Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, σημερα μου εβγαλε upadate σε ελληνικο xperia s για την .55.. Παω να αρχισω την αναβαθμιση και μου λεει οτι η sony δεν εχει διαθεσιμο λογισμικο για το κινιτο σας.. Εχει κανενας το ιδιο προβλημα, μηπως ξερετε τι μπορω να κανω??

 

Από SEUS παίρνεις την .55 αλλά χωρίς δυνατότητα ροοt. Από ΟΤΑ δυστυχώς ακόμη όχι (μάλλον την .45) Αλλιώς όλοι θα ρουτάραμε την .45 και μετά ΟΤΑ και τέλος!

 

Ευχαριστώ πολύ SCHUMIFER! Flash-Root party at last! Δυο τελευταίες ερωτησούλες. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, φλασάροντας με flashtool μια stock rom φεύγει και το cwm έτσι? Επίσης μετά το root θα εξακολουθούν να μου έρχονται updates? Ρωτάω επειδή στο ACE που είχα πριν, αν ρούταρες τέρμα τα updates.

 

Όποτε φλασάρεις/σβήνεις system -> χάνεις το cwm. Σιγά τα ωά βέβαια , αφού τα παλικάρια στο xda το έχουν έτοιμο και σε 5 δευτερόλεπτα εγκαθίσταται!

 

Μερικες γρηγορες ερωτησεις επειδη ειναι καπως μεγαλο το thread για να να το ψαξω ολο..αν και εριξα μια ματια.

 

Τι παιζει ακριβως με την οθονη οσον αφορα τις γρατσουνιες? Απ'οτι καταλαβαινω εχει καποιο προστατευτικο στην οθονη απο το εργοστασιο. Αν το αφαιρεσω αυτο θα γεμισει γρατσουνιες? Επειδη σε κινητα με gorilla glass + λιγη προσοχη απο τη μερια μου ποτε δεν ειχα προβλημα με ανησυχει λιγο η ελλειψη gorilla glass.

 

Jelly bean? Yπαρχει περιπτωση να μη τη παρει? Ή να τη παρει παρα πολυ αργα?

 

Απο επιδοσεις πιστευω οτι υπερκαλυπτει τον μεσο χρηστη ακομα και με τα σημερινα δεδομενα, σωστα?

 

Από γρατζουνιές, έχει την ίδια οθόνη με το xperia mini. Και αν κρίνω από τις γρατζουνιές αυτουνού, shit μέσα Πολυχρόνη. Ευτυχώς που κάνει καλή δουλειά το screenprotector που έχουν βάλει! 4.1 θα πάρει.

Με διπύρηνο στο 1.5 και 1 γίγα ραμ, ο μέσος χρήστης υπερικαλύπτεται. Αν σε καλύπτει το SGS2 δεν υπάρχει λόγος να μη σε καλύπτει αυτό

 

Αγόρασα το κινητό στην κοπέλα μου και πραγματικά δείχνει πολύ καλό. Βέβαια βρίσκεται στις πρώτες φορτίσεις ακόμα και η αυτονομία του δεν είναι καλή. Πιστεύω βέβαια οτι θα φτιάξει σε φυσιολογικά πλαίσια όσο προχωράνε οι μέρες κι ας μην ειναι η αυτονομία το δυνατό σημείο του Xperia S. (όπως και όλης της σειράς)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κανείς εξωτερική μπαταρία Sony και τις εντυπώσεις του. Έχω δει την συγκεκριμένη και την θεωρώ καλή λύση για να αυξήσει κάποιος την αυτονομία της συσκευής του όταν βρίσκεται σε εξωτερικους χώρους και θέλει να λιώσει το κινητό. Για πειτε την γνώμη σας:

 

http://www.amazon.com/Sony-CP-ELS-Portable-Charger-Battery/dp/B005XJWS30

 

Αυτονομία με τέτοια οθόνη... ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος...

 

 

 

 

 

 

Σημειώσεις από τις τελευταίες μου περιπέτειες.

 

Όσοι περηφανεύεστε για τα αυτιά σας και έχετε σκάσει και χρήμα για καλά ακουστικά , τότε μάλλον θέλετε να εγκαταστήσετε αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2000749

Είναι μία τρελή δουλειά από μια ομάδα developers που έχουν ενσωματώσει άπειρες βελτιώσεις για τον ήχο.

Αν το θέλετε τότε ΠΡΟΣΟΧΗ.

Δοκιμάστε πρώτα μόνο το βασικό zip και ούτε καν το walkman. Το τελευταίο σε κάποια κινητά οδηγεί σε bootloop. Το δικό μας θεωρητικά δεν είναι ένα από αυτά, αλλά εγώ έτσι την πάτησα. Τέσπα, τα παλικάρια έχουν άλλη έκδοση σε αυτήν την περίπτωση, αλλά τελικώς εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ γιατί το συγκεκριμένο mod εμποδίζει το video recording (εξάλλου ουδέποτε ήμουν φαν του ήχου!)

 

 

Δεύτερο και ΠΟΛΥ σημαντικότερο.

Απιστευτοτεράστιος developer έκανε port το cybershot του xperia V μαζί με HDR. Από άλλο πλανήτη το παλικάρι (αν και τα αγγλικά του έχουν...θέμα!). Υπό κατάλληλες συνθήκες θα νομίζετε ότι έχετε άλλη φωτογραφική/βιντεοκάμερα!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1950862

 

 

Καλοφάγωτα (πάλι άυπνος έμεινα...αλλά το αξίζει το παλιόπραγμα!!!)

 

Παρεμπιπτόντως, αν σας φαίνεται κι εσάς η lock screen αδικαιολόγητα άδεια...

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως το port του Cybershot με HDR ειναι φοβερό. Το έχω βάλει και στο δικό μου sole αλλά και σε xperia S φίλου που δεν ασχολείται με xda. Η 5.1.1. δεν ειναι ακόμα εντελώς stable και ανακοίνωσε update ο Rizal Lovins
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , πέρασα την 55 root με flashtool και τώρα έχω το εξής θέμα .

Απεγκαθιστώ την εφαρμογή officesuite ( έχω αγοράσει την pro ) και κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση ξαναεμφανίζεται ως δια μαγείας !

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτοτεράστιος developer έκανε port το cybershot του xperia V μαζί με HDR. Από άλλο πλανήτη το παλικάρι (αν και τα αγγλικά του έχουν...θέμα!). Υπό κατάλληλες συνθήκες θα νομίζετε ότι έχετε άλλη φωτογραφική/βιντεοκάμερα!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1950862

Εμείς δηλαδή με stock rom και μόνο με root, πως το περνάμε.. :p:O

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , πέρασα την 55 root με flashtool και τώρα έχω το εξής θέμα .

Απεγκαθιστώ την εφαρμογή officesuite ( έχω αγοράσει την pro ) και κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση ξαναεμφανίζεται ως δια μαγείας !

Καμιά ιδέα ?

Για να δουλεψει το officesuite pro πρεπει να εχεις και τη free εκδοση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το officesuite pro πρεπει να εχεις και τη free εκδοση.

 

Σ ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν είναι έτσι . Και στην 45 την είχα απεγκαταστήσει χωρίς πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ανεβασει καπου το αρχειο για να κανω ροοτ τη 45?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε μου αλλά δεν είναι έτσι . Και στην 45 την είχα απεγκαταστήσει χωρίς πρόβλημα .

Ωραια :)

Δες το ποστ #3319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330113&page=222

+ στο system/app για να το διαγραψεις απο εκει :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια :)

Δες το ποστ #3319 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330113&page=222

+ στο system/app για να το διαγραψεις απο εκει :)

 

Τελικά έκανα εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης από titanium μετά με ρώτησε και για την DALVIK . Το κανα και έκανα επανεκκίνηση . Τώρα είναι οκ …

 

Σημ.: Όταν πέρασα την 55 δεν έκανα τίποτα WIPE . Ίσως γιαυτο να το έκανε αυτό …

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις ποιον email client χρησιμοποιειτε? ο στοκ του κινητου(email) ειναι καλος?

εχω λογαριασμο @windowslive και μπαινω απο το outlook.com οταν ειμαι στο pc μου αλλα στο κινητο βαριεμαι να γραφω καθε φορα user/pass και να κανω login απο το browser.

ποια εφαρμογη να βαλω?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην .50 με ρουτ ,ηρθε η ειδοποιηση για την .55 ,γινεται ρουτ αναιμακτα ? υπαρχουν πληροφοριες στις προηγουμενες σελιδες αλλα αναφερονται στην .45 και χωρις ρουτ

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, λόγο ότι σκέφτομαι την αγορά του xperia s και είμαι και ανάμεσα στο galaxy s ii έχει πάρει ics το xper;ia? και λόγο οτι το έχετε καιρο η sony απο θέμα λογισμικού πως είναι? στις βγάζει γρήγορα τις αναβαθμήσεις ή είναι σαν την LG?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις ποιον email client χρησιμοποιειτε? ο στοκ του κινητου(email) ειναι καλος?

εχω λογαριασμο @windowslive και μπαινω απο το outlook.com οταν ειμαι στο pc μου αλλα στο κινητο βαριεμαι να γραφω καθε φορα user/pass και να κανω login απο το browser.

ποια εφαρμογη να βαλω?

 

Το widget του Gmail βολεύει για την αρχική οθόνη. Για την εφαρμογή E-mail δεν μπορώ να πω το ίδιο γιατί δεν έχει widget :lol:

Δεν είναι άσχημη όμως. Σε ειδοποιεί κανονικά στο notification bar και σου βγάζει visual ειδοποίηση για unread μηνύματα τόσο στο εικονίδιο όσο και στο led. Τη δουλειά της την κάνει τόσο στις ειδοποιήσεις όσο και στις αποστόλες, αν και το βασικό μου account είναι στο gmail οπότε και χρησιμοποιώ αυτό. Υποθέτω μπορείς να την δοκιμάσεις και να δεις αν σε ικανοποιεί. Αλλιώς μπορείς να κάνεις και προώθηση στο Gmail αν δεν βρεις κάτι που να σε βολεύει περισσότερο :p

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Το widget του Gmail βολεύει για την αρχική οθόνη. Για την εφαρμογή E-mail δεν μπορώ να πω το ίδιο γιατί δεν έχει widget :lol:

Δεν είναι άσχημη όμως. Σε ειδοποιεί κανονικά στο notification bar και σου βγάζει visual ειδοποίηση για unread μηνύματα τόσο στο εικονίδιο όσο και στο led. Τη δουλειά της την κάνει τόσο στις ειδοποιήσεις όσο και στις αποστόλες, αν και το βασικό μου account είναι στο gmail οπότε και χρησιμοποιώ αυτό. Υποθέτω μπορείς να την δοκιμάσεις και να δεις αν σε ικανοποιεί. Αλλιώς μπορείς να κάνεις και προώθηση στο Gmail αν δεν βρεις κάτι που να σε βολεύει περισσότερο :p

 

ευχαριστώ για την απάντηση.κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν καταλώνει πολλούς πόρους/ραμ καθώς και μπαταρία η εφαρμογή e-mail.

gmail δεν χρησιμοποιώ,έχω μόνο λόγο android αλλιώς θα βόλευε το widget :)

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτα ειναι τα βηματα που ακολουθησα εγω για να φλασαρω την .55 σε locked bootloader

 

- Κατεβασα το zip και το firmware απο τα links στην σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1997030

Ειχα ηδη root και CWM απο πριν

- Root στις .45 και .50 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

- CWM στις .45 .50 .55 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1939875

- Backup των αρχειων μου , κ ολων των σχετικων.

- Boot σε recovery , και : wipe data/cache , wipe dalvik , format system

Η εκκαθαριση ειναι πολυ σημαντικη διοτι βασικα το zip που κανουμε flash στο CWM ειναι το rooted system partition .55. Αυτο πρεπει να

μπει σε καθαρο system και οχι να μπει πανω σε ηδη υπαρχον (αυτο δεν το εκανα στην αρχη με αποτελεσμα να φλασαρω τα παντα κ

μετα να κολλαει στο λογοτυπο της SONY. Προφανως γινοταν conflict του παλιου και του καινουργιου system partition). Θα κανει περιπου

ενα λεπτο να γινει το flash στο CWM. Μετα κανουμε power off το κινητο πατωντας το κουμπι power και vol up για 10 sec μεχρι να κανει

vibrate 3 φορες, μετα σβηνει. Μην κανετε restart, δεν πρεπει να ξεκινησει το συστημα ακομα!!!

- Στο flashtool τωρα, τσεκαρουμε ολα ΕΚΤΟΣ απο kernel και baseband διοτι αυτα τελικα θα φλασαρουμε απο το νεο firmware.

- Restart τωρα και αυτα!

 

Ειμαι στην .50 με ρουτ ,ηρθε η ειδοποιηση για την .55 ,γινεται ρουτ αναιμακτα ? υπαρχουν πληροφοριες στις προηγουμενες σελιδες αλλα αναφερονται στην .45 και χωρις ρουτ

 

Ανδρεα τα wipe data/cache , wipe dalvik , format system τα κανεις πριν το flash στο CWM ,σωστα ? οταν τελειωσει και κανεις boot στην 55 οι εφαρμογες υπαρχουν η θελει ξανα στησιμο το κινητο ?

Ευχαριστω

 

@haris013 δες εδω σε μενα δουλευουν τελεια με hotmail

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hotmail.Z7&

feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ob3RtYWlsLlo3Il0.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greatestapphotmailneeded&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmVhdGVzdGFwcGhvdG1haWxuZWVkZWQiXQ..

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν root στην .4Oκάτι, και μου ήρθε η αναβάθμιση και εμένα για την .55.. Την έκανα αλλά δεν μου φορτώνει όλες τις εφαρμογές μου τώρα.. Έκανα βλακεία; :confused:

 

Edit: Άκυρο.. Έκανα επανεκκίνηση, μου έβγαλε τον οδηγό ρύθμισης, και τώρα είναι όλα κανονικά..

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν root στην .4Oκάτι, και μου ήρθε η αναβάθμιση και εμένα για την .55.. Την έκανα αλλά δεν μου φορτώνει όλες τις εφαρμογές μου τώρα.. Έκανα βλακεία; :confused:

Κανε ξανα εγκατασταση με το seus ,

............................

ok μια χαρα!

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

εμένα πέρα απο τη 45 γιατί δεν μου έχει έρθει κάποια άλλη?

τι αλλάζει απο την 45 στην 50 και αντίστοιχα στην 55?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα τα wipe data/cache , wipe dalvik , format system τα κανεις πριν το flash στο CWM ,σωστα ? οταν τελειωσει και κανεις boot στην 55 οι εφαρμογες υπαρχουν η θελει ξανα στησιμο το κινητο ?

Ευχαριστω

 

@haris013 δες εδω σε μενα δουλευουν τελεια με hotmail

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hotmail.Z7&

feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ob3RtYWlsLlo3Il0.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greatestapphotmailneeded&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmVhdGVzdGFwcGhvdG1haWxuZWVkZWQiXQ..

 

Ναι ακριβως πριν το flash κανω τα wipe και το format και μετα flash το system partition. Θελει μετα ξανα στησιμο δυστυχως, αλλα καλυτερα γιατι ετσι ξεκινας με καθαρη rom!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Μια ερώτηση..Έχω την .55 εδώ και ένα μήνα περίπου,μου έβγαλε αναβάθμιση με pc companion..χωρίς όμως να εγκατασταθεί ο καινούργιος launcher..να τον περιμένω σε επόμενη αναβάθμιση?θα έχω θέμα αν τον εγκαταστήσω από αλλού?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Μια ερώτηση..Έχω την .55 εδώ και ένα μήνα περίπου,μου έβγαλε αναβάθμιση με pc companion..χωρίς όμως να εγκατασταθεί ο καινούργιος launcher..να τον περιμένω σε επόμενη αναβάθμιση?θα έχω θέμα αν τον εγκαταστήσω από αλλού?

 

 

Bαλε τον αφοβα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...