Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το μηνυμα του haki σελίδα 2....

 

:superman: :grin:

 

http://img26.imageshack.us/img26/2039/screenshot2012082919085.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Για μπαταρία...ας μην το συζητήσουμε καλύτερα! :whistle:

 

Μετά από ένα κουραστικό δεκάωρο....

 

http://img222.imageshack.us/img222/841/screenshot2012082919183.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την πρώτη φόρτιση και με πολύ ταλαιπωρία στο κινητό κράτησε περίπου 30-32 ώρες. Με τη φυσιολολογική συμπεριφορά (δική μου) και μετά από 3-4 κύκλους φόρτισης που θα στρώσει και η μπαταρία υπολογίζω ότι θα κρατάει τουλάχιστον 2 ημέρες.:up::up::up:

Υπάρχει κάποια εφαρμογή μέσω της οποίας να κάνει video calls (όχι skype γιατί ήδη κάνει);

Επίσης η έκδοση 4.0.3 που φοράει από το εργοστάσιο προβλέπεται να αναβαθμιστεί από τη Huawei και αν ναι τι περιμένουμε;

Έχει βγει κάποια αναβάθμιση μέχρι τώρα;

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρώτη φόρτιση και με πολύ ταλαιπωρία στο κινητό κράτησε περίπου 30-32 ώρες. Με τη φυσιολολογική συμπεριφορά (δική μου) και μετά από 3-4 κύκλους φόρτισης που θα στρώσει και η μπαταρία υπολογίζω ότι θα κρατάει τουλάχιστον 2 ημέρες.:up::up::up:

Υπάρχει κάποια εφαρμογή μέσω της οποίας να κάνει video calls (όχι skype γιατί ήδη κάνει);

Επίσης η έκδοση 4.0.3 που φοράει από το εργοστάσιο προβλέπεται να αναβαθμιστεί από τη Huawei και αν ναι τι περιμένουμε;

Έχει βγει κάποια αναβάθμιση μέχρι τώρα;

 

φιλε με γεια.και εγω θα το εχω αυριο.μπορεις να μου πεις πόσες ώρες το φόρτισες;και όταν λες κυκλους φορτισης εννοεις να τελειωσει τελείως η μαπαταρία και να φοτρίσεις μετά;ευχαριστώ

 

Μια χαρα μου φαίνεται το κινητό. Το φορτίζω τώρα για να το δώσω έτοιμο στον παραλήπτη. Μόνο η δόνησή του και το κουμπί power μου φαίνονται λίγο κάπως.

γεια σου φιλε.τι εννοεις έχουν προβλημα τα κουμπιά ή η δονηση;ευχαριστω.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εχει κυκλοφορήσει πιό καινούργια έκδοση του Ρ1, το Ρ1 XL, που κατά τα πρότυπα τυ Razr MAXX, έχει πίσω εντελώς επίπεδο καπάκι και από κάτω του έχουν χωρέσει μπαταρία 2600mah. Κατά τα άλλα είναι ίδιο. Βρίσκομαι σε επικοινωνία με κάτι Κινέζους και αν καταφέρω να συνεενοηθώ, λέω να αγοράσω μιά μπαταρία και ένα καπάκι, να τα περάσω και να γίνει τέρας σαν το Motorola.

 

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ, αν καταφέρεις να βγάλεις άκρη ρίξε μια ειδοποίηση εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τσεκάρετε λίγο την ram γτ εμένα μου εμφανίζει 679 συνολικά. Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

φιλε με γεια.και εγω θα το εχω αυριο.μπορεις να μου πεις πόσες ώρες το φόρτισες;και όταν λες κυκλους φορτισης εννοεις να τελειωσει τελείως η μαπαταρία και να φοτρίσεις μετά;ευχαριστώ

Ευχαριστώ. Το φόρτισα μέχρι να πάει η μπαταρία στο 100%. Δεν ισχύει αυτό που έλεγαν παλιότερα ότι έπρεπε να φορτίζει στην πρώτη φόρτιση πάνω από 8 ώρες. Ναι εννοώ 3-4 κύκλους πλήρους φόρτισης και αποφόρτισης. Έτσι έχω κάνει σε όλα τα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχω το Samsung i8910 τα τελευταία 3,5 χρόνια. Το φορτίζω πλήρως και το αφήνω να αποφορτίσει πλήρως (δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό απλά αναφέρω τι κάνω εγώ), το αποτέλεσμα είναι μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα η μπαταρία μου να μην έχει χάσει καθόλου από το χρόνο που μου κρατούσε εξ αρχής ή να το πω και αλλιώς αν έχει πέσει είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν την καταλαβαίνω.Ελπίζω να βοήθησα.

Επίσης είδα στο ebay αυτό Battery 2000mAh. Λέει κάτι ή το αγνοούμε;

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το φόρτισα μέχρι να πάει η μπαταρία στο 100%. Δεν ισχύει αυτό που έλεγαν παλιότερα ότι έπρεπε να φορτίζει στην πρώτη φόρτιση πάνω από 8 ώρες. Ναι εννοώ 3-4 κύκλους πλήρους φόρτισης και αποφόρτισης. Έτσι έχω κάνει σε όλα τα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχω το Samsung i8910 τα τελευταία 3,5 χρόνια. Το φορτίζω πλήρως και το αφήνω να αποφορτίσει πλήρως (δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό απλά αναφέρω τι κάνω εγώ), το αποτέλεσμα είναι μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα η μπαταρία μου να μην έχει χάσει καθόλου από το χρόνο που μου κρατούσε εξ αρχής ή να το πω και αλλιώς αν έχει πέσει είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν την καταλαβαίνω.Ελπίζω να βοήθησα.

 

Οπως δεν χρειάζονται οι 8 ωρες πρώτης φόρτισης, έτσι δεν χρειάζεται να μηδενίσει η μπαταρία πριν ξεκινήσει η επαναφορτιση.

 

http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

Link to comment
Share on other sites

Οπως δεν χρειάζονται οι 8 ωρες πρώτης φόρτισης, έτσι δεν χρειάζεται να μηδενίσει η μπαταρία πριν ξεκινήσει η επαναφορτιση.

 

http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

Το άρθρο το έχω διαβάσει αλλά αν διάβαζες καλύτερα το μήνυμά μου θα έβλεπες ότι και εγώ αναφέρω ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος αλλά προσωπική επιλογή.;)

Ευχαριστώ. Το φόρτισα μέχρι να πάει η μπαταρία στο 100%. Δεν ισχύει αυτό που έλεγαν παλιότερα ότι έπρεπε να φορτίζει στην πρώτη φόρτιση πάνω από 8 ώρες. Ναι εννοώ 3-4 κύκλους πλήρους φόρτισης και αποφόρτισης. Έτσι έχω κάνει σε όλα τα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχω το Samsung i8910 τα τελευταία 3,5 χρόνια. Το φορτίζω πλήρως και το αφήνω να αποφορτίσει πλήρως (δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό απλά αναφέρω τι κάνω εγώ), το αποτέλεσμα είναι μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα η μπαταρία μου να μην έχει χάσει καθόλου από το χρόνο που μου κρατούσε εξ αρχής ή να το πω και αλλιώς αν έχει πέσει είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν την καταλαβαίνω.Ελπίζω να βοήθησα.

Επίσης είδα στο ebay αυτό Battery 2000mAh. Λέει κάτι ή το αγνοούμε;

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Και διάβασα προσεκτικά το μνμ σου αλλά και το κατάλαβα. Απλά θεώρησα ότι πέραν της προσωπικής άποψης θα πρέπει να αναφερθεί και ο σωστός τρόπος λειτουργίας της μπαταρίας. :)
Link to comment
Share on other sites

Και διάβασα προσεκτικά το μνμ σου αλλά και το κατάλαβα. Απλά θεώρησα ότι πέραν της προσωπικής άποψης θα πρέπει να αναφερθεί και ο σωστός τρόπος λειτουργίας της μπαταρίας. :)

 

χωρις να θελω να θιξω κανεναν δεν υπαρχει καλυτερη αποδειξη απο την μακροχρονια προσωπικη χρηση οταν μαλιστα εχει γινει σε δεκαδες συσκευες... (απο laptop,netbook,κινητα,mp3 player...)

διαβαστε οτι θελετε και πιστεψτε οτι θελετε αλλα αυτα που λεει ο ambientc θα οδηγησουν σε μακροημερευση της μπαταριας σας για πληρη αποδοση...

δεν θα αναφερθω σε κατι παραπανω ουτε να ξεκινησω flame (γιατι εχει γινει σε διαφορα thread ανα καιρους) αλλα οσοι το κανουν μετα απο καποια χρονια θα με θυμουνται...

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να θιξω κανεναν δεν υπαρχει καλυτερη αποδειξη απο την μακροχρονια προσωπικη χρηση οταν μαλιστα εχει γινει σε δεκαδες συσκευες... (απο laptop,netbook,κινητα,mp3 player...)

διαβαστε οτι θελετε και πιστεψτε οτι θελετε αλλα αυτα που λεει ο ambientc θα οδηγησουν σε μακροημερευση της μπαταριας σας για πληρη αποδοση...

δεν θα αναφερθω σε κατι παραπανω ουτε να ξεκινησω flame (γιατι εχει γινει σε διαφορα thread ανα καιρους) αλλα οσοι το κανουν μετα απο καποια χρονια θα με θυμουνται...

Όσο και να θέλεις να το πιστέψεις, η προσωπική χρήση δεν αποτελεί επιστημονικό πείραμα. Πρώτα απ'όλα, αρχικά υπήρχαν οι μπαταριές νικελίου καδμίου στις οποίες ίσχυε αυτό το 8 ώρες πρώτη φόρτιση και πλήρες άδειασμα κάθε φορά για να κρατούν περισσότερο, γιατί ήταν μπαταρίες με "μνήμη". Πλέον στις μπαταρίες λιθίου δεν ισχύει πια, ίσα ίσα που τις βλάπτει. Ίσως να μην τις βλάπτει αρκετά, ίσως να μην είναι τόσο υπερβολική η συμπεριφορά αυτή σε αυτές, αλλά εφόσον δεν έχεις πάρει 10 φορές το ίδιο κινητό και να εφαρμόσεις στα 5 πλήρεις αποφορτίσεις και στο άλλα 5 όχι, πώς μπορείς να ξέρεις πως αυτό που κάνεις βοηθά την μπαταρία και απολαμβάνεις απλά την φυσική διάρκεια που είναι σχεδιασμένη να προσφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μας ακριβώς είναι αυτή! Δε θα έπαιρνα καμιά άλλη εκτός αν εντοπίσω την 2600 mah του Ρ1 ΧL μαζί με το επίπεδο πίσω καπάκι.

http://www.mobile-phones.cn/original-hb4q1hv-battery-huawei-ascend-p-12033.html

 

Περάστηκε και η Β229!

 

Μπορώ να την περάσω κατευθείαν από την Β102 που είμαι τώρα ή πρέπει να πάω σε ενδιάμεση πρώτα?

OTΑ btw δεν περνάει, μόνο μέσω pc?

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να θέλεις να το πιστέψεις, η προσωπική χρήση δεν αποτελεί επιστημονικό πείραμα. Πρώτα απ'όλα, αρχικά υπήρχαν οι μπαταριές νικελίου καδμίου στις οποίες ίσχυε αυτό το 8 ώρες πρώτη φόρτιση και πλήρες άδειασμα κάθε φορά για να κρατούν περισσότερο, γιατί ήταν μπαταρίες με "μνήμη". Πλέον στις μπαταρίες λιθίου δεν ισχύει πια, ίσα ίσα που τις βλάπτει. Ίσως να μην τις βλάπτει αρκετά, ίσως να μην είναι τόσο υπερβολική η συμπεριφορά αυτή σε αυτές, αλλά εφόσον δεν έχεις πάρει 10 φορές το ίδιο κινητό και να εφαρμόσεις στα 5 πλήρεις αποφορτίσεις και στο άλλα 5 όχι, πώς μπορείς να ξέρεις πως αυτό που κάνεις βοηθά την μπαταρία και απολαμβάνεις απλά την φυσική διάρκεια που είναι σχεδιασμένη να προσφέρει;

θα σου απαντησω :

 

1)το x5 που εχω η μπαταρια του ηταν μια χαρα για οσο διαστημα εκανα το παραπανω που αναφερω...

οταν ομως επειδη εβαλα κατι παιχνιδακια και τα ελιωνα συνεχως εκανα φορτισεις "κουτουρου" η μπαταρια αρχισε τα κουλα και η αποδοση της επεσε αρκετα (διαπιστωση χωρις να παιζω φυσικα)...

χρειαστηκε να αγορασω αλλες μπαταριες και πλεον λογω ευκολιας απλα ειχα φορτισμενες παντα τις αλλες δυο και εκανα απλα αλλαγες καθε φορα που τελειωνε καποια και ολα πλεον ηταν μια χαρα...(η "μαμα" επανηλθε σε σχετικα φυσιολογικα πλαισια αφου οι λιθιου εχουν τη δυνατοτητα αυτη να μπορουν να "διορθωθουν" καπως με σωστες φορτισεις , οχι φυσικα αν εχουν μεγαλο προβλημα ή κατασκευαστικο)

 

κλεινει 2 χρονια πλεον και η αρχικη μπαταρια συμπεριφερεται σχεδον οπως την πηρα πλεον...

 

2)το netbook μου επεζησε 3 χρονια απο απιστευτες ωρες λειτουργιας και αρκετες απο αυτες με βαριες διεργασιες χωρις κανενα προβλημα σε πτωση αποδοσης της μπαταριας...

πριν απο κανα εξαμηνο ομως λογω υποχρεωσεων σχολης το λειτουργουσα παρα πολλες ωρες και εκτος σπιτιου και λογω εργασιων που εκανα δεν διακινδυνευα να βρεθω καπου που το χρειαζομαι και να μην εχω μπαταρια με αποτελεσμα οι φορτισεις να γινονται οποτε ναναι ασχετως του τι εκανα (ειτε ηταν στο 80% , 50% ,30% οπουδηποτε εμπαινε στη πριζα αν μπορουσα)...

μετα απο 2 περιπου μηνες αρχισε να πεφτει η αποδοση της κατα καποιο ποσοστο συνεχως μεχρι που εφτασε στο σημειο πριν απο 2 μηνες να εχει πραγματικη χωρητικοτητα 33% της αρχικης και να χρειαστει να αγορασω καινουργια για να μπορω να κανω τη δουλεια μου αφου ειναι αναγκαιο για τις δουλειες μου...

 

3)πριν ειχα το nokia 5580xm για δυο χρονια και η μπαταρια μεχρι που το πουλησα ειχε ακριβως την ιδια συμπεριφορα (και για ενα χρονο ακομα τα ιδια μου ειπε που ο φιλος που το εδωσα καθως τον ειχα ρωτησει με βαση αντιστοιχη συζητηση που ειχε γινει παλαιοτερα)...

αλλος φιλος που ειχε ακριβως το ιδιο αγορασμενο ιδια περιοδο κανοντας φορτισεις οτι ναναι στον ενα χρονο ειχε κλαταρει καμποσο η μπαταρια απλα το ειχε σα δευτερο και δεν τον απασχολουσε...

 

4)αντιστοιχα γεγονοτα με ενα κ800 δικο μου και δικο του παλαιοτερα...

 

5)το κινητο της κοπελας μου (ενα sony απλο) που δεν το προσεχε γιατι δεν εχει καμια καουρα με ολα αυτα και βαριοταν να προσεχει η μπαταρια της απο το μισο χρονοκαι επειτα εκανε οτι ηθελε σην κυριολεξια....

 

6)φιλος με sony x10 κλεινει 2,5+ χρονια συμβιωσης , hardcore χρηστης , και λογω εμπειριας επισης εχει διαπιστωσει τα ιδια το κινητο ακομη και σημερα κραταει οσο αρχικα...

 

αν δε σου φτανουν ολα αυτα μπορεις απλα να σκεφτεις οτι κανενα κινητο δεν προκειται να δοκιμαστει για 2 χρονια κανοντας οτι ναναι για να βγουν συμπερασματα...ειναι πολυ απλο...

το r&d γινεται με βαση συγκεκριμενες παραμετρους για καποιο διαστημα για να βγει σε κυκλοφορια κατι και οχι για τη καθε χρηση που κανει ο καθενας και ειναι φυσικο να υπαρχουν αποκλισεις στη πραξη....

 

επισης οταν το κινητο φορτιζει το να κανεις εργασιες με αυτο (μιλαω για πολυ ωρα και να συμβαινει συχνα) μειωνει την αποδοση της μπαταριας...

ποιο κλασσικο παραδειγμα γι'αυτους που δεν το εχουν σκεφτει ειναι τα laptop που τα λειτουργουνε στη πριζα με τη μπαταρια επανω....(ετσι κατεστρεψα μια μπαταρια laptop μεσα σε 3 μηνες το 2005 που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια)

 

μεγαλο το ποστ χωρις να τα αναφερω ολα αλλα το πιο φοβερο ειναι αυτο που ακουω συνεχεια οτι "τις βλαπτει κιολας" και δεν μπορω να καταλαβω απο που εχει βγει πρακτικα αυτο το συμπερασμα....(οταν μιλαμε για αποφορτιση δε λεμε 0% αλλα 2-5% ειναι μια χαρα, παρολο που στα android απο μονο του κανει shutdown οποτε δεν αδειαζει "τελειως")

 

ps: ξερω και τις καδμιου μια χαρα αφου απο το '99 ειχα κινητο...

 

ps2:οσο για τα αποτελεσματα της προσωπικης χρησης τα θεωρω αρκετα εγκυρα οταν βλεπεις καποια αποτελεσματα να επαναλαμβανονται και μαλιστα σε καμποσους ανρθωπους γυρω σου...

 

ps3: δεν θελω να παρεξηγηθω καθολου ουτε να την πω σε καποιον, απλα παραθετω καποιες "εμπειρικες γνωσεις" και οποιος θελει τις ακολουθει , οποιος δε θελει φυσικα μπορει να συνεχισει αυτο που κανει αφου του αρκει! ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε εξαλλου! αντε καλο απογευμα και τελειωνω εδω το hijack του θεματος...

ps4: προς mods αν υπαρχει θεμα με το ποστ μπορει να σβηστει καθως καταλαβαινω οτι ειναι εκτος τελειως...

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω :

 

1)το x5 που εχω η μπαταρια του ηταν μια χαρα για οσο διαστημα εκανα το παραπανω που αναφερω...

οταν ομως επειδη εβαλα κατι παιχνιδακια και τα ελιωνα συνεχως εκανα φορτισεις "κουτουρου" η μπαταρια αρχισε τα κουλα και η αποδοση της επεσε αρκετα (διαπιστωση χωρις να παιζω φυσικα)...

χρειαστηκε να αγορασω αλλες μπαταριες και πλεον λογω ευκολιας απλα ειχα φορτισμενες παντα τις αλλες δυο και εκανα απλα αλλαγες καθε φορα που τελειωνε καποια και ολα πλεον ηταν μια χαρα...(η "μαμα" επανηλθε σε σχετικα φυσιολογικα πλαισια αφου οι λιθιου εχουν τη δυνατοτητα αυτη να μπορουν να "διορθωθουν" καπως με σωστες φορτισεις , οχι φυσικα αν εχουν μεγαλο προβλημα ή κατασκευαστικο)

 

κλεινει 2 χρονια πλεον και η αρχικη μπαταρια συμπεριφερεται σχεδον οπως την πηρα πλεον...

 

2)το netbook μου επεζησε 3 χρονια απο απιστευτες ωρες λειτουργιας και αρκετες απο αυτες με βαριες διεργασιες χωρις κανενα προβλημα σε πτωση αποδοσης της μπαταριας...

πριν απο κανα εξαμηνο ομως λογω υποχρεωσεων σχολης το λειτουργουσα παρα πολλες ωρες και εκτος σπιτιου και λογω εργασιων που εκανα δεν διακινδυνευα να βρεθω καπου που το χρειαζομαι και να μην εχω μπαταρια με αποτελεσμα οι φορτισεις να γινονται οποτε ναναι ασχετως του τι εκανα (ειτε ηταν στο 80% , 50% ,30% οπουδηποτε εμπαινε στη πριζα αν μπορουσα)...

μετα απο 2 περιπου μηνες αρχισε να πεφτει η αποδοση της κατα καποιο ποσοστο συνεχως μεχρι που εφτασε στο σημειο πριν απο 2 μηνες να εχει πραγματικη χωρητικοτητα 33% της αρχικης και να χρειαστει να αγορασω καινουργια για να μπορω να κανω τη δουλεια μου αφου ειναι αναγκαιο για τις δουλειες μου...

 

3)πριν ειχα το nokia 5580xm για δυο χρονια και η μπαταρια μεχρι που το πουλησα ειχε ακριβως την ιδια συμπεριφορα (και για ενα χρονο ακομα τα ιδια μου ειπε που ο φιλος που το εδωσα καθως τον ειχα ρωτησει με βαση αντιστοιχη συζητηση που ειχε γινει παλαιοτερα)...

αλλος φιλος που ειχε ακριβως το ιδιο αγορασμενο ιδια περιοδο κανοντας φορτισεις οτι ναναι στον ενα χρονο ειχε κλαταρει καμποσο η μπαταρια απλα το ειχε σα δευτερο και δεν τον απασχολουσε...

 

4)αντιστοιχα γεγονοτα με ενα κ800 δικο μου και δικο του παλαιοτερα...

 

5)το κινητο της κοπελας μου (ενα sony απλο) που δεν το προσεχε γιατι δεν εχει καμια καουρα με ολα αυτα και βαριοταν να προσεχει η μπαταρια της απο το μισο χρονοκαι επειτα εκανε οτι ηθελε σην κυριολεξια....

 

6)φιλος με sony x10 κλεινει 2,5+ χρονια συμβιωσης , hardcore χρηστης , και λογω εμπειριας επισης εχει διαπιστωσει τα ιδια το κινητο ακομη και σημερα κραταει οσο αρχικα...

 

αν δε σου φτανουν ολα αυτα μπορεις απλα να σκεφτεις οτι κανενα κινητο δεν προκειται να δοκιμαστει για 2 χρονια κανοντας οτι ναναι για να βγουν συμπερασματα...ειναι πολυ απλο...

το r&d γινεται με βαση συγκεκριμενες παραμετρους για καποιο διαστημα για να βγει σε κυκλοφορια κατι και οχι για τη καθε χρηση που κανει ο καθενας και ειναι φυσικο να υπαρχουν αποκλισεις στη πραξη....

 

επισης οταν το κινητο φορτιζει το να κανεις εργασιες με αυτο (μιλαω για πολυ ωρα και να συμβαινει συχνα) μειωνει την αποδοση της μπαταριας...

ποιο κλασσικο παραδειγμα γι'αυτους που δεν το εχουν σκεφτει ειναι τα laptop που τα λειτουργουνε στη πριζα με τη μπαταρια επανω....(ετσι κατεστρεψα μια μπαταρια laptop μεσα σε 3 μηνες το 2005 που δεν ειχε αποσπωμενη μπαταρια)

 

μεγαλο το ποστ χωρις να τα αναφερω ολα αλλα το πιο φοβερο ειναι αυτο που ακουω συνεχεια οτι "τις βλαπτει κιολας" και δεν μπορω να καταλαβω απο που εχει βγει πρακτικα αυτο το συμπερασμα....(οταν μιλαμε για αποφορτιση δε λεμε 0% αλλα 2-5% ειναι μια χαρα, παρολο που στα android απο μονο του κανει shutdown οποτε δεν αδειαζει "τελειως")

 

ps: ξερω και τις καδμιου μια χαρα αφου απο το '99 ειχα κινητο...

 

ps2:οσο για τα αποτελεσματα της προσωπικης χρησης τα θεωρω αρκετα εγκυρα οταν βλεπεις καποια αποτελεσματα να επαναλαμβανονται και μαλιστα σε καμποσους ανρθωπους γυρω σου...

 

ps3: δεν θελω να παρεξηγηθω καθολου ουτε να την πω σε καποιον, απλα παραθετω καποιες "εμπειρικες γνωσεις" και οποιος θελει τις ακολουθει , οποιος δε θελει φυσικα μπορει να συνεχισει αυτο που κανει αφου του αρκει! ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε εξαλλου! αντε καλο απογευμα και τελειωνω εδω το hijack του θεματος...

ps4: προς mods αν υπαρχει θεμα με το ποστ μπορει να σβηστει καθως καταλαβαινω οτι ειναι εκτος τελειως...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά εσύ είχες το κουράγιο να το αναπτύξεις.:clap::clap::clap::clap:

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μόλις κατάφερα να περάσω τη B229. Η όλη διαδικασία δεν είναι δύσκολη, απλά διαφορετική σε σχέση με άλλα τηλέφωνα. Θα σας γράψω τα βήματα που ακολούθησα εγώ.

 

Root στην αρχική έκδοση.

1)Κατεβάζουμε από εδώ το rar και το κάνουμε αποσυμπίεση στην επιφάνια εργασίας.

2)Συνδέουμε το κινητό με usb και ενεργοποιούμε την επιλογή “Εντοπισμός σφαλμάτων USB” (Ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές).

3) Τρέχουμε το αρχείο hwadb.exe

4) Τρέχουμε το αρχείο ubl.exe (πατάμε το πρώτο κουτάκι που λέει ROOT, και μετά τα 2 Ok που θα εμφανιστούν)

5) Αποσυνδέουμε το καλώδιο USB και κάνουμε επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Σιγουρευτείτε πως υπάρχει το εικονίδιο Superuser.

Το κινητό είναι root πλέον.

Αλλαγή του build.prop

1)Κατεβάζουμε κάποιον file explorer με δυνατότητα να βλέπει το φάκελο root (π.χ. es explorer)

2) Πηγαίνουμε στο φάκελο /system και βρίσκουμε το αρχείο build.prop. Το ανοίγουμε ως κείμενο ώστε να το επεξεργαστούμε.

3) Αλλάζουμε τις τελευταίες γραμμές του build.prop ως εξής:

 

ro.product.board=U9200

ro.confg.hw_systemversion=U9200-1V100R001********_SYSTEM

ro.build.display.id=U9200-1V100R001******

ro.product.model=U9200

ro.product.brand=Huawei

ro.build.tags=ota-rel-keys,release-keys

ro.product.manufacturer=HUAWEI

ro.product.name=U9200

ro.product.device=hwu9200

ro.build.id=HuaweiU9200

ro.build.version.incremental=******

ro.build.description=U9200-user 4.0.3 HuaweiU9200 ******* ota-rel-keys,release-keys

ro.build.fingerprint=Huawei/U9200/hwu9200:4.0.3/HuaweiU9200/*******:user/ota-rel-keys,release-keys

 

όπου ***** ο αριθμός της rom (π.χ. για την B229 βάζουμε C00B229). Αποθηκεύουμε το build.prop

4) Κατεβάζουμε τη rom που θέλουμε κ την περνάμε στην εξωτερική sd card μέσα στο φάκελο dload

5) Πάμε Ρυθμίσεις-> Αποθηκευτικός Χώρος -> Αναβάθμιση λογισμικού-> Αναβάθμιση κάρτας SD

 

Το τηλέφωνο θα κάνει reboot και θα αρχίσει η διαδικασία αναβάθμισης.

 

Τώρα είμαι στη φάση που ψάχνω πώς να κάνω root στη Β229 γιατί ο αρχικός τρόπος δε λειτούργησε. Haki κατάφερες τίποτα??

 

:!:Τα παραπάνω λειτούργησαν σε εμένα. Δεν ευθύνομαι αν γίνει καμια στραβή……:!:

Link to comment
Share on other sites

Eίπα να μην ρουτάρω την Β229 αλλά στο android-hilfe γράφουν ότι ισχύει ο προηγούμενος τρόπος...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4512836#post4512836

 

Αυτός ο τρόπος δε μου λειτούργησε πριν... Για κάποιο λόγο κόλλησε το κινητό... Θα το δοκιμάσω ξανα κ θα επανέλθω...

 

Kostas_Oi.. Μια χαρά είναι το κινητό.. προχωρα αφοβα...

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το παραγγειλω!!:)αυτοί δεν στέλνουν με αντικαταβολή σωστά?πόσο καιρο θα κάνει να μου έρθει γτ το βλέπω εξαντλημένο και ήδη περιμένουν παιδιά να το παραλάβουν....:worry:
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το παραγγειλω!!:)αυτοί δεν στέλνουν με αντικαταβολή σωστά?πόσο καιρο θα κάνει να μου έρθει γτ το βλέπω εξαντλημένο και ήδη περιμένουν παιδιά να το παραλάβουν....:worry:

 

Στέλνουν με αντικαταβολή, αλλά κοστίζει 20 € παραπάνω. Θα το έχεις 2 ημέρες αφότου στο στείλουν. Για να το στείλουν πρέπει να έχουν απόθεμα και να σ κάνουν διασταύρωση στοιχείων. Θα σου πουν δηλαδή να τους στείλεις κάποιο λογαριασμό που να έχει το όνομα και την διεύθυνση του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το παραγγειλω!!:)αυτοί δεν στέλνουν με αντικαταβολή σωστά?πόσο καιρο θα κάνει να μου έρθει γτ το βλέπω εξαντλημένο και ήδη περιμένουν παιδιά να το παραλάβουν....:worry:

 

Στέλνουν με αντικαταβολή αλλά είναι +30 ευρώ περιπου... Νομίζω έλεγε πως σε 4-5 μέρες θα είναι πάλι διαθέσιμο. Από την ημέρα που θα σου το στείλουν, υπολογιζε 2-3 μέρες για να το εχεις....

 

Ηaki, όχι δεν έχω ραδιόφωνο.. Απλά δεν το χρειάζομαι κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο FM για το U9200... γιά όσους το χάσουν! :!:

 

http://dl.dropbox.com/u/73089714/Android%20Apps/HwFMRadio.apk

 

Εκτός από αυτό που είναι το δικό του, εάν ψάξεις στο internet γενικά για android fm radio apk και βρεις ένα γενικό θα κάνει; Το σκέφτομαι για μήπως υπάρχει κανένα που να διαθέτει και RDS. Αν και δεν ξέρω εάν το RDS είναι θέμα λογισμικού, ή και hardware.

Link to comment
Share on other sites

Πανω που θα το εκανα την παραγγελια σημερα...Με εβαλες σε σκεψεις.. :worry:

(Μιας και παιρνω κινητο μια στα 1.5-3 χρονια)

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως, πλην σαφώς, υποννοεί ότι δε θα δώσει και την JB σκέτη, χωρίς EMUI.

 

 

Μόνο πλέον η Samsung και (όλως περιέργως) η Sony έχουν δώσει συγκεκριμένα μοντέλα που θα αναβαθμίσουν σίγουρα...έστω και να δεν βλέπω να τηρούν το χρονοδιάγραμμα.

 

 

Τι είναι το EMUI; Είναι σίγουρο ότι δεν θα τη δώσει; Υπάρχουν και άλλα τηλέφωνα που φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή. Ούτε αυτά θα την πάρουν; Έχω μια ελπίδα λόγω του γεγονότος ότι η Huawei με το συγκεκριμένο τηλέφωνο μπήκε σφήνα στον ανταγωνισμό των "μεγάλων" δεν θα το αφήσει ξεκρέμαστο. Θεωρείς ότι ούτε στο xda θα ασχοληθεί κάποιος;

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία πάντως και το nexus φοράει τον ίδιο επεξεργαστή και τρέχει την 4.2 αυτή τη στιγμή
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες (κακές) ειδήσεις για την Jelly Bean: Δυστυχώς υπάρχει επίσημη ανακοίνωση της Huawei Γερμανίας ότι λόγω της αποχώρησης της Texas Instruments από την κατασκευή επεξεργαστών κινητών (σαν του "δικού μας"), η Huawei δε μπορεί να προχωρήσει στην ανάπτυξη του EMUI Interface μέσω του οποίου θα έδινε την JB στο Ρ1. Εμμέσως, πλην σαφώς, υποννοεί ότι δε θα δώσει και την JB σκέτη, χωρίς EMUI. Υπόσχεται όμως να δώσει το ενδιαφέρον περιβάλλον της EMUI σε μιά σταθερή μορφή βασισμένη στην ICS "μέχρι την άνοιξη". Ελπίζω να εννοούν κάτι σε 4.0.4.

http://www.huaweiblog.de/n...und-ascend-d1/

 

Κλασσικές δικαιολογίες του κωλ..υ. Ουτε μια αναβάθμιση, μπραβο Huawei!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...