζήτησαν δεν έλαβαν απάντηση.

Να υποθέσω πως δεν υπάρχει;

Επειδή το προορίζω για πρώτο κινητό της κόρης μου, γνωρίζει κάποιος που θα μπορέσω να βρω έστω και custom που να περιέχει όμως την Ελληνική γλώσσα;

Τις διαδικασίες flash+root τις γνωρίζω πολύ καλά, οπότε αν σας βρίσκεται κάτι θα είναι παιχνιδάκι για μένα να την περάσω στο κινητό.

Ευχαριστώ κι εύχομαι να βρεθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα othon δοκιμασες το upgrate tool alcatel? Νομιζω οτι αν σβησεις καποια αρχεια απο το flash toll προσοχη οχι το preloader και pro.info και τρεξεις το upgrate tool της alcatel σου δινει επιλογη να διαλεξεις γλωσσα και μοντελο κινητου, αν το κανεις χωρις να πειραξεις κατι απο το flash tool σου γραφει οτι εισαι ενημερωμενος και δεν χρειαζεται να κανεις update! για ψαχτω λιγο προς εκει αλλα μην κανεις φορματ και σβησεις τον preloader και το pro info γιατι θα γινει τουβλο το κινητο και αν δεν εχεις το συγκεκριμενο preloader kai info δεν ανοιγει καν το κινητο! Βαζοντας το adb shell στο pc σου με ενα googlarisma θα δεις πως το κανεις μπορεις να παρεις back up το preloader kai to pro info οποτε και σε περιπτωση που καταλαθος τα σβησεις να μπορεις να το επαναφερεις. Πισω απο την μπαταρια του κινητου γραφει ενα κωδικο το δικο μου που brikare εχει τον κωδικο alcatel 991X 2ATBGR1-S40 το gr που λει στο τελος σημενει οτι ειναι ελληνικο και το 991χ οτι ειναι single sim! Εχω βρει καποιυς preloader sto net αλλα δνε ταιριαζουνε στον δικο μου δοκιμαζοντας τους αν δεν σου κανει κοπο και κρατησεις και εσυ back up preloader kai pro.info στειλε μου ενα pm να τους δοκιμασω και εγω μηπωσ το επαναφερω! Ευχομαι να βρεις λυση και αν μπορεις να βοηθεισης και μενα και οποιον αλλο εχει παρομοιο προβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα othon δοκιμασες το upgrate tool alcatel? Νομιζω οτι αν σβησεις καποια αρχεια απο το flash toll προσοχη οχι το preloader και pro.info και τρεξεις το upgrate tool της alcatel σου δινει επιλογη να διαλεξεις γλωσσα και μοντελο κινητου, αν το κανεις χωρις να πειραξεις κατι απο το flash tool σου γραφει οτι εισαι ενημερωμενος και δεν χρειαζεται να κανεις update! για ψαχτω λιγο προς εκει αλλα μην κανεις φορματ και σβησεις τον preloader και το pro info γιατι θα γινει τουβλο το κινητο και αν δεν εχεις το συγκεκριμενο preloader kai info δεν ανοιγει καν το κινητο! Βαζοντας το adb shell στο pc σου με ενα googlarisma θα δεις πως το κανεις μπορεις να παρεις back up το preloader kai to pro info οποτε και σε περιπτωση που καταλαθος τα σβησεις να μπορεις να το επαναφερεις. Πισω απο την μπαταρια του κινητου γραφει ενα κωδικο το δικο μου που brikare εχει τον κωδικο alcatel 991X 2ATBGR1-S40 το gr που λει στο τελος σημενει οτι ειναι ελληνικο και το 991χ οτι ειναι single sim! Εχω βρει καποιυς preloader sto net αλλα δνε ταιριαζουνε στον δικο μου δοκιμαζοντας τους αν δεν σου κανει κοπο και κρατησεις και εσυ back up preloader kai pro.info στειλε μου ενα pm να τους δοκιμασω και εγω μηπωσ το επαναφερω! Ευχομαι να βρεις λυση και αν μπορεις να βοηθεισης και μενα και οποιον αλλο εχει παρομοιο προβλημα!

 

Μιχάλη, σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Δυστυχώς επάνω στον εκνευρισμό μου, έκανα την πατάτα και έσβησα τα πάντα μέσω του Flashtool από το κινητό πριν προλάβω να κρατήσω το οτιδήποτε.

Επειδή τυχαίνει να έχω και το 918D και δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά ακόμα και να το καρατουβλιάσεις, το upgrade tool το επαναφέρει, διαπίστωσα πως δεν συμβαίνει το ίδιο και με το 991.

Εδώ και κάνα 2ωρο βρίσκομαι σε αναζήτηση διαφόρων πραγμάτων και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.

Πού θα πάει, θα τη βρω τη λύση και εννοείται πως θα την ποστάρω εδώ με κάθε λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν σε προλαβα να μην τα σβησεις.. Υπαρχουν καποια θεματα στο xda how to αν brikarei το κινητο και συγκεκριμενα το 991 αυτο που λενε ειναι οτι χρειαζεσαι το preloader και το pro.info με τον αυθεντικο κωδικο που ειναι πισω απο την μπαρταρια. Εχουνε ανεβασει καποιους preloader απο ορισμενα μοντελα 991χ και 991d (dual sim) και λενε να δοκιμασεις ενα ενα αν σου κανει κανενα εγω τα δοκιμασα ολα και δυστηχως δεν μου εκανε κανενα για αυτο και ψαχνω καποιο αλλο κινητο με ιδιο κωδικο πισω απο την μπαταρια ι παρεμφερες για να δοκιμασω μηπως και φτιαξω και το δικο μου! Ασχοληθηκα πανω απο μηνα ψαχνοντας ολο το νετ αλλα δεν βρηκα καποιο preloader σωστο ποθ χωρις αυτο το κινητο απλα παραμενει νεκρο.. Αν βρεις καποιο αλλο τροπο που το ευχομαι πες στο να το ψαξω και εγω. Αν υπαρχει καποιος αλλος χρηστης εδω στο φορουμ και εχει το ιδιο μοντελο και εχιε ροοτ το κινητο αν εχει χρονο ας μπει στον κοπο να κανει ενα back το δικο του preloader να μας βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν σε προλαβα να μην τα σβησεις.. Υπαρχουν καποια θεματα στο xda how to αν brikarei το κινητο και συγκεκριμενα το 991 αυτο που λενε ειναι οτι χρειαζεσαι το preloader και το pro.info με τον αυθεντικο κωδικο που ειναι πισω απο την μπαρταρια. Εχουνε ανεβασει καποιους preloader απο ορισμενα μοντελα 991χ και 991d (dual sim) και λενε να δοκιμασεις ενα ενα αν σου κανει κανενα εγω τα δοκιμασα ολα και δυστηχως δεν μου εκανε κανενα για αυτο και ψαχνω καποιο αλλο κινητο με ιδιο κωδικο πισω απο την μπαταρια ι παρεμφερες για να δοκιμασω μηπως και φτιαξω και το δικο μου! Ασχοληθηκα πανω απο μηνα ψαχνοντας ολο το νετ αλλα δεν βρηκα καποιο preloader σωστο ποθ χωρις αυτο το κινητο απλα παραμενει νεκρο.. Αν βρεις καποιο αλλο τροπο που το ευχομαι πες στο να το ψαξω και εγω. Αν υπαρχει καποιος αλλος χρηστης εδω στο φορουμ και εχει το ιδιο μοντελο και εχιε ροοτ το κινητο αν εχει χρονο ας μπει στον κοπο να κανει ενα back το δικο του preloader να μας βοηθησει!

 

Σου έχω στείλει πμ.

2 μυαλά λειτουργούν καλύτερα από ένα και όπως θα διαβάσεις στο μήνυμά μου, ίσως βρέθηκε η λύση.

Καλό όμως είναι να τεστάρουμε και οι 2 το οτιδήποτε πριν δώσουμε στον κόσμο την οποιαδήποτε λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμφορουμίτες, σας έχω ευχάριστα νέα!

Βρήκα τρόπο να ξετουβλιάσουμε τις συσκευές μας με μόνη υπαναχώρηση την απώλεια των Ελληνικών, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια μπροστά στην ανάσταση του τηλεφώνου.

 

Επειδή έχω φάει κυριολεκτικά περισσότερες από 24 ώρες προκειμένου να βρω λύση, προς το παρών θα σας δώσω όλα τα αρχεία που θα χρειαστείτε για τη διαδικασία unbrick και κάποια στιγμή μόλις βρω χρόνο θα σας δώσω και λεπτομερή οδηγό με εικόνες.

Προς το παρών έχω αναλυτικές γραπτές οδηγίες.

Έψαξα πολύ και τελικά βρήκα preloader ο οποίος υποτίθεται πως λειτουργεί σε όλες τις συσκευές Alcatel OT-991.

Σημειώστε πάντως πως η δοκιμή έγινε σε συσκευή ΟΤ-991Χ (single sim) και όχι σε ΟΤ-991D,

χωρίς αυτό να σημαίνει πως χάνετε και τίποτα να δοκιμάσετε.

Επίσης να πω το αυτονόητο, πως δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη παρουσιάσει το κινητό σας,

αν και για ποια ευθύνη μιλάμε, αφού η διαδικασία αφορά ήδη ρημαγμένα κινητά!:lol:

 

Κατεβάστε τα unbrick αρχεία από εδώ -> https://app.box.com/s/ppelogwm244twgt383jw

Κατεβάστε το SP Flash tool από εδώ -> https://app.box.com/s/n4v9qe3jdx7d9n6g65bj

Κατεβάστε το Alcatel One Touch Upgrade από εδώ -> https://app.box.com/s/8ogfwj5v5q3k9eggft7c

 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Ανοίγουμε το SP Flash Tool.

2) Φορτώνουμε το scatter file που βρίσκεται στο φάκελο ROM του Flash Tool.

(Αγνοούμε τις όποιες προειδοποιήσεις και προχωράμε στο επόμενο βήμα.)

3) Πηγαίνουμε στην επιλογή "Format" και τικάρουμε "Auto Format Nand Flash" και από κάτω "Format Whole Flash". Τελος, πατάμε το ΟΚ.

4) Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω usb και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το φορμάρισμα.

5) Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

6) Φορτώνουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε πρώτα (Unbrick files) στο πρόγραμμα, προσέχοντας στο τέλος να είναι τικαρισμένα και τα 3 πεδία

(PRELOADER - DSB_BL - PRO_INFO).

7) Επιλέγουμε "Download" και στη συνέχεια συνδέουμε και πάλι το κινητό στον υπολογιστή.

8) Αν όλα πάνε καλά, στο τέλος θα μας εμφανίσει έναν πράσινο κύκλο, κάτι που σημαίνει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

9) Αποσυνδέουμε το κινητό και στη συνέχεια αφαιρούμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

10) Ανοίγουμε το πρόγραμμα αναβάθμισης της Alcatel και προχωρούμε στην ενημέρωση της συσκευής.

Σημειώστε πως στο κινητό σας θα εγκατασταθεί η Ρουμάνικη rom, η οποία ευτυχώς περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και την Αγγλική γλώσσα.

 

Μετά την πρώτη εκκίνηση του τηλεφώνου και αφού άνοιξα το Wi-Fi, μου ήρθε ενημέρωση μέσω OTA (μεγέθους 12.6mb), την οποία σας συμβουλεύω να μην κρατήσετε (όσοι μείνετε τελικά με τη stock rom), αφού το μόνο που προσθέτει στη συσκευή είναι κάποιες άχρηστες εφαρμογές της Orange Romania που χωρίς root δεν αφαιρούνται.

 

Καλή επαναφορά!

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκευή στην αλκατελ, έχασα το root.

Η διαδικασία που περιγράφεται στις αρχικές σελιδες (5-6 σελιδα) δεν μπορεί να εφαρμοστεί γιατι το Link δεν υπάρχει πλέων.

Μπορει καποιος να ξαναγράψει μια διαδικασία rooting με λινκ klp klp...

 

εκτος απο τη rom jeffra, υπάρχει κατι αλλο?

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκευή στην αλκατελ, έχασα το root.

Η διαδικασία που περιγράφεται στις αρχικές σελιδες (5-6 σελιδα) δεν μπορεί να εφαρμοστεί γιατι το Link δεν υπάρχει πλέων.

Μπορει καποιος να ξαναγράψει μια διαδικασία rooting με λινκ klp klp...

 

εκτος απο τη rom jeffra, υπάρχει κατι αλλο?

 

ευχαριστω...

 

Τώρα πια το root είναι παιχνιδάκι φίλε μου.

Ε-root και καθάρισες.

Απλά συνδέεις το κινητό στο pc σου και πατάς το κουμπί "Root".

Ορίστε και link να το κατεβάσεις: https://app.box.com/s/1kswfcyhumwueogco8wk

Υπόψην, με την ίδια διαδικασία σου το κάνει και unroot!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμφορουμίτες, σας έχω ευχάριστα νέα!

Βρήκα τρόπο να ξετουβλιάσουμε τις συσκευές μας με μόνη υπαναχώρηση την απώλεια των Ελληνικών, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια μπροστά στην ανάσταση του τηλεφώνου.

 

Επειδή έχω φάει κυριολεκτικά περισσότερες από 24 ώρες προκειμένου να βρω λύση, προς το παρών θα σας δώσω όλα τα αρχεία που θα χρειαστείτε για τη διαδικασία unbrick και κάποια στιγμή μόλις βρω χρόνο θα σας δώσω και λεπτομερή οδηγό με εικόνες.

Προς το παρών έχω αναλυτικές γραπτές οδηγίες.

Έψαξα πολύ και τελικά βρήκα preloader ο οποίος υποτίθεται πως λειτουργεί σε όλες τις συσκευές Alcatel OT-991.

Σημειώστε πάντως πως η δοκιμή έγινε σε συσκευή ΟΤ-991Χ (single sim) και όχι σε ΟΤ-991D,

χωρίς αυτό να σημαίνει πως χάνετε και τίποτα να δοκιμάσετε.

Επίσης να πω το αυτονόητο, πως δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε βλάβη παρουσιάσει το κινητό σας,

αν και για ποια ευθύνη μιλάμε, αφού η διαδικασία αφορά ήδη ρημαγμένα κινητά!:lol:

 

Κατεβάστε τα unbrick αρχεία από εδώ -> https://app.box.com/s/ppelogwm244twgt383jw

Κατεβάστε το SP Flash tool από εδώ -> https://app.box.com/s/tmmuxc4bdaznipvjsh8l

Κατεβάστε το Alcatel One Touch Upgrade από εδώ -> https://app.box.com/s/8ogfwj5v5q3k9eggft7c

 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Ανοίγουμε το SP Flash Tool.

2) Φορτώνουμε το scatter file που βρίσκεται στο φάκελο ROM του Flash Tool.

(Εδώ μας εμφανίζει 2 προειδοποιήσεις ότι λείπουν κάποια αρχεία, δεν αγχωνόμαστε και πατάμε ΟΚ και στις 2 περιπτώσεις.)

3) Πηγαίνουμε στην επιλογή "Format" και τικάρουμε "Auto Format Nand Flash" και από κάτω "Format Whole Flash". Τελος, πατάμε το ΟΚ.

4) Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω usb και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το φορμάρισμα.

5) Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

6) Φορτώνουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε πρώτα (Unbrick files) στο πρόγραμμα, προσέχοντας στο τέλος να είναι τικαρισμένα και τα 3 πεδία

(PRELOADER - DSB_BL - PRO_INFO).

7) Επιλέγουμε "Download" και στη συνέχεια συνδέουμε και πάλι το κινητό στον υπολογιστή.

8) Αν όλα πάνε καλά, στο τέλος θα μας εμφανίσει έναν πράσινο κύκλο, κάτι που σημαίνει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

9) Αποσυνδέουμε το κινητό και στη συνέχεια αφαιρούμε και επανατοποθετούμε τη μπαταρία.

10) Ανοίγουμε το πρόγραμμα αναβάθμισης της Alcatel και προχωρούμε στην ενημέρωση της συσκευής.

Σημειώστε πως στο κινητό σας θα εγκατασταθεί η Ρουμάνικη rom, η οποία ευτυχώς περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και την Αγγλική γλώσσα.

 

Μετά την πρώτη εκκίνηση του τηλεφώνου και αφού άνοιξα το Wi-Fi, μου ήρθε ενημέρωση μέσω OTA (μεγέθους 12.6mb), την οποία σας συμβουλεύω να μην κρατήσετε (όσοι μείνετε τελικά με τη stock rom), αφού το μόνο που προσθέτει στη συσκευή είναι κάποιες άχρηστες εφαρμογές της Orange Romania που χωρίς root δεν αφαιρούνται.

 

Καλή επαναφορά!

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά, παρακαλώ όποιον έχει ή μπορεί να βρει τη ROM της Cosmote, ας την ποστάρει μπας και βρούμε την υγειά μας με τα Ελληνικούλια μας!

 

 

φιλε μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στο βήμα 6 πως φορτώνουμε τα αρχεία στο πρόγραμμα . ευχαριστώ

 

ok την έκανα την διαδικασία αλλα το kin δεν ανοίγει και όταν πατώ το κουμπί ανάβει μονο το λεντάκι

Edited by vyzantas
το βρήκα
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στο βήμα 6 πως φορτώνουμε τα αρχεία στο πρόγραμμα . ευχαριστώ

 

ok την έκανα την διαδικασία αλλα το kin δεν ανοίγει και όταν πατώ το κουμπί ανάβει μονο το λεντάκι

 

Προχώρησες κανονικά σε αναβάθμιση λογισμικού μέσω του One Touch Upgrade;

Αφαίρεσε πάλι τη μπαταρία, άστην 2-3 λεπτά εκτός τηλεφώνου και ξαναπροσπάθησε να το ενεργοποιήσεις.

Δε βρίσκω άλλο λόγο να μην δουλέψει, αφού ξανατούβλιασα (επίτηδες αυτή τη φορά) το κινητό, προκειμένου να σιγουρευτώ πως η διαδικασία που περιγράφω παραπάνω επαναφέρει το κινητό.

Σε περίπτωση που και πάλι δεν σου δουλέψει, άρχισε πάλι από την αρχή, συνδέοντας αυτή τη φορά το κινητό σε άλλη θύρα usb.

Αν και πάλι δεν καταφέρεις τίποτα, πες μου να σου βρω κάποια άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν έγινε κάτι αν και φτάνει στο τελευταίο στάδιο το kin είναι πιο brickarismeno από ποτε

 

Τι να πω φίλε μου, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, ενημερωτικά πάντως μόλις ξεμπρίκαρα και άλλη συσκευή με την παραπάνω διαδικασία.

Αν θέλεις, δοκίμασε άλλο preloader που σου επισυνάπτω με την ίδια διαδικασία και δες τα αποτελέσματα.

Επίσης, αν θέλεις δώσε μου τον κωδικό της συσκευής σου για να δω μήπως υπάρχει κάτι άλλο που έχουμε παραλείψει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...