Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To είχα ψάξει αρκετά αυτό το θέμα και κατέληξα ότι η εφαρμογή Super Camera που βρήκα στο Ρώσικο φόρουμ του ΑΜΟΙ,

είναι η καλύτερη.

Στη φώτο που παραθέτω έχω 3 snapshots με τρεις διαφορετικές εφαρμογές. Στην πρώτη είναι η στοκ του jack, στην μέση μια στοκ εφαρμογή από Samsung που βρήκα πάλι στο ρώσικο φόρουμ και δεν συμπιέζει τόσο πολύ τα αρχεία και στα δεξιά είναι από την εφαρμογή Super Camera. Η διαφορά είναι αισθητή πάντως.

 

http://img593.imageshack.us/img593/3554/296k.jpg

 

@papandreas

Δεν το κατάλαβα ότι ήταν ειρωνικό το "δεν είναι και πολύ καλή".:X:X

Θα δοκιμάσω πάντως και τις αλλαγές στο build.

 

Πράγματι πολύ καλή η εφαρμογή αυτή! Δεν το ήξερα, αλλά τώρα που το έμαθα να είσαι καλά... Πολύ καλύτερες τώρα οι φωτογραφίες... :)

 

 

 

Ναι αυτό είναι. Lenovo Super Camera.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι έχεις δίκιο τελικά. H Lenovo Super Camera βγάζει πάρα πολύ καλή ποιότητα φωτογραφίας.

 

Πάντως νομίζω ότι και το ProCapture που ανέφερε Σταύρος βγάζει και αυτό ισάξιες φωτογραφίες, αρκεί βέβαια να βρεις από κάπου την full έκδοση γιατί η δωρεάν έκδοση βγάζει φωτογραφίες έως 3 Mpixel.

 

Επίσης το ProCapture έχει μια επιλογή "Reduced Noise" που τραβάει 2 φωτογραφίες και τις επεξεργάζεται/ενώνει σε μια φωτογραφία. Αυτή η επιλογή κάνει μόνο για στατικές φωτογραφίες, αλλά το αποτέλεσμα που βγάζει είναι με διαφορά το καλύτερο που έχω δει έως τώρα στο κινητό μας και με διπλάσιο περίπου μέγεθος αρχείου (που σημαίνει περισσότερη πληροφορία).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί να μου πει κανείς τι Bluetooth να αγοράσω για να το βρίσκει συσκευή;(όχι κάτι πολύ ακριβό)
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνετε ποστ το λινκ της εφαρμογής για να μην ψάχνουμε ;)

 

Μαλλον αυτο ειναι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2427015

 

Eγώ το κατέβασα από εδώ. Πρέπει να έχεις γραφτεί για να μπορείς να την κατεβάσεις γιατί είναι ανεβασμένη εκεί και όχι σε κάποιο εξωτερικό λινκ όπως οι roms που έχει.

Είναι και στα ρώσικα και μέχρι να το βρώ ήθελε λίγο χρόνο:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί να μου πει κανείς τι Bluetooth να αγοράσω για να το βρίσκει συσκευή;(όχι κάτι πολύ ακριβό)

όποιο σ αρεσει προφανώς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί να μου πει κανείς τι Bluetooth να αγοράσω για να το βρίσκει συσκευή;(όχι κάτι πολύ ακριβό)

 

Και εγώ είχα την εντύπωση οτι δεν παίζουν όλα αλλά τελικά ενα Sony & ενα Nokia που έχω παίζουν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην παίζουν τα bluetooth ρε παιδιά??? Νομίζω ότι από την στιγμή που υποστηρίζει A2DP όλα θα παίζουνε κανονικά. Εγώ δεν χρησιμοποιώ αλλά έχω δοκιμάσει αρκετά κυρίως noname και όλα έπαιξαν κανονικά με όλες τις λειτουργίες τους (απάντηση κλήσης, ένταση ήχου κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην παίζουν τα bluetooth ρε παιδιά??? Νομίζω ότι από την στιγμή που υποστηρίζει A2DP όλα θα παίζουνε κανονικά. Εγώ δεν χρησιμοποιώ αλλά έχω δοκιμάσει αρκετά κυρίως noname και όλα έπαιξαν κανονικά με όλες τις λειτουργίες τους (απάντηση κλήσης, ένταση ήχου κλπ)

 

Με μερικά υπάρχει πράγματι πρόβλημα.

Έχω ένα jabra που λειτουργεί μια χαρά και ένα Samsung, που μόλις πάω να κάνω ή να απαντήσω σε κλήση, κόβει τη σύνδεση και ζητάει πάλι το pin της SIM.

Link to comment
Share on other sites

Με μερικά υπάρχει πράγματι πρόβλημα.

Έχω ένα jabra που λειτουργεί μια χαρά και ένα Samsung, που μόλις πάω να κάνω ή να απαντήσω σε κλήση, κόβει τη σύνδεση και ζητάει πάλι το pin της SIM.

Μήπως έχεις COSMOTE; Τέτοια συμπεριφορά με τα bluetooth έχει αναφερθεί μόνο στο δίκτυο της COSMOTE.

 

Γνωριζει κανεις αν το κινητο μας θα αναβαθμιστει επισιμα σε 4.3;

Μάλλον χλωμό το κόβω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις COSMOTE; Τέτοια συμπεριφορά με τα bluetooth έχει αναφερθεί μόνο στο δίκτυο της COSMOTE.

 

Ναι, cosmote. Είναι γνωστό πρόβλημα.

Υπάρχουν όμως και bt που δουλεύουν, όπως το jabra .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν πετάς το κινητό μες σε τσαντα ή τσέπη με κλειδιά κι άλλα αιχμητά αντικείμενα, δεν παθαίνει τίποτα (το λέω εγώ που φέρομαι βίαια στα κινητά, κ δεν βάζω μεμβράνη, ή αν βάλω, μένει σαν καινούρια για μήνες:p)

 

Η μεμβράνη με την οποία έρχεται δεν είναι προστατευτικη? Μήπως πρέπει να βάλω την έξτρα που έστειλαν, γιατί η αρχική έχει γεμίσει γρατσουνιές σε λιγότερο από μήνα και το κινητό το προσέχω αρκετά.

Η οθόνη δεν ακουμπάει πουθενά εκτός από όταν το έχω στο τσαντάκι μόνο του σε ξεχωριστό μέρος. Πόσο άγριος μπορεί να είναι ο αντίχειρας.

Link to comment
Share on other sites

Η μεμβράνη με την οποία έρχεται δεν είναι προστατευτικη? Μήπως πρέπει να βάλω την έξτρα που έστειλαν, γιατί η αρχική έχει γεμίσει γρατσουνιές σε λιγότερο από μήνα και το κινητό το προσέχω αρκετά.

Η οθόνη δεν ακουμπάει πουθενά εκτός από όταν το έχω στο τσαντάκι μόνο του σε ξεχωριστό μέρος. Πόσο άγριος μπορεί να είναι ο αντίχειρας.

οχι, η μεμβρανη που χει απ το εργοστασιο ειναι προχειρη για να προστατευει το τζαμι κατά την μετακίνηση των ανταλλακτικων και

των κινητών στο εργοσταστιο κ τις αποθήκες

Link to comment
Share on other sites

Η μεμβράνη με την οποία έρχεται δεν είναι προστατευτικη? Μήπως πρέπει να βάλω την έξτρα που έστειλαν, γιατί η αρχική έχει γεμίσει γρατσουνιές σε λιγότερο από μήνα και το κινητό το προσέχω αρκετά.

Η οθόνη δεν ακουμπάει πουθενά εκτός από όταν το έχω στο τσαντάκι μόνο του σε ξεχωριστό μέρος. Πόσο άγριος μπορεί να είναι ο αντίχειρας.

 

Nαι, βγάλτη και θα δεις το φώς σου! Σαν να ξημέρωσε ένα πράγμα!

 

Εγώ δεν έχω βάλει άλλη και όπως είχε πει και ο gerstavros2 δεν γρατσουνιέται έυκολα. Λίγη προσοχή και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες τα ξημερώματα μίλησα στο skype με την Katherine από το minideal (την επίσημη εκπρόσωπο του forum) για να παραγγείλω ένα Amoi N828 και μου είπε ότι είχαν μείνει μόνο 4 κομμάτια. Αφού κανονίσαμε τις λεπτομέρειες της παραγγελίας, ξαφνικά συνειδητοποίησε ότι κι αυτά τα κομμάτια είχαν ήδη κλείσει μέσα στο ΣΚ από online παραγγελίες, οπότε το κινητό βγήκε out of stock, τονίζοντάς μου ότι πλέον δεν πρόκειται να ξαναφέρουν, αφού το εργοστάσιο σταμάτησε την παραγωγή του. Πολύ νωρίς δεν σταμάτησε το εργοστάσιο την παραγωγή; Αν δεν κάνω λάθος, ούτε 6μηνο δεν έχει κλείσει καλά - καλά από τότε που έκανε το μπαμ στην αγορά...

 

Τέλος πάντων, αλλού θέλω να καταλήξω. Αφού συνέβη αυτό, πλέον το To2C είναι μονόδρομος για το συγκεκριμένο κινητό, αν πράγματι έχουν κομμάτια και το "in stock" που γράφουν στο site δεν είναι πλασματικό. Επειδή δεν έχω ψωνίσει άλλη φορά από το συγκεκριμένο μαγαζί, έχω τις εξής απορίες:

1) Ξέρετε ποια rom φοράει το κινητό; Τα τελευταία κομμάτια του minideal είχαν μια δική τους έκδοση βασισμένη στην εργοστασιακή 5.6. Να υποθέσω ότι τα κομμάτια του To2C έχουν την εργοστασιακή 5.6?

2) Η rom τους είναι απαλλαγμένη από κινέζικες εφαρμογές ή να το ζητήσω κατά την παραγγελία;

 

Όποιος γνωρίζει, ας κάνει το καλό, για να προχωρήσω και στην παραγγελία :)

 

Υ.Γ. Κάποιες αμφιβολίες περί αξιοπιστίας που είχαν αρχίσει να δημιουργούνται τελευταία με το συγκεκριμένο μαγαζί στο αντίστοιχο θέμα υποστήριξης που έχουν στο forum, νομίζω ότι έχουν αρχίσει να ξεπερνιούνται σιγά - σιγά...

Edited by valerios
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναστε καλα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

θα τη βγαλω τη μεμβρανη και ισως να δοκιμασω να βαλω την αλλη, το δωρο

μαλλον δε θα τα καταφερω να τη βαλω καλα οποτε θα μεινει ετσι :)

 

υγ handsfree εχει πετυχει κανεις γιατι οσα εχω δοκιμασει

κανουν σαν να συνδεονται και να αποσυνδεονται

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

υγ handsfree εχει πετυχει κανεις γιατι οσα εχω δοκιμασει

κανουν σαν να συνδεονται και να αποσυνδεονται

Ένα Jabra BT2080 που εχω, λειτουργεί μια χαρά με cosmote

Link to comment
Share on other sites

Lenovo super camera κ εγω!η καλυτερη!

 

Πράγματι πολύ καλή η εφαρμογή αυτή! Δεν το ήξερα, αλλά τώρα που το έμαθα να είσαι καλά... Πολύ καλύτερες τώρα οι φωτογραφίες... :)

Ναι αυτό είναι. Lenovo Super Camera.

Δεν κάνετε ποστ το λινκ της εφαρμογής για να μην ψάχνουμε ;)

 

Μαλλον αυτο ειναι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2427015

 

Ρε παιδιά, όταν πατάω ρυθμίσεις και πάει σε μια οθόνη αριστερά, στο gallery μιλάω, η οθόνη δε φαίνεται, ή για να είμαι ακριβής, φαίνεται μόνο το 1/5 της οθόνης.

 

Αυτό το θέμα δεν το έχει κανείς? Διορθώνεται κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν πατάω ρυθμίσεις και πάει σε μια οθόνη αριστερά, στο gallery μιλάω, η οθόνη δε φαίνεται, ή για να είμαι ακριβής, φαίνεται μόνο το 1/5 της οθόνης.

 

Αυτό το θέμα δεν το έχει κανείς? Διορθώνεται κάπως?

Το έχω και εγώ αυτό το θέμα αλλά έτσι κι αλλιώς μου φάνηκε πολύ "βαρία" και φαντεζί η super gallery και απλά σταμάτησα να την χρησιμοποιώ

 

ναστε καλα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

θα τη βγαλω τη μεμβρανη και ισως να δοκιμασω να βαλω την αλλη, το δωρο

μαλλον δε θα τα καταφερω να τη βαλω καλα οποτε θα μεινει ετσι :)

 

υγ handsfree εχει πετυχει κανεις γιατι οσα εχω δοκιμασει

κανουν σαν να συνδεονται και να αποσυνδεονται

 

Μάλλον θα δοκιμάσω και εγώ να την αλλάξω και αν δεν κάτσει καλά θα μείνω χωρίς. Χθες δοκίμασα την αλλαγή στο thl w100 του αδερφού μου που είχε 3-4 ζελατίνες για δοκιμές. Οι φουσκάλες έφυγαν πανεύκολα με μια πιστωτική κάρτα εκτός από εκεί που πρόλαβε και μπήκε σκόνη. Η τοποθέτηση πρέπει να γίνει πολύ γρήγορα για να μην προλάβει να πέσει σκόνη και εγώ καθυστέρησα μέχρι να την κεντράρω.

 

πάντως έχει ένα πολύ έξυπνο τρόπο για να την κεντράρεις από πριν και έτσι θα κάνω την επόμενη δοκιμή.

 

Επίσης σε αυτό το νήμα στο xda λέει ότι η κολλώδης επιφάνεια που πάει στην οθόνη μπορεί να αφαιρεθεί και να πλυθεί με νερό ή ακόμα καλύτερα με απιονισμένο νερό (τώρα τελευταία το πήρα 70 λεπτά τα 4 lt για μια άλλη δουλεία που ήθελα) και να τοποθετηθεί ξανά χωρίς να χάσει την ιδιότητα να κολλάει στην οθόνη.

 

Λέει ακόμα ότι κάποιος κόκκους σκόνη που δημιουργούν φουσκάλες μπορείς να τις αφαιρέσεις με ταινία scotch (το λευκό σελοτεϊπ) ξεκολλώντας μια γωνία της ζελατίνας και κολλώντας στιγμιαία ένα κομμάτι ταινία στον κόκκο της σκόνης (φαίνεται και σε αυτό το video στο 6:50)

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

@kotsaris40: Έχω την αίσθηση ότι πάνω - κάτω αυτές οι τιμές έπαιζαν και δεν ανέβηκαν τώρα. Μόνο σε 2-3 μαγαζιά (τα οποία έχουν εκπρόσωπο στο forum) είχαν καλύτερες τιμές με διάφορα δώρα. Οπότε θέλει ψάξιμο και ιδιαίτερη προσοχή για να βρεθεί κάποιο μαγαζί με καλή τιμή και παράλληλα να είναι αξιόπιστο.

 

Πάντως, φαίνεται να αληθεύει ότι σταμάτησε η παραγωγή του από το εργοστάσιο, γιατί σήμερα βγήκε out of stock και στο To2C και δεν είμαι 100% σίγουρος αν πρόλαβα κάποιο από τα τελευταία κομμάτια χθες που έκανα την παραγγελία. Θα δείξει εντός των ημερών...

 

Παρεμπιπτόντως, οι Κινέζοι ώρες - ώρες δεν παλεύονται με τα Αγγλικά τους και την ασχετοσύνη τους σε κάποια βασικά θέματα. Ρώτησα στο To2C αν το κινητό φοράει την εργοστασιακή version 5.6 ή κάποια άλλη και μου απάντησαν ότι έχει Rom 4G. Αφού κόλλησα στιγμιαία, κατάλαβα ότι αναφέρονταν στα τεχνικά χαρακτηριστικά, όπου Ram 1G και Rom 4G :lol:

Επίσης, στην προτροπή μου να αφαιρέσουν από το κινητό όταν το κάνουν rooted, αν γίνεται, οποιαδήποτε άχρηστη Κινέζικη εφαρμογή, μου απάντησαν επί λέξει: "Yes,we will do it. but you need qo cancel the application in Chinese language". :wacko:

 

Οπότε, μην έχουμε την απαίτηση και για εξαιρετικό after sales service όταν καλά - καλά δεν καταλαβαίνουν ούτε τα απολύτως βασικά!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kανά άλλο αξιόπιστο μαγαζί υπάρχει; Θέλει ένας φίλος και δεν ξέρω που να του προτείνω να ψάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kανά άλλο αξιόπιστο μαγαζί υπάρχει; Θέλει ένας φίλος και δεν ξέρω που να του προτείνω να ψάξει.

 

http://www.etotalk.com/amoi-n828-android42-quad-core-12ghz-dual-sim-45-inch-qhd_p3736.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Το έχει στα $189,99. Ανέβασαν την τιμή όσα καταστήματα το έχουν σε απόθεμα (αν το έχουν). Τελικά έχουμε πάρει τόσο καλό κινητό που η τιμή του αντί να πέφτει ανεβαίνει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...