Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα περασα το cwm και το μοντεμ αλλα εχασα το ροοτ που ειχα κανει πριν μια βδομαδα.ξερει κανεις γιατι;
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φλασαρα το mj6 το modem.. παταω *#1234# και βγαζει mj6 mj2 mj4. Τι παιζει? Το modem το βαζω στο phone σωστα? Λεω μηπως κανω λαθος.... Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Το μόντεμ δεν σου πέρασε .

Ξετικαρε το autoreboot στο Odin και πέρασε το μόντεμ 2 φορές αφού βγάλεις για λίγο μπαταρία .

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

device brick.. gg. μυριζομαι flash τα παντα απο odin και δν θυμαμαι καθολου πως γινεται!!! πρεπει να flash τα παντα απο odin αν μπορει κανεις να στειλει τι να κατεβασω θα ειμαι υποχρεως

 

Πρωτη διαπιστωση το κινητο ξερουταριστηκε! gg ο king μακρια απο το oneclick root εγγυημενα και διαπιστωμενα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν το έκανα, μόλις γύρισα από EUR CSC σε BTU και περασα και τη VEGA MJ7 και όλα είναι Jet χωρίς full wipe και system status official.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, συγχαρητηρια φιλε μου. Πρωτη φορα βλεπω κινητο να μην εχει ηχο! το κινητο μου οσο ενταση και αν βαλω δεν βγαζει ηχο !
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν το έκανα, μόλις γύρισα από EUR CSC σε BTU και περασα και τη VEGA MJ7 και όλα είναι Jet χωρίς full wipe και system status official.

 

Δλδ να περιμένουμε οδηγό για το πως θα το κάνω και εγώ?

το wanam δουλεύει καλά ?

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έμπλεξα... αν θα κάνεις FULL WIPE τότε όλα είναι μια χαρά γιατί εγώ έμπλεξα γιατί δεν ήθελα να κάνω full wipe και στην αρχή ενώ ήμουν οκ είδα πως με *#1234* δεν είχα CSC :D ... προσπάθησα με χίλιους 2 τρόπους να γυρίσω σε BTU (χωρίς full wipe.. είμαι ταμένος) και εντέλει πέρασα το CSC folder της MJ3 EUR πάνω στην MJ7 και έχω ένα κινητό transformer παντού να είναι MJ7 αλλά με CSC mj3... νταξ οκ θα το φάει το full wipe να το κάνω σωστά να ησυχάσω.

Τώρα οδηγό να φτιάξω.. έχω μάλιστα ετοιμάσει και ROM mj7 με τα πάντα μέσα για γύρισμα σε εγγλέζικο με full wipe...

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έμπλεξα... αν θα κάνεις FULL WIPE τότε όλα είναι μια χαρά γιατί εγώ έμπλεξα γιατί δεν ήθελα να κάνω full wipe και στην αρχή ενώ ήμουν οκ είδα πως με *#1234* δεν είχα CSC :D ... προσπάθησα με χίλιους 2 τρόπους να γυρίσω σε BTU (χωρίς full wipe.. είμαι ταμένος) και εντέλει πέρασα το CSC folder της MJ3 EUR πάνω στην MJ7 και έχω ένα κινητό transformer παντού να είναι MJ7 αλλά με CSC mj3... νταξ οκ θα το φάει το full wipe να το κάνω σωστά να ησυχάσω.

Τώρα οδηγό να φτιάξω.. έχω μάλιστα ετοιμάσει και ROM mj7 με τα πάντα μέσα για γύρισμα σε εγγλέζικο με full wipe...

ε αστον τοτε τον οδηγό θα περιμένω να έρθει Ελλάδα η mj7 και μας λες...

είμαι ακόμα με την mj1 χαχα

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι στα κεντρικα της samsung περιμενω για ενημερωση του προβληματος... το πηγα για service το πρωι και ο τυπος ηταν ασχετος εκανε οτι εκανα και εγω 300 φορες... τεσπα μαλλον δεν θα ξαναρουταρω ψιλοαγχωθηκα με το θεμα ιδιαιτερα που μαλλον θα πληρωσω + 250 ευρω για την 2 ημερων συσκευη μου. οσο για hack ηχου δεν ειναι αυτο φιλε .. system is not responding.. foce stop ολες οι εφαρμογες και lock unlock μονο του .. αστο σου λες με χαζεψε.. το μονο που σκεφτηκα αφου το παρεδωσα ηταν να ρουταρω την official με τον κινεζο και να την ξερουταρω ετσι ωστε να παρει πισω τα δικαιωματα που μου εδωσε εκει που μου εδωσε

αλλα το σκεφτηκα πολυ αργα

Α και παιδες μην μασατε με το Knox δειχνει ποσους χρηστες εχει η συσκευη μου το ειπε η samsung. δεν εχει θεμα στην εγγυηση.. και σας μιλαω για ενα υπερcrash κινητο. αυτα καλη συνεχεια

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμιά, δηλαδή θα πληρώσεις τίποτα τώρα; αν δεν την πειράζει το knox τη sammy τότε γιατί να πληρώσεις;

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλέ.. Δεν ξέρω τι να σου πω αν έχει φαει μητρική και έχουν το θεο τους θα μου το αντικαταστήσουν , αν όχι είναι 300 η μητρικη
Link to comment
Share on other sites

Όλο το θέμα είναι χειρισμού, αν μπηκες και είπες "ρε παιδιά κάτι έκανα και το χάλασα" την πάτησες, αν είπες Πωωωω καταστράφηκα 700€ κινητό και μου κάνει τέτοια από τώρα? "εισαι οκ... Αυτό ρωτάω.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε στο χερι της εταιρείας είναι όχι του αντιπροσωπου. Αυτή θα στείλουν το κινητό κάτω απο οτι κτλβ και θα κρίνουν αυτοι νομιζω και ελπίζω....Ο εκπρόσωπος ο τεχνικός μου είπε τι έγινε ακριβως του ειπα ρουταρα και στο update κρασσαρε. Η samsung δεν έχει θέμα με το Ρουτ απο παλια . ο εκπρόσωπος μου είπε να του πάω την εγγύηση.. Το Ρουτ δεν είναι κάτι, απλα παραπανω δικαιώματα δεν κανεις τπτ στο συστημα. Τεσπα μόλις μάθω σ ενημερωνω Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Ρουτ = χάνεις την εγγύηση δεν το χειρίστηκε καλά κρίμα.

Αν στο σέρβις δουν μέσα ρουτ ακόμα και για ηχείο να πας τότε είναι εντολή να αλλάξουν και να σου χρεώσουν μητρική. Το είχε πάθει παιδί από το φόρουμ στο NOTE1. και όταν τους έβρισε για ένα ηχείο να του χρεώσουν μητρική(180€)του είπαν δώσε μου 7 ευρώ για το τσεκάρισμα που έκαναν πάρτο και φύγε. Από ποτέ η κάθε εταιρεία δεν έχει πρόβλημα με το ρουτ και αν δεν είχε γιατί τραβάμε όλα αυτά;

Το περιστατικό που περιέγραψα

Έγινε στη σμαρτεκ

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έχουν εντολές πως όποιο κινητό φεύγει από εκεί μέσα να είναι 100% μαμά, ώστε να είναι καλυμμένη η εταιρία.

 

Κάτι το οποίο, κατά προσωπική μου άποψη, είναι παράλογο, διότι είναι είναι σα να πηγαίνω το αυτοκίνητο στο σέρβις για λάδια-φίλτρο, κι αυτοί να σου λένε "πρέπει να σου αλλάξουμε τα καθίσματα γιατί έχεις βάλει καλύμματα, και θα σου αλλάξουμε το ραδιόφωνο επειδή έχεις ενεργοποιήσει τη δυνατότητα για mp3".

 

Άρα 'η θα πρέπει να γυρνάς το κινητό εντελώς μαμά (που είναι σα να τους κοροϊδεύεις στα μούτρα), 'η αλλάζεις εταιρία σέρβις (πηγαίνοντας σε κάποιο μη επίσημο - φίλο), 'η αλλάζεις εταιρία κινητού...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα πιο απλό ρουταρεις αν θες με τρόπο που μπορείς εύκολα να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική του κατάσταση.

Αν όχι περάσεις το ρίσκο για ότι προκύψει συμφωνώ με το ότι και εγώ το θεωρώ παράλογο αλλά καμία εταιρία δεν θέλει το ρουτ. Όσο για το μη επίσημο σέρβις δεν θα σε καλύψει και η εγγύηση οπότε δώρον άδωρον.

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο επίσημο θα πληρώσεις το κόστος του ανταλλακτικού + τα 200 τόσα που θα σου αλλάξουν μητρική.

 

Οπότε..

 

'Η το ξερουταρεις και δεν παίρνουν μυρωδιά, 'η το πας αλλού ώστε να μην πληρώσεις και αλλαγή μητρικής

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω σας ειπα τι μου ειπαν η samsung hellas δεν ξερω τι λενε στο service κτλ. τους ειπα για το knox και μου ειπαν δεν υπαρχει θεμα

αυτο. Οσο για το αν βρουν τι ειχε μεσα το κινητο μεσα, μπραβο στα παιδια εγω το εκανα format system , date cache και ολα τα παρελκομενα...

flash official firmware mj3 το recovery επανηλθε στα μαμα του δεν εχει ιχνη το κινητο. οσο για το αν μου που κατι για το knox θα τους πω οτι πηγα να flash προηγουμενη εκδοση λογισμικου και ανεβηκε. θα το ισχυριστω ΟΣΟ και να κελαηδανε αν αυτη το παιζουν τρελα εγω ειμαι τρελος :D

οσο για το να χτυπησει μητρικη μεσα σε 2 μερες. απλα ΧΑ χα χα. εχω τελειωσει πληροφορικη με ειδικοτητα στα δικτυα και κανω το μεταπτυχιακο της cisko αυτο απλα δεν γινεται ....... δεν περασα κατι τραγικο στο κινητο για να χτυπησουν οι μνημες της μητρικης το να χαθηκε κανα driver το δεχομαι η να εκανe κανα overflow το cache . οχι να καηκε η μητρικη. δεν ειμαι απο χθες κυριοι στο χωρο ουτε εχω αλλαξει λιγες συσκευες για την ακριβια ειναι 35η συσκευη που περναει απο τα χερια μου ... αν θελουν οι τεχνικοι ας ερθουν να το συζητησουμε το θεμα.. μεχρι και στην ιαπωνια θα φτασω.

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εφόσον βγήκε η Ελληνική MJ7 κάθισα και την μετέτρεψα με τη μέθοδο URDLV και την ανέβασα στο Mega.

 

Πλέον εδώ βρίσκεται ΟΛΗ η ΡΟΜ πλυν του bootloader που άλλαξε από την MJ3 και πάνω, δηλαδή υπάρχει και το μόντεμ κλπ. Εννοείται πως ισχύει ότι ίσχυε και πριν, δηλαδή οποιοσδήποτε βρίσκεται με MJ3 bootloader ή παραπάνω ΔΕΝ μπορεί να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο και θα του γίνει το KNOX 1.

 

Κατεβάζετε το Rar που έχω ετοιμάσει, το αποσυμπιέζεται και η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Κάνουμε Backup.

2. Reboot το κινητό σε download mode και βγάζουμε την εξωτερική SD αν έχουμε.

3. Τρέχουμε το ODIN και αφού έχουμε αποσυμπιέσει το rar και δούμε ότι το ODIN είδε το κινητό μας τότε διαλέγουμε το αρχείο N9005XXUDMJ7_N9005OXXDMJ4_N9005XXUDMJ7_HOME_VEGA_FULLROM.tar στο AP Slot του ODIN και πατάμε start και η διαδικασία εγγραφής θα ξεκινήσει.

4. Κάνουμε reboot το κινητό και μόλις ξεκινήσει και το pc μας εμφανίσει την μνήμη του περνάμε στο ροοτ ότι έχει μέσα ο φάκελος root_de_la_vega_sdcard και κάνουμε reboot.

5. Μόλις ξαναξεκινήσει και μας εμφανίσει πάλι την μνήμη του σβήνουμε τα αρχεία που περάσαμε πριν.

6. Κάνουμε ένα τελευταίο reboot και βάζουμε και την εξωτερική μας μνήμη αν έχουμε.

 

Finito... έτοιμοι με την MJ7 ροοταρισμένοι και Knox 0x0, μόλις το έκανα επιτυχώς.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός σε ευχαριστούμε. Έχασες τα αρχεία που είχες στο κινητό όχι ε; πρέπει λες να κάνουμε κανα φουλ γουαιπ;

Πάω σε μια δουλειά επιστρέφω σε 2ωρες και την περνάω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός σε ευχαριστούμε. Έχασες τα αρχεία που είχες στο κινητό όχι ε; πρέπει λες να κάνουμε κανα φουλ γουαιπ;

Πάω σε μια δουλειά επιστρέφω σε 2ωρες και την περνάω.

 

Όχι κανένα full wipe δεν χρειάζεται και μάλιστα το δικό μου συνήλθε γιατί είχα την MJ7 την εγγλέζικη με CSC από mj3 ελληνική γιατί όταν πέρασα την εγγλέζικη δεν είχα κάνει full wipe και τώρα είναι όλα οκ.

 

Το ρημάδι το αρχείο χωρίς να ξέρω το γιατί ξαναξεκίνησε το upload και θέλει κάνα μισάωρο ακόμα παρόλο το 10mbit upload που έχω.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει θα ανέβει.

Ερώτηση με το wanam που έχω πειράξει διάφορα θα έχω κάνα πρόβλημα πρέπει να προσέξω κάτι για την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...