Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για οσους δεν ξερουν τι ειναι ή πως να εγκαταστησουν το gravity box :

to gravity box ειναι ενα mod που μπαινει πανω στις stock roms και δινει extra καλουδια που εχουν ολες σχεδον οι custom roms

εδω πιο αναλυτικα τι δινει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070

για να γινει εγκατασταση χρειαζεται ενοειτε να ειμαστε root και ενα ακομα installer που το βρισκεται εδω

και πιο αναλυτικα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401&nocache=1

το λινκ για να το κατεβασετε http://dl-count.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.installer_v21_77db90.apk

 

αφου κατεβασετε το παραπανω app (xposed.installer)

1)το κανετε εγκατασταση

2) το ανοιγετε και πατατε πανω πανω Framework

3) πατηστε install/update και μετα reboot ή soft reboot δεν εχει σημασια

4)οταν εχει γινει το reboot ξαναανοιγουμε το xposed installer και παμε στην τριτη επιλογη Download

5) εκει εχει διαφορα mod εμεις ψαχνουμε το gravity box γιατι βασικα εχει ολα αυτα συγκεντρωμενα + μερικα αλλα

μολις το βρουμε το κανουμε download μετα install και ξανα reboot Το κινητο

6)αφου γινει το reboot ξανανοιγουμε την εφαρμογη xposed installer αυτη τη φορα παμε στη δευτερη επιλογη Modules

εκει βρισκεται οτι εχουμε κανει download kai install , κανουμε tick to Gravity Box να ενεργοποιηθεί, ισως χρειαστει να γινει παλι reboot

7)ειμαστε ετοιμοι τωρα απλα μπαίνουμε στο Gravity Box (ειναι στις apps μας) και αλαζουμε οτι θελουμε στο rom

 

προτεινω στο hardware keys actions to "Back key" long press action = kill foreground app

και στο "display tweaks "button backlight mode = Always on while screen on γιατι μου φενεται πως μερικες φορες οταν ειναι κλειστα τα led κατω δεν εκτελουν την εντολη , πρωτα ανοιγουν και μετa κανουν back συμαβινει σε κανεναν αυτο?

οσο για τα sms na einai 160 χαρακτηρες απλα παμε στο

Phone Tweaks >>>messaging >>strip unicode >>>και επιλεγουμε την δευτερη επιλογη ή την τριτη

μολις γινει reboot το κινητο για αλλη μαι φορα ενεργοποιουνται

 

οσοι δεν το εχετε εγκαταστησει αξιζει εχει αρκετα που ειναι χρησιμα , οσοι ειχαν cyanogen mod πριν θα νιωθουν σαν στο σπιτι τους :) .

 

(στα download κατεβαστε και το master key dual fix

to Gravity box περιεχει σχεδον τα παντα, διαβαστε descriptions στα modules για να δειτε τι δεν εχει να κατεβασετε

 

edit λειτουργει με stock roms ή οσο τον δυνατον κοντα στην stock οπως αυτη που εχει στο es.jiayu , μην το δοκιμασετε οσοι εχετε miui ή αλλες custom roms που εχετε κατεβασει απο το needrom μπορει να τρεχετε μετα...

 

EDIT : Πριν κάνουμε οτιδήποτε παίρνουμε full backup μέσω custom recovery

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ξέχασες να αναφέρεις το σημαντικότερο... Πριν κάνουμε οτιδήποτε παίρνουμε full backup μέσω custom recovery. Αν κάποιος δεν τα έχει κάνει αυτά... Δεν προχωράει στα υπόλοιπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου μετα απο αυτο που επαθα δεν θα εστελνα ποτε τιποτα πισω κινα.και εξηγω:ειχα παρει ενα tablet απο κινα περσι το 1 απο τα 2 που ειχα παραγγειλει ειχε προβλημα στην οθονη με το που το ανοιξα αρα ειπα να το στειλω πισω ε να μην τα πολυλογο στις 14 οκτωμβριου το tablet εκλεισε ενα χρονο που δεν ηρθε ποτε.ουτε στα mail μου απαντουσαν οθτε τιποτα.και η απαντηση τον ελτα ηταν οτι η κινα σαν χωρα δεν δεινει ποτε report.αρα ακομα και σημερα που παταω τον κωδικο με το barcode στα ελτα μου λεει οτι εφυγε απο θεεσσαλονικη και σταματαει εκει.αρα δεν προκειτε ποτε να ξαναστειλω τιποτα κινα.καλυτερα να το κανω χιλια κομματια μονος μου και να το ευχαριστηθω.επισης ξερω οτι δεν δεχετε κανενα μαγαζι στην κινα να το στειλεις με courier(DHL...και τα λοιπα)παντα σου λενε απλο ταχυδρομειο με barcode πανω αλλα ειναι αχριστο ετσι και αλλιως.

 

Αυτο δεν ισχυει φιλε.Ο λογος που το στελνεις συστημενο ειναι για αυτο ακριβως τον λογο αν σου δειχνει στο τρακινγκ οτι δεν παραδοθηκε σημαινει οτι δεν παραδοθηκε και ειναι ευθηνη των ΕΛΤΑ.

Ο λογος που δεν δεχονται επιστροφες με κουριερ ειναι ο ιδιος που και εμεις δεν επιλεγουμε κουριερ δηλαδη για να μην πληρωσουν φορο ,σε δουλευουν στα ΕΛΤΑ ψιλο γαζι.

Link to comment
Share on other sites

ενω το να αντικαθιστουν αρχεία στο system είναι πιο εύκολο λες;
Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι πιο ευκολο, πως να πω αλλωστε αφου με το Gravity box δεν το εχω κανει. Παντως Σταυρε, διαβαζοντας την αναλυση πιο κατω του φιλου μας Darkorigin, μαλλον η μεθοδος με το mms.apk για πιο ευκολη μου κανει. Βεβαια με το Gravity box εχουμε πλουσιο ρεπερτοριο δυνατοτητων απ οτι καταλαβα.

 

Κανε μια απλή αναζήτησή στο Google το gravitybox
Το εκανα καποτε απο το Playstore και η εγκατασταση μου εβγαλε κατι κυβακια που μετακινουνταν δεξια -αριστερα στο κατω μερος της οθονης (gravity) :) γι αυτο δεν το εψαξα περαιτερω..

 

Ξέχασες να αναφέρεις το σημαντικότερο... Πριν κάνουμε οτιδήποτε παίρνουμε full backup μέσω custom recovery. Αν κάποιος δεν τα έχει κάνει αυτά... Δεν προχωράει στα υπόλοιπα.
Φυσικα ο αρχαριος δεν ξερει τι ειναι και πως να τα κανει αυτα, custom recovery κλπ (παρ ολο που προσπαθει να διαβαζει τα παντα, οπως εγω).

 

για οσους δεν ξερουν τι ειναι ή πως να εγκαταστησουν το gravity box

Ευχαριστουμε πολυ.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα και εγώ το κινητό πριν από 3 ημέρες. Μια χαρά φαίνεται με μια πρώτη ματιά. Ακόμη δεν πρόλαβα να αγοράσω Micro SD κάρτα για να τη βάλω. Έχω μια ερώτηση. Προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με το PC (Windows 7) με το καλώδιο USB, ωστόσο ενώ λέει ότι η εγκατάσταση των drivers έχει γίνει σωστά, δεν βλέπω καμία συσκευή του τηλεφώνου στον explorer των windows. Δηλαδή δεν μπορώ να ανοίξω τα περιεχόμενα και τους φακέλους του κινητού για να μεταφέρω ringtones και κάποιες φωτογραφίες που θέλω. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποια είναι η σωστή διαδικασία μεταφοράς αρχείων από το PC σε κινητό android; Μήπως φταίει που δεν έχω περάσει κάρτα μνήμης; Τα περιεχόμενα της ενσωματωμένης μνήμης δεν είναι προσβάσιμα από το PC;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχχ καποιος δε διαβαζει τα review του πρωτου ποστ. Το εχουμε πει πολλακις, ΜΟΝΟ την sd μπορεις να δεις απο το PC, οποτε χωρις αυτη δεν μπορεις ουτε μια φωτογραφια να τραβηξεις. Τα 4GB χρησιμοποιουνται απο το κινητο, με το μεγαλυτερο μερος να ειναι διαθεσιμο για εγκατασταση εφαρμογων.

Προσωπικα το προτιμω ετσι παρα να εχει 500-1000ΜΒ για εφαρμογες και αλλο 1-1.5GB για "εσωτερικη SD" που αχρηστευεται μολις αγορασεις εξωτερικη... ;)

Οποτε αγορασε μια sd asap!

Link to comment
Share on other sites

Ok, Ευχαριστώ. Μόλις τοποθετήσω την SD θα πρέπει να επιλέξω από τις ρυθμίσεις το που θα αποθηκευονται οι εφαρμογες ή να το αφήσω στο αυτόματη επιλογή που είναι τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Παιξε με αυτο οταν παρεις την sd.

Εγω το εχω στου κινητου, αλλα μερικες πανε ετσι κι αλλιως by default στην sd. Μπορεις να τις μεταφερεις μια μια ομως απο το αντιστοιχο μενου οποτε θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την τρέχουσα διαρρύθμιση της μνήμης, όλος (περίπου...) ο υπόλοιπος/ελεύθερος αποθηκευτικός χώρος προορίζεται για εγκατάσταση εφαρμογών, οπότε υπάρχει αρκετός χώρος για να μην αγχώνεσαι για το πού θα πάνε οι εφαρμογές.

 

Θα σου έλεγα να μεταφέρεις στην κάρτα όσες είναι πολύ μεγάλες ή/και όσες δε χρησιμοποιείς ιδιαίτερα συχνά.

 

Edit:

Όπως στα γράφει και ο Γιώργος - βλέπω μόλις ότι με πρόλαβε! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φυσικα ο αρχαριος δεν ξερει τι ειναι και πως να τα κανει αυτα, custom recovery κλπ (παρ ολο που προσπαθει να διαβαζει τα παντα, οπως εγω).

Αν δεν ψάξεις... δεν βρίσκεις. Κανε μια αναζήτηση στο παρόν θέμα και θα βρεις custom recovery για τη συσκευη σου. Όσον αφορά τώρα το gravity box τι να πω... χωρίς ούτε μια υποτυπώδη αναζήτηση στο Google έχουμε απαίτηση να τα έχουμε όλα στο πιάτο;

 

Με αφορμή το παραπάνω να θυμίσω σε όλους ότι είμαστε σε forum και όχι σε chat room, που σημαίνει ότι πρώτα διαβάζουμε και αν δεν βρούμε αυτό που ζητάμε, μετά ρωτάμε.

 

Στα της συσκευής τώρα, οι off topic συζητήσεις απλά θα διαγράφονται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@ Mods:

 

Μιας και το G3S βγαίνει σε 2 εκδόσεις (ασημί / μαύρο), οι οποίες αισθητικά διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους, θα μπορούσαμε ίσως να 'σηκώσουμε' και ένα 2ο avatar γι' αυτό, με φωτογραφία του μαύρου (και χωρίς τις... χμμ... χαρούμενες διαγώνιες παρδαλές γραμμές που έχει η φωτογραφία του ασημί :-) , κάτι π.χ. σαν αυτά...;

 

[ATTACH]36936[/ATTACH] [ATTACH]36937[/ATTACH]

 

(τις φωτογραφίες τις σήκωσα από τα sites που το πουλάνε και τις παραθέτω απλώς σαν παραδείγματα - αν κανείς έχει κάποια πιο καλη με το μαύρο -και ΑΝ βεβαίως γίνεται να έχουμε και 2ο G3S avatar!- ας την προτείνει!)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο κινητό αλλά είμαι σε δίλημα, g3s ή thl w200; Τι μου προτείνετε ; Το θέλω για browsing ,κανά παιχνιδάκι και καμιά ταινία αν τύχει..
iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@ Mods:

 

Μιας και το G3S βγαίνει σε 2 εκδόσεις (ασημί / μαύρο), οι οποίες αισθητικά διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους, θα μπορούσαμε ίσως να 'σηκώσουμε' και ένα 2ο avatar γι' αυτό, με φωτογραφία του μαύρου (και χωρίς τις... χμμ... χαρούμενες διαγώνιες παρδαλές γραμμές που έχει η φωτογραφία του ασημί :-) , κάτι π.χ. σαν αυτά...;

 

[ATTACH]36936[/ATTACH] [ATTACH]36937[/ATTACH]

 

(τις φωτογραφίες τις σήκωσα από τα sites που το πουλάνε και τις παραθέτω απλώς σαν παραδείγματα - αν κανείς έχει κάποια πιο καλη με το μαύρο -και ΑΝ βεβαίως γίνεται να έχουμε και 2ο G3S avatar!- ας την προτείνει!)

 

Ευχαριστώ!

 

Κάθε συσκευη έχει ένα και μοναδικό avatar. Για αυτά συζητάμε εδώ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124232

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο κινητό αλλά είμαι σε δίλημα, g3s ή thl w200; Τι μου προτείνετε ; Το θέλω για browsing ,κανά παιχνιδάκι και καμιά ταινία αν τύχει..

 

Δεν είνα συγκρίσιμα ένα 4.5" με ένα 5", ειδικά όταν το "μεγάλο" έχει 1800mAh μπαταρια και το μικρό 3000mAh!!!

Διαβασε τα νήματα και αποφάσισε

Επίσης, αν δεις την "κινηση", το νήμα του G3S έχει 1700 replies, ενώ του W200 έχει 427 replies, ενω κυκλοφόρησε αντίστοιχη περίοδο.

Για μένα, το εμπορικο, μεταφράζεται και σε πιο επιτυχημενο/διαδεδομένο, κάτι που συνήθως βολέυει στην διάρκεια ζωής του προϊόντος...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το recovery πως κανουμε backup το κινητο

οι νεες roms ειναι συνηθως σε .zip αρχειο και οι δημιουργοί του μας λενε οτι γινετε μεσω sp tool (αναλυτικοτερα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2167244)

ή μεσω recovery

στο recovery mode μπαινουμε πατωντας παρατεταμενα οταν κανει εκκινηση το κινητο το power + volume up

οταν αγοραζουμε το κινητο εχει ενα κινεζικο recovery , οποτε πρπει να το αλαξουμε σε αγγλικο. ο πιο ευκολος τροπος πιστευω ειναι

1) κατεβαζουμε απο το playstore to app liayu , το κανουμε Install και το ανοιγουμε

στην πρωτη οθονη μας λεει το μοντελο κινητου μας g3qct και την rom που εχουμε παταμε στο downloads και

2)κανουμε scroll λιγο πιο κατω κατεβαζουμε το recovery cwm 6.0.2.8 (αυτο με το μαυρο καπελακι)

3)αφου κατεβει κανουμε back και εκει που επιλεξαμε το Downloads τωρα επιλεγουμε ROM Tools και

4)μετα FLASH Recovery, παταμε το select και θα μας δειξει το g3qctrecovery_cwm_6.0.2.8 που κατεβασαμε πριν

το επειλεγουμε και επιλεγουμε το Flash recovery.

ετοιμο το recovery mode στα αγγλικα και αναποδα στην οθονη ομως

(και με το app Mobileuncle γινεται το ιδιο ευκολα)

 

 

αν θελουμε να κανουμε back up τωρα o πιο ευκολος τροπος ειναι

απλα ανοιγουμε παλι την εφαρμογη jiayu επιλεγουμε Rom Tools>>>Backup/Restore>>> "i have cwm" >>back up>>δινουμε ενα ονομα στο back up αρχειο kai execute και το αφήνουμε να κανει restart οταν μας το ζητησει .

θα κανει ρεσταρτ μονο του στο recovery mode που εγκαταστησαμε και κανει back up . να υπαρχει αρκετος χωρος στην sd cart κανει back up kai tα games Οποτε αν εχετε πολλα και μεγαλα gamew πχ nba2k14 , fifa14 θα ζητησει πολλα gb

ισως σας φανει οτι κολησε καποια στιγμη , δεν εχεικολησει ομως απλα το αρχειο που κανει Back up ειναι τεραστιο , απλa περιμενετε .

backup/restore μπορει να γινει και μεσα απο το recovery, αφου μπουμε στο recovery mode πατωντας power +volume up

με τα πληκτρα Volume παμε στο backup/restore και το επιλεγουμε με το power

 

υπαρχουν και αλλοι τροποι για να κανουμε back up kai restore οπως το mtkdroidtools που μας επιτρεπει να αλαξουμε ακομα και το ιμει

και υπαρχουν και αλλα recovery οπως το twrp που ειναι touch recovery γαι οσους δεν θελουν τους βολευει να πατουν τα πληκτρα volume

 

edit :μπορει καποιος να ποσταρει αλλα recovery για το κινητο μας που να εχει κανει install ομως και να λειτουργουν σωστα?

με το 6.0.4.4 καταφερατε τιποτα? η τουλαχιστον να ειναι σωστα η οθονη και οχι αναποδα? εχω βρει καποια αλλα δεν τα εχω δοκιμασει για νa μην τρεχω μετα :)

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευη έχει ένα και μοναδικό avatar. Για αυτά συζητάμε εδώ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124232

 

'Εχεις δίκιο - και το thread εκείνο καλύπτει και ακριβώς αυτό που ρωτούσα.

 

Ευχαριστώ και sorry για τη χαζή (και μάλλον χιλιοειπωμένη) ερώτηση!

 

αυτο ειναι του minaracity...

 

Όντως μοιάζει σαν ένα G3S με τη... μισή μνήμη!

Λέτε όντως το 1GB μνήμης να είναι σε 2 τσιπάκια και το ένα να είναι καμμένο...;

 

Το βλέπω μάλλον να πηγαίνει για επιστροφή... :(

 

@ mouse112, minaracity:

Θα σας έλεγα να ξεκινήσετε δοκιμάζοντας ένα mail προς τον seller, περιγράφοντας την κατάσταση, μαζί με καμιά φωτογραφία (αυτήν εδώ), να δούμε τι θα σας πει...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω μαλλον εχει καει ενα chipaki, στειλε την φωτο στο καταστημα και ζητα refund γιατι ηρθε χαλασμενο δεν χαλασε μετα απο χρηση μην σου πει γιa service , το πολυ πολυ πιστευω να σου πει στειλε το πισω με δικα σου εξοδα και να σου κανει refund και μια μικρη εκπτωση ή δωρο στο επομενο κινητο

 

υπαρχουν και αλλα προγραματα benchamrk στειλε απο ολα φωτο που λενε οτι εχεις λιγορερη ram

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mtorres.phonetester

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.menue.phonepermance.international

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.passmark.pt_mobile

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dama.hardwareinfo και υπαρχουν και αλλα

για να μην σε καθυστερησει λεγοντας σου οτι το antutu τα απλα τα λεει λαθος

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο κινητό αλλά είμαι σε δίλημα, g3s ή thl w200; Τι μου προτείνετε ; Το θέλω για browsing ,κανά παιχνιδάκι και καμιά ταινία αν τύχει..

 

Κάποια στιγμή (που μάλλον πρέπει να είχα αρκετό χρόνο στην διάθεσή μου, τώρα που το ξαναβλέπω! :)), είχα γράψει μια απάντηση / γνώμη για το ίδιο ακριβώς ερώτημα, που είχε τεθεί τότε (αρχές Αυγούστου) και από κάποιον άλλο.

 

Δες, αν θέλεις εδώ: post #599

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Αν φιλε μου γουσταρεις να δειχνεις οτι εισαι" ειδημων" καντο σωστα. Κατσε και εξηγησε ολη την διαδικασια γιατι εδω υπαρχουν ατομα (οπως εγω) που δεν ειναι "ξερολες" σαν εσενα και δεν γνωριζουν ουτε τι ειναι το gravity box ουτε πως γινεται. Εγω αυτην την μεθοδο εφαρμοσα με επιτυχια και θεωρησα καλο να την μοιραστω.

 

Τι πιο ευκολο απο το googlαρισμα;

Μπορω να κατσω να σου γραψω 100 γραμμες, ενω το πρωτο αποτελεσμα στην αναζητηση στο Google, λεει τα παντα. Και εγω σιγουρα θα ξεχασω κατι.

 

ΥΓ

 

Το gravitybox απλα ειναι must για 1000 λογους.Το οτι μπορει κιολας να μας δωσει 160 χαρακτηρες στα SMS άκοπα, ειναι απλα ενα ακομα θετικο για αυτο το τιτανοτεραστιο mod που δεν πρεπει να λειπει απο κανενα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου, η..αμαθεια μου φαινεται χειροτερη σιγουρα απο την ημιμαθεια..

:lol:

Κατι πρεπει να κανω γι αυτο..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ευκολο απο το googlαρισμα;

Μπορω να κατσω να σου γραψω 100 γραμμες, ενω το πρωτο αποτελεσμα στην αναζητηση στο Google, λεει τα παντα. Και εγω σιγουρα θα ξεχασω κατι.

 

ΥΓ

 

Το gravitybox απλα ειναι must για 1000 λογους.Το οτι μπορει κιολας να μας δωσει 160 χαρακτηρες στα SMS άκοπα, ειναι απλα ενα ακομα θετικο για αυτο το τιτανοτεραστιο mod που δεν πρεπει να λειπει απο κανενα κινητο.

 

για τους 160 χαρακτηρες παω στο phone tweaks και δεν βγαζει στις επιλογες το messaging

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για τους 160 χαρακτηρες παω στο phone tweaks και δεν βγαζει στις επιλογες το messaging

 

Phone tweaks--> strip unicode

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω την συσκευή από το pandawill αύριο στο happy hour, έχετε εμπειρίες από αυτό το site; Να το εμπιστευθώ; :worry:
iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...