Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καπου ειχε παρει το ματι καποια στιγμη οτι υπηρχε μια εφαρμογη, δεν ειμαι στοκ;)

 

Τοτε διαβασε στις τροποποιησεις ενα τροπο (ψαξε για ποστ μου) που με redpill kernel κανεις την εξωτερικη sd internal και το αντιστροφο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκέτη την συσκευή, μετρητά.

Ούτε επιδότηση, ούτε συμβόλαιο...

Ακόμα κάρτα δεν έχω προλάβει να βάλω για να διαπιστώσω αν είναι, η δεν είναι κλειδωμένο,αλλα ούτως η άλλως σκόπευω να αλλάζω συνεχώς κάρτες sim ανάλογα με την χώρα που θα βρίσκομαι, λόγω εργασίας.

Μακάρι να είναι ξεκλείδωτο, γιατί δεν έχω διάθεση και χρόνο για να μπώ στη διαδικασία "πειράγματος" της συσκευής. Τουλάχιστον όχι ακόμη, μέχρι να εξοικειωθώ...

 

Συνήθως δεν είναι κλειδωμένα. Επωφελήθηκες της προσφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμισεις σε ολη την ευρωπη ερχονται περιπου την ιδια περιοδο? Αφου το τηλ θα ειναι για ευρωπη, αν βγει για παραδειγμα αναβαθμισει στην γερμανια, σε λιγο καιρο ερχεται και στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν είναι κλειδωμένα. Επωφελήθηκες της προσφοράς?
Aυτή την εντύπωση έχω και 'γώ. Πάντως, όπως και να έχει, αύριο θα βάλω κάρτα και θα μάθουμε όλοι....:lol:

Ναί το πήρα 550 (700-150 δωροεπιταγή) και αυτή τη στιγμή μάλιστα έφτιαξα και τον φάκελο για το Cash Back απο την samsung Hellas !

Eλπίζω να μην είναι κάποιο "τρύκ" η αναθεωρήσουν στην πορεία...:rolleyes:

Δέν θέλω να αδικήσω την εταιρεία, αλλά πολλά έχουν δεί τα μάτια μου !

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απο σημερα ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του note2!!Ηταν η μπαταρια στο 78% οταν το ανοιξα,το δουλεψα φουλ καμποσες ωρες και στο 3% το εβαλα για φορτισμα.Να το αφησω να φορτιζει μεχρι αυριο το πρωι η μολις φορτισει πληρως να το βγαλω απο τη φορτιση?Επισης να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα στη home screen να εμφανιζεται και το ποσοστο φορτισμενης μπαταριας που απομενει εκτος απο το κλασσικο σχημα με την μπαταρια?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδες απο σημερα ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του note2!!Ηταν η μπαταρια στο 78% οταν το ανοιξα,το δουλεψα φουλ καμποσες ωρες και στο 3% το εβαλα για φορτισμα.Να το αφησω να φορτιζει μεχρι αυριο το πρωι η μολις φορτισει πληρως να το βγαλω απο τη φορτιση?Επισης να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα στη home screen να εμφανιζεται και το ποσοστο φορτισμενης μπαταριας που απομενει εκτος απο το κλασσικο σχημα με την μπαταρια?

 

Όταν φορτίσει μπορείς να το βγάλεις.

Αν πας στις ρυθμίσεις και μετά display έχει επιλογή δίπλα στη μπαταρία να φαίνεται και το ποσοστό. Αλλιώς κατέβασε όποιο θες από το play.

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη την συσκευή, μετρητά.

Ούτε επιδότηση, ούτε συμβόλαιο...

Ακόμα κάρτα δεν έχω προλάβει να βάλω για να διαπιστώσω αν είναι, η δεν είναι κλειδωμένο,αλλα ούτως η άλλως σκόπευω να αλλάζω συνεχώς κάρτες sim ανάλογα με την χώρα που θα βρίσκομαι, λόγω εργασίας.

Μακάρι να είναι ξεκλείδωτο, γιατί δεν έχω διάθεση και χρόνο για να μπώ στη διαδικασία "πειράγματος" της συσκευής. Τουλάχιστον όχι ακόμη, μέχρι να εξοικειωθώ...

 

Εγώ το δικό μου που το πήρα από τον Γερμανό προχθές δεν έχει ούτε εφαρμογές Cosmote ούτε ενάρξεις με προθέματα της Cosmote.

 

Από προχθές όπως έγραψα και παραπάνω έγινα κι εγώ ευτυχής κάτοχος του Note 2, το οποίο... κατά το εγχειρίδιο παίρνει κάρτα SIM ή USIM. Εδώ μέσα διάβασα πως παίρνει microSIM πράγμα που μάλλον αληθεύει.

Ερώτηση:

Η SIM που έχω είναι εταιρική, μάλιστα είναι DUAL SIM, 2 σε 1 (δηλ. 2 αριθμοί σε μια SIM).

Το πρόβλημα είναι οτι η Cosmote δε βγάζει DUAL SIM σε microSIM

Σε ένα κατάστημα Germanos στο Πειραιά μου είπαν να ζητήσω nanoSIM (για iPHONE) που υπάρχει σε DUAL SIM και θα μου δώσουν αντάπτορα που θα την μετατρέψει σε microSIM (γιατί η nanoSIM είναι μικρότερη από τη microSIM).

Επίσης μου είπαν πως έχουν μηχάνημα που κόβει τις SIM και τις μετατρέπει σε microSIM αλλα στις DUAL SIM είναι επικίνδυνο γιατί το τσιπάκι είναι πιο κοντά στην άκρη της κάρτας (δεν επιβεβαιώνεται γιατί το τσέκαρα, είναι ακριβώς ίδιες με τις απλές SIM).

Έχει κάποιος συνάδελφος άποψη επί του θέματος να βοηθήσει; Η πληροφορία θεωρώ πως είναι χρήσιμη για όλους μας καθώς αισθάνομαι λίγο εγκλωβισμένος και μπορεί να το αντιμετωπίσει και άλλος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλα, εγω την έκοψα και καθάρισα!! 2in1 κοσμοτέ ;)

Κανένα απολύτως πρόβλημα στο τσιπακι!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά πολλα, εγω την έκοψα και καθάρισα!! 2in1 κοσμοτέ ;)

Κανένα απολύτως πρόβλημα στο τσιπακι!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Σου δουλεύει σωστά το 2 σε 1;

 

Κι εγώ μάλλον αυτό θα κάνω... βρήκα και το σχετικό βιντεάκι!

 

 

και το σχετικό πατρόν!

 

http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Από όσους το έχετε περισσότερο καιρό.Ποιό επίσημο firmware από το sammobile στην 4.1.1 σας φαίνεται πιο σταθερό και "γρήγορο" από όλες τις χώρες που έχετε δοκιμάσει για να φλασάρω;Και επίσης, γνωρίζει κανείς όταν η μπαταρία είναι κάτω από 15% τίθεται θέμα να ρίχνει αυτόματα τις επιδόσεις η συσκευή;Χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας.Το gps στην εφαρμογή gps tester για να σημαίνει ότι το gps της συσκευής μας δουλεύει σωστά πόσο πρέπει να είναι οι τιμές των δορυφόρων;99;Δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω.Και πόσους δορυφόρους υποτίθεται ότι πρέπει να πιάσει για να πούμε ότι δεν έχει κανένα θέμα το hardware του gps; Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Από όσους το έχετε περισσότερο καιρό.Ποιό επίσημο firmware από το sammobile στην 4.1.1 σας φαίνεται πιο σταθερό και "γρήγορο" από όλες τις χώρες που έχετε δοκιμάσει για να φλασάρω;Και επίσης, γνωρίζει κανείς όταν η μπαταρία είναι κάτω από 15% τίθεται θέμα να ρίχνει αυτόματα τις επιδόσεις η συσκευή;Χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας

 

Δε παίζει κανέναν ρόλο η χώρα προέλευσης. Βασικά ένα firmware είναι που απλά μοιράζεται.

Κατέβασε λοιπόν οποίο θες, εκτός από το γερμανικό που δεν υποστηρίζει ελληνικά με το s pen (και το τελευταίο πολωνικό 4.1.2 επίσης).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τελείως πληροφοριακά και μόνο, αναφέρω ότι και η Nordic countries υποστηρίζει πλήρως ελληνικά με το spen.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Σου δουλεύει σωστά το 2 σε 1;

 

Κι εγώ μάλλον αυτό θα κάνω... βρήκα και το σχετικό βιντεάκι!

 

 

και το σχετικό πατρόν!

 

http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

 

Οι καινούργιες 2in1 έχουν μικρό τσιπάκι οπότε δεν κόβεται στο όριο. Μην επιχειρήσεις με οδηγούς κτλ το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καταστρέψεις την κάρτα. Κοφτάκι από ebay ή πήγαινε σε ένα κατάστημα να στην κόψουν. Αν έχεις την παλιά με το μεγάλο chip πήγαινε στον Γερμανό, με 5 ευρώ θα στην κάνουν αντικατάσταση και θα στην κόψουν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την έκοψα κι εγώ με 5 € στον Γερμανό.Μου άνοιξε καινούργια sim, την έκοψε και δουλεύει κανονικά στην συσκευή

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε Ελλάδα, δεν χρειάζεται να πιάνετε να κόβετε μόνοι σας την sim ούτε να δίνετε στον Γερμανό 5 ευρώ για να σας την κόψουν (την κάρτα).

 

Πας σε οποιοδήποτε κατάστημα cosmote και παίρνεις ένα πακετάκι που έχει με 5 ευρώ, και έχει μέσα 2 κάρτες, μια micro και μια κανονική. Στις ενεργοποιεί επιτόπου να δουλεύουν για τον αριθμό σου. Εμένα με βόλεψε αυτό γιατί έχω την μια κάρτα (micro) στο Note και την άλλη στο προηγούμενο κινητό μου. Όποιο κινητό ενεργοποιήσεις τελευταίο αυτό δέχεται τις κλήσεις (Δουλεύει μια sim κάθε φορά και όχι ταυτόχρονα). Οπότε για οποιονδήποτε λόγο (πας για τρέξιμο, πας για κυνήγι, για ψάρεμα, για πασατέμπο) δεν θέλεις να έχεις μαζί το note μην το καταστρέψεις, χάσεις, στο κλέψουν....απλά παίρνεις μαζί σου το .....backup...το ανοίγεις και έφυγες...

 

http://oi47.tinypic.com/348sizs.jpg

Edited by octap79
Link to comment
Share on other sites

Αν είστε Ελλάδα, δεν χρειάζεται να πιάνετε να κόβετε μόνοι σας την sim ούτε να δίνετε στον Γερμανό 5 ευρώ για να σας την κόψουν (την κάρτα).

 

Πας σε οποιοδήποτε κατάστημα cosmote και παίρνεις ένα πακετάκι που έχει με 5 ευρώ, και έχει μέσα 2 κάρτες, μια micro και μια κανονική. Στις ενεργοποιεί επιτόπου να δουλεύουν για τον αριθμό σου. Εμένα με βόλεψε αυτό γιατί έχω την μια κάρτα (micro) στο Note και την άλλη στο προηγούμενο κινητό μου. Όποιο κινητό ενεργοποιήσεις τελευταίο αυτό δέχεται τις κλήσεις (Δουλεύει μια sim κάθε φορά και όχι ταυτόχρονα). Οπότε για οποιονδήποτε λόγο (πας για τρέξιμο, πας για κυνήγι, για ψάρεμα, για πασατέμπο) δεν θέλεις να έχεις μαζί το note μην το καταστρέψεις, χάσεις, στο κλέψουν....απλά παίρνεις μαζί σου το .....backup...το ανοίγεις και έφυγες...

 

 

Ακριβώς ,με διαφορά η καλύτερη λύση.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Το note 2 ειναι 4g; Ή υπάρχουν 2 εκδόσεις και εδώ φέρνουν μόνο την 3g;

 

Υπάρχουν 2 εκδόσεις.Η πιο γνωστή είναι η international έκδοση (Ν7100) που κυκλοφορεί εδω και καιρό.

Υπάρχει και η LTE έκδοση που ήρθε πρόσφατα Ελλάδα και υποστηρίζει 4G δίκτυα, αλλά είναι πολύ πιο ακρίβη...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε Ελλάδα, δεν χρειάζεται να πιάνετε να κόβετε μόνοι σας την sim ούτε να δίνετε στον Γερμανό 5 ευρώ για να σας την κόψουν (την κάρτα).

 

Πας σε οποιοδήποτε κατάστημα cosmote και παίρνεις ένα πακετάκι που έχει με 5 ευρώ, και έχει μέσα 2 κάρτες, μια micro και μια κανονική. Στις ενεργοποιεί επιτόπου να δουλεύουν για τον αριθμό σου. Εμένα με βόλεψε αυτό γιατί έχω την μια κάρτα (micro) στο Note και την άλλη στο προηγούμενο κινητό μου. Όποιο κινητό ενεργοποιήσεις τελευταίο αυτό δέχεται τις κλήσεις (Δουλεύει μια sim κάθε φορά και όχι ταυτόχρονα). Οπότε για οποιονδήποτε λόγο (πας για τρέξιμο, πας για κυνήγι, για ψάρεμα, για πασατέμπο) δεν θέλεις να έχεις μαζί το note μην το καταστρέψεις, χάσεις, στο κλέψουν....απλά παίρνεις μαζί σου το .....backup...το ανοίγεις και έφυγες...

 

http://oi47.tinypic.com/348sizs.jpg

 

Εντάξει, πραγματικά αυτή είναι η καλύτερη λύση όταν έχεις απλή SIM.

Το δικό μου πρόβλημα (και άλλων φίλων όπως είδα) είναι πως η Cosmote ΔΕΝ ΕΧΕΙ microSIM σε έκδοση DUAL SIM, σε αυτή τη περίπτωση... από οτι φαίνεται πας αναγκαστικά για κόψιμο....

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία άλλη διάφορα εκτός από αυτό; Μνήμες επεξεργαστή και λοιπά;

ΔΕΝ εχει τηλεφωνο FM.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε Ελλάδα, δεν χρειάζεται να πιάνετε να κόβετε μόνοι σας την sim ούτε να δίνετε στον Γερμανό 5 ευρώ για να σας την κόψουν (την κάρτα).

 

Πας σε οποιοδήποτε κατάστημα cosmote και παίρνεις ένα πακετάκι που έχει με 5 ευρώ, και έχει μέσα 2 κάρτες, μια micro και μια κανονική. Στις ενεργοποιεί επιτόπου να δουλεύουν για τον αριθμό σου. Εμένα με βόλεψε αυτό γιατί έχω την μια κάρτα (micro) στο Note και την άλλη στο προηγούμενο κινητό μου. Όποιο κινητό ενεργοποιήσεις τελευταίο αυτό δέχεται τις κλήσεις (Δουλεύει μια sim κάθε φορά και όχι ταυτόχρονα). Οπότε για οποιονδήποτε λόγο (πας για τρέξιμο, πας για κυνήγι, για ψάρεμα, για πασατέμπο) δεν θέλεις να έχεις μαζί το note μην το καταστρέψεις, χάσεις, στο κλέψουν....απλά παίρνεις μαζί σου το .....backup...το ανοίγεις και έφυγες...

 

http://oi47.tinypic.com/348sizs.jpg

 

Πριν 2 μήνες δεν ειχαν βγάλει ακόμα οπότε προσωπικά μπήκα σε αυτη τη διαδικασία ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε Ελλάδα, δεν χρειάζεται να πιάνετε να κόβετε μόνοι σας την sim ούτε να δίνετε στον Γερμανό 5 ευρώ για να σας την κόψουν (την κάρτα).

Όπως αναφέρθηκε η δεν υπάρχει twin sim σε κάρτα 2 in1. Eγώ είπα για να μη μπλέκει με κόψιμο, αν δεν έχει κοφτάκι, γιατι κατά πάσα πιθανότητα θα την καταστρέψει την κάρτα (βέβαια αυτό είναι εκτίμηση, κάποιοι μπορούν κάποιοι όχι) και με την προϋπόθεση ότι έχει το παλιό chip (το οποίο στο δίκτυο της cosmote δουλεύει προβληματικά, δείτε πόσες αναφορες υπάρχουν για απώλεια σήματος), να πάει στο Γερμανό για αντικατάσταση sim που κοστίζει 5 ευρώ, και του δίνεται η δυνατότητα να την κόψει εκεί δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...