Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο πιο όμορφο? Κάθε βδομάδα έχω άλλη homescreen... Καταραμένη nokia με τα wp......:angry:

 

Με τι λειτουργικό είναι αυτή η homescreen;

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό γίνεται γτ τι 808 κρατάει στο exif του πληροφορίες για το οως τραβήχτηκε η φωτο ,οριζόντια η καθετα...προφανώς θα υπάρχει πρόβλημα απο το galaxy νσ διαβάσει αυτή την πληροφορία

 

Μα εδώ είναι το θέμα...:( Στο galaxy μου την δείχνει κανονικά σε portrait. Γι αυτό και απορώ???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λάθος για αυτό...αρα έχει τραβηχτει απο το galaxy και στι στέλνεις Στο 808 και στα γυρνάει..το ιδιο γίνεται...το παθαίνουν και μερικες dslr...χειροκινητο rotation απο το edit του 808
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λάθος για αυτό...αρα έχει τραβηχτει απο το galaxy και στι στέλνεις Στο 808 και στα γυρνάει..το ιδιο γίνεται...το παθαίνουν και μερικες dslr...χειροκινητο rotation απο το edit του 808

 

Ακριβώς. Όταν στέλλω φωτο τραβηγμένη απο το 808 στο galaxy όλα καλά, το αντίστροφο...:confused: Και όπως ανάφερα κάνω rotation στο 808 σε portrait, την κάνω save και όταν μπαίνω στην έκθεση έχω δυο φωτο τις ίδιες σε landscape.:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

googlara για το Exposure compensation αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι. Μπορεί κάποιος να μου πει 5 πράγματα παραπάνω? δηλαδή στις νυχτερινές για παράδειγμα φωτογραφίες, τι επιπτώσεις εχει το +2 και τι το -2 ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για να φωτογραφισουμε το Αυγουστιατικο φεγγάρι ?

Link to comment
Share on other sites

googlara για το Exposure compensation αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι. Μπορεί κάποιος να μου πει 5 πράγματα παραπάνω? δηλαδή στις νυχτερινές για παράδειγμα φωτογραφίες, τι επιπτώσεις εχει το +2 και τι το -2 ?

στα ελληνικά λέγεται αντιστάθμιση έκθεσης. Η κύρια χρήση του είναι να "διορθώσεις" τη λάθος μέτρηση του φωτόμετρου της μηχανής. Ολες οι φωτογραφικες μηχνές σήμερα έχουν κάποιου είδους φωτομέτρισης για να βάλουν σωστό συνδιασμό ταχύτητα κλείστρου, διάφραγματος και iso (σ.σ. το 808 δεν εχει μεταβλητό διάφραγμα) να βγει δλδ σωστά φωτισμένη μια φωτογραφία. "Σωστά" θα πει να είναι ουτε υπερφωτισμένη (ασπρουλιάρικη) ούτε σκοτεινή (μαυρη) μια φωτογραφια.

Δυστυχώς ομως πολλες φορές η φωτομέτρηση ειναι λαθος δλδ το φωτόμετρο μπερδεύεται από κάποιες συνθήκες φωτισμού θέματος (παράδειγμα πρόσωπο σε σκιά και πίσω φωτεινός ουρανός). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στο παράδειγμά μας να βγει το πρόσωπο σκούρο και το φοντο κανονικά φωτισμένο. Με την αντιστάθμιση διατάζουμε την φωτογραφική να υπερεκθέσει ή υποεκθέσει, διορθώνοντας το λάθος που κάνει. Στο παράδειγμά μας για να βγει το πρόσωπο σωστά φωτισμένο θα υπερεκθέσουμε (περίπου +0,7 με +1 stop). Με "αντιστάθμιση" +1 stop θα βγει κανονικό το πρόσωπο (αν και θα "καεί" το υπόβαθρο). Η αντιστάθμιση έχει ιδιαίτερη σημασία και σε άλλες "περίπλοκες" συνθήκες όπως χιόνι, σκοτάδι (που μπερδευουν τα φωτόμετρα). Το λευκό χιόνι βγαίνει πάντα γκρι (εξαιτίας του 18% γκρι που θέλουν τα φωτόμετρα βαριέμαι να εξηγώ :O) και θέλει "υπερεκθεση" (έως +1 στοπ), ενώ στο σκοτάδι το ανάποδο (-1 στοπ). Με δοκιμή και λάθος βρίσκεις την σωστή έκθεση χρησιμοποιόντας την αντιστάθμιση.. ;)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

στα ελληνικά λέγεται αντιστάθμιση έκθεσης. Η κύρια χρήση του είναι να "διορθώσεις" τη λάθος μέτρηση του φωτόμετρου της μηχανής. Ολες οι φωτογραφικες μηχνές σήμερα έχουν κάποιου είδους φωτομέτρισης για να βάλουν σωστό συνδιασμό ταχύτητα κλείστρου, διάφραγματος και iso (σ.σ. το 808 δεν εχει μεταβλητό διάφραγμα) να βγει δλδ σωστά φωτισμένη μια φωτογραφία. "Σωστά" θα πει να είναι ουτε υπερφωτισμένη (ασπρουλιάρικη) ούτε σκοτεινή (μαυρη) μια φωτογραφια.

Δυστυχώς ομως πολλες φορές η φωτομέτρηση ειναι λαθος δλδ το φωτόμετρο μπερδεύεται από κάποιες συνθήκες φωτισμού θέματος (παράδειγμα πρόσωπο σε σκιά και πίσω φωτεινός ουρανός). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στο παράδειγμά μας να βγει το πρόσωπο σκούρο και το φοντο κανονικά φωτισμένο. Με την αντιστάθμιση διατάζουμε την φωτογραφική να υπερεκθέσει ή υποεκθέσει, διορθώνοντας το λάθος που κάνει. Στο παράδειγμά μας για να βγει το πρόσωπο σωστά φωτισμένο θα υπερεκθέσουμε (περίπου +0,7 με +1 stop). Με "αντιστάθμιση" +1 stop θα βγει κανονικό το πρόσωπο (αν και θα "καεί" το υπόβαθρο). Η αντιστάθμιση έχει ιδιαίτερη σημασία και σε άλλες "περίπλοκες" συνθήκες όπως χιόνι, σκοτάδι (που μπερδευουν τα φωτόμετρα). Το λευκό χιόνι βγαίνει πάντα γκρι (εξαιτίας του 18% γκρι που θέλουν τα φωτόμετρα βαριέμαι να εξηγώ :O) και θέλει "υπερεκθεση" (έως +1 στοπ), ενώ στο σκοτάδι το ανάποδο (-1 στοπ). Με δοκιμή και λάθος βρίσκεις την σωστή έκθεση χρησιμοποιόντας την αντιστάθμιση.. ;)

 

σε υπερ ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες να μου εξηγήσεις :)

 

Προσπαθώ να πετύχω ότι και ένας συμφορουμυτης μας, και έβγαλα αυτή τη φωτό για αρχή (δεν έχει έρθει ο τρίποδας που παρήγγειλα ακόμα και έτσι το στήριξα με έναν περίτεχνο τρόπο στο μπαλκόνι μου)

 

https://www.dropbox.com/s/5v216jxqymmc72h/%CF%87%CE%B5%CF%87%CE%B5%2C%20%CF%84%CE%BF%20%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1.jpg

 

για να βγάλω το συνεχόμενο φως των αυτοκινήτων(οι ίδιες ρυθμίσεις είναι και για τις καλύτερες νυχτερινές φωτογραφίες?) . Αλλά εδώ είχα το exposure στο +1.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα μια χαρα εγραψαν..το προβλημα ειναι στο θεμα....να βλεπει πιο πολυ δρομο το καδρο σου και θα ειναι μια χαρα....και χωρις καθολου αντισταθμιση...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα μια χαρα εγραψαν..το προβλημα ειναι στο θεμα....να βλεπει πιο πολυ δρομο το καδρο σου και θα ειναι μια χαρα....και χωρις καθολου αντισταθμιση...

 

περιμένω τον τρίποδα για σωστές δοκιμές. Η πλάκα είναι πως τα φώτα είναι απο ένα μόνο αυτοκίνητο. Το αποτελέσμα σε δρόμο με κίνηση πιστεύω θα ναι ονειρικό. Αφού κάνω αρκετές δοκιμές με διαφορετικά exposure θα ποστάρω αποτελέσματα και ρυθμίσεις να δούμε όλοι μαζί ποιές είναι οι ιδανικές.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για να φωτογραφισουμε το Αυγουστιατικο φεγγάρι ?

 

Το φεγγάρι είναι από τα πιο δύσκολα θέματα γενικώς στη φωτογραφία

Χρειάζεσαι σημειακή φωτομέτρηση για να φανεί καλά σε κοντινό πλάνο. Για να γίνει αυτό χρειάζεσαι οπτικό ζουμ γύρω στο 15-20Χ. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι δύσκολο με κινητό. Και πάλι το τηλέφωνό μας δεν έχει σημειακή φωτομέτρηση.

 

Για γενική φωτό νυχτερινού τοπίου προτείνω 8mp pv mode, χαμηλό iso το πολύ μέχρι 400 (προσωπικά προτιμώ 50-100), εστίαση hyperfocal ή άπειρο και δοκιμές με την αντιστάθμιση έκθεσης ανάλογα με το πόσο φωτεινό είναι το κάδρο. Αν έχεις πολύ φωτεινό τοπίο, ίσως χρειαστεί να μειώσεις την αντιστάσθμιση έκθεσης ώστε να μην καούν τα πιο φωτεινά σημεία.

Αν δεν έχεις απέναντι κανένα προβολέα θα έχεις ταχύτητα 2,7 sec. Πάντα με τρίποδο ή το τηλέφωνο σφηνωμένο κάπως και φυσικά με χρονοδιακόπτη στο κλείστρο για να μη βγουν όλα κουνημένα.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

TIP: Πολύ σημαντικό (πολύ όμως) είναι να είναι καθαρός ο φακός μπροστά από δαχτυλιές. Για καθαρές φωτογραφίες θέλει πριν κάθε λήψη (που λέει ο λόγος) καθάρισμα καθώς είναι απροστάτευτος και εύκολα τον ακουμπάει κάποιο δάχτυλο αφίνοντας το αποτύπωμά του. Αλλιώς θα έχετε "θαμπάδες" και "θολούρες" ειδικά με κόντρα φωτισμό πχ μια λάμπα απέναντι ή ο ήλιος λίγο κόντρα (εμφανίζεται μια ομίχλη).

 

Προσωπικά θα επιθυμούσα ένα "καπάκι" να το πω πάνω στο φακό αλλα η nokia δεν συμφωνεί (θα είχε μάλλον και θέμα με την αυτόματη ενεργοποίηση από κλειδωμένο με το πλήκτρο κλείστρου, αν και το ιδιο τότε θα γινόταν ανοίγοντας το καπάκι). Τες πα.. μικρό το κακό.

 

Εκτός από την παραμόρφωση που έχει ο φακός (το έχουμε πει αλλού), το wb (ισορροπία λευκού) δεν το πολυσυμπαθώ επίσης. Τα presets (ειδικά του συννεφιά) δεν είναι καθόλου καλά σεταρισμένα.. (παραείναι "θερμό" σχεδόν βγάζει κίτρινο) Δεν βαριέσαι πιο πολλά με τις φωτογραφικές μας :rolleyes: (έχω μια canon s90 που ακόμα δεν πουλάω αν και η αγορά του 808 ήταν να την αντικαταστήσει, αλλά δεν την πιάνει σε φακό και χρώματα).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ τους Μάι Phonαδες για τις συμβουλες...

 

ISO 50, PUREVIEW 8MP, 3:4, συμπίεση ελάχιστη, χρωμα ζωντανο, φθορισμός, κορεσμός +2, αντίθεση +1, οξύτητα +3, υπέρ εστίαση, χρόνο διακόπτης 2", τρίποδο.

 

Αρχική φωτο 2ΜΒ http://db.tt/Qb3GK2MS

Αξίζει να την τσεκαρετε

Edited by lagoskon
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ τους Μάι Phonαδες για τις συμβουλες...

 

ISO 50, PUREVIEW 8MP, 3:4, συμπίεση ελάχιστη, χρωμα ζωντανο, φθορισμός, κορεσμός +2, αντίθεση +1, οξύτητα +3, υπέρ εστίαση, χρόνο διακόπτης 2", τρίποδο.

 

την ελάχιστη συμπίεση μέσω μοντ την έβαλες?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τη ρύθμιση που έχει για ποιότητα jpeg. Την έχω στο "ελάχιστη"

 

Ανέβασα και την πληρη φωτο

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

την ελάχιστη συμπίεση μέσω μοντ την έβαλες?

Ελάχιστη συμπίεση jpg, στις ρυθμίσεις κάμερας. Πολύ ωραίες lagoskon!

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη συμπίεση jpg, στις ρυθμίσεις κάμερας. Πολύ ωραίες lagoskon!

 

sorry, το έχω στα αγγλικά και γράφει jpeg quality : Normal / Superfine και θεωρούσα πως το ιδανικό είναι superfine.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

sorry, το έχω στα αγγλικά και γράφει jpeg quality : Normal / Superfine και θεωρούσα πως το ιδανικό είναι superfine.

 

Σωστα. Αλλά στην ελληνικη μετάφραση πρεπει να επιλέξουμε το ελάχιστη για να κάνουμε το ίδιο πράγμα.

 

ΥΓ. Σε κάνα μήνα με δυο, έρχεται και Belle FP3!!!!!!

 

http://scienceandfiction.jimdo.com/das-nokia-808-pureview-im-detail/nokia-belle-os/ger%C3%BCchte-zum-nokia-belle-feature-pack-3-nokia-eliza/

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Αλλά στην ελληνικη μετάφραση πρεπει να επιλέξουμε το ελάχιστη για να κάνουμε το ίδιο πράγμα.

 

ΥΓ. Σε κάνα μήνα με δυο, έρχεται και Belle FP3!!!!!!

 

http://scienceandfiction.jimdo.com/das-nokia-808-pureview-im-detail/nokia-belle-os/ger%C3%BCchte-zum-nokia-belle-feature-pack-3-nokia-eliza/

 

βόμβα πέταξες!! :D τι χαρά! αν και επιτέλους θα ήθελα μια σωστή εφαρμογή ή προσθήκη δυνατότητας ΠΑΝΟΡΑΜΑ στην κάμερα..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τη ρύθμιση που έχει για ποιότητα jpeg. Την έχω στο "ελάχιστη"

 

Ανέβασα και την πληρη φωτο

 

lagoskon πολύ όμορφες ειδικά αυτές και τα κόκκινα φώτα. Ο θόρυβος πολύ χαμηλός όπως αναμενόταν βεβαίως.

 

Να την δούμε πρώτα την Eliza και μετά να πανηγυρίσουμε...

Προσωπικά θα ήθελα να βάλουν μια λειτουργία hdr, ώστε να μην κλαίμε τα highlights αν ξεχάσουμε το -EV...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα μαλλον fake ειναι η πιο παλια ενημέρωση...Έχει ημερομηνια 1/2013...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα μαλλον fake ειναι η πιο παλια ενημέρωση...Έχει ημερομηνια 1/2013...

 

Και η FP2 15/10/2012 αλλά δόθηκε αργότερα.

Ποτέ η ημερομηνία που τέλειωνε το λογισμικό η Νοκια δεν ήταν κοντά με την ημερομηνία που δινόταν.

 

Λογικά τώρα που το symbian σβήνει , δείχνει πιο λογικό να μεγαλώσει η ψαλίδα του χρόνου

 

Για να έχει φτιαχτεί λογικά θα δοθει. Δεν είναι τυχαιο που είναι από το 808 και όχι κάποιο άλλο.

Αν την ακυρώσει ο Ελοπας τι να πω...

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

To ND filter σε τι είδους φωτογραφίες ευνοει ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...