Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα και να το ενεργοπιησε πως εκανε τα βηματα για το install ?

 

Τωρα που το σκεφτομαι δεν κοιταει ο φιλος μηπως εχει μεσα περασμενο κανενα account του play και γελαει το συμπαν...

Εαν το ενεργοποιησε ισως η εφαρμογη σταματησε ..

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μα και να το ενεργοπιησε πως εκανε τα βηματα για το install ?

 

Τωρα που το σκεφτομαι δεν κοιταει ο φιλος μηπως εχει μεσα περασμενο κανενα account του play και γελαει το συμπαν...

 

από το λίγο που έψαξα το μόνο που εντόπισα είναι στις ρυθμίσεις-->χρήση μπαταρίας είδα ότι το κινητό ανοίχτηκε πριν 6 μέρες (!) και το μεγαλύτερο ποσοστό (63%) το έχει καταναλώσει η ετοιμότητα κυψέλης και υπηρεσίες google 14%. Αν το χρησιμοποιούσε κάποιος δε θα ήταν και τα άλλα ανεβασμένα; πχ η οθόνη, κλήσεις κτλ... Επίσης στο widget του καιρού στην αρχική οθόνη έχει την Αθήνα (αυτό μήπως μπαίνει αυτόματα όταν επιλέγεις τα Ελληνικά ως γλώσσα;)

 

Υ.Γ: Ο φορτιστής δεν κουμπώνει ακριβώς στο κινητό. Φορτίζει αλλά κουνιέται λίγο, έτσι πρέπει να είναι;

Edited by beowulf
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το mod για τον ήχο στην αρχή στα 96 Και τώρα στα 44 Hz αλλά στο φουλ που το έβαλα μπουκωνει πολύ...θα το κάψει το ηχειακι λέτε? :-P
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το mod για τον ήχο στην αρχή στα 96 Και τώρα στα 44 Hz αλλά στο φουλ που το έβαλα μπουκωνει πολύ...θα το κάψει το ηχειακι λέτε? :-P

 

Που να έβαζες το v10 που το είχες 2 γραμμές και έβγαζε διπλάσια απόδοση από το μέγιστο της μανισιας.

Anyway προσωπικά το 96αρι μου άρεσε σαν απόδοση και μου φαίνεται σχετικά νορμάλ. Ούτε χαμηλό όπως το μαμα ούτε δυνατό όπως v10.

 

Το πολύ πολύ και εσύ μην το βάζεις φουλ ένταση. Βάλε κάπου 80% αν το φοβάσαι τόσο.

.
Link to comment
Share on other sites

από το λίγο που έψαξα το μόνο που εντόπισα είναι στις ρυθμίσεις-->χρήση μπαταρίας είδα ότι το κινητό ανοίχτηκε πριν 6 μέρες (!) και το μεγαλύτερο ποσοστό (63%) το έχει καταναλώσει η ετοιμότητα κυψέλης και υπηρεσίες google 14%. Αν το χρησιμοποιούσε κάποιος δε θα ήταν και τα άλλα ανεβασμένα; πχ η οθόνη, κλήσεις κτλ... Επίσης στο widget του καιρού στην αρχική οθόνη έχει την Αθήνα (αυτό μήπως μπαίνει αυτόματα όταν επιλέγεις τα Ελληνικά ως γλώσσα;)

 

Υ.Γ: Ο φορτιστής δεν κουμπώνει ακριβώς στο κινητό. Φορτίζει αλλά κουνιέται λίγο, έτσι πρέπει να είναι;

 

Ναι την Αθήνα έχει σαν προεπιλογή το Winget του καιρού. Ο φορτιστής έχει ανοχή και σε εμένα και είναι όντως παράξενο γιατί σε όλα τα κινητά Sony που είχα τα βύσμα του φορτιστή στην είσοδο του τηλ δεν είχε καθόλου ανοχές. Αυτό κουνιέται πέρα δώθε αλλά δεν έχει θέμα με την φόρτιση, μια χαρά φορτίζει. Και σε άλλα δύο κινητά που έχω δει έτσι είναι ο φορτιστής, δεν είναι εντελώς σταθερό το βύσμα αλλά κουνιέται.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Αθήνα ξέρω σίγουρα πως υπάρχει προεπιλεγμένη, οπότε μην ανησυχείς. Μπορεί να έγινε αυτό που είπαν κάποιοι, να το ενεργοποίησες εν αγνοία σου, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δε νομίζω να σου παρουσιάσει πρόβλημα. Από ήχο είπες είσαι οκ;; Καλορίζικο!
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου Μπαμπη Μεχρι κ γω το περασα επιτυχως!!!Μπαμπη,αν περασβ το mod ηχου το μεγαλυτερο,πρεπει να σβησω το παλιο πρωτα ή απλα περναω κατευθειαν το καινουριο?

 

Μπραβο ετσι !! Οχι δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο περνας κατευθειαν το καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Αθήνα ξέρω σίγουρα πως υπάρχει προεπιλεγμένη, οπότε μην ανησυχείς. Μπορεί να έγινε αυτό που είπαν κάποιοι, να το ενεργοποίησες εν αγνοία σου, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δε νομίζω να σου παρουσιάσει πρόβλημα. Από ήχο είπες είσαι οκ;; Καλορίζικο!

 

Δε παίζει με τίποτα να το ενεργοποίησα μόνος μου βρε παιδιά! Είπαμε ήμουν ενθουσιασμένος όταν το άνοιγα αλλά όχι και σε σημείο να μη θυμάμαι τον οδηγό που βγάζει όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά! Αλλωστε το κόκκινο λαμπάκι (ένδειξη χαμηλης μπαταρίας) αναβόσβηνε πριν καν το ακουμπήσω.

Παιδιά παρατήρησα μέχρι τώρα ότι έχει 5 καμμένα πιξελς. Μπορώ να απαιτήσω αντικατάσταση για αυτό το λόγο έτσι; Ή θα είναι υπερβολή;

Edited by beowulf
Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει με τίποτα να το ενεργοποίησα μόνος μου βρε παιδιά! Είπαμε είμουν ενθουσιασμένος όταν το άνοιγα αλλά όχι και σε σημείο να μη θυμάμαι τον οδηγό που βγάζει όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά! Αλλωστε το κόκκινο λαμπάκι (ένδειξη χαμηλης μπαταρίας) αναβόσβηνε πριν καν το ακουμπήσω.

Παιδιά παρατήρησα μέχρι τώρα ότι έχει 5 καμμένα πιξελς. Μπορώ να απαιτήσω αντικατάσταση για αυτό το λόγο έτσι; Ή θα είναι υπερβολή;

με ολα αυτα στειλ' το πισω εχθες....

Link to comment
Share on other sites

Οχι που δεν θα γλιτωνε τις πρωτες παρτιδες λαθος παραγωγης.. Α ρε σονυ δεν θα μαθεις ποτε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει με τίποτα να το ενεργοποίησα μόνος μου βρε παιδιά! Είπαμε ήμουν ενθουσιασμένος όταν το άνοιγα αλλά όχι και σε σημείο να μη θυμάμαι τον οδηγό που βγάζει όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά! Αλλωστε το κόκκινο λαμπάκι (ένδειξη χαμηλης μπαταρίας) αναβόσβηνε πριν καν το ακουμπήσω.

Παιδιά παρατήρησα μέχρι τώρα ότι έχει 5 καμμένα πιξελς. Μπορώ να απαιτήσω αντικατάσταση για αυτό το λόγο έτσι; Ή θα είναι υπερβολή;

 

Όπως είσαι πίσω σφαίρα πες για τα pixel απευθείας. Κάνε και το τεστ που έχει μπροστά τους

 

Diagnosis > test > display

 

 

Μια άκυρη παρατήρηση. Το 3D για τον ήχο πάει καλύτερα με το 44αρι mod ήχου. Στο 96 βουίξει λίγο. (τι παρατηρεί ο άνθρωπος όταν βαριέται και δεν έχει τι να κάνει )

.
Link to comment
Share on other sites

Ότι τίμιος γίγαντας μόλις πουλήθηκε, μιας και περιμένω να δοκιμασω το one end S4...

Πιστεύω όμως ότι μόλις βγει το μπορντό χρώμα θα είμαι και πάλι κοντά σας...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ότι τίμιος γίγαντας μόλις πουλήθηκε, μιας και περιμένω να δοκιμασω το one end S4...

Πιστεύω όμως ότι μόλις βγει το μπορντό (ΜΩΒ) χρώμα θα είμαι και πάλι κοντά σας...

Χαρά μας να σε έχουμε ξανα στην παρέα μας Νικόλα και μην... χαθεις μεχρι τοτε.. !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Dock σε λευκό μάλλον δεν θα ξανά φέρουν. Το μαύρο από αρχές του μήνα.

3 πουλάκια δηλαδή.

Ψάξιμο από εξωτερικό η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Dock σε λευκό μάλλον δεν θα ξανά φέρουν. Το μαύρο από αρχές του μήνα.

3 πουλάκια δηλαδή.

Ψάξιμο από εξωτερικό η λύση.

 

μιλησες με service sony εχεις τηλέφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι την Αθήνα έχει σαν προεπιλογή το Winget του καιρού. Ο φορτιστής έχει ανοχή και σε εμένα και είναι όντως παράξενο γιατί σε όλα τα κινητά Sony που είχα τα βύσμα του φορτιστή στην είσοδο του τηλ δεν είχε καθόλου ανοχές. Αυτό κουνιέται πέρα δώθε αλλά δεν έχει θέμα με την φόρτιση, μια χαρά φορτίζει. Και σε άλλα δύο κινητά που έχω δει έτσι είναι ο φορτιστής, δεν είναι εντελώς σταθερό το βύσμα αλλά κουνιέται.

 

νομίζω η θύρα του κινητού δεν είναι απλή micro usb, αλλά επειδή από την ίδια θύρα βγάζει και hdmi (mhl νομίζω λέγεται ο ακροδέκτης), μάλλον είναι πιο φαρδυα η υποδοχή από το mini usb

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για εσάς τους "κολλημένους" (μαζί κι εγώ, κολλημένος φούλ) με το κινητό, που φοβάστε μη χαλάσει κάνα κουμπί μιας και το ανοίγουμε το τηλ από κατάσταση αναμονής με το power on-off τουλάχιστον 100 φορές, σας προτείνω να κατεβάσετε από το play store την εφαρμογή Auto screen on την κατεβάζετε από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.omd.autoscreenon&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5vbWQuYXV0b3NjcmVlbm9uIl0..

Ανοίγετε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, Choose sensor και Επιλέξτε proximity sensor και μετά τικάρετε την ακριβώς από κάτω επιλογή Twice Touch.Και στο τέλος πήγαινέ τε στην επιλογή The Lowest Power Level και βάλτε το στο 10%. Κλείστε τις ρυθμίσεις, Αφήστε να κλείσει η οθόνη περιμένετε τουλάχιστον 5sec, περάστε το χέρι σας επάνω από τον σένσορα δύο φορές, βρίσκεται δεξιά και επάνω όπως βλέπουμε το τηλ και η οθόνη ξυπνάει. Έτσι θα γλιτώσετε το συνεχόμενο πάτημα του power on.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

αν το έχεις στην τσέπη, μήπως ανάβει συνέχει η οθόνη με το app;

κάποιο app να παίζει με τα κουμπιά του ήχου υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για εσάς τους "κολλημένους"................

 

Τhanks Kωσtας bro :)

Επεσε το καταλληλο ρετουσαρισμα και προστεθηκε στον οδηγο:

 

26. Εναλλακτικό ανοιγμα του τηλεφώνου αντί του power on

Αν φοβάστε ότι από το πολύ πάτημα θα σας χαλάσει το κουμπί power on... μπορείτε να το ανοίγετε από κατάσταση αναμονής και με αλλον τρόπο.

Κατεβάσετε από το play store την εφαρμογή Auto screen

Ανοίξτε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής--->Choose sensor-->proximity sensor

Τικάρετε την ακριβώς από κάτω επιλογή Twice Touch.

Τέλος πηγαίνετε στην επιλογή The Lowest Power Level και την ρυθμίζετε στο 10%.

 

Κλείστε τις ρυθμίσεις και αφήστε να κλείσει η οθόνη περιμένετε τουλάχιστον 5sec, περάστε το χέρι σας επάνω από τον σένσορα δύο φορές, (ο οποίος βρίσκεται επάνω δεξιά όπως βλέπουμε το τηλ) και η οθόνη ξυπνάει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για εσάς τους "κολλημένους" (μαζί κι εγώ, κολλημένος φούλ) με το κινητό, που φοβάστε μη χαλάσει κάνα κουμπί μιας και το ανοίγουμε το τηλ από κατάσταση αναμονής με το power on-off τουλάχιστον 100 φορές, σας προτείνω να κατεβάσετε από το play store την εφαρμογή Auto screen on την κατεβάζετε από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.omd.autoscreenon&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5vbWQuYXV0b3NjcmVlbm9uIl0..

Ανοίγετε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, Choose sensor και Επιλέξτε proximity sensor και μετά τικάρετε την ακριβώς από κάτω επιλογή Twice Touch.Και στο τέλος πήγαινέ τε στην επιλογή The Lowest Power Level και βάλτε το στο 10%. Κλείστε τις ρυθμίσεις, Αφήστε να κλείσει η οθόνη περιμένετε τουλάχιστον 5sec, περάστε το χέρι σας επάνω από τον σένσορα δύο φορές, βρίσκεται δεξιά και επάνω όπως βλέπουμε το τηλ και η οθόνη ξυπνάει. Έτσι θα γλιτώσετε το συνεχόμενο πάτημα του power on.

Δουλευει αψογα στο z? Στο s που εχω την ειχα δοκιμασει ποιο παλια και δεν..... δουλευε οποτε ηθελε :lol:

αν το έχεις στην τσέπη, μήπως ανάβει συνέχει η οθόνη με το app;

κάποιο app να παίζει με τα κουμπιά του ήχου υπάρχει;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker

 

Πιστευω θα βγει καποιο mod για να δουλευει με τα πληκτρα εντασης ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όλο παράπονα είμαστε όποτε η Sony είπε να μη μας αφήσει παραπονεμένους. Καινούριο update το 10.1.D.0.343.

 

Δουλευει αψογα στο z? Στο s που εχω την ειχα δοκιμασει ποιο παλια και δεν..... δουλευε οποτε ηθελε :lol

 

Σε εμένα δουλεύει πάντως, μπορεί να μην ανοίξει αμέσως με το πέρασμα του χεριού δύο φορές, αλλά δουλεύει. Το είχα και στο Neo V,εκεί δούλευε άψογα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται το πισω μέρος με μέση χρήση; Επίσης δεν έχει καθόλου καλό σήμα το Wi-Fi, και δεν έχω ενεργοποιήσει Stamina. Διορθώνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται το πισω μέρος με μέση χρήση; Επίσης δεν έχει καθόλου καλό σήμα το Wi-Fi, και δεν έχω ενεργοποιήσει Stamina. Διορθώνεται αυτό;

Φυσιολογικά ζεσταίνεται, ακόμα και στο DoD games ζεσταίνεται. Update την έκδοση .434 έκανες; Αν έχεις πρόβλημα με το WiFi ίσως διορθωθεί. Πάντως όπως έχω αναφέρει επανειλημμένως εδώ, εγώ πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα τηλ με σήμα για το WiFi. Δεν είχα κανένα πρόβλημα από την αρχή που το πήρα.

 

Και κάτι ακόμα, μετά μερικές ημέρες που έχω περάσει τα tweak στο build.prop έχω να πω πως τουλάχιστον στο θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής απλά δεν υπάρχει, από το βράδυ που κλείνει η οθόνη μέχρι το πρωί που ανοίγει ξανά η κατανάλωση είναι μηδενική, Ναι καλά ακούσατε μηδενική. Το αφήνω π.χ στο 50% στις 1:00 το βράδυ και στις 7:00 το πρωί όταν το ανοίγω συνεχίζει να είναι αν όχι στο 50% το πολύ πολύ να έχει πέσει στο 49%.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για εσάς τους "κολλημένους" (μαζί κι εγώ, κολλημένος φούλ) με το κινητό, που φοβάστε μη χαλάσει κάνα κουμπί μιας και το ανοίγουμε το τηλ από κατάσταση αναμονής με το power on-off τουλάχιστον 100 φορές, σας προτείνω να κατεβάσετε από το play store την εφαρμογή Auto screen on την κατεβάζετε από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.omd.autoscreenon&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5vbWQuYXV0b3NjcmVlbm9uIl0..

Ανοίγετε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, Choose sensor και Επιλέξτε proximity sensor και μετά τικάρετε την ακριβώς από κάτω επιλογή Twice Touch.Και στο τέλος πήγαινέ τε στην επιλογή The Lowest Power Level και βάλτε το στο 10%. Κλείστε τις ρυθμίσεις, Αφήστε να κλείσει η οθόνη περιμένετε τουλάχιστον 5sec, περάστε το χέρι σας επάνω από τον σένσορα δύο φορές, βρίσκεται δεξιά και επάνω όπως βλέπουμε το τηλ και η οθόνη ξυπνάει. Έτσι θα γλιτώσετε το συνεχόμενο πάτημα του power on.

 

Μου φαίνεται θα γίνουμε τροχονόμοι. Πάντως το δοκίμασα αλλά δεν πιάνει πάντα μερικές φορές ήθελε ξανά και ξανά

.
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά ζεσταίνεται, ακόμα και στο DoD games ζεσταίνεται. Update την έκδοση .434 έκανες; Αν έχεις πρόβλημα με το WiFi ίσως διορθωθεί. Πάντως όπως έχω αναφέρει επανειλημμένως εδώ, εγώ πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα τηλ με σήμα για το WiFi. Δεν είχα κανένα πρόβλημα από την αρχή που το πήρα.

 

την 434 είχε από την αρχή αλλά το πρόβλημα υπάρχει. ελπίζω να διορθωθεί με κάποιο update. Τελικά θα το στείλω αύριο για αντικατάσταση (λόγω των πιξελς εννοείται όχι επειδή το βρήκα ανοιχτό!) Ελπίζω να μη μου το παίξουν τρελοί και μου πουν ότι δε βλέπουν κανένα καμένο...η αλήθεια είναι ότι μου βγήκαν τα μάτια μέχρι να τα δω από τη τόση μεγάλη πυκνοτητα! Να ρωτήσω όμως τα πίξελς πρέπει να είναι στη σειρά ή οπουδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...