Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι φιλε μου αυτο ακριβως ακουω... γιατι το κανουν αυτο? εχει καποιο λογο?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις δεν γίνονται σε διαφορετικές συνθήκες για το κάθε κατασκευαστή. Υπάρχει συγκεκριμένο πρότυπο που γίνονται και αναφέρεται συνήθως κάτω από το πίνακα των χαρακτηριστικών

Οι συνθήκες αυτές είναι:

Cooling: - Indoor Temperature 27°C DB /19°C WB

- Outdoor Temperature 35°C DB /24°C WB

Heating: - Indoor Temperature 20°C DB / 15°C WB

- Outdoor Temperature 7°C DB / 6°C WB

 

Όπως φαίνεται από το WB ακόμα και η υγρασία είναι συγκεκριμένη στις μετρήσεις ώστε να υπάρχει κοινό μέτρο σύγκρισης και να μην ανακοινώνει ο καθένας ό,τι θέλει.

 

Ετσι ειναι..., υπαρχουν συγκεκριμενα πρωτυπα και δεν ειναι θεμα marketing, αλλα και οποιες ''μαγειρευτες'', κατα τον starenio, μετρισεις, που ειναι εκτως τον προτυπον αυτων, ευκολα μπορουν να διαψευστουν απο τον ανταγωνισμο, οποτε οι επωνυμες εταιρειες δεν εχουν και ιδιεταιρο λογο να ''μαγειρεψουν'' κατι η να φτιαχνουν δικα τους ''ιδανικα'' προτυπα...

Link to comment
Share on other sites

Διαψεύδονται όταν αγοράσεις το μηχανημα και δεν κάνει ότι σου διαφημισαν .:)Τα όποια συγκεκριμένα πρότυπα ,δεν αποδεικνύουν αν οι όποιες συνθήκες μετρήσεων έγιναν έτσι ,όταν δεν αναφέρουν άλλες ρυθμίσεις,χώρο,τοποθέτιση κλπ, εκτός αν κάποιος έχει εσωτερική πληροφόριση για όλα αυτα, σε κάθε μοντέλο ή φίρμα.Αν ίσχυαν ότι αναφέρουν,όλα τα παρόμοια μηχανήματα θα ήταν πανω κάτω το ίδιο ή με μικρές διαφορές, αφου όλα καλά αναφέρονται για να τα προτιμήσεις :lol: .Αυτό όμως δεν ισχύει στην πράξη σε κανένα, ακόμα πολλες φορές και μέσα σε μηχανήματα ίδιου κατασκευαστή.Για την απορία αν δεν έχουν ιδιαίτερο λόγο να μαγειρέψουν κάτι οι εταιρίες, η απάντιση είναι πιο απλή ,εξαρτάται από την κάθε αγορά τι θέλουν και πως να πουλήσουν ενα προιόν όλοι οι εμπλεκόμενοι.Δεν έχει σχέση αν μια εταιρία είναι πιο επώνυμη και άλλη όχι,όλες εμπορικες επιχειρήσεις είναι.:worry:

 

Οτι στοιχεία αναφέρονται για πρότυπα,νούμερα κλπ είναι από τις ίδιες θεωρίες που αναφέρονται μαζι στα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιριών,όλα τα λένε πολύ καλα για να σε κάνουν πελάτη,που σε άλλες αγορές μπορεί να λένε και άλλα, άλλα φυλλάδια να μην λένε και τίποτε ή να γράφουν πιο γενικά, και σε κάθε παρτίδα μπορεί να λένε και διαφορετικά,ανάλογα τι κανει και ο ανταγωνισμός .Ομως επειδή η αναφορά αρχικά πήγαινε μαζι και στις όποιες εταιρίες πιστοποιούν οτιδήποτε για άλλους,αυτές παίζουν επίσης το παιχνίδι τους, εκτός το κάνουν πάλι ανάλογα την αγορά,μια μονο χρονική περίοδο,πέρα τι λέει ο κατασκευαστής,βαζουν και τι θέλει ο κάθε πελατης τους,στοιχεία και πρακτικές που επίσης κανείς δεν ξέρει, γιάυτό πολλά προιόντα δεν αναφέρονται για στοιχειώδη σύγκριση μεταξύ τους ή όταν αναφέρονται υπάρχουν αρκετές διαφορές με άλλους που πιστοποιούν παρόμοια επίσης.Φυσικά όποιος δεν ξέρει ,πιστευει ότι θέλει και αγοράζει ότι νομίζει καλύτερο:) .Ομως δεν σημαίνει ότι άλλα προιόντα που δεν αναφέρονται κάπου ή διαφημίζουν άλλα, δεν μπορεί να είναι καλά ή και καλύτερα.Το θέμα είναι να δει και να κρίνει κάποιος κάπου τι τον εξυπηρετεί και όχι με βαση το καλύτερο φυλλάδιο.

 

ναι φιλε μου αυτο ακριβως ακουω... γιατι το κανουν αυτο? εχει καποιο λογο?

 

Οποιοδήποτε μηχανημα πειράξεις αποτομα τις ρυθμίσεις του,θα κάνει βιαια μια παρενέργεια .Μπορεί όμως να είναι και οτιδήποτε άλλο που αναφέραμε πρίν να προσέξεις.Αν βγαίνουν συνέχεια απορίες σχετικά με το μηχανημα σου ,αν δεν γράφουν οι οδηγίες ,πρέπει να σου τις εξηγήσει τεχνικός επιτόπου γενικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

U

εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες οταν κοβει τελειως ττο κλιματιστικο. κ η μοναδα εξω και το ο ανεμιστηραςμεσα παραγεται ενας ηχος στην εσωτερική μοναδα του τυπου "χχχχχχχχχχχχ" αποτομο κ μετα σταματα... τι ειναι αυτο;;;

 

Έτσι κανει και το δικό μου όταν το κόβω απότομα ...σαν να κανει εκτόνωση ....μην αγχωνεσαι ειναι φυσιολογικό .....όταν κανει αποψυξη σταματά και αναβοσβηνει το κόκκινο λαμπάκια λειτουργίας.....μην ξεχνάς όταν η daikin έφτιαχνε κλιματιστικα οι άλλοι φτιαχνανε στερεοφωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα μιας εταιρίας δεν γίνεται τυχαία στην αγορά:) Ομως οι εταιρίες πλέον έχουν και καλά και άσχημα προιόντα στην γκάμα τους,γιατί από την μια θέλουν να καλύψουν οικονομικά πολλες κατηγορίες πελατών , από την άλλη είναι και το θέμα κόστους.Το συγκεκριμένο επίσης είναι νέο μοντέλο και αδοκίμαστο σε πολλά,οπότε υπομονή :) Το σίγουρο είναι ότι σαν Μαλαισίας κατασκευή τα συγκεκριμένα θα έχουν κάτι παραπάνω σαν ποιότητα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το όνομα μιας εταιρίας δεν γίνεται τυχαία στην αγορά:) Ομως οι εταιρίες πλέον έχουν και καλά και άσχημα προιόντα στην γκάμα τους,γιατί από την μια θέλουν να καλύψουν οικονομικά πολλες κατηγορίες πελατών , από την άλλη είναι και το θέμα κόστους.Το συγκεκριμένο επίσης είναι νέο μοντέλο και αδοκίμαστο σε πολλά,οπότε υπομονή :) Το σίγουρο είναι ότι σαν Μαλαισίας κατασκευή τα συγκεκριμένα θα έχουν κάτι παραπάνω σαν ποιότητα.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι ψάχνονται όλοι για μείωση του κόστους παραγωγής και μπορεί να παίξουν συνεργασίες αλλα πιστεύω ότι η daikin έχει μόνο να δώσει στους άλλους γιατι εφόσον ειναι το αποκλειστικό αντικείμενο που ασχολειται σίγουρα έχει και την καλύτερη τεχνογνωσία ....τώρα για τα πλαστικά ίσως ισχύει και εδώ όπως σε πολλά αλλα οσο παλιότερο τόσο ποιοτικοτερο,αλλα και πάλι ειναι σίγουρα πάνω απο το μέσο όρο....το εψαξα λίγο με αυτο που είπες ότι ίσως έρχονται και απο Κίνα όλοι μου είπανε ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κινέζικο daikin εκτός και ειναι μαϊμού και ότι ειτε προέρχονται απο μαλαισια είτε Τσεχία ειναι απο εργοστάσια της daikin και μονο....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να απαντηση... διαβαζω καθε μερα ολα τα σχολια που γραφωνται και συνολικα εχω διαβασει πολυ πανω απο το μισο σε οσα εχουν γραφτει συνολικα...

Αφου ολα ειναι για το marketing οπως λετε και ξαναλετε και οι αριθμοι cop απλα δεν ισχυουν ή ισχυουν αλλα για καθε μαρκα διαφορετικα, γιατι δεν γραφει καποιος με ονομαστικη σειρα ποιες ειναι αυτες οι μαρκες που κατα την γνωμη του γραφουν στοιχεια (πραγματικα) και ποιες οχι...

Δεν μπορουμε να λεμε για ολους οτι δεν ισχυει τιποτα και αν ισχυει ειναι μονο για καποιους.

με οτι γραφετε εδω πρεπει να βαλουμε την παρακατω σειρα,

daikin

mitsubishi

toshiba

sharp

και μετα το χαος?

ειμαι κατοχος daikin (ftxs50..) και ενος lg (H09MW) ας μου πει καποιος γιατι το ενα ειναι καλο και το αλλο οχι; εγω δεν βλεπω καμια διαφορα παντα συμφωνα με τις δυνατοτητες του καθενος...

Ειναι καλο να γραφουμε την αποψη μας για τα κλιματιστικα που εχουμε ολοι μας γιατι αυτο θα ειναι μαλλον πολυ πιο ασφαλες απο τις γενικες προτασεις που υπαρχουν παραπανω τις οποιες ομως εκτιμω...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να απαντηση... διαβαζω καθε μερα ολα τα σχολια που γραφωνται και συνολικα εχω διαβασει πολυ πανω απο το μισο σε οσα εχουν γραφτει συνολικα...

Αφου ολα ειναι για το marketing οπως λετε και ξαναλετε και οι αριθμοι cop απλα δεν ισχυουν ή ισχυουν αλλα για καθε μαρκα διαφορετικα, γιατι δεν γραφει καποιος με ονομαστικη σειρα ποιες ειναι αυτες οι μαρκες που κατα την γνωμη του γραφουν στοιχεια (πραγματικα) και ποιες οχι...

Δεν μπορουμε να λεμε για ολους οτι δεν ισχυει τιποτα και αν ισχυει ειναι μονο για καποιους.

με οτι γραφετε εδω πρεπει να βαλουμε την παρακατω σειρα,

daikin

mitsubishi

toshiba

sharp

και μετα το χαος?

ειμαι κατοχος daikin (ftxs50..) και ενος lg (H09MW) ας μου πει καποιος γιατι το ενα ειναι καλο και το αλλο οχι; εγω δεν βλεπω καμια διαφορα παντα συμφωνα με τις δυνατοτητες του καθενος...

Ειναι καλο να γραφουμε την αποψη μας για τα κλιματιστικα που εχουμε ολοι μας γιατι αυτο θα ειναι μαλλον πολυ πιο ασφαλες απο τις γενικες προτασεις που υπαρχουν παραπανω τις οποιες ομως εκτιμω...

 

Και ειναι καλο, επισης, η να αναφερονται η πηγες των γνωσεων (εστο καποιες φορες), η την σχετικη τεχνικη ιδιοτιτα (αν υπαρχει):cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να απαντηση... διαβαζω καθε μερα ολα τα σχολια που γραφωνται και συνολικα εχω διαβασει πολυ πανω απο το μισο σε οσα εχουν γραφτει συνολικα...

Αφου ολα ειναι για το marketing οπως λετε και ξαναλετε και οι αριθμοι cop απλα δεν ισχυουν ή ισχυουν αλλα για καθε μαρκα διαφορετικα, γιατι δεν γραφει καποιος με ονομαστικη σειρα ποιες ειναι αυτες οι μαρκες που κατα την γνωμη του γραφουν στοιχεια (πραγματικα) και ποιες οχι...

Δεν μπορουμε να λεμε για ολους οτι δεν ισχυει τιποτα και αν ισχυει ειναι μονο για καποιους.

με οτι γραφετε εδω πρεπει να βαλουμε την παρακατω σειρα,

daikin

mitsubishi

toshiba

sharp

και μετα το χαος?

ειμαι κατοχος daikin (ftxs50..) και ενος lg (H09MW) ας μου πει καποιος γιατι το ενα ειναι καλο και το αλλο οχι; εγω δεν βλεπω καμια διαφορα παντα συμφωνα με τις δυνατοτητες του καθενος...

Ειναι καλο να γραφουμε την αποψη μας για τα κλιματιστικα που εχουμε ολοι μας γιατι αυτο θα ειναι μαλλον πολυ πιο ασφαλες απο τις γενικες προτασεις που υπαρχουν παραπανω τις οποιες ομως εκτιμω...

Τη διάφορα θα την καταλάβεις μόνο στη θερμανση και στα δύσκολα πιστεύω π.χ. Κάτω απο -5. Εμένα η επιλογή μου έγινε καθαρά απο φίλους που ήδη είχανε κλιματιστικο και αρκετοί στα πολυ κρύα δε ζεστενοτανε με τίποτε ...επειδή εδω κανει πολυ κρύο κατέληξα σε daikin γιατι όσους ξέρω που έχουν ήτανε ευχαριστημένοι..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να απαντηση... διαβαζω καθε μερα ολα τα σχολια που γραφωνται και συνολικα εχω διαβασει πολυ πανω απο το μισο σε οσα εχουν γραφτει συνολικα...

Αφου ολα ειναι για το marketing οπως λετε και ξαναλετε και οι αριθμοι cop απλα δεν ισχυουν ή ισχυουν αλλα για καθε μαρκα διαφορετικα, γιατι δεν γραφει καποιος με ονομαστικη σειρα ποιες ειναι αυτες οι μαρκες που κατα την γνωμη του γραφουν στοιχεια (πραγματικα) και ποιες οχι...Δεν μπορουμε να λεμε για ολους οτι δεν ισχυει τιποτα και αν ισχυει ειναι μονο για καποιους.με οτι γραφετε εδω πρεπει να βαλουμε την παρακατω σειρα,daikin,mitsubishi,toshiba,sharp,και μετα το χαος?

ειμαι κατοχος daikin (ftxs50..) και ενος lg (H09MW) ας μου πει καποιος γιατι το ενα ειναι καλο και το αλλο οχι; εγω δεν βλεπω καμια διαφορα παντα συμφωνα με τις δυνατοτητες του καθενος...Ειναι καλο να γραφουμε την αποψη μας για τα κλιματιστικα που εχουμε ολοι μας γιατι αυτο θα ειναι μαλλον πολυ πιο ασφαλες απο τις γενικες προτασεις που υπαρχουν παραπανω τις οποιες ομως εκτιμω...

 

Μαλλον δεν έχεις καταλάβει αυτά που έχει διαβασει .:) Δεν ανέφερε κανείς ότι όλα είναι μαρκετινκ ,και ούτε όλα τα προιόντα ειναι καλά.Aν δεν υπήρχαν διαφορές όλα τα προιόντα θα ήταν το ίδιο ,και δεν θα υπήρχαν φίρμες και γκάμα μοντέλων.Αν κάποιος δεν μπορεί να δει διαφορές ,υπάρχουν καλοι επαγγελματίες σε καταστήματα κλιματισμού όπως προτρέπουμε συνεχώς να τις υποδείξουν, και αν υπάρχουν απορίες ρωτα κάποιος πάλι και αλλού.

Φτάνει να μπορει να κρίνει κανεις τι διαβαζει,τι του λένε κλπ .Γι'αυτό αναφέρουμε τα υπέρ και κατά που γνωρίζουμε να τα έχει κάποιος επιπλεον υπόψη.Από εκεί και πέρα όταν μια επιλογή αφορά ατομικά κριτήρια δεν μπορεί ν'αναιρούν ένα προιόν γιατί είναι καλύτερο από άλλο,ούτε γιατί κάποιες εταιρίες πως και γιατί ηγούνται στον κλάδο και άλλες απλά πουλάνε και κλιματιστικά.Αν δε σε καλύπτει κάτι δεν υποχρεούσαι να το πάρεις,ούτε αν δεν προσεξες προτρέπουμε σχετικά ,αλλά ούτε και αν κάποιος έμεινε ευχαριστημένος με κάτι θα μείνει και άλλος παρόμοια.:)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι ψάχνονται όλοι για μείωση του κόστους παραγωγής και μπορεί να παίξουν συνεργασίες αλλα πιστεύω ότι η daikin έχει μόνο να δώσει στους άλλους γιατι εφόσον ειναι το αποκλειστικό αντικείμενο που ασχολειται σίγουρα έχει και την καλύτερη τεχνογνωσία ....τώρα για τα πλαστικά ίσως ισχύει και εδώ όπως σε πολλά αλλα οσο παλιότερο τόσο ποιοτικοτερο,αλλα και πάλι ειναι σίγουρα πάνω απο το μέσο όρο....το εψαξα λίγο με αυτο που είπες ότι ίσως έρχονται και απο Κίνα όλοι μου είπανε ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κινέζικο daikin εκτός και ειναι μαϊμού και ότι ειτε προέρχονται απο μαλαισια είτε Τσεχία ειναι απο εργοστάσια της daikin και μονο....

 

Εχουμε αναφέρει σχετικά αρκετές φορές γενικά για την εταιρία και την παρουσία της στην Ελλάδα.:)Παραμένει πάντως κορυφαία σε σύνολο γιατί πουλά βασικά επαγγελματικά. Αν το μηχανημα γράφει Mαλαισίας είναι εξ'ολοκλήρου από εκεί και είναι κατασκευής Panasonic καθώς οι εταιρίες συνεργάζονται.Daikin Κινέζικα υπάρχουν,δεν είναι μαιμου,έρχονται κάποια μοντέλα ανακατεμένα.Εχουν εμφανιστεί και κάποια που δεν λενε τίποτε πάνω,πιθανόν είναι και αυτά.Τα περισσότερα πάντως της Ελληνικής αγοράς είναι από Τσεχία και Βέλγιο (μερικά λένε και γενικά Made in Εurope)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θερμα για την απαντηση αλλα καταλαβαινω μια χαρα τι διαβαζω starενιο.. δεν θα μπω στην διαδικασια να απαντησω απλα ας διαβασουν και τα αλλα μελοι τι εχεις γραψει κατα καιρους και θα καταλαβουν...:!:

 

 

Ευχαριστω τον φιλο "kotsgeo" για την ευγενια της απαντησης του σχετικα με τις χαμηλες θερμονρασιες..

Ειμαι απο Ξανθη και συντομα θα μπορω να σου πω αν οντος υπαρχει διαφορα σε θερμοκρασια -5 c .

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό προτρέπουμε να διαβαζουμε τα προηγούμενα για να μην λέμε τα ίδια με άλλα λόγια :) Οι απαντήσεις αφορούν και επιμέρους ερωτήσεις.

Δεν είπε εξάλλου κανείς να μην γράφει κάποιος τις εντυπώσεις του για ενα μηχανημα ,αλλά εκτός από τον ενημερωτικό χαρακτήρα,δεν είναι ενδεικτικό αν αυτό είναι όντως καλο,όλα έχουν γίνει σωστά για τον χώρο του κλπ για να τα λάβει κανείς υπόψη,αφού δεν μπορεί να ξέρει κανείς από μια περιγραφή τι έχει γίνει ,γιατί κάθε χώρος είναι μοναδικός. :) .Ποσο μαλλον να λυθεί και ένα θέμα με υποθέσεις χωρίς να δει κάποιος επιτοπου τι συμβαίνει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι η τρίτη βδομάδα θέρμανσης με ένα Toshiba Super Daiseikai 18άρι.

Εντυπώσεις άριστες: Ποιότητα και δύναμη μαζί. Ιονιστής αποδοτικός στο κάπνισμα. Θερμαίνει χαλαρά και άνετα 40μ2 σαλοκουζίνα σε ρετιρέ (Θεσσαλονίκη). Και μπορεί στην ανάγκη άλλα τόσα μ2, με τον αέρα ψηλά και τον ανεμιστήρα δυνατά, προς το βάθος του διαδρόμου. Εξωτερική μονάδα συμμαζεμένη, ούτε που ακούγεται σε νορμάλ λειτουργία. Και στα ζόρια της πάλι δεν ενοχλεί.

Παραδέχομαι ότι χωρίς την πληροφόρηση αυτού εδώ του φόρουμ δεν θα το επέλεγα. Και μάλλον θα είχα κάνει λάθος.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι η τρίτη βδομάδα θέρμανσης με ένα Toshiba Super Daiseikai 18άρι.

Εντυπώσεις άριστες: Ποιότητα και δύναμη μαζί. Ιονιστής αποδοτικός στο κάπνισμα. Θερμαίνει χαλαρά και άνετα 40μ2 σαλοκουζίνα σε ρετιρέ (Θεσσαλονίκη). Και μπορεί στην ανάγκη άλλα τόσα μ2, με τον αέρα ψηλά και τον ανεμιστήρα δυνατά, προς το βάθος του διαδρόμου. Εξωτερική μονάδα συμμαζεμένη, ούτε που ακούγεται σε νορμάλ λειτουργία. Και στα ζόρια της πάλι δεν ενοχλεί.Παραδέχομαι ότι χωρίς την πληροφόρηση αυτού εδώ του φόρουμ δεν θα το επέλεγα. Και μάλλον θα είχα κάνει λάθος.Σας ευχαριστώ.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το μηχανημα ως γνωστό είναι από τα κορυφαία της αγοράς και από τα ακριβα της κατηγορίας .Προφανως ταιριάζει με τον χώρο σου και έγινε και σωστή εγκατάσταση για να μην ενοχλεί ό συμπιεστής όταν ζορίζεται .Εχουμε πεί σε προηγούμενα τι πρέπει να προσέχει κάποιος για τον καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή και γενικές οδηγίες σχετικά με φίλτρα, επειδή αναφέρεις καπνίζετε.Στα υπόλοιπα ότι λένε οι οδηγίες χρήσης :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι η τρίτη βδομάδα θέρμανσης με ένα Toshiba Super Daiseikai 18άρι.

Εντυπώσεις άριστες: Ποιότητα και δύναμη μαζί. Ιονιστής αποδοτικός στο κάπνισμα. Θερμαίνει χαλαρά και άνετα 40μ2 σαλοκουζίνα σε ρετιρέ (Θεσσαλονίκη). Και μπορεί στην ανάγκη άλλα τόσα μ2, με τον αέρα ψηλά και τον ανεμιστήρα δυνατά, προς το βάθος του διαδρόμου. Εξωτερική μονάδα συμμαζεμένη, ούτε που ακούγεται σε νορμάλ λειτουργία. Και στα ζόρια της πάλι δεν ενοχλεί.

Παραδέχομαι ότι χωρίς την πληροφόρηση αυτού εδώ του φόρουμ δεν θα το επέλεγα. Και μάλλον θα είχα κάνει λάθος.

Σας ευχαριστώ.

 

Παρόμοιες εντυπώσεις με το Daisekai 16. 35τμ σαλόνι+κουζίνα αλλά και ανοιχτό διάδρομο σε άλλο ένα δωμάτιο. Ρυθμισμένο στους 24 βαθμούς, με εξωτερική 10, καταναλώνει 1200W με το που ξεκινάει και σε 10 λεπτά παίζει στα 800-900W. Σε δύο ώρες πέφτει στα 400W αφού πια έχει ζεστάνει τα πάντα. Η θερμοκρασία σταθερή στους 24,2. Όλες οι μετρήσεις με OWL+ usb.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θερμα για την απαντηση αλλα καταλαβαινω μια χαρα τι διαβαζω starενιο.. δεν θα μπω στην διαδικασια να απαντησω απλα ας διαβασουν και τα αλλα μελοι τι εχεις γραψει κατα καιρους και θα καταλαβουν...:!:

 

 

Ευχαριστω τον φιλο "kotsgeo" για την ευγενια της απαντησης του σχετικα με τις χαμηλες θερμονρασιες..

Ειμαι απο Ξανθη και συντομα θα μπορω να σου πω αν οντος υπαρχει διαφορα σε θερμοκρασια -5 c .

 

Οπότε φιλε μου είσαι απο τους καλύτερους κριτές να μας πεις και σύντομα απ'οτι βλέπω τον καιρό αν όντως υπάρχουν διάφορες σε μηχάνημα με μηχάνημα...

Συμφωνώ με τον starenios ότι παίζει ρόλο το να ειναι κατάλληλο για το χώρο και η τοποθέτηση του για να ζεστενει το χώρο αλλα κάτω απο μηδέν η στους -5 π.χ. Πες μας ποσο ζεστο αέρα βγάζουν ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μετά από αρκετό ψάξιμο κ διάβασμα 2 οι τελικές επιλογές για 2 κλιματιστικά(ένα 12αρι κ ένα 9αρι).

2 είναι κ οι υποψήφιες εταιρίες.Toyotomi κ Mitsubishi Heavy.

Τα μοντέλα είναι από Toyotomi Takara A13HDI κ Α10HDI κ Mitsubishi Heavy 25ZJX-S κ 35ZJX-S.

Τα μεν πρώτα made in Κίνα , με καλύτερους συντελεστές EER,COP,πιο αθόρυβα και μου βγαίνουν 100-150 ευρώ πιο φθηνά.

Τα Mitsubishi made in Ταυλάνδη, με χειρότερους συντελεστές(ειδικά στο 12αρι),πιο θορυβώδη και λίγο πιο ακριβά.

Από θέμα φίλτρων πάνω κάτω τα ίδια(δεν με απασχολεί κ πολύ).Πιο πολύ με ενδιαφέρει η οικονομία κ η αξιοπιστία.

Θα ήθελα κάποιες τελευταίες απόψεις(από κατόχους ή τους "ειδικούς") γιατί μέχρι το απόγευμα πρέπει να αποφασίσω κ τα λεφτά που θα δοθούν δεν είναι κ λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα τα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη ,όπως και ότι αν έχουμε αμφιβολίες δεν κάνουμε βιαστικές αγορες ,αλλά ψάχνουμε να τα δούμε κάπου σε κατάστημα κλιματισμού και να μας πούνε αν ταιριάζουν στον χώρο σου :) Το Τakara έχει αναμικτες εντυπώσεις ,άσχετα τι διαφημίζει η εταιρία .Τουλάχιστον τελευταία δεν έχει αναφερθεί να είναι τόσο οικονομικό σε κατανάλωση ,αλλά έχει και σχέση ότι είναι φασόν

Κινέζικο μηχάνημα σε τι θα βγεί.Πιο σταθερό δείχνει να είναι το Kuro από τα Τοyotomi, συγκριτικά με ότι κυκλοφορεί στην αγορά.

To Toyotomi έχει καλά φίλτρα,πάνω του μέσου όρου με τι κυκλοφορεί στην αγορά,αλλά στο Mitsubίshi λειτουργει διαφορετικά ο καθαρισμός αερα.

 

Από την άλλη όταν συγκρίνεις με Μitsubishi ένα βαρύ όνομα με παράδοση στον κλάδο,με τα συγκεκριμένα μηχανήματα να είναι απο τα καλύτερα της

αγοράς από ποιότητα σε όλα,απευθύνονται και για ημιεπαγγελματική χρήση,όποτε δεν τίθεται μόνο θέμα καταναλωσης ,καθώς αυτή είναι πολύ

σχετική με την συνολική αξιοπιστία της φίρμας στην αγορά ,το χώρο κλπ που λέμε συχνά.Υπόψη όμαως έχουμε πεί τα παραπάνω είναι δυνατά μηχανήματα σε ένταση και θέλουν και καλύτερη εγκατάσταση από ότι γίνεται συνήθως,οπότε ένας λόγος παραπάνω να δούν το χώρο σου ,

για να μην ενοχλούν εκεί που νομίζεις ότι πρέπει να τα βάλεις . :) Εννοείται αν δεν καλύπτουν τι θές τα παραπάνω, κοιτάς άλλες επιλογές .

 

Οπότε φιλε μου είσαι απο τους καλύτερους κριτές να μας πεις και σύντομα απ'οτι βλέπω τον καιρό αν όντως υπάρχουν διάφορες σε μηχάνημα με μηχάνημα...Συμφωνώ με τον starenios ότι παίζει ρόλο το να ειναι κατάλληλο για το χώρο και η τοποθέτηση του για να ζεστενει το χώρο αλλα κάτω απο μηδέν η στους -5 π.χ. Πες μας ποσο ζεστο αέρα βγάζουν ....

 

Δεν αναφερθήκαμε στην προηγούμενη απάντηση ,γιατί με τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπαρχει περίπτωση το Daikin αν και μοντέλο 6ετίας, αν του έχει γίνει σωστή συντήριση να μην δουλεύει άνετα με -5 :) Για το νέο LG επίσης υπάρχουν κάποιες πρώτες εντυπώσεις για νέο μοντέλο,άσχετα τι διαφημίζεται ή τι αρέσει:D.Αφορά ότι κάνει λίγο θόρυβο ίσως λόγω σχεδίου ,έχει οικονομία σαν το LG Mirror καθως έχουν παρόμοιο συμπιεστή,και ελαφρά βελτιωμένο παρόμοιο καθαρισμό αέρα .Το Μirror έχει παρατηρηθεί σε χαμηλές θερμοκρασίες ότι δουλεύει με μειωμένη απόδοση όπως πολλά της αγοράς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιες εντυπώσεις με το Daisekai 16. 35τμ σαλόνι+κουζίνα αλλά και ανοιχτό διάδρομο σε άλλο ένα δωμάτιο. Ρυθμισμένο στους 24 βαθμούς, με εξωτερική 10, καταναλώνει 1200W με το που ξεκινάει και σε 10 λεπτά παίζει στα 800-900W. Σε δύο ώρες πέφτει στα 400W αφού πια έχει ζεστάνει τα πάντα. Η θερμοκρασία σταθερή στους 24,2. Όλες οι μετρήσεις με OWL+ usb.

 

H αρχική κατανάλωση των 1200w μήπως είναι αποτέλεσμα κάποιων ρυθμίσεων που έκανες, ή της υψηλής θερμοκρασίας του δωματίου;

Ρυθμισμένο στους 24 κελσίου, βλέπει τη μικρή διαφορά της θερμοκρασίας(με αυτή του δωματίου) και ξεκινάει καταναλώνοντας 1200w…

Αν είναι το Toshiba RAS B16S KVP-E Super Daiseikai3, στη θέρμανση έχει power input 1340W για απόδοση θέρμανσης 5.50kw. Και δεν μιλάμε για τα 6.50 kw που μπορεί να φθάσει.

 

Δικό μου 12άρι άλλης εταιρίας, χτες, ξεκίνησε στα 900w και μετά λίγη ώρα κατανάλωνε από 700w ως 350w. Σήμερα με την εσωτερική θερμοκρασία 2 βαθμούς χαμηλότερη ξεκίνησε από 1100watt.

Edited by artless
διόρθωση λάθους
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως μετρατε τα watt που καταναλωνετε???οταν ξεκιναει εννοω...

Με "Μετρητή κατανάλωσης ρεύματος μεμονωμένων συσκευών". Από 15-30 ευρώ περίπου.

Αν πάρεις να προσέξεις:

1. Μερικά είναι ως 10Α, άλλα ως 16Α ενώ οι τιμές είναι παρόμοιες.

2. Στην Αθήνα, βρήκα το ίδιο ακριβώς να πωλείται σε τρία διαφορετικά καταστήματα σε τιμές 20, 24 και 13 ευρώ!

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

H αρχική κατανάλωση των 1200w μήπως είναι αποτέλεσμα κάποιων ρυθμίσεων που έκανες, ή της υψηλής θερμοκρασίας του δωματίου;

Ρυθμισμένο στους 24 κελσίου, βλέπει τη μικρή διαφορά της θερμοκρασίας(με αυτή του δωματίου) και ξεκινάει καταναλώνοντας 1200w…

Αν είναι το Toshiba RAS B16S KVP-E Super Daiseikai3, στη θέρμανση έχει power input 1340W για απόδοση θέρμανσης 5.50kw. Και δεν μιλάμε για τα 8.00 kw που μπορεί να φθάσει.

 

Δικό μου 12άρι άλλης εταιρίας, χτες, ξεκίνησε στα 900w και μετά λίγη ώρα κατανάλωνε από 700w ως 350w. Σήμερα με την εσωτερική θερμοκρασία 2 βαθμούς χαμηλότερη ξεκίνησε από 1100watt.

 

Τα έγραψα λίγο δυσνόητα, σορρυ. Η αρχική θερμοκρασία δωματίου είναι στους 17-18 η και 19. Το μοντέλο είναι το daiseikai 5.

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα λίγο δυσνόητα, σορρυ. Η αρχική θερμοκρασία δωματίου είναι στους 17-18 η και 19. Το μοντέλο είναι το daiseikai 5.

Μια χαρά τα έγραψες.

Έκανα την επισήμανση για να μην νομίσει κάποιος πως δεν καταναλώνει πάνω από 1200watt. Και το Daiseikai 5 έχει power input 1340W.

Link to comment
Share on other sites

Το 16αρι επίσημα ξεκινά από 700Watt , έχει μέση κατανάλωση 1340W και max 1700W όταν φτάνει σε θερμανση 22.100 BTU (6.5KW).

Λογικά όταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασία ή τιμή θα πηγαίνει κάπου ενδιαμεσα από τις δυο πρωτες τιμές.Οπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενα από άλλα παραδείγματα ,οι μετρητές κατανάλωσης ρεύματος συσκευών δεν είναι τόσο αξιόπιστοι ,είναι αναλογα και την φίρμα , και ανάλογα την σύνδεση καθε εγκατάστασης ,οπότε οι τιμές είναι απλά ενδεικτικές.Βεβαια καταλαβαίνει πάνω κατω κανείς τι γίνεται :).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το 16αρι επίσημα ξεκινά από 700Watt , έχει μέση κατανάλωση 1340W και max 1700W όταν φτάνει σε θερμανση 22.100 BTU (6.5KW).

Λογικά όταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασία ή τιμή θα πηγαίνει κάπου ενδιαμεσα από τις δυο πρωτες τιμές.Οπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενα από άλλα παραδείγματα ,οι μετρητές κατανάλωσης ρεύματος συσκευών δεν είναι τόσο αξιόπιστοι ,είναι αναλογα και την φίρμα , και ανάλογα την σύνδεση καθε εγκατάστασης ,οπότε οι τιμές είναι απλά ενδεικτικές.Βεβαια καταλαβαίνει πάνω κατω κανείς τι γίνεται :).

 

Συμφωνώ, θα μου επιτρέψεις μονο να είμαι απόλυτος στις μετρήσεις γιατί τις έχω τσεκάρει με σχεδόν όλες τις συσκευές. Δηλαδη αναβω λαμπα 8w και βλεπω +8 στο owl. Το τι συμβαίνει στα 400w ας το βρουν οι ειδικοί. Εγώ δεν ειμαι. Άλλωστε κλειστό τελειως καταναλώνει ηδη 53w.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...