Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Κριμα, το σκεφτομουν να παρω δευτερη μπαταρια, θα σε εξυπηρετουσα, δυστυχως δεν αγορασα.

 

Δε πειράζει, ελπίζω να δείξουν επαγγελματισμό και να τη στείλουν με γρηγορότερο τρόπο.

 

By the way... όταν σήκωσα το κινητό λέω πολύ ελαφρύ, γιατί αν θυμάσαι ανησυχούσα μην είναι μισό κιλό και όταν δεν είδα την μπαταρία στο κουτί η πρώτη σκέψη ήταν... πούπουλο το κινητό... loool

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε πειράζει, ελπίζω να δείξουν επαγγελματισμό και να τη στείλουν με γρηγορότερο τρόπο.

Τους εστειλες μηνυμα;

 

Ειναι και δυσκολη περιπτωση, θα πρεπει να επιμεινεις και να τους φωναξεις, απειλησε τους με paypal claim.

Παντως παρε και μια δευτερη απο το site που σου εδειξα, φτηνη ειναι, δεν εχεις να χασεις και τιποτα. Καβαντζωνεσαι και στην περιπτωση που εχεις τρεχαματα με αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτά τους έστειλα:

 

1ο Μήνυμα όταν άνοιξα το κουτί: You sent me a phone without BATTERRY!!! How can you sent a phone with no BATTERY???

 

2o Μήνυμα όταν ηρέμησα:

 

"Since I am more calm now I am sending you a second message with more details. Today I received my phone but there was no battery in the box! My thought of what may happened is that I asked Greek to be installed, so maybe your technician forgot to place it back in the box. You can understand my disappointment and my anger about that! I was waiting this phone for 15days and when it is here I can't use it!!! To send me the missing battery as soon as possible by the fastest way available is the less you can do! I am waiting for your reply.

 

Thanks a lot. "

 

Σχετικά με το paypal claim θα κάνω για το ποσό που χρεώνουν τη μπαταρία στο site τους. Επίσης ίσως ζητήσω από έναν πωλητή κινέζο απο το ebay να στείλει και αυτός κανένα μήνυμα ότι είμαι αξιόπιστος πελάτης. Αυτός μου είχε κάνει refund, μήνες μετά ήρθε το πραγματάκι και του γύρισα τα λεφτά και είχε στείλει ότι εντυπωσιάστηκε....

 

Τώρα για το site αυτό παίζει να είναι και από την ίδια εταιρία, είναι ολόιδια η δομή στα login. Τέλος πήγα να πάρω και δε μου τα έστελνε και στο τέλος έπεσε. Τώρα δε μπαίνει.

Edited by christosc
Link to comment
Share on other sites

Eδω μπαινει κανονικα παντως, μηπως επεσες πανω σε τιποτα κουλο downtime?

 

Ακρη θα βγαλεις, στη χειροτερη να πληρωσεις και 3-4-5€ και να αγορασεις αλλη.

 

Αλλα ειναι μεγαλη ηττα, να περιμενεις κινητο 20 μερες και να γινεται αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειναι μεγαλη ηττα, να περιμενεις κινητο 20 μερες και να γινεται αυτο το πραγμα.

 

Πες την αλήθεια... ΒΑΛΤΟΣ ΕΙΣΑΙ??? :p:p:p:p

 

 

Eλα, νταξ, αν αισθανεται κανενας μοναξια, εχει 2-3 τηλεφωνα να παρει

 

Θα αρχίσω τα τηλέφωνα να λέω τον πόνο μου... ΛΟΟΛ

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Φιλε christosc, ενταξει, ενα αξιοπιστο μαγαζι που τουλαχιστον εδω μεσα εχουν τιμησει διψηφιος (μην πω τριψηφιος) αριθμος μελων, εκανε ενα λαθος.

Οκ, σε καταλαβαινουμε, αλλα μην κανεις συνεχομενα post. Υπαρχει το κουμπακι edit. :)

 

Καλη υπομονη.

PS: Το κινητο ειναι πουπουλο ΧΩΡΙΣ τη μπαταρια, με αυτη δε θα το ελεγα :p

PS#2: Εκφρασεις οπως "τα ζωα" και "εμεινα με το πουλι στο χερι", δεν σε τιμουν. :)

Link to comment
Share on other sites

PS#2: Εκφρασεις οπως "τα ζωα" και "εμεινα με το πουλι στο χερι", δεν σε τιμουν. :)

 

Έχεις δίκιο GeorgeManim αλλά πάνω στα νεύρα μου τα έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω στη θεση του φιλου μας παραπανω (christosc) δεν ξερω τι θακανα...

:kill::shoot::rocket:

Εννοω οσον αφορα τον εκνευρισμο μου, οχι οσον αφορα το minideal, εκει μονο να γκρινιαξεις, να απαιτησεις και να απειλησεις μπορεις..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορουσες να κανεις κατι αλλο απο το να ζητησεις μπαταρια. Δυστυχως ή ευτυχως, πολυ δυσκολα μπορεις να αποδειξεις οτι δεν ειχε μπαταρια μεσα, κοινως οτι δεν εισαι ελεφαντας και επαφίεται στην καλη θεληση του μαγαζιου για εναν ευχαριστημενο πελατη να στειλει (με δικα του εξοδα) μια μπαταρια...

 

Αλλα ενταξει, αφου το ξερουμε οτι τα ανοιγουν για να βαλουν ελληνικα (και για τυπικο τεστ, μιας και ΔΕΝ περνανε τεστ στο εργοστασιο τωρα πια), οποτε καποια στιγμη θα γινοταν καποιο λαθος.

 

By the way, το κινητο μου εχει κλεισει 2,5 μερες (με σχετικα λιγη χρηση: μερικες κλησεις, καμποσα μηνυματα και αρκετες ωρες wifi-standby) και η μπαταρια βρισκεται ακομα στο 53%!

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και αύριο να το έχεις. Εμένα από το αεροδρόμιο μέχρι την παράδοση έκανε 1 εργάσιμη.

 

Σχετικά με το δικό μου θέμα που τόσο σας έπρηξα, καταρχάς συγγνώμη για το spamming και κατά δεύτερον είπαν θα μου στείλουν μπαταρία. Ευχαριστώ και τον nikchris για τις συμβουλές του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και αύριο να το έχεις. Εμένα από το αεροδρόμιο μέχρι την παράδοση έκανε 1 εργάσιμη.

 

Σχετικά με το δικό μου θέμα που τόσο σας έπρηξα, καταρχάς συγγνώμη για το spamming και κατά δεύτερον είπαν θα μου στείλουν μπαταρία. Ευχαριστώ και τον nikchris για τις συμβουλές του.

 

Ειδες, τελος καλο ολα καλα. Απλα λιγο υπομονη. :)

 

Εμφανίστηκε και εμένα στο αεροδρόμιο. Ελπίζω να παραλάβω μέχρι Παρασκευή και να γράψω εντυπώσεις.

 

Παρακολουθα το tracking. Εμενα (απο Minideal παντα), τη μια φορα το ειχα σε 2 εργασιμες στα χερια μου, την αλλη σε 4 γιατι το κρατησαν 2 (προφανως για ελεγχο) στο αεροδρομιο.

 

 

Ετοιμαζω reviewδάκι τωρα που κλεισαμε 2 φορτισεις με πληρεις εντυπωσεις. :)

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μια και μιλάτε για κινητά εξωτερικού και αποστολές στην Ελλάδα.

Έχω βάλει κι εγώ στο μάτι ένα "JiaYu G3s Quad Core 1.2GHz Gorilla Glass Dual Sim 4.5 inch HD IPS Android4.2" από το etotalk κι έχω άρκετούς ενδιασμούς:

 

1. από μάρκα αξίζει τον κόπο? δεν είναι μεν γνωστή, αλλά είναι αξιόπιστο το κινητό? φαίνεται κινητό πολύ καλό, με αρκετά χαρακτηριστικά, λέει και gorilla glass... έχω ένα φίλο που μου λέει να πάρω πιο γνωστό brand (lenovo, thl, hawuei ή άλλο) για να έχει σέρβις στην Ελλάδα. Τι με συμβουλεύετε σε αυτό;

 

2. αυτό με τα τελωνεία που λέτε με τρομάζει λίγο, στο etotalk έχει επιλογές αποστολής / κόστος ανά συσκευή

EMS: Normally takes 10 to 15 business days. US$ 39.00

DHL Direct Ship: Normally takes 3 to 7 business days US$ 34.00

SG post: Normally takes 25 to 45 business days US$ 25.00

RU Express: Normally takes 15 to 25 business days US$ 200.00

 

τι είναι τελικά πιο ασφαλές για να μη σταματήσει στο τελωνείο?

 

3. εγώ που θέλω να φέρω 2 συσκευές είναι διπλάσιο το κόστος της αποστολής, αξίζει λοιπόν να πάρω ένα τηλέφωνο που κοστίζει 215$ (μαζί με ακουστικά, και etotalkmod για να προσαρμοσουν το λογισμικό) + τα έξοδα μεταφοράς+ πιθανό ρίσκο τελωνείο+ ρίσκο για μη υποστήριξη με service στην Ελλάδα ? Να το κάνω ή όχι?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία και είμαι στα όρια αν πρέπει να το κάνω ή τελικά να πάρω κάτι από Ελλάδα στην ίδια τιμή με πολύ μικρότερες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ

:D

Edited by Einstein69
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μια και μιλάτε για κινητά εξωτερικού και αποστολές στην Ελλάδα.

Έχω βάλει κι εγώ στο μάτι ένα "JiaYu G3s Quad Core 1.2GHz Gorilla Glass Dual Sim 4.5 inch HD IPS Android4.2" από το etotalk κι έχω άρκετούς ενδιασμούς:

 

1. από μάρκα αξίζει τον κόπο? δεν είναι μεν γνωστή, αλλά είναι αξιόπιστο το κινητό? φαίνεται κινητό πολύ καλό, με αρκετά χαρακτηριστικά, λέει και gorilla glass... έχω ένα φίλο που μου λέει να πάρω πιο γνωστό brand (lenovo, thl, hawuei ή άλλο) για να έχει σέρβις στην Ελλάδα. Τι με συμβουλεύετε σε αυτό;

 

Oτι παρεις απο Κινα δεν εχει σερβις Ελλαδα. Αν ηταν ετσι, ολοι Κινα θα παιρνανε.

 

Προσωπικα εγω πηρα απο merimobiles.com και ηρθε ωραια και χωρις προβλημα.

Δες το βιντεακι που εχω κανει με το κινητο.

http://www.youtube.com/watch?v=KwkbmdH-NOU

 

Παρτο σε γκρι, ειναι πολυ καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μια και μιλάτε για κινητά εξωτερικού και αποστολές στην Ελλάδα.

Έχω βάλει κι εγώ στο μάτι ένα "JiaYu G3s Quad Core 1.2GHz Gorilla Glass Dual Sim 4.5 inch HD IPS Android4.2" από το etotalk κι έχω άρκετούς ενδιασμούς:

 

1. από μάρκα αξίζει τον κόπο? δεν είναι μεν γνωστή, αλλά είναι αξιόπιστο το κινητό? φαίνεται κινητό πολύ καλό, με αρκετά χαρακτηριστικά, λέει και gorilla glass... έχω ένα φίλο που μου λέει να πάρω πιο γνωστό brand (lenovo, thl, hawuei ή άλλο) για να έχει σέρβις στην Ελλάδα. Τι με συμβουλεύετε σε αυτό;

 

2. αυτό με τα τελωνεία που λέτε με τρομάζει λίγο, στο etotalk έχει επιλογές αποστολής / κόστος ανά συσκευή

EMS: Normally takes 10 to 15 business days. US$ 39.00

DHL Direct Ship: Normally takes 3 to 7 business days US$ 34.00

SG post: Normally takes 25 to 45 business days US$ 25.00

RU Express: Normally takes 15 to 25 business days US$ 200.00

 

τι είναι τελικά πιο ασφαλές για να μη σταματήσει στο τελωνείο?

 

3. εγώ που θέλω να φέρω 2 συσκευές είναι διπλάσιο το κόστος της αποστολής, αξίζει λοιπόν να πάρω ένα τηλέφωνο που κοστίζει 215$ (μαζί με ακουστικά, και etotalkmod για να προσαρμοσουν το λογισμικό) + τα έξοδα μεταφοράς+ πιθανό ρίσκο τελωνείο+ ρίσκο για μη υποστήριξη με service στην Ελλάδα ? Να το κάνω ή όχι?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία και είμαι στα όρια αν πρέπει να το κάνω ή τελικά να πάρω κάτι από Ελλάδα στην ίδια τιμή με πολύ μικρότερες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ

:D

1) Η μαρκα θεωρειται καλη και το μοντελο φαινεται οτι δουλευει χωρις προβληματα.

Κινεζικα σερβις γιοκ στην Ελλαδα. Γενικα, αν παθει κατι και το εχεις αγορασει απο αξιοπιστο μαγαζι, θα βγαλεις καποια ακρη.

2) Το etotalk ειναι ακριβο μαγαζι, οι περισσοτεροι εδω πηραν απο αυτο http://www.minideal.net/jiayu-g3s-mtk6589-quad-core-android-4-1-3g-smart-phone-with-4-5-qhd-capacitive-touch-screen.html η σε ασημι.

Το στελνει free με singapore post registered (το δικο μου το ειχα στα χερια μου την 13η μερα απο την ημερα πληρωμης με paypal) η Hong Kong Post registered, μπορεις ομως να επιλεξεις και EMS για πιο γρηγορα, αλλα πληρωνεις. Και τα τρια ειναι ασφαλη, αλλα ομως ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ DHL..

3) Εφ οσον θελεις δυο συσκευες, γνωμη μου ειναι να τις φερεις χωριστα με διαφορα 1-2 ημερων για λογους ευνοητους (το ενα ειναι μικροτερο πακετο και ελαφρυτερο..)

Μην το σκεφτεσαι :rolleyes:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μια και μιλάτε για κινητά εξωτερικού και αποστολές στην Ελλάδα.

Έχω βάλει κι εγώ στο μάτι ένα "JiaYu G3s Quad Core 1.2GHz Gorilla Glass Dual Sim 4.5 inch HD IPS Android4.2" από το etotalk κι έχω άρκετούς ενδιασμούς:

 

1. από μάρκα αξίζει τον κόπο? δεν είναι μεν γνωστή, αλλά είναι αξιόπιστο το κινητό? φαίνεται κινητό πολύ καλό, με αρκετά χαρακτηριστικά, λέει και gorilla glass... έχω ένα φίλο που μου λέει να πάρω πιο γνωστό brand (lenovo, thl, hawuei ή άλλο) για να έχει σέρβις στην Ελλάδα. Τι με συμβουλεύετε σε αυτό;

 

2. αυτό με τα τελωνεία που λέτε με τρομάζει λίγο, στο etotalk έχει επιλογές αποστολής / κόστος ανά συσκευή

EMS: Normally takes 10 to 15 business days. US$ 39.00

DHL Direct Ship: Normally takes 3 to 7 business days US$ 34.00

SG post: Normally takes 25 to 45 business days US$ 25.00

RU Express: Normally takes 15 to 25 business days US$ 200.00

 

τι είναι τελικά πιο ασφαλές για να μη σταματήσει στο τελωνείο?

 

3. εγώ που θέλω να φέρω 2 συσκευές είναι διπλάσιο το κόστος της αποστολής, αξίζει λοιπόν να πάρω ένα τηλέφωνο που κοστίζει 215$ (μαζί με ακουστικά, και etotalkmod για να προσαρμοσουν το λογισμικό) + τα έξοδα μεταφοράς+ πιθανό ρίσκο τελωνείο+ ρίσκο για μη υποστήριξη με service στην Ελλάδα ? Να το κάνω ή όχι?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία και είμαι στα όρια αν πρέπει να το κάνω ή τελικά να πάρω κάτι από Ελλάδα στην ίδια τιμή με πολύ μικρότερες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ

:D

 

1) Μια χαρα ειναι. Κανενα δεν εχει service Ελλαδα. Δες τις διαστασεις πριν, ειναι μεγαλο!

2) Οχι etotalk, παρτο απο Minideal με δωρεαν μεταφορικα και πολυ γρηγορη αποστολη (SG Post). Τιποτα δεν ειναι 100% εγγυημενο, αλλα ΟΧΙ DHL!

3) Καλυτερα κανε 2 παραγγελιες ξεχωριστα, ετσι κι αλλιως δωρεαν ειναι τα μεταφορικα. Παντως εαν δεν εχεις προβλημα να περιμενεις, παρε πρωτα την πρωτη και περιμενε και εαν σου αρεσει παρε και δευτερη.

 

Τις προσεχεις ημερες θα ανεβασω και review παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο χρονο κυκλοφορουσα με Iphone 4 ταλαιπωρημενο και Lumia 900 (οληρωμενα απο την εταιρία) λογω 2 sim, μιας Ελληνικής και μιας εξωτερικου. Μια και το iphone δεν ηταν στα πολυ καλα του και ειχα βαρεθει να κυκλοφορω ως πιστολερο ζωσμενος με τα κινητα και αφου δοκιμασα ενα δικαρτο sony το οποιο δεν αντεχε να κανει ουτε τα βασικα και θεωρωντας οτι οι τιμες των αντιστοιχων προδιαγραφων γνωστων κινητων ειναι χυδαιες, ειπα να δοκιμασω την κινεζιά.

 

155 eur και 7 εργάσιμες αργοτερα με Singapore post το ειχα, πλαστικουρα και ογκωδες, αλλα οχι περισσοτερο απο το Lumia οποτε δεν με πειραζει. Μια χαρα ειναι, το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν παιζει το Navigon, αν και δεν το χω ψαξει. Και το Tom tom μου φαινεται οτι αν και λειτουργει δουλευει στο περιπου. Δεν εχω χρονο να ασχοληθω ακομα περισσοτερο με το GPS προβλημα.

 

Αν διαχειριστει σωστα την εναλλαγη data στις 2 sim, θεμα στο οποιο ειχε αποτυχει το Sony, δεν βλεπω κανενα λογο να δωσω περισσοτερα για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

Μάλλον θα το κάνω όπως με συμβουλεύετε, δυο διαφορετικές παραγγελίες για να βεβαιωθώ ότι είμαι οκ με το κινητό.

Θα επανέλθω στις επόμενες μέρες.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθεστε και ασχολείστε με το Navigon όταν το Sygic και Igo είναι σε ίδιο ή καλύτερο επίπεδο και δεν έχουν τα θέματα που έχει το Navigon.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθεστε και ασχολείστε με το Navigon όταν το Sygic και Igo είναι σε ίδιο ή καλύτερο επίπεδο και δεν έχουν τα θέματα που έχει το Navigon.

 

όντως !!!! τι ασχολείστε με το Navigon, ειναι χάσιμο χρόνου :mad:

και το Sygic και το Igo δουλευουν περίφημα, χωρις κανενα προβλημα και (κατα τη γνώμη μου) ειναι σαφως καλύτερα απο το Navigon

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας μια και μιλάτε για κινητά εξωτερικού και αποστολές στην Ελλάδα.

Έχω βάλει κι εγώ στο μάτι ένα "JiaYu G3s Quad Core 1.2GHz Gorilla Glass Dual Sim 4.5 inch HD IPS Android4.2" από το etotalk κι έχω άρκετούς ενδιασμούς:

 

1. από μάρκα αξίζει τον κόπο? δεν είναι μεν γνωστή, αλλά είναι αξιόπιστο το κινητό? φαίνεται κινητό πολύ καλό, με αρκετά χαρακτηριστικά, λέει και gorilla glass... έχω ένα φίλο που μου λέει να πάρω πιο γνωστό brand (lenovo, thl, hawuei ή άλλο) για να έχει σέρβις στην Ελλάδα. Τι με συμβουλεύετε σε αυτό;

 

2. αυτό με τα τελωνεία που λέτε με τρομάζει λίγο, στο etotalk έχει επιλογές αποστολής / κόστος ανά συσκευή

EMS: Normally takes 10 to 15 business days. US$ 39.00

DHL Direct Ship: Normally takes 3 to 7 business days US$ 34.00

SG post: Normally takes 25 to 45 business days US$ 25.00

RU Express: Normally takes 15 to 25 business days US$ 200.00

 

τι είναι τελικά πιο ασφαλές για να μη σταματήσει στο τελωνείο?

 

3. εγώ που θέλω να φέρω 2 συσκευές είναι διπλάσιο το κόστος της αποστολής, αξίζει λοιπόν να πάρω ένα τηλέφωνο που κοστίζει 215$ (μαζί με ακουστικά, και etotalkmod για να προσαρμοσουν το λογισμικό) + τα έξοδα μεταφοράς+ πιθανό ρίσκο τελωνείο+ ρίσκο για μη υποστήριξη με service στην Ελλάδα ? Να το κάνω ή όχι?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία και είμαι στα όρια αν πρέπει να το κάνω ή τελικά να πάρω κάτι από Ελλάδα στην ίδια τιμή με πολύ μικρότερες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ

:D

 

1. Επειδή ψάχνομαι και εγώ καιρό τώρα, αυτό που έχω διαβάσει είναι πως οι ΖΤΕ, HUAWEI, OPPO, JIAU είναι από τις πιο μεγάλες και γνωστές κινέζικες εταιρείες στον κόσμο. Αλλά από σέρβις στην Ελλάδα γιόκ! Είμαι ανάμεσα στο G3S και στο G4. Ένα από τα κύρια κριτήρια επιλογής μου είναι το Gorilla Glass. Σαφώς και θα πρέπει να έχει καλά specs αλλά θέλω και το γορίλα μου!!:bear: (δεν έβρισκα κάτι σε γορίλα οπότε πάρε μια αρκούδα). Το etotalk όντως είναι λίγο φαρμακείο. Μπορείς να βρεις και άλλα μαγαζιά που στέλνουν δωρεάν. geekbuying, merimobiles, banggood, pandawill κ.α.

 

2. Πρόσφατα με τον κουμπάρο μου πήραμε δύο ταμπλετάκια από το geekbuying. Δωρεάν μεταφορικά, με Singapore Post. (διαφορετικές παραγγελίες, για το λόγο που προείπαν οι φίλοι).

24.06 παραγγελία, 27.06 αποστολή, 09.07 παραλαβή.

Το έστειλαν σε μία σακούλα (σαν σακούλα σκουπιδιών) αλλά ήταν μέσα σε προστατευτική σακούλα με αέρα. Είχαν κολλήσει αυτοκόλλητο που έλεγε Low Price Gift 20$. Οπότε τελωνείο πάπαλα...

 

3. Αφού είναι δωρεάν μεταφορικά θα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα κάνεις 2 παραγγελίες. Άσε που έχω διαβάσει πως τους ζητάς να βάλουν Ελληνικά ή να το κάνουν root και το κινητό έρχεται έτοιμο...

 

ΥΓ: Δεν κουράζεις φιλαράκο... Αυτή είναι η ουσία των φόρουμ... Αλληλοβοήθεια!! ;)

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα κι εγώ την ολοκληρωμένη μου άποψη για το κινητάκι, happy reading και ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι.

 

 

Η συσκευασία είναι πολύ μικρών διαστάσεων, τυπική για τέτοιο κινητό και μπορούμε να βρούμε μόνο τα πολύ βασικά. Αυτά περιλαμβάνουν το εγχειρίδιο εγγύησης στα Κινέζικα, τον φορτιστή, τον αντάπτορα για Ευρωπαϊκες πρίζες, το καλώδιο USB, τη μπαταρία και το κινητό, το οποίο βρίσκεται μέσα σε σακουλάκι και με προεγκατεστημένη την αρχική μεμβράνη, οπότε δεν πρέπει να ανησυχείτε για όλες τις κακουχίες που περνάει στο μακρινό του ταξίδι απ’ την Κίνα. Δεν περιείχε ακουστικά, ωστόσο περιείχε 2 screen protectors και μια απλή θήκη χρώματος... πράσινου, ως δώρα από το κατάστημα minideal.net.

 

 

Το πρώτο πράγμα που με έκανε να ξεχωρίσω το κινητό αυτό από τα υπόλοιπα στην ίδια κατηγορία τιμής είναι το design του. Το χρώμα του είναι ασημί, με φινίρισμα βουρτσισμένου αλουμινίου στο άνω και κάτω μέρος της οθόνης. Το bezel της οθόνης είναι φυσικά μαύρο, αλλά αυτό εκτείνεται όχι μόνο στην πρόσοψη του τηλεφώνου και τα κουμπιά αφής, μα και σε μέρος των πλαϊνών όψεων. Το καπάκι είναι στο ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο σώμα του κινητού. Το υλικό κατασκευής είναι το πλαστικό φυσικά.

 

 

 

Η οθόνη του έχει μέγεθος 4.5”, ανάλυση HD (1280x720), συνεπώς μπορεί να χαρακτηριστεί “Retina”, καθώς έχει πάνω από 300ppi (326 για την ακρίβεια). Μπορεί να αποδώσει 16 εκατομμύρια χρώματα, ενώ οι γωνίες θέασής της κρίνονται εξαιρετικές, πράγμα λογικό λόγω του IPS panel που φοράει. Φυσικά δε θα μπορούσε να λείπει υποστήριξη multitouch 5 σημείων, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως γίνεται αναφορά για χρήση Gorilla Glass! Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είχα την τύχη ακόμη να διαπιστώσω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο…

 

 

Λειτουργίες

Το κινητό έρχεται με τα standard πλέον micro USB 2.0, wifi b/g, Bluetooth, GPS. Διαπιστώθηκε η ομαλότατη και τέλεια λειτουργία αυτών. Το GPS έκανε χωρίς καμία ρύθμιση να βρει δορυφόρους την πρώτη φορά κάτω από 10 λεπτά (όταν άλλα θέλουν μισή ώρα ή και… ώρες) και το κλείδωμα από τότε σε χώρους με καλό σήμα (π.χ. παρ-μπριζ αυτοκινήτου) έρχεται άμεσα.

Επίσης είναι εφοδιασμένο με επιταχυνσιόμετρο 3 αξόνων, μαγνητόμετρο (πυξίδα) 3 αξόνων, gyroscope, αισθητήρα βαρύτητας 3 αξόνων και φυσικά αισθητήρα φωτός και proximity sensor. Όλοι δοκιμάστηκαν και λειτουργούν άψογα σε συνδυασμό με εφαρμογές, όπως ο proximity sensor όταν παίρνουμε τηλέφωνο ή η πυξίδα για αμεσότερη εύρεση κατεύθυνσης στο GPS. Δυστυχώς ο αισθητήρας φωτεινότητας αποδείχτηκε λίγο “δύστροπος”, καθώς είναι σε θέση να ανιχνεύσει μεταβολές του φωτός σε συνθήκες φωτισμού από ένα φυσικά φωτισμένο δωμάτιο και πάνω, δηλαδή λειτουργεί καλά σε συνθήκες υψηλού φωτισμού, όμως από εκεί και κάτω αρνήθηκε να συνεργαστεί. Άρα τα βράδια χωρίς φωτισμό θα πρέπει να χαμηλώνετε μόνοι σας τη φωτεινότητα.

Κατά τ’ άλλα μια χαρά, καλύτερα από τα αναμενόμενα για να είμαι ειλικρινής. Ούτε GPS fix χρειάστηκε, ούτε το wifi κάνει “νερά” σε καμία περίπτωση.

 

 

Eργονομία

Το ηχείο του κινητού είναι αρκετά δυνατό και δεν “μπουκώνει” όσο εύκολα έχουμε δει σε άλλα –ακόμη και επώνυμα- μοντέλα, μη μπορώντας να φτάσει φυσικά άλλες υλοποιήσεις (π.χ. extreme music της Nokia και άλλες με 2 ηχεία). Το σημείο που βρίσκεται όμως (στο πίσω μέρος του κινητού, κάτω δεξιά), το καθιστά αδύναμο εάν το έχουμε πάνω σε υφάσματα, γραφείο κτλ. Δεν πρόκειται για κάτι τραγικό πάντως.

Τα πλήκτρα έντασης βρίσκονται στην δεξιά πλαϊνή όψη της συσκευής, είναι λεπτά μα ικανοποιητικά, το ίδιο και το power button που βρίσκεται στο πάνω μέρος. Να σημειωθεί εδώ πως το κινητό ανταποκρίνεται από το sleep και με το πάτημα των κουμπιών έντασης και όχι μόνο με το κουμπί ενεργοποιήσης.

Η θύρα microUSB βρίσκεται κατά την πεπατημένη κάτω, η θύρα 3.5mm minijack για ακουστικά πάνω, ενώ το κινητό διαθέτει και notification LED RGB, το οποίο μάλιστα είναι αρκετά διακριτικό και δεν ενοχλεί σε καμία περίπτωση. Grats Jiayu for that!

 

 

Software

Στον τομέα του software δεν θα σας απογοητεύσει επίσης το Jiayu G3S. Από το κατάστημα minideal.net μου ήρθε rooted, με περασμένα Ελληνικά στα μενού, φορώντας την 4.2.1 έκδοση του Android, με ό,τι αυτή προσφέρει (customizable lock screen και πολλά πολλά ακόμη). Φυσικά δεν λείπει το Google Play από το firmware, προεγκατεστημένο.

Τα πάντα συνεργάζονται αρμονικά, το κινητό δεν έρχεται φορτωμένο με τόνους bloatware όπως πολλά επώνυμα. Μόνο ένας τροποποιημένος launcher της Jiayu υπάρχει, ένας Task Manager και μία ToDo List…

Η όλη εμπειρία χρήσης είναι πολύ ομαλή (όχι 100% όμως), τα πάντα γίνονται ταχύτατα και δεν υπάρχουν εκνευριστικά κολλήματα. Σε αυτό βοηθάει κατακόρυφα το SoC της MediaTek, συγκεκριμένα το MTK6589. Λεπτομέρειες αμέσως μετά.

 

 

Τεχνικές προδιαγραφές

Αν και έχουν αναφερθεί ήδη πολλές, αξίζει μια ενότητα για τις υπόλοιπες.

Έχουμε να κάνουμε με μια συσκευή με 1GB RAM (αξιοποιήσιμα περί τα 972MB), ενώ η ROM ανέρχεται στα 4GB, από τα οποία έχουμε στη διάθεσή μας ακριβώς 2.5GB για εφαρμογές και τίποτα ως “εσωτερική κάρτα SD”. Αυτό σημαίνει πως για να λειτουργήσει όπως πρέπει το κινητό (π.χ. να βγάλουμε φωτογραφίες, να μεταφέρουμε αρχεία από και προς το PC κτλ), πρέπει να συνδέσουμε κάρτα μνήμης (microSD), έως 32GB επισήμως, μα δεν αποκλείεται να λειτουργούν και μεγαλύτερες.

Ο επεξεργαστής είναι τετραπύρηνος στο 1.2GHz, ωστόσο αρχιτεκτονικής Cortex A7, πράγμα που σημαίνει ότι δεν διεκδικεί δάφνες στις επιδόσεις σε σχέση με άλλα σύνολα, ωστόσο προσφέρει εξαιρετική διαχείριση ενέργειας (περισσότερα γι’ αυτό παρακάτω). Η μονάδα γραφικών είναι η PowerVR SGX 544, δηλαδή ενδεχομένως να υπάρχουν κάποιες μικρές ασυμβατότητες σε 3D παιχνίδια φτιαγμένα για Tegra ή Adreno, αλλά σε γενικές γραμμές αποδίδει αρκετά καλά και δεν υπάρχουν προβλήματα άξια αναφοράς.

Σαν “Κινεζάκι” δε θα μπορούσε να μην έχει υποστήριξη για 2 κάρτες SIM, μάλιστα αμφότερες κανονικού μέγέθους, με τις κατάλληλες επιλογές στο μενού (ποια θα συνδεθεί σε 3G, με ποια θα γίνονται κλήσεις κτλ). Τέλος, υπάρχει και το κλασικό ραδιόφωνο FM.

 

 

Κάμερα

Το Jiayu G3S έρχεται με 2 κάμερες. Στην πίσω όψη βρίσκεται η κύρια κάμερα του, με ανάλυση 8MP (3264x2448 pixels) ή cropped wide 6ΜΡ (3328x1872 pixels). Αναλυτικότερα, οι φωτογραφίες εμφανίζουν f/2.4 και 24bit βάθος χρώματος, ενώ υποστηρίζεται και auto-focus και υπάρχει και LED flash, το οποίο όμως διαχέει πολύ το φως, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί καλά σαν flash, αλλά σαν… φακός. Οι φωτογραφίες στη μέγιστη ανάλυση έχουν μέγεθος περίπου 2.5ΜΒ, είναι αρκετά ζωηρές, ωστόσο λείπει η οξύτητα και η διαύγεια που θα θέλαμε. Σε γενικές γραμμές, είναι αρκετά μέτριες, όπως θα περιμέναμε από ένα τέτοιο κινητό. Η λειτουργία του HDR που υπάρχει, μοιάζει περισσότερο με αποτέλεσμα software επεξεργασίας παρά συνδυασμού 2 εικόνων, ωστόσο παρέχει κάποιο αποτέλεσμα. Σε καλά φωτισμένους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους δε θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα κουνημένων φωτογραφιών, ωστόσο τα πράγματα δυσκολεύουν σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Σε video, αφού επιλέξουμε την λάθος μεταφρασμένα “Λεπτή” ποιότητα στο μενού, για να τραβήξει HD video, παρατηρούμε πως αυτό είναι ασυνήθιστα καλό σε καλά φωτισμένο χώρο, καλύτερο από entry level ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής επίσης HD. Πιο συγκεκριμένα, η ανάλυση είναι 1920x1088, το bitrate στα 19.6mbps, 29 καρέ ανά δευτερόλεπτο με τον ήχο να εγγράφεται ως stereo 24KHz 128kbps. Το τελικό αρχείο βίντεο είναι μορφής mp4.

Η εμπρόσθια κάμερα είναι ανάλυσης 2MP (1600x1200 pixels) με f/2.8 και 24bit βάθος χρώματος. Σε καλά φωτισμένο χώρο τραβάει και αυτή αρκετά ικανοποιητικές φωτογραφίες (μάλιστα με μεγαλύτερη οξύτητα –sharpness- από την κύρια κάμερα), όμως για ικανοποιητικές video κλήσεις θα χρειαστείτε τουλάχιστον κάποιον φωτισμό, αλλιώς θα τα βρει και αυτή αρκετά… σκούρα!

 

 

Μπαταρία-Φορτιστής

Για το τέλος άφησα το καλύτερο, το οποίο δεν είναι άλλο από τη μπαταρία του! Η Jiayu το εξόπλισε με μπαταρία χωρητικότητας 2750MAh. Τι μπορεί να καταφέρει από πλευράς αυτονομίας στην πράξη; Αυτός είναι και ο λόγος που άργησε το παρόν review, για να γίνουν 2 πλήρεις φορτίσεις και να δημιουργηθεί μια εμπεριστατωμένη άποψη.

Με εξαντλητική χρήση (φωτεινότητα στο 100% τις ώρες με ήλιο, GPS 1 ώρα, wifi γύρω στις 10 ώρες, εκ των οποίων αρκετές με αναμμένη την οθόνη, 3d παιχνίδι μερικές ώρες, κάμποσα μηνύματα και μερικές κλήσεις), η μπαταρία χρειάστηκε φόρτιση μόλις το δεύτερο βράδυ!

Με ήπια χρήση (φωτεινότητα στο 60-70%, λίγες κλήσεις και μηνύματα και κάποιες ώρες wifi), η μπαταρία κράτησε 3,5 ολόκληρες ημέρες!

Ο φορτιστής που το συνοδεύει όπως μπορείτε να δείτε είναι του ενός Ampere και καταφέρνει να το φορτίσει από εντελώς άδειο σε 3 ώρες και 5 λεπτά. Για να φθάσει το 90% χρειάζεται 2,5 ώρες φόρτιση.

 

 

Συμπεράσματα

Δεδομένου πως πρόκειται για ένα κινητό που μου κόστισε ακριβώς 148.5€, αλλά δεδομένων και των απαιτήσεων μου από αυτό, θα προσπαθήσω να μην το κρίνω ούτε πολύ αυστηρά –καθώς δεν υπάρχουν κινητά σε αυτή τη κατηγορία τιμής που να το πλησιάζουν σε χαρακτηριστικά στην Ελληνική αγορά-, μα ούτε και πολύ ελαστικά γιατί το περίμενα άψογο.

 

Θετικά:

-Όμορφο φινίρισμα

-Άριστη αυτονομία

-Άψογο Value for Money

 

Αρνητικά:

-Μεγάλο μέγεθος

-Ο αισθητήρας φωτεινότητας δεν λειτουργεί άψογα

-Μέτριες φωτογραφίες

 

Tips:

-Μεταχειριστείτε με προσοχή και ευλάβεια το πίσω καπάκι, τα clips κουμπώματος τσακίζουν εύκολα.

-Μην περάσετε άλλη ROM εάν δεν έχετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα, η stock δεν είναι βαρυφορτωμένη και κάνει άψογα τη δουλειά της.

-Προτείνω ανεπιφύλακτα το κατάστημα minideal.net για την αγορά του, καθώς από τη στιγμή της πληρωμής το είχα στα χέρια μου σε μόλις 13 ημέρες (9 εργάσιμες) και με άψογη εξυπηρέτηση και tracking number.

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βοηθησα!

Οριστε και μερικες ακομα φωτο που δε με αφηνε να ανεβασω στο προηγουμενο post:

 

http://i240.photobucket.com/albums/ff23/GeorgeMan/th_kin2_zps687f3179.jpghttp://i240.photobucket.com/albums/ff23/GeorgeMan/th_kin3_zpsd27f2510.jpghttp://i240.photobucket.com/albums/ff23/GeorgeMan/th_kin10_zps43b7e586.jpg

Η τελευταια δειχνει το πολυ βολικο και ευμεγεθες notification bar :)

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeManim...

 

:respect:

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...