Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, απο τις ρυθμισεις - ευκολία προσβασης, μπορεις να αλλαξεις το μεγεθος ή και να τικαρεις την επιλογη μεγεθυντικος φακος οθονης. Αν βαλεις τον μεγεθυντικο φακο, με διπλο χτυπημα με 2 δακτυλα σου κανει ζουμ, με τον ιδιο τροπο επανερχεται στο φυσιολογικο μεγεθος.

 

Αυτό υπάρχει και στα 7.8 ?

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φήμες ήθελαν την HTC να εγκαταλείπει τα windows phones. Πολλοί βρήκαν ένα ακόμα πάτημα να τρολάρουν. Να η απάντηση:

 

http://www.neowin.net/news/htcs-new-windows-phone-to-come-in-the-fall-reaffirms-commitment-to-windows-phone

:p
Link to comment
Share on other sites

Φήμες ήθελαν την HTC να εγκαταλείπει τα windows phones. Πολλοί βρήκαν ένα ακόμα πάτημα να τρολάρουν. Να η απάντηση:

 

http://www.neowin.net/news/htcs-new-windows-phone-to-come-in-the-fall-reaffirms-commitment-to-windows-phone

 

Πολυ ενθαρρυντικη αυτη η ειδηση:)

Αντε να βλεπουμε σοβαρο ανταγωνισμο και απο την πλευρα της htc με πολυ ποιοτικες συσκευες με προδιαγραφες One οπως κρινω απο τα πιο πανω χαρακτηριστικα που αναφερονται στο link.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φήμες ήθελαν την HTC να εγκαταλείπει τα windows phones. Πολλοί βρήκαν ένα ακόμα πάτημα να τρολάρουν. Να η απάντηση:

 

http://www.neowin.net/news/htcs-new-windows-phone-to-come-in-the-fall-reaffirms-commitment-to-windows-phone

 

Κοίτα να δεις όμως που υπάρχει ένα θέμα. Λέει πως θα έχει Super LCD 3 FullHD κάτι που είναι αδύνατο σήμερα. Ισως με το GDR3 προς το τέλος του έτους να γίνει και αν δοθεί η υποστήριξη σε αυτό το update (γιατί θέλουν να μας κρατάνε και σε αγωνία ε montoya :p )

Αν και στο ίδιο site βρήκα αυτό "early 2014" is the timeframe for the next update

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε η HTC εφόσον βγάλει αντίστοιχο One με WP το on-off button να το βάλει επιτέλους στα πλάγια,και με βλέπω να το τιμαω και ειδικα αν η Nokia δεν βγάλει σε αντίστοιχες ιντσες συσκευη.

Αν και το double tap που δεν θα έχει σε σχέση με τα Lumia είναι σημαντικό μειων:(

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και το double tap που δεν θα έχει σε σχέση με τα Lumia είναι σημαντικό μειων:(

 

Δεν θα είναι μόνο το double-tap αλλά άντε ας μην ανοίξω πληγές... :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις όμως που υπάρχει ένα θέμα. Λέει πως θα έχει Super LCD 3 FullHD κάτι που είναι αδύνατο σήμερα. Ισως με το GDR3 προς το τέλος του έτους να γίνει και αν δοθεί η υποστήριξη σε αυτό το update (γιατί θέλουν να μας κρατάνε και σε αγωνία ε montoya :p )

Αν και στο ίδιο site βρήκα αυτό "early 2014" is the timeframe for the next update

 

Έλα μωρε, τι να μας πει το 5% (το ποσοστό της htc στα wp)? Ειναι τραγική και γι αυτο την τιμωρεί ο κόσμος. Ας πουληθεί επιτέλους να ησυχάσουμε. Πάρτε όλοι Nokia που σαρώνει και την προτιμά το 95%.....

Κάπου τα έχω διαβάσει αυτα τα επιχειρήματα αλλα δεν θυμάμαι που.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρε, τι να μας πει το 5% (το ποσοστό της htc στα wp)? Ειναι τραγική και γι αυτο την τιμωρεί ο κόσμος. Ας πουληθεί επιτέλους να ησυχάσουμε. Πάρτε όλοι Nokia που σαρώνει και την προτιμά το 95%.....

Κάπου τα έχω διαβάσει αυτα τα επιχειρήματα αλλα δεν θυμάμαι που.....:)

 

Δεν λες και ψέματα χαχαχαχα :lol:

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω με διευκολυνες πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε η HTC εφόσον βγάλει αντίστοιχο One με WP το on-off button να το βάλει επιτέλους στα πλάγια,και με βλέπω να το τιμαω και ειδικα αν η Nokia δεν βγάλει σε αντίστοιχες ιντσες συσκευη.

Αν και το double tap που δεν θα έχει σε σχέση με τα Lumia είναι σημαντικό μειων:(

 

Ρε άλεξ, ακόμα με το ον/οφ ασχολείσαι; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε άλεξ, ακόμα με το ον/οφ ασχολείσαι; :lol::lol:

 

Αφου ξεπέρασε το cyan παλι καλά....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό αλλά λίγο.

 

Σε αυτές τις τρεις λέξεις αποτυπώνεται η εμπειρία χρήσης του wp8, όπως την έζησα εδώ και μία εβδομάδα. Προερχόμενος από ένα εξαιρετικό λειτουργικό δε συγκρίνω, αλλά επηρρεάζομαι, έχοντας διαμορφώσει τα στάνταρ μου από το MeeGo 1.3 και με ελάχιστη (4 μήνες) πρώτερη εμπειρία από Android 2.3.6 (Galaxy S Advance).

 

Δε στέκεται ισχυρό, το wp8, απέναντι στον ανταγωνισμό. Όχι γιατί δεν είναι καλό. Άλλωστε, όπως είναι το συνηθίζεις και πορεύεσαι. Ιδιαίτερα αν έχεις βασικές απαιτήσεις όπως εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι οποιαδήποτε μετάβαση από κάποιο σύγχρονό του (ασφαλώς αξιόλογο) λειτουργικό της αγοράς δε σου δίνει την αίσθηση (και τη πραγματικότητα) ότι αναβαθμίστηκες. Ξέρεις ότι στα χέρια σου έχεις κάτι πιο λίγο.

Από σπάνιες ιδιορυθμίες έως σπαστικές αδυναμίες που τρως στη μάπα κάθε μέρα, είναι πολλά αυτά στα οποία σκοντάφτει η απρόσκοπτη χρήση, που επιθυμεί κάποιος να έχει.

 

Σκέφτηκα, λοιπόν, πάνω στη λογική των ευχάριστων και δυράσεστων στιγμών, να εκφράσω την εμπειρία που εγώ είχα αυτές τις λίγες μέρες μέσα από δύο λίστες, με τα θετικά και τα αρνητικά που συνάντησα.

 

+ Ξεκινώντας από τα θετικά να πώ ότι το λειτουργικό είναι ευχάριστα διαφορετικό, στην αισθητική του, από κάθε αλλο της αγοράς.

+ Επίσης εμφανέστατη είναι η οπτική ομοιογένεια καθώς, απ' άκρη σ' άκρη, ακολουθείται πιστά μία ενιαία σχεδιαστική γλώσσα.

+ Οι εφαρμογές υιοθετούν, επίσης, τον ίδιο σχεδιασμό επιτυγχάνωντας μία ομοιομορφία που καθιστά (ευχάριστα) δυσδιάκριτο τον διαχωρισμό προεγκατεστημένου και μή υλικού.

+ Τα γραφικά μετάβασης είναι εξαιρετικά. Πλούσια σε ποικιλία, αλλά διακριτικά ώστε να μη κουράζουν, χαρακτηρίζονται από την σταθερή τους ταχύτητα και την ομαλότητα στη κίνηση. Η λέξη δισταγμός είναι άγνωστη.

+ Το λειτουργικό είναι πρακτικά α-lag-άριστο. Ασφαλώς και υπάρχουν (σπανιότατοι) δισταγμοί, όμως η παρουσία τους είναι κατά κυριολεξία ανεπαίσθητη. Απ' όποιο λειτουργικό κι αν προέρχεται κανείς, σαφώς, θα δεί αναβάθμιση.

+ Η εμπειρία περιήγησης στο διαδίκτυο είναι δύο γενιές μπροστά από αυτή που έχω με το N9 μου. Σκέφτομαι ότι θα επιστρέψω και "κλαίω". Παρότι οι διαφορές στη ταχύτητα φόρτωσης είναι απλώς εμφανείς, η ποιότητα της αλληλεπίδρασης με τη φορτωμένη σελίδα ξεφεύγει, ούσα desktop-ική.

 

Δυστυχώς τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Άλλα υποκειμενικά και άλλα όχι, τα πιο πολλά συνηθίζονται αλλά ορισμένα σου κάθονται στο λαιμό.

- Η αδυναμία περιορισμένης υποστήριξης χαρακτήρων, στα sms, είναι από τα χειρότερα, για μένα. Πρέπει να βγαίνω από το νήμα, κάθε φορά, να μπαίνω σε ξεχωριστή εφαρμογή (το greek sms 160 - πολύ καλή εφαρμογή παρεπιπτόντως και απόλυτα απαραίτητη) και να γράφω από εκεί το μήνυμα επιλέγοντας εκ νέου τον παραλήπτη. Απαράδεκτο...

- Απαράδεκτη επίσης η έλλειψη διαχείρισης φακέλων. Είχα περάσει αρχεία βίντεο μή συμβατά με τον player και δεν εμφανίζονταν να το διαγράψω. Χρειάστηκε σύνδεση με πισί.

- Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε κι ένα περιστατικό με την μπαταρία που έδειχνε να μη φορτίζει παρότι είχε πολύ ώρα στη πρίζα (ανέβηκε 2% σε μία ώρα και κάτι). Επανεκκίνησα και μου έδειξε φόρτιση 99%. Χώρια που δε φορτίζει με κλειστό λειτουργικό - μικρό το κακό αλλά γιατί; Τα φίτσουρ πώς μπορούν;

- Μπορούν επίσης να διαχειριστούν τη μνήμη της sim. Δε βρήκα πώς γίνεται αυτό στο wp8 - αν γίνεται.

- Στις επαφές υπάρχουν λίγες δυνατότητες οργάνωσης. Δεν έχει ομαδική διαγραφή, δεν έχει συγχώνευση, δεν έχει αγαπημένες, δεν έχει αλφαβητικό scrolling. Η εφαρμογή άλλαζε κατα βούληση (όχι της δικής μου) αρχική καρτέλα σε κάποιες ενεργοποιήσεις της - μπορεί ας πούμε να άνοιγε με αρχική τις "ομάδες" αντί για "όλες". Πάλι μικρό το κακό, αλλά γιατί; Τζάμπα το inconvenience της στιγμής.

- Βέβαια το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις (προεγκατεστημένες) εφαρμογές που χρησιμοποιούν το κακό πρότυπο. Βλέπετε υπάρχουν δύο είδη καρτελών. Η καλή καρτέλα (Αφυπνίσεις, Ημερολόγιο, Μηνύματα, Ρυθμίσεις, κ.α.) έχει με μικρά γράμματα το τίτλο της εφαρμογής και μεγαλύτερα, από κάτω, αυτόν της καρτέλας, δίπλα στον οποίο εμφανίζεται (αν χωράει και με αχνά γράμματα) ο τίτλος της διπλανής, υπονοώντας την δυνατότητα swype προς τα εκεί. Αντίθετα η κακή καρτέλα (επαφές, μουσική+βίντεο, παιχνίδια, φωτογραφίες, office, store) στον ίδιο χώρο έχει, μόνο, τον τίτλο της εφαρμογής, με αντιαισθητικά μεγάλα (αλλά κανένα κεφαλαίο...) γράμματα, ενώ η διπλανή υποννοείται με την παρουσία κομμένων γραμμάτων κατά μήκος της δεξιάς πλευράς της. Κάκιστη εκμετάλευση χώρου και αισθητική bug-αρισμένου γραφικού περιβάλλοντος. Εννοείται ότι μόνο η καλή κάνει περιστροφή. Εννοείται ότι μόνο η καλή έχει την ευχάριστη συνήθεια να κρατάει πάντα την ίδια καρτέλα για αρχική. Πότε θα γίνουν όλες έτσι, Microsoft;

- Υπάρχουν και μειωμένης σημασίας θέματα με το σχεδιασμό που συνηθίζονται στη πορεία - δημιουργούν βέβαια αρχικό inconvenience με ότι συνεπάγεται αυτό για την ελκυστικότητα του λειτουργικού στην πρόσκαιρη επαφή μαζί του. Όπως ότι δεν υπάρχει (οπτική) διάκριση μεταξύ ενεργού και μή κειμένου, ότι οι τρείς τελείες στις ρυθμίσεις κρύβουν επιλογές κάποιες φορές (εκτός από επεξήγηση συμβόλων) και ότι οι κομμένοι τίτλοι στις καρτέλες δε συνεπάγονται πάντα την ύπαρξη διπλανής καρτέλας.

- Τέλος κάποια πράγματα, περισσότερο θέμα γούστου, που θα τα ήθελα αλλιώς. Όπως το ημερολόγιο που δεν έχει ρύθμιση για να δείχνει απευθείας τη μηνιαία προβολή γεγονότων, το πληκτρολόγιο που έχει ανάποδα τη γλώσσα στο κουμπί εναλλαγής και δε σε αφήνει να βάλεις το κέρσορα μέσα σε λέξη, η αδυναμία απενεργοποίησης δόνησης για τα κουμπιά, το κουμπί επιστροφής που δε ταυτίζεται με κλείσιμο εφαρμογής, το μούλτιτασκ που δεν έχει κλείσιμο καρτέλας, τα tiles που έλκονται αντιβαρυτικά όταν πας να τα βαλεις στη θέση τους, τα flv αρχεία που δε παίζει player (υπότιτλους και mkv δε δοκίμασα) και τα άγρια κολλήματα που έφαγε 2-3 φορές το πληκτρολόγιο.

 

Δεν είδα όλα όσα υπάρχουν, ούτε μπορώ να κρίνω αυτά που είδα για λογαριασμό άλλου. Σε κάποιους μπορεί τα όσα σημείωσα να είναι ασήμαντα και να δυσαρεστηθούν που δεν είπα κουβέντα για τα υπολοιπα. Αυτά, όμως, που παραθέτω είναι όσα για μένα ήταν καθοριστικά και τα παράθεσα βάσει του δικού μου γούστου.

 

Μου άρεσε η επιμονή στην απλότητα και η ποιότητα λειτουργίας.

Δε μου άρεσε η φτώχεια στις δυνατότητες και έντονη αίσθηση ημιτελούς που σε πολλά σημεία του αφήνει το λειτουργικό.

 

Νομίζω ότι όπως έχουν τα πράγματα τώρα θα χρειαστεί σημαντικές βελτιώσεις για να αποτελέσει η επιλογή του

λειτουργικού, αναβάθμιση στην εμπειρία χρήσης ενός smartphone.

 

(η συσκευή ήταν το Htc 8X)

Edited by Stratosnen
Διορθώσεις
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγραψες ρε παιδί μου!? Κανονική έκθεση :)

Σε γενικές γραμμές βλέπω θετικά σημάδια και με τις αναβαθμίσεις ίσως η MS να κερδίσει το στοίχημα για αυτούς που θέλουν ένα smartphone απλό στην χρήση και χωρίς πολλές σκοτούρες.

Αυτό που κρατάω απο τα λεγόμενα σου και που προσωπικά για μένα έχει πολύ μεγάλη σημασία είναι το γεγονός πως έχει άποψη (άσχετα αν αρέσει) αλλα κυρίως ακολουθεί σωστή και ίδια γραμμή στο περιβάλλον, περίπου όπως στο iOS. Για μένα είναι απο τα βασικά για να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα μια και η δύναμη της συνήθειας δύσκολα αλλάζει.

Σίγουρα με ένα 920 θα είχες καλύτερες εμπειρίες λόγω και του amber :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλό αλλά λίγο.

 

Σε αυτές τις τρεις λέξεις αποτυπώνεται η εμπειρία χρήσης του wp8, όπως την έζησα εδώ και μία εβδομάδα. Προερχόμενος από ένα εξαιρετικό λειτουργικό δε συγκρίνω, αλλά επηρρεάζομαι, έχοντας διαμορφώσει τα στάνταρ μου από το MeeGo 1.3 και με ελάχιστη (4 μήνες) πρώτερη εμπειρία από Android 2.3.6 (Galaxy S Advance).

 

Δε στέκεται ισχυρό, το wp8, απέναντι στον ανταγωνισμό. Όχι γιατί δεν είναι καλό. Άλλωστε, όπως είναι το συνηθίζεις και πορεύεσαι. Ιδιαίτερα αν έχεις βασικές απαιτήσεις όπως εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι οποιαδήποτε μετάβαση από κάποιο σύγχρονο του (ασφαλώς αξιόλογο) λειτουργικό της αγοράς δε σου δίνει την αίσθηση (και τη πραγματικότητα) ότι αναβαθμίστηκες. Ξέρεις ότι στα χέρια σου έχεις κάτι πιο λίγο.

Από σπάνιες ιδιορυθμίες έως σπαστικές αδυναμίες που τρως στη μάπα κάθε μέρα, είναι πολλά αυτά στα οποία σκοντάφτει η απρόσκοπτη χρήση, που επιθυμεί κάποιος να έχει.

 

Σκέφτηκα, λοιπόν, πάνω στη λογική των ευχάριστων και δυράσεστων στιγμών, να εκφράσω την εμπειρία που εγώ είχα αυτές τις λίγες μέρες μέσα από δύο λίστες, με τα θετικά και τα αρνητικά που συνάντησα.

 

+ Ξεκινώντας από τα θετικά να πώ ότι το λειτουργικό είναι ευχάριστα διαφορετικό στην αισθητική του από κάθε αλλο της αγοράς.

+ Επίσης εμφανέστατη είναι η οπτική ομοιογένεια καθώς, απ' άκρη σ' άκρη, ακολουθείται πιστά μία ενιαία σχεδιαστική γλώσσα.

+ Οι εφαρμογές υιοθετούν, επίσης, τον ίδιο σχεδιασμό επιτυγχάνωντας μία ομοιομορφία που καθιστά (ευχάριστα) δυσδιάκριτο τον διαχωρισμό προεγκατεστημένου και μή υλικού.

+ Τα γραφικά μετάβασης είναι εξαιρετικά. Πλούσια σε ποικιλία, αλλά διακριτικά ώστε να μη κουράζουν, χαρακτηρίζονται από την σταθερή τους ταχύτητα και την ομαλότητα στη κίνηση. Η λέξη δισταγμός είναι άγνωστη.

+ Το λειτουργικό είναι πρακτικά α-lag-άριστο. Ασφαλώς και υπάρχουν (σπανιότατοι) δισταγμοί, όμως η παρουσία τους είναι κατά κυριολεξία ανεπαίσθητη. Απ' όποιο λειτουργικό κι αν προέρχεται κανείς, σαφώς, θα δεί αναβάθμιση.

+ Η εμπειρία περιήγησης στο διαδίκτυο είναι δύο γενιές μπροστά από αυτή που έχω με το N9 μου. Σκέφτομαι ότι θα επιστρέψω και "κλαίω". Παρότι οι διαφορές στη ταχύτητα φόρτωσης είναι απλώς εμφανείς, η ποιότητα της αλληλεπίδρασης με τη φορτωμένη σελίδα ξεφεύγει ούσα desktop-ική.

 

Δυστυχώς τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Άλλα υποκειμενικά και άλλα όχι, τα πιο πολλά συνηθίζονται αλλά ορισμένα σου κάθονται στο λαιμό.

- Η αδυναμία περιορισμένης υποστήριξης χαρακτήρων, στα sms, είναι από τα χειρότερα, για μένα. Πρέπει να βγαίνω από το νήμα, κάθε φορά, να μπαίνω σε ξεχωριστή εφαρμογή (το greek sms 160 - πολύ καλή εφαρμογή παρεπιπτόντως και απόλυτα απαραίτητη) και να γράφω από εκεί το μήνυμα επιλέγοντας εκ νέου τον παραλήπτη. Απαράδεκτο...

- Απαράδεκτη επίσης η έλλειψη διαχείρισης φακέλων. Είχα περάσει αρχεία βίντεο μή συμβατά με τον player και δεν εμφανίζονταν να το διαγράψω. Χρειάστηκε σύνδεση με πισί.

- Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε κι ένα περιστατικό με την μπαταρία που έδειχνε να μη φορτίζει παρότι είχε πολύ ώρα στη πρίζα (ανέβηκε 2% σε μία ώρα και κάτι). Επανεκκίνησα και μου έδειξε φόρτιση 99%. Χώρια που δε φορτίζει με κλειστό λειτουργικό -μικρό το κακό αλλά γιατί; Τα φίτσουρ πώς μπορούν;

- Μπορούν επίσης να διαχειριστούν τη μνήμη της sim. Δε βρήκα πώς γίνεται αυτό στο wp8 - αν γίνεται.

- Στις επαφές υπάρχουν λίγες δυνατότητες οργάνωσης. Δεν έχει ομαδική διαγραφή, δεν έχει συγχώνευση, δεν έχει αγαπημένες, δεν έχει αλφαβητικό scrolling. Η εφαρμογή άλλαζε κατα βούληση (όχι της δικής μου) αρχική καρτέλα σε κάποιες ενεργοποιήσεις της - μπορεί ας πούμε να άνοιγε με αρχική τις "ομάδες" αντί για "όλες". Πάλι μικρό το κακό, αλλά γιατί; Τζάμπα το inconvenience της στιγμής.

- Βέβαια το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις (προεγκατεστημένες) εφαρμογές που χρησιμοποιούν το κακό πρότυπο. Βλέπετε υπάρχουν δύο είδη καρτελών. Η καλή καρτέλα (Αφυπνίσεις, Ημερολόγιο, Μηνύματα, Ρυθμίσεις, κ.α.) έχει με μικρά γράμματα το τίτλο της εφαρμογής και μεγαλύτερα, από κάτω, αυτόν της καρτέλας, δίπλα στον οποίο εμφανίζεται (αν χωράει), με αχνά γράμματα τίτλος της διπλανής υπονοώντας την παρουσία της. Στον ίδιο χώρο η κακή καρτέλα (επαφές, μουσική+βίντεο, παιχνίδια, φωτογραφίες, office, store) έχει, μόνο, τον τίτλο της εφαρμογής με αντιαισθητικά μεγάλα (αλλά κανένα κεφαλαίο...) γράμματα, ενώ η διπλανή υποννοείται με την παρουσία κομμένων γραμμάτων στο δεξί άκρο της. Κάκιστη εκμετάλευση χώρου και αισθητική bug-αρισμένου γραφικού περιβάλλοντος. Εννοείται ότι μόνο η καλή κάνει περιστροφή. Εννοείται ότι μόνο η καλή έχει την ευχάριστη συνήθεια να κρατάει πάντα την ίδια καρτέλα για αρχική. Πότε θα γίνουν όλες έτσι, Microsoft;

- Υπάρχουν και μειωμένης σημασίας θέματα με το σχεδιασμό που συνηθίζονται στη πορεία - δημιουργούν βέβαια αρχικό inconvenience με ότι συνεπάγεται αυτό για την ελκυστικότητα του λειτουργικού στην πρόσκαιρη επαφή μαζί του. Όπως ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ ενεργού και μή κειμένου, ότι οι τρείς τελείες στις ρυθμίσεις κρύβουν επιλογές κάποιες φορές (εκτός από επεξήγηση συμβόλων) και ότι οι κομμένοι τίτλοι στις καρτέλες δε συνεπάγονται πάντα την ύπαρξη διπλανής καρτέλας.

- Τέλος κάποια πράγματα, περισσότερο θέμα γούστου, που θα τα ήθελα αλλιώς. Όπως το ημερολόγιο που δεν έχει ρύθμιση για να δείχνει απευθεία μηνιαία προβολή γεγονότων, το πληκτρολόγιο που έχει ανάποδα τη γλώσσα στο κουμπί εναλλαγής και δε σε αφήνει να βάλεις το κέρσορα μέσα σε λέξη, η αδυναμία απενεργοποίησης δόνησης για τα κουμπιά, το κουμπί επιστροφής που δε ταυτίζεται με κλείσιμο εφαρμογής, το μούλτιτασκ που δεν έχει κλείσιμο καρτέλας, τα tiles που έλκονται αντιβαρυτικά όταν πας να τα βαλεις στη θέση τους, τα flv αρχεία που δε παίζει player (υπότιτλους και mkv δε δοκίμασα) και τα άγρια κολλήματα που έφαγε 2-3 φορές το πληκτρολόγιο.

 

Δεν είδα όλα όσα υπάρχουν, ούτε μπορώ να κρίνω αυτά που είδα για λογαριασμό άλλου. Σε κάποιους μπορεί τα όσα σημείωσα να είναι ασήμαντα και να δυσαρεστηθούν που δεν είπα κουβέντα για τα υπολοιπα. Αυτά, όμως, που παραθέτω είναι όσα για μένα ήταν καθοριστικά και τα παράθεσα βάσει του δικού μου γούστου.

 

Μου άρεσε η επιμονή στην απλότητα και η ποιότητα λειτουργίας. Δε μου άρεσε η φτώχεια στις δυνατότητες και έντονη αίσθηση ημιτελούς που σε πολλά σημεία του αφήνει το λειτουργικό. Νομίζω ότι όπως έχουν τα πράγματα τώρα θα χρειαστεί σημαντικές βελτιώσεις για να αποτελέσει η επιλογή του λειτουργικού, αναβάθμιη στη εμπειρία χρήσης ενός smartphone.

 

Το διάβασα στα γρήγορα και χωρίς να δώσω μεγάλο βάρος (η κούραση της ημέρας). Αύριο πιο αναλυτικά.

Στα γρήγορα όμως.

1. Η κυρίως σύγκριση γινεται με το meego απο το οποίο προέρχεσαι?

2. Το αισθητικό κομμάτι το βρήκες ευχάριστα διαφορετικό? Αυτο που πολλοί κατηγορούν ως αντιαισθητικά πλακάκια?

3. Γνωρίζεις φαντάζομαι πως κάποια απο τα "θέματά" σου δεν θα τα είχες σε περίπτωση που είχες lumia (πχ sms)

4. Τελικά θα το πρότεινες σε έναν επαγγελματία που ζητάει απροβλημάτιστη συσκευή/λειτουργικό που δεν τον ενδιαφέρουν τα πολλα φρου-φρου αλλα να κάνει απροβλημάτιστα την δουλειά του?

5. Έλαβες υπ οψην οτι η δύναμη της συνήθειας μας κάνει να βλεπουμε αρνητικά κάποια πράγματα που μπορεί να μην ειναι (γιατι να είναι επάνω κι όχι κάτω, γιατι να είναι δεξιά κι όχι αριστερα κλπ)? Το λέω γιατι αντιμετώπισα τέτοια θέματα κατά την δικη μου μετάβασή.

Ξέρεις πως τα λέω πραγματικά κι όχι ειρωνικά...;) Αυριο περισσοτερα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό αλλά λίγο.

 

Σε αυτές τις τρεις λέξεις αποτυπώνεται η εμπειρία χρήσης του wp8, όπως την έζησα εδώ και μία εβδομάδα. Προερχόμενος από ένα εξαιρετικό λειτουργικό δε συγκρίνω, αλλά επηρρεάζομαι, έχοντας διαμορφώσει τα στάνταρ μου από το MeeGo 1.3 και με ελάχιστη (4 μήνες) πρώτερη εμπειρία από Android 2.3.6 (Galaxy S Advance).

 

Δε στέκεται ισχυρό, το wp8, απέναντι στον ανταγωνισμό. Όχι γιατί δεν είναι καλό. Άλλωστε, όπως είναι το συνηθίζεις και πορεύεσαι. Ιδιαίτερα αν έχεις βασικές απαιτήσεις όπως εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι οποιαδήποτε μετάβαση από κάποιο σύγχρονο του (ασφαλώς αξιόλογο) λειτουργικό της αγοράς δε σου δίνει την αίσθηση (και τη πραγματικότητα) ότι αναβαθμίστηκες. Ξέρεις ότι στα χέρια σου έχεις κάτι πιο λίγο.

Από σπάνιες ιδιορυθμίες έως σπαστικές αδυναμίες που τρως στη μάπα κάθε μέρα, είναι πολλά αυτά στα οποία σκοντάφτει η απρόσκοπτη χρήση, που επιθυμεί κάποιος να έχει.

....

 

Σου ειχα πει οτι μια βδομαδα και με το τηλ που ειχες δεν μπορεις να τα δεις ολα ...

Και κατα την αποψη μου μια βδομαδα δεν ειναι επαρκης χρονος για να σχηματισεις αποψη για κατι τοσο περιπλοκο οσο ενα λειτουργικο συγχρονου smartphone

Και για αυτο εχεις γραψει και καποια πραγματα που ειναι λαθος η εχεις παραλειψει αρκετα απο τα δυνατα σημεια του λειτουργικου ...

 

1. Τα ελληνικα στα σμσ δεν ειναι θεμα λειτουργικου ... η Νοκια στα τηλ της τοπ εχει απο την αρχη

η htc που δεν ενδιαφερετε για την ελληνικη αγορα δεν ασχολειται

2. Στις επαφες εχει και συγχωνευση και αλφαβητικο σκρουλινγκ ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και οι ομαδες που φτιαχνεις ειναι τα αγαπημενα που λες οτι δεν εχει. Η εφαρμογη επαφες (και οι αλλες) παντα ανοιγει στην καρτελα που την αφηνεις και οχι κατα βουληση της

3. Αυτο με τις εφαρμογες (καλα και κακα προτυπα ) ξαναδιαβασε το γιατι σε μενα δεν πολυ βγαζει νοημα

 

Κατα την αποψη μου δεν ειναι απαραδεκτη η χρηση φακελων ... οτι θελω που εχει να κανει με οργανωση μπορω να το κανω απο ενα πισι με μεγαλη ευκολια ...Τα υπολοιπα που γραφεις ειναι θεμα γουστου και ειναι αποδεκτα

 

Παντως αν θες να το δεις το λειτουργικο βρες ενα φιλο γνωστο με στημενο τηλ που το ξερει και κατσε 1-2 ωρες για καφε μαζι του ... ετσι θα εχεις πιο πληρη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, που συμπορεύομαι με δύο λειτουργικά (android, wp8) και δεν είμαι πλέον hard core χρήστης (το πέρασα αυτό το στάδιο και χαλάρωσα πλέον) , τα wp8 είναι απλά απόλαυση, scrollαρισμα και ταχύτητα, η αίσθηση των απαλών τόνων, το μίνιμαλ...

φύσικα έχουν κάποιες σημαντικές ελλειψεις και περιορισμους, πχ αυτό με την 30λεπτη ενημέρωση live tiles μπαταρίας δεν μου κάθεται καλά αλλά θα το συνηθίσω ή οπως είπε ο φίλος παραπάνω δεν έχεις την δυνατότητα να κλεισεις καρτελες με συρσιμο στο multitask (πράγμα που το κάνω στην ταμπλέτα με τα 8αρια).

όλα πλέον είναι θέμα συνήθειας, αν νομίζεις ότι τα wp8 δεν ικανοποιούν τα θέλω σου τα αλλάζεις, αν τα ικανοποιουν σε κάποιο βαθμό τους δίνεις μια ευκαιρία παραπάνω γιατί αξίζουν..

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, που συνπορεύομαι με δύο λειτουργικά (android, wp8) και δεν είμαι πλέον hard core χρήστης (το πέρασα αυτό το στάδιο και χαλάρωσα πλέον) , τα wp8 είναι απλά απόλαυση, scrollαρισμα και ταχύτητα, η αίσθηση των απαλών τόνων, το μίνιμαλ...

φύσικα έχουν κάποιες σημαντικές ελλειψεις και περιορισμους, πχ αυτό με την 30λεπτη ενημέρωση live tiles μπαταρίας δεν μου κάθεται καλά αλλά τα το συνηθίσω ή οπως είπε ο φίλος παραπάνω δεν έχεις την δυνατότητα να κλεισεις καρτελες με συρσιμο στο multitask (πράγμα που το κάνω στην ταμπλέτα με τα 8αρια).

όλα πλέον είναι θέμα συνήθειας, αν νομίζεις ότι τα wp8 δεν ικανοποιούν τα θέλω σου τα αλλάζεις, αν τα ικανοποιουν σε κάποιο βαθμό τους δίνεις μια ευκαιρία παραπάνω γιατί αξίζουν..

 

Να ελπισουμε αυτες οι δυνατοτητες να ερθουν με την επικειμενη μεγαλη αναβαθμιση των wp αρχες του 14.

Δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα κοπος για την MS να ενσωματωσει αρκετα πραγματα οπως με τα project που αναφερθηκαν 2-3 σελιδες πισω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, που συνπορεύομαι με δύο λειτουργικά (android, wp8) και δεν είμαι πλέον hard core χρήστης (το πέρασα αυτό το στάδιο και χαλάρωσα πλέον) , τα wp8 είναι απλά απόλαυση, scrollαρισμα και ταχύτητα, η αίσθηση των απαλών τόνων, το μίνιμαλ...

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Στα WP8 βρήκα αυτό που ήθελα από ένα τηλέφωνο! Απλό στη χρήση αλλά όχι απλοϊκό, χωρίς να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να κλείνω εφαρμογές με κάποιον task manager γιατί στέγνωνε η μνήμη, όπως έκανα με το android, τάχιστο χωρίς κανένα κόλλημα και το πιο ωραίο είναι πως με ένα κουμπί αλλάζω χρώμα στα tiles όποτε μου την καρφώσει (και μου την καρφώνει συνχά!!!) κι αλλάζει εντελώς το τηλέφωνο... Πάει ανάλογα και με τα κέφια!!! Και να σου πω και κάτι άλλο; Τόσα χρόνια είχα βαρεθεί να κάθομαι συνέχεια να ασχολούμαι με όλες τις λεπτομέρειες του λειτουργικού, όπως έκανα με το android. Τα έχω αφήσει τώρα πια και το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ χωρίς να νοιάζομαι για τέτοια πράγματα... :D

Link to comment
Share on other sites

montoya_42

1. Το εξηγώ στην αρχή. 2. Αισθητικό κομμάτι, εννοώ, τη γλώσσα σχεδιασμού γενικότερα. Η οποία μπορεί να διακρίνεται από διάφορα χαρακτηριστικά. Η διαφορετικότητα είναι ένα από αυτά και ήταν θετικό για μένα. 3. Δεν είναι όλα τα wp της Nokia. Θεωρώ πιο ακριβές να βασίζεται η κριτική στο λειτουργικό όπως είναι, παρά στην ενισχυμένη του έκδοση. Για τη δεύτερη περίπτωση, υπάρχουν τα νήματα των επί μέρους συσκευών. 4. Εξαρτάται τί θέλει ο επαγγελματίας από το κινητό του, πόσα χρήματα διαθέτει και ποια είναι η σχέση του με τη τεχνολογία των υπολογιστών. Αν σύστυνα θα το έκανα κυρίως για την σχέση harware/τιμής συσκευών όπως το Ativ S. 5. Ασφαλώς. Είναι αναπόφευκτο. Και όχι απαραίτητα αρνητικό.

 

colossus_r

1. Αν μόνο η Nokia το έχει στα τηλέφωνά της πάει να πεί ότι δε το έχει το ίδιο το λειτουργικό. Κακώς και νομίζω συμφωνείς. 2. Ούτε συγχώνευση βρήκα, ούτε αλφαβητικό scrolling. Μήπως είναι στο πακέτο της Nokia και αυτά; Ούτε αγαπημένες επαφές έχει (με τη μορφή της εμφάνισης στην αρχή της λίστας). Ναι έχει ομάδες αλλά δεν είναι το ίδιο. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το θέμα της αρχικής καρτέλας. Τουλάχιστον 3-4 φορές μου άνοιξε την εφαρμογή σε καρτέλα διαφορετική από την "όλες". Και αυτό έγινε και στις άλλες εφαρμογές που γράφω. 3. Έκανα μία τροποποίηση στο κείμενο, δε ξέρω αν γίνεται πιο κατανοητό. Υπάρχουν δύο πρότυπα που διαφέρουν στην αισθητική, την εργονομία και ελαφρώς σε λειτουργίες. Στις παρενθέσεις έχω τις εφαρμογές που ακολουθούν το κάθε πρότυπο.

Απαράδεκτο είναι στη λογική ότι θα έπρεπε να υπάρχει. Ως δυνατότητα. Να μπορείς να βρείς 5 πράματα. Δε χρειάζεται να είναι σε πρώτη ζήτηση και να μπερδεύεται με το σχεδιασμό του λειτουργικού. Αλλά πρέπει να υπάρχει.

 

 

 

Συγνώμη αν παρέλειψα ή παρενόησα πράγματα. Αυτά που έγραψα είναι αυτά που μπόρεσα να δω. Καλώς ενημερώνετε, αυτό είναι το νόημα του forum. :)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια είχα βαρεθεί να κάθομαι συνέχεια να ασχολούμαι με όλες τις λεπτομέρειες του λειτουργικού, όπως έκανα με το android. Τα έχω αφήσει τώρα πια και το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ χωρίς να νοιάζομαι για τέτοια πράγματα...

 

αυτό ξαναπέστο:lol:, ομοίως βαρέθηκα να άλλάζω kernels, custom rom και να έχω κάνει το xda το εγχειρίδιο του καλου κινητογκατζετάκια. Τελικά είναι στις ανάγκες του καθενός τι ακριβώς ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

αυτό ξαναπέστο:lol:, ομοίως βαρέθηκα να άλλάζω kernels, custom rom και να έχω κάνει το xda το εγχειρίδιο του καλου κινητογκατζετάκια. Τελικά είναι στις ανάγκες του καθενός τι ακριβώς ζητάει...

 

Μια από τα ίδια έκανα κι εγώ... :) Τώρα ησύχασα!!!

Link to comment
Share on other sites

colossus_r

1. Αν μόνο η Nokia το έχει στα τηλέφωνά της πάει να πεί ότι δε το έχει το ίδιο το λειτουργικό. Κακώς και νομίζω συμφωνείς. 2. Ούτε συγχώνευση βρήκα, ούτε αλφαβητικό scrolling. Μήπως είναι στο πακέτο της Nokia και αυτά; Ούτε αγαπημένες επαφές έχει (με τη μορφή της εμφάνισης στην αρχή της λίστας). Ναι έχει ομάδες αλλά δεν είναι το ίδιο. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το θέμα της αρχικής καρτέλας. Τουλάχιστον 3-4 φορές μου άνοιξε την εφαρμογή σε καρτέλα διαφορετική από την "όλες". Και αυτό έγινε και στις άλλες εφαρμογές που γράφω. ........

 

Για τα σμσ δεν συμφωνω μαζι σου .. Η Νοκια το εβαλε γιατι σεβεται και την αγορα της Ελλαδας η HTC οχι ...

Δεν ειναι ιδιο το ανδροιδες της google απο της Sammy .. και δεν ευθυνεται για αυτο το λειτουργικο

Αν εχεις ακομη το τηλ πηγαινε σε μια επαφη και πατησε το μεσαιο button (συνδεση) για να δεις την συγχωνευση

Το αλφαβητικο ειναι εμφανες ..πατησε σε ενα γραμμα και θα στα βγαλει ολα να πας σε αυτο που θελεις

 

Οι Ομαδες στα wp ειναι αγαπημενα αλλα και πολλα αλλα ... πχ μπορεις να καρφιτσωσεις μια ομαδα στην αρχικη και να εχεις εχει (χωρις να χρειαστει να πας στις επαφες) οτι αφορα αυτην την ομαδα απο ολα τα σημεια( μαιλ σμσ ΦΒ τουιτερ κλπ)

Το θεμα για το σε ποια καρτελα που ανοιγουν οι επαφες δεν ειναι συζητησιμο ...οπου το αφησεις εκει θα ξαναανοιξει !!!

 

Δεν θελω να σου απαριθμησω εδω τα θετικα του απλα σου αναφερω ενα απο τα πολλα που δεν υπαρχουν αλλου που εμενα και σε πολλους αλλους ειναι σωτηρια...

Μπορω να δωσω το τηλ στα παιδια μου να παιξουν τα παιχνιδια που εγω θελω και να μην μπορουν να κανουν τιποτε αλλο (kids corner). Παραπλησιο ειναι και τα Δωματια ..που ειναι κατι σαν VPN μεταξυ γνωστων και φιλων για να μοιραζεσαι ιδιωτικα οτι γουσταρεις φωτο κειμενα κλπ)

 

Σαν χρηστης (και οχι μονο) των wp απο την πρωτη μερα σου λεω οτι βρηκα την ησυχια μου ..το τηλ ειναι πια εργαλειο και δεν ειμαι συνεχεια στο κυνηγι για κατι ... Ξεχασα τι θα πει Ρεσταρτ και λαγκ ξεχασα τι θα πει δεν υπαρχει αλλη μνημη και δεν μου λειπει κατι αφορητα ... Σιγουρα εχει καποια πραγματα που θελουν βελτιωση ... αλλα ειπα και πριν οτι ειναι θεμα τι θελεις να κανεις με το τηλ. Ειμαι 100% της ιδιας λογικης με τις απαντησεις των φιλων πιο κατω

 

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Στα WP8 βρήκα αυτό που ήθελα από ένα τηλέφωνο! Απλό στη χρήση αλλά όχι απλοϊκό, χωρίς να πρέπει κάθε τρεις και λίγο να κλείνω εφαρμογές με κάποιον task manager γιατί στέγνωνε η μνήμη, όπως έκανα με το android, τάχιστο χωρίς κανένα κόλλημα και το πιο ωραίο είναι πως με ένα κουμπί αλλάζω χρώμα στα tiles όποτε μου την καρφώσει (και μου την καρφώνει συνχά!!!) κι αλλάζει εντελώς το τηλέφωνο... Πάει ανάλογα και με τα κέφια!!! Και να σου πω και κάτι άλλο; Τόσα χρόνια είχα βαρεθεί να κάθομαι συνέχεια να ασχολούμαι με όλες τις λεπτομέρειες του λειτουργικού, όπως έκανα με το android. Τα έχω αφήσει τώρα πια και το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ χωρίς να νοιάζομαι για τέτοια πράγματα... :D

 

αυτό ξαναπέστο:lol:, ομοίως βαρέθηκα να άλλάζω kernels, custom rom και να έχω κάνει το xda το εγχειρίδιο του καλου κινητογκατζετάκια. Τελικά είναι στις ανάγκες του καθενός τι ακριβώς ζητάει...

 

Μια από τα ίδια έκανα κι εγώ... :) Τώρα ησύχασα!!!

 

Αυτο ακριβως ..

Τοσα χρονια σε ανδροιδες (ακομη εχω την ταμπλετα) στο κυνηγι για κατι καλυτερο η πιο γρηγορο ..

Τωρα απλα και ευκολα με το τηλεφωνο κανει αυτα που θελεις ... και οπως τα θες ...!!!

Αν δεν τα κανει η δεν σου αρεσει πας αλλου ...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ..

Τοσα χρονια σε ανδροιδες (ακομη εχω την ταμπλετα) στο κυνηγι για κατι καλυτερο η πιο γρηγορο ..

Τωρα απλα και ευκολα με το τηλεφωνο κανει αυτα που θελεις ... και οπως τα θες ...!!!

Αν δεν τα κανει η δεν σου αρεσει πας αλλου ...

 

Ειλικρινά το γεγονός ότι δεν ασχολούμαι με το κινητό αυτό καθ' αυτό αλλά με το τι μπορεί το κινητό να κάνει, έχει μεγάλη διαφορά και το καταλαβαίνει κανείς σχεδόν αμέσως μόλις πάρει ένα WP8 τηλέφωνο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά το γεγονός ότι δεν ασχολούμαι με το κινητό αυτό καθ' αυτό αλλά με το τι μπορεί το κινητό να κάνει, έχει μεγάλη διαφορά και το καταλαβαίνει κανείς σχεδόν αμέσως μόλις πάρει ένα WP8 τηλέφωνο. :D

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ...Αυτη ακριβως ειναι η βασικη διαφορα του απο το ανδροιειδες ..

Δεν ασχολεισαι με το τηλ (os κλπ) ... βλεπεις και κανεις αυτα που μπορει να κανει το τηλ.

Και πιστευω οτι οταν ωριμασει και η αγορα του hardware (ηδη στην αμερικη εχει τηλ wp και κατω απο τα 100 δολαρια) τοτε θα γινει mainstream γιατι ειναι πολυ πιο απλο στην χρηση του και ο πολυς κοσμος που τωρα εχει φτηνα android τηλ θα παει προς τα εκει λογω ευκολιας χρησης και απροβληματιστης λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Άλλα υποκειμενικά και άλλα όχι, τα πιο πολλά συνηθίζονται αλλά ορισμένα σου κάθονται στο λαιμό.

- Η αδυναμία περιορισμένης υποστήριξης χαρακτήρων, στα sms, είναι από τα χειρότερα, για μένα. Πρέπει να βγαίνω από το νήμα, κάθε φορά, να μπαίνω σε ξεχωριστή εφαρμογή (το greek sms 160 - πολύ καλή εφαρμογή παρεπιπτόντως και απόλυτα απαραίτητη) και να γράφω από εκεί το μήνυμα επιλέγοντας εκ νέου τον παραλήπτη. Απαράδεκτο...

 

- Απαράδεκτη επίσης η έλλειψη διαχείρισης φακέλων. Είχα περάσει αρχεία βίντεο μή συμβατά με τον player και δεν εμφανίζονταν να το διαγράψω. Χρειάστηκε σύνδεση με πισί.

 

- Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε κι ένα περιστατικό με την μπαταρία που έδειχνε να μη φορτίζει παρότι είχε πολύ ώρα στη πρίζα (ανέβηκε 2% σε μία ώρα και κάτι). Επανεκκίνησα και μου έδειξε φόρτιση 99%. Χώρια που δε φορτίζει με κλειστό λειτουργικό - μικρό το κακό αλλά γιατί; Τα φίτσουρ πώς μπορούν;

 

- Στις επαφές υπάρχουν λίγες δυνατότητες οργάνωσης. Δεν έχει ομαδική διαγραφή, δεν έχει συγχώνευση, δεν έχει αγαπημένες, δεν έχει αλφαβητικό scrolling. Η εφαρμογή άλλαζε κατα βούληση (όχι της δικής μου) αρχική καρτέλα σε κάποιες ενεργοποιήσεις της - μπορεί ας πούμε να άνοιγε με αρχική τις "ομάδες" αντί για "όλες". Πάλι μικρό το κακό, αλλά γιατί; Τζάμπα το inconvenience της στιγμής.

 

- Υπάρχουν και μειωμένης σημασίας θέματα με το σχεδιασμό που συνηθίζονται στη πορεία - δημιουργούν βέβαια αρχικό inconvenience με ότι συνεπάγεται αυτό για την ελκυστικότητα του λειτουργικού στην πρόσκαιρη επαφή μαζί του. Όπως ότι δεν υπάρχει (οπτική) διάκριση μεταξύ ενεργού και μή κειμένου, ότι οι τρείς τελείες στις ρυθμίσεις κρύβουν επιλογές κάποιες φορές (εκτός από επεξήγηση συμβόλων) και ότι οι κομμένοι τίτλοι στις καρτέλες δε συνεπάγονται πάντα την ύπαρξη διπλανής καρτέλας.

 

- Τέλος κάποια πράγματα, περισσότερο θέμα γούστου, που θα τα ήθελα αλλιώς. Όπως το ημερολόγιο που δεν έχει ρύθμιση για να δείχνει απευθείας τη μηνιαία προβολή γεγονότων, το πληκτρολόγιο που έχει ανάποδα τη γλώσσα στο κουμπί εναλλαγής και δε σε αφήνει να βάλεις το κέρσορα μέσα σε λέξη, η αδυναμία απενεργοποίησης δόνησης για τα κουμπιά, το κουμπί επιστροφής που δε ταυτίζεται με κλείσιμο εφαρμογής, το μούλτιτασκ που δεν έχει κλείσιμο καρτέλας, τα tiles που έλκονται αντιβαρυτικά όταν πας να τα βαλεις στη θέση τους, τα flv αρχεία που δε παίζει player (υπότιτλους και mkv δε δοκίμασα) και τα άγρια κολλήματα που έφαγε 2-3 φορές το πληκτρολόγιο.

 

 

(η συσκευή ήταν το Htc 8X)

 

Καλησπερα,

- Οπως ειπαν παραπανω και τα παιδια, ειναι σφαλμα της HTC που δεν εδωσε αυτην τη δυνατοτητα. Και στο android θυμαμαι επρεπε να βαλω αλλη εφαρμογη για να εχω 160 χαρακτηρες. Η Νοκια στο δινει απο την αρχη.

 

- Αν και δεν με ενοχλει, το δεχομαι οτι ειναι μεγαλο μειον για πολλους.

 

- Προβλημα με την μπαταρια δεν εχω συναντησει. Ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο, δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι στα αρνητικα του λειτουργικου.

 

- Και παλι, προβλημα της HTC, στα Νοκια ολα αυτα δουλευουν.

 

- Το ημερολογιο ειναι οντως αρκετα απλο, υπαρχουν εφαρμογες που μπορει να σε βολεψουν (πχ chronos). Αληθεια ποσοι χρησιμοποιησαν το stock του android;

Τον κερσορα μπορεις να τον βαλεις μεσα στην λεξη, πατας πανω στο κειμενο για 1-2 δευτερα και εμφανιζεται ο κερσορας. Το κουμπι επιστροφης τουλαχιστον σε μενα τις κλεινει τις εφαρμογες. Εκτος αν δεν καταλαβα τι εννοεις. Το κλεισιμο καρτελων λειπει αλλα ειναι στο επομενο update (ελπιζω).

Στο media κομματι του κινητου, συμφωνω. Θελει πολυ βελτιωση.

 

Πιστευω οτι αν εκανες την ιδια χρηση με ενα Νοκια θα ηταν διαφορετικη η εμπειρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...