Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρελαβα σημερα, δεν προλαβα να ασχοληθω πανω απο μια ωρα μαζι του, αλλα απο το λιγο που ειδα το μηχανακι ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ: τοσο μικρο και ελαφρο οσο να μεταφερεται ευκολα αλλα και τοσο μεγαλο ωστε να βλεπεις πεντακαθαρα το περιεχομενο. Ωραιοτατη οθονη, ταχυτατη απόκριση και ΘΑΥΜΑΣΙΟ software απο την Samsung (δεν τα ειδα βεβαια ολα). Εκει ομως που επαθα την πλάκα μου ειναι το S-Pen :shock:. Eνα θα σας πω μονο: πως μπορουσα (-ατε) μεχρι τωρα να δουλευω (-ευτε) τετοιες συσκευες με το χερι οταν υπάρχει το S-Pen ? απλα η εμπειρια διαδραστικοτητας με συσκευες αφης ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ με το καταπληκτικο αυτο εξαρτημα. Και μονο γι αυτο αξιζουν τα καποια παραπανω λεφτα (τωρα καταλαβαινω τους φιλους που το εκθειαζανε πριν...)

Περισσοτερα αυριο οταν θα το ψαχουλεψω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παρελαβα σημερα, δεν προλαβα να ασχοληθω πανω απο μια ωρα μαζι του, αλλα απο το λιγο που ειδα το μηχανακι ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ: τοσο μικρο και ελαφρο οσο να μεταφερεται ευκολα αλλα και τοσο μεγαλο ωστε να βλεπεις πεντακαθαρα το περιεχομενο. Ωραιοτατη οθονη, ταχυτατη απόκριση και ΘΑΥΜΑΣΙΟ software απο την Samsung (δεν τα ειδα βεβαια ολα). Εκει ομως που επαθα την πλάκα μου ειναι το S-Pen :shock:. Eνα θα σας πω μονο: πως μπορουσα (-ατε) μεχρι τωρα να δουλευω (-ευτε) τετοιες συσκευες με το χερι οταν υπάρχει το S-Pen ? απλα η εμπειρια διαδραστικοτητας με συσκευες αφης ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ με το καταπληκτικο αυτο εξαρτημα. Και μονο γι αυτο αξιζουν τα καποια παραπανω λεφτα (τωρα καταλαβαινω τους φιλους που το εκθειαζανε πριν...)

Περισσοτερα αυριο οταν θα το ψαχουλεψω περισσοτερο.

 

Όπως βλέπεις η παρέα αποτελείται από Νοτελάκιδες φανατικούς.

Οπότε αυτά που σωστά λες ,πρέπει να τα πεις σε άλλα νήματα:lol::p

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το μηχάνημα απο τις 20 Μαίου και πραγματικά το έχω λατρέψει αν και για να πω την αλήθεια κάποιες φορές με δελεάζει να δοκιμάσω το note 10.1:O Ο μόνος λόγος που μπαίνω στον πειρασμό είναι γιατί δεν βλέπω το note 8.0 να έχει την απήχηση που περίμενα:η υποστήριξη μέχρι ώρας απο τους xda είναι σχεδόν ανύπαρκτη!Θέλω να πιστεύω ότι ακόμη είναι νωρίς μιας και είναι πολύ φρέσκο στην αγορά!!

Εσείς τι λέτε?καμιά γνώμη??

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το μηχάνημα απο τις 20 Μαίου και πραγματικά το έχω λατρέψει αν και για να πω την αλήθεια κάποιες φορές με δελεάζει να δοκιμάσω το note 10.1:O Ο μόνος λόγος που μπαίνω στον πειρασμό είναι γιατί δεν βλέπω το note 8.0 να έχει την απήχηση που περίμενα:η υποστήριξη μέχρι ώρας απο τους xda είναι σχεδόν ανύπαρκτη!Θέλω να πιστεύω ότι ακόμη είναι νωρίς μιας και είναι πολύ φρέσκο στην αγορά!!

Εσείς τι λέτε?καμιά γνώμη??

 

Κοίταξε. Σου μιλάει κάποιος που έχει φλασαρει εκατοντάδες ρομ σε πολλά κινητά. Το πρώτο κινητό που δεν έχω φλασαρει τίποτα είναι το Νοτε. Αν η ρομ του 8 είναι ομοίως απροβληματιστες τότε δεν καταλαβαίνω και δεν με ενδιαφέρει αν έχει οποιαδήποτε υποστήριξη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδία. Κάποια στιγμή θα δώσω το Note 2 θα πάρω αυτό

 

Κωστα εγω θα συμπληρωσω σε αυτα που ρωτας οτι η εμπειρια χρησης του 8 ειναι ο,τι καλυτερο σε android tablet και στην πραξη συμπεριφερεται το ιδιο smooth με το 2αρι μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του myphone και του Samsung Galaxy Note 8.0 !

 

Θα ήθελα να σας παραθέσω 2 Video που έχω δημιουργήσει για το Samsung Galaxy Note 8.0 . Έχει φτάσει στα χέρια μου απο την Samsung Hellas στα πλαίσια του προγράμματος Samsung Mobilers.

Θα το έχω για ένα μήνα και στην συνέχεια θα περάσουν απο τα χέρια μου άλλες συσκευές όπως Galaxy S4, Galaxy Camera, Note II.

Ελπίζω τα Video να βοηθήσουν κάποιον που ενδιαφέρεται να αγοράσει το Samsung Galaxy Note 8.0 . Πρόκειται για ένα unboxing και για ενα quick review. Φυσικά τις επόμενες μέρες θα ακολουθήσει ενα νέο video για τα αγαπημένα μου χαρακτηριστικά της συσκευής αλλα και το "χτίσιμο" που κάνω μιας και είμαι με διαφορετικό launcher απο τον touchwiz, πακέτο εικονιδίων, πληκτρολόγιο κ.α.

 

Galaxy Note 8.0 Unboxing: http://www.youtube.com/watch?v=TvLndGndmnU

Galaxy Note 8.0 Quick Review: http://www.youtube.com/watch?v=qBi9AFnYEdw

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. Σου μιλάει κάποιος που έχει φλασαρει εκατοντάδες ρομ σε πολλά κινητά. Το πρώτο κινητό που δεν έχω φλασαρει τίποτα είναι το Νοτε. Αν η ρομ του 8 είναι ομοίως απροβληματιστες τότε δεν καταλαβαίνω και δεν με ενδιαφέρει αν έχει οποιαδήποτε υποστήριξη.

Συμφωνώ μαζί σου γιατί κι εγώ έχω φλασάρει άπειρες roms και επίσης βρίσκω κι εγώ τις stock roms της samsung πληρέστατες αλλά καμιά φορά δεν μπαίνεις στον πειρασμό να περάσεις έστω ένα theme???

Επίσης ποιά η γνώμη σου για το 10.1?Αξίζει η μετάβαση απο το 8 στο 10.1?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου γιατί κι εγώ έχω φλασάρει άπειρες roms και επίσης βρίσκω κι εγώ τις stock roms της samsung πληρέστατες αλλά καμιά φορά δεν μπαίνεις στον πειρασμό να περάσεις έστω ένα theme???

Επίσης ποιά η γνώμη σου για το 10.1?Αξίζει η μετάβαση απο το 8 στο 10.1?

 

Βάζω themes στους launcher και είμαι ΟΚ.

Για το δεύτερο δεν έχω γνώμη αλλά τα ταμπλετ πάνω από 8 ίντσες μου φαίνονται μεγάλα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βάζω themes στους launcher και είμαι ΟΚ.

Για το δεύτερο δεν έχω γνώμη αλλά τα ταμπλετ πάνω από 8 ίντσες μου φαίνονται μεγάλα

Νομίζω ότι με κάλυψες πλήρως!Να'σαι καλά φίλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δεν το καταφερα μεχρι τωρα: οταν το S-Pen Note μου κανει αναγνωριση και μετατροπη χειρογραφου κειμενου σε κανονικό, πως μπορώ να κανω copy το νεο κανονικο κειμενο σε μια αλλη εφαρμογη (πχ σε ενα αρχειο Word) ?

Eιναι κατι που δεν ειδα ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δεν το καταφερα μεχρι τωρα: οταν το S-Pen Note μου κανει αναγνωριση και μετατροπη χειρογραφου κειμενου σε κανονικό, πως μπορώ να κανω copy το νεο κανονικο κειμενο σε μια αλλη εφαρμογη (πχ σε ενα αρχειο Word) ?

Eιναι κατι που δεν ειδα ?

 

Κείμενο που έχει γραφτεί με s-pen άσχετα αν το έχει μετατρέψει, δεν μπορείς. Μονο απο πληκτρολόγιο το κανει copy. δεν ξέρω εκτός του S-Note εφαρμογές αν σε αφήνουν. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να το κόψεις με το κουμπακι του S-Pen το κείμενο και να το κολλήσεις σε αλλη εφαρμογή σαν φωτογραφία.

Edited by Vgkantis

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

Κείμενο που έχει γραφτεί με s-pen άσχετα αν το έχει μετατρέψει, δεν μπορείς. Μονο απο πληκτρολόγιο το κανει copy. δεν ξέρω εκτός του S-Note εφαρμογές αν σε αφήνουν. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να το κόψεις με το κουμπακι του S-Pen το κείμενο και να το κολλήσεις σε αλλη εφαρμογή σαν φωτογραφία.

 

Ωχ αμαν, με σκοτωνεις τωρα... Ηταν ενας απο τους βασικους λογους που προτιμησα το Note, το οτι δλδ σου προσφερε την πολυτελεια να γραφεις γρηγορα και πανευκολα με το πενακι και μετά να κανεις το χειρογραφο κειμενο κανονικο, το οποιο (δλδ το κανονικό κειμενο) ολα τα προγραμματα OCR (διοτi περι αυτου προκειται στην ουσια) το χειριζονται (by default) σαν οποιοδηποτε κειμενο (διορθωση, αντιγραφή, επικολληση κλπ). Αν η Samsung εκανε τετοια πατατα και το δικο της συστημα δεν διαχειριζεται με κανεναν τροπο το παραχθεν κανονικο κειμενο, τοτε ποιο το πλεονεκτημα ? Κριμα, αν ηταν ετσι θα θυσιαζα την φορητοτητα για ενα καλο (και ακριβοτερο) ultrabook.

Αλλος καμμια ιδεα παιδια ?

 

ΥΓ Αν δεν βρω κατι αναλογο στο Google Play, μαλλον θα το βαλω προς πωληση, δεδομενου οτι το χρειαζομαι για ΠΟΛΥ γραψιμο. Κριμα, και με ειχε ενθουσιασει κατα τα αλλα....

Edited by Red_Dawn
Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν, με σκοτωνεις τωρα... Ηταν ενας απο τους βασικους λογους που προτιμησα το Note, το οτι δλδ σου προσφερε την πολυτελεια να γραφεις γρηγορα και πανευκολα με το πενακι και μετά να κανεις το χειρογραφο κειμενο κανονικο, το οποιο (δλδ το κανονικό κειμενο) ολα τα προγραμματα OCR (διοτi περι αυτου προκειται στην ουσια) το χειριζονται (by default) σαν οποιοδηποτε κειμενο (διορθωση, αντιγραφή, επικολληση κλπ). Αν η Samsung εκανε τετοια πατατα και το δικο της συστημα δεν διαχειριζεται με κανεναν τροπο το παραχθεν κανονικο κειμενο, τοτε ποιο το πλεονεκτημα ? Κριμα, αν ηταν ετσι θα θυσιαζα την φορητοτητα για ενα καλο (και ακριβοτερο) ultrabook.

Αλλος καμμια ιδεα παιδια ?

 

ΥΓ Αν δεν βρω κατι αναλογο στο Google Play, μαλλον θα το βαλω προς πωληση, δεδομενου οτι το χρειαζομαι για ΠΟΛΥ γραψιμο. Κριμα, και με ειχε ενθουσιασει κατα τα αλλα....

 

Oυφφφ.... τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ λύση στο προβλημα, την βρηκα με λιγο παιδεμα παραπανω. Βαζεις την αναγνωριση κειμενου, γραφεις με την πενα, οι λεξεις αναγνωριζονται μια μια οπως γραφεις (απλα δεν αναγνωριζει το κενο μεταξυ τους κ πρεπει να πατας space μετα καθε λεξη -σπαστικο-) και στο τελος αφου εχεις ενα ετοιμο κανονικο (αναγνωρισμενο) κειμενο βαζεις την πενα σε οποιο σημειο του θελεις, αυτοματως εμφανζονται τα σημαδια που οριοθετουν την αρχή και το τελος της επιλογης, μαρκαρεις οποιο και οσο κειμενο θελεις (ή και "επιλογη ολων" απο το πανω μενού) και κατοπιν αντιγραφη ή αποκοπή. Πας στο νεο κειμενο που θες να κανεις edit (πχ mail, blog, σημειωση, word κλπ) και κανεις επικολληση. Et voila !!! αυτο ηταν !!!!

Edited by Red_Dawn
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ. Είναι εκπληκτικό tablet. Πολύ ευχαριστημένος στην μια μέρα που το δούλεψα. Βάζοντας και το flash ανοίγει μια χαρά όλες τις σελίδες (αυτές που μπάινω τουλάχιστον).

 

Σίγουρα η τιμή του είναι υψηλή αλλα ταυτόχρονα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο στις ίντσες του και κάτω (μη σας πώ και πάνω).

 

Ποια Microsd προτείνετε παιδιά?

 

http://www.skroutz.gr/s/2157339/Sandisk-Ultra-microSDHC-16GB-Android.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/376620/Samsung-microSDHC-Class-10-16GB.html

 

Σκεφτόμαουν να πάρω την πρώτη στα 32gb.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια απο τις 2 παραπάνω?

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρείγγειλα απο ebay.co.uk 341 euro με θήκη!!!! Δεν κρατιέμαι να το παραλαβω

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Oυφφφ.... τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ λύση στο προβλημα, την βρηκα με λιγο παιδεμα παραπανω. Βαζεις την αναγνωριση κειμενου, γραφεις με την πενα, οι λεξεις αναγνωριζονται μια μια οπως γραφεις (απλα δεν αναγνωριζει το κενο μεταξυ τους κ πρεπει να πατας space μετα καθε λεξη -σπαστικο-) και στο τελος αφου εχεις ενα ετοιμο κανονικο (αναγνωρισμενο) κειμενο βαζεις την πενα σε οποιο σημειο του θελεις, αυτοματως εμφανζονται τα σημαδια που οριοθετουν την αρχή και το τελος της επιλογης, μαρκαρεις οποιο και οσο κειμενο θελεις (ή και "επιλογη ολων" απο το πανω μενού) και κατοπιν αντιγραφη ή αποκοπή. Πας στο νεο κειμενο που θες να κανεις edit (πχ mail, blog, σημειωση, word κλπ και κανεις επικολληση. Et voila !!! αυτο ηταν !!!!

 

Ναι όντως.. Όσο το προσπαθούσα με τον ίδιο τροπο πριν γράψω απάντηση εδω δεν το επέλεγε με τίποτα.. Τώρα κατευθείαν.. Με κανει να αναρωτιέμαι αν ζηλεύει που χρησιμοποιώ πιο πολύ το 7αρι tablet μου.. :-)

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποια Microsd προτείνετε παιδιά?

 

http://www.skroutz.gr/s/2157339/Sandisk-Ultra-microSDHC-16GB-Android.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/376620/Samsung-microSDHC-Class-10-16GB.html

 

Σκεφτόμαουν να πάρω την πρώτη στα 32gb.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια απο τις 2 παραπάνω?

 

Ασυζητητί την Samsung. Με την Sandisk έχουν αναφερθεί πολλά θέματα ειδικά με την 32άρα (Στο Note 2)...

Link to comment
Share on other sites

Ποια Microsd προτείνετε παιδιά?

 

http://www.skroutz.gr/s/2157339/Sandisk-Ultra-microSDHC-16GB-Android.html

ή

http://www.skroutz.gr/s/376620/Samsung-microSDHC-Class-10-16GB.html

 

Σκεφτόμαουν να πάρω την πρώτη στα 32gb.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια απο τις 2 παραπάνω?

 

Πηρα απο το Αμαζον Γερμανιας τη θηκη του και μαζι πηρα και αυτην την καρτα 32 GB με τον ανταπτορα που την μετατρεπει σε απλη SD !! με τιμη 20 € :rolleyes:. Eυκαιρια νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Αναβει καποιο led οταν φορτιζει?

 

Όχι. Εμφανίζει μόνο το κλασικό ολόγραμμα της μπαταρίας στην οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Μόλις συνδεθεί με WiFi συγχρονίζει αμέσως την εφαρμογή email και εμφανίζει τα νέα mails όπως στο Note 2, γιατί στο δικό μου πρέπει να μπω στην εφαρμογή και να το κάνω χειροκίνητα...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης, παταω να κατεβασω το flash adobe play (για μερικα, οχι ολα, video που δεν μου παιζει) και μου λεει οτι δεν γινετε για αυτη την συσκευη(εχω το Note 8" GT-N5100 3G)

Ποια εφαρμογη πρεπει να κατεβασω επιτελους για να μπορεσω ετσι να δω καποια βιντεο? Τα φωτα σας παιδια...

Link to comment
Share on other sites

http://forums.adobe.com/message/4675670#4675670

 

Βρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης, παταω να κατεβασω το flash adobe play (για μερικα, οχι ολα, video που δεν μου παιζει) και μου λεει οτι δεν γινετε για αυτη την συσκευη(εχω το Note 8" GT-N5100 3G)

Ποια εφαρμογη πρεπει να κατεβασω επιτελους για να μπορεσω ετσι να δω καποια βιντεο? Τα φωτα σας παιδια...

 

Ακόλουθησε βήμα-βήμα τις οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...