Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τέτοιες ηλίθιες οδηγίες που δεν καταλαβαίνεις τίποτα, δεν γίνεται να φλασάρεις χωρίς κίνδυνο. Το config file στο flash tool, δείχνει σε ένα file που είναι σε τοπικό φάκελο του σαϊνιού κινέζου developer (DA_bin) και είτε πρέπει να βάλεις εσύ το σωστό (πχ το C:\Cubot Flash tool\MTK_AllInOne_DA.bin), ή να το φορτώσεις μέσα από το πρόγραμμα από το File - Open Download Agent και να κάνεις την προσευχή σου ότι θα περάσουν όλα τα σωστά images στην θέση τους και δεν θα βγει λειψό, κουλό ή αυτιστικό το κινητό από την διαδικασία. Να μου λείπει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τέτοιες ηλίθιες οδηγίες που δεν καταλαβαίνεις τίποτα, δεν γίνεται να φλασάρεις χωρίς κίνδυνο. Το config file στο flash tool, δείχνει σε ένα file που είναι σε τοπικό φάκελο του σαϊνιού κινέζου developer (DA_bin) και είτε πρέπει να βάλεις εσύ το σωστό (πχ το C:\Cubot Flash tool\MTK_AllInOne_DA.bin), ή να το φορτώσεις μέσα από το πρόγραμμα από το File - Open Download Agent και να κάνεις την προσευχή σου ότι θα περάσουν όλα τα σωστά images στην θέση τους και δεν θα βγει λειψό, κουλό ή αυτιστικό το κινητό από την διαδικασία. Να μου λείπει...

Πού τα είδες όλα αυτά;;

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις ειναι να φορτώσεις το scatter στο load scatter, και να πατήσεις το download!

Υπόψιν ότι έτσι χάνεις όλα τα δεδομενα εφαρμογες κλπ απ το κινητό. Μια λύση είναι να τικάρεις κάτω ΜΟΝΟ τα system/android, boot, uboot και recovery. Ή παίρνεις backup με το titanium ή helium

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/mobile/cubot-gt99-ver-0802/

 

Οι οδηγίες αυτές έτσι γράφουν. Το SP_MDT_exe_v3.1304.00_A2013.02.26_customer δεν υπάρχει, ανοίγεις το μοναδικό exe που έχει μέσα ο φάκελος, σου πετάει error γιατί πάει να φορτώσει ένα ανύπαρκτο αρχειο από τον δίσκο F: (του developer προφανώς), και το Choose the right file as the shows, μου υποδυκνείει να μυρίσω τα νύχια μου για το ποιό είναι αυτό το right file.

 

Τώρα που μου είπες ότι θέλει μόνο το scatter (έχει ένα MT6589_Android_scatter_emmc.txt μέσα στον φάκελο images), κάτι γίνεται. Να υποθέσω ότι δεν χαλάει ο bootloader με αυτήν την διαδικασία, ώστε να μπορώ να ξαναπροσπαθήσω αν κάτι πάει στραβά, ε?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες με εικόνες από κάποιον Ισπανό.

 

Προσωπικά δεν το έκανα ακόμα αν και τελικά φαίνεται εύκολο. Με κράτησε το γεγονός ότι θα χαθούν τα πάντα από το κινητό και έχω περάσει αρκετές ώρες τις τελευταίες μέρες σε τροποποιήσεις. και από τη στιγμή που ακόμα τουλάχιστον δεν έχω θέμα με τον ήχο... ειδομεν.

 

-edit-

το CWM recovery πάει αυτό περίπατο?

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/mobile/cubot-gt99-ver-0802/

 

Οι οδηγίες αυτές έτσι γράφουν. Το SP_MDT_exe_v3.1304.00_A2013.02.26_customer δεν υπάρχει, ανοίγεις το μοναδικό exe που έχει μέσα ο φάκελος, σου πετάει error γιατί πάει να φορτώσει ένα ανύπαρκτο αρχειο από τον δίσκο F: (του developer προφανώς), και το Choose the right file as the shows, μου υποδυκνείει να μυρίσω τα νύχια μου για το ποιό είναι αυτό το right file.

 

Τώρα που μου είπες ότι θέλει μόνο το scatter (έχει ένα MT6589_Android_scatter_emmc.txt μέσα στον φάκελο images), κάτι γίνεται. Να υποθέσω ότι δεν χαλάει ο bootloader με αυτήν την διαδικασία, ώστε να μπορώ να ξαναπροσπαθήσω αν κάτι πάει στραβά, ε?

OMG. ξέχνα το sp mdt, με το κλασσικό sp flash tool θα το κάνεις. κι επέλεξε μονο τα αρχεία που σου ειπα από κάτω, και θα σαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα root, εγκατέστησα CWM recovery, δεύτερο partition στην SD κάρτα για λειτουργία με το link2SD και τώρα κάνω repartition την εσωτερική 4GB για περισσότερο χώρο για τις εφαρμογές. Θα κάνω και το upgrade σε 0802 και κατόπιν έναν οδηγό για όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι ότι με το φλασάρισμα στην νέα ρομ... το cwm που ήδη έχεις βάλει θα χαθεί? είδα ότι στη νέα ρομ υπάρχει recovery.img το οποίο θα καθίσει πάνω στο ήδη υπάρχον και θα πρέπει να ξαναπεράσεις το cwm ?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα χαθούν όλα μόλις βάλεις την 0802, οπότε μετά θέλει ξανά, root και CWM recovery. Το repartition νομίζω δεν χάνεται. Αν μου πει κάποιος πως κάνω συνολικό extract την ROM αμέσως μόλις κάνω όλα τα παραπάνω, μετά αυτήν την ROM που θα έχω φτιάξει, την βάζει κάποιος μέσα στην SD κάρτα του, την περνάει με το CWM recovery και έχει κατευθείαν έτοιμο πειραγμένο 0802...
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο εργαλείο έκανες το φλασάρισμα? με το απλό που είπε ο Σταύρος? και αν ναι.... στην λίστα τί επέλεξες για να περάσει?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να φορτίσει λίγο η μπαταρία του (μην πάθουμε καμιά νίλα στο φλασάρισμα) και θα περάσω την 0802 με το Flash tool και επιλεγμένα τα πάντα, θα ξαναβάλω ότι χρειάζομαι από την αρχή. Ίσως να ξετσεκάρω το recovery, να δω αν θα κρατήσει το τωρινό CMW που έχει επάνω.
Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα το κινητο στα 120 ευρω με EMS... Λογικα σε 15 μερες θα το εχω στα χερια μου, το θελω για να κανει παρεα στο Note II που εχω γιατι εχω αλλες δυο καρτες SIM και θελω να κανω Sync τις επαφες και να εχω και στη δευτερη συσκευη 3G.

 

Απο τα σχολια που διαβαζω, πραγματικα Value For Money μου φαινεται. Η αληθεια ειναι οτι πρωτα το αγορασα και μετα μπηκα εδω για να δω τι γραφουν τα μελη για να μην με κανουν να αλλαξω γνωμη.

 

Ελεγα να παρω το Cubot One αλλα τελικα πηγα σε αυτο τελευταια στιγμη. Ετσι κι αλλιως αν δε μου κανει θα παω σε κατι αλλο, τα αλλαζω σαν τα "πουκαμισα" τα κινεζικα. Περασαν διαφορα κινεζικα απο τα χερια μου και με ολα ειμαι ευχαριστημενος, το ιδιο πιστευω και με αυτο, ετσι κι αλλιως δεν το θελω γαι πρωτο αλλα για δευτερο, αρα δεν εχω τρελες απαιτησεις οπως καμερα κλπ.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ καλό. Για να πάρεις κάτι ουσιαστικά καλύτερο, θέλει ένα κατοστάρικο παραπάνω για να πας σε 2GB Ram. Όλα τα ενδιάμεσα κάτι τους λείπει, είτε μικρότερη μπαταρία, είτε QHD οθόνη, είτε κακομούτσουνη εμφάνιση (πολύ καμπυλωτά για τα γούστα μου). Προσπαθώ να βρω κάτι σε 5ιντσο να πάρω (και να δώσω αυτό στην γναίκα) και δεν μου κάθεται τίποτα όπως το θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Ασε ασε, ξερεις ποσο καιρο ηθελα να παρω ενα δευτερο απο Κινα; Ψαχνομουν για οτι μπορεις να φανταστεις, ε, σημερα μου καρφωθηκε αυτο, δεν ξερω γιατι, το τσιμπησα και τωρα το περιμενω! ;)

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε 0802 χωρίς πρόβλημα, root, CWM recovery και έγινε ξανά repartition (το έχασε κατά το φλασάρισμα της 0802). Το κινητό με το που έγινε repartition, πήρε εμφανώς επάνω του. Μπουτάρει στον μισό σχεδόν χρόνο από ότι πριν και δειχνει και λίγο πιό σπιρτόζικο γενικά. Έτρεξα και Antutu και πήρα ένα 13339, περίπου 300 πάνω σε σχέση με πριν.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε 0802 χωρίς πρόβλημα, root, CWM recovery και έγινε ξανά repartition (το έχασε κατά το φλασάρισμα της 0802). Το κινητό με το που έγινε repartition, πήρε εμφανώς επάνω του. Μπουτάρει στον μισό σχεδόν χρόνο από ότι πριν και δειχνει και λίγο πιό σπιρτόζικο γενικά. Έτρεξα και Antutu και πήρα ένα 13339, περίπου 300 πάνω σε σχέση με πριν.

 

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να κάνει αναλυτικό οδηγό πως γίνονται όλα αυτά για εμάς τους εντελώς άσχετους .... :O . Θα είμαστε ευγνώμονες για πάντα :up:

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφ...... τελείωσα. Νέα rom, root, ξανά-μανά cwm, partitioning, εγκαταστάσεις (πολύ πίκρα αυτό... πάνω που τα είχα στρώσει ότι ήθελα).

 

Φαίνονται μερικές μικροαλλαγές στην νέα rom. Το κακό είναι ότι σε πρώτο τεστ Antutu από τα 13256 που είχα πριν το φλασάρισμα τώρα έπεσε ένα κατοστάρικο κάτω. Φαντάζομαι ότι έπρεπε να του κάνω ένα reboot πρώτα. Γενικά όμως δείχνει να πάει καλά.

 

Επί της ευκαιρίας βρήκα κάτι οδηγίες για βελτιστοποίηση του gps

 

@Dartmed αν δεν κάνω λάθος ο Asterisd ανέφερε άτι για οδηγό προς ναυτιλομένους. Θα ήταν πολύ καλό να τα έχουμε όλα μαζεμένα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να προσθέσουν μία προσωπική πινελιά στο κινητό τους....

 

Αλλαγή του BootAnimation (δοκιμασμένο σε GT99)

 

 

- χρειάζόμαστε root access

- εναν root file eχplorer

- wirar ή παρόμοιο

- photoshop ή άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας

- όρεξη και φαντασία

 

Ανοίγετε τον root explorer και κατευθύνεστε στο /system/media. Εκεί θα βρείτε ένα αρχείο με το όνομα

bootanimation.zip (αν θέλετε μπορείτε να το κατεβάσετε στον υπολογιστή σας για να δείτε πως λειτουργεί).

Το αρχείο αυτό αργότερα θα το μετονομάσετε έτσι ώστε να μην χαθεί από αυτό που θα φτιάξετε.

 

Αν πάρετε το αρχείο στον Η/Υ σας και το ανοίξετε θα βρείτε ένα αρχείο txt και έναν ή περισσότερους φακέλους με όνομα part0 part1.....partX

 

Οι φάκελοι περιέχουν σειρά από png αρχεία που δημιουργούν το animation. Κάθε φάκελος αφορά ξεχωριστό κομμάτι.

Το desc.txt είναι αυτό που καθορίζει πώς πότε και ποιος φάκελος θα "παίξει"

 

δείνω ένα παράδειγμα από αυτό που έφτιαξα

αυτό είναι το αρχείο ελέγχου μου.

 

720 1280 24

p 1 2 part0

p 0 0 part1

 

Η πρώτη γραμή μας δίνει την ανάλυση (720x1280) και τα FPS (24)

μετά κάθε γραμμή αναφέρεται και σε μία εντολή (ουσιαστικά φάκελο)

το p δηλώνει "αρχή εντολής"

το πρώτο νούμερο είναι ο αριθμός επαναλήψεων που θα έχει το clip (μηδεν = επ'αόριστα)

το δεύτερο νούμερο είναι πόσα δευτερόλεπτα θα αναμένει πριν προχωρίσει στο επόμενο part ή επαναλάβει το τρέχον.

Στο παράδειγμά μας... θα παίξει τις εικόνες από τον φάκελο part0 μία φορά και μετα από 2 δευτερόλεπτα θα παίζει το περιεχόμενο του φακέλου part1 εώς το κινητό boot-αρει.

κάθε φάκελος (part0 - part1) όπως είπαμε περιλαμβάνει την ακολοθεία των png που απαρτίζουν το clip μας. Οι εικόνες θα πρέπει φυσικά να έχουν το μέγεθος που έχουμε δηλώσει στο txt (πχ. 720x1280). Αφού ολοκληρώσουμε όλα αυτά δημιουργούμε το δικό μας bootanimation.zip (προσοχή.... χωρίς συμπίεση... μόνο storing, διαφορετικά το animation δεν θα παίξει και θα έχουμε μόνο μαύρη οθόνη). Φυσικά μπορείτε να έχετε μόνο ένα clip ή ακόμα και μόνο μία εικόνα (θα είναι σαν δεύτερο splash screen).

 

Τέλος, αντιγράφουμε το zip μας στον φάκελο που υπήρχε το παλιό (που μετονομάσαμε ή απλά κρατήσαμε backup).

 

 

Στον ίδιο φάκελο θα βρούμε και το αρχείο ήχου που κάνει το κινητό μας καθώς boot-αρει και φυσικά μπορούμε να το αλλάξουμε και αυτό.

 

-edit-

αυτή η διαδικασία ΔΕΝ αλλάζει το αρχικό splash screen αλλά μόνο το animation που ακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε τσεκάροντας το εντοπισμός σφαλμάτων USB (usb debugging) από τις ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές. Αν δεν υπάρχει επιλογές για προγραμματιστές, πάμε στο ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο και πατάμε καμιά 10αριά φορές το Αριθμός έκδοσης, μέχρι να σκούξει και να μας κάνει προγραμματιστές.

 

Κατόπιν κατεβάζουμε τους drivers για το τηλέφωνο από εδώ https://mega.co.nz/#!HIZ1hTzY!Y2AewQCyDRVeT7wv2MWwbhfXEYlbtipXFzbW8rEsMMU.

 

Όπου ζητηθεί password για τα zip/rar αρχεία, είναι το geekbuying.com

 

Αποσυμπιέζουμε το αρχείο κάπου στο C:, συνδέουμε το τηλέφωνο με το usb και περνάμε drivers. Κάνουμε μιά επανεκκίνηση με το καλώδιο συνδεδεμένο και εκεί θα βρει και τους flashmode drivers (Android comonent ADB Interface). Όταν ζητήσει, του δείχνουμε τον φάκελο με τους drivers χειροκίνητα και πατάμε ναι εκεί που ρωτάει να περάσει τον driver που δεν είναι signed και μπορεί να κάνει ζημιά στον υπολογιστή μας, δεν θα κάνει καμία ζημιά.

 

Κατόπιν κατεβάζουμε την νέα ROM https://mega.co.nz/#!6doVWK5a!Y6WshxLEwnRyMDLVfKWpkiIrRaQ3GoEaPXBPHlbdENY και το πρόγραμμα για το φλασάρισμα http://www.mediafire.com/download/06i9q9137o85vbf/SP_Flash_Tool_exe_v3.1312.0.139.zip. Αποσυμπιέζουμε και τα δύο σε φακέλους στον C: και τρέχουμε το Flash_tool.exe. Πατάμε Scatter-loading δεξιά και του δείχνουμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc.txt μέσα στον φάκελο Image της Rom που κατεβάσαμε. Πατάμε Download (F9), συνδέουμε το κινητό με το Usb καλώδιο και κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό. Αν οι drivers μπήκαν σωστά, θα ξεκινήσει να φλασάρει το κινητό και μετά από 3-4 λεπτά θα τελειώσει και θα βγάλει download ok. Αφαιρούμε το καλώδιο και κάνουμε εκκίνηση το κινητό. Σε 2-3 λεπτά θα έχουμε ένα factory fresh κινητό, με την 0802. Εννοείται ότι θα έχουν χαθεί τα πάντα από την ROM του κινητού (η SD δεν πειράζεται καθόλου), οπότε ότι χρειάζεστε κρατήστε το backup πριν ξεκινήσετε.

 

Κατόπιν κάνουμε Root. Κατεβάζουμε το http://www.mediafire.com/download/a95gy0o8j4z0r6k/MTK6589_root_Tool_From_Geekbuying_motochopper.rar, αποσυμπιέζουμε και τρέχουμε το run.bat. Ενδέχεται να χρειαστεί να το τρέξουμε σαν administrator (δεξί-κλικ στο αρχείο, run as administrator, εκτέλεση ως διαχειριστής). Πατάμε enter, περιμένουμε 1-2 λεπτά, μετά ξανά enter και το κινητό κάνει reboot πλέον ως rooted.

 

Τώρα βάζουμε CWM recovery (clockwork recovery), το module με το οποίο πατώντας Power και Vol+ μαζί, ξεκινάει το κινητό σε recovery mode (κάτι σαν το dos των windows), όπου μπορούμε να κάνουμε backup/restore το σύστημα, να φλασάρουμε νέες ROM και διάφορα άλλα. Αυτό είναι απλό. Κατεβάζουμε το recovery image http://www.mediafire.com/?el8da1bl55tii73, το αποσυμπιέζουμε χύμα στην SD κάρτα του κινητού, πάμε στο google play και βρίσκουμε ένα apk που λέγεται MOBILEUNCLE, το εγκαθιστούμε, το τρέχουμε, του δίνουμε οκ στα δικαιώματα root, πάμε στο Recovery Update, τσεκάρουμε το recovery image που λογικά θα είναι το πρώτο που θα βγάλει στην λίστα, του λέμε οκ και μετά από το κεντρικό μενού της εφαρμογής, Into Recovery Mode. Αν όλα πήγαν σωστά, το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα μας πάει στο recovery mode, όπου μπορούμε να κινηθούμε πάνω-κάτω με τα κουμπιά volume και να διαλέξουμε την επιλογή με το κουμπί power του κινητού. Δεν έχουμε κάτι να κάνουμε για την ώρα, οπότε απλά κάνουμε reboot system now. Μην αρχίσετε να παίζετε δεξιά-αριστερά εδώ χωρίς να ξέρετε τι κάνετε, πιθανώς να σας μείνει το κινητό με άδεια ROM και να χρειαστεί να ξαναπερνάτε την 0802 από την αρχή.

 

Τέλος, το πιό περίπλοκο, το repartitioning της system ROM. Να πάμε δηλαδή το 1GB του system σε 2.5GB, σε βάρος του phone storage που από 1.65GB θα γίνει 205MB. Εννοείται ότι ο χώρος του phone storage θα γίνει μετά οριακός, οπότε θα πρέπει να έχετε μιά SD κάρτα εγκατεστημένη, τουλάχιστον 4GB θα έλεγα (επενδύστε και σε μεγαλύτερες αν έχετε σκοπό να το γεμίσετε φωτογραφίες, βίντεο και mp3) και ζητήστε από τις ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος, την κάρτα SD ως προεπιλεγμένο δίσκο εγγραφής. Μπαίνουμε σε recovery και κάνουμε backup. Κάνουμε reboot κανονικά. Κατεβάζουμε το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk από εδώ http://ge.tt/7g5YQ5i/v/0 και το βάζουμε στην SD κάρτα. Κάνουμε εγκατάσταση, το τρέχουμε, δίνουμε δικαιώματα root και διαλέγουμε την επιλογή 2.5GB. Η επιλογή 2.77 δίνει όλη την εσωτερική ROM στο system, δεν αφήνει καθόλου phone storage και ενδέχεται να δημιουργήσει θέματα σε κάποιες εφαρμογές ή και στο ίδιο το σύστημα. Δοκιμάστε με επιφύλαξη και αν έχετε κολλήματα, ξανά στο recovery, restore και ξανά από την αρχή. Αλλιώς την σίγουρη 2.5GB, να μείνουν και 205MB για κάνα ringtone ή background στην phone storage, ώστε να δουλεύουν όλα σωστά ακόμη και χωρίς την SD card (όταν πχ την δουλεύουμε με το καλώδιο στον υπολογιστή). Κάνουμε επανεκκίνηση σε recovery, αν δεν πιάσει και μπουτάρει κανονικά θα μείνει κολλημένο στο σήμα CUBOT στο άσπρο φόντο, αλλά μην πανικοβληθείτε, κλείστε το και ξανανοίξτε το με Power+ Vol+ μέχρι να το πετύχετε. Εναλλακτικά μπορείτε να ζητήσετε επανεκκίνηση σε recovery μέσα από το apk MobileUncle που εγκαταστήσατε για την διαδικασία recovery στην προηγούμενη παράγραφο. Αφού μπείτε στο recovery, ζητάτε factory wipe data/factory reset, μετά advanced-Wipe Dalvik Cache και τέλος από το μενού backup and restore, ζητάτε ένα restore το backup που κάνατε στην αρχή της διαδικασίας. Μόλις τελειώσει κάνετε επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι με την νέα system rom στο 2.46GB, όπως μπορείτε να δείτε στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος. Αν τα 205MB της phone storage δεν εμφανίζονται, κάντε σύνδεση με καλώδιο με το pc, οπότε τα windows θα ζητήσουν να φορμάρουν τον δίσκο, πατήστε format όπως είναι χωρίς να αλλάξετε παραμέτρους στην διαδικασία και κατόπιν κάντε επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

 

Εδώ τελειώνει το βασικό modding του τηλεφώνου. Ένα ακόμη βήμα που μπορείτε να κάνετε, είναι να κατεβάσετε το apk faster GPS από το google play και να δηλώσετε Europe-Greece, ώστε οι δορυφόροι να κλειδώσουν σε μισό λεπτό την πρώτη φορά που θα ανοίξετε το navigator που θα βάλετε. Επίσης, καλό είναι αφού εγκαταστήσετε ότι εφαρμογή και ρύθμιση θέλετε στο τηλέφωνο, να μπείτε μια τελευταία φορά στο recovery και να κάνετε ένα backup όπως είναι τελειωμένο και φορτωμένο το λειτουργικό σας. Έτσι θα έχετε πάντα στην κάρτα SD, ένα restore που θα μπορεί να επαναφέρει το κινητό σας σε πλήρη λειτουργική κατάσταση σε 2-3 λεπτά, ότι και αν συμβεί (πχ corrupt του συστήματος). Το backup αυτό μπορείτε να το πάρετε και στο PC, ώστε να το έχετε και εκεί σε περίπτωση που τα παίξει και η SD, για να μπορείτε να το βάλετε σε άλλη κάρτα και να κάντε restore βρέξει-χιονίσει.

 

Τέλος, μην ευχαριστείτε εμένα, τα παραπάνω τα έμαθα από τον Gestavros, το ιταλικό http://www.androidiani.com , το blog του geekbuying.com και κάνα δυό ακόμα sites. Αν κάποιος δεν νιώθει σίγουρος με αυτές τις διαδικασίες, ας μην τις προσπαθήσει και το κυριώτερο, να μην κατηγορήσει εμένα άμα του μείνει το κινητό στο χέρι. Οδηγίες από το internet μάζεψα και ενδέχεται κάτι να μην δουλέψει όπως πρέπει και να μείνετε χωρίς κινητό. Δικό σας το ρίσκο, όπως το πήρα και εγώ που έκανα τα παραπάνω πριν 5-6 ώρες και ήμουνα με την ψυχή στο στόμα κάθε που έκανα επανεκκίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά Asterisd.

 

Για να βοηθίσω λίγο παράπάνω στο CWM recovery...

 

Το παρακάτω recovery.img δημιουργήθηκε με MTK Droid Tools 2.4.8 με βάση την νέα rom 0802 (είναι αυτό που χρησιμοποίησα για το flash-αρισμα μου και είναι η αγγλική έκδοση)

 

CWM recovery img

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να εχω on screen controls για το recovery ??? εχω σπασει το power button και δεν μπορω να διαλεξω καμια επιλογη......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να εχω on screen controls για το recovery ??? εχω σπασει το power button και δεν μπορω να διαλεξω καμια επιλογη......

 

Φαντάζομαι πως όχι. Οι επιλογές γίνονται καθαρά με "press button" και εφόσον το cwm φορτώνει πριν ακόμα και από το android το ίδιο το βλέπω πολύ δύσκολο.

 

 

 

-EDiT-

μάλλον βιάστηκα να μιλήσω.... αλλά εν μέρη ήταν σωστό. Λοιπόν στο θέμα. Έψαξα λίγο παραπάνω και είδα ότι οι νέες εκδόσεις CWM είναι touch. Δυστυχώς όμως ακόμα δεν κατάφερα να βρω κάτι για την εγκατάστασή τους σε ΜΤ6589

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να εχω on screen controls για το recovery ??? εχω σπασει το power button και δεν μπορω να διαλεξω καμια επιλογη......

 

Τα Droid Tool έχουν την έκδοση 5.5.0.X που είναι με button nav. Για να περάσεις ένα CWM που να υποστηρίζει touch θα πρέπει να βρεις ένα recovery.img (έστω και από άλλο τηλέφωνο) που να περιέχει την έκδοση αυτή και χρησιμοποιώντας το εργαλείο αυτό

να κάνεις port στο δικό σου stock recovery.img

 

Δεν το έχω δοκιμάσει...

 

Άλλη λύση να περιμένουμε τον rui1 να βγάλει νέα έκδοση των droid tools

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

λοιπον πηρα και εγω αυτο το κινητο,μιας εχω ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο.

οποτε το μόνο που μενει μετα το κινητο και την θηκη που αγορασα ειναι μια καλυτερη μπαταρια.εχω ακουσει για ενα site που εχει μπαταρια που ταιριαζει στο κινητο και ειναι στα 4000mAh. ξερετε ποιο μαγαζι ειναι ? αν οχι εχετε δοκιμασει καποια καλυτερη απο την 2200mAh?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

λοιπον πηρα και εγω αυτο το κινητο,μιας εχω ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο.

οποτε το μόνο που μενει μετα το κινητο και την θηκη που αγορασα ειναι μια καλυτερη μπαταρια.εχω ακουσει για ενα site που εχει μπαταρια που ταιριαζει στο κινητο και ειναι στα 4000mAh. ξερετε ποιο μαγαζι ειναι ? αν οχι εχετε δοκιμασει καποια καλυτερη απο την 2200mAh?

Μην μπεις στον κόπο να ασχοληθείς με μαϊμού μπαταρίες. Μόνο την αυθεντική του κινητού.

Αυτό είναι νομος για όλα τα κινητά, κι εξαιρούνται μόνο οι ακριβές μπαταρίες της Mugenpower

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, το πιό περίπλοκο, το repartitioning της system ROM. Να πάμε δηλαδή το 1GB του system σε 2.5GB, σε βάρος του phone storage που από 1.65GB θα γίνει 205MB. Εννοείται ότι ο χώρος του phone storage θα γίνει μετά οριακός, οπότε θα πρέπει να έχετε μιά SD κάρτα εγκατεστημένη, τουλάχιστον 4GB θα έλεγα (επενδύστε και σε μεγαλύτερες αν έχετε σκοπό να το γεμίσετε φωτογραφίες, βίντεο και mp3) και ζητήστε από τις ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος, την κάρτα SD ως προεπιλεγμένο δίσκο εγγραφής. Μπαίνουμε σε recovery και κάνουμε backup. Κάνουμε reboot κανονικά. Κατεβάζουμε το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk από εδώ http://ge.tt/7g5YQ5i/v/0 και το βάζουμε στην SD κάρτα. Κάνουμε εγκατάσταση, το τρέχουμε, δίνουμε δικαιώματα root και διαλέγουμε την επιλογή 2.5GB. Η επιλογή 2.77 δίνει όλη την εσωτερική ROM στο system, δεν αφήνει καθόλου phone storage και ενδέχεται να δημιουργήσει θέματα σε κάποιες εφαρμογές ή και στο ίδιο το σύστημα. Δοκιμάστε με επιφύλαξη και αν έχετε κολλήματα, ξανά στο recovery, restore και ξανά από την αρχή. Αλλιώς την σίγουρη 2.5GB, να μείνουν και 205MB για κάνα ringtone ή background στην phone storage, ώστε να δουλεύουν όλα σωστά ακόμη και χωρίς την SD card (όταν πχ την δουλεύουμε με το καλώδιο στον υπολογιστή). Κάνουμε επανεκκίνηση σε recovery, αν δεν πιάσει και μπουτάρει κανονικά θα μείνει κολλημένο στο σήμα CUBOT στο άσπρο φόντο, αλλά μην πανικοβληθείτε, κλείστε το και ξανανοίξτε το με Power+ Vol+ μέχρι να το πετύχετε. Εναλλακτικά μπορείτε να ζητήσετε επανεκκίνηση σε recovery μέσα από το apk MobileUncle που εγκαταστήσατε για την διαδικασία recovery στην προηγούμενη παράγραφο. Αφού μπείτε στο recovery, ζητάτε factory wipe data/factory reset, μετά advanced-Wipe Dalvik Cache και τέλος από το μενού backup and restore, ζητάτε ένα restore το backup που κάνατε στην αρχή της διαδικασίας. Μόλις τελειώσει κάνετε επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι με την νέα system rom στο 2.46GB, όπως μπορείτε να δείτε στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος. Αν τα 205MB της phone storage δεν εμφανίζονται, κάντε σύνδεση με καλώδιο με το pc, οπότε τα windows θα ζητήσουν να φορμάρουν τον δίσκο, πατήστε format όπως είναι χωρίς να αλλάξετε παραμέτρους στην διαδικασία και κατόπιν κάντε επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

 

Τέλος, μην ευχαριστείτε εμένα, τα παραπάνω τα έμαθα από τον Gestavros, το ιταλικό http://www.androidiani.com , το blog του geekbuying.com και κάνα δυό ακόμα sites. Αν κάποιος δεν νιώθει σίγουρος με αυτές τις διαδικασίες, ας μην τις προσπαθήσει και το κυριώτερο, να μην κατηγορήσει εμένα άμα του μείνει το κινητό στο χέρι. Οδηγίες από το internet μάζεψα και ενδέχεται κάτι να μην δουλέψει όπως πρέπει και να μείνετε χωρίς κινητό. Δικό σας το ρίσκο, όπως το πήρα και εγώ που έκανα τα παραπάνω πριν 5-6 ώρες και ήμουνα με την ψυχή στο στόμα κάθε που έκανα επανεκκίνηση...

Καλημερα, εχω γραψει εναν οδηγο για το repartitioning με meteos-mtk6589 ειναι εδω πιστευω οτι για να μην εχουμε προβληματα ειναι συμαντικο το βημα 10.

 

Σταυρος = εγγυηση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...