Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις backup τη ρομ που χεις, μετά wipe data και wipe cache κι install rom

 

Το έκανα αλλά μετά το install zip που πατησα ενώ ξεκινησε η διαδικασία μετά μου κόλλησε το κινητό σε μια οθόνη με κινέζικα γράμματα και δεν κάνει τίποτα εδώ και πέντε λεπτα Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή την"ηπια"

 

ΟΚ βρήκα τη λύση ευχαριστω

 

Κάτι ακόμα .Μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν απεγκαταστήσω το κινεζικο super user® θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να προσθέσω κάποιο άλλο στα αγγλικά;

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι ακόμα .Μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν απεγκαταστήσω το κινεζικο super user® θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να προσθέσω κάποιο άλλο στα αγγλικά;

Μπορείς, αλλά καλό θα ήταν πριν το απεγκαταστήσεις να βάλεις π.χ. το SuperSU να του δώσεις root δικαιώματα με το κινέζικο ®, ακολούθως να τρέξεις το SuperSU και να κάνεις update τα binaries. Μετά από αυτό με ένα Titanium backup, ή, με κάποιο άλλο πρόγραμμα που μπορεί να απεγκαταστήσει εφαρμογές συστήματος μπορείς να βγάλεις το R και να έχεις το SuperSU από εδώ και στο εξής. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα.

 

Ένα θέμα όμως πριν το κάνεις. Με το Galaxy S4 ROM του jack44 γίνεται update το binary κατ' ευθείαν. Αν έχεις κάποιο άλλο ROM δε ξέρω αν γίνεται, κι αυτό γιατί δοκίμασα με το Stock ROM, αλλά δε μπορούσε να κάνει update τα binary και έλεγε όλο fail. Σε κάθε περίπτωση με Titanium Backup κάνε ένα backup της R εφαρμογής πριν τη βγάλεις ώστε αν κάτι δεν πάει καλά, τουλάχιστον να την επαναφέρεις ώστε να έχεις root με αυτή κι ας είναι με κινέζικα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα .Μήπως μπορεί να μου πει κανείς αν απεγκαταστήσω το κινεζικο super user® θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να προσθέσω κάποιο άλλο στα αγγλικά;

 

...απλά βάλε (flash) μέσω custom recovery (CWM, TWRP) την τελευταία έκδοση SuperSU (1.65). Αντικαθιστά το κινέζικο. Μετά μπορείς να αφαιρέσεις το κινέζικο όπως περιέγραψε και ο Z3RatuL.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε για Handsfree πάντως που να δουλεύει στο ΑΜΟΙ, το WH-102 από ΝΟΚΙΑ Ν97 δουλεύει τέλεια. Στο ebay υπάρχουν ένα σωρό με 5-6 λίρες Αγγλίες.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Εγκατέστησα το gravitybox, όλα μια χαρά, αλλά πως ορίζουμε τα autobrightness settings, ώστε να είναι η φωτεινότητά χαμηλότερη στο σκοτάδι; Ότι νούμερο και να βάλω, μου λει ότι είναι άκυρο.

 

http://img.tapatalk.com/d/13/09/18/be8y4uzy.jpg

 

Το dropdown στο πάνω μέρος είναι άδειο....

 

EDIT: Άκυρο, με τη χθεσινή ανανέωση διορθώθηκε.

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε για Handsfree πάντως που να δουλεύει στο ΑΜΟΙ, το WH-102 από ΝΟΚΙΑ Ν97 δουλεύει τέλεια. Στο ebay υπάρχουν ένα σωρό με 5-6 λίρες Αγγλίες.

 

Ευχαριστώ. Έψαχνα καιρό για ακουστικά.

Τα βρίσκεις και στα skroutzομάγαζα από 3,5€

 

Μήπως έχει κανείς εμπειρία με τα WH-205 ή τα WH-701 που ίσως είναι συμβατά και είναι ποιοτικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα Νοκια HD-54 που πάνω του "καρφώνεις" ότι ακουστικά θέλεις και έχει και 7 κουμπιά, αλλά δεν δουλεύει κανένα. Το μικρόφωνο και τα ακουστικά είναι οκ αλλά από κουμπιά τίποτα. Στο WH-102 το κουμπί κατά την κλήση την βάζει σε αναμονή ένω με παρατεταμένο πάτημα την τερματίζει. Στην αναμονή πατώντας το, ανοίγει την εφαρμογή για μουσική. Είναι καλά ακουστικά αλλά θα ήθελα κάποια με volume control.

 

 

EDIT: By the way τώρα που είδα το ποστ του φίλου πιο πάνω, έχω το gravitybox (προεγκατεστημένο στην ρομ) αλλά ότι ρύθμιση και να κάνω δεν "ακούει" τίποτα. Ό,τι και να επιλέξω-αλλάξω, τίποτα. Έχει κανείς καμια ιδέα για τι μπορεί να παίζει;

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάποιος που έχει βάλει το circle battery mod που αλλάζει το εικονίδιο για το πόσο μπαταρία έχει μείνει σε κάτι τέτοιο:

http://img834.imageshack.us/img834/3180/screenshoto.gif.

 

Μπορεί αν ξέρει κάποιος να εξηγήσει πως το βάζουμε στο κινητό μας; Στο xda-developers έχουν κάτι αρχεία που λένε ODEX και DEODEX. Έχω την 4.2.2 του jack44 και δε ξέρω τι αρχείο να κατεβάσω ώστε να το flashάρω...

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάποιος που έχει βάλει το circle battery mod που αλλάζει το εικονίδιο για το πόσο μπαταρία έχει μείνει σε κάτι τέτοιο:

 

Μπορεί αν ξέρει κάποιος να εξηγήσει πως το βάζουμε στο κινητό μας; Στο xda-developers έχουν κάτι αρχεία που λένε ODEX και DEODEX. Έχω την 4.2.2 του jack44 και δε ξέρω τι αρχείο να κατεβάσω ώστε να το flashάρω...

 

Εγώ εγκατέστησα το gravitybox με οδηγίες από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070

Έχει το στρογγυλό εικονίδιο για μπαταρία και πολλά αλλά καλούδια για το κινητό μας.

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε το κινητό. Έκανε 17 μέρες να φτάσει (minideal).

Η παραλαβή έγινε απο τα ΕΛΤΑ και ζύγισμα επιτόπου (587gr) , η συσκευασία εδειχνε ανέπαφη με την μουσταρδί αυτοκόλλητη ταινία και σημείωση home & garden commercial sample και τιμή 15$.

Έμεινα εντυπωσιασμένος από την ποιότητα κατασκευης των πλαστικών και ιδιαίτερα το πίσω καπάκι εχει πολύ ωραία σχεδόν βελούδινη αίσθηση.

Δεν το ψαχούλεψα το κινητό αλλά το σκορ στο antutu ειναι 14056. Έχει τεραστια διαφορά με το προηγούμενο μου Samsung S6500.

Ευχαριστώ τον Σταύρο για την πρότασή του.

Σε δυο ατομα που το έδειξα μου ανέθεσαν άμεση παραγγελία γιατί δεν πίστευαν οτι με 125€ παίρνεις τετοιο κινητό.

Το bluetooth Sony Ericsson MW600 ανταποκρίνεται μεχρι στιγμής τέλεια.

Μια ερώτηση γιατι ψάχνω και ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρώ, απο πού ενεργοποιώ την αυτόματη διόρθωση όταν γράφεις γιατί με τον χειροκίνητο τονισμό, οπως και τώρα, κάνω μία ώρα να γράψω ένα κείμενο.

Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και εγώ μια ανάλυση.

Edited by leonpap
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάποιος που έχει βάλει το circle battery mod που αλλάζει το εικονίδιο για το πόσο μπαταρία έχει μείνει σε κάτι τέτοιο:

http://img834.imageshack.us/img834/3180/screenshoto.gif.

 

Μπορεί αν ξέρει κάποιος να εξηγήσει πως το βάζουμε στο κινητό μας; Στο xda-developers έχουν κάτι αρχεία που λένε ODEX και DEODEX. Έχω την 4.2.2 του jack44 και δε ξέρω τι αρχείο να κατεβάσω ώστε να το flashάρω...

 

Eγώ κατέβασα από το Ρώσικο φόρουμ εδώ το Ogbatterymod_flashable.zip

Δουλεύει οκ, έχει πολλές επιλογές σε εικονίδια και εγκαθιστάται μέσω recovery.

Πρέπει να γραφτείς εκεί για να μπορέσεις να το κατεβάσεις. Αν δεν μπορείς πμ μου, μια διευθυνση email να σου το στείλω. Δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεβάσω εδώ. Ας μας πουν οι mods.

 

By the way, η rom που έχεις είναι Deodex. Η original είναι Odex.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

EDIT: By the way τώρα που είδα το ποστ του φίλου πιο πάνω, έχω το gravitybox (προεγκατεστημένο στην ρομ) αλλά ότι ρύθμιση και να κάνω δεν "ακούει" τίποτα. Ό,τι και να επιλέξω-αλλάξω, τίποτα. Έχει κανείς καμια ιδέα για τι μπορεί να παίζει;

 

...ενημέρωσες στη τελευταία έκδοση (μέσω recovery);

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Πρέπει να βάλεις το xposed framework αν δεν υπάρχει. Αλλιώς ότι λέει ο gerstavros2 παρακάτω.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

[...]

EDIT: By the way τώρα που είδα το ποστ του φίλου πιο πάνω, έχω το gravitybox (προεγκατεστημένο στην ρομ) αλλά ότι ρύθμιση και να κάνω δεν "ακούει" τίποτα. Ό,τι και να επιλέξω-αλλάξω, τίποτα. Έχει κανείς καμια ιδέα για τι μπορεί να παίζει;

εχεις ενεργοποιήσει το module στο xposed installer? έχεις την τελευταία έκδοση του xposed και του gravity?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 μηνα κατοχης περιπου του ν828 μουβγαλε ξαφνικα οτι δεν ειναι root

να πω οτι το πηρα ρουταρισμενο αλλα απο κει και περα δε περασα καμια ρομ γιατι ειμαι ευχαριστημενος με τη δικη του

παω στο sypersu να δω τι συμβαινει μου ζηταει να κανει αναβαθμιση το SU binary

οποτε παταω να κανει κανονικα μου βγαζει οτι δε μπορει να κανει, παταω μεσω recovery αλλα βγηκα αμεσως φοβηθηκα να πειραξω κατι επειδη εχω ηδη ενα off lg optimus one p500

θελει κατι να κανω μεσα στη recovery μηπως θελει να αγορασω το supersu ακομη εχω το beta

μπορει να βοηθησει καποιος??

ευχαριστω :)

 

υγ. αν κανεις φιλος ξερει καποιον στη θεσσαλονικη που φτιαχνει κινητα ας μου δωσει κανενα τηλ πμ

μπας και μπορεσει να κανει το lg

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

Eγώ κατέβασα από το Ρώσικο φόρουμ εδώ το Ogbatterymod_flashable.zip

Δουλεύει οκ, έχει πολλές επιλογές σε εικονίδια και εγκαθιστάται μέσω recovery.

Πρέπει να γραφτείς εκεί για να μπορέσεις να το κατεβάσεις. Αν δεν μπορείς πμ μου, μια διευθυνση email να σου το στείλω. Δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεβάσω εδώ. Ας μας πουν οι mods.

 

By the way, η rom που έχεις είναι Deodex. Η original είναι Odex.

Δυστυχώς αυτή εμένα δε μου δούλεψε. Το System έκλεινε συνέχεια και το κινητό ήταν όλο μαύρο. Γύρισα ένα backup που είχα κάνει με το CWM κι όλα ΟΚ. Μήπως για το 4.2.2 του jack44 θέλει κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 μηνα κατοχης περιπου του ν828 μουβγαλε ξαφνικα οτι δεν ειναι root

να πω οτι το πηρα ρουταρισμενο αλλα απο κει και περα δε περασα καμια ρομ γιατι ειμαι ευχαριστημενος με τη δικη του

παω στο sypersu να δω τι συμβαινει μου ζηταει να κανει αναβαθμιση το SU binary

οποτε παταω να κανει κανονικα μου βγαζει οτι δε μπορει να κανει, παταω μεσω recovery αλλα βγηκα αμεσως φοβηθηκα να πειραξω κατι επειδη εχω ηδη ενα off lg optimus one p500

θελει κατι να κανω μεσα στη recovery μηπως θελει να αγορασω το supersu ακομη εχω το beta

μπορει να βοηθησει καποιος??

ευχαριστω :)

 

υγ. αν κανεις φιλος ξερει καποιον στη θεσσαλονικη που φτιαχνει κινητα ας μου δωσει κανενα τηλ πμ

μπας και μπορεσει να κανει το lg

Απλά ξαναρούταρε με το motochopper http://www.hexamob.com/downloads/motochopper.zip

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξαναρούταρε με το motochopper http://www.hexamob.com/downloads/motochopper.zip

 

Μην μπαίνεις στον κόπο.

Το πιθανό είναι ότι κατά λάθος αναβαθμίστηκε το SuperSU, και λόγω κάποιου προβλήματος που έχει η ROM με τα διακαιώματα, έχασες το root.

Η λύση είναι απλή:

Πήγαινε ρυθμίσεις/εφαρμογές, βρες το supersu, και απεγκατέστησε τις αναβαθμίσεις.

Μετά από ένα reboot, θα είσαι πάλι ΟΚ.

Και ξε-τσεκαρε τις αυτόματες ενημερώσεις, για να μην το ξαναπαθεις.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενεργοποιήσει το module στο xposed installer? έχεις την τελευταία έκδοση του xposed και του gravity?

 

 

...ενημέρωσες στη τελευταία έκδοση (μέσω recovery);

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Πρέπει να βάλεις το xposed framework αν δεν υπάρχει. Αλλιώς ότι λέει ο gerstavros2 παρακάτω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το κοιτάξω και θα δω :)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπαίνεις στον κόπο.

Το πιθανό είναι ότι κατά λάθος αναβαθμίστηκε το SuperSU, και λόγω κάποιου προβλήματος που έχει η ROM με τα διακαιώματα, έχασες το root.

Η λύση είναι απλή:

Πήγαινε ρυθμίσεις/εφαρμογές, βρες το supersu, και απεγκατέστησε τις αναβαθμίσεις.

Μετά από ένα reboot, θα είσαι πάλι ΟΚ.

Και ξε-τσεκαρε τις αυτόματες ενημερώσεις, για να μην το ξαναπαθεις.

νασαι καλα χιλια ευχαριστω το εκανα και τωρα ειμαι ξανα root

η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομουνα παλι να το κανω root επειδη την επαθα με το lg

ευχαριστω και παλι κ σενα κ το σταυρο για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή εμένα δε μου δούλεψε. Το System έκλεινε συνέχεια και το κινητό ήταν όλο μαύρο. Γύρισα ένα backup που είχα κάνει με το CWM κι όλα ΟΚ. Μήπως για το 4.2.2 του jack44 θέλει κάποιο άλλο;

 

Να υποθέσω ότι το φλάσαρες από recovery έτσι;

Εγώ το έχω σε ρομ από το xperia και είναι οκ. Αλλά εκεί από όπου το κατέβασα δεν θυμάμαι να έλεγε ότι ήταν για συγκεκριμένη ρομ όπότε θεωριτικά κάνει και για την δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 μερες χρήσης παρατήρησα μερικά πράγματα:

1. Το wifi δεν ειναι τοσο δυνατό, σε σύγκριση με το Samy S6500 πιάνει μια γραμμή λιγοτερο.

2. Η ένταση στον ήχο ημερολογίου δεν αλλάζει αλλά ειναι μαζι με τις γενικές ρυθμίσεις ήχου.

3. Με την θήκη η δόνηση δεν ειναι ικανοποιητική.

4. Σήμερα μετά απο τηλεφωνημα το κινητό δεν ανταποκρινοταν σε καμια ενεργεια και μετα απο βγάλσιμο της μπαταρίας δεν αναγνώρισε την sim αλλά με ένα reboot είναι όλα καλά τώρα.

5. Η μπαταρία μετα απο δυο μέρες και αντίστοιχα φορτίσματα κρατάει μια μέρα μετα βίας αλλά πιστευω είναι ακόμα νωρίς.

 

 

Θα θέσω την ερώτηση και πάλι, γιατι ψάχνω και ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρώ, απο πού ενεργοποιώ την αυτόματη διόρθωση όταν γράφεις γιατί με τον χειροκίνητο τονισμό, οπως και τώρα, κάνω μία ώρα να γράψω ένα κείμενο και δευτερον πώς μπορώ να αλλάξω την εμφάνιση της οθόνης όταν έρχεται, ή ειμαι σε κλήση γιατί μου δείχνει το όνομα πάνω αριστερά και με μικρή γραμματοσειρά

Όταν αλλάζω γραμματοσειρά δεν εμφανίζει όλο το όνομα γιατί δεν χωράει στην προεπιλεγμένη άκρη της οθόνης. π.χ. μου βγάζει μονο Δημήτρης Π...

Πώς γίνεται να εμφανίζει στο κέντρο της οθόνης το όνομα του καλούντος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos προσπαθω να περασω την stock rom του minideal μεσω recovery αλλα δεν βλεπει το αρχειο γιατι?

 

Από ότι ξέρω, η stock του minideal δεν περνιέται μεσω recovery, αλλά με το sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 μερες χρήσης παρατήρησα μερικά πράγματα:

1. Το wifi δεν ειναι τοσο δυνατό, σε σύγκριση με το Samy S6500 πιάνει μια γραμμή λιγοτερο.

2. Η ένταση στον ήχο ημερολογίου δεν αλλάζει αλλά ειναι μαζι με τις γενικές ρυθμίσεις ήχου.

3. Με την θήκη η δόνηση δεν ειναι ικανοποιητική.

4. Σήμερα μετά απο τηλεφωνημα το κινητό δεν ανταποκρινοταν σε καμια ενεργεια και μετα απο βγάλσιμο της μπαταρίας δεν αναγνώρισε την sim αλλά με ένα reboot είναι όλα καλά τώρα.

5. Η μπαταρία μετα απο δυο μέρες και αντίστοιχα φορτίσματα κρατάει μια μέρα μετα βίας αλλά πιστευω είναι ακόμα νωρίς.

 

 

Θα θέσω την ερώτηση και πάλι, γιατι ψάχνω και ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρώ, απο πού ενεργοποιώ την αυτόματη διόρθωση όταν γράφεις γιατί με τον χειροκίνητο τονισμό, οπως και τώρα, κάνω μία ώρα να γράψω ένα κείμενο και δευτερον πώς μπορώ να αλλάξω την εμφάνιση της οθόνης όταν έρχεται, ή ειμαι σε κλήση γιατί μου δείχνει το όνομα πάνω αριστερά και με μικρή γραμματοσειρά

Όταν αλλάζω γραμματοσειρά δεν εμφανίζει όλο το όνομα γιατί δεν χωράει στην προεπιλεγμένη άκρη της οθόνης. π.χ. μου βγάζει μονο Δημήτρης Π...

Πώς γίνεται να εμφανίζει στο κέντρο της οθόνης το όνομα του καλούντος;

 

Για τους τόνους πρέπει να αλλάξεις πληκτρολόγιο. Δοκίμασε μερικά και θα βρεις κάποιο που να έχει.

Για το όνομα καλούντος ειχα ρωτήσει και εγώ παλιότερα αλλά δεν πήρα απάντηση, οπότε μάλλον δεν γίνεται. Πάντως είναι πολύ σπαστικό 4,5" ίντσες οθόνη και το όνομα να το βγάζει με κάτι γραμματάκια πάνω πάνω.

 

Edit: το "perfect keyboard" έχει αυτό που ζητά αλλά έχει άλλα χαζά. Τέλειο πληκτρολόγιο δεν έχω βρει ακόμη.

Edited by STROF2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...