Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το root μην ξεχνάτε το εξής απλό που είναι ο κερνελ. Με το s2 και s4 που είχα οι μαμα κερνελ ήταν ΓΤΠ... Με custom και κοντρόλ στον κερνελ κέρδιζα ένα 30% μπαταρία για πλάκα χωρίς να χάνω σε απόδοση. Εδώ μιλάμε έχουμε ένα τέρας στα χέρια μας από cpu κινητό και το 80% της χρήσης μας είναι για τηλεφωνήματα, μαιλ, browsing. Άνετα τα κάνει και στα 1000mhz αυτά. Με το setcpu είχα πάντα χαμηλά την cpu και σε επιλεγμένες εφαρμογές το άφηνα να πάει τέρμα. Μιλάμε για απίστευτη οικονομία μπαταρίας, θέρμανσης, ενέργειας.... Ότι άλλο να λέμε για το rooting είναι ναχουμε να λέμε....

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το root μην ξεχνάτε το εξής απλό που είναι ο κερνελ. Με το s2 και s4 που είχα οι μαμα κερνελ ήταν ΓΤΠ... Με custom και κοντρόλ στον κερνελ κέρδιζα ένα 30% μπαταρία για πλάκα χωρίς να χάνω σε απόδοση. Εδώ μιλάμε έχουμε ένα τέρας στα χέρια μας από cpu κινητό και το 80% της χρήσης μας είναι για τηλεφωνήματα, μαιλ, browsing. Άνετα τα κάνει και στα 1000mhz αυτά. Με το setcpu είχα πάντα χαμηλά την cpu και σε επιλεγμένες εφαρμογές το άφηνα να πάει τέρμα. Μιλάμε για απίστευτη οικονομία μπαταρίας, θέρμανσης, ενέργειας.... Ότι άλλο να λέμε για το rooting είναι ναχουμε να λέμε....

 

Can I flash custom recovery/kernel without tripping KNOX flags?

No.

 

Προς το παρόν μιλάμε για σκέτο root όχι για custom kernels και recovery..υπάρχει δρόμος ακόμα για να ξεπεραστεί το "εμπόδιο" Knox αλλά είναι και αυτό μια σημαντική αρχή.

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είναι τρομερή αρχή και μπράβο τους, ήδη κάποιες ρομ βγήκαν με αυτό το κόλπο και ελπίζω και omega να ακολουθήσει, είμαι σε φάση helium backup και μετά δοκιμαζω

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είναι τρομερή αρχή και μπράβο τους, ήδη κάποιες ρομ βγήκαν με αυτό το κόλπο και ελπίζω και omega να ακολουθήσει, είμαι σε φάση helium backup και μετά δοκιμαζω

 

Αναμένουμε νέα σου με αγωνία

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτησω αν ξερει καποιος καλη εφαρμογη φωνητικών σημειώσεων και καποιο clean για αρχεια που μενουν απο απεγκατάστασης κλπ . εθχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ενότητα για την ερώτησή σου είναι η ενότητα Android.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα σε MJ1 και το KNOX ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕ!!!! ... από XDA την μέθοδο ROOT DE LA VEGA, όλα κανονικά.. titanium κλπ. Οκ δεν υπάρχει CWM αλλά δεν με νοιάζει.. το τιτάνιουμ με έκαιγε και πολλά άλλα.

Επίσης δεν έχασα τίποτα.. όπως ήταν το κινητό έμεινε.. ούτε wipe σε data ούτε τίποτα.

Οκ μια 15 μέρες τους πήρε να το παρακάμψουν...

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα σε MJ1 και το KNOX ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕ!!!! ... από XDA την μέθοδο ROOT DE LA VEGA, όλα κανονικά.. titanium κλπ. Οκ δεν υπάρχει CWM αλλά δεν με νοιάζει.. το τιτάνιουμ με έκαιγε και πολλά άλλα.

Επίσης δεν έχασα τίποτα.. όπως ήταν το κινητό έμεινε.. ούτε wipe σε data ούτε τίποτα.

Οκ μια 15 μέρες τους πήρε να το παρακάμψουν...

 

Πολύ καλά νέα φίλε μου. Ίσως είσαιο π ρώτος που ρουταρισε το Νοτε 3 στην Ελλάδα.

Μπράβο σου .

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπουμε αν πειράχτηκε το Knox;

Μπαίνεις σε download mode .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος στα ελληνικα για το πως θα ρουταρουμε?

 

Διαβασα στο XDA μου φαινεται ευκολο απλος δεν θελω σε καμια περιπτωση να γινει η στραβη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάω, μόνο για το ότι έχω ότι εφαρμογή θέλω με το pen app άξιζε η υπομονή για root

 

http://img19.imageshack.us/img19/1395/hk1m.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάω, μόνο για το ότι έχω ότι εφαρμογή θέλω με το pen app άξιζε η υπομονή για root

 

http://img19.imageshack.us/img19/1395/hk1m.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Και μετα μου λενε γιατι να το ρουταρεις;

Ρε ρουτ και παλι ρουτ..........

Ασε που φευγει και η σαβουρα απο μεσα.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. μπορεί κάποιος με αγορασμένο το κινητό από ελλάδα (εγώ το πήρα από πλαίσιο) να γράψει στον μαμά dialler

*#1234#

και να μου γράψει τα 3 στοιχεία που του βγάζει?

Γιατί πρέπει να ενημερώσω τον DesignGears στο XDA γιατί με το root που έβγαλε και δεν πειράζετε το Knox μου άλλαξε το CSC και φαίνομαι Εγγλέζος :) ... δεν με πειράζει αλλά στην στραβή που θα μου πάθει κάτι και θα το κάνω unroot και τους το πάω στο σέρβις θέλω να είναι μαμά.. μόνο έτσι τότε ακριβώς το root του τύπου θα είναι τέλειο.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. μπορεί κάποιος με αγορασμένο το κινητό από ελλάδα (εγώ το πήρα από πλαίσιο) να γράψει στον μαμά dialler

*#1234#

και να μου γράψει τα 3 στοιχεία που του βγάζει?

Γιατί πρέπει να ενημερώσω τον DesignGears στο XDA γιατί με το root που έβγαλε και δεν πειράζετε το Knox μου άλλαξε το CSC και φαίνομαι Εγγλέζος :) ... δεν με πειράζει αλλά στην στραβή που θα μου πάθει κάτι και θα το κάνω unroot και τους το πάω στο σέρβις θέλω να είναι μαμά.. μόνο έτσι τότε ακριβώς το root του τύπου θα είναι τέλειο.

 

Καλημέρα

Είσαι έτοιμος

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε!

Εμένα είναι από extreme Mobile και είναι ελληνικό .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. μπορεί κάποιος με αγορασμένο το κινητό από ελλάδα (εγώ το πήρα από πλαίσιο) να γράψει στον μαμά dialler

*#1234#

και να μου γράψει τα 3 στοιχεία που του βγάζει?

Γιατί πρέπει να ενημερώσω τον DesignGears στο XDA γιατί με το root που έβγαλε και δεν πειράζετε το Knox μου άλλαξε το CSC και φαίνομαι Εγγλέζος :) ... δεν με πειράζει αλλά στην στραβή που θα μου πάθει κάτι και θα το κάνω unroot και τους το πάω στο σέρβις θέλω να είναι μαμά.. μόνο έτσι τότε ακριβώς το root του τύπου θα είναι τέλειο.

 

Καλημερα να σε ρωτησω μιας και εχεις κανει ρουτ μπορεις να δεις αν δεχεσε ενημερωσεις μεσω ΟΤΑ η αν σου λεει στη ενημερωση οτι το συστημα ειναι τροποποιημενο και να μας πεις.....

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το θέμα, δεν είμαι custom αλλά το kies μου δείχνει αυτό που επισυνάπτω στην εικόνα.

Για αυτό το λόγο πονηρεύτηκα και κατάλαβα πως κάτι έχει αλλάξει. Εντέλει μίλησα στον DesignGears και έχει φτιάξει CSC για μας για να επανέλθουμε στο σωστό αλλά μου είπε πως μπορεί να γίνει wipe το κινητό οπότε δεν το κάνω τώρα.. το κρατάω καβάτζα για την στραβή.... ή θα το κάνω δεν ξέρω.. πλέον το titanium δουλεύει κανονικά ... (θα συσκεφθώ με τον εαυτό μου να αποφασίσουμε σύντομα :) )

 

Τώρα όποιος θέλει να ρουτάρει ακολουθάει τη διαδικασία του Designgears στο XDA με το γενικό αρχείο root για το 9005... και πριν κάνει το 1ο reboot ή το 2ο περνάει και το csc το δικό μας... και είναι ΟΚ. Τώρα αν γίνει wipe ή όχι μένει να αποδειχθεί.. αλλά τελικώς αυτό είναι μικρό πρόβλημα, στην τελική κάνετε ότι θα έκανα και εγώ...

 

1. Διαδικασία γενική root με το γενικό αρχείο 9005.

2. Titanium και full backup εφαρμογές και δεδομένα

3. Αλλαγή CSC... αν γίνει φορμάτ οκ κάνουμε restore με titanium.. αν όχι είμαστε ΟΚ.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέρασα το δικό μας CSC και ούτε wipe έγινε ούτε τίποτα.. όλα καλά. Το kies λέει πάλι μπάμιες αλλά είναι λογικό μιας που κοιτάει στη Sammy με βάση το CSC και βλέπει πως η τελευταία είναι η MI4 και του σκάει ένα κινητό με MJ1 :) .. βασικά δεν με νοιάζει το kies μιας που ούτως η άλλως ότι φρέσκο βγαίνει πλέον θα το περνάω όπως έκανα πάντα....

 

Τώρα για τη διαδικασία αν δεν καταλαβαίνεται κάτι να κάνω ένα HowTo πολύ αναλυτικό αν θέλετε αν και είναι απλό.

 

1. Κατεβάζουμε το γενικό αρχείο για το 9005 από το Delavega thread στο XDA και ακολουθούμε ακριβώς τη διαδικασία που περιγράφει το παλικάρι.

2. Αφού τελειώσουμε περνάμε και το CSC μας N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5 και είμαστε jet.

 

EDIT: Αυτό που πραγματικά ανέβασε το κινητό είναι το Wanam Exposed Frameword. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μιας που σχεδόν όλες οι customιες που βλέπουμε στις custom rom τις κάνουμε με αυτό χωρίς να πειράζετε το σύστημα.. πχ call recording.. αλλαγή εικονιδείων στη κεφαλίδα.. ... παπάδες.. τεσπα δοκιμάστε το το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αν καταλαβα σωστα τωρα κανουμε τα εξης.

 

1 Μπαινουμε σε Download mode

2Ανοιγουμε Odin και βαζουμε το Apn SM-N9005 - N9005XXUBMI7(για τα δικα μας τα ελληνικα)

3 Βαζουμε το σωστο csc N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5

4 Φλασαρουμε αφηνουμε να τελεωσει

5 Περναμε αυτα τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη /My Computer/[Phone Name]/Phone/

root_de_la_vega.sh

root_files (folder)

 

6 Ξανα επανεκκινηση και μολις μπουταρει σβηνουμε τα αρχεια που βαλαμε πριν.

7 Ξανα κανουμε reboot και ειμαστε ετοιμοι.

 

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός απλά κάντο με odin 3.09 να είσαι σίγουρος.

 

To N9005XXUBMJ1_VEGA.tar.md5 το βάζεις στο PDA

Tο N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5 στο CSC

 

Ώπα μισό.. να δω μια ρύθμιση στην ασφάλεια..

 

Λοιπόν πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος πας

 

Ρυθμίσεις --> Γενικά --> Ασφάλεια --> και ΞΕΤΣΕΚΑΡΕΙΣ το Κλειδ. Επανεργοποίησης.

 

Πολύς κόσμος τρώει errors στο odin εξαιτίας αυτής της μπάμιας :)

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός απλά κάντο με odin 3.09 να είσαι σίγουρος.

 

To N9005XXUBMJ1_VEGA.tar.md5 το βάζεις στο PDA

Tο N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5 στο CSC

 

Ώπα μισό.. να δω μια ρύθμιση στην ασφάλεια..

 

Λοιπόν πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος πας

 

Ρυθμίσεις --> Γενικά --> Ασφάλεια --> και ΞΕΤΣΕΚΑΡΕΙΣ το Κλειδ. Επανεργοποίησης.

 

Πολύς κόσμος τρώει errors στο odin εξαιτίας αυτής της μπάμιας :)

 

Και μετα ειμαστε ρουτ και μη τροποποιημενο συστημα ετσι ωστε να περνουμε ΟΤΑ ενημερωσεις;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός απλά κάντο με odin 3.09 να είσαι σίγουρος.

 

To N9005XXUBMJ1_VEGA.tar.md5 το βάζεις στο PDA

Tο N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5 στο CSC

 

Ώπα μισό.. να δω μια ρύθμιση στην ασφάλεια..

 

Λοιπόν πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος πας

 

Ρυθμίσεις --> Γενικά --> Ασφάλεια --> και ΞΕΤΣΕΚΑΡΕΙΣ το Κλειδ. Επανεργοποίησης.

 

Πολύς κόσμος τρώει errors στο odin εξαιτίας αυτής της μπάμιας :)

Ωραια Χρηστο!(?)

 

Ξεκιναω και ο θεος βοηθος!!

Link to comment
Share on other sites

Και μετα ειμαστε ρουτ και μη τροποποιημενο συστημα ετσι ωστε να περνουμε ΟΤΑ ενημερωσεις;

 

Για τις OTA σου είπα τι παίζει με το KIES.. το κινητό μέσα κανονικά δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα. Είναι root με το knox 0x0 και αν πάω στις αναβαθμίσεις τσεκάρει κανονικά και μου λέει πως δεν υπάρχει κάτι για μένα.

 

Καλή τύχη σε όλους .. παιδιά

Αν τελειώσετε πρωτήνω τα εξής μετά για να χαρείτε το root.

 

1. Wanam Xposed

2. [MOD] [all note 3 variant] all application in floating pen window

3. Seeder Lag Reduction

4. AddFree

 

Αυτά για μένα είναι must... μαζί με titanium... βασικά κατάφερα να κάνω με το Online Nandroid Backup και CWM Backup χωρίς καν CWM στο κινητό αλλά ακόμα δεν υποστηρίζουν εκεί full το κινητό μας άρα λίγη αναμονή σε αυτό.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αν καταλαβα σωστα τωρα κανουμε τα εξης.

 

1 Μπαινουμε σε Download mode

2Ανοιγουμε Odin και βαζουμε το Apn SM-N9005 - N9005XXUBMI7(για τα δικα μας τα ελληνικα)

3 Βαζουμε το σωστο csc N9005OXXBMI4_CSC.tar.md5

4 Φλασαρουμε αφηνουμε να τελεωσει

5 Περναμε αυτα τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη /My Computer/[Phone Name]/Phone/

root_de_la_vega.sh

root_files (folder)

 

6 Ξανα επανεκκινηση και μολις μπουταρει σβηνουμε τα αρχεια που βαλαμε πριν.

7 Ξανα κανουμε reboot και ειμαστε ετοιμοι.

 

Σωστα?

Το εκανα οκ ολα εκτος απο τα οτα updates.

Επισης μου λεει οταν μπαινω στο download mode SYSTEM STATUS CUSTOM αντι για official.

 

Επισης μου αλλαξε και το csc.πρεπει να το ξανα φλασαρω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...