Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Galaxy Note

 

Oι καλύτερες (!) :happy:

 

http://s22.postimg.org/amge8uyst/Screenshot_2013_08_09_17_03_12.jpg http://s22.postimg.org/4mx8iy3e5/2013_08_09_17_05_46.jpg

 

 

3+ ημέρες (+νύκτα με flight mode) με 6 ώρες οθόνη σε κανένα android επιδόσεων δεν έχω δει. Και μιλάμε για αυτονομία σε τηλ με οθονάρα!

 

ΥΓ. συνδέθηκε μόνο 3-4 λεπτά συνολικά στον Η/Υ για κάποια δουλειά και φόρτισε ελάχιστα. (ούτε 0.5% πιστεύω)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.Ψαχνω βοηθεια στην επιλογη αξιοπιστης μπαταριας μιας και θεωρω πως η εργοστασιακη χριζει αλλαγης γιατι μου βγαζει 1.5 μερα με το ζορι με σχετικα χαλαρη χρηση.

 

Γλυκοκοιτάζω την Anker που εχει ενα 10αρικο απο ebay.

 

Εχει να δοκιμασει κανεις καποια συγκεκριμένη που να εμεινε ευχαριστημενος? Μιλαω παντα στο ιδιο μεγεθος με την εργοστασιακη..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Ψαχνω βοηθεια στην επιλογη αξιοπιστης μπαταριας μιας και θεωρω πως η εργοστασιακη χριζει αλλαγης γιατι μου βγαζει 1.5 μερα με το ζορι με σχετικα χαλαρη χρηση.

 

Γλυκοκοιτάζω την Anker που εχει ενα 10αρικο απο ebay.

 

Εχει να δοκιμασει κανεις καποια συγκεκριμένη που να εμεινε ευχαριστημενος? Μιλαω παντα στο ιδιο μεγεθος με την εργοστασιακη..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγώ θα έπαιρνα την εργοστασιακή πάλι. Το eBay στις μπαταρίες είναι αναξιόπιστο ειδικά όταν πωλητές είναι κινέζοι. Όχι ότι οι άγγλοι πάνε πίσω. Πέφτουν μπόλικα βαφτίσια.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχεις ?

 

Mε χαλαρη χρηση το εχω δει και 3μερο.....

12/12 το πηρα..Αρα το εχω ενα 8μηνο γεματο..

Το θεμα ειναι αυτες που εχει στο σκρουτζ ειναι original η ειναι κοπιες..

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/cc3ef1c1c4af4214b2e976854702d925/productinfo.aspx αυτη για παράδειγμα τι λετε ειναι οντως original?

Edited by kyriasgr87
Link to comment
Share on other sites

12/12 το πηρα..Αρα το εχω ενα 8μηνο γεματο..

Το θεμα ειναι αυτες που εχει στο σκρουτζ ειναι original η ειναι κοπιες..

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/cc3ef1c1c4af4214b2e976854702d925/productinfo.aspx αυτη για παράδειγμα τι λετε ειναι οντως original?

 

Και στο 8μηνο σου επεσε η μπαταρια?

Αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να μου πεις τι χρηση της εκανες?

 

Παντως και εγω συμφωνω να παρεις original μπαταρια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Galaxy Note

 

Oι καλύτερες (!) :happy:

 

http://s22.postimg.org/amge8uyst/Screenshot_2013_08_09_17_03_12.jpg http://s22.postimg.org/4mx8iy3e5/2013_08_09_17_05_46.jpg

 

 

3+ ημέρες (+νύκτα με flight mode) με 6 ώρες οθόνη σε κανένα android επιδόσεων δεν έχω δει. Και μιλάμε για αυτονομία σε τηλ με οθονάρα!

 

ΥΓ. συνδέθηκε μόνο 3-4 λεπτά συνολικά στον Η/Υ για κάποια δουλειά και φόρτισε ελάχιστα. (ούτε 0.5% πιστεύω)

Σε τι χάλασες τόσες ώρες ανοικτή οθόνη? γιατί δεν έχει ούτε καν το ιντερνετ ότι σπατάλησε μπαταρία. Μονο ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κολλάει και βγάζει μονο του συστηματος και κάνα 2 εφαρμογές.... Τουλαχιστον σε εμένα αυτό γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι χάλασες τόσες ώρες ανοικτή οθόνη? γιατί δεν έχει ούτε καν το ιντερνετ ότι σπατάλησε μπαταρία. Μονο ραδιόφωνο.

 

Ιντερνετ μέσω WiFi, photo-shoot, sms, ομιλία με ανοικτή ακρόαση.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@kyriasgr87: Όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω. Να πάρεις εργοστασιακή μπαταρία από επώνυμο μαγαζί (όχι από eBay). Οι μπαταρίες είναι ευαίσθητα στοιχεία και δεν αξίζει να το ρισκάρουμε με μπαταρίες αμφιβόλου ποιότητας τρίτων κατασκευαστών και από πλανόδιους...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

παντως η anker που εχω παρει (2 τεμαχια) κραταει περισσότερο από την μαμά.

Και γενικά σε όλες τις τελευταίες συσκευές που είχα πάντα παίρνω ένα σετακι ανκερ(2 μπαταριες συν φορτιστη τοιχου) και όλες κρατάν περισσότερο από τις μαμά.

έξω τις πήρα απ αμαζον κάπου 20 ευρω όλο το σετ

Link to comment
Share on other sites

Και στο 8μηνο σου επεσε η μπαταρια?

Αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να μου πεις τι χρηση της εκανες?

 

Παντως και εγω συμφωνω να παρεις original μπαταρια.

Κοιτα το κινητο το εχω μονο για ιντερνετ.αρα ολη την ημερα ειναι γυρισμενο σε 2G και μονο οταν μπαινω το γυρναω 3g.Παντα ολα ειναι κλειστά πχ gps wifi sync κτλπ.

 

Παντως το κινητο απο οτι φαίνεται οταν ειναι σε αδράνεια αντε να χασει κανα 2% στο 3ωρο.απαξ και το πιασω στα χερια μου κλαψτα..

 

 

Ενημερωτικα εχω 22 % τωρα που μιλάμε τα στατιστικά βτης μπαταριας λένε 23 ωρες κτλπ με οθονη να καταναλώνει το μεγιστο (5ωρες λειτουργιας) και chrome να ακολουθεί με (1 μιση ωρα λειτουργιας)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το κινητο το εχω μονο για ιντερνετ.αρα ολη την ημερα ειναι γυρισμενο σε 2G και μονο οταν μπαινω το γυρναω 3g.Παντα ολα ειναι κλειστά πχ gps wifi sync κτλπ.

 

Παντως το κινητο απο οτι φαίνεται οταν ειναι σε αδράνεια αντε να χασει κανα 2% στο 3ωρο.απαξ και το πιασω στα χερια μου κλαψτα..

 

 

Ενημερωτικα εχω 22 % τωρα που μιλάμε τα στατιστικά βτης μπαταριας λένε 23 ωρες κτλπ με οθονη να καταναλώνει το μεγιστο (5ωρες λειτουργιας) και chrome να ακολουθεί με (1 μιση ωρα λειτουργιας)

 

Μια χαρα μου φαινεται η μπαταρια σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου με 4G και συγχρονισμους ολα on εκτος απο το GPS με βγαζει 1 μερα και 23 ωρες περιπου.

 

οποτε μια χαρα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια με το ζορι βγαζει την μερα.απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδυ παει 10% με ολα ανοιχτα.και δεν μπορω να πω οτι εχω πολλες εφαρμογες.μονο αυτες που χρησιμοποιω.
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για μπαταρίες μετά από 3μισή ώρες ναβιγκον και 1μισή ώρα ίντερνετ είναι με 40%.Με κάτι τέτοιο σε αιφον θα έψαχνα φορτιστή πριν μια ώρα..
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είμαι Αγγλία που δεν έχω σήμα στη δουλειά και το βάζω fight mode, μου βγάζει 3 μέρες άνετα. Τώρα που έχω έρθει Ελλάδα διακοπές και το σκίζω, βγάζει μια μέρα με 3g, Wi-Fi ανοιχτά, foul φωτεινότητα, χάλια σήμα κλπ. Πχ τώρα με 3.5h οθόνη είναι 40%. Οπότε άνετα η μέρα.

 

Σημασία έχει ότι ακόμα και με φουλ χρήση βγάζει τη μέρα. Αν δω ότι είμαι 15% και έχω ώρα για το σπίτι, το αφήνω να ξεκουραστεί και το χρησιμοποιώ μόνο αν είναι ανάγκη.

 

Και εννοείται ότι δεν κλείνω 3g, συχρονισμους κλπ ποτέ.

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδιά. Επειδή τις περισσότερες ώρες ειμαι εκτος σπιτιού θα ηθελα να ρωτησω:

Πρεπει να φορτιζουμε την μπαταρια αποκλειστικά με τον δικό του φορτιστή ή μπορουμε και με αλλους (μιλώ και για το αυτοκινητο)

Πχ μπορω να χρησιμοποιησω αυτον που ειχα στο sole.

Κάνω ζημιά στην μπαταρία;

Δεν με νοιάζει αν κανει περισσότερη ώρα;

 

Πρώτη εμπειρια μπαταριας: Από σήμερα το πρωι στο 43 % με 4 1/2 οθονη, κανα μισάωρο ιντερνετ, αλλο τόσο παιχνίδια, wifi αρκετο και ελάχιστες κλήσεις.

 

Δεν ειμαι root.

Ποια εφαρμογη να βαλω για περισσότερη εξοικονομηση μπαταριας

Αυτό: Greenified - Save your Battery κάνει τιποτα

Νομιζω οτι κανει και για μη root συσκευες που χρειαζεται το πληρες greenify; Σωστα;

 

Ευχαριστω

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδιά. Επειδή τις περισσότερες ώρες ειμαι εκτος σπιτιού θα ηθελα να ρωτησω:

Πρεπει να φορτιζουμε την μπαταρια αποκλειστικά με τον δικό του φορτιστή ή μπορουμε και με αλλους (μιλώ και για το αυτοκινητο)

Πχ μπορω να χρησιμοποιησω αυτον που ειχα στο sole.

Κάνω ζημιά στην μπαταρία;

Δεν με νοιάζει αν κανει περισσότερη ώρα;

 

Πρώτη εμπειρια μπαταριας: Από σήμερα το πρωι στο 43 % με 4 1/2 οθονη, κανα μισάωρο ιντερνετ, αλλο τόσο παιχνίδια, wifi αρκετο και ελάχιστες κλήσεις.

 

Δεν ειμαι root.

Ποια εφαρμογη να βαλω για περισσότερη εξοικονομηση μπαταριας

Αυτό: Greenified - Save your Battery κάνει τιποτα

Νομιζω οτι κανει και για μη root συσκευες που χρειαζεται το πληρες greenify; Σωστα;

 

Ευχαριστω

 

Φορτιζεις κανονικά και με αλλους φορτιστες. Απλα έχε υπόψη σου οτι με 500mah (θύρα USB σε υπολογιστή και οι περισσοτεροι αυτοκινήτου) θέλει περίπου ενα 8ωρο παρα για πλήρη φόρτιση. Αν εχεις 1Α τοτε θα παιρνει αρκετά. Αν δουλευει η οθόνη και φορτιζεις απο 500mah απλα δεν θα πέφτει και θα παιρνει πολύ λίγο.

 

Για εξοικονομιση μπαταρίας μην πολυκουραζεσαι. Είναι πολύ μικρό το κερδος πιστεύω. Απλα βαλε κανενα για να εχεις μια εικονα μηπως σκαλωνει καμια εφαρμογη και σου τρωει μπαταρια. Καλυτερα να μπορέσεις να τον βάλεις κάνα 20λεπτο το πρωι στον δικο του και θα είσαι οκ απο το να εχεις το άγχος κλείσε το ενα κλείσε το άλλο.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εχω έρθει διακοπές Ελλάδα και έφερα ένα άλλο φορτιστή γιατί ο δικός του ήθελε ανταπτορα και κάνει άπειρη ώρα να φορτίσει. Χτες βράδυ το έβαλα με 10% και μετά από 5 ώρες είχε πάει 60%. Ο φορτιστής νομίζω 500 αρης είναι...
Link to comment
Share on other sites

Φορτιζεις κανονικά και με αλλους φορτιστες. Απλα έχε υπόψη σου οτι με 500mah (θύρα USB σε υπολογιστή και οι περισσοτεροι αυτοκινήτου) θέλει περίπου ενα 8ωρο παρα για πλήρη φόρτιση. Αν εχεις 1Α τοτε θα παιρνει αρκετά. Αν δουλευει η οθόνη και φορτιζεις απο 500mah απλα δεν θα πέφτει και θα παιρνει πολύ λίγο.

 

Για εξοικονομιση μπαταρίας μην πολυκουραζεσαι. Είναι πολύ μικρό το κερδος πιστεύω. Απλα βαλε κανενα για να εχεις μια εικονα μηπως σκαλωνει καμια εφαρμογη και σου τρωει μπαταρια. Καλυτερα να μπορέσεις να τον βάλεις κάνα 20λεπτο το πρωι στον δικο του και θα είσαι οκ απο το να εχεις το άγχος κλείσε το ενα κλείσε το άλλο.

 

Σε ευχαριστω απλα είμαι στις πρωτες φορτισεις και θελω να γινουν σωστα (πληρης φορτιση και αποφορτιση)

Για κανενα προγραμμα κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω έρθει διακοπές Ελλάδα και έφερα ένα άλλο φορτιστή γιατί ο δικός του ήθελε ανταπτορα και κάνει άπειρη ώρα να φορτίσει. Χτες βράδυ το έβαλα με 10% και μετά από 5 ώρες είχε πάει 60%. Ο φορτιστής νομίζω 500 αρης είναι...

Εμένα από 10% στο 100% φορτισε με τον δικό του πάντα φορτιστή σε 2,5 ώρες. Μικρός στο μάτι αλλά είναι δυνατός.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...