Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα πιστευετε αξιζει η αγορα του σε σχεση με το S4?

ασχετως σχεδιου,πλαστικων κτλ., μιλαω καθαρα για το θεμα επιδοσεων (το οτι ειναι πιο δυνατο το ενα δε μου λεει τιποτα, αν το αλλο ειναι τοσο δυνατο ωστε να μην μου κωλωνει πουθενα), με νορμαλ χρηση, παντα εχω 10-20 εφαρμογες το πολυ, και μιλαμε για τις πολυ γνωστες (viber,whatsapp,skype,bloomberg,fb,runkeeper κτλ)..

Απο θεμα καμερας, το οτι λειπει το κουμπι της και η εστιαση γινεται μονη της (εχω μαθει να εστειαζω με κουμπι οπως στις ψηφιακες) ειναι προβλημα?

επισης με το Τ εχω ενα θεμα οτι σε πολλα βιντεο θολωνει γιατι προσπαθει να εστιασει συνεχεια και το χανει..(εκτος αν αλλαξεις σημειο εστιασης και παιξεις λιγο με ρυθμισεις, αλλα γενικα το χανει καμια φορα).

το Ζ λοιπον δουλευει αψογα?

αξιζει να παω στο S4 που ναι μεν ειναι πιο δυνατο και πιο λεπτο, αλλα πχ το ui του δε μαρεσει?και δε μαρεσουν οι κορεατες για καποιο λογο :P (εννοω η εταιρεια δε μου ειναι συμπαθης, αλλα βλεποντας πχ το S2,οτι παρολη την ηλικια του δινει updates και ειναι δυνατο την εκτιμαω..τοτε η sony εβγαζε arc S και μονο το design αξιζε)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικα πιστευετε αξιζει η αγορα του σε σχεση με το S4?

ασχετως σχεδιου,πλαστικων κτλ., μιλαω καθαρα για το θεμα επιδοσεων (το οτι ειναι πιο δυνατο το ενα δε μου λεει τιποτα, αν το αλλο ειναι τοσο δυνατο ωστε να μην μου κωλωνει πουθενα), με νορμαλ χρηση, παντα εχω 10-20 εφαρμογες το πολυ, και μιλαμε για τις πολυ γνωστες (viber,whatsapp,skype,bloomberg,fb,runkeeper κτλ)..

Απο θεμα καμερας, το οτι λειπει το κουμπι της και η εστιαση γινεται μονη της (εχω μαθει να εστειαζω με κουμπι οπως στις ψηφιακες) ειναι προβλημα?

επισης με το Τ εχω ενα θεμα οτι σε πολλα βιντεο θολωνει γιατι προσπαθει να εστιασει συνεχεια και το χανει..(εκτος αν αλλαξεις σημειο εστιασης και παιξεις λιγο με ρυθμισεις, αλλα γενικα το χανει καμια φορα).

το Ζ λοιπον δουλευει αψογα?

αξιζει να παω στο S4 που ναι μεν ειναι πιο δυνατο και πιο λεπτο, αλλα πχ το ui του δε μαρεσει?και δε μαρεσουν οι κορεατες για καποιο λογο :P (εννοω η εταιρεια δε μου ειναι συμπαθης, αλλα βλεποντας πχ το S2,οτι παρολη την ηλικια του δινει updates και ειναι δυνατο την εκτιμαω..τοτε η sony εβγαζε arc S και μονο το design αξιζε)

 

 

Απο ποιά αποψη ειναι πιο δυνατό; Επειδή έχει πιο καινούριο επεξεργαστή ( που στην χρήση δεν θα καταλαβεις καμία διαφορά) ή επειδή στα benchmarks είναι πιο ψηλά;

 

Με αυτήν την χρήση που κάνεις , δεν θα δεις καθολου λαγκ. Εγώ έχω 80 εφαρμογές και δεν βλεπω λαγκ..

 

Απο θέμα κάμερας, είμαι υπερευχαριστημένος. Ναι λείπει το κουμπί κάμερας.Ούτε στο s4 υπάρχει ομως. Το βίντεο , άψογο για οσο το εχω δουλέψει.

 

Αξίζει με τα χίλια το Ζ φίλε , σε όλους τους τομείς.

 

Και τέλος, περι αναβαθμίσεων που αναφέρεις. Ιδια σειρά με το s2 είναι το xperia S , το οποίο τρέχει επίσημη 4.1.2 απο τη σονυ. Δείχνει να έχει σοβαρέψει η sony σ αυτό το θέμα.

 

Για οτι αλλο θελεις εδώ είμαστε :D

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιά αποψη ειναι πιο δυνατό; Επειδή έχει πιο καινούριο επεξεργαστή ( που στην χρήση δεν θα καταλαβεις καμία διαφορά) ή επειδή στα benchmarks είναι πιο ψηλά;

 

Με αυτήν την χρήση που κάνεις , δεν θα δεις καθολου λαγκ. Εγώ έχω 80 εφαρμογές και δεν βλεπω λαγκ..

 

Απο θέμα κάμερας, είμαι υπερευχαριστημένος. Ναι λείπει το κουμπί κάμερας.Ούτε στο s4 υπάρχει ομως. Το βίντεο , άψογο για οσο το εχω δουλέψει.

 

Αξίζει με τα χίλια το Ζ φίλε , σε όλους τους τομείς.

 

Και τέλος, περι αναβαθμίσεων που αναφέρεις. Ιδια σειρά με το s2 είναι το xperia S , το οποίο τρέχει επίσημη 4.1.2 απο τη σονυ. Δείχνει να έχει σοβαρέψει η sony σ αυτό το θέμα.

 

Για οτι αλλο θελεις εδώ είμαστε :D

 

εχεις δικιο για το S2, εγω μπερδευτηκα!

οσο για τα υπολοιπα, ετσι πιστευα αλλα ηθελα να μου τα πει και καποιος!

αν τωρα το honami mini βγει και ειναι ειτε ακριβο ειτε για καποιο λογο δεν αξιζει την επενδυση (πχ αν ειναι πολυ χοντρο σε σχεση με το Ζ) νομιζω οτι με την τιμη που θα παρει σε κανα μηνα (αφου το honami κυκλοφορησει καλα) θα ειναι ο,τι καλυτερο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευετε αξιζει η αγορα του σε σχεση με το S4?

ασχετως σχεδιου,πλαστικων κτλ., μιλαω καθαρα για το θεμα επιδοσεων (το οτι ειναι πιο δυνατο το ενα δε μου λεει τιποτα, αν το αλλο ειναι τοσο δυνατο ωστε να μην μου κωλωνει πουθενα), με νορμαλ χρηση, παντα εχω 10-20 εφαρμογες το πολυ, και μιλαμε για τις πολυ γνωστες (viber,whatsapp,skype,bloomberg,fb,runkeeper κτλ)..

Απο θεμα καμερας, το οτι λειπει το κουμπι της και η εστιαση γινεται μονη της (εχω μαθει να εστειαζω με κουμπι οπως στις ψηφιακες) ειναι προβλημα?

επισης με το Τ εχω ενα θεμα οτι σε πολλα βιντεο θολωνει γιατι προσπαθει να εστιασει συνεχεια και το χανει..(εκτος αν αλλαξεις σημειο εστιασης και παιξεις λιγο με ρυθμισεις, αλλα γενικα το χανει καμια φορα).

το Ζ λοιπον δουλευει αψογα?

αξιζει να παω στο S4 που ναι μεν ειναι πιο δυνατο και πιο λεπτο, αλλα πχ το ui του δε μαρεσει?και δε μαρεσουν οι κορεατες για καποιο λογο :P (εννοω η εταιρεια δε μου ειναι συμπαθης, αλλα βλεποντας πχ το S2,οτι παρολη την ηλικια του δινει updates και ειναι δυνατο την εκτιμαω..τοτε η sony εβγαζε arc S και μονο το design αξιζε)

Ακόμα και καλύτερο και γρηγορότερο να είναι το s4,(που μάλλον δεν είναι και μεγάλη η διαφορά) αν τα βάλεις δίπλα δίπλα (το s4 με το z) δεν συγκρίνονται.Το z είναι 15 φορές πιο όμορφο και χαίρεσαι να το βλέπεις.Χθές ήμασταν σε μια παρέα και τα βάλαμε δίπλα.Ο κουμπάρος μου που είχε το s4 ήταν όλο το βράδυ με την απορία γιατί δεν πήρε το z!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οθόνη όμως δεν είναι μεγάλη υπέρ του S4;

 

Ανάλογα τα γούστα. Πριν επιλέξω , πήγα στο πλαίσιο και με τις ίδιες εικόνες σύγκρινα τις οθόνες... Το αποτέλεσμα ήταν να αγοράσω το Ζ

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις συνηθίσει τα υπερκορεσμένα χρώματα. 2 ώρες να κοιτάζεις την οθόνη του Ζ δοκίμασε να ξανά δεις άλλη οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Πως μπορω να συνδεσω το z με dlna με ενα blu ray?:O

οσο και αν εψαξα το z εν βρηκα καπου να γραφει dlna:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Πως μπορω να συνδεσω το z με dlna με ενα blu ray?:O

οσο και αν εψαξα το z εν βρηκα καπου να γραφει dlna:(

 

εχει wifi το blu ray? Και αν ναι, ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο με το κινητο? εγω με το Τ που ειναι ιδια τεχνολογια στελνω εικονες στην smart TV απευθειας, μονο και μονο με ενα κουμπι..πχ εισαι στην εικονα, πατας στις 3 τελιτσες και λεει throw...και εκει σου βρισκει τη συσκευη που ειναι στο ιδιο δικτυο..

 

Ακόμα και καλύτερο και γρηγορότερο να είναι το s4,(που μάλλον δεν είναι και μεγάλη η διαφορά) αν τα βάλεις δίπλα δίπλα (το s4 με το z) δεν συγκρίνονται.Το z είναι 15 φορές πιο όμορφο και χαίρεσαι να το βλέπεις.Χθές ήμασταν σε μια παρέα και τα βάλαμε δίπλα.Ο κουμπάρος μου που είχε το s4 ήταν όλο το βράδυ με την απορία γιατί δεν πήρε το z!:lol:

 

συμφωνω απολυτως, απλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ουτε το Ζ ουτε το S4 πολυ, και επειδη μπορει να το κρατησω πανω απο χρονο οποιο παρω θελω ναμαι σιγουρος οτι θα αντεξει τυχον φορτωμα (αν και το παν ειναι η ραμ πιστευω,που εχουν). αναμενω honami mini Και αποφασιζω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχετε γνώμη για αυτή τη θήκη ; Αυτή η μάρκα είναι η αγαπημένη μου για τετοιο στύλ θήκες και σκέφτομαι να την παραγγείλω.

 

Εδώ και το επίσημο site.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα το αγορασω σημερα για δωρο απο ενα skroutz μαγαζι. Πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν ειναι εισαγωγης και μου ειπαν ναι. Μπορω να παρω τηλεφωνο στην Sony και να τους δωσω το IMEI για να μου πουν αν καλυπτεται απο την εγγυηση;

Αν ναι που να παρω τηλεφωνο;

Ευχαριστω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα το αγορασω σημερα για δωρο απο ενα skroutz μαγαζι. Πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν ειναι εισαγωγης και μου ειπαν ναι. Μπορω να παρω τηλεφωνο στην Sony και να τους δωσω το IMEI για να μου πουν αν καλυπτεται απο την εγγυηση;

Αν ναι που να παρω τηλεφωνο;

Ευχαριστω.

 

Καλύπτεται η εγγύηση φίλε.. Είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής. 2 χρόνια εγγύηση :)

 

Αν το θέλεις σε άσπρο, πάρτο απο εδώ που είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας !

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο z από το expansys σε καλή τιμή αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Εδώ διαβάζει την sim (τις υπηρεσίες της κανονικά από το εικονίδιο) το κινητό δεν πιάνει δίκτυο. Δεν είναι σε flight mode και δίπλα από τις σβηστές μπάρες του σήματος δείχνει ένα κοκκινο χ. Έκανα επαναφορά στο τηλέφωνο δοκίμασα άλλες δύο κάρτες sim και δεν πιάνει δίκτυο. Μπορώ να κάνω κάτι που ίσως φτάξει το πρόβλημα ή λέτε να είναι hardware problem?

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο z από το expansys σε καλή τιμή αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Εδώ διαβάζει την sim (τις υπηρεσίες της κανονικά από το εικονίδιο) το κινητό δεν πιάνει δίκτυο. Δεν είναι σε flight mode και δίπλα από τις σβηστές μπάρες του σήματος δείχνει ένα κοκκινο χ. Έκανα επαναφορά στο τηλέφωνο δοκίμασα άλλες δύο κάρτες sim και δεν πιάνει δίκτυο. Μπορώ να κάνω κάτι που ίσως φτάξει το πρόβλημα ή λέτε να είναι hardware problem?

 

Μήπως είναι κλειδωμένο σε κάποιον πάροχο;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να το δω αυτο;

 

Πάντως το κινητο δεν εχει ουτε λογοτυπα εταιριων ουτε καποιο αλλο διακριτικο οταν κανει boot

 

Ενημερωση:

 

Το κινητο πανώντας αυτον τον κωδικό *#*#7465625#*#* σε ενημερωνει αν ειναι κλειδωμενο. Εμενα γραφει παντου οτι ειναι ξεκλειδωτο.

Edited by gkp
Προσθηκη

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι,μονο σε εμενα συμβαινει τα παιχνιδια αντροιντ να μου φαινονται γελεια με χαλια γραφικα,απαισιο gameplay,απιστευτα αβολο χειρισμο και 10 χρονια πισω,,η και σε εσας;;
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα παραλαμβάνω αυτή τη θήκη.. Όχι απο το επίσημο site . Απο σκουτζ , έναντι 23 ευρώ . Μου φαίνεται αρκετά καλη . Για να δούμε
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το χοντρύνει πολύ;

 

Απ οτι είδα εδώ , δεν νομιζω να είναι πολυ χοντρη.. Βεβαια μαλλον θα ναι πιο χοντρη απο την krusell Και την Puro Που χρησιμοποιω , αλλα δε θα με πειραζει .. Ειναι και ομορφη , λογικα ποιοτικη πολυ και απο προστασία φαίνεται τέλεια. Στο μπλέ την πηρα .

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θα αγόραζα και εγώ την συγκεκριμένη θήκη αλλά περιμένω τώρα που το z κυκλοφόρησε και στην Αμερική,μήπως κυκλοφορήσει η otterbox κάποια θήκη.Αν δω ότι μάταια περιμένω θα την αγοράσω και εγώ.Περιμένουμε εντυπώσεις.:)
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θα αγόραζα και εγώ την συγκεκριμένη θήκη αλλά περιμένω τώρα που το z κυκλοφόρησε και στην Αμερική,μήπως κυκλοφορήσει η otterbox κάποια θήκη.Αν δω ότι μάταια περιμένω θα την αγοράσω και εγώ.Περιμένουμε εντυπώσεις.:)

 

Δευτέρα παραλαμβάνω, θα γραψω εντυπώσεις με φωτογραφίες ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το wedge keyboard της microsoft και το σύνδεσα με Bluetooth στο κινητό , αλλά στις ρυθμίσεις τους πληκτρολογίου δεν μου εμφανίζει την ελληνική γλώσσα.Ξέρει κανείς πως μπορεί να λυθεί αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

'Εχει βρεί κανείς τρόπο να μετακινήσει το ρολοι της status bar στη μέση ; Κάτι mods που βρήκα άλλαζαν και το χρώμα και δεν ήθελα.

Στοκ κατάσταση με το ρολόι στη μέση :)

 

Καλημέρα παιδιά.

 

Ήρθε η θήκη που είχα αναφέρει πριν λίγες μέρες. Λοιπόν, είναι μακράν η πιο ποιοτική θήκη που έχω αγοράσει. Πανέμορφη και φαίνεται να παρέχει πλήρη προστασία. Ολα είναι προσεγμένα πάνω της όπως οι υποδοχές και τα power button και κουμπιά έντασης πατιούνται πανεύκολα. Το μόνο αρνητικό είναι το μέγεθος. Ειναι λιγο μεγαλη βέβαια εγώ συνεχίζω να χρησιμοποιώ με το ενα χέρι, δεν αποτελεί πρόβλημα τι μέγεθος για μενα.

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, εκτός από αυτούς που δεν μπορούν να κρατούν καλα τη συσκευη λόγω μεγέθους και αυτούς που έχουν το dock.

 

Edit: Να αναφέρω οτι επειδη πλέον έχω 6 θήκες , θα πουλήσω τις 4 γιατί δεν τις χρησιμοποιώ. Για λεπτομέρεις στείλτε pm οι ενδιαφερόμενοι :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...