Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ίσως για φακό πιο πολύ πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και μια τελευταία ερώτηση: ήταν να πάρω ή το Lenovo A820 ή το ZTE 967s (το όποιο αυτή τη στιγμή στα γνωστά μαγαζιά είναι out of stock), να περιμένω ή να επιλέξω Lenovo τελικά.....;

 

Εχω παραγγείλει το α820, για τον αδερφο μου και το περιμενω, αποψη μου ειναι να πας στο α820, μονο και μόνο λόγω μάρκας!! Αλλά μην σε επηρεάζουμε, κάνε ότι θες, μια άποψη είπα;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω παραγγείλει το α820, για τον αδερφο μου και το περιμενω, αποψη μου ειναι να πας στο α820, μονο και μόνο λόγω μάρκας!! Αλλά μην σε επηρεάζουμε, κάνε ότι θες, μια άποψη είπα;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την προτροπή σου!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά (που εδω και μια βδομαδα μου εχει φαει ατελειωτες ωρες ψαξιματος και λυση δε μπορω να βρω).

Βρηκα και εγκατεστησα flash player το οποιο λειτουργει στο κινητο μας.Παιζει κανονικα video που δεν ανηκουν στο youtube.Οταν προσπαθω να μπω ομως σε μια συγκεκριμενη σελιδα (http://www.fromsport.com) για να δω live streaming αγωνες μου βγαζει ενα σφαλμα ''403 Forbidden nginx'' και δεν την ανοιγει..Βεβαια στον υπολογιστη την ανοιγει..Το δευτερο παραξενο ειναι οτι σε ενα κινεζικο επισης tablet που εχω, μου βγαζει το ιδιο σφαλμα, εκτος και αν ανοιξω τη σελιδα με το chrome που τοτε ανοιγει κανονικα.Προσπαθησα να κανω το ιδιο και στο lenovo αλλα με οποιοδηποτε browser εμφανιζεται το παραπανω μυνημα ακομα και με το chrome..Τι μπορω να κανω????

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχες εσύ με το wifi στο δικό μου lenovo A820 .

Σε παρακαλώ θα μπορούσες να με βοηθήσεις βήμα - βήμα τι να κάνω γιατί έχω σαλέψει...

ακολούθησα και τις οδηγίες του EGRANEROE αλλά μάλλον κάτι κάνω λάθος.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Με το tracking number για παραγγελία από minideal βλέπω τα παρακάτω:

Είναι νορμάλ που δεν έχει αλλάξει το status? Πότε περίπου λέτε να το περιμένω?

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 07-11-2013 09:47 IPS

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα σήμερα! Το έβαλα να φορτίσει και θα το επεξεργαστώ αργότερα. Ερώτηση: Πρέπει να το αφήσω να φορτίσει κάνα 8ωρο όπως έλεγαν παλιά ή μέχρι να δείξει ότι γέμισε στο 100% ;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά, έχω το κινητό μια εβδομάδα από minideal, όλα καλά, όμως μερικές φορές κλείνει μόνο του όταν είναι κλειδωμένο. Μου το έχει κάνει 3-4 φορές. Στην αρχή νόμιζα ότι φταίνε οι εφαρμογές auto locker, screen on, κλπ,κλπ. αλλά δυστυχώς μάλλον δεν είναι αυτό. Σήμερα το ξαναέκανε με αυτές τις εφαρμογές απενεργοποιημένες.

Τι να κάνω φίλοι? Το κινητάκι κατά τα άλλα είναι φοβερό. Να προσπαθήσω καμμιά rom? Μήπως είναι hardware πρόβλημα? Κάποιος στο ίδιο thread είχε παλιότερα το ίδιο θέμα, αλλά δεν δώθηκε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=GN6lzO03pqI

 

Παιδιά πήγα να κάνω αυτό αλλά έκανα ******* και έκανα reboot ανάμεσα στην εγκατάσταση των 2 αρχείων. Τώρα ό,τι και να κάνω μέσω recovery μου λέει "E: Can't mount /emmc" . Plz βοήθεια!!! Ούτε restore ένα backup που έκανα δε μπορώ! Πετάει παντού το ίδιο. Από ότι έψαξα λίγο στο internet έχει γίνει ******* με τα partition και πρέπει να το κάνω repartition στο default αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω πώς. plz halp!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=GN6lzO03pqI

 

Παιδιά πήγα να κάνω αυτό αλλά έκανα ******* και έκανα reboot ανάμεσα στην εγκατάσταση των 2 αρχείων. Τώρα ό,τι και να κάνω μέσω recovery μου λέει "E: Can't mount /emmc" . Plz βοήθεια!!! Ούτε restore ένα backup που έκανα δε μπορώ! Πετάει παντού το ίδιο. Από ότι έψαξα λίγο στο internet έχει γίνει ******* με τα partition και πρέπει να το κάνω repartition στο default αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω πώς. plz halp!!!

 

 

Γιατί τα κ***μπαρεύεται αφού δεν έχετε ιδέα δεν το καταλαβαίνω?:wacko: Εγω δεν εχω ιδέα απο αυτά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδω, είναι τζιμάνια.

 

Υ.Γ : Πιστεύω σε καμιά βδομάδα θα μου έρθει και εμένα το α820!!! (και μέτα φευγει για δωράκι όπως έχω υποσχεθεί!!)

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=GN6lzO03pqI

 

Παιδιά πήγα να κάνω αυτό αλλά έκανα ******* και έκανα reboot ανάμεσα στην εγκατάσταση των 2 αρχείων. Τώρα ό,τι και να κάνω μέσω recovery μου λέει "E: Can't mount /emmc" . Plz βοήθεια!!! Ούτε restore ένα backup που έκανα δε μπορώ! Πετάει παντού το ίδιο. Από ότι έψαξα λίγο στο internet έχει γίνει ******* με τα partition και πρέπει να το κάνω repartition στο default αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω πώς. plz halp!!!

Εχεις μαμισιο recovery ή εχεις βαλει καποια αλλο?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρω το backup που είχα κάνει πριν προσπαθήσω να κάνω το repartition και το βάλω σε μία εξωτερική sd θα μπορέσει να κάνει το restore από εκεί; και αν το κάνει θα λύσει τη βλακεία που έκανα και να λειτουργεί κανονικά το recovery χωρίς 'cant mount emmc' και αγγούρια;

 

EDIT: Είχα προλάβει και έβαλα τη lamda και την έκανα και backup, recovery έχω το 6.0.4.0 with S150 stock kernel.

Edited by afentiko
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, πηρες recovery backup στην εσωτερικη μνημη ? θα την ''εχανες'' την εσωτερικη μαζι με το backup μετα το repartition.

Μπορεις να εχεις προσβαση στο backup ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι...μόλις συνειδητοποίησα ότι η συσκευή ενώ στις ρυθμίσεις στον αποθηκευτικό χώρο δείχνει να έχει συνολικό χώρο 3.59GB (internal) δε μπορώ να τη "δω" ούτε με file manager ούτε άμα το συνδέσω στο PC. Δε ξέρω...ίσως να μπορώ να κάνω κάτι μέσω adb; (όχι ότι ξέρω να το χειρίζομαι)
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν ξερω να σου πω τι να κανεις για να το επαναφερεις στην ιδια κατασταση. Ισως να σου απαντησει καποιος αλλος φιλος.

Η επομενη λυση ειναι να βαλεις απο την αρχη τη rom σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η ******* έχει γίνει με τα partitions της internal memory, δεν έχει σχέση με τη ROM από ότι διαβάζω-ψάχνω στο internet. Το θέμα είναι ότι ενώ βρίσκω θέματα με το πρόβλημά μου δε βρίσκω κάποια λύση και αρχίζω να φοβάμαι πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξαναέκανα τη διαδικασία από την αρχή μέσω μίας εξωτερικής κάρτας μνήμης. Έβαλα τα αρχεία εκεί και τα έκανα όλα ακριβώς όπως στο βίντεο. Τώρα όταν πάω στο αποθηκευτικός χώρος στις ρυθμίσεις (έχοντας αφαιρέσει την εξωτερική sd) μου έχει

 

http://i39.tinypic.com/ztyd87.jpg

 

Στο προεπιλεγμένος δίσκος εγγραφής δεν έχει τίποτα, ενώ θα έπρεπε να έχει την εσωτερική μνήμη, έτσι; Τι κάνω; Μπορώ να κατεβάσω apps κανονικά από play store, να τις ανοίξω κλπ αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα πχ ή τον file manager γιατί βγάζει μήνυμα "βάλε sd' .

Link to comment
Share on other sites

Στο προεπιλεγμένος δίσκος εγγραφής δεν έχει τίποτα, ενώ θα έπρεπε να έχει την εσωτερική μνήμη, έτσι; Τι κάνω; Μπορώ να κατεβάσω apps κανονικά από play store, να τις ανοίξω κλπ αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα πχ ή τον file manager γιατί βγάζει μήνυμα "βάλε sd' .

Στον αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου κάτω -κάτω τι σου γράφει ? Έχει ελεύθερο χώρο?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ότι βλέπεις στην εικόνα γράφει, δλδ τίποτα. Άμα ξαναπεράσω τη lamda από την εξωτερική sd θα ξαναγίνει η internal όπως πριν; Γενικά, μπορώ να ξανακάνω την internal όπως ήταν αρχικά;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναπερασεις τη lamda, δεν ξέρω αν θα φτιάξει.

Αν δεν φτιάξει δες σε αυτό το τοπικ το ποστ 32 Γ ΜΕΡΟΣ εγκατάσταση rom http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362625&page=3

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα εντος 12 εργασιμων ημερων, η παραγγελια ειχε γινει απο το merimobiles. Ολα ήταν όπως τα λεγανε, και το κινητό είναι γαμ@το!!!!:) Φανταστικό σε όλα του. Θα το τεσταρω μια - δυο μερες και μετα θα το δωσω για εκει που προοριζεται. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας, ηταν πολυ σημαντικα όλα όσα διάβασα για την επιλογή μου.

 

 

Αυτό που δεν εχω πολυκαταλαβει είναι, αν κανω update χανεται το ροοταρισμα, αυτο το καταλαβα και μετα θα μπορω να βαλω αγγλικα και κιεικα μονο, αυτο που με προβληματιζει στην περιπτωση αυτη ειναι το play store , θα σβηστει το εχω καταλαβει αυτο, μπορω να το κατεβασω απο καπου αλλου? και αν υποθεσουμε οτι γινεται αυτο, χωρις να ειναι ροοταρισμενο καποιο πληκτρολογιο οπως το go keyboard θα δουλευει?

Edited by kseftilas1
κάτι ξέχασα
Link to comment
Share on other sites

... και το κινητό είναι γαμ@το!!!!:) Φανταστικό σε όλα του...

Συμφωνούμε βέβαια!

...Αυτό που δεν εχω πολυκαταλαβει είναι, αν κανω update χανεται το ροοταρισμα, αυτο το καταλαβα και μετα θα μπορω να βαλω αγγλικα και κιεικα μονο, αυτο που με προβληματιζει στην περιπτωση αυτη ειναι το play store , θα σβηστει το εχω καταλαβει αυτο, μπορω να το κατεβασω απο καπου αλλου? και αν υποθεσουμε οτι γινεται αυτο,...

Τα βήματα είναι:

> πρώτα να το (ξανά) rootάρεις,

> στη συνέχεια εγκαθιστάς custom recovery,

> μετά κατεβάζεις το πακέτο με τα googly apps (gapps) για την έκδοση android που έχει το κινητό

> και τέλος εγκαθιστάς το πακέτο μέσω του recovery.

...χωρις να ειναι ροοταρισμενο καποιο πληκτρολογιο οπως το go keyboard θα δουλευει?

Δουλεύει κανονικά.

 

Η άποψη μου είναι να μην κάνεις το επίσημο update.

Βάλε custom recovery και μετά custom ROM από εδώ: http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/serial-a/a820/

Εγώ χρησιμοποιώ την Lamda και είμαι ευχαριστημένος μεν, αλλά έχω δύο ενοχλητικά προβλήματα. Ένα με το πληκτρολόγιο που το έχω αναφέρει στο post #611 και ένα με την ένδειξη του ρολογιού στην μπάρα επάνω, που το έχω αναφέρει στο post #597.

Δοκίμασα και δύο από τις 4.2.2 (την MIUI και την clean Multilang *BETA*) και τώρα λέω να δοκιμάσω την TouchWiz FIXED.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε βέβαια!

 

Τα βήματα είναι:

> πρώτα να το (ξανά) rootάρεις,

> στη συνέχεια εγκαθιστάς custom recovery,

> μετά κατεβάζεις το πακέτο με τα googly apps (gapps) για την έκδοση android που έχει το κινητό

> και τέλος εγκαθιστάς το πακέτο μέσω του recovery.

 

Δουλεύει κανονικά.

 

Η άποψη μου είναι να μην κάνεις το επίσημο update.

Βάλε custom recovery και μετά custom ROM από εδώ: http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/serial-a/a820/

Εγώ χρησιμοποιώ την Lamda και είμαι ευχαριστημένος μεν, αλλά έχω δύο ενοχλητικά προβλήματα. Ένα με το πληκτρολόγιο που το έχω αναφέρει στο post #611 και ένα με την ένδειξη του ρολογιού στην μπάρα επάνω, που το έχω αναφέρει στο post #597.

Δοκίμασα και δύο από τις 4.2.2 (την MIUI και την clean Multilang *BETA*) και τώρα λέω να δοκιμάσω την TouchWiz FIXED.

 

Βγήκε και η Lambda v2.3.5/2.3.5a.

 

Μήπως την τσέκαρε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ανακαλυψα αυτο το φορουμ αφου ειχα ηδη παραγγειλει το Lenovo a820,οχι απο το Minideal οπως(σοφα)εκαναν οι περισσοτεροι,αλλα απο το MeriMobiles.com.Το κινητο το πηρα μολις σημερα ,περιμενοντας εναν ολοκληρο μηνα και ενω ολο αυτο τον καιρο διαβαζα οτι οι περισσοτεροι απο εσας το λαμβαναν σε 2 βδομαδες.

Το δραμα ειναι οτι το κινητο εχει μονο 2 επιλογες γλωσσας,Κινεζικα και Αγγλικα και ειναι γεματο απο αχρηστες Κινεζικες εφαρμογες.

Διαβασα για φλασσαρισματα και περασματα στο κινητο πιο προσαρμοσμενων ROM,αλλα εμαθα και για το μπρικαρισμα.Στα Windows εχω ανεση(ηλεκ/γος μηχανικος),αλλα ασχετος με Android,αφου δεν μου χρειαστηκαν ποτε.Γιαυτο φοβαμαι να κανω root(???)μηπως και κατι δεν παει καλα.Αν υπαρχει καποιος απο την παρεα που να μπορει να βοηθησει(εστω και ψυχολογικα),κερναω ρακομελα στο Πηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...