Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφωνώ ότι δεν μεταβάλεται η κατανάλωση στα on/off ,γιατί έτσι γνωρίζω καλώς κακώς ,αλλά και με την απλή λογική ότι δεν θα είχαν λόγω ύπαρξης να βγούν τα Inverter να δουλεύουν έτσι για θέμα κατανάλωσης άσχετα αν εξελίχθηκαν με τον καιρό και σε άλλα,ενώ τα on/off όχι :)

 

Είναι απλό. Καταναλώνεις για να ζεστάνεις το χώρο. Αν κατανάλωνες συνέχεια το ίδιο ποσό, θα έδινες την ίδια ενέργεια στο χώρο, με αποτέλεσμα όταν έχει 17 βαθμούς έξω ο χώρος σου να φτάνει στους 30 και όταν έχει 10 να είσαι σε κανονική θερμοκρασία. Η κατανάλωση μεταβάλεται και αν δεν πιστεύεις τους μετρητές κατανάλωσης, κατέβα και δες το μετρητή της ΔΕΗ σου. Θα διαπιστώσεις πως σήμερα που είναι ζεστή μέρα, το ON/OFF μηχάνημα θα καταναλώνει πλέον κάτω από 1Kwh ανά ώρα, ενώ λέει ονομαστική ισχύ 1Kw.

 

Καλώς, κακώς έχεις αυτή τη λάθος άποψη. Ψάξτο λίγο και μην επιμένεις, γιατί όπως έχεις καταλάβει η γνώμη σου εδώ μέσα μετράει, και χαίρεις της εκτίμησης τόσο των επισκεπτών, όσο και της δικής μου. Είναι κρίμα να παραπλανώνται οι επισκέπτες από κάτι που δεν έχεις καταλάβει σωστά :)

 

Φιλικά,

Κώστας

 

 

Edit: Μια και ενώ έγραφα πρόσθεσες αυτό για το mitsubishi, είχα πέσει πριν κανά 2άρι χρόνια και σε ένα daikin που έκανε μια μικρορύθμιση στροφών από 70% μέχρι 110% περίπου. Αυτά είναι κάτι ανάμεσα σε inverter και on/off αφού χρησιμοποιούν απλούς συμπιεστές στους οποίους κάνουν μονοφασικό έλεγχο ταχύτητας (σε αντίθεση με τα περισσότερα inverter που κάνουν 3φασικό) Αν ψάξεις και η copeland, από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές συμπιεστών, είχε κάνει μία δημοσίευση σχετικά με τα όρια που μπορούν να λειτουργήσουν κάποιοι συμπιεστές της αν θες να εφαρμόσεις τέτοιοιυ είδους έλεγχο.

 

Edit2: Επειδή πιθανόν μαζί να μιλάμε και χώρια να συνεννοουμαστε που λένε, η κατανάλωση των σταθερών στροφών είναι κοντά στην ονομαστική τους όταν λειτουργεί ο συμπιεστής. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι αν το ανάψουμε 8 ώρες και στις 2 ώρες έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, τις υπόλοιπες 6 πλέον θα καίει κατά μέσο όρο ανά ώρα λιγότερο από την ονομαστική του. :) (και για να μη σε στεναχωρήσω μια κι είσαι φαν των inverter, θα κάψει περισσότερο από ένα inverter) :p

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πουθενά ότι διατηρώ το αλανθαστο ,ούτε και αν λάθος γράφει κάποιος τίθεται θέμα να μην λέει την άποψη του με ότι γνωρίζει. Ομως δεν ενδιαφέρει κάποιον γιατί και πως κατασκευάζεται ένα προιόν,ούτε οι ελάχιστες εξαιρέσεις που κυκλοφόρησαν,αλλά τι φαίνεται ισχύει όπως βγάζουν το προιόν και όχι τι είναι σωστό να γίνεται σε αυτό :) Η κατανάλωση εκτός μιας σωστής θεωρίας ,αποδώσει δεν αποδώσει το on/off μηχανημα είναι το ίδιο,ενώ στα Inverter αν δεν αποδίδει,απλά είναι μια max τιμή που σχεδόν πάντα είναι μικρότερη από ένα μη Inverter.Εστω και γι'αυτό και μόνο ένα Inverter είναι μονόδρομος για θέμα κατανάλωσης.Τωρα όλα τα υπόλοιπα αφορά και επιμέρους ποιοτικά στοιχεία.Η copeland που ανέφερες παλαιότερα έδινε συμπιεστές σε κάποιες γνωστές φίρμες και έκαναν γνωστά τα καλά κλιματιστικά της GE αν θυμαμαι καλά .Tώρα βγάζει μόνο δικά της επαγγελματικά ή πιθανόν να δίνει σε πιο δευτερες φίρμες της αγοράς ή φασόν.Στην αγορά μας ίσως κάποια μηχανήματα απο Ιταλικές φασόν εταιρίες να κυκλοφορουν. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέμε πως στη πράξη θα κάψει από 0 μέχρι 100% της ονομαστικής του ισχύος, ώστε να μην μπερδεύεται ο κόσμος :)

 

Τώρα το πώς θα το κάνει το 0% και το 50% και το 100% το εξηγήσαμε παραπάνω πώς γίνεται στη πράξη, μη το κουράζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Που κατα την άποψη μου δεν ισχύει,γιατί δεν είναι ότι φαίνεται ,oπότε διαβάζει τα παραπάνω και κρίνει κάποιος :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλα τα λέμε για cop κτλ αλλα γράψτε και έντυπωσεις απο τα μηχανήματα που έχει ο καθένας ώστε να βοηθηθούν και αυτοί που θέλουν να κάνουν κάποια αγορά ...επειδή ξεκινησανε τα κρύα για τα καλα και μιας και τους περισσότερους μας ενδιαφέρει η θερμανση....το daikin ftxn60l που έχω μέχρι στιγμής και μέχρι μειων 5 όπου και έχει δοκιμαστεί δε μασάει και ζεστενει το χώρο πολυ καλα....είχα αμφιβολίες γιατι είχα ακούσει για διάφορα ότι κάτω απο 5 βαθμούς δεν αποδίδουν και όντως ισχύει για κάποια γιατι μου το είπανε άτομα που τα έχουνε ....σήμερα δίνει μειων 8 οπότε για να δούμε .....τι να κανεις τα cop αν δε ζεστενεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον πηγαίνω για LG Prestige H12MW, γιατί εκτός από τα πολύ καλά χαρακτηρίστηκα, έχει και πιστοποίηση κατά Eurovent ενώ το toyotomi δεν...

Όποιος έχει το συγκεκριμένο μοντέλο αν μπορεί ας πει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για κλιματιστικό και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες και δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κάπου με σιγουριά... Λοιπόν, ο χώρος είναι περίπου 40 τετραγωνικά . το κλιματιστικό το χειμώνα θα χρησιμοποιείται για θέρμανση ( μαζί με τζάκι) και το καλοκαίρι για ψύξη( το καλοκαίρι μπορεί να δουλεύει και πιο πολλές ώρες). θέλω να έχει καλή απόδοση και για ψύξη και για θέρμανση. Ο θόρυβος όσο το δυνατόν λιγότερος( της εσωτερικής μονάδας). επίσης να κάνει όσο γίνεται καλύτερο καθαρισμό του αέρα. το ποσό είναι μέχρι 1200 ευρώ. Αν υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο δίνω και λίγα παραπάνω. Ευχαριστώ

 

starenios

Οπως έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα το τι χρειάζεται κάποιος και τι ταιριάζει στον χώρο του το λέει κατά πρώτη εκτίμηση ένας τεχνικός επιτόπου.

Οπως τα περιγράφεις χρειάζεσαι ενα 18αρι που να μην επηρεάζεται το εσωτερικό του από το τζάκι .Ενδεικτικά http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html και http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsubishi-MSZ-CGE50VA.html και http://www.skroutz.gr/s/2164938/Panasonic-CS-CU-RE18JKE-1.html

 

ευχαριστώ starenios για τις απαντήσεις. αν πάρω κάποιο από http://www.skroutz.gr/s/2074471/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE18NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html και http://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html ;;

αυτά που προτείνεις είναι καλυτέρα για τον χώρο που το προορίζω; ιονιστη έχουν αυτά που προτείνεις; η αγορά θα γίνει μέχρι την παρασκευή και μάλλον θα το κρατήσουμε για χρόνια και για αυτό θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω. ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Καταναλώνεις για να ζεστάνεις το χώρο. Αν κατανάλωνες συνέχεια το ίδιο ποσό, θα έδινες την ίδια ενέργεια στο χώρο, με αποτέλεσμα όταν έχει 17 βαθμούς έξω ο χώρος σου να φτάνει στους 30 και όταν έχει 10 να είσαι σε κανονική θερμοκρασία. Η κατανάλωση μεταβάλεται και αν δεν πιστεύεις τους μετρητές κατανάλωσης, κατέβα και δες το μετρητή της ΔΕΗ σου. Θα διαπιστώσεις πως σήμερα που είναι ζεστή μέρα, το ON/OFF μηχάνημα θα καταναλώνει πλέον κάτω από 1Kwh ανά ώρα, ενώ λέει ονομαστική ισχύ 1Kw.

 

Καλώς, κακώς έχεις αυτή τη λάθος άποψη. Ψάξτο λίγο και μην επιμένεις, γιατί όπως έχεις καταλάβει η γνώμη σου εδώ μέσα μετράει, και χαίρεις της εκτίμησης τόσο των επισκεπτών, όσο και της δικής μου. Είναι κρίμα να παραπλανώνται οι επισκέπτες από κάτι που δεν έχεις καταλάβει σωστά :)

 

Φιλικά,

Κώστας

 

 

Edit: Μια και ενώ έγραφα πρόσθεσες αυτό για το mitsubishi, είχα πέσει πριν κανά 2άρι χρόνια και σε ένα daikin που έκανε μια μικρορύθμιση στροφών από 70% μέχρι 110% περίπου. Αυτά είναι κάτι ανάμεσα σε inverter και on/off αφού χρησιμοποιούν απλούς συμπιεστές στους οποίους κάνουν μονοφασικό έλεγχο ταχύτητας (σε αντίθεση με τα περισσότερα inverter που κάνουν 3φασικό) Αν ψάξεις και η copeland, από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές συμπιεστών, είχε κάνει μία δημοσίευση σχετικά με τα όρια που μπορούν να λειτουργήσουν κάποιοι συμπιεστές της αν θες να εφαρμόσεις τέτοιοιυ είδους έλεγχο.

 

Edit2: Επειδή πιθανόν μαζί να μιλάμε και χώρια να συνεννοουμαστε που λένε, η κατανάλωση των σταθερών στροφών είναι κοντά στην ονομαστική τους όταν λειτουργεί ο συμπιεστής. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι αν το ανάψουμε 8 ώρες και στις 2 ώρες έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, τις υπόλοιπες 6 πλέον θα καίει κατά μέσο όρο ανά ώρα λιγότερο από την ονομαστική του. :) (και για να μη σε στεναχωρήσω μια κι είσαι φαν των inverter, θα κάψει περισσότερο από ένα inverter) :p

 

Φιλε dal_kos, περα απ΄ολα τα παραπανο που αναφερεις, τι γινεται στα ορια συνεχεις λειτουργιας: που στα inverter ειναι απο -5 και βαλε βαθμους κατω, ενω απ'οτι ξερω στα on/off ηδη απο + 5 βαθμους ''κολλανε''.(γιατι ειχα on/off πριν και για πολλα χρονια).

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ότι μεταβάλεται η κατανάλωση στα on/off ,γιατί έτσι γνωρίζω καλώς κακώς συμβαίνει,όχι με βάση την αίσθηση οτι μπήκε κάτι ξαφνικά σε λειτουργία.

 

Όταν ένα σταθερών στροφών πιάσει τη θερμοκρασία που πρέπει, ο συμπιεστής απενεργοποιείται, και ξαναπαίρνει μπρος όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από ένα επίπεδο.

Νομίζω ότι έχετε δίκιο και οι δύο!! Και εξηγώ το γιατί και πώς το κατάλαβα από δύο διαφορετικά aircondition στο ίδιο σπίτι.

 

Το ένα Sharp έκανε τη λειτουργία που λέει ο dal_kos. Φαίνεται η προφανής λειτουργία, και πραγματικά αυτό έκανε. Μάλιστα όταν έκλεινε ο συμπιστής στη θέρμανση σταματούσε μετά από λίγο και ο εσωτερικός ανεμιστήρας, ενώ στην ψύξη ο εσωτερικός ανεμιστήρας δεν έκλεινε ποτέ προφανώς για να ανακυκλώνει τον αέρα στο χώρο και να παράγει είδος ψύξης σαν ένας κοινός ανεμιστήρας.

 

Από την άλλη διαπίστωσα την περίεργη λειτουργία του άλλου Mitsubishi. Σε αυτό ο συμπιστής δεν σταματάει ποτέ. Όταν φτάνει να έχει δημιουργήσει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί, το aircondition μειώνει τις στροφές του εσωτερικού ανεμιστήρα αυτόματα (άσχετα αν δεν τον είχες ρυθμίσει στο αυτόματο!), και έτσι η απόδοσή του μειώνεται. Και συνεχίζει να βγάζει ζεστό ή κρύο συνεχώς. Λίγο, -δηλαδή με μειωμένη απόδοση-, αλλά συνεχώς. Με χαμηλή απόδοση δεν θα υπάρχει πιθανότητα να "ξεφύγει" πολύ από τη θερμοκρασία (να θερμάνει ή να ψύξει πολύ).

 

Το έβαζα σε τέτοια θερμοκρασία για να μην καταναλώνει πολύ (θεωρητικά), αλλά αυτό κατανάλωνε πάντα το ίδιο και συνεχώς. Κρίμα που δεν είχα καταλάβει αυτή τη λειτουργία νωρίτερα, το συγκεκριμένο θα το έβαζα πάντα στο φουλ.

Τι μαλ..κία αυτό το Mitshubishi! Ναι μεν, έκανε περισσότερο ωραία ατμόσφαιρα (μειώνοντας τις αυξομοιώσεις θερμοκρασίας) αλλά από κατανάλωση δεν είναι και πολύ οικονομικό.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γνώση αυτή του Starenios προέρχεται από Mitsubishi.

Και το καινούριο που εγκαταστήθηκε μόλις σήμερα SRK25ZJX-S έχει ανάλογη "συμπεριφορά". Ναι μεν, inverter, αλλά άσχετα που θα βάλεις τον ανεμιστήρα ή την περσίδα, όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία μειώνει αυτόματα τον ανεμιστήρα στο ελάχιστο και ρυθμίζει την περσίδα στη θέση που θέλει (στην υψηλή θέση, οριζόντια). Αν θες να έχεις την περσίδα προς τα κάτω δεν μπορείς, θα σου πετά το αέρα στα μούτρα θες δεν θες.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λένε η αλήθεια κάπου είναι στην μέση ανάλογα την αντίληψη καθενός και πως μεταφέρει κάτι που ξέρει.Θεμιτό είναι σε μια συζήτιση. :)

 

Φιλε dal_kos, περα απ΄ολα τα παραπανο που αναφερεις, τι γινεται στα ορια συνεχεις λειτουργιας: που στα inverter ειναι απο -5 και βαλε βαθμους κατω, ενω απ'οτι ξερω στα on/off ηδη απο + 5 βαθμους ''κολλανε''.(γιατι ειχα on/off πριν και για πολλα χρονια).

 

Υπάρχουν και on/off που αποδίδουν αρκετα καλά μέχρι - 5 ,και το γράφουν .Αλλα απλά διαφημίζουν. Θεωρητικά και παλαιότερα μηχανήματα κάποιας καλής ποιοτητας δουλεύουν κανονικά χωρίς να το λένε κάπου.

 

ευχαριστώ starenios για τις απαντήσεις. αν πάρω κάποιο από http://www.skroutz.gr/s/2074471/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE18NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html και http://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html ;;

αυτά που προτείνεις είναι καλυτέρα για τον χώρο που το προορίζω; ιονιστη έχουν αυτά που προτείνεις; η αγορά θα γίνει μέχρι την παρασκευή και μάλλον θα το κρατήσουμε για χρόνια και για αυτό θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που διαθέτω. ευχαριστω:)

 

Kαλύτερο από όλα αυτά και με καθαρισμό αερα με ιονιστη είναι ως γνωστόν το Toshiba από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς .Το θέμα είναι αν ταιριάζει στον χώρο σου ,καθώς έχει παχύ εσωτερικό και συμπιεστή που καλύτερα να τοποθετείται σε βάση στο δάπεδο για να μην τύχει κάνει θόρυβο όταν ζορίζεται.Οπότε όλα θα πρέπει να τα δεις όλα κάπου από κοντά και να δούν και τον χώρο σου.Σαν δεύτερη επιλογή από θέμα καθαρισμού αέρα κοιτάς το Panasonic το οποίο αντίθετα είναι πιο μεγάλο σε διαστάσεις.Θελει ψάξιμο,γιατί έχει να βρείς και την καλύτερη τιμή σε ότι επιλέξεις :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση.

Κρίμα τον υψηλό δείκτη απόδοσης του Mitsubishi SRKxxZJX-S. Όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία μειώνει εξαιρετικά χαμηλά τις στροφές του ανεμιστήρα (πιο χαμηλά από την κανονική ρύθμιση Low). Δηλαδή, σώνει και καλά να δουλέψει ο συμπιστής σε μεγαλύτερη ισχύ! Με αυτά τα δεδομένα, θεωρώ τα Mitsubishi λιγότερο αποδοτικά από αυτό που δίνουν οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση Auto έτσι γίνεται.Ο συμπιεστής εξάλλου δεν καθορίζει την λειτουργία του από τις ρυθμίσεις μόνο ανεμιστήρα αλλά και άλλους παράγοντες με βασικό την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου .Αν δεν ισχύει αυτό ,είναι απλά αποτέλεσμα αυτού που επιμένουμε συνεχώς .Εκτός από μια καλή ποιότητα που είναι σχετική με τα κριτήρια καθενός ,πρέπει να είναι και το μηχανημα κατάλληλο για τον χώρο μας και σε σωστή θέση.:)

 

τι θερμοκρασια πρεπει να βγαζει μπροστα απο τις γριλλιες???

 

Aναλογα που το μετράς .:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

παιδα τοποθετησα το daikin 18000 btu και 3 ωρεσ μετα δεν λεει να κοψει η ροη και το θερμομετρο ειναι κολημενο.δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια. η ασφαλεια που ειναι ειναι 10 Α και μου την εριξε μια φορα μετα απο 2 ωρεσ. λετε να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια απο αυτο???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Πρώτα θέλω να ευχαριστήσω όλους, και τον «Starenios» ειδικότερα.

Στο παρελθόν αγόρασα 2 φορές κλιματιστικό, ότι μούδωσαν, γιατί ήμουν άσχετος. Έγινε και κακή εγκατάσταση του δευτέρου από συνεργείο της εταιρίας που το αγόρασα(πολυκατάστημα). Συνεχίζω να είμαι άσχετος, αλλά με καλούς συμβούλους, εσάς. Διάβασα εδώ σχεδόν όλες τις σελίδες των τελευταίων δύο χρόνων, και...

 

Αποφάσισα πριν λίγες μέρες να αγοράσω 2 δοκιμασμένα 12άρια κλιματιστικά που συχνά προτείνετε (γύρω στα 600 ευρώ το ένα), και να τα τοποθετήσω με δικής μου επιλογής τεχνικό.(στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μπορώ) Παρότι τα βρήκα την προηγούμενη εβδομάδα με 1+5 χρόνια εγγύηση και χαμηλή τιμή και όχι 1+3 που δίνει η αντιπροσωπεία(παραεισαγωγή; Προσφορά του καταστήματος; δεν ξέρω )…

Δευτέρα πρωί πήρα τηλ την αντιπροσωπεία και ζήτησα τηλέφωνα και δνσεις συνεργατών τους πωλητών λιανικής κοντά στην περιοχή μου. Ευγενέστατοι, μου έδωσαν ένα, ζήτησα και εναλλακτικές λύσεις, πήρα άλλα δύο.

- Στο κατάστημα της πρώτης επιλογής τους, στο τηλέφωνο, μου ζήτησαν 102 ευρώ περισσότερα από την τιμή της ιστοσελίδας τους.

- Πήγα στο δεύτερο κατάστημα, που ήταν 200m από το σπίτι μου και μπήκα αφού είδα το συγκεκριμένο κλιματιστικό στη βιτρίνα του. Ζήτησα προσφορά, για αγορά τοις μετρητοίς, δύο κλιματιστικών inverter 12000BTU της Sharp.

- Αφού πρώτα προσπάθησαν να μου πουλήσουν 12άρι άλλης εταιρείας, προσπάθησαν μετά σειρά ερωτήσεων για τον ένα χώρο, να με πείσουν ότι κάνω λάθος και ότι χρειάζομαι 9άρι! (Φαίνεται του περίσσευαν πολλά τέτοια.)

Τελικά συμφωνήσαμε, Τρίτη πρωί-πρωί, να παραδοθούν στην οικία μου δύο 12άρια Sharp και από τύχη κατάφερα να κλείσω ραντεβού με ανεξάρτητο εγκαταστάτη-τεχνικό για την ίδια μέρα το απόγευμα. Τα κλιματιστικά δεν ήρθαν, αν και τα είχαν στο κατάστημα, είχαν πάρει προκαταβολή και τους είπα ότι πήγα εκεί γιατί τους πρότεινε η αντιπροσωπεία. Τα παρέλαβα Τετάρτη μεσημέρι, σήμερα, με αστείες δικαιολογίες και μετά δικό μου τηλεφώνημα το πρωί.

- Ο εγκαταστάτης αρνείται να επανέλθει-και δικαίως- ήρθε και έφυγε άπρακτος, χτες.

Βρήκα άλλον, αλλά δεν τα πάει καλά με τις αποδείξεις! Το είπα στον πωλητή κατά την παραλαβή. Δεν ήξερε αν χρειάζομαι ή όχι απόδειξη από αυτόν που θα τα εγκαταστήσει! Ρώτησα αν συνεργάζονται με κάποιον τεχνικό, να τα εγκαταστήσει αυτός. - Περάστε σε λίγο στο κατάστημα, να το συζητήσουμε, …από Σάββατο όμως! Τηλεφώνησα στον ιδιοκτήτη. –Ααα, και εμείς για τεχνικούς ψάχνουμε αυτές τις μέρες, από Δευτέρα και βλέπουμε…

Ερωτήματα:

- Οι αντιπροσωπίες ξέρουν ποιους προτείνουν, ποια τα κριτήρια τους;

Πήγα σε όποιον με έστειλαν, σαν πελάτης, και με αντιμετώπισαν σαν όμηρο.

- Θα κερδίσω κάτι αν τους ενημερώσω, ή να κρατήσω τις υπόλοιπες πολύτιμες συμβουλές σας, και να συνεχίσω να ψωνίζω μόνο στα 2-3 μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα;

Μήπως ήταν λάθος που δεν αγόρασα το ίδιο κλιματιστικό με 1+5 χρόνια εγγύηση, σε χαμηλή τιμή, και πήρα αυτό της επίσημης αντιπροσωπείας με 1+3 χρόνια όπως μου είπαν; Θα έχω καλύτερη αντιμετώπιση σε περίπτωση βλάβης;

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση Auto έτσι γίνεται.
Όχι στη θέση Auto. Σε όποια ρύθμιση και αν βάλεις τον ανεμίστήρα (Low, Med, High) θα πάει στη θέση Low αυτόματα. Και ευτυχώς είναι inverter και δεν είναι κακό αυτό. Αλλά με την περσίδα? Σώνει και καλά να πάει σε οριζόντια θέση όταν την έχεις ρυθμίσει προς τα κάτω?
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα πάει ο ανεμιστήρας μόνο αν είναι και αυτός στην θέση Auto,εκτός αν σε ξεγελά και νομίζεις ότι δουλεύει χαμηλά,δεν γράφει ενδειξη κάτι .

Η περσίδα σε λειτουργία θέρμανσης έχει ορισμένη θέση που λειτουργεί,και επίσης κανονίζει μόνη της στην θέση Auto.Για δες τις οδηγίες χρήσης τι αναφέρουν.Αν δεν βγάλεις άκρη κλεισε για λιγο και ανοιξε πάλι το μηχανημα όταν κρυώσει ο χώρος.

 

Καλώς σας βρήκα! Ερωτήματα: - Οι αντιπροσωπίες ξέρουν ποιους προτείνουν, ποια τα κριτήρια τους;

Πήγα σε όποιον με έστειλαν, σαν πελάτης, και με αντιμετώπισαν σαν όμηρο.- Θα κερδίσω κάτι αν τους ενημερώσω, ή να κρατήσω τις υπόλοιπες πολύτιμες συμβουλές σας, και να συνεχίσω να ψωνίζω μόνο στα 2-3 μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα;

Μήπως ήταν λάθος που δεν αγόρασα το ίδιο κλιματιστικό με 1+5 χρόνια εγγύηση, σε χαμηλή τιμή, και πήρα αυτό της επίσημης αντιπροσωπείας με 1+3 χρόνια όπως μου είπαν; Θα έχω καλύτερη αντιμετώπιση σε περίπτωση βλάβης;

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Κανονικά πρέπει να τους ενημερώσεις τι εγινε ,αφού αυτοί τους σύστησαν, και να σου δώσουν και άλλες επιλογες. :)

Αν δεν γίνει αυτό κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έγινε ,και θα την πατήσουν και άλλοι. Μπορείς επίσης να ρωτήσεις η εγγύηση τι όντως περιλαμβάνει και όχι απλά τι διαφημίζει κάποιος κάπου κάτι.Οσο αφορά την συνολική αντιμετώπιση είναι γνωστό ότι όσο θέλει και ότι θέλει πουλά καθένας για καλύτερο με βάση τι συνεργάζεται.Αυτό αφορά και υπηρεσίες όπως τοποθέτιση.Σε περίοδο κρίσης όπως σήμερα ή αυξημένης ζήτισης λόγω περιόδου, ως γνωστό γίνονται πολλά παρατραγουδα σε οτιδήποτε προιόν και θέλει προσοχή από επιτήδιους.Τέλος αν δεν προσεξες δεν προτείνουμε ηλεκτραγορές γιατί απλά δεν ξέρουν κάθε προιόν τι ιδιοτροπίες έχει ,δεν προτείνουν λύσεις απλά πουλάνε και συνήθως δεν σε ξέρουν μετά :cry:

 

παιδα τοποθετησα το daikin 18000 btu και 3 ωρεσ μετα δεν λεει να κοψει η ροη και το θερμομετρο ειναι κολημενο.δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια. η ασφαλεια που ειναι ειναι 10 Α και μου την εριξε μια φορα μετα απο 2 ωρεσ. λετε να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια απο αυτο???

 

Η ασφάλεια δεν κάνει ,θέλει 16Α .:) Τα υπόλοιπα αφορούν κάτι με τον χώρο σου,το πιό πιθανό από τοποθέτιση αφού είναι καινούριο.:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση.

Κρίμα τον υψηλό δείκτη απόδοσης του Mitsubishi SRKxxZJX-S. Όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία μειώνει εξαιρετικά χαμηλά τις στροφές του ανεμιστήρα (πιο χαμηλά από την κανονική ρύθμιση Low). Δηλαδή, σώνει και καλά να δουλέψει ο συμπιστής σε μεγαλύτερη ισχύ! Με αυτά τα δεδομένα, θεωρώ τα Mitsubishi λιγότερο αποδοτικά από αυτό που δίνουν οι μετρήσεις.

 

Είσαι σίγουρος πως λειτουργεί ο συμπιεστής όταν χαμηλώνει τις στροφές ο ανεμιστήρας? Πάντως ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας μένει αναμμένος σε πολύ χαμηλές στροφές ώστε να ανακυκλώνει αέρα και να βλέπουν σωστές θερμοκρασίες οι αισθητήρες θερμοκρασίας των μηχανημάτων. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς στα περισσότερα.

 

τι θερμοκρασια πρεπει να βγαζει μπροστα απο τις γριλλιες???

 

Πολύ χοντρικά 40-50 βαθμούς. Εξαρτάται από το κάθε μηχάνημα, αλλά σου λέω απλά μια τάξη μεγέθους να ξέρεις που πρέπει να είσαι περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση να φταιει η εκτονωση?? και να μην αποδιδει?

 

Αν δεν αποδίδει αφορά τον χώρο σου ή κάτι έγινε λάθος στην τοποθέτιση και τέλος να είναι προβληματικο το μηχανημα,οπότε ισχύει η εγγύηση.

Για παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις ,μέτρησε την θερμοκρασια του χώρου σε άλλη πλευρά,και μέτρησε τι θερμοκρασία βγάζει από τις περσίδες από απόσταση 10-20 εκ σε σχέση με ότι έχεις βάλει εσύ.Τελος δες και τις οδηγίες τι λένε σχετικά ή κλείσε για λιγο και ανοιξε πάλι το μηχανημα όταν κρυώσει ο χώρος.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση να φταιει η εκτονωση?? και να μην αποδιδει?

 

Φίλε μου πες μας σε τί χώρο; Με τι εσωτερική θερμοκρασία; Με τί εξωτερική; Εμένα οι δικοί μου που βάλαν ένα 24άρι για όλο το σπίτι και το ξεκίνησαν με 12-13 εσωτερική έκανε 2 μέρες στο φουλ για να αρχίσει να κόβει μετά σιγά σιγά....Αν τον πάγωσες το χώρο σου κάνε υπομονή! :)

Link to comment
Share on other sites

ο χωρος ειναι 25 τετρ και το ειχα ρυθμισει στους 25και μετα απο 4 ωρες ειχε 17και εξω 4. ειναι δυνατον? Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

ο χωρος ειναι 25 τετρ και το ειχα ρυθμισει στους 25και μετα απο 4 ωρες ειχε 17και εξω 4. ειναι δυνατον?

 

Αρχική temp θυμάσαι; Πάντως τα τετραγωνικά είναι λίγα για 18άρι εκτός αν έχεις απώλειες πολλές...

Έχει ανοίγματα σε άλλους χώρους του σπιτιού; Οι περσίδες προς τα κάτω για αρχή εκτός και αν θες να ζεστάνεις και πιο μέσα στο σπίτι...

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

εχω απώλειες ναι. απο 11 ξεκινησε.το θεμα ειναι οτι εφταιγε ο χωρος που ειναι μικρος τοτε θα επρεπε τουλαχιστον να ζεσταινει και κοβει καποια στιγμη. Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...