Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:what:

Ενδιαφέρον αυτό που λες για την ντουλάπα. Προσωπικά έχω gree οικιακό 9αρι σειράς Hansol (η ακριβή σειρά) . Βέβαια το χω λίγους μήνες αλλά μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος σε όλους τους τομείς του . Στη σχολή μου έχουμε πολλά gree κλιματιστικά πολλών ετών τα οποία δεν έχουν βγάλει πρόβλημα απο όσο μου είπαν οι καθηγητές μου. Απο άλλους γνωστούς που έχουν κοντά στο χρόνο gree δεν έχω ακούσει παράπονα. Ίσως στις ντουλάπες να μην τα πάει καλά η gree ή έτυχε αυτό το μοντέλο που βγάλαν στην αγορά να είναι προβληματικό απο την κατασκευή του . (Κάτι σαν την nvidia που κάποτε ο επεξεργαστής γραφικών της 8600 για λάπτοπ ήταν από το εργοστάσιο ελλατωματικός λόγο κακού σχεδιασμού σε όλες τις παρτίδες που κυκλοφόρησαν . )

 

Είδα τα μοντέλα της εταιρίας που λές πιο αναλυτικά. Για τα λεφτά τους (υποθέτοντας ότι είναι αξιόπιστα) είναι value for money.

Απο θόρυβο 30 db είναι πολλά συγκριτικά με τα 25 db που έχουν πολλά άλλα κλιματιστικά (για 12 άρι μιλάω) βέβαια μιλάμε για άλλο κόστος .

όπως και η εξωτερική μονάδα στα χαρτιά ειναι λίγο πιο θορυβώδης απο άλλα κλιματιστικά .

Από απόδοση τα hisense δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μέτρια σε καταναλώσεις έως πολύ μέτρια .

 

Συμπέρασμα για μένα:

Αν δεν σε νοιάζει η οικονομία και να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται τότε πας σε hisense (υποθέτοντας παντα ότι είναι αξιόπιστα) μιας και έχουν καλό value for money.

 

Λογικα γιατη δεν εξιγουνται αλλιως τοσες ζημιες.Οταν εννοεις μετρια εως πολυ μετρια σε καταναλωση εννοεις οτι καινε λιγο ρευμα η πολυ οσο για το θορυβο 5db δεν θα κανουν την διαφορα πιστευω η και να κανουν ποσο πια.:worry:

Και η εγγυηση 2 χρονια εχουν ολα απλα 5 για τον συμπιεστη και εμενα μου ειπαν στην αντιπροσοπια οτι αν υπαρχει καπιο προβλημα στον συμπιεστη μετα τα 2 χρονια οτι ζημια παθει θα πληροσω μονο το 50% τα μισα δηλαδη το ιδιο και το εσωτερικο μηχανημα.

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.ο χωρος μου ειναι ο εξης.Σαλονι..(26.76τμ.το οποιο συννενονεται με παιδικο δωματιο επειδη εχω γκρεμισει τον τοιχο οπου το συγκεκριμενο ειναι 8.50 τμ.Αυτα τα δυο ειναι στη σειρα δηλαδη σαλονι και συνεχεια δωματιο ενωμενο με σαλονι…δηλαδη 26.76+8.50τμ.Και μαζι η κουζινα αλλα 9.13 τμ.Οποτε σαλονι και δωματιο μαζι ανοιχτα και ακριβως απεναντι σε σχημα (τ) η κουζινα……ο χωρος δηλαδη ειναι σαν ενα (τ) για ν το εξηγησω…….λοιπον για ολα αυτα τα τετραγωνικα τι χρειαζομαι…εχω μπερδευτει..αν το κανω καλα ειναι 45.97τμ με ταβανι 2.70 και με διπλα τζαμια στα παραθυρα…..α και τριτος οροφος με αλλους δυο απο επανω…αυτη τη στιγμη στο χωρο εχω ενα 12αρι συμβατικο που αποδιδει ελαχιστα…και θα παρει"δρομο"…..τα φωτα σας θα ειμαι καλα με το 60ppa της hitachi η να παω οριακα σε 18αρι…μπερδεμα……..
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για το δωμάτιο του μικρού (5 μηνών) και έπεσα πάνω στο topic, που μάλλον είναι ότι αναλυτικότερο...

Ψάχνω για 9ρι με έμφαση στην ποιότητα του αέρα (φίλτρα;) και με ενδιαφέρει το σκέλος της ψύξης. Από μια πρώτη έρευνα κατέληξα σε Daikin-Mitsubishi (φτηνά έως μεσαία μοντέλα), αλλά διαβάζοντας αρκετές σελίδες πίσω αυτού του topic χαώθηκα...

Είναι τόσες οι πληροφορίες για κάποιο μη ειδικό που δεν ξέρω πως να τις αξιοποιήσω...

Το κλιματιστικό προορίζεται να λειτουργεί τις πολύ ζεστές μέρες, σε πολύ λογικά πλαίσια, για να μην ζορίζεται ο μικρός...

Κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ καλή ποιοτητα αέρα λόγω του μικρού παιδιου,όπως έχει αναφερθεί αν δεν προσεξες, πρεπει να κοιτάξεις μηχανημα βασικα με ιονιστή .Ενα πολύ καλό σε καλή τιμή, πασίγνωστο εδώ μέσα στο φορουμ, φαίνεται δεν το προσεξες είναι το http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html .Αν δεν σου κάνει κοιτάς ακριβότερες επιλογές σε panasonιc και Toshiba.Οι εταιρίες που διαλεξες δεν έχουν ιονοστη στα μηχανήματα τους ,έχουν άλλο τρόπο καθαρισμού αέρα με καλα και μέτρια μηχανηματα στην γκάμα τους.

 

 

καλησπερα και παλι.ο χωρος μου ειναι ο εξης.Σαλονι..(26.76τμ.το οποιο συννενονεται με παιδικο δωματιο επειδη εχω γκρεμισει τον τοιχο οπου το συγκεκριμενο ειναι 8.50 τμ.Αυτα τα δυο ειναι στη σειρα δηλαδη σαλονι και συνεχεια δωματιο ενωμενο με σαλονι…δηλαδη 26.76+8.50τμ.Και μαζι η κουζινα αλλα 9.13 τμ.Οποτε σαλονι και δωματιο μαζι ανοιχτα και ακριβως απεναντι σε σχημα (τ) η κουζινα……ο χωρος δηλαδη ειναι σαν ενα (τ) για ν το εξηγησω…….λοιπον για ολα αυτα τα τετραγωνικα τι χρειαζομαι…εχω μπερδευτει..αν το κανω καλα ειναι 45.97τμ με ταβανι 2.70 και με διπλα τζαμια στα παραθυρα…..α και τριτος οροφος με αλλους δυο απο επανω…αυτη τη στιγμη στο χωρο εχω ενα 12αρι συμβατικο που αποδιδει ελαχιστα…και θα παρει"δρομο"…..τα φωτα σας θα ειμαι καλα με το 60ppa της hitachi η να παω οριακα σε 18αρι…μπερδεμα……..

 

Mην ρωτάς τα ίδια και τα ίδια με άλλα λογια καθε τόσο .:wacko:

Τι απορίες σου οπως είπαμε θα σου πει τεχνικός επιτόπου που γνωρίζει ενα μηχανημα με βαση τον χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ καλή ποιοτητα αέρα λόγω του μικρού παιδιου,όπως έχει αναφερθεί αν δεν προσεξες, πρεπει να κοιτάξεις μηχανημα βασικα με ιονιστή .Ενα πολύ καλό σε καλή τιμή, πασίγνωστο εδώ μέσα στο φορουμ, φαίνεται δεν το προσεξες είναι το http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html .Αν δεν σου κάνει κοιτάς ακριβότερες επιλογές σε panasonιc και Toshiba.Οι εταιρίες που διαλεξες δεν έχουν ιονοστη στα μηχανήματα τους ,έχουν άλλο τρόπο καθαρισμού αέρα με καλα και μέτρια μηχανηματα στην γκάμα τους.

 

 

 

 

Mην ρωτάς τα ίδια και τα ίδια με άλλα λογια καθε τόσο .:wacko:

Τι απορίες σου οπως είπαμε θα σου πει τεχνικός επιτόπου που γνωρίζει ενα μηχανημα με βαση τον χώρο σου.

 

ok sorry για το πρηξιμο.

Link to comment
Share on other sites

@kotopoulos70 Aν ο χώρος σου και οι ανάγκες σου είναι όπως τις έχεις περιγράψει στα μηνύματά σου, το HITACHI θα σε καλύψει. Εδώ στο thread απλά μεταφέρουμε την προσωπική μας εμπειρία από τη χρήση κλιματιστικών και συγκεντρώνουμε γνώση που αλιεύουμε από διάφορες πηγές. Οι όποιες προτάσεις κάνουμε βασίζονται στην κοινή λογική και την εμπειρία που έχει ο καθένας από εμάς. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε και δε θέλουμε να παίξουμε το ρόλο του επαγγελματία ψυκτικού-εγκαταστάτη. Γι'αυτό λοιπόν αν στο μυαλό σου επικρατεί η αμφιβολία και ο προβληματισμός τότε υπάρχουν και οι ειδικοί που μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς.

 

@gsvr Αν το budget σου είναι περιορισμένο τότε ίσως είναι καλύτερο να προτιμήσεις μια λύση από εταιρείες όπως η Panasonic, η Sharp, η Toshiba ή η Hitachi διότι τα low end μοντέλα των Mitsubishi και Daikin δεν έχουν δα και τόσα πολλά να προσφέρουν που να δικαιολογούν την αυξημένη τιμή τους, ειδικά στην περίπτωσή σου που κύριος παράγοντας επιλογής είναι η ποιότητα του παραγόμενου αέρα.

Ενδεικτικά εκτός από το Sharp δες και αυτά:

-Toshiba RAS-B10N3KV2-E/RAS-10N3AV2-E Suzumi Plus http://www.skroutz.gr/s/2614426/Toshiba-RAS-B10N3KV2-E-RAS-10N3AV2-E-Suzumi-Plus.html

-Panasonic CS/CU-UE9PKE http://www.skroutz.gr/s/3344889/Panasonic-CS-CU-UE9PKE.html

-Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW http://www.skroutz.gr/s/3026629/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9PKEW.html

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

garry k & gnt σας ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω, προσανατολιζόμουν στα παρακάτω κυρίως:

 

http://vimaxgr.com/daikin-ftx25jv.html

 

http://vimaxgr.com/product/1143/daikin-atx25jv-arx25jv-siesta.html

 

http://vimaxgr.com/product/1050/mitsubishi-electric-msz-sf25ve.html

 

γενικά δε θέλω να δώσω κραυγαλέα χρήματα για 9ρι, αλλά ούτε και να πάρω κάτι της πλάκας...

 

τώρα γιατί όλοι εκθειάζουν daikin και mitsu (και μάλιστα με αυτή τη σειρά), βγάζουν περισσότερη προμήθεια από αυτά ή για αυτό που ήταν κάποτε;

Link to comment
Share on other sites

Εκθεάζουν τις εταιρίες αυτες γιατί είναι μέσα από τις 5 πρώτες στον κλάδο.Αυτο δεν σημαίνει όμως ότι όλα τα προιόντα τους είναι εξίσου καλά ,ούτε ότι κάνουν όλα για όλες τις ανάγκες.Aυτα που διαλεξες έχουν κλασικο καθαρισμό αερα με το DAIKIN FTX25JV να ξεχωρίζει λόγω καποιων λειτουργιών και κατασκευής.Το Μitsubishi MSZ-SF25VE ειναι πολύ νέο μοντέλο για συμπεράσματα αλλά οι πρώτη εντυπωση είναι ότι έχει νεο μεν σχεδιασμό,αλλά με ρίξιμο ποιοτητας σε σχεση με περσινα για να βγάλουν θεωρητικά καλύτερες επιδόσεις οικονομιας,Επίσης από ότι έμαθα προσφατα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει,φαίνεται καποια δεν εχουν πλέον στανταρντ αντιαλλεργικό φίλτρο,πρεπει να το πληρώσεις extra,είτε οσα έχουν να μην έχει αυτό διαρκεια 10 ετη όπως διαφήμιζε η προηγούμενη σειρά για να ανταγωνιστεί την Panasonic.Από ποιοτητα κατασκευής όμως όλα τα παραπάνω έστω και θεωρητικά ειναι στη τοπ κατηγορία.

 

Αν θες να δώσεις παραπάνω χρήματα δες το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW που αναφέρθηκε,είναι από τα κορυφαία στην κατηγορία του λόγω ποιοτητας αέρα με ιονιστή,έχει πολύ καλή ποιοτητα κατασκευής,ισως το καλύτερο μοντέλο της εταιρίας σαν σειρά και το συγκεκριμένο και σαν σχέδιο.Τα υπόλοιπα κλιματιστικά που αναφέρθηκαν είναι με κλασικό καθαρισμό αερα και το Panasonic CU-UE9PKE έχει μόνο φίλτρο σκόνης,ειναι βασικό μοντέλο της εταιρίας και Κινέζικο αν σε ενδιαφέρει η χώρα κατασκευής.

 

Και η εγγυηση 2 χρονια εχουν ολα απλα 5 για τον συμπιεστη και εμενα μου ειπαν στην αντιπροσοπια οτι αν υπαρχει καπιο προβλημα στον συμπιεστη μετα τα 2 χρονια οτι ζημια παθει θα πληροσω μονο το 50% τα μισα δηλαδη το ιδιο και το εσωτερικο μηχανημα.

 

Καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για να πουλήσει τα προιόντα του .Οι σωστές εταιρίες αναφέρουν τι ισχύει γραπτά και σε όποιον αρέσει τα επιλέγει.Από την άλλη θα πρεπει να σκεφτείς ότι το κόστος μιας βλάβης είναι σχετικό και πρέπει να συμφέρει να το φτιάξεις έστω και να σου κάνουν έκπτωση 50% σε ένα ποσό κατά την κρίση τους.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

 

Καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για να πουλήσει τα προιόντα του .Οι σωστές εταιρίες αναφέρουν τι ισχύει γραπτά και σε όποιον αρέσει τα επιλέγει.Από την άλλη θα πρεπει να σκεφτείς ότι το κόστος μιας βλάβης είναι σχετικό και πρέπει να συμφέρει να το φτιάξεις έστω και να σου κάνουν έκπτωση 50% σε ένα ποσό κατά την κρίση τους.

 

Eμένα όταν μου παραδόθηκε πακεταρισμένο μέσα στη κούτα με την εσωτερική μονάδα είχαν βάλει ένα φυλάδιο με όλους τους όρους που διέπουν την εγγύηση . Πριν το αγοράσω είχα παρει τηλέφωνο την αντιπροσωπεία (Gree) και μου είχαν πει ακριβώς τα ίδια.

 

 

To prestige της LG το καινούριο όμως του 2013 http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.LG-Prestige-H09AK-Inverter-Klimatistiko-Toichou.826638.html τί λέει απο αξιοπιστία; Γενικά η σειρά prestige της LG είναι αξιόπιστη;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους.κατεληξα στα εξης και τα παρρηγγειλα κιολας.

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=735&category_id=271&option=com_virtuemart&Itemid=1

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=740&category_id=271&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

το εψαξα αρκετα πιστευω πως ειναι value for money…ελπιζω να μη το μετανιωσω ειναι η πρωτη φορα που παιρνω inverter κλιματιστικα.και παλι ευχαριστω.τωρα το θεμα με τον ιονιστη δε το εψαξα ιδιαιτερα..καπου διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο λειτουργικος σε ενα κλιματιστικο..

Link to comment
Share on other sites

δες το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW

 

Ενδιαφέρον το παραπάνω μοντέλο, ενώ υπήρχε στο τελευταίο κατάστημα που επισκέφτηκα δεν το πρόσεξα... και ο πωλητής για εναλλακτικό των daikin-mitsu μου σύστησε το άλλο panasonic (CS/CU-UE9PKE) το οποίο μου είπε ότι είναι σαφώς κατώτερο σε ποιότητα κατασκευής και σύστησε το 12αρι για ίδια απόδοση... :confused:

 

Τώρα μόλις ανακάλυψα ένα άλλο πιθανό πρόβλημα: στο δωμάτιο που θέλω να το εγκαταστήσω (στο οποίο υπάρχουν οι αναμονές-σωληνώσεις) η τρύπα που περνάει η σωλήνα βρίσκεται 40 cm από το λέβητα φυσικού αερίου... σαν πολύ κοντά δεν είναι; τόσο άσχετοι οι κατασκευαστές σε καινούργιο σπίτι ή ανησυχώ άδικα;

ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους.κατεληξα στα εξης και τα παρρηγγειλα κιολας.

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=735&category_id=271&option=com_virtuemart&Itemid=1

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=740&category_id=271&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

το εψαξα αρκετα πιστευω πως ειναι value for money…ελπιζω να μη το μετανιωσω ειναι η πρωτη φορα που παιρνω inverter κλιματιστικα.και παλι ευχαριστω.τωρα το θεμα με τον ιονιστη δε το εψαξα ιδιαιτερα..καπου διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο λειτουργικος σε ενα κλιματιστικο..

 

Ο ιονιστής είναι ανάλογα τον κατασκευαστή και το μοντέλο του και όχι τι διαφημίζουν σαν ιονιστή επειδή πουλα η λέξη.Παραδειγμα το Sharp που αναφέραμε παραπάνω,και το panasonic με ιονιστή, έχουν αναφερθεί με κορυφαία απόδοση στην πράξη.

 

Οσο αφορά τις επιλογές σου η προταση μας ήταν να ρωτήσεις πρώτα καποιον τεχνικό στον χώρο σου, τι πρέπει και πως μπαίνει κάτι, να δεις τα μηχανηματα από κοντά, και μετά να επιλέξεις.Τώρα αν έκανες σωστή ή όχι επιλογή με ότι αναφέρθηκε σε προηγούμενα ,ειδικά όταν κάποιος δείχνει έχει αμφιβολίες,καταλαβαίνεις ειναι επιλογη με ρίσκο .

 

To prestige της LG το καινούριο όμως του 2013 http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.LG-Prestige-H09AK-Inverter-Klimatistiko-Toichou.826638.html τί λέει απο αξιοπιστία; Γενικά η σειρά prestige της LG είναι αξιόπιστη;

 

Το περσινό από ότι έχει αναφερθει δεν ήταν κατι ιδιαίτερο αλλά ήταν και αδοκίμαστο.Φέτος φαίνεται του έκανε λιφτινκ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιονιστής είναι ανάλογα τον κατασκευαστή και το μοντέλο του και όχι τι διαφημίζουν σαν ιονιστή επειδή πουλα η λέξη.Παραδειγμα το Sharp που αναφέραμε παραπάνω,και το panasonic με ιονιστή, έχουν αναφερθεί με κορυφαία απόδοση στην πράξη.

 

Οσο αφορά τις επιλογές σου η προταση μας ήταν να ρωτήσεις πρώτα καποιον τεχνικό στον χώρο σου, τι πρέπει και πως μπαίνει κάτι, να δεις τα μηχανηματα από κοντά, και μετά να επιλέξεις.Τώρα αν έκανες σωστή ή όχι επιλογή με ότι αναφέρθηκε σε προηγούμενα ,ειδικά όταν κάποιος δείχνει έχει αμφιβολίες,καταλαβαίνεις ειναι επιλογη με ρίσκο .

 

 

 

Το περσινό από ότι έχει αναφερθει δεν ήταν κατι ιδιαίτερο αλλά ήταν και αδοκίμαστο.Φέτος φαίνεται του έκανε λιφτινκ.

 

κοιτα..τα μηχανηματα δε τα ειδα απο κοντα…αυτο σημαινει οτι μπορει να μην κανουν στο χωρο μου?για τα τετραγωνικα μιλησα με αρκετους που βαζουν κλιματιστικα και συμφωνουν,μα τα btu.τι εννοεις με το τελευταιο που ειπες για ρισκο?

πρεπει να ερθει απαραιτητα ο τεχνικος του καταστηματος να δει πρωτα το χωρο??εξηγησα εξονυχιστικα πως ειναι το σπιτι…και εμπειρικα οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι με καλυπτει???δε ξερω βεβαια αν εννοεις και το θεμα αν ταιριαζει στο χωρο το συγκεκριμενο μηχανημα..παντως αν ειναι must οτιπρεπει να ερθει πρωτα ο τοποθετητης στο σπιτι να δει…σεβαστο το δεχομαι και θα το ρωτησω αυριο κιολας.τωρα στο θεμα ποιοτητας των συγκεκριμενων κλιματιστικων ακομα δεν εχω ακουσει αρνητικα ουτε και εχω διαβασει…..σημερα το μεσημερι τα εκλεισα…και μαλον θα μπουν παρασκευη η σαββατο…μεχρι τοτε…τι να πω…..αναφερομαι εδω επειδη καποιοι ειναι αρκετα εμπειροι να με συμβουλεψουν…αν αλλαξει κατι το βλεπω εστω και τελευταια στιγμη με το καταστημα που τα πηρα…παντως το budget μου δε μπορει να ξεφυγει απο τα 1600 euro για το 20-22 btu αλλα και για το 9 btu.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φορουμ συζητήσεων, και κάποιος άλλος τρίτος εμπορος,τεχνικός και οποιοσδήποτε , απλα με μια περιγραφή χωρίς να δει από κοντα μπορεί να ξέρει αν ταιριάζει ενα προιόν κάπου και τι θέλει καποιος ; Αυτα δεν είναι σοβαρα πράγματα αν δεν το καταλαβαίνεις σε τόσα ποστ με τα ίδια και τα ίδια ,ειδικά όταν τα χρήματα δεν βγαίνουν πλεον εύκολα να τα ξοδεύουμε αβερντα με ότι μας λένε.:mad: Παρόλα αυτα ας είναι και να πάνε όλα καλά στις επιλογές σου.
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φορουμ συζητήσεων, και κάποιος άλλος τρίτος εμπορος,τεχνικός και οποιοσδήποτε , απλα με μια περιγραφή χωρίς να δει από κοντα μπορεί να ξέρει αν ταιριάζει ενα προιόν κάπου και τι θέλει καποιος ; Αυτα δεν είναι σοβαρα πράγματα αν δεν το καταλαβαίνεις σε τόσα ποστ με τα ίδια και τα ίδια ,ειδικά όταν τα χρήματα δεν βγαίνουν πλεον εύκολα να τα ξοδεύουμε αβερντα με ότι μας λένε.:mad: Παρόλα αυτα ας είναι και να πάνε όλα καλά στις επιλογές σου.

 

ναι οκ συμφωνω με αυτα που λες…εχω συζητησει παντως με αρκετους για το θεμα….πριν κανα χρονο ειχε ερθει καποιος τεχνικος στο σπιτι απο mitsubishi γα να δει και να εκτιμισει….(ηταν να βαλω περσυ αλλα ανεβαλα) τελοσπαντων ειδε και μου ειπε τι χρειαζομαι απο btu…βεβαια πηρα κα ιαλλες πολλες γνωμες…δεν παρεκλειναν και πολυ…..εσυ τι ακριβως εννοεις…(να δει απο κοντα και να ξερει αν ταιριαζει ενα προιον καπου και τι θελει καποιος???με τη δικια σου τη ματια τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει αναφερθεί από τους ειδικούς σε προηγούμενα.Από την αρχική εκτίμιση τι μπορεί να ταιριαζει στον χώρο ,στα μηχανήματα που θα επέλεγα για τον αλφα βήτα λόγο όπως παραδειγμα εσύ έμαθες από το φορουμ τα hitachi, θα πήγαινα σε ένα εξουσιοδοτημένο και θα του έλεγα έλα να δεις τον χώρο μου ,και να μου πεις με μελέτη ή και γραπτά προσφορά, αν ταιριαζουν τα συγκεκριμένα και πως.Οτι μου έλεγε, μαζι με το κοστος ,θα το ρώταγα και σε άλλον για επιβεβαίωση που ήξερε επίσης από Hitachi.Αν έχω αμφιβολίες και σε τρίτον και τέταρτο και ρωτάω και σε φορουμ ,όχι να ρωτώ υποθεσεις και να παίρνω θεωρητικές απαντήσεις τι μπορεί να μου κάνει.Από την άλλη ενας σωστος επαγγελματίας κάπου θα είχε να σου δείξει σε εγκατάσταση του μηχανημα σε λειτουργία να καταλάβεις αν σου αρέσει ή όχι. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Gree Hansol 9άρι .

To τελευταίο καιρό παρατηρούσα ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψύξη του μιας και το έβαζα π.χ στους 28 βαθμούς και πάγωνα.

 

Ο χώρος που έχει τοποθετηθεί είναι 13 τ.μ αμόνωτοι τοίχοι με διπλά τζάμια αλουμίνια μπαλκονοπορτα ανοιγομενη .

Το κλιματισιτκό βρίσκεται σε τέτοιο σημείο και ύψος που δεν πέφτει ο αέρας πάνω μου εκεί που κάθομαι.

 

Λοιπόν ας μπω κατευθείαν στο θέμα:

 

Ανοίγω το κλιματιστικό και το ρυθμίζω στους 29 βαθμούς με ανεμιστήρα στο auto . Με την βοήθεια ενός ψηφιακού θερμόμετρου ακριβείας (oregon scientific ) μέτρησα τη θερμοκρασία του χώρου μετά απο μισή ώρα λειτουργίας και ήταν 26.5

 

Μια άλλη μέρα ρύθμισα το κλιματιστικό στους 28 βαθμούς και μετά απο μισή ώρα το θερμόμετρο μου έδειξε 26.9

 

Επίσης μια άλλη φορά ρύθμισα τη μονάδα στους 26 βαθμούς και το θερμόμετρο έδειξε 25.3

 

 

Εν ολίγης είτε το ρυθμίσω 29 βαθμούς είτε 26 η θερμοκρασία στο χώρο διατηρείτε πάνω κάτω στου 26 βαθμούς.

 

Γιατί τέτοιες αποκλίσεις ? Στην ουσία αυτο που αντιμετωπίζω είναι να μην μπορώ να βρω την θερμοκρασία χώρου που με κάνει να νειώθω άνετα μιας και απο εύρος 26-29 στο τηλεκοντρολ είναι πάνω κάτω στους 26 η θερμοκρασία του χώρου και αν το βάλω στην μέγιστη ένδειξη του χειριστηρίου (που είναι 30 βαθμούς) μου κρατά την θερμοκρασία στους 29 στο χώρο .

 

Λέτε ο αισθητήρας θερμοκρασίας του κλιματιστικού να είναι προβληματικός ; Η μήπως έχει να κάνει με την μέτρια ευαισθησία του ; :confused:

 

 

Σημείωση: Το θερμόμετρο ήταν σε σημείο που δεν το επηρεάζει ο ανεμιστήρας του κλιματιστικού καθώς και είχα ένα ακόμη θερμόμετρο στην είσοδο του αέρα στην εσωτερική μονάδα (εκει δεν είναι ο αισθητήρας θερμοκρασιας του κλιματιστικού; ) το οποίο κατέγραφε τις ίδιες τιμές με πολύ μικρές αποκλίσεις της τάξης του +- 0.1 βαθμούς κελσίου.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν είναι τι λένε οι μετρήσεις μας ,αλλά η αισθηση που αφήνει ,να αισθανόμαστε άνετα όπως επισήμανες. Από ότι έχω καταλαβει από παραδείγματα σε προηγούμενα, για την αποδοση εκτος απο την καταλληλοτητα του μηχανήματος για το εμβαδον του χώρου , ειναι και πως καταλαβαινει ο αισθητήρας του μηχανήματος τον χώρο μας.Αυτό έχει σχεση με την σωστη θεση από τοποθετιση,απο την ποιοτητα του κλιματιστικου και απο τις εσωτερικές και εξωτερικες συνθηκες μια χρονική στιγμή.Μετά είναι και ο παραγοντας να έχει βλαβη το μηχανημα.

 

Δοκιμασε να βαλεις την πολυ χαμηλή ρύθμιση στην κλιμακα που εχει, παραδειγμα 18 βαθμούς, και άσε το να δουλέψει τον χρόνο που χρειάζεται, να να δεις συμπεριφορά του.Επίσης αν έχει το μηχανημα και auto λειτουργία μήπως είναι καλύτερα στην ρυθμιση ψύξη μονο. Εννοείται ότι μετά από τους πειραματισμούς μόνο ενας τεχνικός μπορει να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Η θερμοκρασία είναι ένας μόνο παράγοντας που καθορίζει το μικροκλίμα σε ένα χώρο. Η υγρασία, τα ρεύματα αέρα, οι απώλεια και πρόσληψη ενέργειας από θερμική ακτινοβολία, το πόσα άτομα βρίσκονται στον χώρο, η διάταξη αυτού κα είναι άλλοι παράγοντες. Από εκεί και πέρα οι αισθητήρες που έχουν τα συστήματα έχουν περιορισμένη ακρίβεια και τυχούσες συνθήκες μπορούν να δώσουν κάλλιστα ψευδές αποτέλεσμα σε αυτούς. Επίσης ο προγραμματισμός του κλιματιστικού παίζει σπουδαίο ρόλο στην απόδοση του. Τα αυτόματα προγράμματα που πλέον τα περισσότερα κλιματιστικά διαθέτουν διαφέρουν σε πολυπλοκότητα υλοποίησης. Σε κάποιες καλές μονάδες είναι εξαιρετικά πολύπλοκα και λαμβάνουν υπόψιν πάρα πολλούς παράγοντες για να καθορίσουν τη ροή του αέρος.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκθεάζουν τις εταιρίες αυτες γιατί είναι μέσα από τις 5 πρώτες στον κλάδο.Αυτο δεν σημαίνει όμως ότι όλα τα προιόντα τους είναι εξίσου καλά ,ούτε ότι κάνουν όλα για όλες τις ανάγκες.Aυτα που διαλεξες έχουν κλασικο καθαρισμό αερα με το DAIKIN FTX25JV να ξεχωρίζει λόγω καποιων λειτουργιών και κατασκευής.Το Μitsubishi MSZ-SF25VE ειναι πολύ νέο μοντέλο για συμπεράσματα αλλά οι πρώτη εντυπωση είναι ότι έχει νεο μεν σχεδιασμό,αλλά με ρίξιμο ποιοτητας σε σχεση με περσινα για να βγάλουν θεωρητικά καλύτερες επιδόσεις οικονομιας,Επίσης από ότι έμαθα προσφατα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει,φαίνεται καποια δεν εχουν πλέον στανταρντ αντιαλλεργικό φίλτρο,πρεπει να το πληρώσεις extra,είτε οσα έχουν να μην έχει αυτό διαρκεια 10 ετη όπως διαφήμιζε η προηγούμενη σειρά για να ανταγωνιστεί την Panasonic.Από ποιοτητα κατασκευής όμως όλα τα παραπάνω έστω και θεωρητικά ειναι στη τοπ κατηγορία.

 

Αν θες να δώσεις παραπάνω χρήματα δες το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW που αναφέρθηκε,είναι από τα κορυφαία στην κατηγορία του λόγω ποιοτητας αέρα με ιονιστή,έχει πολύ καλή ποιοτητα κατασκευής,ισως το καλύτερο μοντέλο της εταιρίας σαν σειρά και το συγκεκριμένο και σαν σχέδιο.Τα υπόλοιπα κλιματιστικά που αναφέρθηκαν είναι με κλασικό καθαρισμό αερα και το Panasonic CU-UE9PKE έχει μόνο φίλτρο σκόνης,ειναι βασικό μοντέλο της εταιρίας και Κινέζικο αν σε ενδιαφέρει η χώρα κατασκευής.

 

 

 

Καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για να πουλήσει τα προιόντα του .Οι σωστές εταιρίες αναφέρουν τι ισχύει γραπτά και σε όποιον αρέσει τα επιλέγει.Από την άλλη θα πρεπει να σκεφτείς ότι το κόστος μιας βλάβης είναι σχετικό και πρέπει να συμφέρει να το φτιάξεις έστω και να σου κάνουν έκπτωση 50% σε ένα ποσό κατά την κρίση τους.

 

Συμφωνο απολυτα.Τελικα πηρα την ηδεια την εταιρια και μου ειπαν οτι το μηχανημα που θελω ειναι ενα απο τα καλυτερα που εχουν βγαλει απλα πρεπει να του κανω μια φορα τον χρονο εστω συντηρηση για να διατηρησω την αποδοση του.Απο εβδομαδα πρωτα ο θεος αν ολα πανε καλα θα το παραγγειλω αν εχετε πληροφοριες σχετικα με τον καθαρισμο τον φιλτρων που μου ειπαν οτι μπωρο να την κανω μονος μου πειτε μου.Ευχαριστω;)

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Για τον καθαρισμό των φίλτρων ,γραφουν οι οδηγίες χρήσης και συνήθως έχουν και ενα απλο σχεδιαγραμμα.Είναι πολύ ευκολο,απλά τα τραβάς συρτωτα και έτσι ξαναμπαίνουν.Θεωρητικά τα καθαρίζεις κάθε 2 βδομαδες με χρήση κάποιες νορμαλ ώρες χρήσης την ημερα που αναφέρουν.Αλλιως συχνότερα με σκέτο νερο,στεγνωμα ,ή και απλή σαπουνάδα με χωρίς αλκαλικα πχ κρεμοσαπουνο ή και μόνο τίναγμα, ανάλογα τι γράφουν οι οδηγίες. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα καθαρίζεις κάθε 2 βδομαδες με χρήση κάποιες νορμαλ ώρες χρήσης την ημερα που αναφέρουν.Αλλιως συχνότερα με σκέτο νερο,στεγνωμα ,ή και απλή σαπουνάδα με χωρίς αλκαλικα πχ κρεμοσαπουνο ή και μόνο τίναγμα, ανάλογα τι γράφουν οι οδηγίες.

 

Σοβαρα,τοσο συχνα θελουν καθαρισμα τα φιλτρα?Ειχα την εντυπωση οτι 2-3 φορες το χρονο ειναι απαραιτητο να τα καθαριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει αναφερθεί από τους ειδικούς σε προηγούμενα.Από την αρχική εκτίμιση τι μπορεί να ταιριαζει στον χώρο ,στα μηχανήματα που θα επέλεγα για τον αλφα βήτα λόγο όπως παραδειγμα εσύ έμαθες από το φορουμ τα hitachi, θα πήγαινα σε ένα εξουσιοδοτημένο και θα του έλεγα έλα να δεις τον χώρο μου ,και να μου πεις με μελέτη ή και γραπτά προσφορά, αν ταιριαζουν τα συγκεκριμένα και πως.Οτι μου έλεγε, μαζι με το κοστος ,θα το ρώταγα και σε άλλον για επιβεβαίωση που ήξερε επίσης από Hitachi.Αν έχω αμφιβολίες και σε τρίτον και τέταρτο και ρωτάω και σε φορουμ ,όχι να ρωτώ υποθεσεις και να παίρνω θεωρητικές απαντήσεις τι μπορεί να μου κάνει.Από την άλλη ενας σωστος επαγγελματίας κάπου θα είχε να σου δείξει σε εγκατάσταση του μηχανημα σε λειτουργία να καταλάβεις αν σου αρέσει ή όχι.

 

οκ αντιληπτο.θα ερθουν σαββατο για εγκατασταση…ελπιζω να εχω κανει το σωστο βαση ποιοτητας μηχανηματων…οκ δε το εκανα τοσο ολοκληρωμενα οπως λες με μελετη χωρου…αλλα ενταξει ο χωρος μου ειναι περιορισμενος δεν ειναι και τοσο μεγαλος,διαμερισμα 85 τετραγωνικων ειναι..ηθελα ενα καλο μηχανημα για σαλονι και ενα για το παιδικο..αυτο που εψαξα ιδιαιτερα ειναι οι τιμες των seer και scop η ποιοτητα των φιλτρων η οικονομια ο θορυβος και το value for money και γιαυτο κατεληξα στα συγκεκριμενα..τωρα οσο αφορα τη μελετη χωρου οκ δε το εκανα επαγγελματικα φανταζομαι θα με συμβουλεψουν και τα παιδια που θα ερθουν για τοποθετηση…να μου πεις τελευταια στιγμη?…οκ αν δω καποια αμφιβολια η καποιο ψεγαδι τοτε δε θα κατσω απραγος…..αν δε μου αρεσει κατι θα το αλλαξω….θα κανω μια προσπαθεια πεμπτη παρασκευη να ζητησω απο τους ανθρωπους του καταστηματος να ερθουν να δουν τον χωρο πρωτα,για να ακολουθησω καποια βηματα που μου ειπες…τωρα αν δε μπορουν τοτε ναι τελευταια στιγμη…...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μετά από μεγάλο διάβασμα στο φόρουμ ψάχνοντας για κλιματιστικό θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω μοντέλα

Ο χώρος μου είναι υπνοδωμάτιο (με μωράκι 2 μηνών) βορινό 19τ.μ με μονή μπαλκονοπορτα και διπλά τζάμια.

http://electronica.gr/B94C4140.el.aspx

http://vimaxgr.com/product/1050/mitsubishi-electric-msz-sf25ve.html

http://mpaxevanis.skroutzstore.gr/p.Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9PKE-INVERTER-A-A-PSyktiki-Apodosi-BTU-h-2-900-10-240-THermantiki-Apodosi-BTU-h-2-900-17-060.805248.html

http://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/samsung_jungfrau_f_ar09fsskaben.html

http://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/samsung_jungfrau_f_ar09fsskaben.html

 

ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ που μου διαφεύγουν

Έχω κολλήσει και συγκρίνω τα περισσότερα κλιματιστικά με βάση τα SEER και τα SCOP.

Κατ αρχάς για 20τ.μ. φαντάζομαι είμαι ΟΚ με 9.000 btu ή θέλω 12αρι?

Επίσης μου αρέσει πολύ εξωτερικά και στα χαρακτηριστικά του το Samsung. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο 9αρι κ 12αρι?

 

Πάνω κάτω το budget είναι ταβάνι τα 750ε εκτός και αν υπάρχει κάτι το πολύ πολύ καλό που να αξίζει τον κόπο....και τα ευρώ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Laseras
Link to comment
Share on other sites

@Laseras : Ανάλογα τις απωλειες θερμοκρασίας που έχει ό χώρος και που μπορεί να μπει ενα μηχανημα είναι καλύτερα να πάρεις 12αρι για να είσαι άνετα για τα τμ που γράφεις ειδικά επειδη γράφεις για βορινου προσανατολισμού δωμάτιο ,το χειμώνα με 9αρι μάλλον θα είσαι οριακά.Περισσότερα βεβαια θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου.Από ότι έχεις διαλεξει το Panasonic Etherea ειναι το καλύτερο.Τα Samsung δεν έχουν καλη φήμη, και στο φορουμ ,συνηθως έχουν προβλήματα, χωρια δεν είναι σαν φίρμα στις γνωστές του κλαδου στον κλιματισμο για τα χρήματα που ζητάνε.

 

@kotopoulos70 : Το θεμα είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν σου τα βάλουν απλά για να τελειώνουν με μια ακομη τοποθετιση, και όχι να γίνει σωστή δουλεια για τον χώρο σου.Αυτό μονο με σύγκριση θα το εκρινες ρωτωντας αλλού.Επίσης σε ένα χώρο παιζουν ρόλο και άλλα τεχνικά θέματα όπως τα ηλεκτρικά του χωρου ,πως μπορούν να μπουν οι σωληνώσεις του κλιματιστικού κλπ περι τοποθετισης που καθε τεχνικός από ότι γνωρίζει προτείνει και ανάλογα .Το τι αρέσει σε μας σαν επιλογή σε οτιδήποτε, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...