Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασχολούμαι με την τεχνολογία των υπολογιστών 23 χρόνια,με την τεχνολογία των κινητών από τότε που υπάρχει στην Ελλάδα, και με την τεχνολογία των smartphones κοντά 10ετία, τα λέω όλα αυτά με την έννοια οτι έχω δει πολλά και έχουν πιάσει τα χέρια μου αρκετά μέσα σε αυτά τα χρόνια...

Αυτό που γίνεται με τις συσκευές της Apple, ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω... (ας είναι καλά το marketing... ;) )

 

Έχω και εγώ φίλο και από Αμερική, που την πάτησε και πήρε το Iphone 4s, και δεν ασχολείται και πάρα πολύ με την τεχνολογία και δεν θα σχολιάσω πόσο ικανοποιημένος έχει μείνει... (ήδη κοιτάει προς Android... ;) )

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας με την Μία για GS Advance!! η συσκευή είναι άριστη σε όλους τους τομής της!!!

 

Μπορείς να κάνεις και αυτό που σου είπα τα παιδιά πιο πάνω, να δοκιμάσεις και τα δύο, αλλά να τα δοκιμάσεις για αρκετό διάστημα!! Και θα δεις και από μόνος σου οτι μετά από ένα χρονικό διάστημα εκεί θα καταλήξεις... ;)

 

Έχουν κολλήσει όλοι με το "smooth", χωρίς παρεξήγηση, μία συσκευή δεν είναι μόνο "smooth", είναι και πολλά άλλα.........

Και εκεί το GS Advance το τρώει το Iphone για την πλάκα... ;)

 

Αυτά είχα να πω, πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου γνώμη... ;-)

 

Με πολύ φιλική διάθεση και χωρίς διάθεση για VS θέλω να σου πω ότι, καταρχήν λέγοντας ότι μόνο λόγω μαρκετινγκ πουλάει η Apple αδικείς τα εκατομμύρια που αγοράζουν συσκευές τις (και εγώ είμαι μέσα σε αυτούς). Σίγουρα έχουν διαφορές τα λειτουργικά , σίγουρα το Advance έχει κορυφαίο Value for Money , σίγουρα δεν κάνουν και τα δύο για όλους. Όμως και εγώ ασχολούμαι αρκετά χρόνια με smartphone , με το Android από την πρώτη συσκευή (HTC Magic) που ήρθε στην Ελλάδα και για αρκετό καιρό μετά . Ειδικά για κάποιον αρχάριο το iOS είναι πιο εύχρηστο και πιο απροβλημάτιστο OutOfTheBox . Παραμετροποίση δεν έχει μεγάλη , περιορισμούς αρκετούς , αλλά είναι κορυφαίο λειτουργικό και το hardware πάντα προσεγμένο . Το Advance είναι ένα φθηνό , τίμιο , μεσαίο Αndroid έχει όμως θεματάκια out of the box που το iPhone δεν έχει.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με πολύ φιλική διάθεση και χωρίς διάθεση για VS θέλω να σου πω ότι, καταρχήν λέγοντας ότι μόνο λόγω μαρκετινγκ πουλάει η Apple αδικείς τα εκατομμύρια που αγοράζουν συσκευές τις (και εγώ είμαι μέσα σε αυτούς). Σίγουρα έχουν διαφορές τα λειτουργικά , σίγουρα το Advance έχει κορυφαίο Value for Money , σίγουρα δεν κάνουν και τα δύο για όλους. Όμως και εγώ ασχολούμαι αρκετά χρόνια με smartphone , με το Android από την πρώτη συσκευή (HTC Magic) που ήρθε στην Ελλάδα και για αρκετό καιρό μετά . Ειδικά για κάποιον αρχάριο το iOS είναι πιο εύχρηστο και πιο απροβλημάτιστο OutOfTheBox . Παραμετροποίση δεν έχει μεγάλη , περιορισμούς αρκετούς , αλλά είναι κορυφαίο λειτουργικό και το hardware πάντα προσεγμένο . Το Advance είναι ένα φθηνό , τίμιο , μεσαίο Αndroid έχει όμως θεματάκια out of the box που το iPhone δεν έχει.

 

Thank you για την απάντηση. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν!

Αλλά για να καταλάβεις, βλέπω τα VS σε όλα τα forums... και είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι... ;)

 

Φθηνή δεν την λες μία συσκευή η οποία η οποία ξεκίνησε με αρχική τιμή κοντά στα 400 Euros...

Και πάλι προσωπικά την έχω "λιώσει" την συσκευή, και δεν έχω βρει μέχρι στιγμής ούτε ένα πρόβλημα out of the box.

Σε βαθμό που, ούτε καν βιάζομαι για την jelly bean, όταν έρθει με το καλό...

(προσωπική μου γνώμη, η κάθε έκδοση του Iphone της Apple έχει πολλά θέματα out of the box... Προσωπική γνώμη πάντα!! ;) )

 

Και κάτι τελευταίο που μου αρέσει στην Samsung σαν εταιρία, είναι οτι ακολουθεί τα βήματα της Nokia στο θέμα της τιμολογιακής πολιτικής.

Πολλές επιλογές συσκευών, με μικροδιαφορές στις δυνατότητες, ώστε να μπορεί ο καθένας να διαλέξει αυτό που χρειάζεται ακριβώς... (χρειάζεται λίγο ψάξιμο παραπάνω βέβαια, αλλά τουλάχιστον δεν παίρνεις κάτι "περιττό"...)

Και το πιο σημαντικό, για πολλούς, ότι μέσα στην διάρκεια του χρόνου παραμονής μίας συσκευής στην αγορά, αυτό που είναι και το φυσιολογικό, η αξία αγοράς της εκάστοτε συσκευής να μειώνεται.

Έτσι μπορεί ο καθένας μας, με "'έξυπνες" κινήσεις, να αγοράσει αξιοπρεπείς συσκευές σε πολύ φυσιολογικές τιμές... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Thank you για την απάντηση. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν!

Αλλά για να καταλάβεις, βλέπω τα VS σε όλα τα forums... και είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι... ;)

 

Φθηνή δεν την λες μία συσκευή η οποία η οποία ξεκίνησε με αρχική τιμή κοντά στα 400 Euros...

Και πάλι προσωπικά την έχω "λιώσει" την συσκευή, και δεν έχω βρει μέχρι στιγμής ούτε ένα πρόβλημα out of the box.

Σε βαθμό που, ούτε καν βιάζομαι για την jelly bean, όταν έρθει με το καλό...

(προσωπική μου γνώμη, η κάθε έκδοση του Iphone της Apple έχει πολλά θέματα out of the box... Προσωπική γνώμη πάντα!! ;) )

 

Και κάτι τελευταίο που μου αρέσει στην Samsung σαν εταιρία, είναι οτι ακολουθεί τα βήματα της Nokia στο θέμα της τιμολογιακής πολιτικής.

Πολλές επιλογές συσκευών, με μικροδιαφορές στις δυνατότητες, ώστε να μπορεί ο καθένας να διαλέξει αυτό που χρειάζεται ακριβώς... (χρειάζεται λίγο ψάξιμο παραπάνω βέβαια, αλλά τουλάχιστον δεν παίρνεις κάτι "περιττό"...)

Και το πιο σημαντικό, για πολλούς, ότι μέσα στην διάρκεια του χρόνου παραμονής μίας συσκευής στην αγορά, αυτό που είναι και το φυσιολογικό, η αξία αγοράς της εκάστοτε συσκευής να μειώνεται.

Έτσι μπορεί ο καθένας μας, με "'έξυπνες" κινήσεις, να αγοράσει αξιοπρεπείς συσκευές σε πολύ φυσιολογικές τιμές... ;-)

 

Το iPhone 4s το είχα 18 μήνες και το μόνο θέμα που είχε ήταν με την κατανάλωση μπαταρίας το οποίο βελτιώθηκε αισθητά αργότερα, τίποτα άλλο . Στο Advance αυτό που με προβληματίζει κυρίως ( έβαλα κατευθείαν JB) είναι με την διαχείριση της μνήμης , κατά τα άλλα συμφωνώ best value for money είναι.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω δει μια τεράστια μείωση της μπαταρίας. Το κινητό το έχω 1,5 μήνα.

 

Το είχα την Τρίτη το βράδυ με περίπου 60% και αποκοιμήθηκα αφήνοντας ανοικτό το Wi-Fi ίσως και 1-2 εφαρμογές και το πρωί (μετά από 7-8 ώρες) μου χτύπησε για φόρτιση.

 

Έχθρες βράδυ στις 11.30 το είχα 100% και έβαλα ξυπνητήρι στις 8.45, ξυπνάω και βλέπω 90% λέω οκ λογικό είναι το κάνει από την αρχή αυτό. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχει πέσει στο 26% και το έχω δουλέψει το πολύ μια ώρα για σοφάρισμα τίποτα άλλο. Ούτε εφαρμογή ανοιχτή στο παρασκήνιο ούτε wi-fi ούτε τίποτα.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι φίλε μου, εμείς να είμαστε έξυπνοι καταναλωτές, και να παίζουμε εμείς στα δάχτυλα μας τις εταιρίες, και όχι αυτές εμάς... ;)

Και ας το γυρίσουμε το θέμα εκεί που είναι, στο Samsung Galaxy S Advance... Αυτή την smartphoneάρααα!!!! :p

 

Πάντως πραγματικά εγώ μείνει ικανοποιημένος στο Full!!! (την προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον το σκέφτεται!!)

Αν είχα την παραμικρή απορία η κάτι άλλο θα το ανάφερα... ;-)

και μιλάμε για Unrooted συσκευή...

 

Και όσο αυτό με το οτι αργεί η jelly bean για την Ελλάδα, μήπως τελικά μας βγει και σε καλό... με την έννοια οτι θα έχουν διορθωθεί τα όποια μικρό ελαττώματα... ;)

Εγώ το βλέπω και κάπως έτσι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω δει μια τεράστια μείωση της μπαταρίας. Το κινητό το έχω 1,5 μήνα.

 

Το είχα την Τρίτη το βράδυ με περίπου 60% και αποκοιμήθηκα αφήνοντας ανοικτό το Wi-Fi ίσως και 1-2 εφαρμογές και το πρωί (μετά από 7-8 ώρες) μου χτύπησε για φόρτιση.

 

Έχθρες βράδυ στις 11.30 το είχα 100% και έβαλα ξυπνητήρι στις 8.45, ξυπνάω και βλέπω 90% λέω οκ λογικό είναι το κάνει από την αρχή αυτό. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχει πέσει στο 26% και το έχω δουλέψει το πολύ μια ώρα για σοφάρισμα τίποτα άλλο. Ούτε εφαρμογή ανοιχτή στο παρασκήνιο ούτε wi-fi ούτε τίποτα.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο;

Προσωπικά όχι φίλε μου.

Αλλά πολύ προσεχτικό και σωστό φορμάρισμα της μπαταρίας στις πρώτες 5 φορτίσεις... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Τις έκανα όπως έπρεπε τότε που το είχα αγοράσει. Πρώτη φορά μου το εμφάνισε προχθές....

 

Επικοινώνησε με την Samsung, I think... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τις έκανα όπως έπρεπε τότε που το είχα αγοράσει. Πρώτη φορά μου το εμφάνισε προχθές....

 

εκτος απο τις γρηγορες αποφορτισεις που εχει μηπως σου κανει η οθονη καποιες γραμμες και μετα το κινιτο κλεινει σε ανυποπτο χρονο?

αν εισαι ρουτ δοκιμασε με το greenify να κανεις hibernate οσες εφαρμογες δε χρησιμοποιεις μηπως ειναι καποια που σου τρωει πολυ μπαταρια στο παρασκηνιο.αν οχι κατεβασε καποια εφαρμογη σαν το advanced task killer και ανοιγε το να βλεπεις ποιες εφαρμογες ανοιγουν και τρεχουν μονες τους.

νομιζω πψς αν δε βγαλεις ακρη με αυτα θα πρεπει να δεις τι φταιει με την μπαταρια σου.μηπως ηταν ελαττωματικη η αν θελει καποιου ειδους καλιμπραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε γραμμές ούτε κλείνει από μόνο του το κινητό.

Είμαι ρουτ και έχω το greenify και το έχω ρυθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το galaxy s advance αλλά ο πατέρας μου θα φέρει από Αμερική το iphone 4s ποιο λέτε να κρατήσω; Μου φαίνεται ότι δεν θα μου αρέσει η μικρότερη οθόνη. Εσείς τι θα κάνατε;

 

το iphone φιλε δεν υπαρχει συγκρισει δεν θα κολλησει ποτε και δεν θα σου βγαλει προβληματα :)

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα ένα antutu και μου έβγαλε 6272 score είναι καλά;

Αν το τρέξεις με λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες και καθαρή ραμ θα σου δώσει παραπάνω. Εμένα έχει πάει μέχρι και 7000

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εμφανίζει τις συντομεύσεις για ένα περίεργο λόγο.

 

Εμένα όταν πέρασα τη γερμανική 4.1.2 δε μου έβγαζε επιλογή για να αλλάξω ήχους πέρα από τους προκαθορισμένους. Ξαναπέρασα την πολωνική και όλα εντάξει. Τι να πω...

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναγράψω, για τελευταία φορά, και όποιος θέλει επεξηγήσεις ας ανατρέξει σε ότι έχω ποστάρει σ' αυτό το thread, πριν λίγο καιρό.

 

Η μοναδική επίσημη 4.1.2 ROM που έχει Country Sales Code "OXX", δηλαδή εντελώς ίδιο με αυτό των "Ελληνικών" συσκευών, που είναι multi-CSC, και που δεν έχει ούτε το παραμικρό ίχνος από branding (σε αντίθεση με τη γερμανική που έχει CSC "DBT" δηλαδή Debitel, δηλαδή γερμανικό δίκτυο κινητής) ειναι η πολωνική! Δεν υπάρχει καμία απολύτως λογική στο να του κοτσάρετε οποιαδήποτε άλλη ROM πέραν της μοναδικής "παρθένας", της πολωνικής!

 

ΕDIT: Τώρα βλέπω ότι έχουν βγεί ίδιες με την πολωνική η καινούργια σέρβικη και η σλοβάκικη.[/quote

 

 

αν μπορεις στειλε λινκ της πολωνικης να την βαλω να δω τι διαφορα εχει απο τη γερμανικη που εχω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα SMS:

 

Εχθές το βράδυ είχα κλείσει το κινητό (λειτουργία πτήσης), και όταν το άνοιξα μου ήρθαν κάποια SMS.

 

Με ενδιέφερε πολύ να δω την ώρα αποστολής, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα, γιατί τόσο μπροστά στο μπαλονάκι με το μήνυμα, όσο και όταν πατάω παρατεταμένα επάνω του και επιλέγω "προβολή στοιχείων μηνύματος", μου γράφει την ώρα που άνοιξα το τηλέφωνό μου και το έλαβα, και όχι την ώρα αποστολής του SMS.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω την ώρα αποστολής του SMS ???

 

Καλησπέρα σύντροφοι

Θα επανέλθω με ένα παλαιότερο ποστ που δυστυχώς παρέμεινε αναπάντητο…

Όταν έχουμε κλειστό το τηλέφωνο και το ανοίξουμε βλέπουμε στα sms που πας έστειλαν την ώρα παραλαβής και όχι την ώρα αποστολής….

Μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα???

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα διαβάσει ότι είναι limitation του android αυτό αλλά δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί στις τελευταιες εκδόσεις. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Handcent SMS και μπορώ να δω την πραγματική ώρα αποστολής και έχω και πιο ωραίο ui.
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις στειλε λινκ της πολωνικης να την βαλω να δω τι διαφορα εχει απο τη γερμανικη που εχω τωρα!

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I9070

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε...

Πως μπορω να παρω φωτο απο αυτο που δειχνει η οθονη μου ?

και να αποθηκευτει σαν αρχειο φωτογραφιας..

το smartphone ειναι " μαμα" ....

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε...

Πως μπορω να παρω φωτο απο αυτο που δειχνει η οθονη μου ?

και να αποθηκευτει σαν αρχειο φωτογραφιας..

το smartphone ειναι " μαμα" ....

 

ευχαριστω

Home+power button

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια Σερβικη το Accuweather widget εξακολουθει να εχει προβληματα στην ανανεωση, το wifi δεν ανοιγει παντα με την πρωτη και καποιες φορες η συσκευη κανει επανεκινηση οταν παταω το power button... Η μπαταρια κραταει 30-40 % λιγοτερο απο οτι με την 2.3.6... Επισης η χρηση μνημης ειναι υπερβολικη απο την jelly...
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια Σερβικη το Accuweather widget εξακολουθει να εχει προβληματα στην ανανεωση, το wifi δεν ανοιγει παντα με την πρωτη και καποιες φορες η συσκευη κανει επανεκινηση οταν παταω το power button... Η μπαταρια κραταει 30-40 % λιγοτερο απο οτι με την 2.3.6... Επισης η χρηση μνημης ειναι υπερβολικη απο την jelly...

 

βαλε την πολωνεζικη και βαλε και το cocore 6.2 και ολα θα βελτιωθουνε:)

Link to comment
Share on other sites

βαλε την πολωνεζικη και βαλε και το cocore 6.2 και ολα θα βελτιωθουνε:)

 

Δεν εμπιστευομαι τιποτα custom πια. Οτι εχω δοκιμασει σε ολες τις συσκευες ολο και καποιο θεμα εχει.Ακομα και ο φημισμενος franco kernel μου δημιουργησε κολληματα στο Nexus 7....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...