Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια διαβαζω στο επισημο τοπικ για το κινητο οτι πολλοί με την νεα android 4.3 εχουν προειδοποιητικα μυνηματα σαν αυτο:

Καλησπερα.

 

Απο σημερα αρχισε να μου βγαζει το τηλεφωνο αυτην την ειδοποιηση:

https://www.dropbox.com/s/jxud8a49ul3gbhj/Screenshot_2013-11-05-14-55-59.png

 

Οταν παταω πανω της με οδηγει εδω:

https://www.dropbox.com/s/wd6i70re79wccc9/Screenshot_2013-11-05-14-56-59.png

 

Τελος οταν παταω δεξια το "Προβολη εφαρμογης" για να δω ποια ειναι η προβληματικη εφαρμογη, με κατευθυνει εδω, χωρις να μου δειχνει ποια ειναι αυτη η εφαρμογη.

https://www.dropbox.com/s/xh8mvpt98n2228k/Screenshot_2013-11-05-14-57-36.png

 

Καμια ιδεα για πως θα λυσω το συγκεκριμενο θεμα;

τι ακριβως ισχυει και τι οχι με το νεα προστασια knox?

 

Μπορουμε τελικα να εγκαθιστουμε χωρις τετοιου ειδους μυνηματα εφαρμογες ΕΚΤΟΣ GOOGLE PLAY ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ, Εστειλα το παρακάτω email στην samsung κανοντας τον χαζο σχετικα με το knox και οριστε η απαντηση που μολις πηρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το galaxy s4 μεταχειρισμένο από ένα φίλο. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα με απόδειξη αγοράς κανονικά από κατάστημα. Ο φίλος μου είπε ότι το κινητό φοράει κανονικά επίσημη εργοστασιακη Rom της Samsung χωρίς καμία τροποποίηση ή root. Απλώς επειδή στο παρελθόν είχε βάλει κάποιες ανεπίσημες τροποποιημένες Rom έχει αλλάξει ο knox counter σε 0x1.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση τώρα? Επαναλαμβάνω το κινητό τώρα είναι με επίσημη Rom χωρίς κάποια τροποποίηση ή root και εγώ δεν σκοπεύω να πειράξω τίποτα.

 

Και εδω η απαντηση

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το KNOX είναι λειτουργικό μέσα σε λειτουργικό και απλά δείχνει πως το έχει χειριστεί και άλλος χρήστης. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης της συσκευής που παραμένουν με την απόδειξη αγοράς του.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Αρχιζω πάλι επιτέλους τα πειράγματα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα αυτά!!!:)

 

Αν και πλησιάζουμε στο να γίνεται ξανά 0x0 σιγά σιγά από ότι καταλαβαίνω εφόσον είναι λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό.:whistle:

 

edit:Κάτι που διάβασα στους xda σαν απορία μου στέκει λίγο για το πως μπορεί να μηδενίζεται ο counter σε επίσημο σέρβις όπως έχουν κάποιοι επιτυχώς μηδενίσει τα κινητά τους στο xda.Αν βρούμε τον bootloader σαν ξεχωριστό αρχείο και τον ξαναπερνάμε από την αρχή δεν θα μπορεί να μηδενιστεί εφόσον είναι θέμα λειτουργικού του boatloader?:confused:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47172176&postcount=135

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το email αυτο φυλαξε το σαν τα ματια σου !!!

 

:D:D:DΕιδη το έχω αποθηκευση σε 2 λογαριασμους , απο το απογευμα που πάω σπιτι ξεκιναω τα flashaρισματα.Τελικα απο εκει που εψαχνα να το πουλησω , παλι με κερδισε η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

:D:D:DΕιδη το έχω αποθηκευση σε 2 λογαριασμους , απο το απογευμα που πάω σπιτι ξεκιναω τα flashaρισματα.Τελικα απο εκει που εψαχνα να το πουλησω , παλι με κερδισε η Samsung.

 

Κέρδισε εσένα πόσοι έχουν φύγει και θα φύγουν ακόμα. Εγω θα θα το σκοτώσω έτσι για μη βλέπω ούτε το όνομα πια, μας την έφερε άσχημα. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω στο επισημο τοπικ για το κινητο οτι πολλοί με την νεα android 4.3 εχουν προειδοποιητικα μυνηματα σαν αυτο:

 

τι ακριβως ισχυει και τι οχι με το νεα προστασια knox?

 

Μπορουμε τελικα να εγκαθιστουμε χωρις τετοιου ειδους μυνηματα εφαρμογες ΕΚΤΟΣ GOOGLE PLAY ή οχι?

 

Κι εμένα μου το βγάζει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα δε λέει τίποτα.

Είναι απλά μια προειδοποίηση ότι κάποια εφαρμογή ζήτησε π.χ. root.

Δεν αποτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση δηλαδη να στο βγαζει σε apps ΕΚΤΟΣ GOOGLE PLAY που δεν ζητανε προσβαση ρουτ?

Π.χ. καποιο gps προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

:D:D:DΕιδη το έχω αποθηκευση σε 2 λογαριασμους , απο το απογευμα που πάω σπιτι ξεκιναω τα flashaρισματα.Τελικα απο εκει που εψαχνα να το πουλησω , παλι με κερδισε η Samsung.

 

Εμένα κάτι μου λέει πως αυτός που απάντησε έλεγε για την εφαρμογή προστασίας του knox και δεν είχε ιδέα ο άσχετος από τον μετρητή 0-1

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια εντύπωση αλλά από την στιγμή που τους ρωτάει κάτι συγκεκριμένο και του δίνουν αυτήν την απάντηση πιστεύω πως, αν και άθελά τους, του δίνουν το ελεύθερο για την εγγύηση, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει και το email.

 

Βέβαια ίσως πρέπει να υπάρξει διευκρίνηση πάνω στο θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ίσως πρέπει να υπάρξει διευκρίνηση πάνω στο θέμα.

 

Είσαι τρελός! :p

Άσε γιατί μπορεί να του το γυρίσουν αν το πάρουν χαμπάρι.

Εγώ θα έκανα την πάπια και αν χρειαζόμουν εγγύηση, ορίστε τι μου είχατε πει :D

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως θα χρησιμοποιήσουν πολλοί αυτό το email!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πιο ξεκαθαρος δεν μπορούσα να ειμαί , σε αυτό που ρωτάω.

Οποίος χρειάζεται το e-mail στην διαθεση του βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πιο ξεκαθαρος δεν μπορούσα να ειμαί , σε αυτό που ρωτάω.

Οποίος χρειάζεται το e-mail στην διαθεση του βεβαια.

 

Μωρέ εσύ είσαι.

Όποιος απάντησε δε πήρε χαμπάρι όμως τι ρώτησες ακριβώς.

Σημασία έχει ότι σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβηκε η αναβάθμιση σε 4.3. Δεν τη. Πέρασα γιατί ήθελα να τσεκάρω μήπως μπορώ να γλιτώσω το knox. Από ότι καταλαβαίνω όμως έχω ήδη το knox οπότε δεν το γλιτώνω, οπότε κάνω την αναβάθμιση... Σωστά?
Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβηκε η αναβάθμιση σε 4.3. Δεν τη. Πέρασα γιατί ήθελα να τσεκάρω μήπως μπορώ να γλιτώσω το knox. Από ότι καταλαβαίνω όμως έχω ήδη το knox οπότε δεν το γλιτώνω, οπότε κάνω την αναβάθμιση... Σωστά?

 

Σωστά, καλή αναβάθμιση

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ, Εστειλα το παρακάτω email στην samsung κανοντας τον χαζο σχετικα με το knox και οριστε η απαντηση που μολις πηρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το galaxy s4 μεταχειρισμένο από ένα φίλο. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα με απόδειξη αγοράς κανονικά από κατάστημα. Ο φίλος μου είπε ότι το κινητό φοράει κανονικά επίσημη εργοστασιακη Rom της Samsung χωρίς καμία τροποποίηση ή root. Απλώς επειδή στο παρελθόν είχε βάλει κάποιες ανεπίσημες τροποποιημένες Rom έχει αλλάξει ο knox counter σε 0x1.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση τώρα? Επαναλαμβάνω το κινητό τώρα είναι με επίσημη Rom χωρίς κάποια τροποποίηση ή root και εγώ δεν σκοπεύω να πειράξω τίποτα.

 

Και εδω η απαντηση

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το KNOX είναι λειτουργικό μέσα σε λειτουργικό και απλά δείχνει πως το έχει χειριστεί και άλλος χρήστης. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης της συσκευής που παραμένουν με την απόδειξη αγοράς του.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Αρχιζω πάλι επιτέλους τα πειράγματα !!!!!

 

 

 

Διάβασα στο xda οτι αν βάλεις κάποιες φορες λάθος κωδικό στο knox κλειδώνει η εφαρμογή και αυτόματα γράφει 0x1

Εδώ βρήκα και μια σχετική επιβεβαίωση http://m.samsung.com/us/support/howtoguide/N0000006/13456/160966

Αν ισχύει αυτο τοτε καλά σου είπαν οτι το knox δεν έχει σχέση με την εγγύηση και είναι απλά ενα λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό με μόνο σκοπό προφανώς την ασφάλεια της συσκευής και των προσωπικών δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xda οτι αν βάλεις κάποιες φορες λάθος κωδικό στο knox κλειδώνει η εφαρμογή και αυτόματα γράφει 0x1

Εδώ βρήκα και μια σχετική επιβεβαίωση http://m.samsung.com/us/support/howtoguide/N0000006/13456/160966

Αν ισχύει αυτο τοτε καλά σου είπαν οτι το knox δεν έχει σχέση με την εγγύηση και είναι απλά ενα λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό με μόνο σκοπό προφανώς την ασφάλεια της συσκευής και των προσωπικών δεδομένων

 

Πολυ θετικο και αυτο , μου φαινεται τοσο καιρο τζαμπα αγχωνομαστε.

Ενημερωτικα πάντως η pre rooted που περασα χθες δεν μου εγραψε ο counter

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Πολυ θετικο και αυτο , μου φαινεται τοσο καιρο τζαμπα αγχωνομαστε.

 

Θα μάθουμε τελικά τι γίνεται όταν βρεθεί κάποιος να το πάει στο service με knox 0x1 .

Κάποιος εθελοντής ??:lol:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια..αυτο τι ειναι?/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viper.knoxdisablerfree&hl=el

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια..αυτο τι ειναι?/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viper.knoxdisablerfree&hl=el

 

Απενεργοποιεί τα μηνύματά (προειδοποίησης )που εμφανίζονται και έχουν να κάνουν με το knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xda οτι αν βάλεις κάποιες φορες λάθος κωδικό στο knox κλειδώνει η εφαρμογή και αυτόματα γράφει 0x1

Εδώ βρήκα και μια σχετική επιβεβαίωση http://m.samsung.com/us/support/howtoguide/N0000006/13456/160966

Αν ισχύει αυτο τοτε καλά σου είπαν οτι το knox δεν έχει σχέση με την εγγύηση και είναι απλά ενα λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό με μόνο σκοπό προφανώς την ασφάλεια της συσκευής και των προσωπικών δεδομένων

 

Δεν ισχύει αυτό. Αν βάλεις συνολικά 20 φορές λάθος κωδικό , διαγράφονται όλα τα δεδομένα του knox container.

Δηλαδή γίνεται factory reset στο knox λειτουργικό σύστημα.

Φυσικά μπορείς να αρχίσεις πάλι από την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν αλλάζει το knox counter

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σε όσους το έχουν κάνει.:O

 

Αν έχουμε ρουτάρει επιτυχώς με κάποια prerooted (έχοντας 0x0 counter ) και θέλουμε να περάσουμε εφαρμογές που ζητάνε access για root (πχ adfree,faster gps,greenify) και για δουλέψουν θα πρέπει να ζητήσουν permissions από system σωστά?

 

Θα γράψει ο counter βλέποντας επέμβαση από εμάς στο allow?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...