Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..κατι εχω κανει μαλλον στραβα στη διαδικασια για ρουτ...ειμαι σε mac, χρησιμοποιησα αυτον τον οδηγο http://www.androidrootz.com/2012/11/how-to-root-nexus-4-on-mac.html

εκανα unlocked bootloader, εκανε reboot το κιν...περασα το zip και οταν ξαναμπηκα σε recovery για να κανω flash το ζιπ..μου βγαζει ενα ρομποτακι με ενα κοκκινο θαυμαστικο...μια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικα με την αντικατασταση του MMS.apk, ειμαι με την 4.2.1 stock, φυσικα rooted και unlocked bootloader. Απλα οταν το κατεβασω κανω install?

 

Edit: Οκ, την βρηκα την ακρη. Το αντικατεστησα στον φακελο (αφου κρατησα backup σε νεο φακελο το παλιο), εκανα reboot, οποτε ολα οκ.

 

Επιτελους, stock sms με 160 χαρακτηρες! Τιποτα καλυτερο!!!

Edited by energon
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο πιο πισω που το ανεφερα.

Απλα αντικαθιστας τα δυο ηδη υπαρχοντα με αυτο που κατεβασες. :)

ΔΕΝ κανεις install απλη αντικατασταση.

Μετα θα χαθει το εικονιδιο των μηνυματων, κανε επανεκινηση, θα εμφανιστει στο μενου παλι.

Απο εκει τραβηξε το στην αρχικη οπως ηταν (εκτος αν εχεις αλλαξει το shortcut της αρχικης).

Link to comment
Share on other sites

Αρα τσαμπα εκανα install, απλα με το reboot εγινε. Σορρυ για το λαθος, διορθωνω το προηγουμενο ποστ, για να ξερουνε και οι υπολοιποι. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Mπορουσες να το χρησιμοποιησεις αν διαβαζες τι εγραφε πανω απο καθε επιλογη.

mskip ftw!

 

τι καλυτερο εχει απο το ετερο toolkit που ειναι κ φρι?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει απο τη στιγμη που ειναι πληρες και ειχε βγει νωριτερα.

Και το αλλο free ειναι.

Και μπορουσες να το χρησιμοποιησεις, αντιθετα με τα οσα ειπε ο φιλος zidane πιο πανω, το εγραφε ο ανθρωπος ακριβως πανω απο τις επιλογες που ειχες.

Η ποιοτητα της δουλειας του mskip φαινεται απο τα text dialogs...

Το Interface του ειναι με διαφορα πιο φιλικο.

Μην βαλω και τα error messages για καποια sig files τα οποια ο dev ηξερε οτι δεν υπηρχαν αλλα δεν αφαιρεσε το μηνυμα γιατι το app ειναι...universal.:rolleyes:

Καταφερε να τρομαξει πολλους παντως. :lol:

Τελος πολλα δε μου αρεσαν οπως πχ οτι δε μου εγκαθιστα το CWM by default.

Και ειναι toolkit, το οποιο το βαζω ακριβως για να μην ασχοληθω, οποτε πηρε ποδι.

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

No prob.

Eμ, δε γραφουμε λογια του αερα. :lol:

 

Τελικα ακυρο. Τσαμπα χαρηκα. Δουλευει μια χαρα. Αν ομως κανω reboot, επανερχεται στο stock με τους 60 χαρακτηρες...πώς γινεται αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, το site ανεφερε οτι κραταει τους 160 χαρακτηρες.

Θα επικοινωνησω με τον dev. να δουμε.

 

edit:

Toυ εστειλα και θα ειδοποιησω οταν απαντησει.

Εκανα reboot και στο δικο μου και συνεχιζει να βαζει δευτερο μηνυμα μετα απο 160 χαρακτηρες.

Περιεργο που το δικο σου ειναι αλλιως.

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα και το αρχειο και βλεπω απο το μεγεθος του οτι ειναι το αλλαγμενο (1.32mb) ακομα και μετα το reboot, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι μετα το δεν εχω 120 χαρακτηρες. Επαναλαμβανω οτι ειμαι με stock 4.2.1 rooted και με unlocked bootloader. Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο franco kernel? Λεω τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Oχι...δεν πειραζει τιποτα απο εκει...

Τα ιδια εχουμε.

Εσβησες και τα δυο αρχεια τα οποια αντικατεστησες με το apk?

Μηπως το install που εκανες ''πειραξε'' κατι?

Γιατι σε μενα ακομα δουλευει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ποια δυο αρχεια? Μαλλον κατι λαθος κανω. Διαγραφω τα δυο υπαρχοντα αρχεια και μετα απλα κανω paste το νεο, και μετα reboot? Και μετα υπαρχει αυτοματα και το δευτερο αρχειο παλι??? Γιατι εγω εκανα απλα αντικατασταση αυτου που κατεβασα στη θεση του παλιου...
Link to comment
Share on other sites

Βρε το κανουμε πολυ δυσκολο και δεν ειναι.

By default υπαρχουν δυο αρχεια για τα μηνυματα στο φακελο /system/app το Mms.odex και το Mms.apk.

Τα διαγραφεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Μετα βαζεις αυτο που κατεβασες και κανε επανεκινηση.

Ειχες δυο δηλαδη, τωρα θα εχεις μονο ενα και θα ειναι το modified.

Ενα θα μεινει και μετα, απλα πρεπει ''να το διαβασει'' κατα το boot, να δει οτι εχει αλλαξει το unicode.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος και τριπλοτσεκαρισμενος! Το λαθος μου ητανε οτι δεν εσβηνα τα δυο αρχεια. Ολα κομπλε, και μετα απο δυο reboot. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και τον χρονο σου!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει απο τη στιγμη που ειναι πληρες και ειχε βγει νωριτερα.

Και το αλλο free ειναι.

Και μπορουσες να το χρησιμοποιησεις, αντιθετα με τα οσα ειπε ο φιλος zidane πιο πανω, το εγραφε ο ανθρωπος ακριβως πανω απο τις επιλογες που ειχες.

Η ποιοτητα της δουλειας του mskip φαινεται απο τα text dialogs...

Το Interface του ειναι με διαφορα πιο φιλικο.

Μην βαλω και τα error messages για καποια sig files τα οποια ο dev ηξερε οτι δεν υπηρχαν αλλα δεν αφαιρεσε το μηνυμα γιατι το app ειναι...universal.:rolleyes:

Καταφερε να τρομαξει πολλους παντως. :lol:

Τελος πολλα δε μου αρεσαν οπως πχ οτι δε μου εγκαθιστα το CWM by default.

Και ειναι toolkit, το οποιο το βαζω ακριβως για να μην ασχοληθω, οποτε πηρε ποδι.

 

τα ειπες ολα,ευχαριστω!αυτο βαζει το cwm by default?και επειδη δε το εχω ψαξει,περναει κ ρομς κ κερνελς?η εξακολουθεις να τα κανεις με τον κλασσικο τροπο?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..κατι εχω κανει μαλλον στραβα στη διαδικασια για ρουτ...ειμαι σε mac, χρησιμοποιησα αυτον τον οδηγο http://www.androidrootz.com/2012/11/how-to-root-nexus-4-on-mac.html

εκανα unlocked bootloader, εκανε reboot το κιν...περασα το zip και οταν ξαναμπηκα σε recovery για να κανω flash το ζιπ..μου βγαζει ενα ρομποτακι με ενα κοκκινο θαυμαστικο...μια βοηθεια??

 

Aν κατάλαβα καλά είσαι με στοκ ρομ ακόμη, οπότε κάθε φορά που επαννεκινείς το τηλέφωνο περνάει την stock recovery. Οπότε πήγαινε ΕΔΩ και κατέβασε το patch που λέει revert recovery disabler, το φλασάρεις κανονικά μέσω της custom recovery (πρέπει να την ξαναφλασάρεις φυσικά και αυτή και να μπεις καπακι) και ξεμπερδεύεις.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

τα ειπες ολα,ευχαριστω!αυτο βαζει το cwm by default?και επειδη δε το εχω ψαξει,περναει κ ρομς κ κερνελς?η εξακολουθεις να τα κανεις με τον κλασσικο τροπο?

 

Tου mskip διαλεγεις πιο θα βαλεις κατα τη διαδικασια.

Και rom περναει και kernels.

Ουσιαστικα με ρωτας αν μπορει να εγκαταστησει img, zips, apk κλπ, που εννοειται ναι.

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά είσαι με στοκ ρομ ακόμη, οπότε κάθε φορά που επαννεκινείς το τηλέφωνο περνάει την stock recovery. Οπότε πήγαινε ΕΔΩ και κατέβασε το patch που λέει revert recovery disabler, το φλασάρεις κανονικά μέσω της custom recovery (πρέπει να την ξαναφλασάρεις φυσικά και αυτή και να μπεις καπακι) και ξεμπερδεύεις.

Για να καταλαβω καλα..οταν ειμαι σε recovery mode και το επιλεγω με power button για να μπει σε cwm recovery, δεν μπαινει, βγαζει το ρομποτακι με κοκκινο θαυμαστικο. βρηκα ενα toolkit και μπηκα μεσω terminal και εγκατεστησα και το CWM-SuperSU-v0.98.zip, ολα οκ. Η απορια μου ειναι οταν μετα παω να ξαναμπω μεσω rom manager σε cwm δεν με αφηνει. πρεπει να κανω κατι αλλο οπως εγκατασταση του revert-recovery-disable που ειδα στο site που εγραψες?

EDIT

Τελικα φλασαρα το patch και ολα φαινονται ενταξει πλεον.

Μια τελευταια απορια εχω..για να περασω custom rom, ποια βηματα ακολουθω σε cmw recovery? μονο wipe data factory reset? Ρωταω για να δω αν υπαρχει καμια διαφορα με s3 που ειχα πριν και εκανα επισης wipe cache, dalvic cache..format cache, system, data! Πιο πολυ με ενδιαφερει καθε ρομ που περναω να μην εχει τπτ καταλοιπα απο πριν, να ειναι καθαρο το κιν. Ευχαριστω παιδια!

Edited by alan79
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια απορια εχω..για να περασω custom rom, ποια βηματα ακολουθω σε cmw recovery? μονο wipe data factory reset? Ρωταω για να δω αν υπαρχει καμια διαφορα με s3 που ειχα πριν και εκανα επισης wipe cache, dalvic cache..format cache, system, data! Πιο πολυ με ενδιαφερει καθε ρομ που περναω να μην εχει τπτ καταλοιπα απο πριν, να ειναι καθαρο το κιν. Ευχαριστω παιδια!

 

Κι εγώ ΠΑΝΤΑ αυτά κάνω, αν και νομίζω ότι πολλοί θα σου πουν ότι δεν χρειάζονται όλα. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια απορια εχω..για να περασω custom rom, ποια βηματα ακολουθω σε cmw recovery? μονο wipe data factory reset? Ρωταω για να δω αν υπαρχει καμια διαφορα με s3 που ειχα πριν και εκανα επισης wipe cache, dalvic cache..format cache, system, data! Πιο πολυ με ενδιαφερει καθε ρομ που περναω να μην εχει τπτ καταλοιπα απο πριν, να ειναι καθαρο το κιν. Ευχαριστω παιδια!

 

Το wipe data του CWM κάνει αυτόματα format data & cache, οπότε αρκεί αυτό και ένα wipe dalvik.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κάνω όλα και μάλιστα εις διπλούν.. Είμαι υποχόνδριος και είμαι καλά!! :D

 

Αμα φλασαρεις συχνα μην το κανεις. Τα flash chips εχουν φθορα με τα πολλα σβησε γραψε ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αμα φλασαρεις συχνα μην το κανεις. Τα flash chips εχουν φθορα με τα πολλα σβησε γραψε ;)

Συχνά φλασάρω απλά τις συσκευές μου δεν κρατάω πολύ lol.. Το θέμα είναι ποτέ έρχεται η φθορά, μετά από πόσα "γραψε-σβησε", αφού ξέρω άτομα με Desire hd που πραγματικά τα έχουν λιώσει στο φλασάρισμα τόσα χρόνια τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...