Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το πήρα απο pandawill στο happy hour με 126€ !!! Ελπίζω μην κάνουν καμια πατατα γιατι τους θεωρω λιγο....ξερετε

 

Ειναι για την Τριτη και έχει μόνο 5 τεμάχια στο ραφι.

 

Βάλε και την διαφορά ώρας.....πρέπει να στηθείς στο PC ξημερώματα και αν θα προλάβεις.

 

Κοίτα και αυτό.....στα ψιλα γραμματα.

 

Happy hour new rules:

Happy Hour is an activity that offers daily discount and quantity-limited products (from http://www.pandawill.com or http://www.sweety16.com ) for our bargain hunters.

There is a cycle for everyday products: when the first round products expires with lowest price and limited quantity, the second round will come with similar substitutes or just the same products at a relatively less discount.

The starting time for Happy Hour can be seen above each product. Do mark it on your calendar and don't miss it.

Tell us about your wishes for the next Happy Hour and we will try our best to grant your wishes!!!

 

Nα που καμια φορα δεν χρειαζεται να ξενυχτας.

θελει και λιγo τυχη, εγω οτι τηλεφωνο προσπαθω να παρω ολο ειναι bulk order:(:(

 

και να σου πω και την αληθεια δεν τα ειχα διαβασει τα ψιλα γραμματα:blink: ουτε καν για τα 5 κομματια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nα που καμια φορα δεν χρειαζεται να ξενυχτας.

θελει και λιγo τυχη, εγω οτι τηλεφωνο προσπαθω να παρω ολο ειναι bulk order:(:(

 

και να σου πω και την αληθεια δεν τα ειχα διαβασει τα ψιλα γραμματα:blink: ουτε καν για τα 5 κομματια!!

 

Εγω δεν πιστευω οτι ειμαι τοσο τυχερος και πηρα ενα απο τα 5 κομμάτια. Παραπάνω εχουν ή όσα παραγγείλει ο κοσμος και μετά βλέπουμε αν μας καλύπτει το stock....

Edited by gechro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα specs του Vido N90FHD (http://www.ipadalternative.com/en/153-vido-n90-fhd-retina-2048x1536-quad-core-gpu-dual-core-rockchip-rk3066-16ghz-cpu.html) λέει ότι έχει mini HDMI...........δεν έχει!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα specs του Vido N90FHD (http://www.ipadalternative.com/en/153-vido-n90-fhd-retina-2048x1536-quad-core-gpu-dual-core-rockchip-rk3066-16ghz-cpu.html) λέει ότι έχει mini HDMI...........δεν έχει!

 

Κανένα Retina RK3066 δεν έχει HDMI.

Τα μαγαζιά αντιγράφουν ό,τι τους στέλνουν οι κατασκευαστές.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Retina RK3066 δεν έχει HDMI.

Τα μαγαζιά αντιγράφουν ό,τι τους στέλνουν οι κατασκευαστές.

Μάλλον απροσεξία τους είναι.

Σε άλλα δύο ( 1 2 ) που το βλέπω δεν γράφουν για HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ANTUTU βγάζει το Hero? Πάνω από 12500;

Και στερεοφωνικά έχει και το Ν101Τ.

Οπότε δεν βλέπω να είναι πιο δυνατο.

Κάτω από 10000 βγάζει. Αν θες επιδόσεις για παιχνιδια, πας στο N101 v1. Aν δεν σε νοιαζουν οι επιδόσεις πας στο Hero
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 10000 βγάζει. Αν θες επιδόσεις για παιχνιδια, πας στο N101 v1. Aν δεν σε νοιαζουν οι επιδόσεις πας στο Hero

 

Για το Hero II λέει Σταύρο, αυτό βγάζει πάνω από 12500...

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το Hero II λέει Σταύρο, αυτό βγάζει πάνω από 12500...

Λάθος μου τότε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια έχει κανείς άποψη για δύο ταμπλετάκια;; Το ένα είναι Ramos W13 Pro και το άλλο Onda V801..Αξίζουν λέτε;;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..

 

Πήρα κι εγώ ένα κινεζοτάμπλετ, ήθελα ό,τι πιο φθηνό και να μου έρθει γρήγορα, οπότε κατέφυγα σε ένα μεταχειρισμένο 9,7" (για eBook reading) από eBay, άγγλο πωλητή.

Λέει πως είναι το Eken A90, έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, στο system information του Quadrant τον έχει σαν ARMv7 Processor rev 2 (v7l) 1,2GHz

και 1GB μνήμη. Για το δεύτερο τουλάχιστον το ξέρω, γιατί όταν ελευθερώνω και μνήμη με το ES μένουν ελεύθερα κάπου 525ΜΒ, περισσότερο από ό,τι στο Galaxy S2 μου.. Πάνω έχει ICS 4.0.4.

 

Γενικά για την δουλειά που το πήρα (90% ebook reading, 8% browsing, 2% όλα τα υπόλοιπα) μου κάνει ικανοποιητικά την δουλειά μου, δεν ήθελα να δώσω παραπάνω σε αυτήν την φάση, γιατί ούτε παιχνίδια πρόκειται να παίξω ούτε τίποτα, και το ήθελα και γρήγορα, οπότε δεν πήγα σε λύση από Κίνα. Τα 84 που μου κόστισε κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις νομίζω πως είναι καλό deal (για τάμπλετ κοντά στις 10 ίντσες πάντα)..

 

Έχω ένα θέμα όμως που έχει καταντήσει κάπως εκνευριστικό. H CPU φαίνεται να λαγκάρει πολύ. Ό,τι εφαρμογή κι αν πάω να ανοίξω, από browser μέχρι Facebook, κολλάει για 10-15 δευτερόλεπτα στο νερό βλέποντας μια μαύρη (ή άσπρη έτσι για ποικιλία :lol: οθόνη), στο 70% των περιπτώσεων μου βγάζει και παραθυράκι ότι δεν αποκρινεται η εφαρμογή κι αν θέλω να περιμένω, να κάνω αναφορά ή να το κλείσω. Ένα widget που έβαλα από το widgetsoid και βλέπω στην homescreen το βλέπω συνήθως στο 98%. Και εννοείται ότι το'χω αρκετά ελαφρύ. Μόλις μια homescreen, μοναδικό widget αυτό της ώρας και widgetsoid για τους διακόπτες και CPU clock& usage, ούτε live wallpapers ούτε τίποτα..

 

Και στο quadrant μου την βγάζει πολύ χαμηλά την CPU..

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την συμπεριφορά του ή πρέπει να συμβιβαστώ λόγω της CPU.

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικα προτιμω ainol.Πιστευω οτι ειναι πολύ αξιοπιστα.Τουλάχιστον το fire που έχω πάρει Edited by Frontier
Link to comment
Share on other sites

Δεν προτιμώ συγκεκριμένη μάρκα, αλλά κατάλληλα μοντέλα από διάφορες μάρκες που ικανοποιούν τα, κάθε φορά, κριτήριά μου.

Πιστεύω ότι οι Κινέζοι σε όλες τις μάρκες μπορεί να βγάλουν καλά μοντέλα, αλλά και προβληματικά ή αδιάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Μήπως να κάνω downgrade δηλαδή σε Gingerbread; Για την χρήση που το θέλω αμφιβάλλω αν θα έχει τρομερή διαφορά στα υπόλοιπα..
Link to comment
Share on other sites

[...]

Έχω ένα θέμα όμως που έχει καταντήσει κάπως εκνευριστικό. H CPU φαίνεται να λαγκάρει πολύ. Ό,τι εφαρμογή κι αν πάω να ανοίξω, από browser μέχρι Facebook, κολλάει για 10-15 δευτερόλεπτα στο νερό βλέποντας μια μαύρη (ή άσπρη έτσι για ποικιλία :lol: οθόνη), στο 70% των περιπτώσεων μου βγάζει και παραθυράκι ότι δεν αποκρινεται η εφαρμογή κι αν θέλω να περιμένω, να κάνω αναφορά ή να το κλείσω. Ένα widget που έβαλα από το widgetsoid και βλέπω στην homescreen το βλέπω συνήθως στο 98%. Και εννοείται ότι το'χω αρκετά ελαφρύ. Μόλις μια homescreen, μοναδικό widget αυτό της ώρας και widgetsoid για τους διακόπτες και CPU clock& usage, ούτε live wallpapers ούτε τίποτα..

Και στο quadrant μου την βγάζει πολύ χαμηλά την CPU..

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την συμπεριφορά του ή πρέπει να συμβιβαστώ λόγω της CPU.

Γι αυτό φωνάζω εδώ κάθε φορά που κάποιος θέλει να πάρει τάμπλετ με Cortex-A8 επεξεργαστή (πχ Α13). Ειδικά σε συνδιασμό με ICS, είναι πολύ αργός, άχρηστος κατά τη γνώμη μου, ειδικά αν έχει και 512ΜΒ ram. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε θα βρεις rom gingerbread

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ αυτό το νήμα μετά από μια συζήτηση που είχα με τον PANKAN, μιας που υπάρχουν διαρκώς ερωτήματα για αυτές αλλά και για να γνωρίζουν οι υποψήφιοι αγοραστές τι ακριβώς "παίζει" με τις διάφορες ARM αρχιτεκτονικές που κυκλοφορούν.

 

Αναδημοσιεύω μια ανάρτηση που είχα κάνει στις 19/1/13 προκειμένου να ξεκινήσει η συζήτηση.

 

 

A9 > A8 > A7 - πάντα η σύγκριση γίνεται σε επίπεδο μονού core (π.χ έχει και Quad A9). Ο A9 είναι optimized να δουλεύει σε ζεύγη (dual-core), αλλά υποστηρίζει μέχρι και 4 πυρήνες (όσους και ο Α7) με χαμηλότερη κατανάλωση τόσο από τον Α8 όσο και τον Α7.

 

Εδώ ένα συγκριτικό από την ίδια την ARM Holdings: http://www.arm.com/product...ex-a/index.php

 

Ουσιαστικά ο Α7 λειτουργεί ως proxy του A15 για big/little endian επεξεργασία, αλλά βλέπουμε ότι δεν κάνει το ίδιο καλά scale όσο ο Α9, ούτε αποδίδει το ίδιο (χρονίζει χαμηλότερα και αποδίδει λιγότερο από τον Α9, ο οποίος μπορεί να πάει μέχρι και τα 2GHz, σε αντίθεση με τον Α7 που πάει μέχρι 1.2GHz, στα δε dhrystones o A9 είναι μακράν καλύτερος).

 

Ο Α7 είναι (cost)efficient σε σχέση με τον Α9 (αν δείτε στη σελίδα των specs του, είναι πληρέστερο σε λειτουργίες SoC) αλλά δεν είναι ταχύτερος. Με δεδομένη την ανύπαρκτη υποστήριξη από Android/iOS σε θέματα multiprocessing, ένας διπύρηνος Α9 (που χρονίζει υψηλότερα) αποδίδει καλύτερα από έναν τετραπύρηνο Α7.

 

Ουσιαστικά, καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα με το στοχασμό του αν ένα τετραπύρηνο SoC έχει νόημα στο Android (και στο iOS), δεδομένου ότι δε μιλάμε για cores με δεδομένη λειτουργικότητα (όπως π.χ στο Tegra3 έχει το 5ο core) αλλά για general-purpose computing. Μέχρι το Android (και οι εφαρμογές του με τα API που αυτό παρέχει) να καταφέρουν να αξιοποιήσουν δυνατότητες πολυεπεξεργασίας (διότι το 99% των εφαρμογών δουλεύει σε ένα πυρήνα της CPU), οι τετραπύρηνοι (χρονισμένοι χαμηλότερα) θα υστερούν σε σχέση με τους διπύρηνους με υψηλότερο χρονισμό (και δεν ξεκινάω να μιλάω καν για θέματα χρονισμού threads, διαχείρισης μνήμης κ.λπ γιατί θα χαθούμε).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

με αριστα το 100 ποσο βαθμολογεις τον καθενα..?

η αληθεια ειναι οτι μου φαινονται λιγο κινεζικα αυτα που γραφεις..

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια πέρα από μια γενική εικόνα δεν φωτίστηκα και ιδιαίτερα από τα γραφόμενα του frontier. Ήταν σε ψηλότερο επίπεδο από αυτό που περιμένει ένας εντελώς άσχετος.

Να υποθέσω ότι θεωρείς ότι νέα τετραπύρηνα μηχανήματα υστερούν αυτή τη στιγμή σε σχέση με τα διπύρηνα; Καλά το κατάλαβα;

 

Και καλά τα Α9, Α8, Α7. Τα δύο μηχανήματα που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν και τα δύο CPU: RK3066, Cortex-A9 Dual Core processor 1.6 GHz, GPU: 4 Core Mali 400. Τι σχέση έχει ο RK3066 με το Α9; Και το Cortex τι σημαίνει;

Τι είναι ο RK3188 σε σχέση με τους υπάρχοντες επεξεργαστές; Και τι ο Allwinner A31; Κάποιοι επεξεργαστές OMAP και κάποιοι Exynos που κατατάσονται σε σχέση με τους παραπάνω1

 

Όποιος έχει γνώση ας απαντήσει. Το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον ειδικά τώρα που η κινέζικη αγορά γέμισε τετραπύρηνα μηχανήματα. Και ακούγονται αντίθετες απόψεις για το αν είναι καλά ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικές

AllWinner A31 = Cortex A7 πυρήνας

RK3066 = Cortex A9 πυρήνας

AMLogic CPUs = Cortex A9

RK3188 = Cortex A9

OMAP4 = Cortex A9

OMAP5 = Cortex A15

Samsung Exynos 44xx = Cortex A9

Samsung Exynos 5xxx = Cortex A15

 

Το πόσο "ψηλά" μπορεί να πάει μια CPU/GPU - χωρίς να "ψήνεται στον πυρετό" αλλά και με λογική κατανάλωση ενέργειας - εξαρτάται από το μέγεθος του silicon die που είναι κατασκευασμένη. Εδώ, έχουμε σιλικόνες στα 40nm, 32nm και 28nm - όσο μικρότερη, τόσο καλύτερες επιδόσεις (μπορεί να χρονίσει υψηλότερα) και μικρότερη κατανάλωση.

 

Μεγέθη die

AMLogic CPUs = 40nm

RK3066 = 40nm

A31 = 32nm

OMAP4 = 40nm

OMAP5 = 28nm

Exynos 44xx = 32nm

Exynos 5xxx = 28nm

RK3188 = 28nm

 

Τόσο η CPU όσο και η GPU βασίζονται στο ίδιο die (είναι το ίδιο SoC = System on Chip), άρα μια GPU κατασκευασμένη στα 28nm πάντα θα "κερδίζει" σε απόδοση μια που είναι στα 32nm.

 

Βγάζοντας έξω τους Cortex A15 - που δεν παίζουν στα Κινέζικα και αν παίξουν θα έχουν μεγάλο κόστος - μένουμε με επεξεργαστές A7 (A31) και Α9 (RK3066, OMAP4, Exynos 44xx, RK3188). Εδώ, ο RK3188 είναι καλύτερος όλων, τόσο σε κατανάλωση (επειδή είναι κατασκευασμένος στα 28nm), όσο και σε επιδόσεις (επειδή έχει αρχιτεκτονική Α9 > A7, μπορεί να φθάσει τα 2GHz και είναι και Quad). Στο μόνο που - θεωρητικά - χάνει από τον Α31 είναι στη GPU ΕΦΟΣΟΝ τα 3D παιχνίδια μπορούν να αξιοποιήσουν τους 8 πυρήνες της GPU που έχει ο A31. Και λέω θεωρητικά γιατί η Mali400 (το 400 σημαίνει MHz) στον RK3188 είναι και αυτή υπερχρονισμένη στα 533MHz σε κάθε έναν από τους 4 πυρήνες που έχει (σε αντιπαραβολή, o κάθε πυρήνας της GPU του A31 είναι στα 266MHz).

 

Μένει να δούμε και στην πράξη πως θα τα πάει ο RK3188. τόσο σε Retina όσο και σε "κανονικά" tablets.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρεστε για ελληνικά σε εξωτερικό πληκτρολόγιο, μιας και δεν έχει από τη μάνα του και αναγκαζόμαστε να βάζουμε αγορασμένες ή ελλιπείς εφαρμογές, ένα παλληκάρι έφτιαξε μια εφαρμογή που λύνει το πρόβλημα.

Το Ελληνικό HW Πληκτρολόγιο προσθέτει τα ελληνικά στις γλώσσες που, ήδη, υπάρχουν για εξωτερικό πληκτρολόγιο στο Jellybean.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. Άρχισαν να διαλύονται τα σκοτάδια :D. Πολύ διαφωτιστική απάντηση και τυφλοσούρτης θα έλεγα.

 

Αν κατάλαβα καλά CPU και GPU βρίσκονται στο ίδιο τσιπάκι;

Όλες αυτές οι αρχιτεκτονικές (3066, 3188, Α31, κλπ) με πόσους πυρήνες έρχονται; Ή μηπως αυτό δεν είναι δεδομένο και μπορούν να είναι και με 2 και με 4;

 

Εσύ τι πιστεύεις για το κοντινό μέλλον; Με δεδομένο ότι Α9>Α7 είναι δυνατόν ο Α31 με Α7 και 32 nm αλλά με οκταπύρηνη GPU να ξεπεράσει τον 3188 με την Α9 και 28 nm αλλά και την 4πύρηνη Mali;

Για να μη πω για το σήμερα και τη σύγκριση μεταξύ Α31 και 3066. Ποιός νικάει; Που νικάει ο νικητής και γιατί; Για πες μερικά μηχανήματα με τον λιγώτερο συνηθισμένο Α31 για να δούμε πέρα από τη θεωρία, τι λένε και τα φόρουμ.

 

Και δεν μου απάντησες στην ερώτησή μου για τα τετραπύρηνα σήμερα. Βοηθάνε πουθενά οι 4 πυρήνες ή τελικά με τη σημερινή δομή του Android απλά επιβαρύνουν τη κατανάλωση και την απόδοση χωρίς να δίνουν κάτι γι' αυτά που παίρνουν;

 

Α, ναι και μια ακόμη ερώτηση. Όλες αυτές οι αρχιτεκτονικές που αναφέρεις είναι παρακλάδια της ίδιας αρχιτεκτονικής (ARM); Υπάρχουν ταμπλέτες πουν να μην έχουν ARM επεξεργαστές;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...