Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα θεμα και θελω βοηθεια...! ! ! Ειχα το GT99 οταν το πηρα δουλευε μια χαρα..! Εβαλα εφαρμογες..! Το ειχα κλεισει το ειχα ανοιξει ολα καλα..! Σε καποια φαση ηθελα να το δωσω στον πατερα μου και εκανα επαναφορα στις εργοστιακες ρυθμισεις με διαγραφη δεδομενων...! Το εκανα ολα καλα..! Το κινητο του κουτιου με οδηγους για πρωτη φορα σαν καινουργιο..! Ελα τωρα ομως οτι , οταν περναω κατι ρυθμισεις εφαρμογες οτιδηποτε .... Αν το κινητο κλεισει και ξανανοιξει.....Ανοιγει σαν καινουγιο παλι δεν κραταει τιποτα σαν να κανει μονο του επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις...!

 

Μια βοηθεια παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα θεμα και θελω βοηθεια...! ! ! Ειχα το GT99 οταν το πηρα δουλευε μια χαρα..! Εβαλα εφαρμογες..! Το ειχα κλεισει το ειχα ανοιξει ολα καλα..! Σε καποια φαση ηθελα να το δωσω στον πατερα μου και εκανα επαναφορα στις εργοστιακες ρυθμισεις με διαγραφη δεδομενων...! Το εκανα ολα καλα..! Το κινητο του κουτιου με οδηγους για πρωτη φορα σαν καινουργιο..! Ελα τωρα ομως οτι , οταν περναω κατι ρυθμισεις εφαρμογες οτιδηποτε .... Αν το κινητο κλεισει και ξανανοιξει.....Ανοιγει σαν καινουγιο παλι δεν κραταει τιποτα σαν να κανει μονο του επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις...!

 

Μια βοηθεια παρακαλω....

 

επαναφορά πώς έκανες? μέσα από το CWM? (wipe data \ factory restore) ?

 

 

-edit-

σκαλίζοντας χτες τα αρχεία του firmware upgrade της cubot άνοιξα το αρχείο vold.fstab (για τα mounts) και έπεσα πάνω σε αυτό

# usb otg disk

dev_mount usbotg /mnt/usbotg auto /devices/platform/mt_usb /devices/platform/musbfsh_hdrc

 

OGT support???????

αν έχει κανείς καλώδιο usb otg ας κουμπώσει πάνω ένα φλασάκι να δούμε... και φυσικά να παραγγείλουμε και καλώδια χεχεχε

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση και απο μενα ξανα για το κινητο του φιλου :

 

εχει συμβει σε καποιον απο εδω να του ανοιγει τα data απο μονο του παροτι ειναι κλειστα χειροκινητα και στο data enabled στα mobile networks και απο τη διαχειριση sim στο data που το εχουμε στο off????

 

εχω μια υποψια γιατι εχει παλιες καρτες sim και ισως αυτες να δημιουργουν θεμα απλα θα ηθελα να ηξερα αν εχει συμβει και σε καποιον αλλο να μου πει τη γνωμη του...

επισης μου λεει οτι που και που τρωει φρικη το κινητο και ζηταει pin για τις καρτες...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες εφαρμογές που τους δίνεις δικαιώματα να το κάνουν αυτό. Μιά τέτοια είναι η Whatsapp. Ας τσεκάρει γενικά τι έχει περάσει στο κινητό και το πολύ-πολύ κάντε εργοστασιακή επαναφορά και μετά πέρασμα τις εφαρμογές μία-μία να δείτε ποιά φταίει για αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες εφαρμογές που τους δίνεις δικαιώματα να το κάνουν αυτό. Μιά τέτοια είναι η Whatsapp. Ας τσεκάρει γενικά τι έχει περάσει στο κινητό και το πολύ-πολύ κάντε εργοστασιακή επαναφορά και μετά πέρασμα τις εφαρμογές μία-μία να δείτε ποιά φταίει για αυτό.

 

δεν χρησιμοποιω what's up αλλα μεχρι τωρα απο το 2011 μεχρι τωρα δεν εχω πετυχει εφαρμογη να μπορει να ανοιγει τα data απο μονη της...

anyway επειδη εχει what's up θα του πω να το κοιταξει...

 

με εφαρμογες τυπου "apn on/off" θα ειναι οκ ή μπορει να το κανει override μια εφαρμογη και αυτο??

κανονικα ξερω οτι δε μπορει αλλα με προβληματισες με αυτο που ειπες γιατι δε μου εχει ξανατυχει...

Link to comment
Share on other sites

Whatsapp είναι εφαρμογή, δεν μιλάω για την εταιρία. Είναι κάτι σαν το Viber αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Whatsapp είναι εφαρμογή, δεν μιλάω για την εταιρία. Είναι κάτι σαν το Viber αν δεν κάνω λάθος.

 

ναι βρε το καταλαβα απλα το εγραψα ετσι απο συνηθεια :lol:

τελος παντων θα του πω να το δει γιατι εγω δεν εχω τετοια εφαρμογη και μου φανηκε πολυ περιεργο να μπορει να ανοιξει τα data μια εφαρμογη απο μονη της...

 

thanks για το tip μακαρι να ειναι αυτο γιατι στο τελος θα με βρισει που του προτεινα αυτο το κινητο...

 

edit: μολις δοκιμασα μονος μου το whatsapp να δω και οχι δεν ανοιγει τα data απο μονο του, κατι που ειναι λογικο δηλαδη. Οποτε λογικα ειναι θεμα παλαιων καρτων και conflict και θα του πω να τις αλλαξει με καινουργιες να τελειωνουμε.

Edited by nothing
Link to comment
Share on other sites

Άσχημη εξέλιξη (ελπίζω να είναι μόνο ένα λάθος)...

 

στο επίσημο site της cubot στην καρτέλα με τα προϊόντα ΔΕΝ υπάρχει πλέον το GT99.

Link to comment
Share on other sites

Άσχημη εξέλιξη (ελπίζω να είναι μόνο ένα λάθος)...

 

στο επίσημο site της cubot στην καρτέλα με τα προϊόντα ΔΕΝ υπάρχει πλέον το GT99.

 

Καλημέρα, καλό Σαββατοκύριακο

Ισως να έγινε κατα λάθος.

Δες http://www.cubot.net/product_more.aspx?id=157

 

Επίσης κάτι που θυμήθηκα και ήθελα να μοιραστώ...

Όποιος χρησιμοποιεί για προστασία (όπως εγώ) την διάφανη θήκη που είχε μέσα η συσκευασία να την βγάζει όταν κάνει κλήσεις με ανοιχτή ακρόαση διότι ακούγεται ένα πολύ δυνατό σφύριγμα (που οφείλεται στην θήκη) και κανείς από τους δύο δεν ακούει τίποτα.

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτιαξα δύο καινούρια Logo.bin και τα αντίστοιχα boot_logo γιατί το μανίσιο Cubot μου έσπαγε τα νεύρα.

 

Preview

Robo

[ATTACH]35856[/ATTACH]

board

[ATTACH]35857[/ATTACH]

 

 

 

Download

Robo

board

 

 

Εγκατάσταση

-μέσα στο rar θα βρείτε δύο αρχεία. Αντιγράφετε και τα δύο όπως είναι στην SD κάρτα σας.

-αντιγράφετε το αρχείο boot_logo μέσα στον φάκελο /system/media/images (υπάρχει ήδη εκεί το παλιό σας το οποίο θα το μετονομάσετε σε κάτι άλλο). Μην ξεχάσετε να ορίσετε τα permissions σε rw-r-r

-κάνετε boot σε cwm και κάνετε εγκατάσταση το update.zip

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμιση δε μου σηκώνει την 32gb sandisk class 10 που έχω..... Καμία ιδέα το να κάνω;;;;
Link to comment
Share on other sites

H Intenso 32GB Class10 που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, δουλεύει μιά χαρά. Υπάρχει περίπτωση να την έβγαλες-έβαλες και να μην πάτησε καλά? Δοκίμασες να την φορμάρεις μέσα από το κινητό (αν δεν έχει μέσα χρήσιμα data)?
Link to comment
Share on other sites

H Intenso 32GB Class10 που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, δουλεύει μιά χαρά. Υπάρχει περίπτωση να την έβγαλες-έβαλες και να μην πάτησε καλά? Δοκίμασες να την φορμάρεις μέσα από το κινητό (αν δεν έχει μέσα χρήσιμα data)?

 

ναι και συνεχιζει να μου λεει damaged sd card

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντος βρήκα απο ενα ισπανικό φορουμ (δεν ξερω εαν επιτρεπεται να πω εδω το site ) μια τροποποιημένη ρομ που βασίζεται επάνω στην upgraded της cubot και λεγεται casi rom v1.2 (γιατι εχει και αλλες απο άλλους) και μεχρι στιγμης μου δουλευουν ολα τελεια, ακομη και το gps μου βρισκει τους δορυφορους σουπερ γρηγορα και ειχε και το ισπανικο gps.conf που το αλλαξα μετα, αλλα και μια samsung uhc class10 32gb μου την διαβαζει σφαιρα. antutu μου βγαζει 13557
Link to comment
Share on other sites

Βάλτην σε ένα άλλο κινητό/tablet να σιγουρευτείς ότι δεν είναι όντως damaged, ώστε να πούμε με σιγουριά ότι είναι ασυμβατότητα της έκδοσης 0820 με κάποιες 32άρες...
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντος βρήκα απο ενα ισπανικό φορουμ (δεν ξερω εαν επιτρεπεται να πω εδω το site ) μια τροποποιημένη ρομ που βασίζεται επάνω στην upgraded της cubot και λεγεται casi rom v1.2 (γιατι εχει και αλλες απο άλλους) και μεχρι στιγμης μου δουλευουν ολα τελεια, ακομη και το gps μου βρισκει τους δορυφορους σουπερ γρηγορα και ειχε και το ισπανικο gps.conf που το αλλαξα μετα, αλλα και μια samsung uhc class10 32gb μου την διαβαζει σφαιρα. antutu μου βγαζει 13557

 

Τροποιημένη σε τι? Τι διαφορές έχει με την μαμά? Το link ποιό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τροποιημένη σε τι? Τι διαφορές έχει με την μαμά? Το link ποιό είναι?

 

Asterisd είναι το γνωστό Ισπανικό φορουμ. Από ότι είχα δει έχει theming και μερικά fixes (οπως για το GPS) βγάλανε τις stock εφαρμογες και έχουν προστεθεί άλλες. Kitchen και Άγιος ο Θεός. Βέβαια κακά τα ψέματα μέχρι να δώσουν τα resources για ΜΤΚ μόνο τέτοια θα έχουμε. Μιλάμε απλά για μαγειρεμένες rom με το kitchen. Προσωπικά δεν περιμένω πολλά αφού τα ίδια fixes + tweaks κάνουμε και εμείς χεράτα ο μόνος λόγος για να πάω σε custom rom είναι να είναι recompiled (βλ. cyanogenmod). Δεν βρίσκω λόγο να πάω σε άλλη rom χωρίς ουσιαστικές αλλαγές σε kernel

Link to comment
Share on other sites

Τροποιημένη σε τι? Τι διαφορές έχει με την μαμά? Το link ποιό είναι?

 

εχει ενα κατεβατο ο τυπος το τι εχει βαλει μεσα στην ρομ..που να τα γραφω αυτα....και εκεινος στο δικου antutu test εβγαλε ακομη καλυτερο σκορ απ οτι εγω αλλα και παλι ειναι καλυτερο απο αυτο της μαμας rom που ειχα βαλει.απο cwm την εγκατεστησα και απλως εκανα και το repartition μετα γιατι δεν το ειχα κανει πριν.

το λινκ ειναι αυτο:

http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/45235-CASI_ROM-by-nauj666-PARA-CUBOT-GT99

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. ενδιαφερομαι να παρω το Cubot GT99. το προτεινεται σαν επιλογη?? αν οχι τι αλλο προτεινεται?? βλεπω πως τα χαρακτηριστικα του αναλογικα με τα χρηματα που κοστιζει ειναι παρα πολυ καλα. εχω ομως μια απορια. σε περιπτωση βλαβης τι γινετε? υπαρχει service εδω στην Ελλαδα??
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει κανένα άλλο από τα κινέζικα και το ρωτάς? Άμα χαλάσει μέσα στον χρόνο και το έχεις πάρει από επώνυμο μαγαζί, το στέλνεις πίσω με ταχυδρομείο και αναλαμβάνουν αυτοί...

 

Το κινητό είναι μιά χαρά, εγώ και τώρα να ξαναγόραζα, πάλι αυτό θα έπαιρνα, δεν μου έχει κάνει κλικ ακόμα κάποιο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει ποιά ακουστικομικρόφωνα ταιριάζουν στο GT99? Έβαλα πριν από λίγο ένα Nokia WH-102 και δουλεύει κανονικά, ένα Sony ΜΗ610 δουλεύει μόνο από το ένα ακουστικό και δεν δουλεύει το μικρόφωνο, ένα μαπέ που ήρθε μαζί με μιά ταμπλέτα παίζει μόνο μεσαία-πρίμα (δεν βλέπει το μικρόφωνο), τα δικά του είναι για τα πανυγηρια, τι τύπο τελικά πρέπει να ψάξω να πάρω, ώστε να δουλεύει σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα κι εγω απο geek .Ενδιαφερουσα η κουβεντα με τα ακουστικα.Παιζει κατι καλο στην ελληνικη αγορα?Ελπιζψ να πανε ολα καλα και να αξιζει το κινητο γιατι ειναι η πρωτη μου αγορα απο Κινα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/user/ninokiller1996

 

Το κανάλι μου για το κινητό μας.καμια ιδέα για μελλοντικά βίντεο???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει ποιά ακουστικομικρόφωνα ταιριάζουν στο GT99? Έβαλα πριν από λίγο ένα Nokia WH-102 και δουλεύει κανονικά, ένα Sony ΜΗ610 δουλεύει μόνο από το ένα ακουστικό και δεν δουλεύει το μικρόφωνο, ένα μαπέ που ήρθε μαζί με μιά ταμπλέτα παίζει μόνο μεσαία-πρίμα (δεν βλέπει το μικρόφωνο), τα δικά του είναι για τα πανυγηρια, τι τύπο τελικά πρέπει να ψάξω να πάρω, ώστε να δουλεύει σωστά?

 

Δοκίμασα κάτι ακουστικά (χωρίς μικρόφωνο) sony που είχα, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τα ακουστικά φτηνιάρικα. Από απόδοση στην ένταση είναι πολύ καλά... μπάσα όμως δεν κατάφερα να έχω ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...