Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά παράγγειλα αυτό σήμερα : http://www.ebay.com/itm/3in1-USB-OTG-Connection-Kit-Card-Reader-HUB-For-Samsung-Galaxy-S2-S3-i9300-N7100-/321044352548?ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

το έχει πάρει κάποιος?δουλεύει?

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

έχει κανείς υπ' όψιν του θήκη για Note II σε χρώμα γκρι τύπου σιλικόνης ή μαλακού πλαστικού η οποία να είναι όσο πιο λεπτη γίνεται και να είναι και ελαστική? Δηλαδή κάτι σαν αυτή αλλά να είναι πιο μαλακή και κυρίως πιο λεπτή ώστε να προσθέτει τον ελάχιστο δυνατό όγκο. Ο λόγος που ψάχνω για τέτοια θήκη είναι γιατί αυτό το γυαλιστερό πλαστικό που επέλεξε η samsung γλιστράει πολύ από το χέρι και γίνεται ενοχλητικό και επικίνδυνο. Ψάχνοντας για θήκη σαν την κλασσική της Nokia για τα

δε βρήκα κάτι.

 

Ευχαριστώ :)

 

Ψάξε μήπως βρεις αυτήν

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.463026723736023.109743.344502795588417&type=3

Την έχω κάνα δυο μήνες σε μαύρο χρώμα.

Είναι φοβερή σε εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής.

Το υλικό πίσω είναι ματ και δεν γλιστρά. Ενώ το σημείο που καλύπτει το bazel (το νίκελ γύρω από την οθόνη) είναι γυαλιστερό και την κάνει δείχνει σαν μέρος της συσκευής και όχι σαν θήκη.

Μπορείς να την βγάζεις εύκολα όταν θες να απολαύσεις το κινητό χωρίς τίποτα.

Είναι λεπτή εκεί που πρέπει και δυνατή στα σημεία που κινδυνεύουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να απαντήσεις αλλά αυτό που μου προτείνεις δεν είναι με clip on.Έχω Bluetooth τέτοιου τύπου αλλά επειδή δεν μπορώ να το έχω συνεχώς στο αυτί μου, με το βάλε-βγάλε μου έχει πέσει πολλές φορές κάτω και επιπλέον όταν το έβγαζα από το αυτί έπρεπε να το κρατάω στο χέρι μου γιατί πολλές φορές που το έβαζα σε τσέπες είχε τύχει να πατηθεί το πλήκτρο απάντησης κατά λάθος με αποτέλεσμα να καλέσει τον τελευταίο αριθμό εν άγνοια μου.Πέρα από όλα αυτά, στην παρούσα φάση είναι πολύ σημαντικό για μένα να έχω κάτι με clip on.Έχω βρει το Samsung HM1500 αλλά θέλω να δω μήπως κάποιος φίλος έχει να προτείνει και κάτι άλλο.

 

Έχει clip on κανονικά... Εγώ έτσι το χρησιμοποιώ...

 

photo sharing websites[/img]

 

Θα πάθεις πλάκα σου λέω...!

 

υγ

Κάτι μου λέει πως δεν έχω καταλάβει τι είναι το clip on... Δεν είναι αυτό το κλιπσάκι για να κουμπώνει στο αυτί;

Edited by spyrospatras

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μη μας λες τέτοια τώρα... Και τι θα γίνει με εμάς που σκάσαμε 72 € για να την πάρουμε; Μας την αλλάζουν;

 

Έχεις κάποιο link για αυτό που λες;

 

http://www.amazon.co.uk/gp/cdp/member-reviews/A2QQNAEKTV8KBH/ref=cm_cr_pr_auth_rev?ie=UTF8&sort_by=MostRecentReview

 

Είναι από Ελληνα αγοραστή αλλά το διάβασα και από κάποιον ξένο με περισσότερες λεπτομέρειες. Μόλις το ξαναβρώ θα το κάνω post εδώ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.co.uk/gp/cdp/member-reviews/A2QQNAEKTV8KBH/ref=cm_cr_pr_auth_rev?ie=UTF8&sort_by=MostRecentReview

 

Είναι από Ελληνα αγοραστή αλλά το διάβασα και από κάποιον ξένο με περισσότερες λεπτομέρειες. Μόλις το ξαναβρώ θα το κάνω post εδώ.

OK φίλε jlian, ευχαριστούμε! Αν βρεις το link με τις περισσότερες λεπτομέρειες ενημέρωσέ μας.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως δεν έχω καταλάβει τι είναι το clip on... Δεν είναι αυτό το κλιπσάκι για να κουμπώνει στο αυτί;

O φίλος εννοεί κάτι σαν αυτό:

 

http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/mobile-phones/accessories/BHM1500UBECXEU?subsubtype=bluetooth

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile: Κώστα εσύ δεν έχεις την Zenus τη Vintage ή θυμάμαι λάθος? Μια και δεν μιλάς μέσω ΒΤ, σε βολεύει να είναι το κινητό στη θήκη? Μπαινοβγαίνει εύκολα? Και επίσης, σε ένα γραφείο πχ. μπορεί να σταθεί για να δεις ένα βίντεο? Ξέρω ότι δεν έχει το ειδικό κόψιμο που έχουν όσες είναι γι' αυτό το σκοπό αλλά στηρίζοντας το καπάκι στέκεται?

Σε ρωτάω γιατί φαίνονται ποιοτικές αλλά δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιου τύπου μια και τις έβρισκα πάντα δύσχρηστες για μένα που προτιμώ τη συσκευή στο χέρι. Το σκέφτομαι αλλά μια και είναι αρκετά τσιμπημένη, θέλω..λεπτομέρειες..!:)

 

Αν έχει κι άλλος Zenus ευχαρίστως ακούω γνώμες απλώς τον Dr θυμόμουν!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile: Κώστα εσύ δεν έχεις την Zenus τη Vintage ή θυμάμαι λάθος? Μια και δεν μιλάς μέσω ΒΤ, σε βολεύει να είναι το κινητό στη θήκη? Μπαινοβγαίνει εύκολα? Και επίσης, σε ένα γραφείο πχ. μπορεί να σταθεί για να δεις ένα βίντεο? Ξέρω ότι δεν έχει το ειδικό κόψιμο που έχουν όσες είναι γι' αυτό το σκοπό αλλά στηρίζοντας το καπάκι στέκεται?

Σε ρωτάω γιατί φαίνονται ποιοτικές αλλά δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιου τύπου μια και τις έβρισκα πάντα δύσχρηστες για μένα που προτιμώ τη συσκευή στο χέρι. Το σκέφτομαι αλλά μια και είναι αρκετά τσιμπημένη, θέλω..λεπτομέρειες..!:)

 

Αν έχει κι άλλος Zenus ευχαρίστως ακούω γνώμες απλώς τον Dr θυμόμουν!:)

Ελένη ναι, έχω τη Zenus Neo Vintage. Είναι πολύ ποιοτική, με πραγματικό δέρμα Nubuck, καθώς επίσης και εργονομική, ώστε να μη χρειάζεται να βάζεις-βγάζεις τη συσκευή απ' τη θήκη (αν και μπαινοβγαίνει πολύ εύκολα). Για κλήσεις μπορείς να μιλάς με τη θήκη κλειστή γιατί έχει άνοιγμα στο ακουστικό ή να γυρνάς το καπάκι από πίσω. Το flip καπάκι επίσης βολεύει όταν είσαι ανάσκελα στο κρεβάτι και έχεις τη συσκευή σε landscape, όπου το καπάκι ακουμπάει στο στήθος σου και η οθόνη έχει ένα ύψος ώστε να βλέπεις καλύτερα (για ταινίες, videos). Τραβάς κανονικά φωτογραφίες με φλας και έχεις πρόσβαση σε volume/power keys και στο microUSB χωρίς να πρέπει να βγάλεις τη συσκευή απ' τη θήκη. Εμφανισιακά κάποιοι λένε ότι ταιριάζει περισσότερο σε γυναίκες, οπότε είναι υπέρ σου αυτό. Εμένα δεν με προβληματίζει σε κάτι.

 

Δυστυχώς όμως αυτό που ζητάς για το video δεν το κάνει... Το προσπάθησα να τη στηρίξω πάνω σε γραφείο αλλά δεν τα κατάφερα. Πρέπει να κάνεις πατέντα με κάποιο αντικείμενο για να παραμείνει υπό γωνία. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν εναλλακτικές αντίστοιχες θήκες που κάνουν αυτό που θέλεις, όχι Zenus και ίσως όχι σε αυτή την ποιότητα δέρματος, αλλά όμορφες και αξιόλογες. Κάνε μια βόλτα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος, νομίζω κάποιος είχε ανεβάσει κάποια links με μια τέτοια θήκη σε πολλά χρώματα.

 

Θα σου πρότεινα αν θέλεις τέτοια θήκη να πας να τη δεις από κοντά μήπως δεν σου αρέσει, γιατί σαν μέγεθός σίγουρα δίνει κάποιον όγκο στην ήδη μεγάλη συσκευή μας και ίσως σε χαλάσει αυτό. Νομίζω την έχει ο Νίκος (eXtreme Mobile), αν όχι αυτή, τότε σίγουρα κάποιες άλλες της Zenus. Η τιμή είναι όντως τσουχτερή, ίσως παραπάνω απ' όσο θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Θα προσπαθήσω όταν βρεθώ Αθήνα να δω καμία από κοντά. Ώρες ώρες νομίζω πως δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω.. Μάλλον θα ήθελα μια από όλες..! Είχα δει κάτι ωραίες kalaideng και σε καλή τιμή αλλά είναι όλες με μαγνήτες που θέλω να τους αποφύγω. Θα ξανακάνω ένα rewind κι εδώ κι ελπίζω κάπου να καταλήξω!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως δεν έχω καταλάβει τι είναι το clip on... Δεν είναι αυτό το κλιπσάκι για να κουμπώνει στο αυτί;

 

Βασικά με την έννοια clip on εννοούμε να πιάνεται πάνω στο ρούχο που φοράει κάποιος (σκέψου το σαν ένα μανταλάκι lol) και το ακουστικό να κρέμεται χύμα.Αυτό που πόσταρε o κώστας είναι αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο post. :)

 

 

Κώστα thanks για την βοήθεια.Αυτό στο είχα προτείνει και σένα λίγα post πιο πίσω, όταν έψαχνες για Bluetooth, θυμάσαι? :) Απλά ψάχνω μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο άλλο πέραν αυτού και το οποίο βέβαια να λειτουργεί καλά με το note 2.

 

Ελένη ναι, έχω τη Zenus Neo Vintage. Είναι πολύ ποιοτική, με πραγματικό δέρμα Nubuck, καθώς επίσης και εργονομική, ώστε να μη χρειάζεται να βάζεις-βγάζεις τη συσκευή απ' τη θήκη (αν και μπαινοβγαίνει πολύ εύκολα). Για κλήσεις μπορείς να μιλάς με τη θήκη κλειστή γιατί έχει άνοιγμα στο ακουστικό ή να γυρνάς το καπάκι από πίσω.....

...

Νομίζω την έχει ο Νίκος (eXtreme Mobile), αν όχι αυτή, τότε σίγουρα κάποιες άλλες της Zenus. Η τιμή είναι όντως τσουχτερή, ίσως παραπάνω απ' όσο θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου.

 

Τις προάλλες βρέθηκα για άλλη μια φορά στον Νικόλα (extreme mobile), όπου δοκίμασα τις θήκες zenus.Πολύ καλή ποιότητα και γενικά δίνουν μια άλλη όψη στην εξωτερική εμφάνιση του κινητού.Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν "αγκαλιάζουν" καλά το κινητό, πάρα αφήνουν λίιιιγο κενό χώρο ανάμεσα στο μπροστινό μέρος του καλύμματος και της οθόνης.Όπως μου είπε o Νίκολας αυτό το κενό γεμίζει αν βάλεις κάρτες και λεφτά στο αριστερό μέρος της θήκης.Απλά επειδή εγώ δεν πρόκειται να την έχω και σαν πορτοφόλι, αυτό με ψιλό ξένισε.Η θήκη που με εντυπωσίασε ήταν η flip cover.Από την κατασκευή της φαίνεται ότι στην Samsung βάλανε μυαλό μετά τα προβλήματα που έβγαλε η πρώτη.

Edited by agelos_22
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα ακόλουθα:

 

1. Vikuiti ADQC27 SCREEN PROTECTOR by 3M for Samsung Galaxy Note 2, crystal-clear, anti-reflective, scratch-resistant, easy mountable, 100% fits. Το έχω επί 3ετία στο galaxy s και έχει τα εξής φοβερά πλεονεκτήματα: ι) 3 χρόνια μετά είναι πρακτικά άφθαρτο! ιι) Πολύ καλή οπτική, δεν δυσχεραίνει καθόλου τη χρήση. ιιι) Είναι πιο "βαρύ-σκληρό" από τα συνηθισμένα με αποτέλεσμα να τοποθετείται εύκολα και χωρίς φυσαλίδες. Tip Τοποθέτησης: Επιλέξτε δωμάτιο καθαρό και ξεσκονισμένο. Φορέστε ρούχα που δεν μαδάνε. Απλώστε στο τραπέζι ζελατίνα που ηλεκτροστατικά μαζεύει την αιωρούμενη σκόνη. Καθαρίστε τέλεια την οθόνη υπό καλό φωτισμό, να μην έχει ούτε έναν κόκκο σκόνη, αυτό είναι το σημαντικό. Εφαρμόστε το screen protector γρήγορα αλλά πολύ προσεχτικά ώστε να κάτσει καλά, ξεκινώντας να το ευθυγραμμίζεται από την κάτω ή την άνω πλευρά. Αν το κολλήσετε και το ξεκολλήσετε για να το ξανακολλήσετε σωστά, μάλλον θα έχει αρπάξει σκόνη και πλέον η εφαρμογή δεν θα είναι τέλεια.

 

2. Manna Black Ultra Slim Samsung Galaxy Note 2 N7100 Flip Case Cover | High-Quality Genuine Leather | Stand Function Την επέλεξα επειδή με ενδιέφερε το stand function (landscape). Επίσης παρέχει καλή προστασία και δεν δείχνει πολύ ογκώδης. Δεν επέλεξα την θήκη της samsung που αντικαθιστά το πίσω καπάκι, διότι δεν προσφέρει προστασάι στην περιμετρική στεφάνη του κινητού. Επίσης δεν επέλεξα κλασσική θήκη που αφήνει την οθόνη απροστάτευτη, διότι λόγω μεγέθους οθόνης εκτιμώ ότι κινδυνεύει περισσότερο.

 

3. OSO Space Mount 2 -Dash Grip Universal in Car Mobile Phone & GPS Holder Βάση αυτοκινήτου. Την επέλεξα διότι κάνει για πολλά μεγέθη (άνοιγμα έως >9cm) και στο αυτοκίνητο εξυπηρετεί και το note 2 και το galaxy s και περιστρέφεται.

 

4. Plantronics Voyager Pro HD Bluetooth Headset - Black Με bluetooth είχα πάντα πρόβλημα ότι είτε δεν με ακούγανε καλά είτε δεν τους άκουγα καλά, σε σύγκριση με κλήση απευθείας από κινητό. Το συγκεκριμμένο φαίνεται κορυφαίας ποιότητας, θα το δοκιμάσω και θα σας πω, αλλά εκτιμώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Προτίμησα το περσινό από το φετινό μοντέλο (Plantronics Voyager Legend Headset) διότι ενώ το περσινό φορτίζει με micro-usb το φετινό έχει ειδική υποδοχή (που το θεωρώ απαράδεκτο) ...κατά τα άλλα είναι σχεδόν ίδια.

Σχόλια για θήκη MANNA:

Θετικά:

Είναι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα. Πολύ καλό δέρμα. Εξαιρετική εμφάνιση. Πολύ καλό κουμπωμα του κινητού, στιβαρό σύνολο. Πολύ καλή προστασία. Δεν έχει μαγνήτες. Δεν δίνει τεράστιο όγκο, δεν παύει όμως να είναι θήκη με καπάκι. Έχει stand function που εν τέλει το χρησιμοποιώ.

Αρνητικά:

Όταν την ανοίγεις, και βαστάς το κιν στο χέρι, θα ήθελα το καπάκι να κουμπωνε απο πίσω και όσο το δυνατόν να "εξαφανιζόταν", ώστε η θήκη να μετατρεπόταν σε ανοιχτή θήκη χωρίς καπάκι, με ουσιαστικά διπλή πλάτη. Δεν ξέρω βέβαια κάποια θήκη που να το κάνει αυτό. Εσεις;;;

Και συνεχίζω να μην επιλέγω την θήκη της Samsung που δεν προστατεύει το περίμετρικο νικελ.

Επίσης, επειδή δεν έχει μαγνήτη, το καπάκι "πιανει" πάνω στο κινητό με ένα μικρο σκληρό "αυτακι"-εξοχη που έχει το καπάκι στο μέσο του. Αυτο, όταν έχεις το καπάκι ανοιχτό και διπλωμένο στην πλάτη και το ακουμπήσεις στο τραπέζι, δημιουργεί μια μικρή κλίση. Πάλι όμως δεν μπορώ να σκεφτώ καλλίτερη εναλλακτική.

Συνοψη:

Για θήκη με καπάκι είναι εξαιρετική και εντυπωσιακή. Δεν έχω δει τις zenius από κοντά, αλλά δύσκολα θα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας.

Γενικά όμως οι θήκες με καπάκι, προσφέρουν προστασία στην οθόνη, αλλά αφαιρούν χρηστικότητα από το κινητό, σε σύγκριση με τις απλές κουμπωτες θηκες χωρις καπακι, για τον απλό λόγο ότι για να τσεκάρεις την οθόνη χρειάζεται πάντα μια παραπάνω κίνηση, δηλ να ανοίγεις το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε την kalaideng είναι φοβερή ποιοτική και πολύ φθηνή έχει και δώρο ζελατίνα και στερεώνεται για ταινία. Ο μάγνητης δεν επηρεάζει το τηλέφωνο πουθενα πέραν της πυξίδας όπως λένε κάποιοι. Εγώ δεν έχω δει καμιά απόλυτος αλλαγή λόγο μαγνήτη. Πουθενα όμως.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως οι θήκες με καπάκι, προσφέρουν προστασία στην οθόνη, αλλά αφαιρούν χρηστικότητα από το κινητό, σε σύγκριση με τις απλές κουμπωτες θηκες χωρις καπακι, για τον απλό λόγο ότι για να τσεκάρεις την οθόνη χρειάζεται πάντα μια παραπάνω κίνηση, δηλ να ανοίγεις το καπάκι.

Πράγματι. Αν και πάντα προτιμούσα την συσκευή χωρίς μόνιμη θήκη μετά από χρήση της Barely there στο προηγούμενο κινητό μου θεωρώ ότι μια μόνιμη polycarbonate είναι πολύ καλή επιλογή και προσφέρει αρκετή προστασία σε καθημερινές συνθήκες. Επειδή όμως όλες αυτές αφήνουν κενά στο bezel έψαχνα κάτι τύπου envelope σαν αυτή που είχε βγάλει η Samsung για το SII αλλά δεν έχω βρει κάτι ούτε σε universal. Για μένα αυτό θα ήταν ιδανικό κ μετά ίσως μια με stand feature για όταν χρειάζεται.

Εν τω μεταξύ αν και πήρα τη nillkin από extreme mobile είναι αρκετά άγρια τα τελειώματά της γύρω από το bezel κ σκέφτομαι να πάρω κ τη Barely There ή κάποια που να το καλύπτει όλο το bezel αλλά να μην δίνει όγκο. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι καλό? Όσες έχω δει είναι ή οι κλασικές που αφήνουν κενό πάνω κάτω ή αυτές που καλύπτουν καλά αλλά είναι πολύ χοντρές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Αν και πάντα προτιμούσα την συσκευή χωρίς μόνιμη θήκη μετά από χρήση της Barely there στο προηγούμενο κινητό μου θεωρώ ότι μια μόνιμη polycarbonate είναι πολύ καλή επιλογή και προσφέρει αρκετή προστασία σε καθημερινές συνθήκες. Επειδή όμως όλες αυτές αφήνουν κενά στο bezel έψαχνα κάτι τύπου envelope σαν αυτή που είχε βγάλει η Samsung για το SII αλλά δεν έχω βρει κάτι ούτε σε universal. Για μένα αυτό θα ήταν ιδανικό κ μετά ίσως μια με stand feature για όταν χρειάζεται.

Εν τω μεταξύ αν και πήρα τη nillkin από extreme mobile είναι αρκετά άγρια τα τελειώματά της γύρω από το bezel κ σκέφτομαι να πάρω κ τη Barely There ή κάποια που να το καλύπτει όλο το bezel αλλά να μην δίνει όγκο. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι καλό? Όσες έχω δει είναι ή οι κλασικές που αφήνουν κενό πάνω κάτω ή αυτές που καλύπτουν καλά αλλά είναι πολύ χοντρές.

 

Το polycarbonate ομως κανει και αυτο γρατζουνιες.Ετσι δεν ειναι?

Εγω επειδη δεν θελω να βλεπω ουτε στην θηκη γρατζουνιες προτιμω παντα σιλικονη

 

αλλιως wallet στυλ σε δερμα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το polycarbonate ομως κανει και αυτο γρατζουνιες.Ετσι δεν ειναι?

Εγω επειδη δεν θελω να βλεπω ουτε στην θηκη γρατζουνιες προτιμω παντα σιλικονη

 

αλλιως wallet στυλ σε δερμα

Κάνει ναι.. Αλλά πιο λίγες και πιο δύσκολα. Τη σιλικόνη δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα γιατί κολλάει. Και φαντάζομαι κι αυτή θα κάνει σημάδια αλλά ίσως δεν φαίνονται τόσο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Αν και πάντα προτιμούσα την συσκευή χωρίς μόνιμη θήκη μετά από χρήση της Barely there στο προηγούμενο κινητό μου θεωρώ ότι μια μόνιμη polycarbonate είναι πολύ καλή επιλογή και προσφέρει αρκετή προστασία σε καθημερινές συνθήκες.

Ρε παιδιά!!!! πώς μπορείτε και βάζετε τη συσκευή σας σε barely there???? :O

Tη βάζω από τη μια πλευρά και όταν πάω να κουμπώσω την άλλη πλευρά, ώστε να μπεί όλη η συσκευή μέσα στη θήκη, πιάνεται η καρδιά μου. :cry: Αφού δεν χωράει! Δεν θα γρατζουνίσει το κινητό στην άκρη του?

Και άντε και μπήκε, μετά πώς βγαίνει? είναι πολύ σφικτές!:!:

 

Δεν τις αντέχω με τίποτα. :cry:Σαν τις θήκες σιλικόνης, δεν βάζω καμία.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες βρέθηκα για άλλη μια φορά στον Νικόλα (extreme mobile), όπου δοκίμασα τις θήκες zenus.Πολύ καλή ποιότητα και γενικά δίνουν μια άλλη όψη στην εξωτερική εμφάνιση του κινητού.Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν "αγκαλιάζουν" καλά το κινητό, πάρα αφήνουν λίιιιγο κενό χώρο ανάμεσα στο μπροστινό μέρος του καλύμματος και της οθόνης.Όπως μου είπε o Νίκολας αυτό το κενό γεμίζει αν βάλεις κάρτες και λεφτά στο αριστερό μέρος της θήκης.Απλά επειδή εγώ δεν πρόκειται να την έχω και σαν πορτοφόλι, αυτό με ψιλό ξένισε.Η θήκη που με εντυπωσίασε ήταν η flip cover.Από την κατασκευή της φαίνεται ότι στην Samsung βάλανε μυαλό μετά τα προβλήματα που έβγαλε η πρώτη.

 

Επειδή έχω και τις δύο zenus vintage και flip cover, η δεύτερη δεν προστατεύει το κινητό, οι γωνίες είναι απροστάτευτες. Το καπάκι της πίσω πλευράς ωστόσο είναι πολύ δυνατό στο flip cover. Καμία σχέση με της μαμάς. Το κενό που λες δεν με χαλάει καθόλου, τι πρόβλημα να δημιουργεί; Βέβαια έχω βάλει κάποια κάρτα.

 

@DrMobile: Κώστα εσύ δεν έχεις την Zenus τη Vintage ή θυμάμαι λάθος? Μια και δεν μιλάς μέσω ΒΤ, σε βολεύει να είναι το κινητό στη θήκη? Μπαινοβγαίνει εύκολα? Και επίσης, σε ένα γραφείο πχ. μπορεί να σταθεί για να δεις ένα βίντεο? Ξέρω ότι δεν έχει το ειδικό κόψιμο που έχουν όσες είναι γι' αυτό το σκοπό αλλά στηρίζοντας το καπάκι στέκεται?

Σε ρωτάω γιατί φαίνονται ποιοτικές αλλά δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιου τύπου μια και τις έβρισκα πάντα δύσχρηστες για μένα που προτιμώ τη συσκευή στο χέρι. Το σκέφτομαι αλλά μια και είναι αρκετά τσιμπημένη, θέλω..λεπτομέρειες..!:)

 

Αν έχει κι άλλος Zenus ευχαρίστως ακούω γνώμες απλώς τον Dr θυμόμουν!:)

 

Δεν λειτουργεί άψογα αλλά μπορείς να κάνεις το εξής. Γυρνάς το καπάκι πίσω και το κουμπώνεις με το κούμπωμα που έχει αλλά ανάποδα και δεν χρειάζεσαι έξτρα αντικείμενο. Έτσι στερεώνεται άνετα αλλά δεν έχει και την καλύτερη κλίση η οθόνη για ταινία, ωστόσο αν δεν είσαι πολύ κοντά νομίζω ότι γίνεται να δεις.

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Θα προσπαθήσω όταν βρεθώ Αθήνα να δω καμία από κοντά. Ώρες ώρες νομίζω πως δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω.. Μάλλον θα ήθελα μια από όλες..! Είχα δει κάτι ωραίες kalaideng και σε καλή τιμή αλλά είναι όλες με μαγνήτες που θέλω να τους αποφύγω. Θα ξανακάνω ένα rewind κι εδώ κι ελπίζω κάπου να καταλήξω!

Αυτές είναι που σου έλεγα με τα πολλά χρώματα, οι Kalaideng! Εδώ τις πρωτοείδα (νομίζω σε ένα post του jimmys) και μου άρεσαν πολύ. Αλλά κι εμένα με χαλάει που έχουν μαγνήτη, γιατί επηρεάζει την πυξίδα και επίσης ενδέχεται να επηρεάζει και το S Pen, όπως διάβασα πρόσφατα σε ένα άλλο post εδώ στο forum. Αν μπορεί ο φίλος jimmys να δοκιμάσει το S Pen με τη συσκευή μέσα στη θήκη να μας πει αν επηρεάζεται η λειτουργία του.

 

Τις προάλλες βρέθηκα για άλλη μια φορά στον Νικόλα (extreme mobile), όπου δοκίμασα τις θήκες zenus.Πολύ καλή ποιότητα και γενικά δίνουν μια άλλη όψη στην εξωτερική εμφάνιση του κινητού.Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν "αγκαλιάζουν" καλά το κινητό, πάρα αφήνουν λίιιιγο κενό χώρο ανάμεσα στο μπροστινό μέρος του καλύμματος και της οθόνης.Όπως μου είπε o Νίκολας αυτό το κενό γεμίζει αν βάλεις κάρτες και λεφτά στο αριστερό μέρος της θήκης.Απλά επειδή εγώ δεν πρόκειται να την έχω και σαν πορτοφόλι, αυτό με ψιλό ξένισε.Η θήκη που με εντυπωσίασε ήταν η flip cover.Από την κατασκευή της φαίνεται ότι στην Samsung βάλανε μυαλό μετά τα προβλήματα που έβγαλε η πρώτη.

Έχεις δίκιο για το μικρό κενό που δημιουργείται στο καπάκι. Προφανώς έχουν αφήσει λίγο χώρο για να βάλεις κάρτες και χρήματα, αλλά πιστεύω πως δεν είναι και τόσο χαλαρό. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί.

 

Σχόλια για θήκη MANNA:

Θετικά:

Είναι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα. Πολύ καλό δέρμα. Εξαιρετική εμφάνιση. Πολύ καλό κουμπωμα του κινητού, στιβαρό σύνολο. Πολύ καλή προστασία. Δεν έχει μαγνήτες. Δεν δίνει τεράστιο όγκο, δεν παύει όμως να είναι θήκη με καπάκι. Έχει stand function που εν τέλει το χρησιμοποιώ.

Αρνητικά:

Όταν την ανοίγεις, και βαστάς το κιν στο χέρι, θα ήθελα το καπάκι να κουμπωνε απο πίσω και όσο το δυνατόν να "εξαφανιζόταν", ώστε η θήκη να μετατρεπόταν σε ανοιχτή θήκη χωρίς καπάκι, με ουσιαστικά διπλή πλάτη. Δεν ξέρω βέβαια κάποια θήκη που να το κάνει αυτό. Εσεις;;;

Και συνεχίζω να μην επιλέγω την θήκη της Samsung που δεν προστατεύει το περίμετρικο νικελ.

Επίσης, επειδή δεν έχει μαγνήτη, το καπάκι "πιανει" πάνω στο κινητό με ένα μικρο σκληρό "αυτακι"-εξοχη που έχει το καπάκι στο μέσο του. Αυτο, όταν έχεις το καπάκι ανοιχτό και διπλωμένο στην πλάτη και το ακουμπήσεις στο τραπέζι, δημιουργεί μια μικρή κλίση. Πάλι όμως δεν μπορώ να σκεφτώ καλλίτερη εναλλακτική.

Συνοψη:

Για θήκη με καπάκι είναι εξαιρετική και εντυπωσιακή. Δεν έχω δει τις zenius από κοντά, αλλά δύσκολα θα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας.

Γενικά όμως οι θήκες με καπάκι, προσφέρουν προστασία στην οθόνη, αλλά αφαιρούν χρηστικότητα από το κινητό, σε σύγκριση με τις απλές κουμπωτες θηκες χωρις καπακι, για τον απλό λόγο ότι για να τσεκάρεις την οθόνη χρειάζεται πάντα μια παραπάνω κίνηση, δηλ να ανοίγεις το καπάκι.

Θα την τσεκάρω τη Manna, φαίνεται καλή. Αλλά με 50+ € που έδωσα για τη Zenus δεν μου κάθεται καλά να δώσω κι άλλα χρήματα για άλλη θήκη... Οπότε με βλέπω να κρατάω τη Zenus.

 

Δεν λειτουργεί άψογα αλλά μπορείς να κάνεις το εξής. Γυρνάς το καπάκι πίσω και το κουμπώνεις με το κούμπωμα που έχει αλλά ανάποδα και δεν χρειάζεσαι έξτρα αντικείμενο. Έτσι στερεώνεται άνετα αλλά δεν έχει και την καλύτερη κλίση η οθόνη για ταινία, ωστόσο αν δεν είσαι πολύ κοντά νομίζω ότι γίνεται να δεις.

Έξυπνο Γιώργο! Μόλις το έκανα και πράγματι δίνει μια κλίση, αν και η Ελένη φαντάζομαι πως ζητάει κάτι ειδικά σχεδιασμένο για αυτό τον σκοπό με πολύ μεγαλύτερη κλίση. Είναι όμως πολύ έξυπνη η λύση σου!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

'

Ρε παιδιά!!!! πώς μπορείτε και βάζετε τη συσκευή σας σε barely there???? :O

Tη βάζω από τη μια πλευρά και όταν πάω να κουμπώσω την άλλη πλευρά, ώστε να μπεί όλη η συσκευή μέσα στη θήκη, πιάνεται η καρδιά μου. :cry: Αφού δεν χωράει! Δεν θα γρατζουνίσει το κινητό στην άκρη του?

Και άντε και μπήκε, μετά πώς βγαίνει? είναι πολύ σφικτές!:!:

 

Δεν τις αντέχω με τίποτα. :cry:Σαν τις θήκες σιλικόνης, δεν βάζω καμία.:)

Η αλήθεια είναι πως δεν μπαινοβγαίνει εύκολα αλλά στο Desire την έχω πολύ περισσότερο από 1 χρόνο και δεν δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχω, δηλαδή, ούτε γρατσουνιές ούτε τίποτα. Και την έχω βάλει και βγάλει αρκετές φορές. Όμως το Desire ήταν ανθεκτικό και δεν καταλάβαινε τίποτα! Στο Note την φοβάμαι γι' αυτό και δεν την πήρα εξαρχής γιατί δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στην αντοχή του bezel.

 

@giorgaras ευχαριστώ! Ακούγεται ενδιαφέρον workaround.:)

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

DrMobile , το πενακι δεν το εχει επηρεασει καθολου .

Αν θελεις να δοκιμασω κατι, πες μου . Ευχαριστως. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την θηκη kalaideng.

Link to comment
Share on other sites

Έξυπνο Γιώργο! Μόλις το έκανα και πράγματι δίνει μια κλίση, αν και η Ελένη φαντάζομαι πως ζητάει κάτι ειδικά σχεδιασμένο για αυτό τον σκοπό με πολύ μεγαλύτερη κλίση. Είναι όμως πολύ έξυπνη η λύση σου!

 

Ναι δεν είναι η χρήση για αυτό αλλά με ικανοποιεί σε γενικές γραμμές αν και δεν το έχω δοκιμάσει. Στο αεροπλάνο το κράταγα με τα χέρια ακουμπησμένα στο τραπεζάκι οπότε δεν υπήρχε κούραση. Λειτουργεί υπό προϋποθέσεις, αν είσαι πολύ κοντά, δεν βοηθάει πολύ. Απλά έπρεπε να διαλέξω μια θήκη και αυτή μου άρεσε πολύ. Α να πω πως και το λουράκι όλα τα λεφτά με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές. Για αυτό τον λόγο δεν θα μπορούσα να πάρω άλλη zenus (αν και πουλάνε ξεχωριστά λουράκια).

 

Για ταινιούλες αυτές είναι ωραίες θήκες: http://www.spigen.com/cell-phone/samsung/galaxy-note-2/galaxy-note-2-hardbook-case-4g-lte.html

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

DrMobile , το πενακι δεν το εχει επηρεασει καθολου .

Αν θελεις να δοκιμασω κατι, πες μου . Ευχαριστως. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την θηκη kalaideng.

Είναι πολύ ωραίες οι θήκες αυτές Jimmy και μου έκαναν εντύπωση όταν τις είδα στο post σου. Αυτή που είχες πάρει εσύ, νομίζω ήταν η μαύρη/μπεζ, ήταν πολύ όμορφη. Θα τις τσεκάρω και θα σε ενοχλήσω αν έχω απορίες.

 

Ναι δεν είναι η χρήση για αυτό αλλά με ικανοποιεί σε γενικές γραμμές αν και δεν το έχω δοκιμάσει. Στο αεροπλάνο το κράταγα με τα χέρια ακουμπησμένα στο τραπεζάκι οπότε δεν υπήρχε κούραση. Λειτουργεί υπό προϋποθέσεις, αν είσαι πολύ κοντά, δεν βοηθάει πολύ. Απλά έπρεπε να διαλέξω μια θήκη και αυτή μου άρεσε πολύ. Α να πω πως και το λουράκι όλα τα λεφτά με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές. Για αυτό τον λόγο δεν θα μπορούσα να πάρω άλλη zenus (αν και πουλάνε ξεχωριστά λουράκια).

 

Για ταινιούλες αυτές είναι ωραίες θήκες: http://www.spigen.com/cell-phone/samsung/galaxy-note-2/galaxy-note-2-hardbook-case-4g-lte.html

Είναι όμορφη και με έχει βολέψει πολύ η Zenus. Το λουράκι δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά αφού είναι τόσο χρήσιμο όσο λες ίσως το δοκιμάσω να δω πώς θα μου φανεί. Απλά αυτό το μαύρο λεπτό κορδονάκι το φοβάμαι μην κοπεί... Μάλλον κακώς ανησυχώ...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...