Jump to content

[Note II] Sudden death


sleon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το θέμα (υπαρκτό ή μη, θα φανεί) που έχει συζητηθεί για τον ξαφνικό θάνατο (χωρίς προειδοποίηση ή άλλα σημάδια) για το Galaxy S3 έχουν αρχίσει και υπάρχουν συζητήσεις για ανάλογο θέμα με το ΝΟΤΕ 2.

 

Π.χ. : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2093599

 

Μία τεχνική ανάλυση (δεν κατάλαβα πολλά δυστυχώς): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2096045

 

Έναν έλεγχο για το πιο τσιπσετ περιέχει το κινητό μας και αν είναι ασφαλές ή όχι γίνεται με μία δωρεάν εφαρμογή από το PLAY:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC52aW5hZ3JlLmFuZHJvaWQuZW1tY19jaGVjayJd

 

Από όσα γράφονται στο φόρουμ υποτίθεται ότι "επικίνδυνος" είναι ο επόμενος συνδυασμός (η οθόνη είναι από το παραπάνω πρόγραμμα):

 

http://i.imgur.com/sxRWtXl.png

 

Δεν συνηθίζω να "αγχώνομαι" από κινδυνολογίες από φόρουμ αλλά αυτό που κάπως με προβλημάτισε είναι ότι η παραπάνω εφαρμογή ανανεώθηκε χθες (7/2) και στην αναβάθμιση συμπεριελήφθη έλεγχος συγκεκριμένα για το ΝΟΤΕ 2. Δεν ξέρω αν κάτι είναι υποκινούμενο από ανταγωνιστές, αν υπάρχει θέμα, αν δεν υπάρχει αλλά σίγουρα έχω μπει σε σκέψεις. :confused:

 

Την έχω βάλει στο δικό μου και μου δίνει "ασφαλές" τσιπσετ για ΝΟΤΕ 2 αλλά το περίεργο είναι οτι δεν μου γράφει ποιο FwRev έχω όπως φαίνεται στο επόμενο screenshot μου:

http://s4.postimage.org/y4q8gamu5/Screenshot_2013_02_08_13_12_11_1.png

 

Έχετε ακούσει ή διαβάσει για αυτό το θέμα? Έχει συμβεί σε κανέναν γνωστό σας. Η συσκευή είναι δεν είναι 3 μήνες στην αγορά οπότε είναι φρέσκια και αν όντως υπάρχει θέμα δεν θα έχει μεγαλώσει αλλά σίγουρα έχω την απορία.

Edited by Superuser

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν εχω διαβασει κατι. αλλα τωρα που περασα την εφαρμογη μου βγαζει insane chip. ας κανω κανα backup καλου κακου.

Σου εμφανίζει και το FwRev όπως στην πρώτη φωτό ή μόνο σου λέει από κάτω "insane chip"?

 

Edit: είχα βάλει μεγάλη γραμματοσειρά και αυτό "έτρωγε" την κάτω γραμμή. Τώρα φαίνεται κανονικά:

 

http://s9.postimage.org/fexal3n9r/Screenshot_2013_02_08_23_22_30_1.png

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα δωθουν πληροφοριες πως θα διορθωνεται μια και γινονται πειραματισμοι σε πεντε Note2 ταυτοχρονα...Τις επομενες μερες μια και ειμαστε κοντα στην λυση.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έπαθα - έσβησε και δεν άνοιγε - το έστειλα το service και μου άλλαξαν πλακέτα.

Έτρεξα το app παραπάνω και μου βγάζει και έμενα insane chip.

 

:X:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έπαθα - έσβησε και δεν άνοιγε - το έστειλα το service και μου άλλαξαν πλακέτα.

Έτρεξα το app παραπάνω και μου βγάζει και έμενα insane chip.

 

:X:X

 

Στο βγαζει και τωρα με την αλλαγμενη πλακετα ή πριν?

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγμένη!

 

Παραξενο..Υποτιθεται τους ειναι γνωστο το προβλημα και ξερουν πως να το διορθωσουν..Και σου εβαλαν την <κακια> πλακετα με το <κακο> τσιπακι?Εκτος και αν το προγραμματακι ειναι μουφα και λεει οτι να'ναι..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο..Υποτιθεται τους ειναι γνωστο το προβλημα και ξερουν πως να το διορθωσουν..Και σου εβαλαν την <κακια> πλακετα με το <κακο> τσιπακι?Εκτος και αν το προγραμματακι ειναι μουφα και λεει οτι να'ναι..

Όντως είναι περίεργο. Σε ένα παληκάρι στο XDA που έχω στο λινκ του το αλλάξανε με το ...7 καθώς, από όσα λένε το ...1 είναι το προβληματικό. Αν το πρόγραμμα δεν λέει ότι να΄ναι σκέφτομαι μήπως η σαμσουνγκ είχε "στοκ" από μητρικές (φαντάζομαι ότι σε κάθε μοντέλο θα έρχονται και κάποια σετ με ανταλλακτικά να υπάρχουν για να μην περιμένει ο χρήστης κανά μήνα να έρθει από Κορέα/Κίνα) με αυτό το revision και απλά βάζουν αυτά με το (κακό) σκεπτικό αν ξαναχτυπήσουν να βάλουν την νέα φουρνιά. Αν φυσικά ισχύει αυτό είναι αθιγγανική προσέγγιση που δεν της ταιριάζει αλλά από την άλλη στην Ελλάδα είμεθα..

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το SII και μετά ό,τι κινητό έχει βγάλει η Samsung έχει στην αρχή "Insane Chip" και μετά καταλαβαίνουν το λάθος τους και βγάζουν καινούργια σειρά με ασφαλές τσιπ; Κάπως μου κάνει αυτό...!

Και εμένα "Insane Chip" λέει αλλά για να πω την αλήθεια δεν τα πολυπιστεύω αυτά.

Ο geovass μπορεί να ήταν απλά άτυχος, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σ'εμένα γράφει "no. sane chip"! Είμαι απ'τους τυχερούς μάλλον; Κι επίσης απ'τη στιγμή που μιλάμε για προβληματικό chip κλπ, πως γίνεται η samsung να βγάζει software update για να το λυσει; Γιατί κάπου διάβασα ότι κάτι τέτοιο έγινε με το s3.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το SII και μετά ό,τι κινητό έχει βγάλει η Samsung έχει στην αρχή "Insane Chip" και μετά καταλαβαίνουν το λάθος τους και βγάζουν καινούργια σειρά με ασφαλές τσιπ; Κάπως μου κάνει αυτό...!

Και εμένα "Insane Chip" λέει αλλά για να πω την αλήθεια δεν τα πολυπιστεύω αυτά.

Ο geovass μπορεί να ήταν απλά άτυχος, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.

Και εγώ τα θεωρώ περίεργα και δεν ξέρω γιατί η Σαμσουνγκ δεν τα ξεκαθαρίζει. Ή δεν υπάρχει θέμα ή απλά δεν θέλει να το πυροδοτήσει με μία ανακοίνωση. Χωρίς να έχω κάποια εσωτερική πληροφορία έχω δημιουργήσει μία εικόνα ότι στο ΝΟΤΕ2 βάλανε το ίδιο emmc τσιπάκι με το S3 και μόλις δημιουργήθηκε θέμα (αν όντως υπάρχει) στο S3 τότε βγάλανε νέα βέρσιον με όσο χρόνο χρειάστηκε αυτό. Αλλά μάλλον χρονικά είχαν φτιαχτεί αρκετά ΝΟΤΕ2 αφού το S3 προηγείται λίγους μόνο μήνες του ΝΟΤΕ2. Το λέω αυτό γιατί στο FWREV και στο ΝΟΤΕ2 και στο S3 στα "προβληματικά" λέει ΟχF1 και σε κάποιον χρήστη του XDA που του συνέβη το αλλάξανε με ΟχF7. Επίσης όσα έχω διαβάσει με αγορά πριν τον Οκτώβρη/Νοέμβρη είναι με OxF1 και το δικό μου που γράφει 12/2012 είναι το OxF7. Μπορεί βέβαια απλά να είναι άλλη παρτίδα παραγωγής και να μην σημαίνει απαραίτητα ότι το 1 είναι προβληματικό. Αν δεν το ξεκαθαρίσει η ίδια η Σαμσουνγκ πάντως μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν.

 

Στο S2 πάντως, που δεν είχε αναφερθεί ίδιο πρόβλημα αλλά πρόβλημα με ρουταρίσμα και πέρασμα άλλων ρομ, είχα insane chip και να πω την αλήθεια ήταν κάτι που δεν μου άρεσε. Είναι περισσότερο η ιδέα βέβαια.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποια στιγμή θα...τινάξει τα πέταλα;

Να το βλέπω σαν ετοιμοθάνατο;

http://s4.postimage.org/8lilj7i0d/2013_02_09_00_42_41.png

image hosting sites

καλά..το πήρα τον 12/2012

eMMC chip γράφει 8/2012;

Edited by stellio40
Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Μην σε πιάνει άγχος! :)

Τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο. Προς το παρόν εικασίες υπάρχουν. Οπότε απόλαυσε τον Dynamite NOTE σου!

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι να τιναξει τα πεταλα παιδια δεν υπαρχει κανενα προβλημα .Εαν σηκωθειτε ενα πρωι και η συσκευη δεν ανοιγει πηγαινετε στην σμαρττεκ τους ενημερωνετε οτι πεθανε και ταυτοχρονα για να μην δειξτε οτι ειστε ασχετοι τους λετε για τα αρθρα που υπαρχουν στο XDA-developers και εδω ωστε να ειστε καλυμμενοι για τυχον παραμυθενιες ερωτησεις τυπου πχ. Μηπως σας επεσε ? Μηπως το κανατε κατι κτλ.

 

Μην αγχωνεστε απολαυστε το εργαλειο !!!

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι να τιναξει τα πεταλα παιδια δεν υπαρχει κανενα προβλημα .Εαν σηκωθειτε ενα πρωι και η συσκευη δεν ανοιγει πηγαινετε στην σμαρττεκ τους ενημερωνετε οτι πεθανε και ταυτοχρονα για να μην δειξτε οτι ειστε ασχετοι τους λετε για τα αρθρα που υπαρχουν στο XDA-developers και εδω ωστε να ειστε καλυμμενοι για τυχον παραμυθενιες ερωτησεις τυπου πχ. Μηπως σας επεσε ? Μηπως το κανατε κατι κτλ.

 

Μην αγχωνεστε απολαυστε το εργαλειο !!!

 

Ακριβως.

Αν δεν ανοιγει οτι και να φορουσε το κινητο θα το παρει στον ταφο του :lol:

Δεν ξερω αν ειναι αληθεια η ιστορια με το sudden death, εγω παντως δεν την πιστευω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν πιστεύεις?

Το έπαθα πριν μια εβδομάδα. Η συσκευή απλά δεν άνοιγε. Πήγε στο service και άλλαξαν πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν πιστεύεις?

Το έπαθα πριν μια εβδομάδα. Η συσκευή απλά δεν άνοιγε. Πήγε στο service και άλλαξαν πλακέτα.

 

Αρκετες συσκευες τυχαινει να ψοφανε. Πως ξερεις οτι εγινε λογο "insane chip" απο αυτη την ιστορια?

Το 99% μεχρι στιγμης εχει "insane". Χαλασανε ολα η εστω πολλα?

Επισης πιστευω κατι μονο οταν συμβει σε μενα :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το SII και μετά ό,τι κινητό έχει βγάλει η Samsung έχει στην αρχή "Insane Chip" και μετά καταλαβαίνουν το λάθος τους και βγάζουν καινούργια σειρά με ασφαλές τσιπ; Κάπως μου κάνει αυτό...!

Και εμένα "Insane Chip" λέει αλλά για να πω την αλήθεια δεν τα πολυπιστεύω αυτά.

Ο geovass μπορεί να ήταν απλά άτυχος, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.

H αλήθεια ειναι ότι έχουν καταφέρει να κάνουν "πατάτες" ακόμη και με τα chip που θεωρητικά δεν είχαν πρόβλημα όπως το emmc brick bug του note1 στην ics.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες συσκευες τυχαινει να ψοφανε. Πως ξερεις οτι εγινε λογο "insane chip" απο αυτη την ιστορια?

Το 99% μεχρι στιγμης εχει "insane". Χαλασανε ολα η εστω πολλα?

Επισης πιστευω κατι μονο οταν συμβει σε μενα :)

 

Δεν είπα ότι λόγο insane το έπαθε. Είπα ότι κάηκε η πλακέτα ετσι ξαφνικά σε μια συσκευή που δεν ειχε κλείσει 8 μήνες.

Οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

 

Δηλαδή εαν δεν σου κάτσει το λαχείο δεν πιστεύεις οτι ...Υπάρχει? Lol

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι λόγο insane το έπαθε. Είπα ότι κάηκε η πλακέτα ετσι ξαφνικά σε μια συσκευή που δεν ειχε κλείσει 8 μήνες.

Οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

 

Δηλαδή εαν δεν σου κάτσει το λαχείο δεν πιστεύεις οτι ...Υπάρχει? Lol

 

Nevermind. Ανακαλω οτι ειπα και τελειωνω εδω την κουβεντα.

Δεν εχω ορεξη για ειρωνειες και χαζα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note II] Sudden death

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...