Jump to content

Symbian: Το hype, οι αντίπαλοι και τα Windows Phone που πλησιάζουν αργά...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος πάντων, ας πω και την προσωπική μου άποψη:

 

Δεν έχω δουλέψει σε δικό μου κινητό ούτε android ούτε wp8 - το ios το βγάζω απέξω εξαρχής -, αλλά τα ξέρω από φιλικά τηλέφωνα. Τα wp8 τα θεωρώ πιο κομψά και όμορφα, και βολικά για τις ανάγκες μου. Αν δεν έχω την εφαρμογή που βγάζει ο Alpha για να ψηφίζω τις συνταγές της Μενεγάκη, δεν με απασχολεί και πολύ...

 

Πιστεύω ότι αν η MS τα στηρίξει τα wp και τα w8, σιγά σιγά ο κόσμος θα εξοικειωθεί. Φανταστείτε γύρω σας υπολογιστές γεμάτους w8 (ΑΝ δεν πάει όπως τα vista...), οι ευκολίες για τον χρήστη θα είναι πολλές. Πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει το android, αλλά ένα αξιοπρεπές μερίδιο στην αγορά νομίζω μπορεί το έχει.

Edited by sbergman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα παρακαλέσω πολύ να σταματήσουν εδώ οι προσωπικές κόντρες και οι χαρακτηρισμοί. Οφείλουμε και πρέπει να συζητάμε πολιτισμένα και με επιχειρήματα σεβόμενοι την κοινότητα που μας φιλοξενεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη μου περί Symbian την έχω πει πολλές φορές...έπρεπε να το κρατήσει η εταιρία σε συσκευές χαμηλού κόστους μέχρι 150€, στην θεση δηλαδή των σημερινών Asha series, για να έχει άμεση απαντηση στα φτηνά android Τηλεφωνα οπως της zte, Alcatel και Samsung.

Ταυτόχρονα ανάπτυξη σοβαρη και γρηγορη του meego και άμεσο λανσαριμα στις mid- high end κατηγορίες.πιστεύω ότι έτσι δεν θα εμπλεκε με την ms.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω και λίγη φωτιά, διαβάστε αυτό το άρθρο ενός αναλυτή. Το παραθέτω, δεν λέω ότι συμφωνώ.

 

Android is dead (!)

 

Διαβάζοντάς το απλά θα πω ότι ο τυπος έχει πολύ humour.:D

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ποιος την περιμένει ακριβώς; Όλοι αναλυτές εδώ μέσα πια.. Επίσης: εγώ θυμάμαι πριν από 3 χρόνια τους iphonάκηδες που τσακώνονταν με τους androidάδες, και τους έλεγαν ότι θα είναι πάντα δεύτεροι και ακόμη πιο γραφικά.

Όλοι.

Μία άσχετη, λάθος εκτίμηση δε μπορεί να ακυρώσει κάθε μελλοντική εκτίμηση.

Και για να βάλω και λίγη φωτιά, διαβάστε αυτό το άρθρο ενός αναλυτή. Το παραθέτω, δεν λέω ότι συμφωνώ.Android is dead (!)

Αυτό εσύ το λές φωτιά; Καταρχάς τύπος δεν είναι αναλυτής. Και πώς να είναι αφού και η δόλια άποψη που εκφράζει είναι... Ξέθαψε κάτι αρθράκια για περιπτώσεις malware στο Android και τα βάφτισε το τέλος του Android. Αυτά έχουν χρόνια που έγιναν και καθόλου δε το έβλαψαν, αλλά anyway...

Φίλε, άλλο να λες την προσωπική άποψή σου κι άλλο να την εκφράζεις σαν να είναι κοινός τόπος. Απλά τα πράγματα. Εσύ τι ρόλο παίζεις, του αστυφύλακα σε κάθε έναν που διαφωνεί μαζί σου;

Ναι είναι κοινός τόπος. Και πραγματικότητα επίσης.

Εννοείται εικασίες. Είναι απλώς μια άποψη, κι ως τέτοια την κατέθεσα. Για τη Νόκια μιλάει, φυσικά, μιας και πλέον Νόκια=wp8.

Όχι φίλε μου. Κάνεις λάθος. H Nokia δεν είναι wp. Έχει άλλες 2 βασικές ανταγωνίστριες (Htc και Samsung), δύο ακόμη κινέζικες (Zte και Hauwei) και όποιον άλλον επιθυμήσει να ανέβει στο άρμα της Ms. Καμία βέβαια δεν είναι αποκλειστικά σε wp, γιατί καμία τους δε θέλει να κλείσει...

Τέλος πάντων, ας πω και την προσωπική μου άποψη:

Δεν έχω δουλέψει σε δικό μου κινητό ούτε android ούτε wp8 - το ios το βγάζω απέξω εξαρχής -, αλλά τα ξέρω από φιλικά τηλέφωνα. Τα wp8 τα θεωρώ πιο κομψά και όμορφα, και βολικά για τις ανάγκες μου. Αν δεν έχω την εφαρμογή που βγάζει ο Alpha για να ψηφίζω τις συνταγές της Μενεγάκη, δεν με απασχολεί και πολύ...

Πιστεύω ότι αν η MS τα στηρίξει τα wp και τα w8, σιγά σιγά ο κόσμος θα εξοικειωθεί. Φανταστείτε γύρω σας υπολογιστές γεμάτους w8 (ΑΝ δεν πάει όπως τα vista...), οι ευκολίες για τον χρήστη θα είναι πολλές. Πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει το android, αλλά ένα αξιοπρεπές μερίδιο στην αγορά νομίζω μπορεί το έχει.

Εσένα μπορεί να σου αρέσει αλλά η Nokia στο μεταξύ διαλύεται. Μόλις 6.6 εκατομμύρια smartphones το περασμένο (γιορτινό) τρίμηνο.

Ότι το w8 θα προωθήσει το wp είναι ένα καλό επιχείρημα, αλλά δυστυχώς το metro στο pc είναι ότι πιο δύσχρηστο και ακατάλληλο έχει δεί το φώς του ήλιου σε desktop. Αυτό λέγεται δυσφήμιση. Κι όσοι χρήστες δεν ενοχλούμαστε πια είναι επειδή βρήκαμε τρόπο να το βγάλουμε από τη μέση.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

(αν και πως να πεις έξυπνο το Symbian όταν σου έβγαζε τον αδόξαστο να κάνεις set up ένα λογαριασμό email)

Πρέπει να πήγες πολύυυ πίσω ε?

πρεπει να γελασες παρα πολυ για να εκανες το πρωτο ποστ σου τωρα απο το 2003!:wacko:

Χαχαχαχαχαχαχαχα

Την γνώμη μου περί Symbian την έχω πει πολλές φορές...έπρεπε να το κρατήσει η εταιρία σε συσκευές χαμηλού κόστους μέχρι 150€, στην θεση δηλαδή των σημερινών Asha series, για να έχει άμεση απαντηση στα φτηνά android Τηλεφωνα οπως της zte, Alcatel και Samsung.

Δε γίνεται να πωλείται 808, Ν8, Ε7 κτλ μέχρι 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πήγες πολύυυ πίσω ε?

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Δε γίνεται να πωλείται 808, Ν8, Ε7 κτλ μέχρι 150 ευρώ.

 

καλα, δεν λεω για αυτα,

παιρνω παραδειγμα το 500,603 και 700.

νομιζω οτι αυτης της κατηγοριας symbian θα μπορουσαν να κατεβουν αρκετα σε τιμη και να μοσχοπουλησουν!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα πας με 2% όταν είναι τα καθαρά σου και τα έχεις δώσει στην έρευνα και την ανάπτυξη,οι ποιο πολλές εταιρίες συνήθως παρουσιάζουν λογιστικη ζημιά όταν επενδύουν σε έρευνα.Τεσπα,δεν θέλω να τρολλαρω το θέμα,διαφωνώ κάθετα ότι η νοκια θα κλείσει και οποίος το πηστευει είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Δικιο εχεις, θα την σωσει η φανελα την Nokia ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο υπερβολικοί; Η Nokia παρουσίασε κέρδος στο Q4 για πρώτη φορά μεσα σε 2 χρόνια. Nokia Siemens Networks, Navteq, dumbphones είναι κερδοφόροι τομείς και η γκάμα των Lumia αυξάνεται συνεχώς. Ακόμα και τα αποθεματικά της έχουν σταθεροποιηθεί (νομίζω γύρω στα 4,5 δις ευρώ), ενω οι πατέντες δίνουν συνεχή έσοδα.

Το Metro των WP8 δεν με πείραξε καθόλου, με ένα κουμπάκι πας σε κανονικά Windows, ενω το metro είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι όταν είσαι κουρασμένος έπειτα από δουλειά, το ότι μειώνει ορισμένες δυνατότητες multitasking δεν είναι απαραίτητα κακό. Κατά τα άλλα το WP8 είναι αρκετά OK και γρήγορο, ακόμα και σε φθηνό hardware (το αγόρασα σε laptop με τελική τιμή 380 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά εδω στη Φινλανδία).

Link to comment
Share on other sites

παρουσιασε κερδος μετα απο 10.000 απολυσεις και απο το κλεισιμο 3(νομιζω) εργοστασιων,το πουλημα της vertu και ποιος ξερει τι αλλο..
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντάς το απλά θα πω ότι ο τυπος έχει πολύ humour.:D

 

Βασικά όπως κι ο ίδιος το λέει στην αρχή είναι apple afficionado (fanboy του κερατά δηλαδή :) ). Δεν γράφει τις σκέψεις του αλλά τις ελπίδες του.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως κι ο ίδιος το λέει στην αρχή είναι apple afficionado (fanboy του κερατά δηλαδή :) ). Δεν γράφει τις σκέψεις του αλλά τις ελπίδες του.

Μα σορρυ που θα ειμαι blunt, το "αρθρο" του τυπου ειναι απάνθισμα βλακειων ενός fanboy, απορώ που κάποιος το θέτει ως.. τι ακιβώς;

 

Τελος παντων, θα με συγχωρηστε, ειμαι πτώμα.

 

Αυριο πάλι :)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

παρουσιασε κερδος μετα απο 10.000 απολυσεις και απο το κλεισιμο 3(νομιζω) εργοστασιων,το πουλημα της vertu και ποιος ξερει τι αλλο..

Οι απολύσεις ήταν αρκετά περισσότερες και είναι ο μόνος τρόπος για να μην χρεωκοπήσει η εταιρεία και να κερδίσει κάποια εμπιστοσύνη από αναλύτες και επενδυτές, ουκ αν λάβεις παρα του μη έχοντος. Απλώς κάνει outsourcing στην Ασία όπως έχουν κάνει όλοι οι άλλοι εδω και δεκαετίες. Οι απολύσεις δεν φέρνουν άμεσα κέρδη αλλά μόνο άμεσες ζημιές, τουλάχιστον στη Φινλανδία όπου υπάρχει σοβαρή νομοθεσία και κανόνες.

Για να γυρίσω πάντως στα W8, είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος από τις σπαρτιατικές απαιτήσεις του συστήματος. Με 380 ευρώ+3 χρόνια εγγύηση και διπύρηνο Celeron 1,1 Ghz, λειτουργούν χωρίς κάποια σοβαρά κολλήματα και με γρήγορους χρόνους εκκίνησης. Ακόμα και κάποια αρχαία προγράμματα που χρειάζομαι στη δουλειά εγκατέστησα δίχως προβλήματα συμβατότητας. Ελπίζω η MS να συνεχίσει το θέμα της διασυνδεσιμότητας με ταμπλέτες, κινητά και Xbox.

Link to comment
Share on other sites

SuomiHEL

Το Q1 2010 πούλησε 21,5

Το Q2 2010 πούλησε 24.1

Το Q3 2010 πούλησε 26.5 (+61%)

Το Q4 2010 πούλησε 28.3 (+36%)

Το Q1 2011 πούλησε 24.2 (+13%)

Το Q2 2011 πούλησε 16.7 (-34%)

Το Q3 2011 πούλησε 16.8 (-38%)

Το Q4 2011 πούλησε 19.6 (-31%)

Το Q1 2012 πούλησε 11.9 (-51%)

Το Q2 2012 πούλησε 10.2 (-39%)

Το Q3 2012 πούλησε 6.3 (-63%)

Το Q4 2012 πούλησε 6.6 (-66%) Εκ των οποίων 4.4 εκ τα wp. Αντιλαμβάνεσαι ότι μίκρυνε 6.5 φορές σε μία αγορά που αυξήθηκε 2 φορές;

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι το ακόλουθο post να μείνει στο μυαλό όλων μας, μιας και σε λίγους μήνες ίσως είναι και πραγματικότητα. Ζητώ συγνώμη από τώρα mods για το μέγεθος του ποστ, αλλά πρέπει να λέγονται κάποια πράγματα και να μην μας λένε «αναλυτές» για ανούσια πράγματα.

 

Η Nokia ποτέ δεν τα πήγαινε καλά. Θέλετε από το 6600 και άλλα εκείνης της εποχής, ημιτελείς συσκευές (που και οι ίδιοι είχαν παραδεχθεί) για να γεμίζει απλά η γκάμα και τα ράφια; (το ίδιο με τη Samsung σήμερα) Θέλετε από τα project που ακυρώθηκαν ή «κάηκαν» λόγω φόβου και εσωτερικού ανταγωνισμού; (7700, Comms, N900, S90, Maemo) Θέλετε από την διάσπαση της Nokia σε πολλά κομμάτια που ανταγωνίζονταν το ένα το άλλο; (άλλο κομμάτι τα N Series, άλλο τα E Series και πάει λέγοντας). Ή θέλετε από την τιμολογιακή που ήταν πάντα στον Θεό, χωρίς πάντα την ίδια ποιότητα; (N95, E72 και άλλα παραδείγματα ανά τα έτη, όπως και το iPhone) Η Nokia ποτέ δεν τόλμησε να κάνει το μπαμ, εκεί την πάτησε το 2007 με το iPhone. Τότε ο στόλος του Symbian απέναντι του ήταν για γέλια, με καμία περίπτωση δεν μπορούσε να το φτάσει. Προσπάθησε βέβαια, με αποτυχημένες ενέργειες, μια εξ'αυτών το 5800XM (S60v5 full touch). Το λέω και στο άρθρο, ΔΕΝ ήταν για αφή το S60. Ήταν καθαρά για πλήκτρα, όπου και εκεί έμεινε με λίγες ατυχείς απόπειρες ακόμα (X6, N97 κ.α).

 

Αυτό που έδειξε πως μπορεί ήταν το N8, αλλά το 2010 ήταν ήδη πολύ αργά. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, ειδικά όταν είχε ήδη αργήσει να ενσωματώσει την QT στο Symbian και να βελτιώσει το ίδιο το OS. Τη Belle έπρεπε να τη δούμε τότε και νωρίτερα, όχι τώρα. Αν τότε είχαν το σημερινό μυαλό (το όσο απέμεινε για το Symbian), θα ήταν ακόμα ο γίγαντας των OS. Κάτι που δυστυχώς το ξεχνάμε ανεπιστρεπτί, μιας και οι μόνες αναβαθμίσεις είναι μικρές και σιωπηλές. Το καλό είναι πως κινείται κάτι σ'αυτό, κάτι που θέλω να κρατήσετε για μετά.

 

Αν θυμάστε, η κατρακύλα άρχισε μόλις ανέλαβε ο Stephen Elop. Όχι πως έφταιγε αυτός, αλλά έκανε τα στρατηγικά λάθη που έφεραν τη Nokia εδώ που είναι σήμερα. Ο Jorma Ollila, πρόεδρος της Nokia προ Elop είχε δει το μέλλον. Φήμες λέγανε τότε πως εκβιάστηκε για να παραιτηθεί και μια μέρα μετά μίλησε για «φουντάρισμα» στα τέλη του 2012. Θυμηθείτε πότε τέλειωσε το Symbian... Ο άνθρωπος ήξερε τι έλεγε, η Nokia ουσιαστικά για εκείνον (και όλους μας) τελείωσε με το θάνατο του Symbian. Αυτό, σε συνδυασμό με τις αλλεπάλληλες απολύσεις, τις μειώσεις και την πώληση τμημάτων (Vertu, R&D στην ZTE) και εγκαταστάσεων (Espoo που νοικιάζει πλέον), αλλά και την μεταφορά της παραγωγής στην Κίνα (επιπλέον μείωση έμψυχου δυναμικού στην Ευρώπη), την κάνανε να παρουσιάσει καθαρά κέρδη 2% στο Q4 2012. Μιας Nokia που σε άλλες εποχές, με το «χαζό» Symbian πουλούσε με τα τσουβάλια, ακόμα και με iOS και Android ως αντιπάλους.

 

Τα WP επίσης, δεν έπρεπε να είναι high-end. Το MeeGo έπρεπε να είναι, αυτό που πήρε η Jolla και το έκανε OS όσο μπορούσε. Χωρίς harmattan (το έχει ακόμα η Nokia, κρατήστε το κι αυτό) δεν θα μπορούσε να είναι τόσο απλό σαν υλοποίηση, όσο το MeeGo. Τα WP μπορούσαν να είναι mid-range με λογική τιμή, με σκοπό να τραβήξουν κόσμο. Κάτι που δεν έγινε και τα Lumia δεν τα θέλει κανένας. Αν βάλουμε και τον παράγοντα τιμή, τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα. Ένας λόγος που έφτασαν τα Asha να την κρατάνε όρθια είναι αυτός, οι παλαβές τιμές της MS και της Nokia. Η MS όμως, ως τώρα έδινε λεφτά στη Nokia για προώθηση OS. Αυτά τα λεφτά πλέον γυρνάνε πίσω, σε ορισμένες δόσεις, άσχετα αν πουλήσει 1 ή 1 εκ. Lumia. Πόσο θα την κρατήσουν τα Asha; Ένα, δυο τρίμηνα; Θα μπατάρει μετά.

 

Στο ζουμί τώρα, τι γίνεται μετά. Ξέρουμε πως η MS δεν θέλει να χάσει τα λεφτά της, οπότε και θα την εξαγοράσει αμέσως. Ο λόγος; Τεχνογνωσία και πατέντες που η MS ΔΕΝ έχει. Όπως έκανε και η Google τη Motorola, απλά σε στάδιο full χρήσης της. Αν έχει το χρονικό περιθώριο και απεριόριστο budget, ακόμα και σε 5 χρόνια να πιάσει, θα μπορεί να περιμένει. Η Nokia ως αυτόνομη δεν μπορεί, της λείπει το budget. Φυσικά υπάρχει και το τρελό σενάριο, αυτό που σας είπα να κρατήσετε λεπτομέρειες.

 

Το Symbian κινείται και το harmatan είναι ακόμα στα χέρια της. Η Jolla αναπτύσσει το MeeGo και η QT συνεχώς βελτιώνει τον κώδικα της Belle. Αυτό που πιστεύω ως ακραίο λοιπόν, είναι η εξαγορά της Jolla και επαναφορά του MeeGo, επαναφορά του Symbian και mid-rangeοποίηση των WP. Με τα Asha ως Symbian για low-budget (άρα σίγουρες πωλήσεις), μεσαία κατηγορία τα WP και ναυαρχίδες τα MeeGo, θα μπορούσε να σαρώσει τα πάντα και τους πάντες. Φυσικά, για όλα αυτά χρειάζεται πρόεδρος που ΔΕΝ θα φοβάται, όπως ο Ollila (παρά τα λάθη του) ή του Anssi Vanjoki (που απλά παρουσίασε ένα σχέδιο σωτηρίας πιο «λίγο» από του Elop). Με τον Stephen στο τιμόνι δεν θα μπορέσει να πετύχει τίποτα από αυτά, μιας και ήταν, είναι και θα είναι πάντα πρώην στέλεχος της MS, με ο,τι σημαίνει αυτό.

 

Εγώ εδώ θα είμαι, μέχρι 31/12/2013 και θα περιμένω. Θα στεναχωρηθώ αν διαβάσω ή γράψω για εξαγορά, αλλά θα ξέρω πως επιβεβαιώθηκα, δεν πήγαν χαμένες ώρες και μέρες ψαξίματος και ανάλυσης. Αν βγει το τρελό σενάριο τώρα, θα χαρώ γιατί της Nokia της αξίζει να είναι με το κεφάλι ψηλά. Όχι λόγο προτίμησης, αλλά λόγω τοπικισμού. Αν βγάλετε τα fanboyίστικα γυαλιά, θα δείτε πως ήταν η τελευταία αμιγώς Ευρωπαϊκή εταιρία κατασκευής κινητών που έμεινε στην Ευρώπη...

 

Αυτά είχα να πω, συγνώμη και πάλι για το μεγάλο post.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το post σου Χρηστο,συγχαρητηρια! :)

 

μακαρι το σεναριο που λες να γινει πραγματικοτητα

(αν και θα ηθελα παρα πολυ) οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες..δεν γινεται απλα(μακαρι βεβαια)

 

εγω παντως για προεδρο προτεινω τον

:)
Link to comment
Share on other sites

SuomiHEL

Το Q1 2010 πούλησε 21,5

Το Q2 2010 πούλησε 24.1

Το Q3 2010 πούλησε 26.5 (+61%)

Το Q4 2010 πούλησε 28.3 (+36%)

Το Q1 2011 πούλησε 24.2 (+13%)

Το Q2 2011 πούλησε 16.7 (-34%)

Το Q3 2011 πούλησε 16.8 (-38%)

Το Q4 2011 πούλησε 19.6 (-31%)

Το Q1 2012 πούλησε 11.9 (-51%)

Το Q2 2012 πούλησε 10.2 (-39%)

Το Q3 2012 πούλησε 6.3 (-63%)

Το Q4 2012 πούλησε 6.6 (-66%) Εκ των οποίων 4.4 εκ τα wp. Αντιλαμβάνεσαι ότι μίκρυνε 6.5 φορές σε μία αγορά που αυξήθηκε 2 φορές;

 

Σε μια αγορά που ποτέ δεν κατείχε και ακριβώς την ίδια εποχή που η Samsung και η Apple κάλπαζαν διότι είχαν μακράν πιο ολοκληρωμένες λύσεις. Η Nokia εχει ακόμα και σήμερα turnover 40 δις αρα αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει κερδοφόρος για να επιβιώσει, όχι πόσες μονάδες πουλάει. Ιt's all about the Benjamins.

Οσο για τις αστειότητες περι Αμερικανών και Ευρωπαίων, δείχνουν απλώς έλλειψη αντίληψης της διεθνούς οικονομίας.

Αυτή την εικόνα είναι από το 2007. Τόσο "ευρωπαϊκή" ήταν η εταιρεία και δίχως τα παράθυρα:

Nokia shareholder structure by country - nationality

 

Αν εξαγοράστει από τη MS, no problem. Η έδρα θα μείνει στη Φινλανδία και η εταιρεία θα πληρώνει φόρους εδω, φέρνοντας παράλληλα και αμερικανικές επενδύσεις (εξαγορά=χρήμα).

Η άλλη περίπτωση είναι απλή, να ακολουθήσει η Nokia όλους τους ρομαντικούς και να χρεωκοπήσει

(100.000+ απολύσεις) καθώς κανείς στη Φινλανδία δεν θα δώσει κρατική επιχορήγηση σε μια ιδιωτική εταιρεία.

Edited by SuomiHEL
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ποστ σου plankton69 είναι σα να δίνεις απολογία.

Δεν υπάρχει λόγος. Επειδή καποιοι/ος σε είπε η σε θεώρησε αναλυτή;

Αν δούμε τι γράφεις σε κάθε άρθρο και ακούσουμε τι λες στα podcasts για τη νοκια δεν βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα.

Αντιθέτως λες την αλήθεια.

Σωστά επιχειρήματα και λόγια μετρημένα για την πορεία της νοκια.

Το ότι θα έπρεπε να υπάρχουν κατηγορίες χαμηλες(series) μετριες(wph) και υψηλες(meego) θα ήτανε το πιο λογικό αλλά κάποιοι με fanboyίστικα γυαλιά όπως λες δε θέλουν...δε μπορούν; να το καταλάβουν.

Δε ασχολήθηκα ποτέ με νούμερα και διαγράμματα αλλά πάντα επί του πρακτέος, όμως τα νούμερα αντικατοπτρίζουν τις ενεργές συσκευές.

Μακάρι να σωθεί η νοκια αλλά καταλαβαίνω ότι γλυκοκοιτάει την τεχνογνωσία της η ms.

Αν γίνει ποτέ αυτό (πιθανό) τουλάχιστον εύχομαι να τα δώσουν ΟΛΑ για να γίνει ένα πραγματικά ανταγωνιστικό λογισμικό τα wph γιατί έτσι όπως είναι τώρα τα νούμερα άλλα δείχνουν.

 

Stratosnen...ζω για να βλεπω τα γραφήματα και τα νουμερα που παραθέτει στα post σου ;)

Πότε είπαμε θα σου δώσω το X8 να το επεξεργαστείς μπας και αλλάξεις γνώμη γιατί στεναχωρείς πολλούς εδώ μέσα:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ποστ σου plankton69 είναι σα να δίνεις απολογία.

Δεν υπάρχει λόγος. Επειδή καποιοι/ος σε είπε η σε θεώρησε αναλυτή;

Αν δούμε τι γράφεις σε κάθε άρθρο και ακούσουμε τι λες στα podcasts για τη νοκια δεν βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα.

Αντιθέτως λες την αλήθεια.

Σωστά επιχειρήματα και λόγια μετρημένα για την πορεία της νοκια.

Το ότι θα έπρεπε να υπάρχουν κατηγορίες χαμηλες(series) μετριες(wph) και υψηλες(meego) θα ήτανε το πιο λογικό αλλά κάποιοι με fanboyίστικα γυαλιά όπως λες δε θέλουν...δε μπορούν; να το καταλάβουν.

Δε ασχολήθηκα ποτέ με νούμερα και διαγράμματα αλλά πάντα επί του πρακτέος, όμως τα νούμερα αντικατοπτρίζουν τις ενεργές συσκευές.

Μακάρι να σωθεί η νοκια αλλά καταλαβαίνω ότι γλυκοκοιτάει την τεχνογνωσία της η ms.

Αν γίνει ποτέ αυτό (πιθανό) τουλάχιστον εύχομαι να τα δώσουν ΟΛΑ για να γίνει ένα πραγματικά ανταγωνιστικό λογισμικό τα wph γιατί έτσι όπως είναι τώρα τα νούμερα άλλα δείχνουν.

 

Δεν είναι απολογία, είναι το πως βλέπω τη Nokia στα τόσα χρόνια πορείας. Δεν είναι τα όσα γράφω, αλλά και το παρελθόν. Μπορεί αυτοί (όχι μόνο ο Elop) να μην θέλουν να δουν το τι γίνεται πραγματικά εκεί μέσα για δικούς τους λόγους, δεν σημαίνει όμως πως άλλοι δεν βλέπουν. Η στρατηγική έπρεπε να αλλάξει χρόνια τώρα, όχι τώρα. Τσάμπα προσπάθεια, άντε να πιάσει το Android... Με τίποτα.

 

Κι εγώ δεν ασχολήθηκα για μεγάλο διάστημα με νούμερα, αλλά όταν συνδύασα τα γεγονότα με αυτά άρχισα να βλέπω λογική. Και δυστυχώς, όσα ανέφερα παραπάνω είναι το συμπέρασμα που έβγαλα. Τα σενάρια τώρα, είναι η κοινή λογική το πρώτο, περί εξαγοράς. Δεν θα την αφήσουν να βαρέσει κανόνι με τίποτα, ούτε θα καταλάβουμε πότε θα την πάρει η Microsoft. Το ακραίο πάλι, είναι μια θεωρία από τα όσα έχω δει τόσο καιρό. Μακάρι να βγει, θα έχει ενδιαφέρον...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, μου αρέσει εκεί που πηγαίνει το συγκεκριμμένο νήμα μετά το ποστ του plankton. Και θέλω να προσθέσω και την δική μου πρόβλεψη, αν και δεν έχω κάνει τόσο σοβαρή έρευνα όσο ο προαναφερθής, και ας είναι το ίδιο μακροσκελής, ζητώ επίσης συγνώμη εξ' αρχής.

 

Δεν θα επικεντρωθώ (μόνο) στην ΝΟΚΙΑ και τις επιλογές της. Αφού το νήμα μιλά για λειτουργικά, θα κάνω εκεί την μελλοντολογική μου πρόβλεψη! Πρώτα από όλα, είμαι σίγουρος πως τα WP θα τα πάνε καλά. Πολύ καλύτερα από όσο νομίζετε και αυτό γιατί στο ίδιο λειτουργικό έχουν πέσει και άλλες εταιρίες με εξαιρετικές συσκευές πέρα από την ΝΟΚΙΑ που -ομολογουμένως- παρουσίασε τις εντυπωσιακότερες. Βλέπετε, οι ασιάτες κατασκευαστές που θέλουν να πλασάρουν "σοβαρότερες" συσκευές, το κάνουν και με WP8 πέρα από τα 4άρια του Android, κυρίως για να ξεφύγουν από τον σωρό. Και είτε κάποιοι θέλουν να το αποδεχτούν είτε όχι, υπάρχουν καταναλωτές (και είναι πολλοί) που δεν γουστάρουν το Android και μετά τον "θάνατο" του Symbian θα κινηθούν προς τα WP8. Εκεί οι ασιάτες θα τους προσφέρουν συσκευές το ίδιο ποιοτικές με αυτές που είχαν συνηθίσει και σε ίδιες, ή πιο χαμηλές τιμές. Τα WP θα περάσουν δεύτερα πολύ συντομότερα από το 2015 που διαβάζω για τρίτο.

 

Από την άλλη, μετά την ολοκληρωμένη εμπειρία Windows που ουσιαστικά αντιγράφηκε από το iOs, και την αποτυχία του 5αριού να ενθουσιάσει (αν και προσωπικά θεωρώ πως είναι η καλύτερη συσκευή της) η Apple θα χάσει κόσμο και αυτή προς τα παράθυρα.

 

Εντάξει, μέχρι εδώ ίσως δεν έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό από όσα λένε οι ΝΟΚΙΑκηδες η οι Παραθυράκηδες. Μέχρι εδώ όμως...

 

Βλέπετε, δεν πιστεύω προσωπικά πως το Symbian πέθανε. Για δύο λόγους. Πρώτον γιατί οι συσκευές που το τρέχουν υπάρχουν ακόμα και θα υπάρχουν για πολύ καιρό (σε σχέση με τον χρόνο τις τεχνολογίας), να πω για 1,5 ή ίσως και 2 χρόνια ακόμα όσοι έχουν την Belle στην σωστή συσκευή. Και δεύτερον γιατί το γεγονός πως η ΝΟΚΙΑ το έθαψε, δεν σημαίνει πως το Symbian δεν μπορεί να προτιμηθεί από κάποια άλλη κατασκευαστική εταιρία για συσκευές της ώστε να κάνει την διαφορά σε ένα λογισμικό γνωστό, οικείο, σταθερό και αγαπημένο (για να μην πω και έτοιμο και φτηνό). Δεν θα ήταν έκπληξη για μένα να δω άλλη, μικρή εταιρία να βγάζει ξανά σε λίγο καιρό Symbian και να γίνεται και πολύ μεγάλος ντόρος.

 

Η τελική μου όμως πρόβλεψη θα είναι αυτή: πως σύντομα, τίποτα από όλα αυτά δεν θα έχει σημασία. Έρχεται ο καιρός που θα εγκαθηστούμε μόνοι μας το λογισμικό της επιλογής μας. Ανάμεσα σε πληρωμένα και δωρεάν λογισμικά. Η αρχή έχει ήδη γίνει, από εκπληκτικά νηματα φλασαρίσματος ακόμη κι εδώ μέσα, μέχρι βίντεο με συσκευές να τρέχουν "εχθρικά" λογισμικά. Και με το Ubuntu να μας κλείνει το μάτι λέγοντας "είμαι εύκολο και δωρεάν", πόσο θα αργήσει η Jolla να διαθέσει το Meego δωρεάν ή να δούμε cloud λογισμικό, ακόμη και δωρεάν Blackberry ή Bada;

 

Νομίζω -ή μάλλον θέλω να πιστεύω- πως βιαζόμαστε να μιλάμε για θανάτους και πρωτιές. Ο κόσμος αλλάζει γρήγορα αλλά δεν ξεχνά το ίδιο σύντομα. Όπως και να έχει, εδώ είμαστε να τα λέμε.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Σε μια αγορά που ποτέ δεν κατείχε και ακριβώς την ίδια εποχή που η Samsung και η Apple κάλπαζαν διότι είχαν μακράν πιο ολοκληρωμένες λύσεις. Η Nokia εχει ακόμα και σήμερα turnover 40 δις αρα αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει κερδοφόρος για να επιβιώσει, όχι πόσες μονάδες πουλάει. Ιt's all about the Benjamins.

Η Nokia έχει 10 φορές μικρότερο πελατολόγιο αναλογικά της αγοράς από πριν 2 χρόνια... Ποια benjamins; Ποιο turnover;

Παίρνεις τη κερδοφορία του τριμήνου. Για πάρε την ετήσια...

2010 2.1 δις κέρδη turnover (τζίρος επί το Eλληνικότερο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) 42 477

2011 1.1 δις ζημιές τζίρος 38 659 (-3 818, -9% YoY)

2012 2.2 δις ζημιές τζίρος 30 176 (-8 483, -22% YoY)/(-12 301, -29% WPoSY)

 

 

 

plankton69

Εγώ διαφωνώ ότι άργησε. Στις αρχές του '11 είχε αναβαθμισμένα και ετοιμοπόλεμα Belle και Meego. Τότε που απέναντί τους είχαν το Android 2.3, πολύ πριν η Google ανακαλύψει το αξιοπρεπές multitasking και το Butter project - για συσκευές με gb ram πάντα γιατί στα specs που σπέρνει το Belle, η Google ακόμα προσπαθεί... Το πρώτο Android που ξεπέρασε το Belle σε δυνατότητες και εμπειρία χρήσης περνάει σε συσκευές mid range, μόλις τώρα - αρχές του '13. Φαντάσου τί πλεονέκτημα είχε τότε...

Σκέψου δε και τα δεκάδες εκατομμύρια συσκευών που πούλησε παρά το θάψιμο από τον ίδιο τον Ceo της... Μιλάμε για ένα προϊόν που ποτέ δε βγήκε η ίδια η εταιρία του να το προασπιστεί. Αν έκαναν υποτυπώδες έστω marketing πόσες δεκάδες εκατομμύρια παραπάνω συσκευές θα είχε πουλήσει; Αν δε σταματούσαν τη παρουσίαση νέων συσκευών το Σεπτέμβρη του '11, μιλάμε πριν 1.5 χρόνο (!), πόσο παραπάνω θα είχε πουλήσει; Σκέψου. Μιλάμε για OS που ψόφησε πριν 1.5 χρόνο και αυτό πουλάει ακόμα εκατομμύρια. Το dead on arrival Meego πούλησε και αυτό εκατομμύρια και απέσπασε διθυραμβικές κριτικές από άπαντες. Πόσο δύσκολο είναι να φανταστούμε πού θα ήταν η Nokia με εκείνα τα λειτουργικά;

 

Και να σου θέσω ένα θέμα, ώς καταναλωτής. Ποιά θα ήταν η εμπειρία χρήσης ενός Nokia Carla σήμερα; Ή ενός Meego 2.0/2.1... Ποια θα ήταν η ποιότητα των προϊόντων που θα έβρισκες στο ράφι σε αυτή τη περίπτωση. Πόσο καλύτερες θα ήταν οι επιλογές σου;

Αντ'αυτού καθόμαστε και περιμένουμε πότε θα ισιώσει το wp.. . .

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πως εξελίχθηκε η συζήτηση και τις ενδιαφέρουσες απόψεις που διάβασα. Σίγουρα, μας έβαλαν όλους σε σκέψεις.

Εγώ να προσθέσω ότι σήμερα 2013 τα πράγματα για μη εδραιωμένα λειτουργικά είναι πολύ πιο δύσκολα απο ότι τα κραταιά iOS και Android είχαν να αντιμετωπίσουν. Βλέπουμε πως εμφανίζονται όλο και περισσότερες προτάσεις που περιμένουν να τις υιοθετήσει κάποια εταιρία. Γιατί αν η Nokia ήταν ακόμα καινοτόμα και πρωτοποριακή θα είχε διαλέξει ήδη Sailfish ή MeeGo.

Για μένα η εμμονή ΜΟΝΟ με τα WP8 μου δείχνει ότι είχαν και έχουν διαφορετικά σχέδια στου μυαλό τους. Τα windows παρά το βαρύ τους όνομα δεν έχουν ακόμα εδραιωθεί. Συμφωνώ ότι γίνονται σταθερά βήματα αλλά αν αύριο μεθαύριο δούμε μια εταιρία να παίρνει το sailfish, το ubuntu ή κάποιο άλλο OS (υπάρχουν πλέον και πολλά) και να το προωθεί θα φέρει σε δύσκολη θέση τα μη εδραιωμένα κινητά. Σίγουρα, θα έχουν και αυτά τις παιδικές τους ασθένειες αλλά εδώ δικαιολογούμε τα πάντα στα wp8, δεν θα δικαιολογήσουμε τα low-budget OS?

 

EDIT:

Και να σου θέσω ένα θέμα, ώς καταναλωτής. Ποιά θα ήταν η εμπειρία χρήσης ενός Nokia Carla σήμερα; Ή ενός Meego 2.0/2.1... Ποια θα ήταν η ποιότητα των προϊόντων που θα έβρισκες στο ράφι σε αυτή τη περίπτωση. Πόσο καλύτερες θα ήταν οι επιλογές σου;

Αντ'αυτού καθόμαστε και περιμένουμε πότε θα ισιώσει το wp.. . .

 

όλα τα λεφτά η τελευταία πρόταση :)

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ ότι άργησε. Στις αρχές του '11 είχε αναβαθμισμένα και ετοιμοπόλεμα Belle και Meego. Τότε που απέναντί τους είχαν το Android 2.3, πολύ πριν η Google ανακαλύψει το αξιοπρεπές multitasking και το Butter project - για συσκευές με gb ram πάντα γιατί στα specs που σπέρνει το Belle, η Google ακόμα προσπαθεί... Το πρώτο Android που ξεπέρασε το Belle σε δυνατότητες και εμπειρία χρήσης περνάει σε συσκευές mid range, μόλις τώρα - αρχές του '13. Φαντάσου τί πλεονέκτημα είχε τότε...

Σκέψου δε και τα δεκάδες εκατομμύρια συσκευών που πούλησε παρά το θάψιμο από τον ίδιο τον Ceo της... Μιλάμε για ένα προϊόν που ποτέ δε βγήκε η ίδια η εταιρία του να το προασπιστεί. Αν έκαναν υποτυπώδες έστω marketing πόσες δεκάδες εκατομμύρια παραπάνω συσκευές θα είχε πουλήσει; Αν δε σταματούσαν τη παρουσίαση νέων συσκευών το Σεπτέμβρη του '11, μιλάμε πριν 1.5 χρόνο (!), πόσο παραπάνω θα είχε πουλήσει; Σκέψου. Μιλάμε για OS που ψόφησε πριν 1.5 χρόνο και αυτό πουλάει ακόμα εκατομμύρια. Το dead on arrival Meego πούλησε και αυτό εκατομμύρια και απέσπασε διθυραμβικές κριτικές από άπαντες. Πόσο δύσκολο είναι να φανταστούμε πού θα ήταν η Nokia με εκείνα τα λειτουργικά;

 

Άργησε να μπει στην αφή. Πρόσεξε, όχι σε hardware, στην αφή. Εκεί που από το 2007 άλλοι μεγαλούργησαν. Τη Belle δεν τη θεωρώ χάλια, ίσα-ίσα. Είναι εκπληκτική, αλλά ήρθε αργά. Αν το 2010 υπήρχε η σημερινή Belle, ποιος θα την έπιανε; Θα είχαμε την Carla σήμερα και θα ετοιμαζόταν και η καινούρια σύντομα. Ούτε το Android θα ήταν στα ντουζένια του, ούτε θα κλαίγαμε το Symbian. Συμφωνώ πως δύσκολα την έπιασε το Android, το βλέπω και στο κινητό μου από πρώτο χέρι. Ένα πατίνι του 2009 κάνει γιο-γιο πολλά mid Android γιατί έχει μια από τις καλύτερες keyboard-Symbian εκδόσεις, την S60v3. Δεν έχει δα και το τρελό hardware, ένα ταπεινό E71 είναι, αλλά το άτιμο δεν νιώθει. Όπως και το N8 που θα ήθελα να είναι το επόμενο μου, ή και το N900 ακόμα. Συσκευές που έθαψε λόγω marketing, όπως λες (και είπα στο 2ο post μου). Φυσικά και θα πούλαγε, ο κόσμος θέλει το Symbian, θέλει στιβαρά και σοβαρά λειτουργικά. Το να παίζεις με CFW και ο,τι άλλο όλη μέρα δεν είναι αυτό που θέλει ο κόσμος. Όπως και με τα Nokia, πολλοί κάτοχοι Android σήμερα δεν ξέρουν τι έχουν στα χέρια τους, απλά κάνουν τη δουλειά τους. Εδώ φταίει η τιμολογιακή, που είναι χαμηλή. Στη Nokia ήταν η «φανέλα». Αν συνδύαζε αυτά τα 2 από παλιά, θα μιλούσαμε σε άλλο επίπεδο τώρα... Δεν θα ήταν στο χάλι που είναι.

 

Και να σου θέσω ένα θέμα, ώς καταναλωτής. Ποιά θα ήταν η εμπειρία χρήσης ενός Nokia Carla σήμερα; Ή ενός Meego 2.0/2.1... Ποια θα ήταν η ποιότητα των προϊόντων που θα έβρισκες στο ράφι σε αυτή τη περίπτωση. Πόσο καλύτερες θα ήταν οι επιλογές σου;

Αντ'αυτού καθόμαστε και περιμένουμε πότε θα ισιώσει το wp.. . .

 

Πρώτα από όλα (editoring και προσωπική ενασχόληση), είμαι κι εγώ καταναλωτής, μην το ξεχνάμε. Συμφωνώ σε όλα, αν με έπαιρνε οικονομικά σήμερα, τώρα, θα ήμουν με N9 ή 808 PureView, άντε N900 ή N8. Τα λέω παραπάνω, χαμηλή τιμή, σωστή προσέγγιση, ποιότητα και αναβαθμίσεις σε καίρια σημεία (πχ browser), είναι η συνταγή της επιτυχίας. Κάτι που δεν θα δούμε, λόγω WP δυστυχώς.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω και λίγη φωτιά, διαβάστε αυτό το άρθρο ενός αναλυτή. Το παραθέτω, δεν λέω ότι συμφωνώ.

 

Android is dead (!)

 

Μιλάμε για κανονική τρολιά. Όχι δική σου, του ερευνητή.

Το symbian μεσουρανούσε στην προ-smartphone εποχή. Απ τη στιγμή που τα τηλέφωνα άρχισαν να ναι πραγματικά smartphones πήρε τη θέση που του αναλογεί.

Θα μπορούσε να συνεχίσει η nokia να το χρησιμοποιεί σε mid και low end συσκευές.

Όσο για τα wp, ο χρόνος θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμή που τα τηλέφωνα άρχισαν να ναι πραγματικά smartphones πήρε τη θέση που του αναλογεί.

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και πονάνε τα μάτια μου μετά ... Θα έρθει το παιδί μου, το 2020, ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό, και θα σου πει πως το Android δεν ήταν smartphone, το δικό μας λογισμικό ήταν πολύ καλύτερο ....

 

Τι να κάνουμε, η τεχνολογία δεν είναι για όλους ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...