Jump to content

MLS IQTalk Crystal


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

προσπαθω μερες να κανω root στο mls iq crystal χωρις να κανω τιποτα ,αν μπορεις να βοηθησεις θα ημουν ευγνωμων !!!

 

Οπως το ανέβασα και σε άλλα φόρουμ....

 

Διαδικασία Rooting για το MLS IQTalk Crystal Signle SIM

 

ΟΛΑ τα απαραίτητα αρχεία περιλαμβάνονται στο συμπιεσμένο αρχείο στο κάτω μέρος του ποστ! Δε χρειάζεται να τα ψάχνετε δεξιά κι αριστερά!!

 

1. Τρέχουμε και εγκαθιστούμε το Google dev USB and ADB drivers.exe

2. Τρέχουμε και εγκαθιστούμε το KiesSetup.exe

3. Τρέχουμε και εγκαθιστούμε το αρχείο από το PDANet. Ισως να είναι και το πιο σημαντικό από τα 3, καθώς είναι αυτό που ορίζει τους σωστούς ADB Drivers για τη συγκεκριμένη συσκευή!

3α. Κατά την εγκατάσταση, μας ρωτάει τι τύπο συσκευής έχουμε. Επιλέγουμε το τελευταίο (OTHER)

3β. με το που πάμε στην επόμενη καρτέλα, ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ SKIΡ USB ή CANCEL!!!!! Συνδέουμε το τηλέφωνο στο οποίο έχουμε ενεργοποιήσει το USB Debug Mode, κι αφήνουμε την εγκατάσταση να προχωρήσει. Θα μας ρωτήσει αν δίνουμε έγκριση για εγκατάσταση του Google USB στο οποίο πατάμε ΑΠΟΔΟΧΗ, και προχωράνε όλα κανονικά!

4. Αφού τελειώσει η παραπάνω ενέργεια, αποσυνδέουμε τη συσκευή, ανοίγουμε το φάκελο Crystal Single rooter και τρέχουμε το αρχείο run.bat. Ακολουθούμε τα βήματα, που γράφει, με τη διαφορά πως ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ADB DEAMON και γράψει στην οθόνη Waiting to connect device

5. Αφού τελειώσει το injection, θα μας πει "Press a key to continue with device reboot". Πατάμε πχ το enter, περιμένουμε λίγα δευτερόλεπτα (δεν έχει κολλήσει κάτι, μην ανησυχείτε!), και μετά πατάμε άλλη μία ή 2 φορές το enter για να κλείσει το Dos Prompt. Εκείνη την ώρα κάνει ήδη επανεκκίνηση και το Crystal μας!

6. Με το που έχει ξανανοίξει το τηλέφωνο, τρέχουμε το Super SU για να κάνει αναβάθμιση, και μετά βγαίνουμε και εγκαθιστούμε όποιο πρόγραμμα θέλουμε για να το δοκιμάσουμε (Root Explorer, BusyBox, Link2SD κλπ), και δίνουμε root access!

 

Συγχαρητήρια! Εχετε ένα πλήρως λειτουργικό και απολύτως ασφαλές Crystal

 

links

 

1. http://bit.ly/Crystal1 (Google drive)

2. http://bit.ly/Crystal2 (Dropbox)

3. http://bit.ly/Crystal3 (Mediafire)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, περιμένω απαντήσεις για την επιτυχία ή μη του rooting. Μας ενδιαφέρει να έχουμε feedback προκειμένου να μπορέσουμε να είμαστε κι εμείς σίγουροι πως είστε πλέον ικανοποιημένοι σαν τελικοί καταναλωτές.

 

Ευχαριστώ πολύ

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

εσείς που το δοκιμάσατε γίνεται τελικά παιδιά?? Και αν για κάποιο λόγο θέλουμε να κάνουμε unroot, πως γίνεται φίλε μου?? Ευχαριστώ πολύ!!
Link to comment
Share on other sites

εσείς που το δοκιμάσατε γίνεται τελικά παιδιά?? Και αν για κάποιο λόγο θέλουμε να κάνουμε unroot, πως γίνεται φίλε μου?? Ευχαριστώ πολύ!!

 

Ψάχνεις το root tool by Bin4ry for devices, και επιλέγεις το UNROOT. Αν δε μπορέσεις να το βρεις, μου το λες και το ανεβάζω :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Αριστείδης, πέτυχε και σε μένα... Τώρα πρέπει να κάνουμε partition στην sd για να μεταφερθούν εφαρμογές?? Και αν ναι, με ποιο πρόγραμμα? Edited by tasos_28
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Αριστείδης, πέτυχε και σε μένα... Τώρα πρέπει να κάνουμε partition στην sd για να μεταφερθούν εφαρμογές?? Και αν ναι, με ποιο πρόγραμμα?

 

Partition κλπ εμπλοκές με την κάρτα, με το Link2SD, όπως δουλεύει και το dual sim Crystal!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ολα καλα με το root

αλλα το προβλημα μου παραμενει ο πολυ περιοσμενος χωρος του κινητου μολις 80 mb

υπαρχει καποιος τροπος αυτη η χωρητικοτητα να αυξηθει? το τηλ περα απο τον mls με το ζορι κατεβαζει 4 με 5 apps...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ολα καλα με το root

αλλα το προβλημα μου παραμενει ο πολυ περιοσμενος χωρος του κινητου μολις 80 mb

υπαρχει καποιος τροπος αυτη η χωρητικοτητα να αυξηθει? το τηλ περα απο τον mls με το ζορι κατεβαζει 4 με 5 apps...

 

Περνάς ΟΛΕΣ τις προεγκατεστημένες στην κάρτα SD με το Link2SD, αλλά ΜΕ ΠΡΟ ΣΟ ΧΗ!!!!! ΜΗΝ μεταφέρεις εφαρμογές συστήματος, όπως launcher, dialler, market και λοιπές εφαρμογές συστήματος. Στην ουσία κάνεις ένα partition που αναγκάζεις τη συσκευή να το αναγνωρίζει σαν internal memory, και τα πάντα εγκαθίστανται και μεταφέρονται εκεί :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για αυτο?

βρηκα κατυι παρομοιο εφτιαξα στη sd ενα partion ext2 αλλα το κινητο δε το βλεπει ετσι ωστε να μεταφερω

εφαρμογες εκει

Edited by iraklis7777
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι κάτοχος ενός MLS IQTalk Crystal και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μνήμη του τηλεφώνου και την εγκατάσταση των εφαρμογών...

 

Βγάζει το σηματάκι του σκληρού και λέει ότι δεν επαρκεί η μνήμη ,πρόβλημα το οποίο αντιμετώπιζα και με το παλιό μου HTC DESIRE ....

 

Υπάρχει λύση ?

 

Μετέφερα ό,τι μπορούσα στην κάρτα SD ,αλλά τίποτα ...

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων......

Link to comment
Share on other sites

εχεις ροοτ δικαιώματα αν έχεις κοίτα στο η συσκευή μου /data/tombstone =μπορούμε να σβήσουμε το περιεχόμενο του με ασφάλεια (root δικαιώματα και ES explorer)εκτός τα 2 πρώτα αρχεία με νουμερο 00 και 01

κοίτα και πόσο χώρο είχες στην αρχή για εγκατάσταση εφαρμογών αν είναι 512mb δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

 

αν δεν έχεις πάρε όποια εφαρμογή θες αντιγράψτε την στην κάρτα και "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων"

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια μηπως ξερετε που θα βρω καμια σιλικονατη θηκη; Θα προτιμουσα απο ebay...για ευνοητους λογους!

Εχει παρει κανεις καμια απο κει, να μου πει αν του ταιριαζει;...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, περιμένω απαντήσεις για την επιτυχία ή μη του rooting. Μας ενδιαφέρει να έχουμε feedback προκειμένου να μπορέσουμε να είμαστε κι εμείς σίγουροι πως είστε πλέον ικανοποιημένοι σαν τελικοί καταναλωτές.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

φιλε εισαι καταπληκτικος σε ευχαριστω ολα πηγαν ρολοι δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

παιδια για το iqtalk crystal dual sim υπάρχει διαφορά στο να το κανεις root? ποια rom προτείνετε? και η εφαρμογες της mls μενουν στην καρτα για επαναγκατασταση? ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Τελικά το έκανα και με το link2sd που το κατεβάζεται από το playstore διαγράφετε ή μεταφέρετε στην κάρτα sd έχει και άλλες δυνατότητες.

Ευχαριστώ.

Edited by VISSINI_BOY
ΑΕΛ ΚΑΡΓΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα.. εχω το Crystal Max και οσο κ αν εψαξα στ γουγλη οι μονες οδηγίες για root ηταν αυτες για Iqtalk και Crystal. υπαρχει καποια διαφορα στα αρχεια ή στη διαδικασια για να κανω Root το μεγαλο Crystal που εχω? δοκιμασα κτ αλλα προγραμματα για root γενικοτερα αλλα χωρις αποτελεσμα. καμια βοηθεια..
Κυνικός είναι ο άνθρωπος που όταν μυρίζει λουλούδια, ψάχνει να βρει το φέρετρο:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ να βρώ lcd και digitizer για ένα mls iqtalk crystal όμως δε γνωρίζω ποιά συσκευή είναι στη πραγματικότητα.

Με ένα γρήγορο google search του kernel μου βγήκε το polaroid pro a680, όμως δεν βρίσκω τα ανταλλακτικά που θέλω για την εν λόγω συσκευή.

Επίσης δε βρήκα στο xda κάποιο root guide ή κάποια official rom.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα.

το εχει φιλος μου το κινητο και με εβαλε να βρω αν δεχεται πιο νεα εκδοση android.... υπαρχει τιποτα ή να μην ασχοληθω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Μια φίλη μου έχει το mls και στις επαφές είχε δυο φορες την αλφαβήτα. Δηλαδη ξεκινάνε οι μισές περίπου επαφές κανονικά απο το Α-Ω και οι υπόλοιπες ειναι στην άλλη. Τι μπορει να φταίει ;; Επισης μου εχει αναφέρει και οτι καθε φορα που επεξεργάζεται κάποια επαφή πολλές φορες μετα την ολοκλήρωση της επεξεργασίας η επαφή χάνεται. Ειναι κάποιο bug του κινητού/λογισμικού ή απλα έχει "πειράξει" κάποια ρύθμιση ;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ή εξωτερικό που να πουλάει μπαταρίες για αυτή τη συσκευή ? Γιατί εγώ όσο έψαξα δεν βρήκα τίποτα .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σας. Έχω ένα MLS IQ Talk IQ1300 το οποίο θέλω και πρέπει να το κάνω format αλλά δε ξέρω τον τρόπο. Σε ένα samsung της αδερφής μου πατήσαμε το volum+ & power οπότε άνοιξε ένα μενου και στη συνέχεια έγινε η δουλειά μας. Στο MLS προσπάθησα να κάνω το ίδιο αλλά δε γίνεται τίποτα. μήπως μου διαφεύγει κάτι? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...