Jump to content

ZTE V970


bilya63
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

σήμερα δεν ενεργοποιείται με τίποτα το wifi

εχετε δει παρομοιο προβλημα;

Κανε μια επανεκινηση για να δεις μηπως φταξει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι σε flight mode?? αν ναι είναι νορμάλ...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι σε flight mode?? αν ναι είναι νορμάλ...

Λάθος. Κανονικά ενεργοποιήται το wifi σε flight mode

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Κανονικά ενεργοποιήται το wifi σε flight mode

 

δηλ. όλα τα στραβά σε μένα θα τύχουν?? Δεν ανοίγει το wifi με τίποτα σε Λειτουργία Πτήσης....

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

δηλ. όλα τα στραβά σε μένα θα τύχουν?? Δεν ανοίγει το wifi με τίποτα σε Λειτουργία Πτήσης....
Δοκίμασε να ξανά περάσεις την rom !
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξανά περάσεις την rom !

 

πιστέψτε με ότι όλο το προηγούμενο ΣΚ έκανα φλασαρίσματα...τώρα το έχω αφήσει στην τύχη του...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

δηλ. όλα τα στραβά σε μένα θα τύχουν?? Δεν ανοίγει το wifi με τίποτα σε Λειτουργία Πτήσης....

 

+1 και από μένα... ούτε στο δικό μου ανοίγει το wifi σε flight mode.

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του τηλεφώνου όμως... δηλ οι άλλοι το δοκιμάσατε και σας ανοίγει σε flight mode? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Android λειτουργεί το WiFi σε λειτουργία πτήσης. Άλλωστε εγώ όταν παραλαμβάνω τα τηλέφωνα ,τα λειτουργώ χωρίς SIM :confused:
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το πρόβλημα με την ενεργοποιηση του wifi δε μπόρεσα να το λύσω μέσα απο built.prop και άλλα αρχεία και τελικά έκανα wipe data,cache, dalvik & battery και ξαναφλασαρα οπότε λειτουργεί κανονικά.

Βέβαια αυτό δεν είναι καλό σημάδι καθώς έχω φλασάρει πολλά κινητα με διάφορες rom και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει.

Θεωρώ τραγικό να μην ενεργοποιείται το wifi σε flight mode. Το κάνει και το δικό μου και δεν το έχω ξαναδει σε άλλο κινητό-rom

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Android λειτουργεί το WiFi σε λειτουργία πτήσης. Άλλωστε εγώ όταν παραλαμβάνω τα τηλέφωνα ,τα λειτουργώ χωρίς SIM :confused:

 

Οταν δεν εχεις SIM μεσα δεν σημαίνει πως εισαι σε flight mode... για αυτο δουλεύει μια χαρα το WiFi

 

Οταν βάζεις σε λειτουργία πτήσης κλεινουν ολες οι καιρες και οι 3g/gsm και το WiFi !!!

Τουλάχιστον και το ZTE v970 και το ΖΤΕ Blade που ειχα ετσι κάνουν, και αυτο ειναι το λογικό , γιατι αυτη την έννοια εχει το flight mode.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν εχεις SIM μεσα δεν σημαίνει πως εισαι σε flight mode... για αυτο δουλεύει μια χαρα το WiFi

 

Οταν βάζεις σε λειτουργία πτήσης κλεινουν ολες οι καιρες και οι 3g/gsm και το WiFi !!!

Τουλάχιστον και το ZTE v970 και το ΖΤΕ Blade που ειχα ετσι κάνουν, και αυτο ειναι το λογικό , γιατι αυτη την έννοια εχει το flight mode.

Ναι, κλεινουν, αλλά τα wifi και bluetooth αν τα ενεργοποιήσεις μετά, ενεργοποιούνται κανονικά κι ας εισαι σε flight mode.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον και το ZTE v970 και το ΖΤΕ Blade που ειχα ετσι κάνουν, και αυτο ειναι το λογικό , γιατι αυτη την έννοια εχει το flight mode.

 

Το Blade μιας και έχω πειραματιστεί με πολλές rom, αφού το βάλεις σε flight mode μπορείς μετά να ανοίξεις το wifi ή το gps

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν όποιος ενδιαφέρεται για θήκη σιλικόνης και μεμβράνες οθόνης άμεσα από Ελλάδα, μπορεί να μιλήσει μαζί μου ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω, ότι πριν από μερικές μέρες, προσπάθησα να κάνω repartition στη μνήμη του κινητού, αλλά να μην χάσω και τα δεδομένα.

Κάτι έκανα λάθος όμως και μετά δεν άνοιγε το κινητό! Είχα απελπιστεί και νόμιζα ότι το έχασα. Ευτυχώς όμως ο gerstavros2 ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει και τελικά όλα καλά. Βέβαια ξαναπέρασα τη rom από την αρχή, αλλά έχασα μόνο εφαρμογές και saves από κάτι παιχνίδια.

Τελικά το repartition πέτυχε και πλέον η συσκευή έχει ΜΙΑ εσωτερική μνήμη και την κάρτα sd που έχω προσθέσει εγώ. Και νομίζω ( εκτός και αν είναι ιδέα μου) ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο έτσι...

Ευχαριστώ Σταύρο!

Link to comment
Share on other sites

πες μας λίγο τα βήματα αν μπορείς για να μην τη πατήσουμε και εμείς...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κλεινουν, αλλά τα wifi και bluetooth αν τα ενεργοποιήσεις μετά, ενεργοποιούνται κανονικά κι ας εισαι σε flight mode.

Στην 3.1 του Bruno το WIFI και Bluetooth δεν ενεργοποιούνται αν μπεις σε flight mode, δεν ξέρω τι γίνεται στην stock γιατι δεν την κράτησα για πολυ.

Αν δεν θες τηλεφωνο το απενεργοποιείς από το Settings->Sim Management.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

βλέπω το θέμα κάποιες μέρες και είμαι έτοιμος να αγοράσω το κινητό μιας και με το blade μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το ερώτημα είναι: να πάρω τώρα το V970 ή να περιμένω για ένα καινούριο τετραπύρηνο (στυλ Jiayu G4) μιας και λένε πως θα βγουν τέλη του μήνα;

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

βλέπω το θέμα κάποιες μέρες και είμαι έτοιμος να αγοράσω το κινητό μιας και με το blade μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το ερώτημα είναι: να πάρω τώρα το V970 ή να περιμένω για ένα καινούριο τετραπύρηνο (στυλ Jiayu G4) μιας και λένε πως θα βγουν τέλη του μήνα;

Θα προτιμουσα διπύρηνο, που ναι ώριμο, και σε υποστηριξη κλπ. Αν ρισκάρεις, κ θες κι επιδόσεις, καθώς και τις νεες δυνατότητες των mtk6589 (2 πομποδέκτες, ταυτοχρονα ενεργες κι οι 2 sim ενω μιλάς, otg κλπ), πας στα νέα τετραπύρηνα

Link to comment
Share on other sites

πες μας λίγο τα βήματα αν μπορείς για να μην τη πατήσουμε και εμείς...

Η διαδικασία βρίσκεται εδώ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1856578

Απλά με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω επί του θέματος και κάνοντας την ίδια ακριβώς διαδικασία και σε δεύτερο V970 φίλου, κατάλαβα ότι καλύτερα η διαδικασία αυτή να γίνεται ΠΡΙΝ την εγκατάσταση της νέας ρομ. Αν γίνει μετά ( με backup και restore) , μπορεί να υπάρχουν λειτουργικά ψιλοπροβλήματα.

Στη συσκευή του φίλου που το δοκίμασα, είχε ήδη περασμένη τη ρομ από xda, αλλά δεν είχε δεδομένα, οπότε δεν χρειάστηκε να πάρουμε backup. Κάναμε τη διαδικασία και μετά ρίξαμε τη ρομ ξανά ( με wipe userdata για καθαρή εγκατάσταση) και όλα λειτούργησαν σωστά.

Το πιο πιθανό είναι πως αν γνωρίζαμε περισσότερα, θα μπορούσαμε να πάρουμε και backup και να λειτουργούν όλα όπως πρέπει, αλλά προσωπικά το προτιμώ να ξαναμπαίνει η ρομ από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξαναβάλω τον οδηγό ενημερωμένο, για να μην μπερδευτεί κανείς με την παλιά έκδοση

1.Κατεβάζουμε τα

MTK6577 USB drivers: http://www.mediafire.com/?2sf30pboet4qvov

SP Flash Tool v3.1224.01: http://www.mediafire.com/?h68v8yhhtci8h0e

V970 CWM Recovery V6.0.1.2: http://d-h.st/Vgt

V3.1MOD (27-12-2012): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30786851 Πατώντας στο «Version history (including download links):» το «Show»

2.Ανοίγουμε το αρχείο με τους Drivers, και τρέχουμε το κατάλληλο installdrivers (για 32 ή 64bit λειτουργικό).

3.Αποσυμπιέζουμε το SP Flash Tool σ έναν φάκελο.

4.Αποσυμπιέζουμε το V970 CWM Recovery V6.0.1.2.7z σ έναν φάκελο

5.Αποσυμπιέζουμε το V970 Android 4.0.4 V3.1MOD by ΒΜ.7z και αποθηκεύουμε το update_ICS_V970_V3.1MOD.zip στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

6.Τρέχουμε το Flash_tool.exe. Πατάμε το Scatter-loading και βρίσκουμε το MT6577_Android_scatter_emmc.txt στο φάκελο ZTE V970 CWM Recovery V6.0.1.2

7.Πατάμε το κουμπί Download πάνω. Στο μήνυμα που θα εμφανιστεί πατάμε Ναι.

8.Με το κινητό κλειστό, βγάζουμε τη μπαταρία. Συνδέουμε το καλώδιο USB σε μια κεντρική θύρα του υπολογιστή (όχι από HUB).

9.Μετά συνδεουμε το USB στο κινητό, και βάζουμε αμέσως τη μπαταρία. To flashάρισμα του CWM Recovery Menu αρχίζει. Μόλις βγήκε το παραθυράκι Download OK με τον πράσινο κύκλο, έχει τελειώσει.

10.Βγάζουμε το καλώδιο απ το κινητό. Κρατώντας πατημένο το κουμπί αύξησης της εντασης ήχου (Volume +) ανοίγουμε το κινητό. Θα εκκινήσει στο CWM Recovery Menu. Η περιήγηση γίνεται με τα πλήκτρα έντασης, και η επιλογή με το κουμπί Power.

11.Πηγαίνουμε στο "install zip from sdcard"->"choose zip from sdcard" βρίσκουμε το update_ICS_V970_V3.1MOD.zip και το επιλέγουμε.Θα ξεκινήσει ο AROMA Installer. Στον :AROMA installer συνιστάται να επιλέξετε Custom Install ώστε να παραμετροποιήσετε την εγκατάσταση της ROM.

12.Αφού ολοκληρώσετε την εγκατασταση, βγαίνετε στο κεντρικό μενού πατώντας τα GO BACK, κι επιλέγετε το reboot system now.

Προτείνω την αλλαγή του vm_dalvik_heapsize σε 80-90ΜΒ, έτσι το κινητό είναι πιο γρήγορο και smooth.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έκανα Upgrade σε 2,5 GB internal rom με το V970 extended userdata mod.zip και τώρα δε βλέπει καθόλου την sdcard!! (την εξωτερική)

 

υπάρχει κάποια λύση;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, πλέον απ' ότι κατάλαβα έχουμε και λειτουργική Jelly Bean για το V970 με 1GB RAM :D

 

παιδιά, έκανα Upgrade σε 2,5 GB internal rom με το V970 extended userdata mod.zip και τώρα δε βλέπει καθόλου την sdcard!! (την εξωτερική)

 

υπάρχει κάποια λύση;

δες τι λέει παραπάνω ο vagosfron

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, πλέον απ' ότι κατάλαβα έχουμε και λειτουργική Jelly Bean για το V970 με 1GB RAM :D

 

 

δες τι λέει παραπάνω ο vagosfron

 

λες δηλ. να ξαναριξω τη rom και πάλι μέσα από το recovery;

 

όλα ειναι οκ να παρει η ευχη εκτος απο το scdard!

 

UPDATE: Ok αυτό ήθελε!!!

Edited by leasedline
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, πλέον απ' ότι κατάλαβα έχουμε και λειτουργική Jelly Bean για το V970 με 1GB RAM

Όντως, αν και καλύτερα να περιμένουμε πρώτα να βγούνε ότι λειτουργικά προβλήματα και διορθώσεις είναι να βγούν και μετά την εγκαθιστούμε. Άσε που αυτή που βγήκε είναι η καθαρή, χωρίς ελληνικά και παραμετροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V970

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...