Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω τι ρομ βάζει το minideal αλλά εγώ που το πήρα από aliexpress με μαμά ρομ, έχει απλό recovery με wipe data & cache, install zip και save userdata αλλά χωρίς κάποιο option για full backup - τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνουμε στο cwm - δες εδώ πως είναι http://lenovomobile.com.ph/forums/showthread.php?75-Guide-How-to-apply-Lenovo-official-ROM-update-manually-via-stock-recovery

 

Αλλού διαβάζω οτι το cwm δεν κάνει για τα δικά μας τηλέφωνα, αλλού οτι κάνει (π.χ. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417 ), αλλού οτι καλύτερο είναι το TWRP, ο cybermaus του xda έχει πακετάκια cwm και twrp για φλασάρισμα με flash tool...http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31239679&postcount=3

 

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο από τα παραπάνω γιατί δεν θέλω να μπλέξω με το flashtool αν δεν ξέρω σίγουρα το αποτέλεσμα..

 

 

σημερα οπως θα ειδες μπρκαρισα το τηλεφωνο μου

κατεβασα μια στοκ απο needrom (μια εχει )

Ολα ξεκινησαν οταν πηγα να ενοποιοησω τον χωρο με το meteo apk

κολλησα στο bootanimation και εμεινα εκει

ανακαλυψα το sp flash tool

φλασαρα την ρομ δεν ειχε ροοτ ουτε play

 

προσπαθουσα να μπω sto CWM με power down vol

ΛΑθος

Vol up θελει

αφου φλασαρα και του cyber mause to recovery

φλασαρα με CWM cybermause 321 για το Α660

και ολα πηγαν καλα

πηγα και ξαναδοκιμασα το meteo :mad: λαΘΟΣ ΠΑΛΙ

ΞΑΝΑΚΟΛΗΣΕ

φΥΣΙΚΑ

ΑΝΟΙΓΕ

τΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ(παροτι δεν ανοιγει μπορει να φλασαριστει)

ΚΑΤΑφερα ξανα φλασρισα την ρομ

ΤΙΠΟΤΑ

ξανα ΤΙΠΟΤΑ

ΕΔω ειμαι τωρα στο τιποτα

Τα συμπερασματα δικα σασ

Edited by satiros
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, το τίποτα αφορά το τρικ meteo ή είσαι ακόμα brick? Στο πρώτο λινκ του xda που δίνω υπάρχει ένα (ρώσσικο) εργαλείο πρόσφατο, για δες και εκεί μήπως μπορέσεις να ξαναφλασάρεις τη ρομ....

edit: ξαναείδα τον οδηγό του myphone, εκεί λεεί για ΜΤΚ658Χ, εμείς είμαστε ΜΤΚ6577 αν δεν κάνω λάθος, μήπως δεν είνια συμβατό?

 

Για το recovery τώρα που ενδιαφέρει άμεσα εμένα και τον άλλο φίλο, αν κατάλαβα καλά φλασάρισες το A660 recovery pack που έχει φτιάξει ο cybermaus για πέρασμα με flashtool, σωστά? Και δούλεψε ΟΚ το CWM?

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, το τίποτα αφορά το τρικ meteo ή είσαι ακόμα brick? Στο πρώτο λινκ του xda που δίνω υπάρχει ένα (ρώσσικο) εργαλείο πρόσφατο, για δες και εκεί μήπως μπορέσεις να ξαναφλασάρεις τη ρομ....

edit: ξαναείδα τον οδηγό του myphone, εκεί λεεί για ΜΤΚ658Χ, εμείς είμαστε ΜΤΚ6577 αν δεν κάνω λάθος, μήπως δεν είνια συμβατό?

 

Για το recovery τώρα που ενδιαφέρει άμεσα εμένα και τον άλλο φίλο, αν κατάλαβα καλά φλασάρισες το A660 recovery pack που έχει φτιάξει ο cybermaus για πέρασμα με flashtool, σωστά? Και δούλεψε ΟΚ το CWM?

 

το meteos με μπρικαρισε

ευτυχως βρηκα ακρη

το CWM δουελει μια χαρα

αυτο χρησιμοποιυν ολοι

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Satiros πως έβαλες το cwm?

Για να κάνεις εγκατάσταση του twrp η το cwm θέλεις το recovery.img που αντιστοιχει στην συσκευή σου απ ότι έχω καταλάβει. Υπάρχει κάπου αυτό για το Α660 ή το έκανες compile μονος σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ξέρω και εγώ πώς (λόγο driver usb ) έκανα o εγκατάσταση του twrp και δουλεύει εντάξει.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι με το Greek Keyboard μετά απο ώρα σε τυχαία στιγμή αλλάζει και επανεμφανίζεται το αρχικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ασχοληθει κανεις εμπειρος με xposed framework γενικα? γιατι στο λενοβο μου μου κολλαει το ui συστηματος με ορισμενα απο τα modules του... οπως το Xblast
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζοντας ένα αρχείο από 4shared, κόλλησε και δε λέει να φύγει το βελάκι στις ειδοποιήσεις.. Δείχνει δηλαδή σαν να κατεβάζω κάτι συνεχώς... Καμία ιδέα.?? Έκανα επανεκκίνηση, αλλά δεν έφυγε.. Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τέλειο, όμως διστάζω να το δοκιμάσω ως αδιάβροχο... ενώ είναι πολύ μεγάλο δελεαρ!!

Τα Ελληνικά του είναι άψογα, εκτός από όταν ανοίγω το Clean Master μόνο τότε δεν βγάζει Ελληνικά κάτι με τον διαχειρηστή του root, Δεν έχει καμια κινέζικη εφαρμογή εκτός από αυτή που έχει εικονίδιο # και κανένα widjet στις οθόνες του!

Φοβερή ποιότητα κλήσης skype με την μπροστινή κάμερα, και μ'άρεσε μια ασήμαντη λειτουργία (δεν ξέρω αν είναι λόγο ICS, δεν έχω δουλέψει άλλο κινητό με ICS), αυτόματο άνοιγμα και κλείσιμο την ώρα που θα το ρυθμίσεις, το είχε το πρώτο μου κινητό το 1999 και κατα καιρούς είχα την απορία γιατί δεν το είχα βρει σε κάποιο άλλο κινητό!

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το GPS σε λειτουργεία και με απογοήτευσε λίγο το πληκτρολόγιο, ούτε και με το Go Keyboard βρήκα λύση γιατί δεν έχει λεξικό της προκοπής!

 

Το πείρα από Geekbuying

 

Αυτή η ρύθμιση που είναι ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Satiros πως έβαλες το cwm?

Για να κάνεις εγκατάσταση του twrp η το cwm θέλεις το recovery.img που αντιστοιχει στην συσκευή σου απ ότι έχω καταλάβει. Υπάρχει κάπου αυτό για το Α660 ή το έκανες compile μονος σου?

 

sofos παιδί μου δεν παρακολουθείς στο μάθημα μου φαίνεται :lol: τα έγραψα λίγο πιό πάνω!

 

έχει φτιάξει ο cybermaus πακετάκια CWM και TWRP για το Α660 (δες εδώ http://d-h.st/users/cybermaus/?fld_id=9927#files) τα οποία φλασάρονται με το flashtool και τις οδηγίες εδώ http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2012/05/mt6575-flashing-tutorial.html

 

Υπάρχει όμως και ένα προσφατο εργαλείο ΜΤΚ droidtools εκ ρωσσίας, το οποίο μεταξύ άλλων "φτιάχνει" πακέτο cwm για το τηλέφωνό σου και το φλασάρει κιόλας, χωρίς φλαστοολ, δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρύθμιση που είναι ξέρει κανείς;

Ρυθμίσεις -> Προγραμματισμένη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση...

 

Να αναφέρω ένα θεματάκι που το παρουσιάζει το τελευταίο διάστημα; Κάποια στιγμή και χωρίς συγκεκριμένη αιτία, η ένταση του ήχου των μηνυμάτων που έχω ορίσει χαμηλώνει σχεδόν στο μηδέν. Έρχονται μνμτα αλλά δεν ακούγεται ήχος παρά μόνο η δόνηση. Πάω στις ρυθμίσεις των ήχων, αλλάζω ήχους αλλά και εκεί ακούγονται πολύ χαμηλά. Για να επανέλθει του κάνω επανεκκίνηση κατά την οποία και ο ήχος της απενεργοποίησης όταν εμφανίζεται το κινέζικο σηματάκι δεν ακούγεται. Οι ήχοι κουδουνίσματος ακούγονται κανονικά... Κανείς άλλος με παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Προγραμματισμένη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση...

 

Να αναφέρω ένα θεματάκι που το παρουσιάζει το τελευταίο διάστημα; Κάποια στιγμή και χωρίς συγκεκριμένη αιτία, η ένταση του ήχου των μηνυμάτων που έχω ορίσει χαμηλώνει σχεδόν στο μηδέν. Έρχονται μνμτα αλλά δεν ακούγεται ήχος παρά μόνο η δόνηση. Πάω στις ρυθμίσεις των ήχων, αλλάζω ήχους αλλά και εκεί ακούγονται πολύ χαμηλά. Για να επανέλθει του κάνω επανεκκίνηση κατά την οποία και ο ήχος της απενεργοποίησης όταν εμφανίζεται το κινέζικο σηματάκι δεν ακούγεται. Οι ήχοι κουδουνίσματος ακούγονται κανονικά... Κανείς άλλος με παρόμοιο πρόβλημα;

 

Εγω αυτο το ειχα αυτο το προβλημα σχεδον απο την αρχη.δεν το κανει παντα αλλα οταν το κανει μονο με επανεκκινηση ερχεται στα καλα του.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, κατέβασα από εδώ τη τελευταία έκδοση του Idea Launcher της Lenovo που είναι για κινητά με λειτουργικό 4.0 και πάνω. Το δικό μου είχε τον Magic Launcher στην έκδοση 1.1 και αφού κατέβασα τον 3.2 μου έκανε ουσιαστικά αντικατάσταση-αναβάθμιση τον ήδη υπάρχον (η έκδοση πλέον είναι η 3.2.3). Πρώτη εντύπωση πολύ καλή με πιο γρήγορες αντιδράσεις στις εντολές...
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, κατέβασα από εδώ τη τελευταία έκδοση του Idea Launcher της Lenovo που είναι για κινητά με λειτουργικό 4.0 και πάνω. Το δικό μου είχε τον Magic Launcher στην έκδοση 1.1 και αφού κατέβασα τον 3.2 μου έκανε ουσιαστικά αντικατάσταση-αναβάθμιση τον ήδη υπάρχον (η έκδοση πλέον είναι η 3.2.3). Πρώτη εντύπωση πολύ καλή με πιο γρήγορες αντιδράσεις στις εντολές...

 

θα μπορουσες να μας πεις ποση ραμ τρωει μεσο ορο με 2-3 widgets στατικα πχ? αν ειναι κατω απο 25Mb τοτε αξιζει να τον περασω σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μας πεις ποση ραμ τρωει μεσο ορο με 2-3 widgets στατικα πχ? αν ειναι κατω απο 25Mb τοτε αξιζει να τον περασω σιγουρα

Από τις ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> εκτελείται -> εμφ. διαδ. προσωρ. μνήμης, μου την εμφανίζει από 18-23mb

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, κατέβασα από εδώ τη τελευταία έκδοση του Idea Launcher της Lenovo που είναι για κινητά με λειτουργικό 4.0 και πάνω. Το δικό μου είχε τον Magic Launcher στην έκδοση 1.1 και αφού κατέβασα τον 3.2 μου έκανε ουσιαστικά αντικατάσταση-αναβάθμιση τον ήδη υπάρχον (η έκδοση πλέον είναι η 3.2.3). Πρώτη εντύπωση πολύ καλή με πιο γρήγορες αντιδράσεις στις εντολές...

 

επειδή δεν είμαι και τόσο σχετικός με το android, έχω κατεβάσει το αρχείο, τώρα απλά το κάνω εγκατάσταση και θα σβηστεί αυτόματα το παλιό; μη πάθουμε καμία πλάκα και μείνω χωρίς launcher.

 

δε πιστεύω να είναι όλα στα κινέζικα και δε ξέρω τι μου γίνεται

 

και κάτι ακόμα:

μου φαίνεται πως η μπαταρία από το 20% περίπου πέφτει απότομα στο 14-15%.

μόνο σε αυτό το σημείο. σε όλα τα αλλα πάει σχετικά ομαλά θα έλεγα.

δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά μου φαίνεται πρέπει να έγινε 2-3 φορές.

πρέπει να το ελέγξω όταν μπορέσω.

είδατε κάτι τέτοιο;

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! εχετε να προτεινετε καμια προστατευτικη θηκη σιλικονης της προκοπης;
Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> εκτελείται -> εμφ. διαδ. προσωρ. μνήμης, μου την εμφανίζει από 18-23mb

 

Τον εβαλα και συμφωνα με το προγραμμα LBE που εχω ,μου λεει οτι χρησιμοποιει 38 Mb ραμ οση σχεδον ακριβως κι ο Atom Launcher που εχω,,,οποτε δεν ασχολουμαι,απλα τον αφηνω να υπαρχει μιας και ουτε gestures υποστηριζει..

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, κατέβασα από εδώ τη τελευταία έκδοση του Idea Launcher της Lenovo που είναι για κινητά με λειτουργικό 4.0 και πάνω. Το δικό μου είχε τον Magic Launcher στην έκδοση 1.1 και αφού κατέβασα τον 3.2 μου έκανε ουσιαστικά αντικατάσταση-αναβάθμιση τον ήδη υπάρχον (η έκδοση πλέον είναι η 3.2.3). Πρώτη εντύπωση πολύ καλή με πιο γρήγορες αντιδράσεις στις εντολές...

 

Τις εφαρμογές στις βάζει κι εσένα σε "κουτάκια" με κινέζικο τίτλο; Μπορω να αλλάξω τον τίτλο αλλά για κάποια νέα εφαρμογή που θα εγκαταστήσω το shortcut θα το βάλει σε καινούριο κουτάκι με κινέζικο τίτλο. Αυτο αλλάζει κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές στις βάζει κι εσένα σε "κουτάκια" με κινέζικο τίτλο; Μπορω να αλλάξω τον τίτλο αλλά για κάποια νέα εφαρμογή που θα εγκαταστήσω το shortcut θα το βάλει σε καινούριο κουτάκι με κινέζικο τίτλο. Αυτο αλλάζει κάπως;

Όλα αυτά που σου εμφανίζει στην αρχική οθόνη μετά την εγκατάσταση μπορείς να τα διαγράψεις (συνεχόμενο πάτημα επάνω στο εικονίδιο και delete) και να βάλεις δικά σου εάν θέλεις. Ουσιαστικά είναι συντομεύσεις και widjets. Αφού καθαρίσεις αυτά μετά βάζεις ό,τι θέλεις. Επίσης, μπορείς να αλλάξεις και την εμφάνιση, έχει τρία διαφορετικά themes...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζοντας ένα αρχείο από 4shared, κόλλησε και δε λέει να φύγει το βελάκι στις ειδοποιήσεις.. Δείχνει δηλαδή σαν να κατεβάζω κάτι συνεχώς... Καμία ιδέα.?? Έκανα επανεκκίνηση, αλλά δεν έφυγε..

 

 

Up!

Μάλλον πάω για χαρντ ρισετ...(??) Δε βλέπω αλλή λύση..Το πιο σπαστικό στην υπόθεση είναι οτι φαίνεται και αφού ανοίξω τις ειδοποιήσεις..http://i1332.photobucket.com/albums/w614/Jstllucky/Screenshot_2013-09-16-23-23-58_zpsc8c985ad.png

 

http://i1332.photobucket.com/albums/w614/Jstllucky/Screenshot_2013-09-16-23-23-13_zps12575347.png

 

υγ Σόρυ για το μέγεθος, δεν ξέρω πως να τις μικρύνω

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε περίμενε γιατί με hard reset μπορεί και να χάσεις τίποτα root, play...

 

μήπως είναι κάποιο ημιτελές download που περιμένιε να κάνει resume? όταν είσαι σε wifi κάνει κάτι αυτή η ειδοποίηση (πχ κουνιέται το βελάκι).

 

πήγαινε στην sdcard και δες (καλύτερα μέσω pc) στο φάκελο download(s) αν έχει κάποιο αρχείο που να σου θυμίζει κάτι ο τίτλος ή η ημερομηνία, ή αν δεν έχεις κάτι που να σε νοιάζει σβήσε όλα τα αρχεία, ρεμπουτ και με ανοικτό data δες τι γίνεται....

 

Υπάρχει όμως και ένα προσφατο εργαλείο ΜΤΚ droidtools εκ ρωσσίας, το οποίο μεταξύ άλλων "φτιάχνει" πακέτο cwm για το τηλέφωνό σου και το φλασάρει κιόλας, χωρίς φλαστοολ, δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417

 

Λοιπόν εγκατέστησα επιτυχώς CWM με το εργαλείο ΜΤΚdroidtools που δίνω παραπάνω, υπόψιν οτι μεταξύ του βήματος που φτιάχνει το cwm και εκείνου που θα το φορτώσει στο τηλέφωνο μεσολάβησε ένα ακόμα βήμα που μου είπε οτι πρέπει να κάνει patch το boot img, βήμα το οποίο δεν αναφερόταν στις οδηγίες.... έκανα την καρδιά μου πέτρα και είπα ΝΑΙ, και μετά μεταφόρτωση του recovery στο τηλέφωνο και όλα καλά.

 

Για να μπω βγάζω/βάζω μπαταρία και χρησιμοποιώ volUP+power μέχρι τη δόνηση, αν πατήσω volUP+volDN+power που λένε οι οδηγίες με πάει σε ένα service test menu που ούτε που το κοίταξα καλά καλά.

 

Η συσκευή μου έχει build A660_SO25_121112 και build date 2012_11_22 και έπαιξε κανόνικα το εργαλείο και το CWM, αν δεν έχετε τα ίδια στοιχεία δοκιμάζετε με δική σας ευθύνη...

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω ενα πορτοκαλι κομματι απο το minideal ( απο τα τελευταια που επαιζαν γιατι ειναι out of stock πια).

Πολυ καλο κινητο, ακριβως οπως το περιγραψανε οποια παιδια το αγορασαν, ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι τωρα.

Ηρθε με πολυ ελαχιστες κινεζιες εως καθολου.Καλη κατασκευη για τα χρηματα που δωσαμε. Η μπαταρια ειναι το μοναδικο μειονεκτημα που εχω δει ως τωρα αλλα σκεφτομαι να αγορασω ή ενα power bank ή μια εφεδρικη μπαταρια - (pisen κατα προτιμηση)

Εχω μονο καποιες αποριες για τις εφαρμογες σαν το Lecloud Helper, Lenovo Store, Lenovo Service και Magic Weather , μπορουμε να τις ξεφορτωθουμε διχως προβλημα? Οπως επισης για το LeSec?

Καποιο app για να αναβει η οθονη διχως να παταμε το κουμπι power? γιατι με τον καιρο θα παρουσιασει καποιο θεμα.

Δοκιμασα το smart screen on αλλα για καποιο λογο φευγει απο on που ειναι μετα απο καποια λεπτα σε μενα τουλαχιστον.

Καποιο antivirus χρειαζομαστε?

 

http://www.ebay.com/itm/NILLKIN-Hard-Cover-Back-Case-for-Lenovo-LePhone-A660-Free-Screen-Protector-/251269871519?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&hash=item3a80d9f79f

 

Για θηκη προτεινω αυτην ειναι αρκετα καλη και την εχω παραγγειλει κι εγω

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη δοκίμασε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=aky.akshay.coveralgorithm

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...