Jump to content

Star S5 Butterfly (MIZ Z2 / UMI S1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ξαφνικά είχα πρόβλημα με το 3g του κινητού και δεν μπορούσα χωρίς τα δεδομένα αποφάσισα να περάσω μία custom rom.

 

Θα γράψω αναλυτικά τα βήματα για αυτήν την rom, που πέρασαν και τα παιδιά. Σαν πρώτες εντυπώσεις πολύ καλή rom, το πρόβλημα με το 3g λύθηκε και μένει μόνο να δοκιμάασω το gps. Δεν έχω όμως κάποιο πρόγραμμα και μόνο με το GPS test θα το κάνω. Εγώ πέρασα και το CWM του Yulypis για να μπορέσω να κάνω backup την stock rom του κινητού σε περίπτωση που θέλω να την επαναφέρω. Θα περιγράψω και για αυτό τον τρόπο. Αυτός ο τρόπος είναι μόνο για αυτή την rom και όποια άλλη περνιέται μέσω recovery.

 

Στο ψητό:

1) Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο που έχει μέσα όλα όσα χρειαζόμαστε για να περάσουμε rom, cwm και να rootαρουμε το κινητό μας.(Αν θέλετε να το rootαρετε μόνο ακολουθήστε τον οδηγό του moumiaq).

 

2) Πρώτα βάζουμε τους drivers που βρίσκονται στο φάκελο Drivers->preload. Για να σιγουρευτούμε ότι είναι σωστά περασμένοι ανοίγουμε τον Device manager των Windows(Control Panel-> Device Manager) και μετά συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία. Αν απλά δούμε να γίνεται μία ανανέωση αλλά να μην βγαίνει εικονίδιο με κίτρινο τριγωνάκι είμαστε εντάξει.

 

3) Για να περάσουμε το CWM recovery κλείνουμε το κινητό και του βγάζουμε την μπαταρία. Πηγαίνουμε στο SP Flash tool και το ανοίγουμε. Πατάμε στα δεξιά που λέει Scatter-Loading, και διαλέγουμε από τον φάκελο Yulypis Recovery το Mt6589_Android_scatter-emmc.txt και το ανοίγουμε. Τώρα θα βγούνε διάφορα αλλά το μόνο που θέλουμε να είναι τικαρισμένο είναι το recovery και το preloader να είναι κόκκινο. Πατάμε στο πάνω μέρος που λέει Download και Yes στο επόμενο παράθυρο. Συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία σε μία θύρα usb και περιμένουμε να τελειώσει. Δεν θα πάρει πολύ. Μόλις τελειώσει θα βγει ένας πράσινος κύκλος. Αποσυνδέουμε το κινητό και έχουμε CWM.

 

4) Για να περάσουμε την rom, την κατεβάζουμε και την αντιγράφουμε στην εξωτερική κάρτα(την micro sd). Δεν την αποσυμπιέζουμε. Ενώ το κινητό είναι κλειστό και έχει την μπαταρία του πατάμε για περίπου 20 δευτερόλεπτα το power και το volume down για να μπούμε στο recovery(αν είμαστε ήδη root, μπορούμε να περάσουμε το mobile uncle tools και να του πούμε να κάνει boot σε recovery). Αφού μπούμε στο recovery, πλοηγούμαστε με το volume up και down για πάνω κάτω και με το power button για να επιλέξουμε. Πάμε στο Install zip from SDcard και βρίσκουμε την rom. Την επιλέγουμε και όλα τα υπόλοιπα γίνοντε μόνα τους.

 

TIPS: 1) Μπορούμε να κάνουμε και Factory reset/wipe data. Εγώ δεν έκανα και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

2) Πρίν περάσουμε την rom, μπορούμε να κάνουμε backup την rom και όλα τα δεδομένα του κινητού σε περίπτωση που τα χρειαστούμε ή θέλουμε την stock rom του κινητού. Διαλέγουμε το backup and restore και κάνουμε backup. Χρειάζεται λίγη ώρα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και μόνο αν την δοκιμάσετε θα το καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος ο mask2011 +++

Ωραίος και ο οδηγός. Βήμα βήμα και κατατοπιστικός

* ίδια με του iibiza2004 έβαλες ε ?. Περιμένουμε και το δικό σου feedback για το πως θα περπατήσει.

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ίδια. Είναι πολύ καλή από όσο έχω προλάβει να την χρησιμοποιήσω. Κανένα πρόβλημα. Συνομιλία μία χαρά, wi-fi κανονικά, 3G κανονικά, GPS κανονικά(απλά δεν είδα σε πόσο χρόνο θα κλειδώσει), ήχος μια χαρά. Γενικά είναι smooth στην χρήση, δεν βλέπω να τρώει μπαταρία. Ευχαριστημένος αρκετά θα έλεγα. Θα γράψω εντυπώσεις σε λίγες μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξαφνικά είχα πρόβλημα με το 3g του κινητού και δεν μπορούσα χωρίς τα δεδομένα αποφάσισα να περάσω μία custom rom.

 

Θα γράψω αναλυτικά τα βήματα για αυτήν την rom, που πέρασαν και τα παιδιά. Σαν πρώτες εντυπώσεις πολύ καλή rom, το πρόβλημα με το 3g λύθηκε και μένει μόνο να δοκιμάασω το gps. Δεν έχω όμως κάποιο πρόγραμμα και μόνο με το GPS test θα το κάνω. Εγώ πέρασα και το CWM του Yulypis για να μπορέσω να κάνω backup την stock rom του κινητού σε περίπτωση που θέλω να την επαναφέρω. Θα περιγράψω και για αυτό τον τρόπο. Αυτός ο τρόπος είναι μόνο για αυτή την rom και όποια άλλη περνιέται μέσω recovery.

 

Στο ψητό:

1) Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο που έχει μέσα όλα όσα χρειαζόμαστε για να περάσουμε rom, cwm και να rootαρουμε το κινητό μας.(Αν θέλετε να το rootαρετε μόνο ακολουθήστε τον οδηγό του moumiaq).

 

2) Πρώτα βάζουμε τους drivers που βρίσκονται στο φάκελο Drivers->preload. Για να σιγουρευτούμε ότι είναι σωστά περασμένοι ανοίγουμε τον Device manager των Windows(Control Panel-> Device Manager) και μετά συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία. Αν απλά δούμε να γίνεται μία ανανέωση αλλά να μην βγαίνει εικονίδιο με κίτρινο τριγωνάκι είμαστε εντάξει.

 

3) Για να περάσουμε το CWM recovery κλείνουμε το κινητό και του βγάζουμε την μπαταρία. Πηγαίνουμε στο SP Flash tool και το ανοίγουμε. Πατάμε στα δεξιά που λέει Scatter-Loading, και διαλέγουμε από τον φάκελο Yulypis Recovery το Mt6589_Android_scatter-emmc.txt και το ανοίγουμε. Τώρα θα βγούνε διάφορα αλλά το μόνο που θέλουμε να είναι τικαρισμένο είναι το recovery και το preloader να είναι κόκκινο. Πατάμε στο πάνω μέρος που λέει Download και Yes στο επόμενο παράθυρο. Συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία σε μία θύρα usb και περιμένουμε να τελειώσει. Δεν θα πάρει πολύ. Μόλις τελειώσει θα βγει ένας πράσινος κύκλος. Αποσυνδέουμε το κινητό και έχουμε CWM.

 

4) Για να περάσουμε την rom, την κατεβάζουμε και την αντιγράφουμε στην εξωτερική κάρτα(την micro sd). Δεν την αποσυμπιέζουμε. Ενώ το κινητό είναι κλειστό και έχει την μπαταρία του πατάμε για περίπου 20 δευτερόλεπτα το power και το volume down για να μπούμε στο recovery(αν είμαστε ήδη root, μπορούμε να περάσουμε το mobile uncle tools και να του πούμε να κάνει boot σε recovery). Αφού μπούμε στο recovery, πλοηγούμαστε με το volume up και down για πάνω κάτω και με το power button για να επιλέξουμε. Πάμε στο Install zip from SDcard και βρίσκουμε την rom. Την επιλέγουμε και όλα τα υπόλοιπα γίνοντε μόνα τους.

 

TIPS: 1) Μπορούμε να κάνουμε και Factory reset/wipe data. Εγώ δεν έκανα και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

2) Πρίν περάσουμε την rom, μπορούμε να κάνουμε backup την rom και όλα τα δεδομένα του κινητού σε περίπτωση που τα χρειαστούμε ή θέλουμε την stock rom του κινητού. Διαλέγουμε το backup and restore και κάνουμε backup. Χρειάζεται λίγη ώρα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και μόνο αν την δοκιμάσετε θα το καταλάβετε.

 

ντιπ δεν καταλαβα ο βοσκος

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή θα σε πείσει. :p Ξεκίνα να το κάνεις και αν κολλήσεις εδώ είμαστε. Το κινητό δεν πρόκειται να πάθει τπτ γιατί πολύ απλά ή θα το κάνεις ή δεν θα του κάνεις τπτ. Σαν να μην το άγγιξες.

 

Αφού σε βλέπω ότι σε τρώει γιατί δεν το δοκιμάζεις;;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή θα σε πείσει. :p Ξεκίνα να το κάνεις και αν κολλήσεις εδώ είμαστε. Το κινητό δεν πρόκειται να πάθει τπτ γιατί πολύ απλά ή θα το κάνεις ή δεν θα του κάνεις τπτ. Σαν να μην το άγγιξες.

 

Αφού σε βλέπω ότι σε τρώει γιατί δεν το δοκιμάζεις;;;; :D

 

να παρω ενα νεο να τα κανω σε αυτο?Μπα εδω δεν καταλαβαινω που να αρχισω και που να τελειωσω....καλυτερα να παω στα προβατα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από το να κατεβάσεις το πρώτο αρχείο που τα έχει όλα μέσα και μετά θα δεις ότι δεν είναι τπτ. Να ξέρεις να κάνεις εγκατάσταση προγράμματα στο pc είναι το μόνο απαιτούμενο.
Link to comment
Share on other sites

@ tsopanos Σε τρώει ..... σε τρώει :lol: .... και για το ένα, .... και για το άλλο :lol::lol::

Ξέρεις εσύ :lol:

 

 

Κατά βάθος όμως --------------------------> :respect:

 

=================================================

 

@ mask2011

Να σου πω εγώ.

Είναι απλό. Θέλει να πάμε εκει να του το φτιάξουμε. :lol:

Edited by 10dimitris

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Να πάμε και να την κάνουμε την απαγωγή του κινητού αλλά δεν λέει περιοχή.

Οπου δούμε στάνη, λέω να μπούμε. :ninja:

Κάπου θα τον πετύχουμε :lol:

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Ερχόμαστε...

 

Έχει κανείς ιδέα που μπορούμε να "βρούμε" το sygic;

Κατέβασε εσύ το original - αρχικό καί όποιο άλλο χάρτη άλλης χώρας θες,....... και εδω είμαστε :ninja:

Eιναι λυμενα τα σκυλια,γουφ

Γιααα δώσε συντεταγμένες απο το gps σου !

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

prt screen έχουν κάνει και στο site που το πήρα εγώ,... γιαυτό και το πήρα απο εκει.

 

Ευχάριστα νέα, και πολύ γρήγορα !

Μπράβο

 

Δεν σκέφτεσαι για S5 πλέον ?

Γιατί ?

 

Για διαφορους λογους

1) Ειναι εμφανισιακα ομοιο

2) Εχει ιδια χαρακτηριστικα

3) Ειναι dual sim φυσικα , αλλα με κανονικες καρτες sim

4) Δινει 2 μπαταριες 2800 mah !

5) Με τη προσφορα βγαινει αρκετα πιο φτηνο (φυσικα ειναι με 4GB rom)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε εσύ το original - αρχικό καί όποιο άλλο χάρτη άλλης χώρας θες,....... και εδω είμαστε :ninja:

 

Γιααα δώσε συντεταγμένες απο το gps σου !

 

δεν ξερω πως δουλευει αυτο,πιανει δορυφορους παντως αλλα τι κανει με αυτο δεν ξερω,με δουλευετε εδω ε?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι. Για στείλε pm. Το κατέβασα το original με τους χάρτες ελλάδας αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι.....

 

Tsopanos ακόμα να ξεκινήσεις την διαδικασία;; Άσε το άρμεγμα για πιο μετά και ξεκίνα...

 

EDIT: Antutu με την καινούρια rom, έτοιμη με όλα τα προγράμματα μέσα 13157. Η stock έβγαζε 12700. Μια χαρά...

Edited by mask2011
Link to comment
Share on other sites

Για διαφορους λογους

1) Ειναι εμφανισιακα ομοιο

2) Εχει ιδια χαρακτηριστικα

3) Ειναι dual sim φυσικα , αλλα με κανονικες καρτες sim

4) Δινει 2 μπαταριες 2800 mah !

5) Με τη προσφορα βγαινει αρκετα πιο φτηνο (φυσικα ειναι με 4GB rom)

 

1) No comments. Εσύ απόφασίζεις

2) Δεν νομίζω, γιατί πρέπει να είναι απο την alps, άρα άλλο hardware άρα εαν αποφασίσεις για rom θα πρέπει να ψάξεις αλλού πλέον, και όχι αυτές που χρησιμοποιούμε και δοκιμάζουμε εδω.

3) Πήγα στον Γερμανό, και μου την έκανε micro την κάρτα μου, ... κανένα πρόβλημα, και έχω και μία διαθέσιμη για κανονική

4) Διαφορετική μπαταρία σε mAh, διαφορετική σε διαστάσεις προφανώς, άρα πάμε στην παράγραφο 2 ξανά.

5) Εδώ.... δεν μιλάω !

 

δεν ξερω πως δουλευει αυτο,πιανει δορυφορους παντως αλλα τι κανει με αυτο δεν ξερω,με δουλευετε εδω ε?

_Απο την ώρα που πιάνεις δορυφόρους, σημαίνει ότι δουλεύει το gps σου.

_Τώρα χρειάζεσαι ενα πρόγραμμα πλοήγησης. Οπως google maps ή sygic ή dont panic ή mls

_Μόλις κάνεις εγκατάσταση ένα απο αυτά, τα οποία μπορείς να τα βρείς απο το play store δωρεάν για μερικές ημέρες δοκιμή, τότε θα έχεις και πρόγραμμα πλοήγησης που θα του λές πήγαινέ με εκεί, θα βγάζει την διαδρομή και θα σε οδηγεί.

 

?

απορία ?

Edited by navi55
συνεχόμενα posts

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

_Απο την ώρα που πιάνεις δορυφόρους, σημαίνει ότι δουλεύει το gps σου.

_Τώρα χρειάζεσαι ενα πρόγραμμα πλοήγησης. Οπως google maps ή sygic ή dont panic ή mls

_Μόλις κάνεις εγκατάσταση ένα απο αυτά, τα οποία μπορείς να τα βρείς απο το play store δωρεάν για μερικές ημέρες δοκιμή, τότε θα έχεις και πρόγραμμα πλοήγησης που θα του λές πήγαινέ με εκεί, θα βγάζει την διαδρομή και θα σε οδηγεί.

 

?

απορία ?

 

Οκ,κατι καταλαβα,αυτο που δειχνει που ειναι ο δρομος που μενω δηλαδη,κατεωασα ενα δωρεαν και με βρηκε,ευχαριστω χμ χμ

Link to comment
Share on other sites

Οκ,κατι καταλαβα,αυτο που δειχνει που ειναι ο δρομος που μενω δηλαδη,κατεωασα ενα δωρεαν και με βρηκε,ευχαριστω χμ χμ

Τώρα ποιος δουλεύει ποιόν :lol: :lol: :lol:

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ 2 θήκες που πήρα απο ebay.

Οταν έρθουν, και ταιριάζουν θα ενημερώσω.

 

@ devdok ΩΡΑΙΟΣ !

Να περάσω απο κάτω να μαζέψω καμία ?

Edited by 10dimitris

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την παραγγελία από minideals και είμαι στην αναμονή.

Στα χαρακτηριστικά του έχει επιλογή: Service Provide: Unlocked.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπω στον κόπο να του αλλάξω rom?

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Ερχόμαστε...

 

Έχει κανείς ιδέα που μπορούμε να "βρούμε" το sygic;

 

κατεβαστε την εφαρμογη Blackmart Alpha απο google (οχι απο play store) σας επιτρεπη να κατεβαζετε οτι εφαρμογη θελετε που ειναι στο play store με λεφτα τελιος δορεαν ειναι τελιο.

Link to comment
Share on other sites

κατεβαστε την εφαρμογη Blackmart Alpha απο google (οχι απο play store) σας επιτρεπη να κατεβαζετε οτι εφαρμογη θελετε που ειναι στο play store με λεφτα τελιος δορεαν ειναι τελιο.

 

κι στο blackmart με πληρωμη ειναι βρηκα κατι εδω,το εγκατεστησα στο κινητο δουλευει αλλα δεν βλεπω να εχει χαρτη της ελλαδας μονο Κυπρο,αν ξερει κανεις πως να κατεβασουμε χαρτη Ελλαδας μου λεει,παντως με τα βηματα του βιντεο εγκαθισταται κανονικα Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...