Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ MOTO RAZR

ΣΕ OFFICIAL ENGLISH JELLYBEAN 4.1.2

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Ο οδηγός βασίζεται κυρίως σε εκείνον του HSD-Pilot στο forum των xda.developers. Οι ευχαριστίες και ο σεβασμός ανήκουν σε εκείνον. Αν σας φανεί χρήσιμος ο οδηγός, μπείτε στο forum και πατήστε “thanks” στο post του.

• Ο οδηγός απευθύνεται σε χρήστες με στοιχειώδεις γνώσεις χρήσης recovery, RSD Lite κλπ. Δεν παρέχονται λεπτομερείς οδηγίες χρήσης/χειρισμού των ανωτέρω. Γι’ αυτό και επιγράφεται ως «συνοπτικός».

Μετά το flash-άρισμα της Jellybean δεν είναι δυνατή η επιστροφή σε ICS!!! Αν επιχειρήσετε επιστροφή, θα brick-άρετε το Ξυράφι σας! Επίσης, είναι αμφίβολη η ισχύς της εγγύησης.

• Καλό είναι η συσκευή σας να είναι πλήρως φορτισμένη, για να μη ξεμείνετε χωρίς ενέργεια στη μέση της διαδικασίας, με προφανή ολέθρια αποτελέσματα.

 

ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ:

1. PC με Windows (εγώ έχω XP, πιθανόν στις επόμενες εκδόσεις να χρειάζεται να εκτελείτε εφαρμογές ως administrators).

2. Εγκατεστημένοι οδηγοί της Motorola (download).

3. Η αγγλική (ευρωπαϊκή) ICS 4.0.4 (download).

4. RSD Lite (download).

5. Το αρχείο αναβάθμισης από ICS σε JB (download).

 

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (για root):

1. EternityProject EasyRootICS v1.5 (download).

2. Voodoo OTA Rootkeeper (από Google Play).

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

Κατ’ αρχάς, θεωρώ προτιμότερο να πραγματοποιήσετε μια «καθαρή» αναβάθμιση (με factory reset), χωρίς να διατηρήσετε εφαρμογές και δεδομένα: ελλοχεύει κίνδυνος να προκληθούν ασυμφωνίες και δυσλειτουργίες των παλιών εφαρμογών / δεδομένων με την «καινούργια» Jellybean. Απαγορεύεται δια ροπάλου η αναβάθμιση αν έχουμε «παγώσει» εφαρμογές – σε αυτή την περίπτωση ΤΟ FACTORY RESET ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Ο οδηγός θεωρεί δεδομένη την «καθαρή» αναβάθμιση, δεν αναλαμβάνω ευθύνη αν δεν προηγηθεί factory reset.

Κρατήστε πλήρες αντίγραφο ασφαλείας όλων των αρχείων που βρίσκονται στην internal storage. Ακολούθως, μπείτε στην recovery (εγώ έχω την stock και σε αυτή θα αναφερθώ). Με το κινητό απενεργοποιημένο, θα πατήσετε μαζί Power + vol up + vol down. Στο Boot Menu που θα εμφανιστεί, θα πατήσετε vol down για να κάνετε highlight το recovery και θα το επιλέξετε με vol up. Όταν εμφανιστεί το ρομποτάκι, πατήστε ταυτόχρονα vol up + vol down. Στο menu που θα εμφανιστεί επιλέξτε πρώτα “wipe data / factory reset”, μετά “wipe cache partition” και τέλος “reboot system now” (μετακίνηση πάνω/κάτω με τα Volume buttons και επιλογή με το Power key). Πλέον έχετε «καθαρή» 4.0.4 NonEFIGS, από την οποία θα ξεκινήσουμε.

 

Εγκαταστήστε στο PC (αν δεν είναι ήδη εγκαταστημένοι) τους οδηγούς της Motorola και το RSD Lite.

 

Αντιγράψτε στην εξωτερική κάρτα microSD το OTA update file.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο της αγγλικής ICS σε φάκελο στο root του σκληρού δίσκου του PC (για να μπορεί να διαβάσει τα περιεχόμενα χωρίς πρόβλημα το RSD Lite).

 

Μπαίνετε ξανά στο Boot Menu του κινητού και αυτή τη φορά επιλέγετε AP Fastboot mode. Συνδέστε το τηλέφωνο στο PC με το καλώδιο microUSB.

 

Εκτελέστε το RSD Lite. Ανοίξτε (πατώντας το κουμπί με τις τρεις τελείες) το xml αρχείο από το φάκελο που αποσυμπιέσατε το zip της ευρωπαϊκής ICS. Πατήστε start. Περιμένετε την ολοκλήρωση της διαδικασίας, μετά την οποία το τηλέφωνο θα «φοράει» την αγγλική ICS 4.0.4.

 

(Προαιρετικά, εφ’ όσον θέλετε root): Στο τηλέφωνο: βεβαιωνόμαστε ότι είναι τσεκαρισμένες οι εξής επιλογές στις ρυθμίσεις: α) Ασφάλεια\Άγνωστες Πηγές, β) Επιλογές για προγραμματιστές\Εντοπισμός σφαλμάτων USB και γ) Επιλογές για προγραμματιστές\Αποδοχή ψευδών τοποθεσιών. Συνδέστε το τηλέφωνο ως συσκευή πολυμέσων (MTP). Αποσυμπιέζετε το αρχείο EternityProject EasyRootICS v1.5 και εκτελείτε το αρχείο EasyRootICS_Windows.bat. Ακολουθείτε την αυτοματοποιημένη διαδικασία (που περιλαμβάνει και 2-3 reboot του κινητού). Είστε πλέον root. Εκτελέστε στο κινητό την εφαρμογή SuperSU και βεβαιωθείτε ότι κατά την έναρξή της κάνει update των binaries (ενημερώνει με popup μήνυμα). Κατεβάζετε από το Google Play την εφαρμογή Voodoo OTA Rootkeeper και εκτελέστε την. Πατήστε πρώτα το κουμπί “protect root” και κατόπιν το κουμπί “temp. Unroot”.

 

Απενεργοποιήστε το κινητό. Μπείτε πάλι στη recovery με τον τρόπο που περιγράφτηκε παραπάνω. Επιλέξτε και εκτελέστε “Wipe cache”. Επιλέξτε και εκτελέστε “apply Update from external Storage” και κατόπιν επιλέξτε το αρχείο αναβάθμισης που έχετε αποθηκεύσει στην κάρτα microSD. Περιμένετε την ολοκλήρωση της (μακράς) διαδικασίας. Εκτελέστε reboot. Η αναβάθμιση επιτεύχθηκε!

 

(Προαιρετικά, για την επαναφορά του root): Εκτελέστε στο κινητό την εφαρμογή Voodoo OTA Rootkeeper και πατήστε “Restore root”.

 

Τ Ε Λ Ο Σ

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια παιδιά . δεν μπορώ να δω πόσους δορυφόρους πιάνει ,έχω δοκιμάσει με gps test ,ndrive .δείχνει που είμαι ποσο τρέχει το αυτοκίνητο δεν δείχνει δορυφόρους .
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα εχει ενα θεμα με τον φωτισμο που κανει λες και παει απο το ενα σταδιο στο αλλο και ρε παιδια ποση ραμ εχετε σηνολο με την jelly bean εγω 840 μου κανει γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Εγω 46 ειμαι εχω τελειωσει ηλεκτρονικος το 1985

εχω κομπιουτερ απο το 1998 ασχολουμ,αι καθημερινα 5-6 ωρες και δεν ξερω τι μου γινεται

 

Οι περισσοτεροι εδω που γραφουν για απντειτ φλας ρομ ροοτ κλπ κλπ

ειναι φοβερα εξικιωμενοι με τα κομπιουτερ και την χρηση των σοφτγουερ απο μωρα παιδια

 

μην μπλεκεις μην ασχολεισαι δεν θα μαθεις τπτ οτι και να σου πουνε οσες μερες και να στα εξηγανε

 

Για να σου δωσο να καταλαβεις ειναι

σαν να ζητησω απο την μαμα μου 85 χρονων που δεν ξερει τι θα πει γκαζι και συμπλεκτης και ουδεποτε οδηγησε οχημα στην ζωη της να της ζητησω τωρα να βγαλει διπλωμα πεμπτης κατηγοριας :lol: :lol:

χαχαχαχαχαχαχαααααα :lol: :lol:

 

λοιπόν 43άρης κι εγώ και ξερόλας πάνω απόλα!!!

 

κι εγώ τα φοβάμαι αυτά τα ρουτ πώς τα λένε, και μένω με το παγωτάκι μου...

 

ΥΓ: εύγε για τον οδηγό που παρουσίασε ο συνφορουμίτης παραπάνω (αχρείαστος νά'ναι!!! :lol:)

Link to comment
Share on other sites

@cirith Αστέρι ο οδηγός σου. Αν θέλεις βάλτον και στο mods θέμα για να μπορεί να βρεθεί πιο ευκολα.

 

μια βοήθεια παιδιά . δεν μπορώ να δω πόσους δορυφόρους πιάνει ,έχω δοκιμάσει με gps test ,ndrive .δείχνει που είμαι ποσο τρέχει το αυτοκίνητο δεν δείχνει δορυφόρους .

 

Δοκίμασε το GPS Status https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lY2xpcHNpbS5ncHNzdGF0dXMyIl0..

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και την άποψη ενός άλλου 43ρη:

Αν δεν είστε "αρρωστάκια" - όπως εγώ - και δεν θέλετε ντε και καλά την τελευταία έκδοση firmware πάση θυσία, αναβάλετε την αναβάθμιση. Έχω την εντύπωση ότι το τηλέφωνο καταναλώνει περισσότερο με jb. Είμαι, βέβαια, ακόμα στην δεύτερη φόρτιση (μετά από calibration), αλλά έτσι δείχνει προς το παρόν.

Επιπλέον, επειδή δοκιμάζω άλλους launchers, συχνά - πυκνά "ξέχνα" ποιον launcher έχω ορίσει default, με ρωτά ξανά και ξανά, όταν πατάω home (οχι πάντα, αλλά ούτε και σπάνια) και, με το συμπάθειο, μου έχει ζαλίσει τον έρωτα...

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Φίλε 43άρη cirith οτι και να πω είναι λίγο. Πραγματικά σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις όλο αυτόν τον οδηγό. Σαφής και κατανοητός. Να σαι καλά.

Απορία: Το battery calibration σε ποιό σημείο το κάνουμε? Το κάνεις με πρόγραμμα απο το market, η έχει τέτοια επιλογή στο recovery? Κάνεις κάποια μέθοδο με πλήρη φόρτιση - εκφόρτιση κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 43άρη cirith οτι και να πω είναι λίγο. Πραγματικά σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις όλο αυτόν τον οδηγό. Σαφής και κατανοητός. Να σαι καλά.

Απορία: Το battery calibration σε ποιό σημείο το κάνουμε? Το κάνεις με πρόγραμμα απο το market, η έχει τέτοια επιλογή στο recovery? Κάνεις κάποια μέθοδο με πλήρη φόρτιση - εκφόρτιση κλπ?

 

Calibration κάνεις αφού περάσεις νέα rom. Δεν έχει σημασία αν το κάνεις αμέσως ή όποτε σε βολέψει. Βάλε το app από market. Έτσι και αλλιώς , ένα αρχείο σβήνει με όποιο τρόπο και να το κάνεις.

 

Σχετικά με την φόρτιση/αποφόρτιση είναι λίγο μπέρδεμα τα πράγματα. Άλλοι λένε να γίνει το calibration με άδεια μπαταρία και άλλοι με full.

Εγώ το κάνω με full. Αφήνω την συσκευή να φορτίσει 100% και την φορτίζω και 1 ώρα περίπου κλειστή μετά που φτάνει στο 100%.Ανοίγω την συσκευή και κάνω το calibration(σβήσιμο battery stats από recovery ή app). Δουλέυω κανονικά την συσκευή ώσπου να φτάσει 15% και μετά την φορτίζω ως το 100% χωρίς να την χρησιμοποιήσω. Αυτόν τον κύκλο(φόρτιση/αποφόρτιση, σβήσιμο battery stats μόνο 1 φορά κάνεις) τον κάνω 2-3 φορές. Μετα δουλεύω την συσκευή κανονικά.

 

Ίσως ο cirith να το κάνει με άλλο τρόπο. Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις και με άδεια μπαταρία. Ψάξτο λίγο στο google και θα βρείς πολλά επι του θέματος.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και την άποψη ενός άλλου 43ρη:

Αν δεν είστε "αρρωστάκια" - όπως εγώ - και δεν θέλετε ντε και καλά την τελευταία έκδοση firmware πάση θυσία, αναβάλετε την αναβάθμιση. Έχω την εντύπωση ότι το τηλέφωνο καταναλώνει περισσότερο με jb. Είμαι, βέβαια, ακόμα στην δεύτερη φόρτιση (μετά από calibration), αλλά έτσι δείχνει προς το παρόν.

Επιπλέον, επειδή δοκιμάζω άλλους launchers, συχνά - πυκνά "ξέχνα" ποιον launcher έχω ορίσει default, με ρωτά ξανά και ξανά, όταν πατάω home (οχι πάντα, αλλά ούτε και σπάνια) και, με το συμπάθειο, μου έχει ζαλίσει τον έρωτα...

 

Με τρωει κι εμενα το ρημαδι το χερι μου να την βαλω την jb, περισσοτερο για το "παιχνιδι", γιατι αυτος ειναι ο λογος που εχω και android συσκευη, αλλα να πω την πικρη αληθεια, ειμαι υπερ-ευχαριστημενος με την ics. Ειναι αριστη θα ελεγα. Αρα οι πληροφοριες σου ειναι σημαντικες. Μαλλον θα περιμενω λιγο για να το κανω.

 

Συγχαρητηρια για τον αριστο/αψογο οδηγο! Αυριο θα κανω το root στην ics, για αρχη, και βλεπουμε για jb...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη προσφορα για το κινητο μας απο το crazy sundays του e-shop λεει τιποτα?

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.009981&sid=1

 

δεν εχω καταλαβει αν περιλαμβανει και το dock περα απο το πληκτρολογιο και το ποντικι οπως το δινει το αγγλικο

 

http://www.amazon.co.uk/Motorola-RAZR-Work-Play-Kit/dp/B006L428KY/ref=sr_1_fkmr2_1?ie=UTF8&qid=1364078237&sr=8-1-fkmr2

 

Καμια γνωμη? Στα 29 ευρω !

Link to comment
Share on other sites

Αυτη προσφορα για το κινητο μας απο το crazy sundays του e-shop λεει τιποτα?

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.009981&sid=1

 

δεν εχω καταλαβει αν περιλαμβανει και το dock περα απο το πληκτρολογιο και το ποντικι οπως το δινει το αγγλικο

 

http://www.amazon.co.uk/Motorola-RAZR-Work-Play-Kit/dp/B006L428KY/ref=sr_1_fkmr2_1?ie=UTF8&qid=1364078237&sr=8-1-fkmr2

 

Καμια γνωμη? Στα 29 ευρω !

 

βρες λαπντοκ,30 ευρώ παραπάνω έχει και ΑΞΙΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites

βρες λαπντοκ,30 ευρώ παραπάνω έχει και ΑΞΙΖΕΙ

 

Διαβαζω reviews οτι εχει θεματα με την ICS ενω με την GB πετουσε. Εσυ το εχεις? Εχεις διαπιστωσει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την εκανα την αναβαθμιση (εννοειτε clean, ολα απο την αρχη ), και αν και ειμαι κι εγω μετα την πρωτη φορτιση μετα το battery calibration, βλεπω μια ψιλογρηγορη καταναλωση της μπαταριας σε κατασταση αναμονης. Αλλα κατα τ'αλλα, παει σφαιρα, χωρις κανενα απολυτως θεμα, με nova launcher φυσικα. Edited by energon
Link to comment
Share on other sites

E-shop offer το σκοτώνουν! 289 ευρά.

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.007821

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Στα 279€ λευκο το πηρα κι εγω τελος Ιουλιου απο media markt. Τωρα το θημηθηκε το e-shop? Και οτι του εχει μεινει στις αποθηκες στο Μενιδι κλασικα, στα καταστηματα μονο με παραγγελια.
Link to comment
Share on other sites

Μα στα καταστήματά τους έτσι κι αλλιώς μόνο με παραγγελία αγοράζεις, δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όσους έγραψαν μια καλή κουβέντα για τον οδηγό.

Τα τελευταία χρόνια έχω επωφεληθεί κυριολεκτικά αμέτρητες φορές από ανάλογους οδηγούς και από τον (πολύ μεγαλύτερο) κόπο των ανθρώπων που τους έγραψαν. Είναι χαρά μου να μπορώ να βάλω κι εγώ ένα "χαλικάκι" (ούτε καν λιθαράκι) στην κοινότητα.

 

Τελικα την εκανα την αναβαθμιση (εννοειτε clean, ολα απο την αρχη ), και αν και ειμαι κι εγω μετα την πρωτη φορτιση μετα το battery calibration, βλεπω μια ψιλογρηγορη καταναλωση της μπαταριας σε κατασταση αναμονης. Αλλα κατα τ'αλλα, παει σφαιρα, χωρις κανενα απολυτως θεμα, με nova launcher φυσικα.

 

Λόγω μειωμένης ενεργειακής απόδοσης, χθες μεσάνυχτα έκανα εκ νέου factory reset και, κατόπιν, calibration, μήπως είχε πάει κάτι στραβα, και τούτο γιατί άλλοι χρήστες στο εξωτερικό αναφέρουν βελτιωμένη και όχι μειωμένη αυτονομία. Ίδωμεν...

Εξακολουθεί, όμως, το σύστημα να μη "θυμάται" πάντοτε τον ορισμό του Nova ως default launcher και να με "ρωτά" μερικές φορές που πατάω το Home button. Φίλε energon, έχεις αντιμετωπίσει εσύ τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όσους έγραψαν μια καλή κουβέντα για τον οδηγό.

Τα τελευταία χρόνια έχω επωφεληθεί κυριολεκτικά αμέτρητες φορές από ανάλογους οδηγούς και από τον (πολύ μεγαλύτερο) κόπο των ανθρώπων που τους έγραψαν. Είναι χαρά μου να μπορώ να βάλω κι εγώ ένα "χαλικάκι" (ούτε καν λιθαράκι) στην κοινότητα.

 

 

 

Λόγω μειωμένης ενεργειακής απόδοσης, χθες μεσάνυχτα έκανα εκ νέου factory reset και, κατόπιν, calibration, μήπως είχε πάει κάτι στραβα, και τούτο γιατί άλλοι χρήστες στο εξωτερικό αναφέρουν βελτιωμένη και όχι μειωμένη αυτονομία. Ίδωμεν...

Εξακολουθεί, όμως, το σύστημα να μη "θυμάται" πάντοτε τον ορισμό του Nova ως default launcher και να με "ρωτά" μερικές φορές που πατάω το Home button. Φίλε energon, έχεις αντιμετωπίσει εσύ τέτοιο θέμα;

 

Φιλε Cirith,

 

Ευχαριστουμε για τον οδηγο σου. Αλλα εχω μια ερωτησουλα....αναφερεις οτι ειναι οδηγος για οσους εχουν non-EFIGS εκδοσεις. Οσοι εχουμε EFIGS (εγω παρεπιπτοντως εχω απο Ισπανια, οπου και ανακοινωθηκε οτι δεν θα αναβαθμιστει το RAZR), τι μπορουμε να κανουμε?

Nexus 5 & Nexus 9 (προσεχως)
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όσους έγραψαν μια καλή κουβέντα για τον οδηγό.

Τα τελευταία χρόνια έχω επωφεληθεί κυριολεκτικά αμέτρητες φορές από ανάλογους οδηγούς και από τον (πολύ μεγαλύτερο) κόπο των ανθρώπων που τους έγραψαν. Είναι χαρά μου να μπορώ να βάλω κι εγώ ένα "χαλικάκι" (ούτε καν λιθαράκι) στην κοινότητα.

 

 

 

Λόγω μειωμένης ενεργειακής απόδοσης, χθες μεσάνυχτα έκανα εκ νέου factory reset και, κατόπιν, calibration, μήπως είχε πάει κάτι στραβα, και τούτο γιατί άλλοι χρήστες στο εξωτερικό αναφέρουν βελτιωμένη και όχι μειωμένη αυτονομία. Ίδωμεν...

Εξακολουθεί, όμως, το σύστημα να μη "θυμάται" πάντοτε τον ορισμό του Nova ως default launcher και να με "ρωτά" μερικές φορές που πατάω το Home button. Φίλε energon, έχεις αντιμετωπίσει εσύ τέτοιο θέμα;

 

Φιλε cirith, δεν εχει ξεχασει ουτε μια φορα οτι λειτουργω με nova launcher. Δεν ξερω εαν εχει να κανει το γεγονος οτι τρεχω τον 2.0.1beta8 και οχι τον free. Κατα τ'αλλα, οσο αναφορα την μπαταρια, ειχα αδικο τελικα. Με αρκετη συνολικη χρηση ειμαι δευτερη μερα σημερα με 40%, και εντονα εντυπωσιασμενος απο την γρηγορη αλλαγη απο 2G σε 3G. Ειναι απιστευτο. Το μονο που εχω προσεξει σαν αρνητικο (οχι ομως σοβαρο για μενα) ειναι οτι οταν παει να dimαρει η οθονη γινεται σε "σκαλες". Δεν παει smooth δηλαδη στο πιο σκοτεινο, αλλα σε 3-4 βηματα. Οχι κατι σοβαρο ομως. Στο συνολο της η συσκευη ειναι smooth στα παντα, γρηγοροτατη, δεν εχει καμια ασυμβατοτητα με καποια εφαρμογη, αψογη με λιγα λογια!

 

Και παλι Thumbs up, για τον οδηγο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Cirith,

 

Ευχαριστουμε για τον οδηγο σου. Αλλα εχω μια ερωτησουλα....αναφερεις οτι ειναι οδηγος για οσους εχουν non-EFIGS εκδοσεις. Οσοι εχουμε EFIGS (εγω παρεπιπτοντως εχω απο Ισπανια, οπου και ανακοινωθηκε οτι δεν θα αναβαθμιστει το RAZR), τι μπορουμε να κανουμε?

 

Ο HSD-Pilot (στον οδηγό του οποίου στηρίχθηκα), αναφέρει επί λέξει: "This Update can be flashed on European and Asian Devices without messing up with your CID", δηλαδή: "Αυτή η ενημέρωση μπορεί να "φλασαριστεί" σε ευρωπαϊκές και ασιατικές συσκευές, χωρίς να "χαλάσει" το CID (σ.σ.: Customer ID) σας". Υποθέτω, λοιπόν, με βάση την ανωτέρω διαβεβαίωση, ότι ο οδηγός είναι ασφαλής και για τη δική σου συσκευή.

 

Φιλε cirith, δεν εχει ξεχασει ουτε μια φορα οτι λειτουργω με nova launcher. Δεν ξερω εαν εχει να κανει το γεγονος οτι τρεχω τον 2.0.1beta8 και οχι τον free. Κατα τ'αλλα, οσο αναφορα την μπαταρια, ειχα αδικο τελικα. Με αρκετη συνολικη χρηση ειμαι δευτερη μερα σημερα με 40%, και εντονα εντυπωσιασμενος απο την γρηγορη αλλαγη απο 2G σε 3G. Ειναι απιστευτο. Το μονο που εχω προσεξει σαν αρνητικο (οχι ομως σοβαρο για μενα) ειναι οτι οταν παει να dimαρει η οθονη γινεται σε "σκαλες". Δεν παει smooth δηλαδη στο πιο σκοτεινο, αλλα σε 3-4 βηματα. Οχι κατι σοβαρο ομως. Στο συνολο της η συσκευη ειναι smooth στα παντα, γρηγοροτατη, δεν εχει καμια ασυμβατοτητα με καποια εφαρμογη, αψογη με λιγα λογια!

 

Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια με τον Holo HD και θα ενημερώσω. Η μπαταρία δείχνει να κρατά καλά στην αναμονή, ακόμα και με WiFi/data ανοιχτά. Για το screen on, επιφυλάσσομαι. Πολύ σωστή η παρατήρησή σου για την αυτόματη προσαρμογή της φωτεινότητας - ένας καλός λόγος να την έχει κανείς σε σταθερή ρύθμιση. Το smoothness είναι ΑΠΑΙΧΤΟ. Χαζεύω το scrolling στο Google + σα μικρό παιδί :) Ελπίζω να δούμε ανάλογη συμπεριφορά και σε άλλες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω reviews οτι εχει θεματα με την ICS ενω με την GB πετουσε. Εσυ το εχεις? Εχεις διαπιστωσει κατι τετοιο?

 

Μια χαρά είναι, με τη jb δεν το έχω δοκιμάσει, αν και διαβάζω ότι είναι νταξει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κάνω να περιμένω μηπως βγει? Η να την χώσω κ εγω την jb

 

κι εγώ στο ίδιο δίλλημα είμαι, λόγω εγγύησης περισσότερο, αλλά υπάρχει πιθανότητα να βγει επίσημα?Η moto νομίζω το ξεκαθάρισε, και θαύματα, από αυτήν την εταιρία τουλάχιστον, δεν περιμένω...Μάλλον μονόδρομος είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...