Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω κάτοχος εδώ και μία εβδομάδα και είμαι πολύ ικανοποιημένος... Προσοχή όμως γιατί οι μεμβράνες που έχει απο την SONY γρατσουνιούνται εύκολα... Ήδη το δίκο μου στο πίσω μέρος την έκανε την πρωτη του γρατσουνίτσα...

 

Γιατί δεν έβαλες τις έξτρα προστατευτικές ζελατίνες που δίνει η Sony in the box, εγώ πάντως φροντίσα και τις πέρασα αμέσως για αυτό το λόγο. Είχα Δει και ένα βίντεο στο YouTube και ήξερα εξ'αρχής πόσο ευαίσθητες είναι.

 

Ίσως είναι το μεγαλύτερο φάουλ μέχρι τώρα που έχω δει στην όλη κατασκευή, μαμά προστατευτικές ζελατίνες που γρατσουνιούνται πολύ εύκολα, και το χειρότερο είναι ότι η γρατσουνιά φαίνεται πάρα πολύ.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν έβαλες τις έξτρα προστατευτικές ζελατίνες που δίνει η Sony in the box, εγώ πάντως φροντίσα και τις πέρασα αμέσως για αυτό το λόγο. Είχα Δει και ένα βίντεο στο YouTube και ήξερα εξ'αρχής πόσο ευαίσθητες είναι.

 

Το κουτί μέσα δεν είχε καμία ζελατίνα... (Αγορασμένο απο Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί μέσα δεν είχε καμία ζελατίνα... (Αγορασμένο απο Ελλάδα)

 

Οκ, δικό μου λάθος. Απο Ελλάδα μάλλον δεν έχουν μέσα ζελατίνα. Κάτι άλλο να σε ρωτήσω, εσένα μέσα είχε και το dock στη μαμά συσκευασία;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δικό μου λάθος. Απο Ελλάδα μάλλον δεν έχουν μέσα ζελατίνα. Κάτι άλλο να σε ρωτήσω, εσένα μέσα είχε και το dock στη μαμά συσκευασία;

 

Μπα, που τέτοια τύχη... Είχε κινητό, ακουστικά, φορτιστή και 2 NFC Tags

 

Γιατί δεν έβαλες τις έξτρα προστατευτικές ζελατίνες που δίνει η Sony in the box, εγώ πάντως φροντίσα και τις πέρασα αμέσως για αυτό το λόγο. Είχα Δει και ένα βίντεο στο YouTube και ήξερα εξ'αρχής πόσο ευαίσθητες είναι.

 

Ίσως είναι το μεγαλύτερο φάουλ μέχρι τώρα που έχω δει στην όλη κατασκευή, μαμά προστατευτικές ζελατίνες που γρατσουνιούνται πολύ εύκολα, και το χειρότερο είναι ότι η γρατσουνιά φαίνεται πάρα πολύ.

 

Αραγε σε κάποιο servise θα μπορέσουν να μου τις αλλάξουν;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ξαναρθουμε στο ζήτημα των οθονών και των γωνιών θέασης και των ξεθωριασμένων χρωμάτων κλπ. ΝΑ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΕΞΗΓΗΣΗ γιατί κάποιοι το προσέχουν περισσότερο από άλλους.

 

Sony using two display suppliers for the Xperia Z

 

Στο XDA το ψάχνουν το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Go Sms Pro που είχα εγκαταστήσει στο S είχα λύσει το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων στο sms. Έγραφα το κείμενο και όταν πατούσα αποστολή τα μετέτρεπε σε κεφαλαία γράμματα και ήταν οκ. Όμως δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει στο πρόγραμμα και τώρα στο Ζ δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ξέρει κανείς;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Go Sms Pro που είχα εγκαταστήσει στο S είχα λύσει το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων στο sms. Έγραφα το κείμενο και όταν πατούσα αποστολή τα μετέτρεπε σε κεφαλαία γράμματα και ήταν οκ. Όμως δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει στο πρόγραμμα και τώρα στο Ζ δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ξέρει κανείς;

Ρυθμίσεις - ρυθμίσεις αποστολής - ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (κάνουμε τικ) και στην συνέχεια από κάτω υποστηριζόμενες γλώσσες - λειτουργία ελληνικών sms.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Go Sms Pro που είχα εγκαταστήσει στο S είχα λύσει το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων στο sms. Έγραφα το κείμενο και όταν πατούσα αποστολή τα μετέτρεπε σε κεφαλαία γράμματα και ήταν οκ. Όμως δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει στο πρόγραμμα και τώρα στο Ζ δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ξέρει κανείς;

 

Αν πας εδώhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784 και είσαι root μπορείς άνετα να ακολουθήσεις τις οδηγίες και να έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων είτε με μικρά είτε με μεγάλα γράμματα, μόλις το κάνω root είναι το πρώτο που θα κάνω.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - ρυθμίσεις αποστολής - ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (κάνουμε τικ) και στην συνέχεια από κάτω υποστηριζόμενες γλώσσες - λειτουργία ελληνικών sms.

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ, έλυσα το πρόβλημα!!!!

Εαν γνωρίζεις και κάτι άλλο. Επάνω στα μπουτόν με τα γράμματα είχα και σύμβολα και αριθμούς. Επίσης είχα και smilles. Τώρα δεν έχω τίποτε απ'αυτά. Τα κατεβάζω; Η είναι κι αυτό θέμα ρυθμίσεων;

 

Αν πας εδώhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784 και είσαι root μπορείς άνετα να ακολουθήσεις τις οδηγίες και να έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων είτε με μικρά είτε με μεγάλα γράμματα, μόλις το κάνω root είναι το πρώτο που θα κάνω.

 

Ρούτ και τέτοιες διαδικασίες δεν μπορώ να κάνω. Έχω ακούσει οτι βοηθάει σε πολλά αλλα δεν ξέρω να το κάνω.:(

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven

Πάντως βλέπω αρκετή διαφορά ανάλογα με την "έκδοση" της οθόνης από την SHARP-JDC (Japan Display Central Inc) :wacko:

 

http://ivisa.org/images/XZ-ABC.jpg

 

Περισσότερα εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2182432

 

 

"1. SHARP LS050T3SX01 is a CG-Silicon panel with New Mode2 wide angle technology confirmed here: http://www.panelook.com/LS050T1SX01_...ter_17692.html

 

This type of CGS New Mode2 panel also used in ZTE niubia Z5 and this bulk has a very good viewing angle according to the Chinese media reviews.

 

2. JDC which stands for Japan Display Central Inc, actually was just formerly know as Toshiba Mobile Display. TMD is good at LTPS but not good at wide angle technology, so many of TMD made panel is not wide angle, for example the Sony LT26i and ZTE Honor. But as we know almost all of Sharp's cell phone panel come with ASV, New Mode2 is a replacement to ASV, but Sharp didn't say much about it."

Edited by Nerven
Link to comment
Share on other sites

Τα NFC Tags που έχει μέσα η συσκευασία, μπορεί κάποιος να μου πει ποια η χρησιμότητα τους;

 

Τα προγραμματιζεις να κανουν διαφορες λειτουργιες οπως να ανοιγουν το wi-fi η να ενεργοποιουν το gps η να μπαινει το τηλεφωνο αθορυβο κτλ. Και περνωντας το τηλεφωνο απο πανω ενεργοποιειται η λειτουργια που εχεις προεπιλεξει..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδαμε το φως του αληθινό ^_^

 

Μετά το seus με μια ώρα οθόνη 40%,φουλ wifi, και το έχω και σε αδράνεια κανένα 10ωρο η μπαταρία είναι στο 80%.

 

Nfc tag δεν είχε σε μένα και πήγα πήρα έξτρα απλά παρατηρώ ότι καμία φορά σκαλωνουν και δεν λειτουργούν σωστά. Πρέπει να τα περάσω 2-3φορες

.
Link to comment
Share on other sites

To δικό μου το έβγαλα απο φόρτιση πρίν καμια ώρα, κατέβασα κάποια προγραμματάκια και είναι στο 62%!!!!! Τραγικό!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου το έβγαλα απο φόρτιση πρίν καμια ώρα, κατέβασα κάποια προγραμματάκια και είναι στο 62%!!!!! Τραγικό!

 

Έλα σε κόβω και σένα με seus σε λίγο. Το ίδιο έπαθα πρώτη μέρα. Κατακόρυφη πτώση μπαταρίας και θερμοκρασία 40+. Τώρα θα βάλω με ρέγουλα τα προγράμματα 1 1 για να δω ποιο μου έκανε τη ζημιά πριν το καθάρισμα.

.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4-5 φορτισεις συμπερφερεται εντελως διαφορετικα προς το καλυτερο βεβαια

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδαμε το φως του αληθινό ^_^

 

Μετά το seus με μια ώρα οθόνη 40%,φουλ wifi, και το έχω και σε αδράνεια κανένα 10ωρο η μπαταρία είναι στο 80%.

 

Nfc tag δεν είχε σε μένα και πήγα πήρα έξτρα απλά παρατηρώ ότι καμία φορά σκαλωνουν και δεν λειτουργούν σωστά. Πρέπει να τα περάσω 2-3φορες

 

Συγγνωμη που ρωτάω, μπορεί να έχει απαντηθεί... Τί είναι το seus, πώς γίνεται και σε τί βοηθάει???

Link to comment
Share on other sites

Προχθές το είδα και γω στην Πάτρα. Ενα λευκό στο Sony Centre και ένα μαύρο στα Public. Οταν το είδα στο Sony Centre μου φάνηκε κόσμημα. Στα πάμπλικ πάλι με άφησε αδιάφορο ! Αβυσσος το μάτι μας.

 

Για να βάλω το λιθαράκι μου στα της οθόνης, όσον αφορά τη χρωματική πιστότητα το ΙΟΝ που ήταν δίπλα του έκανε κηδεία και μνημόσυνο μαζί. Πολύ καλύτερα και εντονότερα (χωρίς να είναι οφφ ) χρώματα ο παλιός αλλά η διαφορά της ανάλυσης είναι εμφανώς υπέρ του Ζ.

 

Σίγουρα από τα τηλέφωνα που θα πρωταγωνιστήσουν φέτος, πραγματικά πολύ καλό. Μόλις πάει και κάτω από 450 θα είναι μούρλια.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που ρωτάω, μπορεί να έχει απαντηθεί... Τί είναι το seus, πώς γίνεται και σε τί βοηθάει???

SEUS = Sony Ericsson Update Center.

Λογισμικό με το οποίο κάνεις τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις ή επιδιορθώνεις (ξανά περνάς πιο χοντροκομμένα) το λειτουργικό σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

 

Η Sony προωθεί το PC Companion πλέον αλλά το SEUS κατά γενική ομολογία είναι καλύτερο. (περιττό να αναφέρω ότι το SEUS ήταν παιδί της Ericsson για αυτό και είναι τόσο καλό!!!!)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η Sony προωθεί το PC Companion πλέον αλλά το SEUS κατά γενική ομολογία είναι καλύτερο. (περιττό να αναφέρω ότι το SEUS ήταν παιδί της Ericsson για αυτό και είναι τόσο καλό!!!!)

 

Και εσυ δεν εισαι παιδι της ericsson; :p:p

Και το pcc παιδι της SE ειναι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

SEUS η αλλιως Update Service ???

οπως το βρισκω στην σελιδα της Sony ?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Παίδες νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται σε ir. Δηλαδή σε υπέρυθρες που πιάνουν σε όλες τις συσκευές με υπέρυθρες και όχι σε smart tv ή χρησιμοποιώντας dlna.

Σωστός! Αυτό ενοούσα,αλλά είδα ότι έχει μόνο το zl

Link to comment
Share on other sites

Ναι UNIQUE, αυτό είναι..

 

 

Πάντως παιδιά εγώ θα έλεγα να περιμένετε να κυκλοφορήσουν και οι άλλες 2 συσκευές της Sony πρώτα και μετά να αποφασίσετε! Γιατί το λέω; Γιατί αν η φωτογραφία που κυκλοφόρησε για το SP είναι αληθινή, τότε μιλάμε για ένα μικρότερο ZL με τούμπανα χαρακτηριστικά (και κουμπί για κάμερα φυσικά)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και το pcc παιδι της SE ειναι.:)

Της SE όχι της Ericsson. ;)

SEUS η αλλιως Update Service ???

οπως το βρισκω στην σελιδα της Sony ?

Ή από εδώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...