Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλό και χρυσό το 920 αλλά pureview το βάφτισε η nokia... Στην πραγματικότητα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και νυχτερινές επίσης λόγω του εξαιρετικού μηχανικού σταθεροποιητή, αλλά pureview δεν είναι. Καμία σχέση με το 808. Το επόμενο lumia θα έχει και τις δύο τεχνολογίες αυτές, οπότε αναμένεται να είναι ο νέος βασιλιάς των καμεροτηλεφώνων.

 

Αναμένεται και η Sony να βγάλει αντίστοιχο μοντέλο με κορυφαία κάμερα το φθινόπωρο και δεν θα παίζει μπάλα Μονή της η Nokia;)

http://www.xperiablog.net/2013/05/01/sony-honami-to-use-biggest-camera-sensor-within-android-ecosystem/

Στα είχα πει ότι μόνο από Nokia και Sony να περιμένεις top στο τομέα φωτό των κινητών.:rolleyes:

Μόνο που θα είναι σε 5ιντσο σε μέγεθος κινητο,ξεχνά σε 4-4.3 ιντσες τέτοια τεχνολογία ακόμα και από την Nokia εξίσου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαζί σου αλεξ, αλλά κρατάω μικρό καλάθι όσο αφορά τον τομέα αυτόν. Κάτσε να το βγάλει να δούμε την υλοποίηση και κατά πόσο πλησιάζει το pureview γιατί από όσο βλέπω στο link και πάλι μικρότερο αισθητηρα θα έχει. Επίσης οι 5 ιντζες με αποθουν...
Link to comment
Share on other sites

Η Samsung camera που είναι και φουλ Android μπαίνει στις προτιμήσεις???

Αν ναι τότε ψάξτε για το δεύτερο!!!

Χαχαχαχα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung camera που είναι και φουλ Android μπαίνει στις προτιμήσεις???

Αν ναι τότε ψάξτε για το δεύτερο!!!

Χαχαχαχα...

Μιλάμε για κινητά εδώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σε αναζήτηση μιας νορμαλ σε μέγεθος συσκευής που θα την χρησιμοποιώ παράλληλα μ ένα Tablet (Note 8).

 

H φωτογραφία είναι το Νο1 που με απασχολεί καθως στα υπόλοιπα δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, ειδικά όταν ολα τα βαριά θα γίνονται από το tablet.

Απορίπτονται φυσικά Symbian και WP8 γιατί υπάρχουν τεράστια προβήματα συγχρονισμού με αλλες πλατφόρμες και γενικά δεν με βολευουν στον τρόπο χρήσης κινητού αλλά και στην δουλειά μου.

 

Δοκιμασα το iPhone 4s το οποίο με JB κάνει όσα θέλω με σκοπό αν με ικανοποιήσει το οικοσύστημα και η συνεργασία του με το android tablet, να επιλέξω το i5 σαν κύρια συσκευή. Ομως υπάρχουν 2 βασικά θέματα που δεν πιστευω οτι βελτιώνονται αισθητά στο 5αρι σε σχέση με το i4s.

Πρώτον η κάμερα. Στο 4s είναι πολύ κάτω του Note2 που επισης χρησιμοποιώ αλλά είναι φυσιολογικό καθώς είναι ενα χρόνο παλαιότερο. Ομως και οι φωτο του iPhone 5 που έχω δει στο Gsmarena, συγκρινόμενες με το Siii και Note 2 υστερούν σε ευκρίνεια και παρουσιάζουν μια ελαφριά θαμπάδα στα μακρινά πλάνα. Επίσης τα χρώματα είναι πιό ξεθωριασμένα από τα φυσικά (στις φώτο).

Συνεπώς αν πάρω το i5 θα έχω κατώτερη η το πολύ παρόμοια σε ποιότητα κάμερα με το Note2.

 

Σίγουρα το επερχόμενο iPhone 5s θα είναι καλύτερο. Ομως το ερωτημα είναι: Αξίζει να δώσω 740 ευρώ τον Οκτώβρη όταν οι ανταγωνιστικές συσκευές οπώς το Galaxy S4 θα κοστίζουν 300 ευρώ λιγότερο? Συν οτι δεν πιστευω οτι το i5s θα ξεπεράσει το S4 στο θέμα φωτογραφία.

 

Ναι μεν το ios7 με καλύπτει και μπορώ να τα βολέψω έστω και δύσκολα με την 4"αρα οθόνη, αλλά υπάρχουν και άλλα θέμα όπως είπα πρίν που τα βλέπουμε τόσο στο i4s όσο και στο i5 και μάλλον θα συνεχίσουν στο i5s. Μιλάω για την θερμοκρασία που ανεβαίνει τωρα το καλοκαίρι ακόμα και στις κλήσεις οταν διαρκούν πολύ, για την αυτονομία που αν αποφασίσεις να το χρησιμοποιησεις σαν πραγματικό smartphone κάποια φορά που δεν έχεις tablet μαζί σου, θα σε αφήσει στην μέση της μέρας κλπ.

 

Η λογική μου λέει ότι το καλύτερο είναι να κρατήσω ως τον Oκτώβριο το Note 2 με δευτερη συσκευή το i4s για τις περιπτώσεις που δεν μπορώ να κουβαλάω το Note και μετά να αποφασίσω ανάλογα με το ποιά συσκευή έχει λύσει τα προβλήματα της και την τιμή.

Το Galaxy S4 σήμερα έχει καποια προβλήματα που λύνονται σιγά σιγά με τα νεότερα updates. Αν τον Οκτώβρη έχουν λυθεί όλα και η τιμή του είναι στα 450 E, θα είναι μια απο τις καλύτερες λύσεις αν οχι η καλύτερη.

Θα έχει κυκλοφορήσει και το iPhone 5s όποτε θα ξέρω αν συνεχίζει να έχει κι αυτό τα γνωστά θέματα. Για να δώσω όμως τόσα χρήματα θα πρέπει να είναι τέλειο με μηδενικά προβλήματα πράγμα δύσκολο.

 

Για το HTC One δεν το συζητώ λογο κάμερας που για μενα είναι απαράδεκτη πέρα των πολύ κοντινών πλάνων και του μεγάθους που με την απαραίτητη ολόσωμη θήκη πλησιάζει επικίνδυνα τις διαστάσεις ενος γυμνού Note2.

 

Sony Z απορίπτεται καθώς και ολα τα Κινεζικα Oppo, Huawei, ZTE.

 

Εσείς τι λέτε?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επηδει το εχουμε συζητησει και στο παρελθον αλλα να το συζητησουμε και εδω.

 

Εχεις δικιο οτι το 5 μπορει να ζεσταθει αμφιβαλλω ομως αν ειναι οντως προβλημα γιατι ολα τα κινητα οταν συνδεοντε με 3G ανεβαζουν θερμοκρασια.

 

Για μενα μια απογοητευση στο 5 ηταν η καμερα που περιμενα να βγαζει ωραιες φωτογραφιες αλλα δεν ειδα αυτην την ποιοτητα που περιμενα δεδομενου τι γραφοταν στα σαιτς και του κοστους του κινητου.

 

Φυσικα η καλυτερη επιλογη θα ηταν να περιμενεις γιατι του χρονου θα βγουν καλυτερες καμερες και κινητα αφου υπαρχει αρκετος δρομος για βελτιωση.

 

Στην θεση σου σιγουρα δεν θα επερνα το 5 εκτος και αν το εβρισκα σε τιμη σκοτωμα ουτε το 5S που ξερω οτι δεν σε καλυπτει το μεγεθος της οθονης.

 

Θα εμενα με το Νοτε2 και θα περιμενα το μηλοφωνο 6 αν μπορεις να το κανεις γιατι απο οτι καταλαβαινω εχεις χομπι να αλλαζεις κινητα.

 

Οτι και να κανεις τα κινητα ειναι ενας συμβιβασμος τοσο στο θεμα της φωτογραφιας οσο και σαν υπολογιστικη ισχυ οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις αυτο που ψαχνεις.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση μιας νορμαλ σε μέγεθος συσκευής που θα την χρησιμοποιώ παράλληλα μ ένα Tablet (Note 8).

 

H φωτογραφία είναι το Νο1 που με απασχολεί καθως στα υπόλοιπα δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, ειδικά όταν ολα τα βαριά θα γίνονται από το tablet.

Απορίπτονται φυσικά Symbian και WP8 γιατί υπάρχουν τεράστια προβήματα συγχρονισμού με αλλες πλατφόρμες και γενικά δεν με βολευουν στον τρόπο χρήσης κινητού αλλά και στην δουλειά μου.

 

Δοκιμασα το iPhone 4s το οποίο με JB κάνει όσα θέλω με σκοπό αν με ικανοποιήσει το οικοσύστημα και η συνεργασία του με το android tablet, να επιλέξω το i5 σαν κύρια συσκευή. Ομως υπάρχουν 2 βασικά θέματα που δεν πιστευω οτι βελτιώνονται αισθητά στο 5αρι σε σχέση με το i4s.

Πρώτον η κάμερα. Στο 4s είναι πολύ κάτω του Note2 που επισης χρησιμοποιώ αλλά είναι φυσιολογικό καθώς είναι ενα χρόνο παλαιότερο. Ομως και οι φωτο του iPhone 5 που έχω δει στο Gsmarena, συγκρινόμενες με το Siii και Note 2 υστερούν σε ευκρίνεια και παρουσιάζουν μια ελαφριά θαμπάδα στα μακρινά πλάνα. Επίσης τα χρώματα είναι πιό ξεθωριασμένα από τα φυσικά (στις φώτο).

Συνεπώς αν πάρω το i5 θα έχω κατώτερη η το πολύ παρόμοια σε ποιότητα κάμερα με το Note2.

 

Σίγουρα το επερχόμενο iPhone 5s θα είναι καλύτερο. Ομως το ερωτημα είναι: Αξίζει να δώσω 740 ευρώ τον Οκτώβρη όταν οι ανταγωνιστικές συσκευές οπώς το Galaxy S4 θα κοστίζουν 300 ευρώ λιγότερο? Συν οτι δεν πιστευω οτι το i5s θα ξεπεράσει το S4 στο θέμα φωτογραφία.

 

Ναι μεν το ios7 με καλύπτει και μπορώ να τα βολέψω έστω και δύσκολα με την 4"αρα οθόνη, αλλά υπάρχουν και άλλα θέμα όπως είπα πρίν που τα βλέπουμε τόσο στο i4s όσο και στο i5 και μάλλον θα συνεχίσουν στο i5s. Μιλάω για την θερμοκρασία που ανεβαίνει τωρα το καλοκαίρι ακόμα και στις κλήσεις οταν διαρκούν πολύ, για την αυτονομία που αν αποφασίσεις να το χρησιμοποιησεις σαν πραγματικό smartphone κάποια φορά που δεν έχεις tablet μαζί σου, θα σε αφήσει στην μέση της μέρας κλπ.

 

Η λογική μου λέει ότι το καλύτερο είναι να κρατήσω ως τον Oκτώβριο το Note 2 με δευτερη συσκευή το i4s για τις περιπτώσεις που δεν μπορώ να κουβαλάω το Note και μετά να αποφασίσω ανάλογα με το ποιά συσκευή έχει λύσει τα προβλήματα της και την τιμή.

Το Galaxy S4 σήμερα έχει καποια προβλήματα που λύνονται σιγά σιγά με τα νεότερα updates. Αν τον Οκτώβρη έχουν λυθεί όλα και η τιμή του είναι στα 450 E, θα είναι μια απο τις καλύτερες λύσεις αν οχι η καλύτερη.

Θα έχει κυκλοφορήσει και το iPhone 5s όποτε θα ξέρω αν συνεχίζει να έχει κι αυτό τα γνωστά θέματα. Για να δώσω όμως τόσα χρήματα θα πρέπει να είναι τέλειο με μηδενικά προβλήματα πράγμα δύσκολο.

 

Για το HTC One δεν το συζητώ λογο κάμερας που για μενα είναι απαράδεκτη πέρα των πολύ κοντινών πλάνων και του μεγάθους που με την απαραίτητη ολόσωμη θήκη πλησιάζει επικίνδυνα τις διαστάσεις ενος γυμνού Note2.

 

Sony Z απορίπτεται καθώς και ολα τα Κινεζικα Oppo, Huawei, ZTE.

 

Εσείς τι λέτε?

 

Αφου χρησιμοποιεις το note2, ξερεις οτι οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι παρα πολυ καλου επιπεδου (δεν λεω οτι ειναι the best, για να μην παρεξηγηθω, απλα υπερκαλυπτουν ακομη κ εναν σπαιτητικο χρηστη που ξερει οτι μια κινητη συσκευη δεν μπορει να κανει θαυματα σε αυτο το κομματι, δεν ειναι dslr τα κινητα)... οποτε θα σου προτεινα να περιμενεις το note3 που απο οτι ακουγεται θα φοραει και στσθεροποιητη.. εκτος αν σε προβληματιζει το μεγεθος, οποτε θα εδινα ψηφο εμπιστοσυνης στο s4... εχω δει τρελλες φωτπγραφιες απο τους χρηστες με s4 στο ειδικο νημα που προστεθηκε στο myphone, και πραγματικα εντυπωσιαστηκα.. δεν νομιζω οτι στο 5s θα αλλαξει κατι με την καμερα, περα των mpx που πιθανοτατα θα αυξηθουν... αν θες να ακολουθησεις το μηλο παλι, νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενεις να δεις το iphone6 πως θα τα πηγαινει σε αυτο το κομματι, που θα ειναι κατι ολοκαινουριο... οσων αφορα nokia pireview 808 και τετοια, δεν τα ξερω καν κ δεν μπορω να εκφερω αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Note 2 είναι εργαλείο. Απλά με την έλευση του Note 8 υπάρχει ολοκλήρωση για το θέμα εργασία - Ταξίδια.

Οπότε σκεφτόμουν κάτι μικρότερο σαν κινητό αλλά όπως είπα είναι βασικός παράγοντας ή κάμερα όχι μόνο για χόμπι αλλά και για την δουλειά μου.

Συνεπώς στην παρούσα φάση παίζουν μόνο τα S4 και i5s.

Το Note 3 το απορρίπτω γιατί δεν θέλω να ξαναπάω σε τόσο μεγάλη συσκευή.

Το IPhone 5s από την άλλη δεν με να δώσω τόσα χρήματα και να πρέπει να κουβαλάω tablet ακόμα και όταν πάω για καφέ που λέει ο πείθει :) λόγο λόγοής οθόνης.

Το S4 θέλω να το αποφύγω γιατί πριμοδοτώ την εμμονή της Samsung στο foul πλαστικό. Βέβαια στο Dubai απ όπου θα το αγόραζα, είναι ήδη στα 450 και μέχρι τον Αύγουστο που θα πάω, θα έχει πέσει ίσως κάτω από τα 400.

 

Οπότε βλέπω λογική την πρόταση του agid για αναμονή και βλέπουμε. Το 4s μ έχει βολέψει για τις περιπτώσεις που δεν μπορώ να κουβαλάω το Note.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Note 2 είναι εργαλείο. Απλά με την έλευση του Note 8 υπάρχει ολοκλήρωση για το θέμα εργασία - Ταξίδια.

Οπότε σκεφτόμουν κάτι μικρότερο σαν κινητό αλλά όπως είπα είναι βασικός παράγοντας ή κάμερα όχι μόνο για χόμπι αλλά και για την δουλειά μου.

Συνεπώς στην παρούσα φάση παίζουν μόνο τα S4 και i5s.

Το Note 3 το απορρίπτω γιατί δεν θέλω να ξαναπάω σε τόσο μεγάλη συσκευή.

Το IPhone 5s από την άλλη δεν με να δώσω τόσα χρήματα και να πρέπει να κουβαλάω tablet ακόμα και όταν πάω για καφέ που λέει ο πείθει :) λόγο λόγοής οθόνης.

Το S4 θέλω να το αποφύγω γιατί πριμοδοτώ την εμμονή της Samsung στο foul πλαστικό. Βέβαια στο Dubai απ όπου θα το αγόραζα, είναι ήδη στα 450 και μέχρι τον Αύγουστο που θα πάω, θα έχει πέσει ίσως κάτω από τα 400.

 

Οπότε βλέπω λογική την πρόταση του agid για αναμονή και βλέπουμε. Το 4s μ έχει βολέψει για τις περιπτώσεις που δεν μπορώ να κουβαλάω το Note.

 

Τοτε θα πρεπει να αποφυγεις λυσεις της samsung, γιατι η sammy αγαπαει το πλαστικο... οποτε αναμενεις 5s και βλεπεις πως θα κινηθεις...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να φτιάξεις ένα θέμα στο "επιλογή συσκευής"? Μιας και εδώ είναι διαφορετικό θέμα..?
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτες οι φωτό του P1. :X

 

φιλε εχω αλλαξει πολλα κινητα και καταλήξα στο P1 γιατι εκτος απο την καμερα που ειναι τελεια σε θεμα αναλυσης ειναι απιστευτα γρηγορο

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια μια ερωτηση για οποιον γνωριζει....

 

Ειδα αυτην την φωτογραφια

 

 

 

μπορειτε να μου πειτε με αποτελεσμα πιου εφε πετυχενεται αυτο το γυαλιστερο και εντυποσιακο αποτελεσμα στα χρωματα? ειναι θεμα φωτογραφικης και τεχνικης η απλα photoshop??

Edited by ababapanos
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Samsung Galaxy S4 zoom, τραβηγμένη με macro, χωρίς επεξεργασία, χωρίς φλας μόνο με μία λάμπα γραφείου.

 

http://i.imgur.com/p3KUcQ5.jpg

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μήπως να φτιάξεις ένα θέμα στο "επιλογή συσκευής"? Μιας και εδώ είναι διαφορετικό θέμα..?

 

Και τι θέλεις να συζητήσουν? Αφού η συσκευή σου (και το 1020) διέλυσαν τον ανταγωνισμό στον συγκεκριμένο τομέα...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα HTC Desire, Galaxy Nexus, Nexus 4 επιλέγω Nexus 4... Ειδικά με την αναβάθμιση σε 4.4 είδα διαφορά...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω όμως έχουν μάπα κάμερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό :p

 

Κάπως έτσι.απλά ανεκτή η κάμερα τους χωρίς να είναι καν στον μέσο ορο του καλού.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

τραβηξα φωτο με δανεικο iphone 5s και πιστευω οτι ειναι οντως το καλυτερο φωτοκινητο

 

σαν point and shoot ειναι εξαιρετικο πετυχαινοντας το καταλληλο exposure,με πολυ λεπτομερεια και πιστα χρωματα που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...