Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.. Έχω 3 ευρώ στο PayPal balance αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να τα τραβήξω καθώς δεν έχω τραπεζικό λογαριασμό η χρεωστική κάρτα. Και από ότι νομίζω θέλει ακριβώς να ίδια στοιχεία με τα στοιχεία που έχω δηλώσει την προπληρωμένη σωστά.; Αν αγοράσω κάτι που κάνει πχ 5 ευρώ και στην κάρτα έχω 2 θα τραβήξει ότι υπάρχει στην προπληρωμένη και τα 3 του balance.?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς έμπειρους......

Είχα κάνει αγορά μέσω Paypal που είναι συνδεδεμένο με visa κάρτα μου, με την ιστορία του hotinbuy έκανα dispute στο Paypal και άνοιξαν κατευθείαν claim, εγώ φώτα τι κάνω, στις 19 του οκτώβρη είναι να πληρώσω την κάρτα, την πληρώνω και αφήνω ανεξόφλητο το ποσό της αγοράς η πληρώνω όλο το ποσό και αναμένω την οποία επιστροφή;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πληρωνεις την καρτα σου, δεν αφηνεις τιποτα ανεξοφλητο. Το paypal θα σε ειδοποιησει για την ημερομηνια της αποζημιωσης σου μετα απο συννενοηση μαζι σου και θα παρεις τα χρηματα σου πισω. Τουλαχιστον ετσι ειχα κανει εγω πριν χρονια σε μια παρομοια κατασταση με ενα iphone 3gs που δεν παρελαβα ποτε.
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

προσοχη με το paypal οσοι εχουν συνδεμενους λογαριασμους της Τραπεζας Κυπρου , απο 26 εως 28 νομιζω Οκτ , αλλαζουν ολοι οι αριθμοι λογαριασμου στην τραπεζα κυπρου και γινονται στην μορφη της πειραιως , οποτε πρεπει να αλλαξουμε οσοι εχουμε βαλει τον λογαριασμο μας στο paypal με τον νεο που θα μας ερθει , επισης αλλαζουν IBAN και ολα τα συναφη ...

 

Για καποιο καιρο ακομα δημοσιες υπηρεσιες και γενικα Ελληνικες υπηρεσιες οταν στελνουν η παιρνουν απο παγιες εντολες η τραπεζα θα forward τις αιτησεις στον παλιο λογιαριασμο στο νεο νουμερο , αλλα οσοι εχουμε παρε δωσε με εξωτερικο πρεπει να εχουμε το νου μας ...

 

Καλη τυχη μαγκες και οσο το δυνατον λιγοτερα προβλημα ..;)

Link to comment
Share on other sites

προσοχη με το paypal οσοι εχουν συνδεμενους λογαριασμους της Τραπεζας Κυπρου , απο 26 εως 28 νομιζω Οκτ , αλλαζουν ολοι οι αριθμοι λογαριασμου στην τραπεζα κυπρου και γινονται στην μορφη της πειραιως , οποτε πρεπει να αλλαξουμε οσοι εχουμε βαλει τον λογαριασμο μας στο paypal με τον νεο που θα μας ερθει , επισης αλλαζουν IBAN και ολα τα συναφη ...

 

Για καποιο καιρο ακομα δημοσιες υπηρεσιες και γενικα Ελληνικες υπηρεσιες οταν στελνουν η παιρνουν απο παγιες εντολες η τραπεζα θα forward τις αιτησεις στον παλιο λογιαριασμο στο νεο νουμερο , αλλα οσοι εχουμε παρε δωσε με εξωτερικο πρεπει να εχουμε το νου μας ...

 

Καλη τυχη μαγκες και οσο το δυνατον λιγοτερα προβλημα ..;)

 

'Εχω μια προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου. Με πιάνει και εμένα αυτό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

26 - 28 Οκτωβρίου αλλάζει το σύστημα web banking.

Απο όσο διάβασα δεν αλλάζουν και οι λογαριασμοί σε Πειραιώς. Απλα πανε ολα σε μία εφαρμογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

26 - 28 Οκτωβρίου αλλάζει το σύστημα web banking.

Απο όσο διάβασα δεν αλλάζουν και οι λογαριασμοί σε Πειραιώς. Απλα πανε ολα σε μία εφαρμογή.

 

Αλλαζουν και οι λογαριασμοι , δεν θα εχουμε ποια τον ιδιο αριθμο λαγαριασμου , θα εχουμε νεο ..

 

'Εχω μια προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου. Με πιάνει και εμένα αυτό έτσι;

 

Δεν ξερω για προπληρωμενες τι γινεται , παντως εγω που τραβαω λεφτα απο το paypal στον λογαριασμο μου στην τραπεζα κυπρου πρεπει να αλλαξω και ονομασια τραπεζας και τον αριθμο λογαριασμου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας για την χρήση του Paypal και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημά μου αλλά το thread έχει γιγαντωθεί.

 

Θέλω να κάνω μία αγορά από το e-bay και μέχρι στιγμής έχω ενεργοποιήσει έναν λογαριασμό paypal (έκανα λογαριασμό, μετέφερα 50λεπτά στον λογαριασμό αυτόν από μία κάρτα ΑΤΜ της Eurobank η οποία είναι Maestro και Debit και πέρασα τον κωδικό συναλλαγής στο Paypal για την επιβεβαίωση).

 

Τώρα... Αν θέλω να κάνω μία αγορά σε ξένο νόμισμα (Δολάριο ΗΠΑ ή Λίρα Αγγλίας) πρέπει να μεταφέρω το ποσό μόνος μου στον λογαριασμό Paypal? Αν ναι, με τί τιμές συναλλάγματος?

Γίνεται αυτόματα η αφαίρεση του ποσού από την κάρτα στην οποία έχω αντιστοιχίσει? Κάπου διάβασα πως το Paypal θα με ρωτήσει αν θέλω την μετατροπή να την κάνει αυτό ή η τράπεζα μου και ότι με συμφέρει η μετατροπή να γίνει από την τράπεζά μου. Αν γίνει έτσι, περίπου τί επιπλέον επιβάρυνση θα έχω από την αναγραφόμενη τιμή του προϊόντος σε σχέση με τις τρέχουσες τιμές συναλλάγματος?

 

 

Ευχαριστώ

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

τα χρηματα μπορουν να παρθουν απευθειας απ το υπολοιπο στην τραπεζα σου. δε χρειαζεται να φορτωνεις καθε φορα το paypal.

για να πληρωσεις στην ισοτιμια που δινει η τραπεζα σου, πρεπει να κανεις καποιες ενεργειες. εχουν αναφερθει σε αυτο το θεμα.

αλλιως πληρωνεις με την ισοτιμια του Paypal, το οποιο δε συμφερει ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mol σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση (βλέπω πως είσαι και "κοντοχωριανός")

 

Θα κάτσω να ψάξω τις ενέργειες στις οποίες αναφέρεσαι, ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί να διαβάσω όλο το thread από την αρχή :)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mol σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση (βλέπω πως είσαι και "κοντοχωριανός")

 

Θα κάτσω να ψάξω τις ενέργειες στις οποίες αναφέρεσαι, ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί να διαβάσω όλο το thread από την αρχή :)

Πας paypal--->profile--->my money--->my preapproved payments--->update--->set availiable founding sources--->conversion options--->bill me in the currency listed

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πας paypal--->profile--->my money--->my preapproved payments--->update--->set availiable founding sources--->conversion options--->bill me in the currency listed

 

Μάλλον η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να μπεί στην πρώτη σελίδα, καθώς υπάρχει συχνά αυτή η απορία και η αλήθεια είναι ότι μέσω της σελίδας του πέϊπαλ, δεν είναι εύκολο να το βρεις...

Edited by labrosg

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω την βοηθεια σας για ενα προβλημα που δεν μου εχει προκυψει ποτέ.

 

Πουλησα κατι απο ebay εστειλα κανονικα το δεμα , πηρα αυτο το ρημαδι το τρακινγκ των ελτα που ειναι μονο για μεχρι την Ελλαδα ( παναθεμα τους τι σκατα ειναι αυτο το πραγμα , αχρηστο εντελως ) το εστειλα στον αγοραστη και επειδη εχει αργησει να φτασει , εχουν περασει 20 μερες περιπου , εκατσε και εψαξε και ειδε οτι δεν μπορει να βρει ακρη απο το σιτε τον Ελτα , τα Ελτα στην Γαλλια συνεργαζονται με την Κορνοποστ που πρεπει να ειναι ακομη χειροτερη απο τα ΕΛΤΑ ( με ποιους θα συνεργαζονταν να μου πειτε ) , η κρονοποστ αλλαζει το τρακινγκ και βαζει δικα της νουμερα , αλλα δεν κρατανε καμια αντιστοιχια με τα παλια ..αντε βρες ακρη συνεργασιας δηλαδη , οτι θελει κανει ο καθενας ....

 

Οπως και να εχει ο αγοραστης εκανε ντισπιουτ στο παυπαλ , απαντησα κανονικα του εστειλα του αγοραστη σκαναρισμενη την αποδειξη της αποστολης με το τρακινγκ , αλλα ειναι και γαλλος και δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι μιλαει αγγλικα χαλια και δεν πρεπει να καταλαβαινει κιολας , απανταει γαλλικα ή χαλια αγγλικα , οποτε η συννονεοηση ειναι μπουζουκι οπως καταλαβαινετε ...

 

και ενω εχουμε συννενοηθει και μου εχει πει οκ , δηλαδη του ειπα οτι αυριο θα παω να κανω claim στα Ελτα και οτι μου που θα τον κρατησω ενημερο αυτος εκανε εσκαλειτ το dispute ... και μου εστειλε το γνωστο μαιλ η παυπαλ για να δωσω το τρακινγκ κτλ , το εδωσα αλλα εχω την εντυπωση οτι και αυτοι δεν θα βγαλουν ακρη οποτε θα εχω προβλημα ...

 

 

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω απο εδω και στο εξης..

 

Εννοειτε οτι αυριο στα Ελτα θα ακουσω τις βλακειες του αιωνα , το γνωστο οτι εφτασε Γαλλια και οτι απ εκει πρεπει να επικοινωνησω εγω με την κωλοκορνοποστ που δεν βγαζει ακρη κανεις μιας και ειναι ολα στα γαλλικα τα μενου και δεν βγαζεις ακρη που να εχεις ολη την τυχη του κοσμου...

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να αλλάξω το mail στο paypal; απ οτι είδα μπορώ να έχω σύνολο 8. θέλω να διαγράψω το ήδη υπάρχων και να βάλω αλλο. να εχω ενα και μοναδικό.

θα αλλάξει αυτόματα ακι το username;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αν δεν κανω λαθος παλιοτερα το ειχα αλλαξει κι εγω το mail χωρις να επηρεαστει το username!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου εκαναν δυο refund απο αγορες και ενω στο ιστορικο του PayPal φαινεται οτι μου εχουν επιστραφη τα χρηματα,δεν φαινονται στον τραπεζικο λογαριασμο. Δεν φαινονται αμεσα,γιατι σε μια προηγουμενη περιπτωση τα ειχα δει αμεσως στο λογαριασμο. Οι αγορες εγιναν με χρεωστικη καρτα συνδεδεμενη με λογαριασμο ταμιευτηριου
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι το Paypal τα επέστρεψε στην τράπεζα .

Από δω και πέρα είναι θέμα της τράπεζας πότε θα σου τα επιστρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο εμενα, απο της 11-11-2012 μεχρι σημερα (δηλαδη σε ενα χρονο) εχω κανει αγορες μεσω paypal αξιας ~2400 δολαρια.

Υπαρχει καποιο ετησιο οριο στης αγορες μεσω paypal ? Υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν τιποτα χαρτια αφμ κλπ ?

Αν θυμαμαι καλα, καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει ετησιο οριο 2500 δολαρια και μετα σου ζητουν καποια χαρτια.

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις login, και λέει

 

Welcome XXX

 

Από κάτω λέει:

Account Limits: View Limits

 

Κάνε κλικ εκεί και θα δεις RECEIVING LIMIT (σε μένα ΔΕΝ λέει sending limit, άρα υποθέτω ότι δεν έχει).

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθησετε σε μια ερωτηση με δυο παραμετρους? Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι κ με paypal κ με ebay. Θελω να αγορασω μια θηκη απο το ebay, εκανα λογαριασμο στο paypal, μου τραβηξε 1.5 euro απο την καρτα κ τωρα πρεπει να κανω verify το λογαριασμο λεει. Το θεμα ειναι οτι ουτε απο το atm ουτε απο την ενημερωση που εκανα στο βιβλιαριο φαινεται η συναλλαγη ωστε να δηλωσω τον κωδικο της :(:(..Τι πρεπει να κανω?

Επισης αν καταφερω κ βγαλω ακρη με αυτο, οταν παραγγειλω τη θηκη, πως θα καταλαβω οτι εχει ερθει?

Ερχεται χαρτι συστημενου απο το ταχυδρομειο, ερχεται με courier σπιτι??

Συγνωμη για την ερωτηση περι ebay εδω αλλα ειναι ταυτοχρονη η αγνοια μου..

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μερικές ήμερες και θα φανεί η χρέωση , εγώ μεσώ ebanking κοιτούσα δε θυμάμαι πόσες μέρες κάνει.

Θα σου έρθει η θήκη στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι σκεφτηκα? Υπαρχει περιπτωση να την εχω κανει εγω την πατατα? Στο paypal δηλωσα το ονομα κ το επιθετο μου, η καρτα ομως ειναι στο ονομα της μανας μου, μιας κ τη δικη μου δεν τη δεχοταν. Ναι μεν οταν εκανα την εγγραφη τραβηξε 1,5 ευρω γιατι το ειδα απο τη διαφορα υπολοιπου αλλα η συναλλαγη δεν φαινεται. υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

Σε καθε περιπτωση παντως, αν δεν γινει κατι, μπορω να διαγραψω το λογαριασμο μου απο το paypal και να κανω ενα καινουργιο στο ονομα της μανας μου?

Προσπαθησα να ανοιξω νεο λογαριασμο με την ιδια καρτα αλλα δεν δεχεται δυο διαφορετικα ονοματα με την ιδια καρτα..

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις login, και λέει

 

Welcome XXX

 

Από κάτω λέει:

Account Limits: View Limits

 

Κάνε κλικ εκεί και θα δεις RECEIVING LIMIT (σε μένα ΔΕΝ λέει sending limit, άρα υποθέτω ότι δεν έχει).

Ευχαριστω για την απαντηση, σε εμενα γραφει τα ορια που εχω στην πρωτη εικονα, με μπερδευει και το Reset date-Oct 1, 2014(?) τικαρω το κουτακι και παταω απο κατω το lift limits και μου βγαζει τη δευτερη εικονα.

Τι πρεπει να κανω ?

 

Συγνωμη για το διπλο ποστ, ξεχασα να βαλω της φωτογραφιες

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...