Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια των έμπειρων που έχουν αγοράσει από κινέζικα καταστήματα.

Διάβασα όλο το threand και είδα περίπου την διαδικασία για αγορά tablet.

Συνοψίζοντας πρέπει να γράφουμε σημείωμα όταν κλείνει η συναλλαγή στο PAYPAL να έρχεται το είδος σαν δώρο ή με πολύ μικρή αξία. Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε ποιές είναι οι τυπικές σημειώσεις που πρέπει να γράφουμε; (Ένας γνωστός μου είπε να γράψω και να προσέξουν τι φορτιστή θα στείλουν να είναι για 220Volt.

Δηλαδή σίγουρα η σημείωση περιλαμβάνει:

-Please mark the item as a gift or low cost 20-35 Euros

-Please ensure that the charger is for european countries (AC 220v)

 

Tι άλλο να προσέξω να γράψω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια των έμπειρων που έχουν αγοράσει από κινέζικα καταστήματα.

Διάβασα όλο το threand και είδα περίπου την διαδικασία για αγορά tablet.

Συνοψίζοντας πρέπει να γράφουμε σημείωμα όταν κλείνει η συναλλαγή στο PAYPAL να έρχεται το είδος σαν δώρο ή με πολύ μικρή αξία. Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε ποιές είναι οι τυπικές σημειώσεις που πρέπει να γράφουμε; (Ένας γνωστός μου είπε να γράψω και να προσέξουν τι φορτιστή θα στείλουν να είναι για 220Volt.

Δηλαδή σίγουρα η σημείωση περιλαμβάνει:

-Please mark the item as a gift or low cost 20-35 Euros

-Please ensure that the charger is for european countries (AC 220v)

 

Tι άλλο να προσέξω να γράψω;

 

Τίποτε άλλο, μια χαρά είσαι :)

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλο ερώτημα μόλις έφτασα στην διαδικασία παραγγελίας.

 

Σχετικά με το κατάστημα banggood.com, ποια από τις δύο επιλογές για shipping επιλέγω και γιατί;

 

-Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)

ή

-EMS (Please choose your country)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλο ερώτημα μόλις έφτασα στην διαδικασία παραγγελίας.

 

Σχετικά με το κατάστημα banggood.com, ποια από τις δύο επιλογές για shipping επιλέγω και γιατί;

 

-Air Parcel Register (Free shipping & 7-15 business days)

ή

-EMS (Please choose your country)

 

Ευχαριστώ.

 

EMS δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Απλό ταχυδρομείο θα κάνει μήνα και βάλε.

Συνήθως χρησιμοποιώ Singapore Post που έρχεται γρήγορα και δεν μπλέκεις με τελωνείο.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

EMS ήταν το Ν101 φίλου που παρήγγειλε από merimobiles.com και ήρθε μια χαρά και χωρίς να πληρώσει 1€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση όσον αφορά τον χρόνο αποστολής απο κάποιο κατάστημα που στέλνει απο Honk Kong σε σύγκριση με κάποιο που στέλνει απο Shen Zhen; Ρωτάω γιατί παράγγειλα την ίδια μέρα απο 4 διαφορετικά καταστήματα και τα τρία δέματα απο Honk Kong ήρθαν πάνω στον μήνα, ενώ το ένα απο το Shen Zhen μια 40αριά μέρες τώρα δεν έχει φανεί. Να ανοίξω άραγε dispute ή είναι φυσιολογικό και να περιμένω;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση όσον αφορά τον χρόνο αποστολής απο κάποιο κατάστημα που στέλνει απο Honk Kong σε σύγκριση με κάποιο που στέλνει απο Shen Zhen; Ρωτάω γιατί παράγγειλα την ίδια μέρα απο 4 διαφορετικά καταστήματα και τα τρία δέματα απο Honk Kong ήρθαν πάνω στον μήνα, ενώ το ένα απο το Shen Zhen μια 40αριά μέρες τώρα δεν έχει φανεί. Να ανοίξω άραγε dispute ή είναι φυσιολογικό και να περιμένω;

Από Hong Kong φτάνουν πιο γρήγορα.

Από Shen Zhen έχουν την καθυστέρηση στο εσωτερικό της Κίνας, μέχρι να φτάσουν Πεκίνο ή ακόμη και μέχρι να φύγουν από Πεκίνο.

Κι εμένα από Κίνα έχουν καθυστερήσει πολύ κάποια (όχι όλα) αλλά τελικά ηρθαν.

Τώρα για το dispute, δεν ξέρω, γιατί νομίζω μπορείς μέχρι τις 45 ημέρες.Αν μπορείς να το ανοίξεις και να περιμένεις μήπως έρθει, κάν'το.

Εννοείται ότι μιλάμε για δέματα χωρίς tracking number, αλλοιώς βλέπεις, πάνω κάτω που βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Από Hong Kong φτάνουν πιο γρήγορα.

Από Shen Zhen έχουν την καθυστέρηση στο εσωτερικό της Κίνας, μέχρι να φτάσουν Πεκίνο ή ακόμη και μέχρι να φύγουν από Πεκίνο.

Κι εμένα από Κίνα έχουν καθυστερήσει πολύ κάποια (όχι όλα) αλλά τελικά ηρθαν.

Τώρα για το dispute, δεν ξέρω, γιατί νομίζω μπορείς μέχρι τις 45 ημέρες.Αν μπορείς να το ανοίξεις και να περιμένεις μήπως έρθει, κάν'το.

Εννοείται ότι μιλάμε για δέματα χωρίς tracking number, αλλοιώς βλέπεις, πάνω κάτω που βρίσκονται.

 

Χμμ κατάλαβα. Οπότε αν υπολογίσω και την καθυστέρηση λόγω των εορτών, τότε καθόλου απίθανο να έρθει εντέλει μετά απο τόσες ημέρες και να μην έχει χαθεί. Για να δούμε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε dispute PayPal επειγόντως και μετά έχεις άλλες 20 μέρες για escalate όπου θα τους πιέσεις να ρωτήσουν κ αυτοί το ταχυδρομείο τους. Μην χάσεις το όριο των 45.

 

Εγώ πάλι δεν βρήκα το πεδίο όπου τους αφήνω μήνυμα κατά την παραγγελία στο paypal και μετά από 10 email "ναι ναι όλα εντάξει θα τα κάνουμε όπως το πείς" μου έστειλαν τελικά tracking number από άλλο ταχυδρομείο από ότι είχαμε συμφωνήσει... Αρχίζω και δεν τους παλεύω.... Πάλι καλά δεν το έστειλαν με το κινέζικο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ αλλα για τους αγοραστες ainol μακρια απο ainol - novo com παραγγελια ενα ταμπλετ απο 04/12/12 και ακομα σημερα 10/01/13 δεν εχει φτασει ελλαδα.......την ιδια μερα πηρα το ιδιο απο ipadalternetive και σε 12 μερες ηταν εδω.

Εννοειτε πως εχει ανοιχτει case στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ αλλα για τους αγοραστες ainol μακρια απο ainol - novo com παραγγελια ενα ταμπλετ απο 04/12/12 και ακομα σημερα 10/01/13 δεν εχει φτασει ελλαδα.......την ιδια μερα πηρα το ιδιο απο ipadalternetive και σε 12 μερες ηταν εδω.

Εννοειτε πως εχει ανοιχτει case στο paypal.

Σου έχουν δώσει tracking number; Εμφανίζεται το tracking number στις μηχανές αναζήτησης; Αν εμφανίζεται, τι μπορεις να ζητήσεις από το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου από το ιπαταλτερνατιβε.

Στις αρχές Δεκέμβρη (12-15) παρήγγειλα τον κύβο 16GB άσπρο.

Τους εξήγησα ότι θέλω τον καινούργιο με το βελτιωμένο ηχείο και ασύρματο wifi.

Και με διαβεβαίωσαν ότι φυσικά είναι ο καινούργιος με νέο ηχείο και wifi.

Έκλεισε η δουλειά το έστειλαν όλα καλά έως εδώ.

Έφτασε, το παρέλαβα το άνοιξα και έως δια μαγείας είναι το παλιό...... :wacko:

Ανοίγω την σελίδα τους και ξεκινά επικοινωνία μαζί τους από τις αρχές του μήνα.

Γιατί στείλατε το παλιό ? Συγνώμη λάθος.

Ψάχνω στο κουτί πουθενά τα ακουστικά. :(

Βάζω να φορτίσει Δεν δουλεύει ο φορτιστείς..... :mad:

Τους τα λέω αυτά και ζητάω να μου κάνουν μια προσφορά για να αγοράσω το νέο μοντέλο χωρίς να έχουμε πίσω-μπρος αποστολές.

Απαντούν - Ναι φυσικά .... Πάλι καλά σκέφτηκα εγώ.

Μετά από 3-4 μέρες δικαιολογίες μια το ένα μια το άλλο τελικά απαντούν -

Λυπούμαστε δεν μπορούμε να κάνουμε καμιά προσφορά. Αν θέλετε στείλετε πίσω την ταμπλέτα.

-----

-----

Είναι πολύ απογοητευτικό να συναντάς τέτοιου ίδιους επαγγελματική συμπεριφορά.

Η άνθρωποι κάνουν λάθος αλλά προσπαθούν να το διορθώσουν κάπως.

Το συγκεκριμένο κατάστημα για δικό τους λάθος μου ζητούν να πληρώσω έξοδα αποστολής και να μπω ξανά σε όλοι την γνωστή αγωνία/διαδικασία.

ΔΕΝ συνιστώ αγορές από το εν λόγο κατάστημά.

Είναι ασυνεπείς και έχουν αντιεπαγγελματική συμπεριφορά. Πάνω από όλα βάζουν το χρήμα και όχι την εξυπηρέτηση.

Εξάλλου ο κάλος ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται . Σωστά ?

Υ.Γ

Έχω βρει αυτό το κατάστημα http://www.ebellking.com/

Έχει Πολύ καλές κριτικές από όπου και να είδα.

Στο WOT πέρνει " Excellent " .

Το έχει χρησημοποιήση κανείς ?

Στέλνουν και με UK Dispatch-Royalmail Track(2-3 Days) . Τέλος η αγωνία στα τελωνεία ...

Edited by Sakis_TS
Υστερόγραφο

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο WOT πέρνει " Excellent " .

 

τι σχεση εχει το wot;;ενα,δυο:η ιδια η εταιρια λεει:Maybe you will got the latest U30GT. Good luck to you.

απλα απαραδεκτοι,απορω πως εχει γινει τοσο δημοφιλης στην Ελλαδα ......

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-dual-core-rk3066-tablet-pc-32gb.html

δες τι τους απαντησε καποιος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4479489#post4479489

edit:αξιοπιστα μαγαζια και μαλιστα κινεζικα απλα δεν υπαρχουν

μην σου κατσει η στραβη,γιατι θα τα βαλεις με το εαυτο σου που δεν εδωσες καποια € παραπανω να παρεις samsung για παραδειγμα.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το wot;;ενα,δυο:η ιδια η εταιρια λεει:Maybe you will got the latest U30GT. Good luck to you.

απλα απαραδεκτοι,απορω πως εχει γινει τοσο δημοφιλης στην Ελλαδα ......

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-dual-core-rk3066-tablet-pc-32gb.html

δες τι τους απαντησε καποιος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4479489#post4479489

WOT : Scans for unreliable on-line shops.

Αφού έπαθα το έψαξα και έμαθα ...

Επίσης δεν γράφω για το Cube-tablet αλλά

ebellking κατάστημα.

Παρεμπιπτόντως και το cube-tablet βαθμολογείτε με excellent στο WOT .

Το Ipadalternative βαθμονομίτε στο WOT έως Unsatisfactory ! :lol:

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

απλα σου λεω οτι οταν η ιδια η εταιρια στελνει καινουρια στα μαγαζια με διαφορετκα specials και σου ευχεται καλη τυχη και ο μεταπωλητης θα σου οτι ειναι το καινουριο,λογικο μου φαινεται.

 

αυτο με το wot και πως δουλευει ειναι μεγαλη ιστορια,πρεπει να το ψαξω για να δω τι ακριβως κανει.

ισως επειδη εχει servers σε διαφορετικες χωρες οπως εχει το banggood που το βγαζει στα κοκκινα

Link to comment
Share on other sites

απλα σου λεω οτι οταν η ιδια η εταιρια στελνει καινουρια στα μαγαζια με διαφορετκα specials και σου ευχεται καλη τυχη και ο μεταπωλητης θα σου οτι ειναι το καινουριο,λογικο μου φαινεται.

 

αυτο με το wot και πως δουλευει ειναι μεγαλη ιστορια,πρεπει να το ψαξω για να δω τι ακριβως κανει.

ισως επειδη εχει servers σε διαφορετικες χωρες οπως εχει το banggood που το βγαζει στα κοκκινα

Όταν λες "η ίδια η εταιρεία", εννοείς το site του cube-tablet?

Γιατί νομίζω ότι δεν είναι το επίσημο site αυτό της CUBE, απλά ένας ακόμα μεταπωλητής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "η ίδια η εταιρεία", εννοείς το site του cube-tablet?

Γιατί νομίζω ότι δεν είναι το επίσημο site αυτό της CUBE, απλά ένας ακόμα μεταπωλητής.

 

Εννοεί το εργοστάσιο της Cube, Ainol κ.λπ.

ΟΛΑ τα Κινεζομάγαζα είναι απλοί μεταπωλητές που κάνουν dropshipping, το "στοκ" που έχουν είναι στο εργοστάσιο, αυτοί δεν έχουν ΚΑΝ αποθήκες ;)

 

Στην προκειμένη περίπτωση, η Cube πήρε την εντολή από το iPadAlternative, αλλά έστειλε ό,τι είχε, ο μεταπωλητής δεν έχει κανέναν απολύτως έλεγχο πάνω σε αυτό.

 

Έχω πάρει δύο tablet από το iPadAlternative (το Ainol Fire μάλιστα παρουσίασε βλάβη και μου το άλλαξαν με καινούριο - πλήρωσα για να πάει, πλήρωσαν για να επιστρέψει), το πρόβλημα είναι ότι τα εργοστάσια κάνουν ό,τι θέλουν.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

+1

το cube-tablet είναι κατάστημα όχι της επίσημης εταιρίας φυσικά.

Και εγώ είχα διαβάσει αυτό το τρελό μήνυμα στην σελίδα που παρουσιάζουν τον κύβο.

Για τον λόγο αυτό δεν το παρήγγειλα από εκεί.

Που να ήξερα ότι πάλι θα κατέληγα με παλιό κύβο.

Προσωπικά λέω το ipadalternative είναι αναξιόπιστο κατάστημα.

Το cube-tablet το "διαφημίζει" καθαρά το πόσο αξιόπιστο κατάστημα είναι.

 

Μπορεί και να πάρετε το καινούργιο .... :lol: :p :lol: :rotfl: :dizzy:

--

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "η ίδια η εταιρεία", εννοείς το site του cube-tablet?

Γιατί νομίζω ότι δεν είναι το επίσημο site αυτό της CUBE, απλά ένας ακόμα μεταπωλητής.

Εννοεί το εργοστάσιο της Cube, Ainol κ.λπ.

ετσι ακριβως

Προσωπικά λέω το ipadalternative είναι αναξιόπιστο κατάστημα.

ολα τα ιδια ειναι,σιγα μην κατσουν να σκασουν

 

edit:εγω παντως εαν ηθελα να παρω καποιο με καποια καλη υποστηριξη,θα ηταν το VERO Tablet A9724 9.7

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω εάν όλα τα κινέζικα μαγαζιά είναι αναξιόπιστα ή εάν

όλοι κάνουν απλά τον courier τον εργοστασίων κατασκευής (Drop shipping).

Απλός μιλώντας από προσωπικής εμπειρίας με το συγκεκριμένο κατάστημα (ipadalternative)

τους κρίνω αναξιόπιστους.

Σας μεταφέρω έναν σύντομο διάλογο.

----------------------------------------

-Έχετε σε απόθεμα τον κύβο. ?

--Ναι φυσικά τον έχουμε σε απόθεμα.

-Μπορείτε να ελέγξετε και να επιβεβαιώσετε ότι είναι το ΝΕΟ μοντέλο με το ηχείο δεξιά ?

--Ναι είναι το Νέο μοντέλο με το νέο ηχείο και WIFI.

-Πότε μπορείτε να το πακετάρετε και να ταχυδρομήσετε ?

--Σήμερα

-Ωραία σας στέλνω τα χρήματα.

-----------------------------------------

Για την ιστορία έλαβα αριθμό παρακολούθησής την επομένη μέρα

και το δέμα ξεκίνησε για Ελλάδα μια μέρα μετά.- Έως εδώ όλα ήταν τέλεια.

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το εργοστάσιο της Cube, Ainol κ.λπ.

ΟΛΑ τα Κινεζομάγαζα είναι απλοί μεταπωλητές που κάνουν dropshipping, το "στοκ" που έχουν είναι στο εργοστάσιο, αυτοί δεν έχουν ΚΑΝ αποθήκες ;)

[...]

δεν ισχύει αυτό φυσικά. Πολλοί έχουν αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτό φυσικά. Πολλοί έχουν αποθήκες.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει, γιατί στην περίπτωση αυτή το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο επειδή το εμπόρευμα πρέπει να προπληρωθεί (δεν υπάρχουν μεταχρονολογημένες επιταγές στο εξωτερικό, είναι Ελληνική πατέντα αυτή). Αποθήκες έχουν συνήθως b-grade stockατζήδικα, τα οποία συνήθως δραστηριοποιούνται και στο alibaba.

Στο slatedroid έχουν γραφτεί άπειρα posts για τέτοια θέματα, όπου ΠΑΝΤΑ τονίζουν ότι οι αγορές από Κίνα είναι ρίσκο εξαιτίας του dropshipping.

 

Εάν κάποιος βρίσκει κάποιο Κινέζικο tablet σε πραγματικό stock τοπικού καταστήματος, είναι λογικό να το βρει και ακριβότερα, καθότι τα εργοστάσια για να πουλήσουν ζητούν μια ελάχιστη παραγγελία (100-200 κομμάτια είναι συνηθισμένη ποσότητα, άλλοι ζητούν πολύ μεγαλύτερες). 100 κομμάτια με π.χ 90$ έκαστο (τόσο πωλείται στη wholesale το Aurora II), είναι $9000 ΜΕΤΡΗΤΑ, χρήματα τα οποία ακόμα και Ευρωπαϊκά e-shop δυσκολεύονται να δώσουν (γιαυτό και υπάρχουν οι αντιπρόσωποι, ώστε να αγοράζουν με πίστωση - οι Κινέζοι δεν ξέρουν από τέτοια). Για να μην υπάρχουν τέτοια "κολλήματα", κάνουν dropshiping: το εργοστάσιο πουλά ακριβότερα και στέλνει απευθείας στον πελάτη (γιαυτό και τα πακέτα που λαμβάνετε δεν έχουν διακριτικά καταστήματος, ενώ κάποια sites π.χ banggood.com στέλνουν b-grades που δεν έχουν ούτε τις αυθεντικές συσκευασίες) και ο μεταπωλητής βγάζει ένα μικρό κέρδος με την αποστολή του tablet από το εργοστάσιο.

 

@Sakis_TS: στη θέση σου, εφόσον το tablet δεν σου κάνει, θα το επέστρεφα και θα ζητούσα refund ή αλλαγή με άλλο. Έχεις - σύμφωνα με τους όρους του iPadAlternative - 30 ημέρες να το κάνεις από τη στιγμή που το παρέλαβες και τα έξοδα επιστροφής του νέου (αν κάνεις αλλαγή) επιβαρύνουν αυτούς (το ξέρω γιατί τους έστειλα ένα Fire πίσω). Κατά την ταπεινή μου άποψη, το λάθος σου ήταν που πήρες Cube αυτή τη περίοδο, γιατί το εργοστάσιο "ξεσκαρτάρει" το παλιό πριν αρχίσει να στέλνει νέο (ό,τι έπαθες, το έχουν πάθει και άλλοι που έχουν αγοράσει και από αλλού). :(

 

Γενικότερα, αποφεύγουμε να αγοράσουμε 1st batch Κινέζικα (ειδικά τα pre-sales με ό,τι δώρα και να δίνουν) όπως και μοντέλα πάνω στην αλλαγή τους.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Sakis_TS: Κατά την ταπεινή μου άποψη, το λάθος σου ήταν που πήρες Cube αυτή τη περίοδο, γιατί το εργοστάσιο "ξεσκαρτάρει" το παλιό πριν αρχίσει να στέλνει νέο (ό,τι έπαθες, το έχουν πάθει και άλλοι που έχουν αγοράσει και από αλλού).

Συγνώμη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση και με το διάλογο που προηγήθηκε, δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθος του αγοραστή.

Αν είναι έτσι, να μη στέλνουμε καθόλου μυνήματα στο κατάστημα και να περιμένουμε να στείλουν ότι έχουν.

Εδώ πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση εξαπάτησης,που στοχεύει στο ότι ο αγοραστής θα σκεφτεί τα έξοδα αποστολής και το χρόνο που θα μεσολαβήσει και μπορεί να το κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση και με το διάλογο που προηγήθηκε, δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθος του αγοραστή.

Αν είναι έτσι, να μη στέλνουμε καθόλου μυνήματα στο κατάστημα και να περιμένουμε να στείλουν ότι έχουν.

Εδώ πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση εξαπάτησης,που στοχεύει στο ότι ο αγοραστής θα σκεφτεί τα έξοδα αποστολής και το χρόνο που θα μεσολαβήσει και μπορεί να το κρατήσει.

 

Το "λάθος" είναι ότι με τον τρόπο που δουλεύουν τα καταστήματα αυτά και το γεγονός ότι το εργοστάσιο "κάνει κουμάντο", δεν μπορείς να ξέρεις τι θα παραλάβεις, μέχρι να το παραλάβεις. Δεν είπα ότι φταίει ο Sakis_TS, αλλά ότι αυτό που έπαθε το έπαθαν και άλλοι αγοράζοντας το ίδιο tablet από άλλα Κινεζομάγαζα. Ο κοινός παρανομαστής σε όλες τις περιπτώσεις είναι ότι το εργοστάσιο αποφασίζει τι στέλνει και όχι ο dealer, αλλά κυρίως ήθελα να τονίσω πόσο διαφορετικά λειτουργούν σε σχέση με τις εταιρίες στο δυτικό κόσμο.

 

Το ότι στέλνεις μήνυμα και σου απαντά - μετά από ώρα - είναι γιατί ρωτά ο dealer το εργοστάσιο και σου μεταφέρει ό,τι του λένε, δεν έχει π.χ το tablet μπροστά του και σου λέει "ναι, είναι το καινούριο" ενώ δεν είναι (δεν έχει ΚΑΝ το tablet). Είναι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα, όπου παραγγέλνεις κάτι που λένε ότι είναι διαθέσιμο, περνάνε μερικές μέρες και σου λένε ότι δεν υπάρχει (γιατί το εργοστάσιο πούλησε ό,τι είχε).

 

Εξαπάτηση θα ήταν να μην έστελναν τίποτα ή να μην έδιναν επιλογή αλλαγής, κάτι που δε ρισκάρουν από τη στιγμή που παίρνει μέρος το Paypal. Ασφαλώς και τα έξοδα αποστολής και ο χαμένος χρόνος είναι υπαρκτά (το ξέρω από πρώτο χέρι), γιαυτό πάντα λέω ότι οι αγορές από Κίνα είναι ρίσκο και απόλυτα συνειδητοποιημένες (π.χ δεν θα αγόραζα ποτέ tablet €200 ή κοντά σε αυτή την τιμή, όσο δελεαστική και αν είναι η πρόταση, διότι απλούστατα είναι πολλά χρήματα για κάτι που έρχεται από πολύ μακριά και από χώρα εκτός Ε.Ε).

 

Συμβουλή μου είναι ο Sakis_TS - εφόσον το tablet δεν του κάνει - να "μην το αφήσει" και να τους ζητήσει αλλαγή (πάντα ευγενικά) με άλλο. Και εμένα όταν μου χάλασε το Fire - 7 ημέρες αφού το παρέλαβα - είχα εκνευριστεί, αλλά το έστειλα πίσω και μου έστειλαν νέο (και το πρόβλημα ήταν η εσφαλμένη σήμανση του κατασκευαστή για τη σωστή τροφοδοσία φόρτισης, ο dealer δεν είχε κανένα έλεγχο σε αυτό, με αποτέλεσμα να καεί). Και εννοείται ότι κρατάς όλα τα αποδεικτικά στοιχεία (συνομιλίες, e-mails κ.λπ) και τα χρησιμοποιείς για να βρεις το δίκιο σου.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...