Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά help......

Τι κάνουμε σε περίπτωση σπασμένης οθόνης αλλά που λειτουργεί κανονικά...... :(

 

Αλλάζεις οθόνη, τι άλλο να κάνεις ρε σύ? Νομίζω πάει γύρω στα 180 ευρώ :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το λοιπον πριν απο λιγο ανέβασα δυο βιντεακια σε ανάλυση 1080 και 720 για να δειξω το θεμα με την σπασμένη κίνηση των βιντεο.

Ακομα και με το φως της ημερας οπως θα δειτε το σπασιμο στην κινηση παραμενει.

Μαλιστα το ιδιο συμβαινει και στα 720 απλως ειναι μειωμένο το φαινόμενο σε σχεση με την ανάλυση 1920Χ1080.

 

Την εγγραφή ( επαναλαμβάνω) την κανω στην εσωτερική καρτα και οχι στην εξωτερική...

 

Οποιος εχει αποψη για το τι μπορει να φταίει παρακαλώ για τα φωτα του

 

Video 1080

Video 720

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε ποιο φθηνό δε παίζει;;; Το τζάμι και η οθόνη είναι fix? Όλα μαζί θέλουν άλλαγμα;

 

Ναι όλα μαζί δυστυχώς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε ποιο φθηνό δε παίζει;;; Το τζάμι και η οθόνη είναι fix? Όλα μαζί θέλουν άλλαγμα;

 

Από σέρβις κάπου εκεί παίζει το κόστος, ίσως να έχει κατέβει λίγο.

Αν τολμάς και πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις από ebay την πρόσοψη χωρίς την οθόνη (φτηνή αλλά θα αργήσει) και να προσπαθήσεις μόνος σου. Είναι αρκετά δύσκολο, αφού η οθόνη είναι κολλημένη στο τζάμι. Ψάξε στο google και στο youtube να δείς πως γίνεται

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον πριν απο λιγο ανέβασα δυο βιντεακια σε ανάλυση 1080 και 720 για να δειξω το θεμα με την σπασμένη κίνηση των βιντεο.

Ακομα και με το φως της ημερας οπως θα δειτε το σπασιμο στην κινηση παραμενει.

Μαλιστα το ιδιο συμβαινει και στα 720 απλως ειναι μειωμένο το φαινόμενο σε σχεση με την ανάλυση 1920Χ1080.

 

Την εγγραφή ( επαναλαμβάνω) την κανω στην εσωτερική καρτα και οχι στην εξωτερική...

 

Οποιος εχει αποψη για το τι μπορει να φταίει παρακαλώ για τα φωτα του

 

Video 1080

Video 720

 

Μου το έκανε και εμένα σε εσωτερικό χώρο αλλά από τότε που του έβαλα κάρτα κλάσης 10 δεν το κάνει (ή είναι έλαχιστο για να το παρατηρήσω).

Έχει αναφερθει σε πολλά reviews πάντως.

π.χ. εδώ μετά το 51ο λεπτό

 

Δοκίμασε να παίξεις το video και σε μια τηλεόραση να δεις εάν παίζει χωρίς σπασίματα.Μπορεί να φαίνεται έτσι μόνο στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον πριν απο λιγο ανέβασα δυο βιντεακια σε ανάλυση 1080 και 720 για να δειξω το θεμα με την σπασμένη κίνηση των βιντεο.

Ακομα και με το φως της ημερας οπως θα δειτε το σπασιμο στην κινηση παραμενει.

Μαλιστα το ιδιο συμβαινει και στα 720 απλως ειναι μειωμένο το φαινόμενο σε σχεση με την ανάλυση 1920Χ1080.

 

Την εγγραφή ( επαναλαμβάνω) την κανω στην εσωτερική καρτα και οχι στην εξωτερική...

 

Οποιος εχει αποψη για το τι μπορει να φταίει παρακαλώ για τα φωτα του

 

Video 1080

Video 720

 

Πάτα στον dialer *#34971539# και διάλεξε την πρώτη επιλογή στο μενού που θα σου βγάλει.

Πες μου τα firmware version που βγάζει στην rear camera

Link to comment
Share on other sites

Πάτα στον dialer *#34971539# και διάλεξε την πρώτη επιλογή στο μενού που θα σου βγάλει.

Πες μου τα firmware version που βγάζει στην rear camera

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/Screenshot_2013-01-07-15-00-02.png

Αυτο μου βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να παίξεις το video και σε μια τηλεόραση να δεις εάν παίζει χωρίς σπασίματα.Μπορεί να φαίνεται έτσι μόνο στο τηλέφωνο.

Στην τηλεόραση και στο pc monitor ειναι πιο ευκολα αντιληπτό το φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου βγαζει

 

Υπάρχει μέσα στο κινητό σου, πιο καινούρια έκδοση για την κάμερα, αλλά δε την έχει περάσει (ναι περιέργως δε γίνεται αυτόματα....) και επίσης η επιλογή είναι γκρι και δε μπορείς να την περάσεις.

ΑΝ θες με δική σου ευθύνη πάντα, μπορείς να κάνεις το εξής:

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΜΕΡΑΣ

Βάζουμε στον dialer του τηλεφώνου τον κωδικό *#34971539#

Διαλέγουμε την πρώτη επιλογή και μας εμφανίζει τις εκδόσεις και των 2 καμερών του τηλεφώνου.

Εμάς μας ενδιαφέρει η REAR.

Υπάρχουν 2 ειδών κάμερες.

Η ZDF και η GDF

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα η επιλογή φλασαρίσματος είναι γκρι (2 επιλογή) κάνουμε το εξής:

Για την ZDF κατεβαζουμε από το dropbox μου αυτό

Είναι το ZDFI02 firmware.

Ανοίγουμε το zip και αποσυμπιέζουμε το αρχείο που περιέχει στο φάκελο sdcard του κινητού.

Βάζουμε πάλι τον κωδικό *#34971539# και τώρα θα έχει ανοίξει η δεύτερη επιλογή.

Την επιλέγουμε και περιμένουμε περίπου μισό λεπτό να τελειώσει.

Μετά θα πρέπει η έκδοση της κάμερας να έχει γίνει ZDFI02.

Εάν έχουμε πιο καινούριο firmware εννοείται ότι δε χρειάζεται να γίνει η αναβάθμιση.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Αν η κάμερα μας έχει GDF firmware, κατεβάζουμε αυτό

Είναι το GDFI02 firmware

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Από σέρβις κάπου εκεί παίζει το κόστος, ίσως να έχει κατέβει λίγο.

Αν τολμάς και πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις από ebay την πρόσοψη χωρίς την οθόνη (φτηνή αλλά θα αργήσει) και να προσπαθήσεις μόνος σου. Είναι αρκετά δύσκολο, αφού η οθόνη είναι κολλημένη στο τζάμι. Ψάξε στο google και στο youtube να δείς πως γίνεται

 

Εγω παντως ουτε που θα το σκεφτομουν να το κανω μονος...

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μέσα στο κινητό σου, πιο καινούρια έκδοση για την κάμερα, αλλά δε την έχει περάσει (ναι περιέργως δε γίνεται αυτόματα....) και επίσης η επιλογή είναι γκρι και δε μπορείς να την περάσεις.

ΑΝ θες με δική σου ευθύνη πάντα, μπορείς να κάνεις το εξής:

Κατέβασε από το dropbox μου αυτό

Είναι η καινούρια έκδοση που έχεις στο τηλέφωνο (αλλά δεν είναι περασμένη στην κάμερα)

Άνοιξε το zip και το αρχείο που έχει μέσα βάλτο στο φάκελο sdcard του κινητού.

Ξαναβάλε τον κωδικό *#34971539# και τώρα θα σου έχει ανοίξει η δεύτερη επιλογή.

Την επιλέγεις και περιμένεις περίπου μισό λεπτό να τελειώσει.

Μετά θα πρέπει η έκδοση της κάμερας από ZDFE02 να έχει γίνει ZDFI02.

Ξανατραβάς βίντεο να δεις αν διορθώθηκε τίποτα.

 

Το εκανα και εγώ το update αν και δεν είχα παρατηρήσει καποιο προβλημα, ευχαριστώ Στρατο.

 

Βέβαια τώρα πως περιμένει η Samsung να το κάνει αυτό ο μέσος χρήστης με manual update με ξεπερνάει..

Λογικά τώρα το firmware δεν χρειάζεται να το ξαναβαλω αν αλλαξω rom, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση με τον τρόπο που περιγράφηκε γιατί ήταν περασμένο το παλιό firmware και άλλαξε ο προσανατολισμός της κάμερας!!! Η οθόνη δείχνει την εικόνα που βλέπει ανάποδα!!!:cry:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση με τον τρόπο που περιγράφηκε γιατί ήταν περασμένο το παλιό firmware και άλλαξε ο προσανατολισμός της κάμερας!!! Η οθόνη δείχνει την εικόνα που βλέπει ανάποδα!!!:cry:

 

???

Χρησιμοποιείς την στοκ εφαρμογή της κάμερας; Μήπως έχεις ενεργοποίησει καποιο effect; Restart έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Την stock χρησιμοποιώ και δεν έχω ενεργοποιήσει κανένα εφε. Έκανα και restart. Η μπροστινή κάμερα δουλεύει σωστά η πίσω όμως και δείχνει και τραβάει ανάποδα!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μέσα στο κινητό σου, πιο καινούρια έκδοση για την κάμερα, αλλά δε την έχει περάσει (ναι περιέργως δε γίνεται αυτόματα....) και επίσης η επιλογή είναι γκρι και δε μπορείς να την περάσεις.

ΑΝ θες με δική σου ευθύνη πάντα, μπορείς να κάνεις το εξής:

Κατέβασε από το dropbox μου αυτό

Είναι η καινούρια έκδοση που έχεις στο τηλέφωνο (αλλά δεν είναι περασμένη στην κάμερα)

Άνοιξε το zip και το αρχείο που έχει μέσα βάλτο στο φάκελο sdcard του κινητού.

Ξαναβάλε τον κωδικό *#34971539# και τώρα θα σου έχει ανοίξει η δεύτερη επιλογή.

Την επιλέγεις και περιμένεις περίπου μισό λεπτό να τελειώσει.

Μετά θα πρέπει η έκδοση της κάμερας από ZDFE02 να έχει γίνει ZDFI02.

Ξανατραβάς βίντεο να δεις αν διορθώθηκε τίποτα.

Το εκανα και οντως ειδα βελτίωση αλλα οχι τοσο ωστε να εξαλειφθεί εντελως το θεμα με τα σπασιματα ...

Τα κανει μεν πολυ πιο σπανια αλλα υπάρχουν ..

Στις ρυθμίσεις εχω ποιότητα βιντεο πολυ λεπτομερείς και ολα τα αλλα απενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Την stock χρησιμοποιώ και δεν έχω ενεργοποιήσει κανένα εφε. Έκανα και restart. Η μπροστινή κάμερα δουλεύει σωστά η πίσω όμως και δείχνει και τραβάει ανάποδα!!!

 

Παιδια μηπως εχει σχεση αν ειναι branded η συσκευη κ θελει αλλο αρχειο??θελω να την βαλω κ εγω....μην μου βγαλει καποιο προβλημα......εσενα φιλε branded ειναι το τηλεφωνο?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Branded είναι Vodafone. Λες να φταίει αυτό; Πώς επαναφέρω την κάμερα στα συγκαλά της;

 

Το αρχείο που έδωσα ήταν για κάμερα ZDF επειδή αυτό είχε ο φίλος πιο πάνω.

Αν δεν είχες ΖDF κακώς το έβαλες.

Πριν κάνετε τόσο δραστικές κινήσεις να ρωτάτε.

Τι firmware είχε η κάμερα σου;

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Στράτο μου αλλά με έπιασε πρεμούρα... Ήταν GDFF03.

 

Σε λίγο που θα είμαι σπίτι θα εξυπηρετηθείς κι εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαινουμε πιο εκδοση καμερας φοραει το κινητο μας ;

 

τσεκαρε λιγο πιω πανω εξηγει ακριβως ο στρατος....

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η βοήθεια προς το παλικάρι βλέπω ότι κατέληξε σε οργασμό αναβαθμίσεων τροποποίησα το ποστ και πρόσθεσα και το αρχείο για τις GDF κάμερες. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...