Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@colori Καλησπέρα. Αυτό που σε περιορίζει πρακτικά είναι να επιλέξεις ένα κλιματιστικό το οποίο να χρείαζεται ίδιας διαμέτρου σωληνώσεις. Οι υπάρχουσες σωληνώσεις μπορούν κάλλιστα να επαναχρησιμοποιηθούν αφού πρώτα γίνει η σωστή κένωση αυτών από το R22. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία ψυκτικό ο οποίος να συλλέξει το R22 σε ειδικό δοχείο και όχι να το εξαερώσει στην ατμόσφαιρα. Αυτό που έγινε το 2009 με τη μαζική απόσυρση των παλαιών κλιματιστικών και την απελευθέρωση στην ατμόσφαιρα δεκάδων τόνων ψυκτικού, θα το πληρώσουν μελλοντικά τα παιδιά μας. Υπάρχουν διαδικασίες κένωσης και καθαρισμού των σωληνώσεων, με άζωτο νομίζω. Επίσης είναι πολύ σημαντικό κατά την εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού να γίνει χρήση αντλίας κενού σύμφωνα πάντα και με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Απευθύνσου λοιπόν στους ειδικούς για να σε καθοδηγίσουν πλήρως.

 

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση! Το ερώτημα τέθηκε γιατί το παλιό κλιματιστικό "καταστράφηκε"από άγνωστο μάστορα .έκοψε ακόμη και τις σωληνώσεις. Κάλεσα ψυκτικό,και μου είπε οτι εάν δεν αντικαθιστούσε τις σωληνώσεις θα χαλούσε το νέο κλιματιστικό σε 6 μήνες! Μου φάνηκε παράξενο,(μάλλον ,ήθελε το κάτι παραπάνω), για αυτό απευθύνθηκα στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin Συμφωνώ με όσα λες και απλά θέλω να κάνω μια επισήμανση για τα φίλτρα των HITACHI RAK-xxPPA.

Πρόκειται για τα αντι-αλλεργικά/αντι-βακτηριδιακά/αποσμητικά φίλτρα nano Titanium Wasabi, τα οποία προσαρμόζονται πάνω στα ανοξείδωτα ηλεκτροστατικά φίλτρα. Τα ίδια ακριβώς φίλτρα έχουν και τα μοντέλα RAS-SxxHA. Eπειδή είμαι κάτοχος ενός RAS-S10HA, το manual αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα φίλτρα είναι πλενόμενα και διατηρούν τη δράση τους μέχρι και 20 καθαρισμούς. Δεν ξεκαθαρίζει κάθε πότε πρέπει να γίνεται ο καθαρισμός των φίλτρων αυτών, σε αντίθεση με τα ηλεκτροστατικά που προτείνει ο κατασκευαστής να καθαρίζονται κάθε 15-20 ημέρες.

http://www.hapm.hitachi-asia.com/index/techsupp/OperationManual/RAS-S10_14HA.pdf

Eπικοινώνησα λοιπόν με την αντιπροσωπεία της HITACHI και με ενημέρωσαν ότι τα Wasabi φίλτρα πρέπει να πλένονται τουλάχιστον κάθε 3 μήνες στη συνηθισμένη χρήση. Έτσι η αντοχή τους είναι μέχρι 5 χρόνια για συνηθισμένη πάντα χρήση. Τώρα αν γίνεται πολύ εντατική χρήση (για την ΗΙΤΑCHI αυτό μεταφράζεται σε πάνω από 12 ώρες λειτουργίας την ημέρα ή/και υπάρχουν ειδικές συνθήκες, άνθρωποι με αναπνευστικά προβλήματα, κατοικίδια ζώα κτλ) τότε αρκεί ένα καθάρισμα κάθε 2 μήνες γεγονός που μειώνει την ωφέλιμη ζωή των φίλτρων στους 40 μήνες. Οι τιμές στα φίλτρα όντως έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση αλλά με μια γρήγορη έρευνα αγοράς μπορεί κανείς να τα βρει σε πολύ οικονομική τιμή.

Τώρα όσον αφορά την κατασκευή των ΗΙΤΑCHI, με εξαίρεση την σειρά PREMIUM (ΡΑΚ-xxPSA) που κατασκευάζεται αποκλειστικά στη Μαλαισία, η σειρά Performance (RAK-xxPPA) και η σειρά STANDARD (RAS-SxxHA) κατασκευάζονται και στην Κίνα εκτός της Μαλαισίας. Το δικό μου RAS-S10HA είναι κατασκευής Μαλαισίας, ενός φιλικού μου ζευγαριού είναι κατασκευής Κίνας αν και το αγοράσαμε από το ίδιο κατάστημα. Τέλος η σειρά ΕCONOMY (RAS-ExxHAG) είναι αποκλειστικά κατασκευής Κίνας.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Έχω ένα παλιό 9000 BTU DeLonghi 15ετίας το οποίο θα 'θελα να κρατήσω φέτος για οικονομικούς λόγους. Πήγα σε κανά δύο μαγαζιά για να δω 12000 BTU και μου πρότειναν το Daikin FTX35JV / RX35JV Προέλευσης Τσεχίας στα 750 Ε. Είπαν ότι είναι σε προσφορά και ότι η τιμή καταλόγου είναι στα 1100 Ε. http://http://www.skroutz.gr/s/268227/Daikin-FTX35JV-RX35JV.html

Είπαν ότι η μεσαία κατηγορία της Daikin είναι πολύ καλύτερη από τα αντίστοιχα κλιματιστικά άλλων εταιριών. Ποια είναι η γνώμη σας;

Επίσης επειδή οι εξωτερικές μονάδες θα μπουν δίπλα η μία στην άλλη μου είπαν ότι μπορώ να βάλω Multi inverter, ένα 9000 και ένα 12000 με μια εξωτερική μονάδα. Ρώτησα τιμή και φρίκαρα. Στην καλύτερη θα βγει 1600 - 1700 Ε. Δεν ξέρω αν αξίζει κάτι τέτοιο και κάποιος τεχνικός μου είπε ότι επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά μπορεί μετά από κάποια χρόνια να υπάρχει πρόβλημα με τα ανταλλακτικά.

Μπορείτε να να μου προτείνετε κάτι και σε 9000 BTU, μήπως αποφασίσω να αλλάξω και το παλιό 9άρι.

Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη και η εμπειρία σας!! :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη :O ξαναστέλνω ολόκληρο το μήνυμα για να βγάλετε άκρη...

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Για τον χώρο μου χρειάζομαι δύο κλιματιστικά, ένα 9000 BTU και ένα 12000 BTU.

Έχω ένα παλιό 9000 BTU DeLonghi 15ετίας το οποίο θα 'θελα να κρατήσω φέτος για οικονομικούς λόγους. Πήγα σε κανά δύο μαγαζιά για να δω 12000 BTU και μου πρότειναν το Daikin FTX35JV / RX35JV Προέλευσης Τσεχίας στα 750 Ε. Είπαν ότι είναι σε προσφορά και ότι η τιμή καταλόγου είναι στα 1100 Ε. http://www.skroutz.gr/s/268227/Daikin-FTX35JV-RX35JV.html

Είπαν ότι η μεσαία κατηγορία της Daikin είναι πολύ καλύτερη από τα αντίστοιχα κλιματιστικά άλλων εταιριών. Ποια είναι η γνώμη σας;

Επίσης επειδή οι εξωτερικές μονάδες θα μπουν δίπλα η μία στην άλλη μου είπαν ότι μπορώ να βάλω Multi inverter, ένα 9000 και ένα 12000 με μια εξωτερική μονάδα. Ρώτησα τιμή και φρίκαρα. Στην καλύτερη θα βγει 1600 - 1700 Ε. Δεν ξέρω αν αξίζει κάτι τέτοιο και κάποιος τεχνικός μου είπε ότι επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά μπορεί μετά από κάποια χρόνια να υπάρχει πρόβλημα με τα ανταλλακτικά.

Μπορείτε να να μου προτείνετε κάτι και σε 9000 BTU, μήπως αποφασίσω να αλλάξω και το παλιό 9άρι.

Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη και η εμπειρία σας!!:D

Link to comment
Share on other sites

@filip9 Kαλησπέρα. Για το Mitsubishi αν διαβάσεις τα αμέσως προηγούμενα posts θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Το Τοyotomi κυμαίνεται σε τιμή ~Ε350 φθηνότερα όμως έχει χειρότερα χαρακτηριστικά απόδοσης/οικονομίας, είναι αρκετά πιο θορυβώδες, με λιγότερους αυτοματισμούς και όχι τόσο καλή ποιότητα αέρα. Δεν παύει όμως να είναι μια αξιοπρεπής πρόταση στην κατηγορία των 7kW. Αν ο γνώμονας σου είναι μόνο η οικονομία τότε ίσως συμφέρει το Τοyotomi διότι για ίδια χρήση τα ~Ε350 που θα δώσεις παραπάνω θα αργήσεις να τα αποσβέσεις με το Mitsubishi. Αν όμως το budget σου το επιτρέπει ή/και ο θόρυβος, η ποιότητα αέρα σε ενδιαφέρουν τότε αξίζει να προτιμήσεις το Mitsubishi. Θέλω να επισημάνω ότι αν η πρόθεσή σου είναι να ψύξεις και να θερμάνεις όλο το διαμέρισμα με κλιματιστικό, σε καμία περίπτωση δεν αρκεί ένα κλιματιστικό των 7 kW (~24000 ΒΤU). Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικούς που θα σου υποδείξουν τις κατάλληλες λύσεις για την περίπτωση σου.

 

@gkics Η λύση με συστοιχίες κλιματισμού multi ενδείκνυται κυρίως σε περιπτώσεις που η τοποθέτηση πολλαπλών εξωτερικών μονάδων καθίσταται προβληματική (μην παίρνουμε παράδειγμα την Ελλάδα μας, στο εξωτερικό η πολεοδομία καθορίζει με αυστηρές προδιαγραφές την τοποθέτηση των εξωτερικών μονάδων). Έχει όμως και αρκετά μειονεκτήματα με κυριώτερα το υψηλότερο κόστος, τη χαμηλότερη απόδοση και την ύπαρξη simple point of failure δηλαδή οποιαδήποτε βλάβη στην εξωτερική μονάδα αυτομάτως αχρηστεύει όλες τις συνδεμένες εσωτερικές.

Τώρα όσον αφορά την DAIKIN, όπως έχουμε πει στο παρελθόν είναι μια από τις 5 κορυφαίες στον κόσμο εταιρείες κλιματιστικών. Παρολαυτά τα τελευταία χρόνια η γκάμα προϊόντων της στον οικιακό κλιματισμό δεν έχει την αντίστοιχη ποιότητα ώστε να δικαιολογήσει την τιμολογιακή της πολιτική. Στην κατηγορία των 3.5 kW και στα ~Ε750 μπορείς να βρείς αρκετά καλύτερες επιλογές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω gnt.

το διαμερισμα ειναι καλα μονωμενο.

το 24η θα με καλυψει και το χειμωνα. (θελω να πιστευω)

απλα ο ιονιστης του Τοyotomi μου τραβαει την προσοχη. δεν ξερω....

εδω να σου αναφερω οτι εχω αυτη την στιγμη απο το 1997 ενα Mitsubishi 18η

που δεν ειναι inverter!!!! και με καλυπτει απολυτα το καλοκαιρι σε ολο το σπιτι

το χειμωνα ομως αρχιζουν τα παρατραγουδα. (ξερεις φυσαει για 5 λεπτα ζεστο αερα και σταματαει

για δεκα, γιατι δεν ειναι inverter). να σου αναφερω επισης οτι μολις εχει γινει ανακαινιση προσφατα.

το οτι θα αλλαχτει ειναι δεδομενο!!!

βοηθα φιλε μου gnt

Link to comment
Share on other sites

Τα οικιακά κλιματιστικά είναι βελτιστοποιημένα για ψύξη. Εξάλλου η θέρμανση με κλιματιστικά δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση καθώς προϋποθέτει συνεχή λειτουργία της μονάδας.

Όσον αφορά τους ιονιστές που υπάρχουν στα κλιματιστικά μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερες επιδόσεις. Η απόδοση ιονισμού εξαρτάται από την επιφάνεια του πλέγματος ιονισμού και την τάση λειτουργίας. Λόγω του περιορισμένου χώρου ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να συγκριθεί με μια dedicated συσκευή ιονισμού.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eπικοινώνησα λοιπόν με την αντιπροσωπεία της HITACHI και με ενημέρωσαν ότι τα Wasabi φίλτρα πρέπει να πλένονται τουλάχιστον κάθε 3 μήνες στη συνηθισμένη χρήση. Έτσι η αντοχή τους είναι μέχρι 5 χρόνια για συνηθισμένη πάντα χρήση. Τώρα αν γίνεται πολύ εντατική χρήση (για την ΗΙΤΑCHI αυτό μεταφράζεται σε πάνω από 12 ώρες λειτουργίας την ημέρα ή/και υπάρχουν ειδικές συνθήκες, άνθρωποι με αναπνευστικά προβλήματα, κατοικίδια ζώα κτλ) τότε αρκεί ένα καθάρισμα κάθε 2 μήνες γεγονός που μειώνει την ωφέλιμη ζωή των φίλτρων στους 40 μήνες. Οι τιμές στα φίλτρα όντως έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση αλλά με μια γρήγορη έρευνα αγοράς μπορεί κανείς να τα βρει σε πολύ οικονομική τιμή.

Τώρα όσον αφορά την κατασκευή των ΗΙΤΑCHI, με εξαίρεση την σειρά PREMIUM (ΡΑΚ-xxPSA) που κατασκευάζεται αποκλειστικά στη Μαλαισία, η σειρά Performance (RAK-xxPPA) και η σειρά STANDARD (RAS-SxxHA) κατασκευάζονται και στην Κίνα εκτός της Μαλαισίας. Το δικό μου RAS-S10HA είναι κατασκευής Μαλαισίας, ενός φιλικού μου ζευγαριού είναι κατασκευής Κίνας αν και το αγοράσαμε από το ίδιο κατάστημα. Τέλος η σειρά ΕCONOMY (RAS-ExxHAG) είναι αποκλειστικά κατασκευής Κίνας.

 

@gnt Κι εγώ τελικά βρήκα μια web προσφορά για το RAS-S14HA και το πήρα. Δεν το έχω παραλάβει ακόμα, λέτε να είναι μούφα Κινεζιά; Το RAS-E14HAG που το είδα σε κατάστημα ήταν όντως λίγο ψεύτικο απέξω και δεν μου γέμισε το μάτι. Από εβδομάδα θα γράψω εντυπώσεις.

Τα φίλτρα που τα βρίσκει κανείς;

Επίσης τι θα πρέπει να προσέξω και να επισημάνω στον τεχνικό κατά την εγκατάσταση; Επειδή είμαι επαρχία εδώ δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές τεχνικών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα αγοράζεις από εξουσιοδοτημενα καταστήματα της φίρμας του κλιματιστικού .

 

 

@Gary Kokkin Συμφωνώ με όσα λες και απλά θέλω να κάνω μια επισήμανση για τα φίλτρα των HITACHI RAK-xxPPA.

Πρόκειται για τα αντι-αλλεργικά/αντι-βακτηριδιακά/αποσμητικά φίλτρα nano Titanium Wasabi, τα οποία προσαρμόζονται πάνω στα ανοξείδωτα ηλεκτροστατικά φίλτρα. Τα ίδια ακριβώς φίλτρα έχουν και τα μοντέλα RAS-SxxHA. Eπειδή είμαι κάτοχος ενός RAS-S10HA, το manual αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα φίλτρα είναι πλενόμενα και διατηρούν τη δράση τους μέχρι και 20 καθαρισμούς. Δεν ξεκαθαρίζει κάθε πότε πρέπει να γίνεται ο καθαρισμός των φίλτρων αυτών, σε αντίθεση με τα ηλεκτροστατικά που προτείνει ο κατασκευαστής να καθαρίζονται κάθε 15-20 ημέρες.

 

Eπικοινώνησα λοιπόν με την αντιπροσωπεία της HITACHI και με ενημέρωσαν ότι τα Wasabi φίλτρα πρέπει να πλένονται τουλάχιστον κάθε 3 μήνες στη συνηθισμένη χρήση. Έτσι η αντοχή τους είναι μέχρι 5 χρόνια για συνηθισμένη πάντα χρήση. Τώρα αν γίνεται πολύ εντατική χρήση (για την ΗΙΤΑCHI αυτό μεταφράζεται σε πάνω από 12 ώρες λειτουργίας την ημέρα ή/και υπάρχουν ειδικές συνθήκες, άνθρωποι με αναπνευστικά προβλήματα, κατοικίδια ζώα κτλ) τότε αρκεί ένα καθάρισμα κάθε 2 μήνες γεγονός που μειώνει την ωφέλιμη ζωή των φίλτρων στους 40 μήνες. Οι τιμές στα φίλτρα όντως έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση αλλά με μια γρήγορη έρευνα αγοράς μπορεί κανείς να τα βρει σε πολύ οικονομική τιμή.

 

 

Αν θυμαμαι καλα το θέμα των φίλτρων των κλιματιστικών και το κόστος τους ειναι σημαντικός παραγοντας στο κόστος χρήσης και έχουν αναφερθει σε προηγούμενα. Δεν μπορω να ξερω απόλυτα τι ισχύει για καθε φίρμα και μοντέλο σαν κάποιους ειδικούς εδώ μέσα ,αλλά πιθανόν η απάντηση που πήρες να είναι και τυποποιημένη μαρκετινκ.Αυτό γιατί ακριβώς τα αντίθετα εμαθε κάποιος που ενδιαφερόταν για τα νεα hitachi από το service της με αφορμή άλλο κλιματιστικο που του χάλασε και δεν συνεφερε επισκευη, και έτσι το έμαθα και ανέφερα σχετικά.

 

Ολα τα φίλτρα πρέπει να καθαρίζονται το πολύ κάθε 2 βδομάδες αν δεν έχει λαμπάκι το κλιματιστικό να ανάβει σχετικά , αν χρησιμοποιείς το μηχανημα κάθε μέρα.Βρώμα και μικρόβια μπαίνουν και κλειστό να είναι το μηχανημα από τον αερισμό του χώρου, οπότε και αν δεν το χρησιμοποιείς κάποια στιγμή πάλι θέλει καθαρισμα.Υπολογισε λοιπόν πόσο γρήγορα θέλουν αντικατάσταση αν τηρηθει το 20 φορες των οδηγιων χρήσης .

 

Από την άλλη αν κρατούσαν πχ 5 έτη θα το διαφήμιζαν σχετικά όπως κάνει η Panasonic και Mitsubishi για κάποια κλιματιστικα τους με τα 10 ετη φίλτρα τους ,που κοστίζουν παρόμοια με του ανταγωνισμού, προσφέρουν παραπάνω προστασία όπως έχει αναφερθει σε προηγούμενα ή άλλα φίλτρα που λενε μέχρι να χαλασουν και πως .Αυτα είναι μάλλον όμως εξαιρεση, καθώς σχεδόν όλα τα ειδικα φίλτρα της αγοράς φαίνεται αντέχουν σχετικα λίγο ,το πολύ 1-3 έτη αν δεν χαλάσουν νωρίτερα για κάποιους λογους .Μερικά γράφουν και στην αρχική συσκευασία τους την λήξη.Εχω δει σε φίλτρο για Toyotomi σε ηλεκτραγορά να γράφει για 1 έτος με χρήση, και σε άλλο για Fujitsu διάρκεια 3 ετη εδω απλά με το που το ανοιγεις από την συσκευασια.Βγάλε άκρη...

 

Η παράμετρος που αφορά τα ανοξείδωτα ηλεκτροστατικά φίλτρα που διαφημίζει το Hitachi,είναι αγνωστο αν είναι επίσης τόσο μεγαλύτερης αντοχής επειδή κολλα κάποιος στην ερμηνεία της λέξης ανοξείδωτο.Υπάρχουν πάρα πολλα κλιματιστικά φθηνά-ακριβά με απλά κανονικά φίλτρα σκόνης που έχουν ή μοιάζουν τα κλασικα πλαστικά διαφανες, και με άσχημη χρήση και ταλαιπωρια πλυσιματος αντέχουν άνετα πολλα έτη .Επισης υπάρχουν και δεκάδες συμβατα φίλτρα με φθηνότερη τιμή σε καταστήματα ανταλλακτικών για παλαιότερα μοντέλα να συμφέρει αλλαγή τους αν δεν υπάρχουν γνήσια.Αν φτάσεις όμως εκεί αξίζει να σκεφτείς να πάρεις και νέο κλιματιστικό .

 

 

Όσον αφορά τους ιονιστές που υπάρχουν στα κλιματιστικά μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερες επιδόσεις. Η απόδοση ιονισμού εξαρτάται από την επιφάνεια του πλέγματος ιονισμού και την τάση λειτουργίας. Λόγω του περιορισμένου χώρου ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να συγκριθεί με μια dedicated συσκευή ιονισμού.

 

Θεωρητικά ενα κλιματιστικό μηχανημα Χ ισχύος με ιονιστή είναι κατασκευασμένο να επεξεργάζεται τον αερα στα τμ που προορίζεται .Sharp,panasonic,Toshiba είναι κορυφή στην κατηγορία αλλά κοστίζουν αρκετά χρήματα παραπάνω τα περισσότερα. Το ίδιο ισχύει και με μια ξεχωριστή συσκευή ιονισμού που εδώ η Daikin ξεχωρίζει καθώς δεν βάζει ιονιστή στα μηχανήματα της για να πουλά ξεχωριστές συσκευές,αλλά δεν είναι επισης φθηνα. Βεβαια η αγορα είναι γεμάτη με πατέντες ιονιστών ή τύπου καθαρισμού αέρα με ιονιστή σε διαφορα μηχανήματα ,επειδή πουλά αρκετά σαν μαρκετινκ ο όρος.Οπότε σίγουρα θέλει προσοχή τι μας πουλάνε,το λιγότερο είναι να μην αποδίδει ,το θέμα είναι μην είναι τελικά και επιβλαβές για τον χώρο μας και πολυ περισσότερο για την υγεια μας.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!! Μια πολυ καλη ευκαιρια ειναι ενα κλιματιστικο δαπεδου (made in Japan):

HITACHI RAF/RAC-25FX8. Δειτε εδω το μοντελο που λεω : http://e-xydas.gr/product.php?p=XfZcqDEecx4IVzN

Η εσωτερικη μοναδα ειναι 100% made in Japan , οσο για το εξωτερικο μηχανημα καλυτερα να μιλησετε με καποιον υπευθυνο. Νομιζω ειναι καλη ευκαιρια :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κατα επαναληψη αναφέρει αυτό το κατάστημα και οι πληροφορίες που δίνει είναι παλιές και τα προιόντα μη διαθεσιμα σαν τρέχοντα μοντέλα.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κατα επαναληψη αναφέρει αυτό το κατάστημα και οι πληροφορίες που δίνει είναι παλιές και τα προιόντα μη διαθεσιμα σαν τρέχοντα μοντέλα.

 

Το ίδιο ακριβώς έχει ποστάρει σε άλλο φόρουμ .

Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin Γενικά η κατάσταση με τα αναλώσιμα και τα ανταλλακτικά στα κλιματιστικά είναι γκρίζα. Από άποψη marketing συμφέρει τις εταιρείες να διαφημίζουν την αντοχή των φίλτρων στο χρόνο. Από άποψη όμως κέρδους, τις συμφέρει να πουλάνε μαζικά αναλώσιμα. Στην περίπτωση της ΗΙΤΑCHI, αν πρόσεξες, τόνισαν ότι σε κανονική χρήση θέλουν τουλάχιστον κάθε 3 μήνες καθαρισμό και σε εντατική χρήση οπωσδήποτε καθε 2 μήνες.

 

Πρακτικά, σημαίνει ότι ο πραγματικός χρόνος ζωής τους (στους 20 καθαρισμούς) είναι 40 μήνες δηλαδή 3 και κάτι χρόνια, στο μέσο όρο δηλαδή της αγοράς. Είναι προφανές ότι μόνο αν χαλαρώσεις τις προδιαγραφές μπορείς να τα κρατήσεις για 5 χρόνια, κάτι που ως υγειονομικός σε καμία περίπτωση δε συνιστώ να συμβεί. Από αυτά που αντιλαμβάνομαι η HITACHI αυτό που προβάλλει περισσότερο είναι η απόδοση και η οικονομία του συμπιεστή και το ανοξείδωτο υποπλαίσιο/αεραγωγό της εσωτερικής μονάδας. Τα φίλτρα που διαθέτει είναι απλά καλά HΕΡΑ (MERV 10/ HEPA Class H13), εμποτισμού με ΤiΟ2 και Wasabi. Bρίσκονται στο ανώτερο-μέσο του φάσματος των φίλτρων, με τα κορυφαία από αυτά να διατίθενται από την Panasonic, Mitsubishi, Toshiba.

 

O λόγος λοιπόν που δε διαφημίζει ιδιαίτερα τα φίλτρα της η HITACHI είναι γιατί απλώς θέλει να αποφύγει την άμεση σύγκριση με τις παραπάνω εταιρείες, αφού δεν έχει κάτι αντίστοιχο να αντιπαρατάξει.

 

Όπως έχει τονιστεί αρκετές φορές εδώ πρέπει κανείς εκτός από το κόστος κτήσης να συνυπολογίζει και το κόστος χρήσης ενός κλιματιστικού που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και τα αναλώσιμα. Τα περισσότερα κλιματιστικά δεν έχουν κάποιο ειδικό φίλτρο, εκτός από τα κοινά ηλεκτροστατικά (τις σίτες). Από αυτά που έχουν, συνήθως υπάρχει ένα αντι-αλλεργικό ή/και αντι-βακτηριδιακό φίλτρο. Κάποια καλύτερα μοντέλα έχουν πολλαπλές συστοιχίες φίλτρων ειδικού σκοπού. Κάθε εταιρεία έχει και τη δική της τεχνολογία φίλτρων, όλα όμως μπορούν να καταχθούν σε μιά από τις τέσσερις κατηγορίες:

 

  • Φίλτρα συγκράτησης μικροσωματιδίων, τα γνωστά και ως MEPA και ΗΕΡΑ, τα οποία είναι πυκνές διατάξεις τυχαία κατανεμημένων ινών που παγιδεύουν μικροσωματίδια συγκεκριμένης ελάχιστης διαμέτρου ανάλογα με το rating του φίλτρου. Υπάρχει μια μετρική, η ΜERV με κλίμακα από το 1 έως το 20, η οποία ορίζει την ικανότητα συγκράτησης του φίλτρου. Τα περισσότερα φίλτρα του είδους αυτού που συναντώνται σε οικιακά κλιματιστικά συγκρατούν μικροσωματίδια διαμέτρου 10 έως 3 μm (ΜΕRV 5-8) (μικρόμετρο = 1 εκατομμυριοστό του μέτρου), με τα καλύτερα αυτών να συγκρατούν σωματίδια διαμέτρου 3 έως 1 μm (ΜΕRV 9-12). Tα συγκεκριμένα φίλτρα μπορούν να κατακρατούν τα περισσότερα από τα αλλεργιογόνα και τη σκόνη και ορισμένα πολύ μεγάλα βακτήρια, σε καμία περίπτωση όμως δεν έχουν αντι-βακτηριδιακή δράση από μόνα τους. Τα πιο πυκνά φίλτρα χρησιμοποιούνται σε εξειδικευμένες εφαρμογές όπως σε χειρουργεία και σε κατασκευή ολοκληρωμένων κυκλωμάτων. Τα φίλτρα της κατηγορίας αυτής χρησιμοποιούνται πάντα πίσω από ένα αραιό προφίλτρο το οποίο παγιδεύει τα μεγαλύτερα σωματίδια.
  • Φίλτρα ενεργού άνθρακα, στα οποία η πορώδης σύστασή τους επιτρέπει μεγάλες επιφάνειες συλλογής. Χαρακτηριστικά ένα γραμμάριο ενεργού άνθρακα είναι ισοδύναμο με 500 m² επιφάνειας για τη συλλογή πτητικών ουσιών σε θερμοκρασία δωματίου. Τα φίλτρα αυτά λοιπόν χρησιμοποιούνται για την απορρόφηση των επικίνδυνων πτητικών ουσιών της ατμόσφαιρας, βενζόλιο, φαινόλες, φορμαλδεΰδη κτλ. Η δράση τους είναι κυρίως λοιπόν απολυμαντική και αποσμητική.
  • Φίλτρα εμποτισμού μίκρο- ή νάνο σωματιδίων όπως το διοξείδιο του τιτανίου (TiO2), αλoυμίνας, αργύρου, χαλκού, απατίτη, ενζύμων, ουρίας, wasabi κα. Τα φίλτρα αυτά περιέχουν σε διάφορες συγκεντρώσεις συγκεκριμένες ουσίες οι οποίες μέσω χημικών αντιδράσεων επιτυγχάνουν απολυμαντικό ή/και αποσμητικό αποτέλεσμα. Η διαφορά τους με τα ενεργού άνθρακα είναι ότι είναι ήμι-ενεργητικοί παράγοντες σε αντίθεση με την παθητική απορρόφηση του πρώτου.
  • Ηλεκτροστατικά φίλτρα, τα οποία διαχωρίζονται σε ενεργητικά και παθητικά. Όλες οι συσκευές κλιματισμού έχουν παθητικά ηλεκτροστατικά φίλτρα (τις γνωστές σίτες) είτε ως μοναδικό φίλτρο είτε ώς προφίλτρο για τις συστοιχίες που ακολουθούν. Τα παθητικά ηλεκτροστατικά φίλτρα συλλέγουν αφενός τα σωματίδια διαμέτρου μεγαλύτερης του πλέγματος αυτών καθώς και κάποια μικροσωματίδια τα οποία επικάθονται πάνω στο πλέγμα λόγω του στατικού ηλεκτρισμού που αναπτύσεται πάνω σε αυτό λόγω της τριβής από τη ροή του αέρα. Πρακτικά συλλέγουν σκόνη και κάποια αρκετά μεγάλα αλλεργιογόνα. Τα ενεργητικά ηλεκτροστατικά φίλτρα αναπτύσουν μεγάλα επίπεδα στατικού ηλεκτρισμού χρησιμοποιώντας ηλεκτρική ενέργεια με το ανάλογο αποτέλεσμα συλλογής σε μικροσωματίδια.

 

Όλα ανεξαιρέτως τα φίλτρα περιορίζουν την πίεση του ρεύματος αέρα στην έξοδο αφού προφανώς είναι επιφάνειες αντίστασης στη ροή αυτού και γιατί τοποθετούνται πριν τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού. Όσο πιο πολλές συστοιχίες φίλτρων υπάρχουν τόσο περισσότερο περιορίζετια η ροή του αέρα.

 

Αυτός είναι ο λόγος που στις οικιακές συσκεύες κλιματισμού δεν τοποθετούνται ποτέ φίλτρα υπερυψηλής πυκνότητας, είτε τα πυκνά ΗΕΡΑ (MERV > 12 και ΗΕΡΑ class Uxx), oύτε μεγάλες συγκεντρώσεις σε χημικές ουσίες στα φίλτρα εμποτισμού.

 

Όλα τα φίλτρα έχουν συγκεκριμένες διαδικασίες καθαρισμού και το κυριώτερο περιορισμένο χρόνο ζωής, με εξαίρεση τα παθητικά ηλεκτροστατικά.

 

Ο χρόνος ζωής αυτών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο κορεσμός στα φίλτρα συλλογής, η «δηλητηρίαση» των χημικών εμποτισμού από περιβαλλοντολογικές τοξίνες, η εξάντληση της συγκέντρωσης των χημικών με τον χρόνο κα.

 

Τελειώνοντας με τα φίλτρα, να τονίσω ότι κανένα φίλτρο δεν καθαρίζει τον αέρα πλήρως και η εξήγηση είναι αρκετά απλή. Έστω ότι υπάρχει ένα φίλτρο με 100% απόδοση, να συγκρατεί δηλαδή όλα τα μικροσωματίδια, ρύπους, μικροοργανισμούς κτλ και να αφήνει να περνάει μόνο η αέρια σύσταση της ατμόσφαιρας. Για να είναι ο αέρας καθαρός μετά το φίλτρο, αυτό προυποθέτει ότι ολόκληρο το ρεύμα αέρα περνάει αποκλειστικά και μόνο μέσα από το φίλτρο. Είναι φανερό, ότι στην πράξη αυτό είναι αδύνατο να συμβεί σε οικιακή εφαρμογή διότι προϋποθέτει ειδικά σφραγισμένο αεραγωγό, που αποκλείει την πιθανότητα να περάσει αέρας στον ανεμιστήρα εκτός φίλτρου. Αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα είναι φίλτρα, που άλλα καλύπτουν μεγαλύτερη, άλλα μικρότερη επιφάνεια του αεραγωγού μετά το ηλεκτροστατικό προφίλτρο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τοποθετημένα ώστε να καλύπτουν όλη την επιφάνεια αυτου σε συνδυασμό με αεροστεγές πλαίσιο υποστήριξης. Αν προσθέσουμε στο παραπάνω ότι κανένα φίλτρο δεν έχει την ιδανική απόδοση που περιέγραψα, με χρήση κοινής λογικής καταλαβαίνει τι ακριβώς μπορεί να συμβεί στην πράξη. Τα φίλτρα αυτά όντως κάνουν δουλειά αλλά δεν εγγυώνται σε καμία περίπτωση την ποιότητα αέρα που αρκετές εταιρείες διαφημίζουν και χρεώνουν αντίστοιχα για να υλοποιήσουν.

 

Τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί και κάποιες ενεργητικές τεχνολογίες, κάποιες βασιζόμενες στην εφαρμογή του ιονισμού και άλλες σε διάφορες άλλες φυσικές διαδικασίες.

 

  • Iονιστές είναι πλέγματα ή συστοιχίες ακίδων (άνοδος-κάθοδος) τα οποία διαπερνάει ηλεκτικό πεδίο υψηλής τάσης αλλα εξαιρετικά χαμηλού ρεύματος. Το αποτέλεσμα είναι να παράγονται φορτισμένα σωματίδια (ιόντα, συνήθως ιονισμένο άζωτο ή οξυγόνο) από τον παρακείμενο σε αυτά αέρα. Τα ιόντα αυτά προσκολλώνται στα αιωρούμενα σωματίδια και τους μικροοργανισμούς με αποτέλεσμα να αποκτούν ηλεκτρικό φορτίο γεγονός που τα διαχωρίζει από τη ροή του αέρα και τα έλκει ηλεκτροστατικά σε μια επιφάνεια συλλογής (συνήθως στην άνοδο καθώς οι περισσότεροι ιονιστές παράγουν αρνητικά ιόντα - ανιόντα). Η επιφάνεια συλλογής μπορεί επίσης να είναι και ένα κοινό ηλεκτροστατικό φίλτρο.
     
    Η διαδικασία αυτή αν και είναι απολύτως λειτουργική, έχει και αρκετούς περιορισμούς. Λόγω του περιορισμένου χώρου η επιφάνεια συλλογής δεν μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη. Επίσης τυχόν ήδη ιονισμένα μικροσωματίδια (από φυσικές διαδικασίες) απλά προσπερνούν τον ιονιστή. Γενικά οι κατασκευαστές, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές τοποθετούν ιονιστές οι οποίοι δουλεύουν ικανοποιητικά κάτω από ένα συγκεκριμένο εύρος λειτουργικών παραμέτων.
     
    Ένα μείζον θέμα είναι η παραγωγή όζοντος (Ο3) υπό συνθήκες. Το όζον είναι ένα ισχυρό οξειδωτικό αέριο, το οποίο όταν βρίσκεται στη τροπόσφαιρα αποτελεί επικίνδυνο ρύπο. Οι περισσότεροι ενσωματωμένοι σε κλιματιστικά ιονιστές δεν είναι ικανοί για την παραγωγή μεγάλης ποσότητας όζοντος. Όμως τα τελευταία χρόνια υπάρχει στην αγορά η λεγόμενη τεχνολογία «plasma». Στην ουσία πρόκειται για υψηλής απόδοσης ιονιστές, οι οποίοι εφαρμόζουν πεδία αρκετά μεγαλύτερης τάσης σε σχέση με τους κοινούς για την παραγωγή μεγαλύτερου αριθμού ιόντων ανά cm². Προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση με την θεμελιώδη κατάσταση της ύλης, πλάσμα, η οποία είναι η κατάσταση όπου παύουν να υφίστανται μοριακοί δεσμοί μεταξύ των ατόμων. Πρακτικά είναι κατάσταση πλήρως ιονισμένης ύλης και για την επίτευξη της οποίας απαιτούνται εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασιές, της τάξης των χιλιάδων βαθμών Κελσίου ή πανίσχυρα ηλεκτομαγνητικά πεδία.
     
    Οι «plasma» ιονιστές είναι σαφώς πιο αποδοτικοί με μεγαλύτερη απορρυπαντική δράση στον αέρα. Το μειονέκτημα τους είναι η μεγαλύτερη παραγωγή όζοντος με τις συνέπειες που προανέφερα. Να προσθέσω ότι το ίδιο το όζον ως πανίσχυρο οξειδωτικό καταστρέφει αποτελεσματικά τους περισσότερους μικροοργανισμούς. Οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να κρατάνε την παραγωγή όζοντος σε ένα κατώτερο όριο (< 0,05 ppm - μέρη στο εκατομμύριο).
     
    Πρακτικά ο ιονιστής λειτουργεί συνεργιστικά με τα διάφορα φίλτρα για την παραγωγή αέρα υψηλότερης ποιότητας.
     
  • Φωτοκαταλυτική Οξείδωση η οποία λειτουργεί σε συνδυασμό με ένα φίλτρο εμποτισμού με οξειδωτικό καταλύτη (συνήθως διοξείδιο του τιτανίου - TiO2). Ουσιαστικά είναι μια διαδικασία επανενεργοποίησης του καταλύτη ώστε να επιτυγχάνεται μεγαλύτερη απολυμαντική/αποσμητική δράση. Διακρίνεται σε παθητική (τα γνωστά φωτοκαταλυτικά φίλτρα) όπου η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου ενεργοποιεί τον καταλύτη (γι'αυτό και τα αφήνουν στον ήλιο αφού τα καθαρίσουν) και σε ενεργητική όπου υπάρχουν μέσα στη μονάδα λάμπες UV ακτινοβολίας και η παραπάνω διαδικασία γίνεται αυτόματα. Με τη χρήση της φωτοκαταλυτικής οξείδωσης τα φίλτρα εμποτισμού γίνονται σημαντικά πιο αποδοτικά και μπορούν να οξειδώσουν (ουσιαστικά να σκοτώσουν) αποτελεσμάτικα όλο το εύρος των παθογόνων μικροοργανισμών, ιοί, βακτήρια, μήκυτες, πρωτόζωα κα.
     
  • Aποστείρωση με χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας η οποία χρησιμοποιεί συστοιχίες από UV λυχνίες ώστε να αποστειρώσει το ρεύμα αέρα που περνάει εντός αυτών. Ένα απλό φίλτρο συγκρατεί έπειτα τους νεκρούς μικροοργανισμούς που προκύπτουν. Μπορεί να συνδυαστεί με την φωτοκαταλυτική οξείδωση αφού η μόνη διαφορά έγκειται στην ένταση της υπεριώδους ακτινοβολίας. Μοναδικό μειονέκτημα πέρα από την κατανάλωση ενέργειας είναι η παραγωγή όζοντος όταν χρησιμοποιούνται συγκεκριμένα μήκη κύματος υπεριώδους ακτινοβολίας.
     
  • Πολωτικές συστοιχίες οι οποίες χρησιμοποιούν ηλεκτροστατικά πεδία αλλα σε αντίθεση με τους ιονιστές αυτά είναι χαμηλής τάσης, συνήθως 24 V.
     
    H χαμηλή ενέργεια αποτρέπει τον ιονισμό (αποφεύγεται έτσι η παραγωγή όζοντος) και ουσιαστικά λειτουργεί σαν «χτένι» που οδηγεί τα ηλεκτροστατικά πολωμένα μικροσωματίδια σε απλά φίλτρα συλλογής.

 

Όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα μπορεί κανείς να τα βρεί εδω:

http://www.epa.gov/iaq/pubs/residair.html

 

Παρέθεσα μια περίληψη για όσους δεν έχουν τον χρόνο να το διαβάσουν όλο ή/και δεν ξέρουν αγγλικά.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέροντα αυτά που γράφεις αλλά παρόμοια κανείς μπορεί να διαβασει σε φυλλάδια περι καθαρισμού αέρα διαφόρων εταιριών και καθένας λέει πάλι τα δικά του για αποτελεσματικότητα.Εδώ ξεχασες ότι κάποιοι διαφημίζουν και φίλτρα που προστατεύουν και από την αναπτυξη μουχλας το εσωτερικό του μηχανηματος και δεν χρειάζεται λειτουργία αυτοκαθαρισμού που έχουν κάποια κλιματιστικά (ενώ πολλά δεν έχουν και καθόλου προστασία),και φίλτρα καθαρα αποσμητικού χαρακτήρα που δεν έχουν σχέση καν με απολυμαντική ιδιότητα και λειτουργούν συμπληρωματικά άλλων.

 

Στο Hitachi πάντως οι οδηγίες που παρέθεσες γράφουν καθε 2 βδομαδες καθαρισμού των φίλτρων.Τα υπόλοιπα ειναι με βαση τα προφορικά που σου είπαν αλλά το ίδιο μπορεί καθένας τεχνικός να λέει ότι θέλει αντίστροφα όπως ανεφερα παραδειγμα .Μια εμπειρία όμως έχει σημασία μόνο αν ενα προιόν κυκλοφορεί καιρό στην αγορά ή έχει φίλτρα δοκιμασμενα επίσης καιρό.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin Oι πληροφορίες προέρχονται από την υπηρεσία προστασίας περιβάλλοντος της αμερικής, μιας ανεξάρτητης ομοσπονδιακής αρχής η οποία φημίζεται για την αυστηρότητα με την οποία αντιμετωπίζει τα περιβαλλοντολογικά θέματα και γιατί είναι απέναντι από τις βιομηχανίες. Μιλάμε λοιπόν για σοβαρή και αντικειμενική πληροφόρηση, καμία σχέση με το marketing των εταιρειών.

 

http://www.epa.gov/iaq/pubs/residair.html

 

Τώρα όσον αφορά τα αντιμουχλικά και αποσμητικά φίλτρα, αν διαβάσεις προσεκτικά θα διαπιστώσεις ότι αναφέρομαι σε αυτά όταν γράφω για απολυμαντική δράση καθώς οι μύκητες (μούχλα) είναι ζώντες οργανισμοί. Στα υπόλοιπα συμφωνώ, σε καμία περίπτωση τέτοια φίλτρα δεν προστατεύουν από την ανάπτυξη μούχλας το εσωτερικό μετά τα φίλτρα αυτά. Ο λόγος είναι ότι η υγρασία που παραμένει στο εσωτερικό μετά το πέρας της λειτουργίας του κλιματιστικού αποτελεί ιδανικό περιβάλλον για την ανάπτυξη μούχλας. Οι εταιρείες το αντιμετωπίζουν αυτό με λειτουργίες αυτοκαθαρισμού, ο οποίος συνήθως παρατείνει τη λειτουργία του ανεμιστήρα ώστε να απομακρυνθεί η υγρασία που έχει σχηματιστεί. Ακόμα και αν το κλιματιστικό δεν έχει τέτοια λειτουργία, ο καθένας μπορεί να πετύχει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα απλώς θέτοντας το κλιματιστικό στη λειτουργία fan για τουλάχιστον 20' αφού έχει απενεργοποιήσει τη λειτουργία ψύξης πρώτα. Moναδική εξαίρεση αποτελούν τα ελάχιστα μοντέλα που έχουν αντιμουχλική επικάλυψη και μετά τον ανεμιστήρα, με πολλές και εδώ τεχνολογίες, περλίτης, διοξείδιο του πυριτίου, ανοξείδωτη επικάλυψη, άργυρο ή χαλκό μεταξύ άλλων. Τα MITSUBISHI για παράδειγμα έχουν αντιμουχλική επικάλυψη και στον ανεμιστήρα.

Τέλος για το HITACHI, οι 2 εβδομάδες αφορούν τον καθαρισμό του ηλεκτροστατικού προφίλτρου και μόνο.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα καλά Panasonic και Daikin έχουν σε όλα τα εσωτερικά τους μερη,προστασία βακτηριών μεσα από την βαφή των πλαστικών,αλλά σε ορισμένα μοντέλα και σε ορισμενες χώρες.

 

Οι Αμερικανοί έχουν άλλες προδιαγραφές στα προιόντα που κυκλοφορούν στην χώρα τους ,ενώ η ΕΕ αλλες και οι δύο πλευρες δεν συμφωνουν σε πολλά πρωτόκολλα όπως προστασίας του περιβάλλοντος κλπ στανταρντ μαζί με Κίνα,Ινδια κλπ που έχουν τα δικά τους.Οπότε δεν είναι κριτήριο ενημερωσης για ενα προιόν απλά πληροφορίας τι περιπου μπορεί να ισχύει.

 

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι κάθε κατασκευαστής πρέπει να εφαρμόζει ότι του λένε κάποιοι στα προιόντα του αλλά ότι αυτός κρίνει για να πουλήσει.Οποιος δεν έχει σωστό προιόν απλά δεν θα πουλήσει .Ετσι κατα ελάχιστο υποθέτει κανείς ισχύει ότι αναφέρει γραπτά όπως και να το λέει προστασία από μούχλα,οτιδήποτε βακτήρια ,ακόμα και ασπρο,μαυρο,την διαρκεια καθαρισμού κλπ .Τα ίδια και με την κατανάλωση ,όταν δεν μπορεσε κανείς να ελέγξει τι ίσχυε βγήκε νέα οδηγία από την ΕΕ ,μέχρι να αποδειχθεί και αυτή ότι δεν τηρείται.

 

Αναλογα λοιπόν καθε κατασκευαστής πόσο αξιόπιστος ειναι αυτός ,αν κάτι είναι διαφημιστικό ή όχι ,μόνο αν μπορεί καποιος να ελέγξει απόλυτα ή έχει εμπειρία χρήσης του προιόντος στον χρόνο ή έχει εσωτερική πληροφοριση.Ολες οι φίρμες για αυτό εξάλλου έχουν μεγάλη ποικιλια προιόντων στην γκάμα τους.Οποιος θέλει ή δεν μπορεί να το ψάξει ,αρκείτε στα φυλλάδια των εταιριών ή τι του λένε επιτήδιοι στην αγορά και ρισκάρει να μην μεινει ευχαριστημένος με ότι πάρει.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin Αν γνωρίζεις αγγλικά μπες στον κόπο να διαβάσεις τι αναφέρεται στο σύνδεσμο που παρέθεσα. Είναι μια αναφορά στις υπάρχουσες μεθόδους καθαρισμού του αέρα και δεν αναφέρεται σε προδιαγραφές. Συμφωνώ ότι στα θέματα προδιαγραφών, Αμερική και ΕΕ απέχουν αρκετά στο θέμα της τυποποίησης. Οι δε χώρες παραγωγής, στην Ασία κυρίως, αναγκάζονται να εφαρμόσουν τις Ευρωπαϊκές ή τις Αμερικανικές προδιαγραφές ώστε να μπορέσουν να πουλήσουν τα προϊόντα τους. Ειδικά στα θέματα προστασίας του περιβάλλοντος αρκετές από αυτές τις χώρες δεν εφαρμόζουν κανένα απολύτως μέτρο. Ευτυχώς κάποιες διαδικασίες είναι τυποποιημένες κατα ΙSO και μπορεί να βρεθεί η μέση λύση στα αντικρουώμενα συμφέροντα.

Όσο και αν φαίνεται δύσκολο στον κόσμο να πιστέψει ότι κάποιες οδηγίες εφαρμόζονται υποχρεωτικά από τις βιομηχανίες, παραθέτω το κλασσικό πλέον στον κόσμο της βιομηχανίας παράδειγμα, τις οδηγίες ρύπων ΕUROx. Μιλάμε για αυστηρές προδιαγραφές ρύπων που αφορά μια βιομηχανία μια τάξη μεγέθους μεγαλύτερη από αυτή του κλιματισμού. Συνοπτικά όποια αυτοκίνητα δεν πληρούσαν τις προδιαγραφές απαγορευόταν να πουληθούν στην ΕΕ, ούτε να εισαχθούν ως μεταχειρισμένα από τρίτες χώρες για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αναγκαστικά όλες οι αυτοβιομηχανίες το εφήρμοσαν, σε εποχές μάλιστα που το πετρέλαιο ήταν πάμφθηνο και κανείς σχεδόν καταναλωτής δεν ενδιαφερόταν ιδιαίτερα για την οικονομία και την εκπομπή ρύπων. Τους βγήκε σε καλό βέβαια γιατί οι επενδύσεις σε αντιρυπαντική τεχνολογία πλέον αποτελούν το κύριο εργαλείο marketing γι'αυτές.

Με την ίδια λογική βάσει της οδηγίας Lot10 από 1/1/2013 δεν μπορεί καμία εταιρεία να πουλήσει στην ΕΕ νέο κλιματιστικό κάτω των 12 kW αν δεν είναι ενεργειακής κλάσης τουλάχιστον Α και από 1/1/2015 κλάσης Α+. Όσο μαγείρεμα και να πέσει από τις εταιρείες, το αποτέλεσμα θα είναι προς όφελος του καταναλωτή γιατί θα κινητοποιηθεί ολόκληρη η βιομηχανία σε μια περίοδο γενικής στασιμότητας λόγω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα κυκλοφορήσουν και "σαπάκια" στην αγορά ούτε και ξαφνικά όλα τα κλιματιστικά με μαγικό τρόπο θα αναβαθμιστούν σημαντικά. Αν μη τι άλλο όμως είναι μια πρόοδος.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα…

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω 2 κλιματιστικά MITSUBISHI MSZ-HJ35VA και για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχω δει αναφορές – σχόλια και το μόνο που μου είπαν από το κατάστημα που θα γίνει η αγορά είναι ότι η συγκεκριμένη σειρά είναι η αντικατάσταση του MSZ-HC35VA.

 

Η τιμή είναι 650 για το κάθε ένα και θα ήθελα να μου πείτε αν σε αυτό το κόστος υπάρχει κάτι καλύτερο σε θέμα αξιοπιστίας – απόδοσης-χαρακτηριστικών.

Αν κάποιος το έχει βάλει θα παρακαλούσα να μας πει της εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Nεο μοντέλο mitsubishi άγνωστο τι θα βγεί και αν διαβασεις λίγο πιό πίσω έχει μειώσει βασικά τις επιδόσεις η εταιρία ειτε για θέματα κόστους είτε για να πετύχει καλύτερη καταναλωση με βαση καποιες νέες προδιαγραφές.

 

Αλλη πρόταση στα χρήματα αυτά ,είναι το παρακάτω ,στο οποίο έχουμε αναφερθεί πρόσφατα αλλά είναι και δημοφιλές και σε προηγούμενες απαντήσεις λόγω φαίνεται η Sharp έχει ρίξει εδώ και καιρό τις τιμές χωρίς να ρίξει την ποιοτητα http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html

 

@ gnt : Διαβάζω κάτι αν ενδιαφέρομαι συγκρεκριμένα για ενα προιον .Δεν σημαίνει βέβαια ότι καλώς δεν έγραψες τα παραπάνω για να μην ψάχνει κανείς στο Ιντερνετ και να υπάρχει σαν αρχείο μαζί με ότι έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ,νομίζω κάπου έχει αναφερθεί και για φίλτρα σαν μια γενική πληροφοριση, για να μην μας πουλάνε οι εταιρίες ότι θέλουν.

 

Το θέμα δεν είναι μόνο η τεχνολογία καθώς αφορά φυσική εξελιξη της ζωής και όχι μόνο των προιόντων ,αλλά και η ποιοτητα ,που αν κρίνει κανεις με ότι βλέπει είναι περισσότερο λιφτινκ προιόντων κόντρα στο λίφτινκ παρόμοιων παλαιότερων,μαζί με ότι γίνεται στην αγορά από αντιπροσωπείες ,εξυπηρέτιση κλπ ,καταλαβαίνει κανείς ότι κατι δεν πάει καλά .Ομως τα χρήματα που ζητάνε ολα αυτά δεν βγαίνουν πλέον για να τα θεωρούμε αναλώσιμα όπως θέλουν οι εταιρίες να μας επιβάλουν σαν νεα μοντέλα ή με δήθεν νέες προδιαγραφές πόσο μάλλον αν κανείς δεν ξέρει τι τηρείται και τι όχι.Οπότε μένουμε να ψάχνουμε μόνο την εμπειρική χρήση σε κάποιο προιόν που ο χρόνος το κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

διάβασα αρκετά απο τα παλιά ποστ και πραγματικά κατάλαβα ότι κοιταγα ότι ναναι.

Καταρχάς δεν είδα καθολου να αναφέρετε την ενεργειακή κλάση Α, Α+, Α++ κλπ΄.

Δεν παίζει ρόλο; πρέπει να κοιτάμε δηλαδή μόνο SEER και scop;

 

Τέλος ενδιαφέρομαι να πάρω 2 κλιματιστικά ΑΜΜΕΣΑΑΑΑΑ ενα 9000btu και ένα 24000btu. Από άποψη κόστους αγοράς δεν έχω πρόβλημα να είναι λίγο τσιμπήμενα αρκεί να είναι οικονομικά! Εχετε να μου προτείνετε κάτι;

 

Εγω μεχρι στιγμής είχα καταληξει σε 2

1) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/16.000-to-30.000-btu/122492-toyotomi-gan-gag-a70ivl?cmicc=skroutz#prettyPhoto

 

2) 2) http://www.skroutz.gr/s/2952319/Samsung-Crystal-AR24FSSEDWUN.html

 

και από 9αρια

 

1) http://www.skroutz.gr/s/2952257/Samsung-Crystal-AR09FSSEDWUN.html

2)

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/122489-toyotomi-gan-gag-a28ivl?cmicc=skroutz#prettyPhoto

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια αν ειναι ευκολο. Δευτερα παω και αγοραζω κλιματιστικο. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA Inverter γυρω στα 1000 ευρω

και

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH50VE Inverter γυρω στα 1300 ευρω

Ενω ειχα καταληξη στο hitachi βλεποντας οτι το mitsubishi εχει μεγαλυτερη αποδοση σε ψυξη αλλα και σε θερμανση φοβαμαι μηπως το πρωτο δεν με καλυψει οσον αφορα ενα ενιαιο χωρο 30+ τετραγωνικα (σαλονι-κουζινα) σκεπτομενος οτι ηθελα να μην ειναι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

@xrtc7 : Για τα τμ που γράφεις και το hitachi θα σε καλύψει πολύ ανετα.Mην ξοδευεσαι άσκοπα απλά για φίρμα και παρόμοια ποιοτητα. Περισσότερα θα σου πει τεχνικός.

 

 

@ kounamoutas : Πολλά φυλλαδια γράφουν και τις παλιές τιμές και τις νεες τιμές .Η σημασία τους και η διαφορα έχει αναφερθεί σε προηγούμενα πρόσφατα.Από εκει και περα είναι θέμα αξιοπιστίας της φίρμας και τι έρχεται στην αγορά για να ισχύει κάτι ή όχι.

 

Στα χρήματα που διαθετεις υπάρχουν καλύτερες επιλογές για μεγάλο κλιματιστικό όπως το Ηitahi που αναφερθηκε που στα ορια είναι κοντά και σίγουρα σαν φίρμα και ποιοτητα πιο αξιόπιστη.9 αρια κλιματιστικά έχουν αναφερθεί πολλες φορές εδω μέσα,υπάρχουν παρα πολλες επιλογές και προσφορες στα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

 

από ότι κατάλαβα υπάρχουν αρκετοί από εσάς που είναι γνώστες της αγοράς κλιματιστικών και χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

 

Θέλω να καλύψω ενιαίο χώρο περίπου 65τ.μ. και ΄θέλω τη γνώμη σας στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1. Γίνεται να καλυφθεί με ένα μόνο σώμα; θα είναι 24άρι;

2. μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 κατά σειρά απόδοσης αξιοπιστίας;; ανεξάρτητα από το κόστος

3. Τι γνώμη έχετε για τα mirror γενικά - μιας και πρόκειται για σαλόνι-τραπεζαρία και η γυναίκα μου έχει φάει κόλλημα με το αισθητικό...

Γαμώτο....αυτές δεν κοιτάνε ούτε προδιαγραφές, ούτε απόδοση, θόρυβο...τίποτα. Να είναι όμορφο θέλουνε:angry:

 

και ένα τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό.... Άν μου προτείνεται το καλύτερο 24άρι - ας πούμε - στα 1.200Ε και εγώ βρω το αντίστοιχο LG, λόγω φίλου στην εταιρία π.χ. στα 700-800Ε, το παίρνω ή λόγω ποιότητας - αξιοπιστίας, το αγνοώ και προτιμάω το best

 

αυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

To mirror οπως εχει αναφερθεί ειναι παραδοσιακά το καλύτερο LG κλιματιστικό.Αν μπορεις να το βρεις φθηνότερα και αν μπορει να μπει σε κατάλληλη θεση πχ διαδρομο λόγω καλού ανεμιστήρα μπορεί να καλύψει αρκετα καλά τον χώρο σου.Αλλιως πρέπει να κοιταξεις κάποιο Mitsubish,hitachi,panasonic,Τoshiba που έχουν καλη ενταση γενικά.Περισσότερα θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου gnt μια τελεταια ερωτηση.

αναμεσα στα 2 πιο λες να παρω (95τμ., με ενδιαφερει και για θερμανση!!

να σου υπενθυμησω)

α)Hitachi RAK60PPA

β)Mitsubishi Heavy SRK / SRC71 ZK-S

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...