Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο για τις παρατηρήσεις σου (και τα γέλια σου) πάνω στα σχόλια που έκανα για την ταλαιπωρία μου στη προσπάθεια επαφής με τη CYTA ,να πω ότι πιθανόν να μην έγινα κατανοητός, να φταίνε ίσως τα Ελληνικά μου. Να σε ρωτήσω όμως κάτι; Έχεις καλέσει ποτέ το 2155008800 για να ξέρεις τι είναι και τι δεν είναι και αν μπορούσε ή δεν μπορούσε η αγενέστατη κυρία που απαντούσε, να με εξυπηρετήσει; Εδώ έκτός από έξυπνα σχόλια καλό είναι να μεταφέρουμε και την εμπειρία μας που θα βοηθήσει και τα υπόλοιπα μέλη.

Για την ιστορία να πω ότι αποφεύγω σαν το διάολο να καλώ πενταψήφιοα νούμερα γιατί οδηγούν σε χρεώσεις που δεν θα είχα με κανονικούς αριθμούς και ότι στη πολύχρονη σχέση μου με την Vivodi δεν είχα ποτέ τέτοια δυσκολία επικοινωνίας ούτε αντιμετώπισα τέτοια αγένεια. Η διαφορά της τιμής όμως ήταν τόσο μεγάλη που με έκανε να κοιτάξω αλλού. Ελπίζω να μη το μετανοιώσω. Όπως είπα και πιο πάνω ...πολύ κακή αρχή.

 

Όπως το είπες παραπάνω όχι όμως δίνοντας άκυρα τηλέφωνα εξυπηρέτησης και λάθος εντυπώσεις. Έτσι πιο πολύ μπερδεύεις τα μέλη παρά τα βοηθάς.Εγώ αν δεν είχα CYTA και διάβαζα αυτά που έγραψες ίσως δημιουργούσα αρνητική εντύπωση για την CYTA. Επειδή όμως είμαι συνδρομητής της 2 χρόνια και απόλυτα ευχαριστημένος βλέπω οτι αυτά που γράφεις για την εξυπηρέτηση δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Όσο αφορά για τον MODEM έχεις απόλυτο δίκιο από την στιγμή που σε διαβεβαίωσαν οτι θα πάρεις PIRELLI. Για όλα τα άλλα έχεις όμως άδικο.

 

ΥΓ. Θα μάθω πληροφορίες για το ΖΤΕ και θα σε ενημερώσω το συντομότερο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με επιφυλαξη να λεω μπαρουφες,οπως μου τα ειπε η μητερα μου:

 

ξερω οτι στο πατρικο μου εχουμε συνδεση 8mbps 2Play cyta,ρωταω λοιπον ποσο δινουμε και μου λεει 30ε(οσο δηλαδη πρεπει να ηταν πριν 1-2χρονια οταν πρωτοκαναμε συνδεση)..

 

η ερωτηση μου ειναι, με τις νεες τιμες δεν θα επρεπε να προσαρμοστει ο λογαριασμος σε αυτες τις τιμες ή πρεπει να παρω τηλεφωνο να κανω αλλαγη πακετου για να αλλαξουν οι τιμες?

 

(αν και δε νομιζω οτι δινουμε 30ε,μου φαινεται υπερβολικο,αλλα αν ξερει καποιος να απαντησει για γενικη περιπτωση δηλαδη αν αλλαξουν οι τιμες απο τον παροχο,αλλαζουν αυτοματα και στους νυν πελατες?)

Link to comment
Share on other sites

με επιφυλαξη να λεω μπαρουφες,οπως μου τα ειπε η μητερα μου:

 

ξερω οτι στο πατρικο μου εχουμε συνδεση 8mbps 2Play cyta,ρωταω λοιπον ποσο δινουμε και μου λεει 30ε(οσο δηλαδη πρεπει να ηταν πριν 1-2χρονια οταν πρωτοκαναμε συνδεση)..

 

η ερωτηση μου ειναι, με τις νεες τιμες δεν θα επρεπε να προσαρμοστει ο λογαριασμος σε αυτες τις τιμες ή πρεπει να παρω τηλεφωνο να κανω αλλαγη πακετου για να αλλαξουν οι τιμες?

 

(αν και δε νομιζω οτι δινουμε 30ε,μου φαινεται υπερβολικο,αλλα αν ξερει καποιος να απαντησει για γενικη περιπτωση δηλαδη αν αλλαξουν οι τιμες απο τον παροχο,αλλαζουν αυτοματα και στους νυν πελατες?)

 

Αν έχει 8mbps χωρίς χρόνους ομιλίας είναι 19ευρώ. Αν έχεις απεριόριστα σταθερά μειώνετε 2 ευρώ το πάγιο αυτόματα μετά τον χρόνο. Τι πακέτο ακριβώς έχει η μητέρα σου;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες παραπάνω όχι όμως δίνοντας άκυρα τηλέφωνα εξυπηρέτησης και λάθος εντυπώσεις. Έτσι πιο πολύ μπερδεύεις τα μέλη παρά τα βοηθάς.Εγώ αν δεν είχα CYTA και διάβαζα αυτά που έγραψες ίσως δημιουργούσα αρνητική εντύπωση για την CYTA. Επειδή όμως είμαι συνδρομητής της 2 χρόνια και απόλυτα ευχαριστημένος βλέπω οτι αυτά που γράφεις για την εξυπηρέτηση δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Όσο αφορά για τον MODEM έχεις απόλυτο δίκιο από την στιγμή που σε διαβεβαίωσαν οτι θα πάρεις PIRELLI. Για όλα τα άλλα έχεις όμως άδικο.

 

ΥΓ. Θα μάθω πληροφορίες για το ΖΤΕ και θα σε ενημερώσω το συντομότερο.

 

...δίνοντας άκυρα τηλέφωνα εξυπηρέτησης

...δίνοντας λάθος εντυπώσεις

...αυτά που γράφεις για την εξυπηρέτηση δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα

...Για όλα τα άλλα έχεις όμως άδικο

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κανείς να αμφισβητεί τόσο άκομψα την εμπειρία κάποιου άλλου και να δίνει έτσι την εντύπωση ότι έχει αναλάβει εργολάβικά και άκριτα τη διαφήμιση ενός τρίτου. Της CYTA στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Δεν αμφισβητώ ότι κάποιοι μπορεί να έχουν θετική εμπειρία από τη CYTA. Απορώ όμως πως μπορούν να αμφισβητούν την δική μου αρνητική εμπειρία, αποκαλώντας με ταυτόχρονα ψεύτη και κακόπιστο.

Το φόρουμ είναι για να μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας, έτσι ώστε τα μέλη να μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα. Και όχι να ευλογούμε δίκην οπαδού κάποιους τρίτους, αμφισβητώντας οποιαδήποτε αναφορά ξεφεύγει από τι δικιά μας εμπειρία.

Θα επαναλάβω λοιπόν ότι η πρώτη μου εμπειρία σχετικά με την αξιοπιστία και την εξυπηρέτηση πελατών της CYTA δεν ήταν καλή. Αυτή την πολύ κακή εμπειρία που είχα, μετέφερα στο φόρουμ με λεπτομέρειες. Και τίποτα παραπάνω.

 

ΥΓ Οι αναφορές που διαβάζω σε άλλα σημεία του φόρουμ για το router ZTE δεν είναι καλές. Κάποιοι αναφέρονται στην έλλειψη κεραίας (δεν έχει). Θα περιμένω να γίνει αύριο η σύνδεσή μου και θα κρίνω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

ας πάρουμε το πρώτο πρώτο.

δεν τηλεφώνησες στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών,δεν ξέρω που πήρες αλλά είναι σαν να τηλεφωνώ εγώ για να κλείσω ραντεβού για σέρβις για το αμάξι μου,κι αντί να καλώ στο τμήμα σέρβις,να καλώ στην γραμματέα του executive marketing director η οποία έχει αυτοματοποιημένο σύστημα απάντησης κλήσεων.. λογικό δεν είναι να μην βγάλω άκρη;;

σου εύχομαι πάντως να βγάλεις γρήγορα άκρη.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...Έχω μπερδευτεί...

Πως ακριβώς δουλεύει η CYTA;

Το router πρέπει να το έχω στο ασύρματο για το τηλέφωνο ή δεν χρειάζεται;

Μπορεί άλλη συσκευή εκτός από αυτή που είναι συνδεμένη στο router να δουλέψει;

Με security που παίρνει σήμα για τον συναγερμό μέσω τηλεφωνικής γραμμής θα έχω πρόβλημα;

Αυτά...Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη μπας και προχωρήσω σε CYTA μιας και έχει τις καλύτερες τιμές.

Αααα....Παραλίγο να το ξεχάσω...Έχει ακουστεί τώρα τελευταία οτι από τις πολλές συνδέσεις έχει μπουκώσει.Με αποτέλεσμα τραγικές ταχύτητες αποσυνδέσεις κ.τ.λ. κυρίως το βράδυ.

Έχετε τέτοιες εμπειρίες;

Επίσης να πω οτι στη σελίδα τους μου έβγαλε οτι:Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1022 (m).

Καλά δεν είναι;

Edited by wpandroidios
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...Έχω μπερδευτεί...

 

Το router πρέπει να το έχω στο ασύρματο για το τηλέφωνο ή δεν χρειάζεται;

Μπορεί άλλη συσκευή εκτός από αυτή που είναι συνδεμένη στο router να δουλέψει;

μόνο το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ δουλέύει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

μόνο το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ δουλέύει.

Παίζει καμιά πατέντα για να δουλέψει;

Τελικά πρέπει να είναι το wireless συνέχεια ανοικτό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει καμιά πατέντα για να δουλέψει;

Τελικά πρέπει να είναι το wireless συνέχεια ανοικτό ή όχι;

 

δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το wireless.θα συνδέσεις με καλώδιο το τηλ πάνω στο ρουτερ και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το wireless.θα συνδέσεις με καλώδιο το τηλ πάνω στο ρουτερ και είσαι οκ.

 

Το κλασικό ασύρματο τηλέφωνο παίζει ή πρέπει να αγοράσω voip συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό ασύρματο τηλέφωνο παίζει ή πρέπει να αγοράσω voip συσκευή;

 

ναι μια χαρά παίζει.το ίδιο πράγμα είναι απλά αντί να το βαλεις στην μπριζα του τοίχου σου θα το βαλεις στο ρουτερ.

για τον συναγερμό δεν ξέρω να σου πω.αλλα τα ρουτερ έχουν τουλάχιστον δυο εξόδους τηλεφώνου οπότε λογικά από την δεύτερη έξοδο θα γίνει η δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Παίζει καμιά πατέντα για να δουλέψει;

αγοράζεις αυτο που μοιάζει με splitter αλλά είναι για να συνδέσεις 2 διαφορετικά καλώδια.

έτσι μπορείς να συνδέσεις σταθερό και ασύρματο π.χ

δεν θυμάμαι πως το λένε.

εγώ το περιέγραψα σε μαγαζί και μου το δώσανε

(πολύ γέλιο ο τύπος εκεί όταν κατάλαβε τι εννοούσα και εγώ του το περιέγραφα όπως ο Κωνσταντίνου το προφιτερόλ)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να αποφεύγεται τα σπλιτερ...

Η επανασύνδεσης είναι συχνές...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί άλλη συσκευή εκτός από αυτή που είναι συνδεμένη στο router να δουλέψει;

 

μόνο το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ δουλέύει.

 

Τι εννοείς με το "Μπορεί άλλη συσκευή εκτός από αυτή που είναι συνδεμένη στο router να δουλέψει;"

Αν εννοείς αν μπορείς να έχεις τηλέφωνο σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, τότε η απάντηση είναι ότι ΝΑΙ μπορείς. Το πως γίνεται, εξαρτάται από τον τρόπο συνδεσμολογίας των πριζών του σπιτιού σου. Αν είναι συνδεδεμένες σαν αστέρι, ξεκινάνε δηλαδή όλες οι γραμμές των δωματίων από ένα κεντρικό σημείο στο οποίο έρχεται η γραμμή απ' έξω, τότε πολύ απλά θα παρεμβάλεις ανάμεσα στην εξωτερική γραμμή και τις γραμμές των δωματίων το router της CYTA. Αν πάλι οι πρίζες των δωματίων είναι συνδεδεμένες σε σειρά, και πάλι γίνεται όπως με διαβεβαίωσαν από τη CYTA. Νομίζω όμως ότι σε αυτή τη περίπτωση θέλει κάποια ρύθμιση στο router που θα στην εξηγήσουν στη τεχνική βοήθεια. Σε κάθε περίπτωση, η μόνη δέσμευση είναι το router να συνδέεται κατευθείαν στη γραμμή που έρχεται απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να αποφεύγεται τα σπλιτερ...

Η επανασύνδεσης είναι συχνές...

αλήθεια;

χμ,δεν το ήξερα,δεν μου παρουσίασε κάτι.

θα το έχω υπ'όψιν σε ενδεχόμενη αδικαιολόγητη αποσύνδεση.

 

 

 

@pankan μόλις έχεις κάποια εμπειρία με το ρούτερ δώσε μας τα φώτα σου,και μια φίλη μου τέλη του μήνα συνδέεται και της δίνουν αυτό το ρούτερ.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

@pankan μόλις έχεις κάποια εμπειρία με το ρούτερ δώσε μας τα φώτα σου,και μια φίλη μου τέλη του μήνα συνδέεται και της δίνουν αυτό το ρούτερ.

Τελικά συνδέομαι αύριο και θα ενημερώσω από πρώτο χέρι για το ΖΤΕ.

Πάντως τα πράγματα δεν είναι αισιόδοξα. Μπες στο φορουμ της wind και κάνε αναζήτηση "router zte". Το θάβουν, το αποκαλούν τραγικό. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

είναι το ίδιο μοντέλο αυτό που δίνει η wind με αυτό που δίνει η cyta?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέθηκα χτες για πρώτη φορά στο δίκτυο της CYTA. Η σύνδεση έγινε με το παραπάνω router της ΖΤΕ (Κίνα) το οποίο μόλις άρχισε να δίνει η CYTA με τις νέες συνδέσεις. Το πρόγραμμα που επέλεξα είναι το 8 mbps. Μέχρι χτες είχα σύνδεση Vivodi -24 mbps και χρησιμοποιούσα ένα router της Thomson, το ST780 WL.

 

Παρόλο που οι αναφορές στο φορουμ (ιδίως στο φόρουμ της Wind) για τα router της ΖΤΕ δεν είναι καλές, εγώ έχω μάλλον θετική εικόνα από το το συγκεκριμένο router. Και λέω μάλλον, γιατί ενώ συνδέθηκα ασύρματα πολύ ικανοποιητικά, δεν έχω καταφέρει ακόμη να συνδεθώ ενσύρματα.

 

Για να πάρετε μια εικόνα για την ασύρματη σύνδεση, να σας πω ότι το router βρίσκεται κλεισμένο στο πατάρι του σπιτιού, σε απόσταση δέκα μέτρων και τρεις τοίχους μακριά από τον υπολογιστή. Η υποκειμενική αίσθηση που έχω αλλά και οι αντικειμενικές μετρήσεις είναι όλες καλύτερες από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου από τη Vivodi και το Thomson.

 

Η ταχύτητα σύνδεσης είναι για το pc 6-8 mbps ενώ για την ταμπλέτα 1 mbps λιγώτερο. Με τη Vivodi και το Thomson σπανιώτατα έβλεπα στον υπολογιστή πάνω από 6 mbps ενώ στην ταμπλέτα ούτε 4. Η ισχύς του σήματος στα 10 μ. του σπιτιού μου είναι 55-65 dbm. Συνήθως κάτω από 60. Πολύ αξιοπρεπής, αρκετή για μια καλή σύνδεση, και σίγουρα πολύ καλύτερη από τα 70 dbm που είχα συνηθίσει παλιότερα (και ήμουν ευχαριστημένος). Ένα θεματάκι είναι η ταχύτητα επικοινωνίας του υπολογιστή με το router, η ταχύτητα του δικτύου δηλαδή. Τη μετράω συνήθως γύρω στα 20 mbps ενώ με το Thomson συχνά ξεπερνούσε και τα 40. Δε νομίζω ότι είναι σοβαρό πρόβλημα γιατί και τα 20 δεν είναι λίγα. Ένα άλλο θεματάκι είναι ότι συμπίπτει στο ίδιο κανάλι με 1-2 γείτονες αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει. Χρειάζεται βέβαια πρώτα μελέτη για την επιλογή του σωστού καναλιού.

 

Η διαδικασία σύνδεσης όμως (όπως όλη η αρχική μου εμπειρία από τη CYTA), ήταν μια περιπέτεια. Θα τη γράψω όλη κι όποιος έχει υπομονή ας τη διαβάσει. Το βασικό πρόβλημα ήταν η άγνοια κάποιων υπαλλήλων της τεχνικής υποστήριξης τόσο για το συγκεκριμένο router (καινούργιο είδος) όσο και για βασικές διαδικασίες σύνδεσης στο Internet (διαφορά pin-κωδικού ασφαλείας).

 

To router έρχεται χωρίς κανονικό manual, αλλά με ένα βιβλιαράκι της CYTA που περιγράφει τη διαδικασία εγκατάστασης σε διάφορα λειτουργικά αλλά όχι όλες τις δυνατότητες και όλα τα κουμπιά του router. Και από εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα. Το router έχει 2 κουμπάκια που δεν τα αναφέρει καθόλου ο οδηγός της CYTA και για τα οποία μου δήλωσαν άγνοια (!) οι 3 από τους 6 υπαλλήλους της τεχνικής υποστήριξης με τους οποίους αναγκάστηκα να μιλήσω. Το ένα από αυτά τα κουμπάκια είναι για την απενεργοποίηση του wifi. Το δεύτερο και αυτό το οποίο μου δημιούργησε το πρόβλημα λέγεται WPS και απενεργοποιεί σε κάποιους υπολογιστές (; ) τον κωδικό ασφαλείας, password ή όπως αλλιώς λέγεται, και ενεργοποιεί τη σύνδεση μέσω pin. Για μένα και τα δύο ακούγονται το ίδιο. Δεν είναι όμως. Όταν εγώ προσπάθησα να δώσω το 15ψήφιο κωδικό που βρίσκεται κάτω από το router δεν μου επέτρεπε να δώσω πάνω από 8 ψηφία. Όπως μου εξήγησαν στο τέλος αυτό γινόταν γιατί το pin είναι πάντα 8ψήφιο και κάποιος που ξέρει, θα έπρεπε από αυτό το γεγονός (τα 8 ψηφία) να υποψιαστεί αμέσως το πρόβλημα. Βέβαια το μηχάνημα είναι και χαζό και ενώ περίμενε pin, όταν του πάταγα εισαγωγή του κωδικού με τα 8 ψηφία που δεχόταν (στη τύχη δηλαδή), μου έβγαζε απάντηση ότι ο σωστός κωδικός είναι 15ψήφιος και θα τον βρω στο κάτω μέρος του router. Αντί να μου λέει λάθος pin.

 

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο τον 1ο υπάλληλο. Του εξηγώ το πρόβλημα και αρχίζουμε τις δοκιμές. Φυσικά δεν υποπτεύθηκε τίποτα από τα 8 ψηφία ούτε από το ότι μου ζήταγε pin. Αρχικά μου το ξεκλείδωσε και άλλαξε τον κωδικό με άλλο δεκαψήφιο. Μπόρεσα να περάσω το 10ψήφιο αλλά δεν συνδεόταν. Μετά μου έκανε τον κωδικό 8ψήφιο αλλά και πάλι δεν συνδεόταν. Τελικά και μετά από κάποιες επανεκινήσεις του υπολογιστή μου είπε ότι θα το επαναφέρει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να μπω μόλις κλείσουμε να δώσω τον 15ψήφιο κωδικό. Το αστείο ήταν ότι μπορούσα να συνδεθώ κανονικά με μια ταμπλέτα που έχω. Δηλαδή ήταν πρόβλημα συνεργασίας του συγκεκριμένου ρούτερ με τον υπολογιστή μου και όχι προβλημα σύνδεσης του ρούτερ στο ιντερνετ. Σε ερώτησή μου τι κάνουν τα 2 κουμπάκια μου απάντησε ότι δεν ήξερε. Ο υπάλληλος ήταν ευγενής και πρόθυμος αλλά δεν ήξερε να βοηθήσει.

 

Φυσικά ο υπολογιστής μου συνέχιζε να αρνείται να πάρει τον 15ψήφιο κωδικό και ξαναπήρα τηλέφωνο για 2η φορά.

Αυτή τη φορά έπεσα σε έναν υπάλληλο που επίσης δεν ήξερε να μου λύσει το πρόβλημα αλλά είχε επιλέξει ως τακτική να προσπαθεί να μεταφέρει το πρόβλημα στον πελάτη με ερωτήσεις στις οποίες ο μέσο συνδρομητής τους δεν θα μπορούσε να απαντήσει. Με ρωτούσε αν έχω κάνει αναβάθμιση στο software του μόντεμ στον υπολογιστή μου (!). Δεν ήθελε να καταλάβει ότι τα μηνύματα ήταν από τον router και όχι από τον υπολογιστή. Μου έλεγε συνεχώς ότι πρέπει να ελέγξω τις ρυθμίσεις στον υπολογιστή μου (!). Φανταστείτε να τα έλεγε αυτά σε καμμιά γιαγιά. Έφτασε στο σημείο να μου πεί να βγω στη γειτονιά και να πω σε κάποιο γείτονα να φέρει τον υπολογιστή του για να γω αν δουλεύει και να πειστώ ότι φταίει ο υπολογιστής και όχι η CYTA (έτσι ακριβώς). Κατέληξε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι από τη CYTA. Φυσικά δεν είχε ιδέα ούτε για τα 2 κουμπάκια ούτε για τη διαφορά pin-κωδικού ασφαλείας. Τσακωθήκαμε άγρια, του ζήτησα να μιλήσω με κάποιο προιστάμενο. Φυσικά δεν μου έδωσε κανέναν και είπε ότι θα με καλέσουν αυτοί.

 

Επειδή φαντάστηκα ότι θα με καλούσαν μεθαύριο ξανακάλεσα εγώ για 3η φορά.

Αυτή τη φορά έπεσα σε ένα συμπαθή και ευγενικό υπάλληλο ο οποίος επίσης δεν μπόρεσε να μου λύσει το πρόβλημα. Στη κουβέντα μας όμως επάνω μου λέει «Δεν προσπαθείς να το συνδέσεις ενσύρματα πρώτα; Καμμιά φορά ξεκολλάνε έτσι.».

Μόλις κλείσαμε λοιπόν σύνδεσα τον υπολογιστή στο router με καλώδιο δικτύου. Και ανακάλυψα ότι δεν μπορούσα να μπω στο internet ούτε ενσύρματα.

 

Ξαναπέρνω λοιπόν τηλέφωνο για 4η φορά και αυτή τη φορά έπεσα σε μια κοπέλλα.

Επίσης ευγενική και αρχίσαμε τα ψαξίματα και τις επανεκκινήσεις πρώτα για το ασύρματο και μετά για το ασύρματο. Ενώ λοιπόν περιμέναμε μια επανεκκίνηση την ρώτησα για τα 2 κουμπάκια. Και αυτή ήξερε! Μόλις μου ανέφερε τη σχέση WSP με pin, και ότι άλλο pin άλλο κωδικός, σκέφτηκα αμέσως ότι εμένα μου ζητάει pin, αλλά τότε έπεσε η γραμμή και σταμάτησε η συνομιλία με την σωτήρα μου.

Μπαίνοντας λοιπόν ξανά στην οθόνη σύνδεσης και κοιτώντας πιο προσεκτικά είδα ότι στο κάτω μέρος είχε με ψιλά γράμματα ένα λινκ για να κάνει σύνδεση με κωδικό ασφαλείας. Το πάτησα και με έβαλε σε άλλη οθόνη όπου πέρασα τον 15ψήφιο κωδικό ασφαλείας και συνδέθηκα επιτέλους ασύρματα.

 

Επειδή όμως συνέχιζα να μη μπορώ να συνδεθώ ασύρματα ξαναπήρα για 5η φορά τηλέφωνο.

Αυτή τη φορά ήταν ένα επίσης ευγενικός κύριος ο οποίος κατάλαβε αμέσως το πρόβλημα που είχα με το ασύρματο και ήταν αυτός που μου είπε ότι έπρεπε από τη στιγμή που ανέφερα όριο 8 ψηφίων, να είχαν υποψιαστεί το πρόβλημα με το pin. Και ότι το θέμα με το WSP και το PIN είναι λάθος της ΖΤΕ αφού έτσι κι αλλιώς δεν δίνεται μαζί με το μηχάνημα κάποιο PIN παρά μόνο κωδικός ασφαλείας.

Παρόλα αυτά ούτε αυτός κατάφερε να λύσει το πρόβλημα της ενσύρματης σύνδεσης. Και είπε ότι θα το ψάξουν και θα με καλέσουν αυτοί.

 

Πράγματι σε λίγο με κάλεσε ένα άλλος κύριος (ο 6ος) και μου είπε ότι το έψαξαν και απορούν. Έκανε και αυτός τις προσπάθειές του αλλά τίποτα. Ο υπολογιστής επικοινωνούσε ενσύρματα με το μοντεμ (επέστρεφε το πινγκ) αλλά όχι με το ιντερνετ. Έδειξε ανήσυχος και με παρακάλεσε να το ψάξω και με ένα άλλο υπολογιστή γιατί υπάρχει ακόμη και η πιθανότητα να είναι πρόβλημα της συσκευής που δεν έχουν εντοπίσει.

 

Αυτά λοιπόν με το καινούργιο router. Βαρέθηκα να γράφω αλλά μπορεί κάποιος να βοηθηθεί. Το συμπέρασμα; Καλούτσικο ασύρματο router, σκράπες υπάλληλοι.

 

ΥΓ Όπως μου είπε κάποιος (ο 5 ή ο 6) επειδή το ZTE είναι καινούργιο, δεν εχει το πρόβλημα των Pirelli και Thomson με τα σπαστήρια των εργοστασιακών κωδικών. Που μου επιβεβαίωσε ότι είναι υπαρκτό και όχι μύθος. Παρόλα αυτά καλά θα κάνετε να αλλάξετε τον εργοστασιακό κωδικό ακόμη και στα ΖΤΕ.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Τι τράβηξες κι εσύ!!

τώρα που πέρασαν κάποιες μέρες όλα καλά;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνωμη που μπαίνω αλλιώς στην συζήτηση αλλά θέλω να ρωτήσω μας κάποιο μέλος την έβαλε στην Δράμα και αν τρέχει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Τι τράβηξες κι εσύ!!

τώρα που πέρασαν κάποιες μέρες όλα καλά;

To ασύρματο συνεχίζει πολύ καλά. Υπάρχει το πρόβλημα με τα κανάλια γιατί είμαστε 4 στη γειτονιά στο κανάλι 1 αλλά πριν το αλλάξω θέλω να το δω πρώτα πως πάει, όχι μόνο στα νούμερα αλλά και στην αίσθηση.

Το ενσύρματο ακόμη δεν το έχω τσεκάρει οπότε δεν δουλεύει ακόμη. Μπορεί να είναι πρόβλημα ρυθμίσεων, πρόβλημα του συγκεκριμένου router ή ακόμη χειρότερα, πρόβλημα του ΖΤΕ γενικότερα.

Όσοι λοιπόν θα βάλουν ΖΤΕ να έχουν υπόψη τους τα εξής

1. Είναι αξιοπρεπέστατο ασύρματα

2. Πιθανόν να έχει πρόβλημα ενσύρματα

3. Κατά τη σύνδεση πιθανόν να τους ζητάει PIN αντί για κωδικό ασφαλείας και επειδή οι οθόνες είναι πανομοιότυπες μπορεί να μπερδευτούν και να κολλήσουν. Το (όχι πραγματικό) "πρόβλημα" οφείλεται στις προχωρημένες δυνατότητες του ZTE (κουμπάκι WPS).

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κραζουμε μονο.

Να πω οτι ειμαι καιρο στην cyta,η χολ μου εκανε μια προσφορα για

απεριοριστα σταθερα+90' κινητα+24αρα ιντερνετ στα 28ευρω

 

καλεσα στην cyta και τους ειπα οτι δεχθηκα προσφορα και αν εχουν να μου κανουν κατι και αυτοι και το αποτελεσμα ηταν

απο 200 λεπτα προς σταθερα μου τα εκαναν 360 (+160)

απο 40 λεπτα προς κινητα μου το εκαναν 70 (+30)

και ιντερνετ σταθερο 8αρι.

ολα αυτα μαζι με μια μικρη μειωση στο παγιο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε η φίλη μου τελικά αίτηση (δεν μπορώ να βρω το προγενέστερο ποστ) με την προϋπόθεσή να ξεκινήσει η αποσύνδεσή από ΟΤΕ και σύνδεσή στη σιτα 31μαρτιου (30 κλεινει χρόνο στον ΟΤΕ) προφανώς κάνανε την αίτηση νωρίτερα και την κάλεσαν σήμερα από τον ΟΤΕ,την τρομοκράτησε μια αναιδεστατη τηλεφωνήτρια,λέγοντάς πως δεν έκλεισε χρόνο,ότι θα πληρώσει τέλη αποσύνδεσης,ότι ο ΟΤΕ διορθώνει τις βλάβες κατευθεισν ενώ στη σιτα μπορεί να πάρει κι ένα χρόνο.

Το θέμα είναι πως η γραμμή είναι καινούρια περασμένη από τον ΟΤΕ(την οποία πλήρωσε η φίλη όταν την πέρασαν).

Την συμβουλευσα να καλέσει στο κατάστημά σιτα που έκανε την αίτηση κ να μιλήσει με αυτόν που την εξυπηρέτησε τότε. Όντως μίλησέ μαζί του κι αυτός της είπε πως αύριο θα διορθώσει το θέμα. Κάτι άλλο που μπορεί να κάνει;;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα είχα καταστημα,που το έκλεισαν...τι προτοτυπο στις μέρες μας...είχα cyta.....πλήρωσαν και τον τελευταιο λογαριασμό,απο το τηλ,και ότανεκλεισαν την γραμμή ήρθε ακόμα ενας λογαριασμός με τέλη αποσύνδεσης.....πήραν τηλ και τους είπα γιατί αυτό αφού έκλεισαν 1χρονο,δεν μπορω να φύγω οποτε θέλω δηλ να διακοψω οπότε θέλω.....και μου λένε όχι εφόσον εκλεισες 1 χρονο,και το κράτησε ακόμα 3 μηνες παραπανω πρεπει να πληρωσεις τέλη αποσύνδεσης...εγώ τους είπα να αναφερθεί στο ''παραπόνων'' ακόμα περιμένω τηλ τους....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...