Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Foxconn diamond dogs 4.3 themed άψογη σε ταχύτητα λειτουργικοτιτα, τσεκάρω μπαταρία τώρα που και αυτή φαίνεται πολύ καλή.

 

Χτες την πέρασα όντως φαίνεται πολύ καλή .Από μπαταρία δεν ξέρω πρέπει να την τσεκάρω μερικές μέρες πρώτα και μετά .Έχω την εντύπωση πάντως ότι η 4.3 ρουφάει περισσότερο μπαταρία από την 4.2.2 που είχα .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενα και μοναδικο bug που βρηκα στην echoe v5 plus ειναι οτι οταν μπαινω στην καμερα μου γυρναει τα animations απι x0 που τα εχω σε x1στις επιλογες προγραμματιστη. Βεβαια μπορώ να ζήσω και με αυτο. Κατα αλλα αψογη, απο θεμα μπαταριας ,ραμ, responsiveness. Οσο για την ομεγα ποτε δεν με ενέπνευσε και λεω να μεινω εδω προς το παρον.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενα και μοναδικο bug που βρηκα στην echoe v5 plus ειναι οτι οταν μπαινω στην καμερα μου γυρναει τα animations απι x0 που τα εχω σε x1στις επιλογες προγραμματιστη. Βεβαια μπορώ να ζήσω και με αυτο. Κατα αλλα αψογη, απο θεμα μπαταριας ,ραμ, responsiveness. Οσο για την ομεγα ποτε δεν με ενέπνευσε και λεω να μεινω εδω προς το παρον.

 

Στις παλιοτερες ηταν λιγο πιο αργη η ωμεγα απο την echoe σε μενα τουλαχιστον. Αλλα πολυ σταθερη.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενα και μοναδικο bug που βρηκα στην echoe v5 plus ειναι οτι οταν μπαινω στην καμερα μου γυρναει τα animations απι x0 που τα εχω σε x1στις επιλογες προγραμματιστη. Βεβαια μπορώ να ζήσω και με αυτο. Κατα αλλα αψογη, απο θεμα μπαταριας ,ραμ, responsiveness. Οσο για την ομεγα ποτε δεν με ενέπνευσε και λεω να μεινω εδω προς το παρον.

 

Είναι bug της stock rom αυτό. Δεν φταίει η echoe.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχετε βάλει την 4.3 (είτε επίσημη με το knox είτε custom χωρίς knox) τι (ουσιαστικές όμως) διαφορές έχει με την 4.2.2;

Εγώ είμαι με την fox 1.6 + mad theme και adam kernel, το κινητό πάει σφαίρα, μπαταρία ομοίως απίστευτη, γενικά είμαι υπερευχαριστημένος με το στήσιμο του κινητού

και αναρωτιέμαι αν αξίζει να ξαναστήνω (με την fox 3.0 που βγήκε τώρα) από την αρχή.

θα δω διαφορές στην λειτουργικότητα (έξτρα λειτουργίες, ρυθμίσεις κ.λ.π όπως όταν έγινε η μετάβαση από 4.04 σε 4.1.2 στο S2 όπου προστέθηκαν το smart stay Κ.Λ.Π) η μπα;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

υ

Είναι bug της stock rom αυτό. Δεν φταίει η echoe.

Α ωραια δεν το γνωριζα. Ευχαριστώ.

Αρα ολα βαίνουν καλώς με την echoe. Ξερουμε αν δωσει η Samsung τους κερνελ συντομα? Συνήθως τους δίνει? Αργει? Ρωταω διοτι εχω ιδεα σε αυτο το θεμα..

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για το πρώτο φλασάρισμα με την echoe.

Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να τα κάνω όλα στη σωστή σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καλη αυτονομια η 4.3

Τουλαχιστον σε scrren time εγω εβγαζα 5 ωρες με την 4.2.2

Τωρα πιανω 4 ωρες με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καλη αυτονομια η 4.3

Τουλαχιστον σε scrren time εγω εβγαζα 5 ωρες με την 4.2.2

Τωρα πιανω 4 ωρες με το ζορι.

 

Τελικα φιλε κωστα αρχιζω και πιστευω οτι ειναι πως θα κατσει η εκαστοτε rom σε καθε συσκευη. Εγω σε μπαταρια ειμαι το αντιθετο απο οτι εσυ. 4 με 4.5 ωρες στην 4.2.2. 5 με 5.5 στην 4.3.

Βεαβαια αυτη την φορα εκανα wipe τα παντα ομως κ ισως να εχει κατσει καλα.

Edit: οι χρονοι αυτοι ειναι τουλαχιστον μετα απο 3-4 κυκλους φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να μην ξεχάσει να περάσει και το modem MJ5 αλλιώς θα χάνει τα data με κλειστή οθόνη και γενικά θα έχει προβλήματα με το δίκτυο και wifi.

 

 

 

Σκέψου όμως να σου καεί η θύρα USB. Τότε τι κάνεις? Αυτό θέλει να πεί λοιπόν ο dev της ρομ. Όσο φλασάρεις custom rom, recovery και τέτοια κουραφέξαλα είσαι εκτός εγγύησης. Η διαφορά είναι ότι ο παλίός bootloader σε άφηνε να τα κάνεις αυτά και να γύρίσεις σε στοκ κατάσταση μετά ενώ ο καινούριος όχι

 

 

Ναι αυτο παιζει σημαντικο ρολο. καλο ειναι να μην το ξεχασει.

 

Ελα ρε φιλε το ειδες πολυ ακραια. Κανεις μας δεν προκειται να σκεφτει ετσι πριν σκαλισει το κινητο του..

 

@iosifm

Καλη δειχνει, γρηγορη και σταθερη, ευκολη στην εγκατασταση. Η μπαταρια κρατα σχεδον λιγο πιο πολυ απο την μαμα. Βεβαια σημερα το ειχα στην πρεσσα.. :P

Δεν εχει τα κολληματα της 4.3. Σε γενικες γραμμες καλουτσικη.. Μπουζικος ΔΕΝ (!!!) ειναι..

καλος κερνελ περιπου στα ιδια η μπαταρια αλλα με πιο "βαθυ" deepsleep καλο και το οτι το κλοκαρεις αμα θελεις καλο και το fadding στο led.. νταξει δεν ξετρελαθηκα με την 4.3. ουτε ειναι αυτο το τρελο "σφαιρα" που λενε ολοι.. Μαλλον παρα ενθουσιαστικανε. Βασικα δεν κανει τοσα πολλα φριζζζζαρισματα οπως με 4.2.2.... Ισως λιγο πιο σταθερη. Θα την αφησω και σημερα αλλα μαλλον θα γυρισω σε 4.2.2. Ενας απο τους λογους: αρκετες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες ακομη με 4.3.. :(

το πολυ πολυ να πεταξω κανα κερνελι adams πανω στην 4.2.2 και οσο παει... ;)

 

Αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

H 4.3 πρεπει να εχει CPU bug...με το τηλεφωνο σε idle κατασταση, ο επεξεργαστης δουλευει στα 1320Mhz...γι αυτο η μπαταρια δεν κραταει πολυ.Το τσεκαρα με το cpu-z.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα

σήμερα πήρα και εγώ το s4 αφού πούλησα το nexus 4 που είχα...

θα ήθελα να κανω μια δυο ερωτήσεις να με κατατοπίσετε...

 

το κινητό ειναι σε 4.2.2. στην τελευταία εκδοση του .στην αναβαθμιση που κανει ελεγχο φερει λεει την τελευταια εκδοση...

πως μπορω να κανω root διχως να γράψει ο Knox???

μπορω να βαλω 4.3 μαμα και απο που ? και μετά να κάνω ροοτ τον μαμά (αλλά το τονίζω διχως να γραψει ο Knox?)

απλά να το ρουτάρω για να βάλω titanium Και να επαναφέρω εφαρμογές απο το nexus 4 ?

άλλη ερωτηση:

στον μαμα dialer δεν εχει τ9?(να πατας τα νουμερα και να σου βρίσκει τις επαφές π.χ. 5-2-5-2 = μαμα )

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις πρώτα με ένα reboot ,κρατώντας πατημένο το home για 8-10 δευτερόλεπτα . Αν δεν φτιάξει περνάς ξανά το firmware με odin κάνοντας factory reset ( κανε backup αυτά που θελεις ).

 

Μπορείς βέβαια πριν κάνεις τα παραπάνω να περάσεις πρώτα stock kernel ,αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό .

 

τελικά η ζελατίνα έφταιγε όλα κομπλέ τώρα αν και το φοβάμαι λίγο χωρίς την ζελατίνα μην γίνει τρυπητήρι..

μια ερώτηση ακόμα..μια και ήδη έχω φάει το αμόνι από το knox λέω να flashαρω μια custom rom..πια είναi η πιο σταθερή με όλες τις stock λειτουργίες?απ ότι είδα στο γρήγορα η echoe παίζει δυνατά..α και αν βάλω μια custom 4.3 και δεν με ικανοποιήσει θα μπορώ να κάνω το restore τις 4.2 που έχω τώρα η θα τουβλιασει?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος για το πρώτο φλασάρισμα με την echoe.

Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να τα κάνω όλα στη σωστή σειρά?

 

εχει οδηγο εδω. δεν ειναι δυσκολος.

1. Backup

2. Recommended Recovery: PhilZ Touch

3. You need to do a clean install!!! Wipe cache, wipe dalvik cache, Wipe data/factory reset and Wipe System (In Philz recovery use the Following Options: Wipe Data/ Factory Reset/ Clean to Install a New Rom) and then Install Zip (from either external or internal SD depending on where you chose to save the Rom)

4. The installation process takes between 3-5 minutes. Let it do its job Also the 1st boot also takes 3-5 minutes. I would also recommend that before the initial setup, you dont do anything to your phone for 5 minutes... Let it settle and then proceed with the initial setup... That's just my usual ritual with any Rom I flash

Note: Even if you are coming from a previous version of Echoe Rom, it is still STRONGLY RECOMMENDED that you do a full wipe before flashing!!

5. Reboot and Enjoy

6. If by any chance you have any issues with LTE, do the following:

Using Root Explorer or an analogous app go to data >property>persist.radio.lteon.xml open the file in Text Editor and change the value to true. Save and Exit and Reboot

 

 

Δεν εμεινα ικανοποιημενος...

Γυριζω σε 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε το ειδες πολυ ακραια. Κανεις μας δεν προκειται να σκεφτει ετσι πριν σκαλισει το κινητο.

 

Off topic open

 

Δεν το βλεπω ακραια οπψς λες. Θα επρεπε να το βλεπουμε ετσι! Τοσα χρονια ειδικα στο xda βλεπεις πολλα τετοια. Και εδω μεσα τα βλεπεις! Πολλοι δεν καταλαβαινουν οτι ακομα και το ρουτ σημαινει οτι αν εκεινη την ωρα πας το κινητο στο service δεν εχεις εγγυηση... Στο myphone εχω φτιαξει και ενα οδηγο για τα Galaxy Nexus για μετατροπη σε google branded. Αμα ηξερες τι εχουν δει λοιπον τα ματακια μου θα καταλαβαινες οτι υπαρχουν noobies που δεν καθονται καν να διαβασουν και απλως πετανε την ερωτηση και δεν εχουν καν καταλαβει τι προκειται να κανουν στο κινητο. Για αυτους ειναι απλα step 1,2,3,4...

Καλη ώρα το παιδι δεν καταλαβε καν σε τι αναφεροταν ο dev οταν γραφει οτι χανεις την εγγυηση, οπως και το αν υπαρχει οδηγος να περασει τη ρομ τη στιγμη που τoν εχει ο ιδιος ο δημιουργος της ρομ. Δεν ειμαι πολυξερος και ακομα και τωρα κανω λαθη και μαθαινω νεα πραγματα συνεχεια. Αλλα οσο μπορω προσπαθω να διαβασω και κατανοησω πρωτα. Ειδικα το αρχικο ποστ.

 

off topic closed

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Off topic open

 

Δεν το βλεπω ακραια οπψς λες. Θα επρεπε να το βλεπουμε ετσι! Τοσα χρονια ειδικα στο xda βλεπεις πολλα τετοια. Και εδω μεσα τα βλεπεις! Πολλοι δεν καταλαβαινουν οτι ακομα και το ρουτ σημαινει οτι αν εκεινη την ωρα πας το κινητο στο service δεν εχεις εγγυηση... Στο myphone εχω φτιαξει και ενα οδηγο για τα Galaxy Nexus για μετατροπη σε google branded. Αμα ηξερες τι εχουν δει λοιπον τα ματακια μου θα καταλαβαινες οτι υπαρχουν noobies που δεν καθονται καν να διαβασουν και απλως πετανε την ερωτηση και δεν εχουν καν καταλαβει τι προκειται να κανουν στο κινητο. Για αυτους ειναι απλα step 1,2,3,4...

Καλη ώρα το παιδι δεν καταλαβε καν σε τι αναφεροταν ο dev οταν γραφει οτι χανεις την εγγυηση, οπως και το αν υπαρχει οδηγος να περασει τη ρομ τη στιγμη που τoν εχει ο ιδιος ο δημιουργος της ρομ. Δεν ειμαι πολυξερος και ακομα και τωρα κανω λαθη και μαθαινω νεα πραγματα συνεχεια. Αλλα οσο μπορω προσπαθω να διαβασω και κατανοησω πρωτα. Ειδικα το αρχικο ποστ.

 

off topic closed

Φίλε, επειδή αναφέρεσαι σε εμένα, χωρίς καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις, να σε πληροφορήσω πως διάβασα αρκετά για το θέμα. Απλώς μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με το iphone προσπαθώ να καταλάβω πλήρως πως λειτουργούν τα πράγματα και σίγουρα θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε αλλαγή. Όσον αφορά στον οδηγό, τον είχα δει ... αλλά ήθελα να δω τα βήματα πιο αναλυτικά αφού είναι η πρώτη μου φορά... τουλάχιστον έτσι κακόμαθα στο φορουμ για το iphone

Link to comment
Share on other sites

Off topic open

 

Δεν το βλεπω ακραια οπψς λες. Θα επρεπε να το βλεπουμε ετσι! Τοσα χρονια ειδικα στο xda βλεπεις πολλα τετοια. Και εδω μεσα τα βλεπεις! Πολλοι δεν καταλαβαινουν οτι ακομα και το ρουτ σημαινει οτι αν εκεινη την ωρα πας το κινητο στο service δεν εχεις εγγυηση... Στο myphone εχω φτιαξει και ενα οδηγο για τα Galaxy Nexus για μετατροπη σε google branded. Αμα ηξερες τι εχουν δει λοιπον τα ματακια μου θα καταλαβαινες οτι υπαρχουν noobies που δεν καθονται καν να διαβασουν και απλως πετανε την ερωτηση και δεν εχουν καν καταλαβει τι προκειται να κανουν στο κινητο. Για αυτους ειναι απλα step 1,2,3,4...

Καλη ώρα το παιδι δεν καταλαβε καν σε τι αναφεροταν ο dev οταν γραφει οτι χανεις την εγγυηση, οπως και το αν υπαρχει οδηγος να περασει τη ρομ τη στιγμη που τoν εχει ο ιδιος ο δημιουργος της ρομ. Δεν ειμαι πολυξερος και ακομα και τωρα κανω λαθη και μαθαινω νεα πραγματα συνεχεια. Αλλα οσο μπορω προσπαθω να διαβασω και κατανοησω πρωτα. Ειδικα το αρχικο ποστ.

 

off topic closed

 

Κοιτα δεν θα κατσω να πω ποιος ειναι πολυξερος και οχι.. ;)

Δεν θα μπω βαθια λεγοντας που χανει την εγγυηση ο κατοχος. Απλα ο dev που σεβεται τον εαυτο του και αυτο που κανει πρεπει να ενημερωσει (εστω και για τα προσχηματα) μην βρεθει ατομο και του πει γιατι δεν μου το ειπες..

Στην τελικη ο καθενας πλερωνει το μηχανημα του, το βαζει φωτια και το καιει. "Εσυ" απλα ενημερωνεις χωρις να εμβαθυνεις.. Πχ για τον οδηγο. το οτι να μην το προσεξε η να μην γνωριζει καλα αγγλικα (και σοβαρα) εκει ετσι οπως ειναι οιυτε και εγω δεν το προσεξα που ασχολουμαι σχετικα περισσοτερο (βλεπε το nickname του ~ios )

 

Φίλε, επειδή αναφέρεσαι σε εμένα, χωρίς καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις, να σε πληροφορήσω πως διάβασα αρκετά για το θέμα. Απλώς μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με το iphone προσπαθώ να καταλάβω πλήρως πως λειτουργούν τα πράγματα και σίγουρα θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε αλλαγή. Όσον αφορά στον οδηγό, τον είχα δει ... αλλά ήθελα να δω τα βήματα πιο αναλυτικά αφού είναι η πρώτη μου φορά... τουλάχιστον έτσι κακόμαθα στο φορουμ για το iphone

 

Μην το παιρνεις προσωπικα γενικα μιλα απλα αναφερθηκε πιο "προσωπικα"

τι εκανες την περασες την ρομ? Γνωμη μου μην την παιρνας.. Μλκι@ ειναι.. :(

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος πως θα λειτουργησουν οι αγαπημενες εφαρμογες για την οθονη κλειδωματος?ειμαι με ωμεγα 13
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μην το παιρνεις προσωπικα γενικα μιλα απλα αναφερθηκε πιο "προσωπικα"

τι εκανες την περασες την ρομ? Γνωμη μου μην την παιρνας.. Μλκι@ ειναι.. :(

 

Την περνώ τώρα. Εντυπώσεις αύριο

Link to comment
Share on other sites

To odin αναγνωρίζει το md5 κανονικά, δε χρειάζεται να το σβήσεις. Αν δε σου φορτώνει με md5 σημαίνει ότι είναι corrupted αυτό που κατέβασες.

 

Και όμως αυτό έφταιγε. Μόλις το έβγαλα τότε το είδε to odin. Για την ώρα το δίκτυο μια χαρά. Και το wifi

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις στο xda θα δεις ότι πάρα πολλοί είχαν αυτό το πρόβλημα με το φλασάρισμα του modem. Δηλαδή αν είχε την κατάληξη .md5 δεν το φλάσαρε. Ουσιαστικά από ότι κατάλαβα δεν έκανε σωστό check md5. Δεν ήταν corrupted όμως το αρχείο απλά έπρεπε να αφαιρέσεις την κατάληξη και λυνόταν έτσι το θέμα. Κανονικά όμως το odin το διαβάζει όπως αναφέρεις.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως υπάρχει κόλλημα! Τον λόγο δεν τον ξέρω αλλά υπάρχει και πίστεψε με δοκίμασα 3 διαφορετικές πηγες για το modem.

 

Όντως στο check του md5 χτυπούσε

Link to comment
Share on other sites

Την περνώ τώρα. Εντυπώσεις αύριο

 

Ok! Αναμενω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...