Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις ξεκλείδωτο bootloader? χωρίς ξεκλείδωτο bootloader δεν μπορείς να περάσεις άλλον kernel, ακομα και αν εισαι root.

 

όχι φίλε..κλειδωμένος είναι..δεν το ήξερα αυτό..παλιά τον είχα ξεκλειδώσει με τον τροπο του darkstan αλλα τον ξανακλειδωσα..πλεον δεν είμαι στην εγγυηση οπότε λέω να τον ξαναξεκλειδώσω για να κάνω πειράματα..το θέμα είναι οτι τα χάνω εκεί που πρέπει να μπω στο CMD..υπάρχει κανένας άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, μόνο αυτός υπάρχει.. Τι σου βγάζει; μήπως δεν μπαίνεις σε fastboot? Έχεις βάλει σωστά τους drivers?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο αυτός υπάρχει.. Τι σου βγάζει; μήπως δεν μπαίνεις σε fastboot? Έχεις βάλει σωστά τους drivers?

 

όλα σωστά..απλά εκει στο cmd δε μπορω να βρώ τη ρίζα (εκεί που λέει να πατήσουμε cd: C:/ μπλα μπλα μπλα )

Link to comment
Share on other sites

θέλω να επαναφέρω το κινητό, σε κατάσταση fresh install. Όχι μόνο στο λειτουργικό αλλά και στη δομή των αρχείων. Δηλ. ότι σκουπίδια folders/files υπάρχουν να σβηστούν, να γίνει πραγματικά όπως θα ήταν αν έκανα install από την αρχή.

Τι κάνω; Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Θα χαθεί και το root φαντάζομαι μαζί με όλα τα αρχεία;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

θέλω να επαναφέρω το κινητό, σε κατάσταση fresh install. Όχι μόνο στο λειτουργικό αλλά και στη δομή των αρχείων. Δηλ. ότι σκουπίδια folders/files υπάρχουν να σβηστούν, να γίνει πραγματικά όπως θα ήταν αν έκανα install από την αρχή.

Τι κάνω; Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Θα χαθεί και το root φαντάζομαι μαζί με όλα τα αρχεία;

 

Επανεγκατάσταση λογισμικού με το sony update service και τα χάνεις όλα!

Link to comment
Share on other sites

Stock ROM.

 

Να κάνω μια noobιστικη ερώτηση. Έχω την stock rom rootαρισμενη. Αν περάσω απλά αυτόν τον kernel θα χάσω τίποτα από τα αρχεία μου ή από τις εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια noobιστικη ερώτηση. Έχω την stock rom rootαρισμενη. Αν περάσω απλά αυτόν τον kernel θα χάσω τίποτα από τα αρχεία μου ή από τις εφαρμογές?

 

Έχεις κάνει unlock τον bootloader? Αν όχι δεν μπορείς να περάσεις kernel.

Αν ναι, όχι δεν θα χάσεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ξεκλειδώσει τον bootloader. Απλά έχω καταλήξει μετά από διάφορες, στη stock rom. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αφού είναι έτσι θα δοκιμάσω τον kernel με την πρώτη ευκαιρία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω φαει ολη την μερα για το πως να κανω root to xperia sole Μου εχω 4.0.4 βοηθεια παιδια αναγκη ειναι !

Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό. Απλά αντί να κατεβάσεις το flash tool από το βήμα 2 το κατεβάζεις από δω

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας να περάσω τον kernel που αναφέρεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1897908

 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το αρχείο είναι .elf οπότε από ότι διάβασα πρέπει να το περάσω μέσω fastboot στο κινητό. Όμως όταν το συνδέω στο pc (win8) το κινητό μένει μόνο για λίγα δευτερόλεπτα με το μπλε φωτάκι αναμένο και ύστερα απλά φορτίζει και o υπολογιστής βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με τους drivers. Έχω το flashtool και εγκατεστημένος όλους τους drivers Που βρίσκονται σε αυτό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει η δυνατότητα να φλασάρω τον kernel με άλλον τρόπο εκτός fastboot σαν εναλλακτική?

 

Υ.Γ.: ύστερα από ψάξιμο είδα το ότι παρόμοιο πρόβλημα με το fastboot υπάρχει και σε άλλα xperia δίχως να έχω βρει κάποια λύση που να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας να περάσω τον kernel που αναφέρεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1897908

 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το αρχείο είναι .elf οπότε από ότι διάβασα πρέπει να το περάσω μέσω fastboot στο κινητό. Όμως όταν το συνδέω στο pc (win8) το κινητό μένει μόνο για λίγα δευτερόλεπτα με το μπλε φωτάκι αναμένο και ύστερα απλά φορτίζει και o υπολογιστής βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με τους drivers. Έχω το flashtool και εγκατεστημένος όλους τους drivers Που βρίσκονται σε αυτό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει η δυνατότητα να φλασάρω τον kernel με άλλον τρόπο εκτός fastboot σαν εναλλακτική?

 

Υ.Γ.: ύστερα από ψάξιμο είδα το ότι παρόμοιο πρόβλημα με το fastboot υπάρχει και σε άλλα xperia δίχως να έχω βρει κάποια λύση που να δουλεύει.

 

Δοκιμάζοντας με ένα φίλο μου στο pc μου με windows 8 να κάνουμε κάτι παρόμοιο συναντήσαμε το ίδιο πρόβλημα. Τελικά δοκιμάσαμε να τα κάνουμε όλα από την αρχή σε υπολογιστή με windows 7 και δεν είχαμε πρόβλημα.

 

Επίσης έλεγξε αν έχεις τικάρει τους fastboot drivers να περαστούν εκτός από αυτούς για το Sola.

Link to comment
Share on other sites

σε windows 8 το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα. google: windows 8 unsigned drivers και ακολουθηστε την διαδικασια. μολις επιτρεψετε την εγκατασταση των unsigned drivers, βαζετε τους fastboot και flashtool drivers και ειστε οκ!

 

σε windows 8.1 το πρόβλημα βρίσκεται αλλου, την προηγουμενη εβδομαδα που το εψαχνα δεν βρηκα καποια λυση...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι δεν το κουράζω άλλο,γιατί έχω win 8.1. Φαντάζομαι θέλει το χρονο του για να ξεπεραστεί το θέμα. Τελικά έβαλα τον Speedy Sola v5.5 και από την πρώτη ματιά βλέπω βελτίωση, στην απόδοση τουλάχιστον.Βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω το κινητό της κοπέλας μου και θέλω να το κάνω ροοτ και να βάλω 2-3 καλούδια ωστε να το ελαφρύνω κάπως. απλά εχω επισης 2-3 προβλήματα

1)γιατί στην ενημέρωση λογισμικού δεν μου κανει αναβάθμιση?εχει 2.3.7 και firmware 6.0.b.3.184 ειναι αγορασμένο απο παμπλικ

2)μια βοηθεια πως να το κανω ροοτ διαβάζω οτι θέλει ξεκλείδωτο bootloader

3)μεταφορά εφαρμογών μπορώ να κάνω στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιάνει σε μεταχειρισμένο το κινητό μας? Στο skroutz ειναι στα 180κάτι..

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by Jalouk
Link to comment
Share on other sites

Με 180 ευρω εχει και το Xperia L που ειναι πολυ καλυτερο. Αρα ειναι ψιλο ακυρη η τιμη του Sole.

 

Εγω το εδωσα σε φιλο 100 ευρω. Αντε να το δωσεις 120? Παραπανω δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί σκεφτόμουν και εγώ! :lol: Είχε πέσει στα 160 μια εποχή. Προφανώς παίζει η τιμή με το στοκ που έχουν τα μαγαζιά εδώ..
Link to comment
Share on other sites

το ακουστικό του ειναι εκνευριστικα χαμηλο(σε σημειο που να μην ακουω τι λεει ο συνομιλητης) ή εχω πεσει σε ελαττωματικη συσκευη;
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/2358832/Samsung-Galaxy-S-Duos-S7562.html

 

ρε παιδιά αυτό το κινητό είναι καλύτερο απο το sole?εγω δν ξερω γιατι αλλα εχω φάει κόλλημα να το πάρω και δυστυχως μετάνιωσα που πηρα το sole..λέτε να πιάνω περίπου 110-120 ευρώ να το δώσω?...το κινητό ειναι σε άριστη κατάσταση, με τα όλα του, και με εξωτερική μνήμη 2gb...όπως ακριβώς το πήρα (άσπρο)..η αλήθεια είναι ότι δεν εχω κανένα πρόβλημα με το κινητό, ισα ισα το dlna και τα άλλα καλουδια του (πχ NFC) με εντυπωσίασαν..περιμένω εντυπώσεις για το παραπάνω κινητό.+ να μου πείτε που μπορώ να βάλω αγγελία εδω μέσα στο site και να μου προτείνετε μια τιμή...

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/2358832/Samsung-Galaxy-S-Duos-S7562.html

 

ρε παιδιά αυτό το κινητό είναι καλύτερο απο το sole?εγω δν ξερω γιατι αλλα εχω φάει κόλλημα να το πάρω και δυστυχως μετάνιωσα που πηρα το sole..λέτε να πιάνω περίπου 110-120 ευρώ να το δώσω?...το κινητό ειναι σε άριστη κατάσταση, με τα όλα του, και με εξωτερική μνήμη 2gb...όπως ακριβώς το πήρα (άσπρο)..η αλήθεια είναι ότι δεν εχω κανένα πρόβλημα με το κινητό, ισα ισα το dlna και τα άλλα καλουδια του (πχ NFC) με εντυπωσίασαν..περιμένω εντυπώσεις για το παραπάνω κινητό.+ να μου πείτε που μπορώ να βάλω αγγελία εδω μέσα στο site και να μου προτείνετε μια τιμή...

 

Έχω και τα δύο. Το Sola και το Samsung στο λινκ που έβαλες...

 

Βασικές διαφορές υπέρ του Sola:

-Κάμερα

-Ποιότητα κατασκευής

-Πιο φιλικό UI

-Smooth λειτουργία

 

Βασικές διαφορές υπέρ του Samsung:

-2 SIM

-Λίγο μεγαλύτερη οθόνη (4 έναντι 3,7)

-768 RAM έναντι 512

-Λίγο χαμηλότερο βάρος

 

Μεταξύ των δύο πάντως προτιμώ μακράν το Sola. Μου έχει πέσει και μία φορά κάτω και δεν κατάλαβε τίποτα.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο. Το Sola και το Samsung στο λινκ που έβαλες...

 

Βασικές διαφορές υπέρ του Sola:

-Κάμερα

-Ποιότητα κατασκευής

-Πιο φιλικό UI

-Smooth λειτουργία

 

Βασικές διαφορές υπέρ του Samsung:

-2 SIM

-Λίγο μεγαλύτερη οθόνη (4 έναντι 3,7)

-768 RAM έναντι 512

-Λίγο χαμηλότερο βάρος

 

Μεταξύ των δύο πάντως προτιμώ μακράν το Sola. Μου έχει πέσει και μία φορά κάτω και δεν κατάλαβε τίποτα.

 

οπότε λες να πιάνω κανα 120ρικο ωστε να κάνω τράμπα τα 2 κινητά?αν ενδιαφέρεται κάποιος εδώ μεσα (γτ δεν μπορω να εχω προσβαση στο buy and sell), ας επικοινωνησει να το συζητησουμε

 

edit: @blokatos ποιο σου φαίνεται πιο γρήγορο, δεδομένου οτι το ενα εχει 768μβ ραμ και ενα πυρήνα, ενώ το άλλο δυπηρινο και 512 μβ?επίσης αυτονομία μπαταρίας? ένταση ακουστικού όταν μιλάς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

edit: @blokatos ποιο σου φαίνεται πιο γρήγορο, δεδομένου οτι το ενα εχει 768μβ ραμ και ενα πυρήνα, ενώ το άλλο δυπηρινο και 512 μβ?επίσης αυτονομία μπαταρίας? ένταση ακουστικού όταν μιλάς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Πιο γρήγορο δείχνει το Sola. Από αυτονομία μπαταρίας το γιαπωνέζικο μοντέλο έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα και από ένταση ακουστικού και μεγαφώνου είναι πάνω κάτω τα ίδια.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...