Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλήσπέρα παιδία,πρόσφατα ανακάλυψα το εξής κινεζικό site: http://cn-b2c.com/

Το οποίο έχει πολύ καλές τιμές σε ότι και αν ψωνίσεις από εκεί.

Η αλήθεια είναι οτι μου μυρίζει λίγο κομπίνα αυτό το site και για αυτό σας το γράφω εδώ να δώ αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το εν λόγω κατάστημα.

Οι τιμές είναι λίγο ύποπτες και το γεγονός ότι η μόνη μέθοδος πληρωμής είναι μέσω western union ή τραπεζικο εμβάσμα το κάνει ακόμα πιο ύποπτο.

 

Αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία θα ήθελα να με διαφωτίσει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

ωχ παναγία μου. κι υπάρχουν 160 μέρες αυτοί, δεν θέλω να φανταστώ πόσος κόσμος έχει χάσει τα λεφτά του :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ γιατί είχα ψηθεί να το δοκιμάσω!

έχεις λεφτά για πέταμα?:confused: χωρίς paypal, δεν ρισκάρεις ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν τα ίδια.

Έχω διαβάσει για καταστροφή ταμπλέτας στην Γερμανία, γιατί δεν είχε πιστοποίηση, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στην Ελλάδα.

 

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Στο λέω εξ αντικειμένου. Αν η συσκευή δεν φέρει σήμανση CE επάνω της θα πάει κανονικά για καταστροφή. Αλλά αυτό δεν είναι δουλειά του κανονισμού. Αυτό είναι δουλειά των τελωνειακών υπαλλήλων. Όταν αυτή ολοκληρώνεται τυπικά τότε και δασμοί πληρώνονται και φπα υποβάλλεται και έλεγχος γίνεται. Έχεις διαβάσει για καταστροφή ταμπλέτας. Εγώ έχω δει κοντέινερ με παπούτσια να καταστρέφονται. Δεν γίνεται πάντα βέβαια... αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ισχύει κιόλας ακριβώς το ίδιο πράγμα σε όλη την ΕΕ. Απλά εδώ είμαστε πιο... χαλαροί. Αντίστοιχα θα βρεις στα Γερμανικά τελωνεία να είναι χαλαρότεροι σε άλλα θέματα. Έχω δει κοντέινερ με ξηροκάρπια που έφαγαν πόρτα εδώ να φεύγουν και να επανεισάγονται μέσω Γερμανίας. Λαλαλά... :ninja:

 

Περιμένω και το αστέρι τον ταχυδρόμο μου σε λίγο. Ίσως έχω κάτι να προσθέσω στα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Χοντράδα alert από το ahappydeal παίδες. Είχα ζητήσει να σταλεί ένα πακέτο με EMS, μου έστειλαν πριν 6 ημέρες tracking number (το οποίο ήταν ανενεργό) και σήμερα ξαφνικά το tracking άλλαξε από EMS σε FedEX και έχει ήδη σταλεί το προϊόν... Την κάτσαμε. Τους έστειλα email και μου λένε ότι η EMS δεν δέχεται αποστολές ηλεκτρονικών προϊόντων αυτό το διάστημα και για αυτό μου έκαναν ΔΩΡΕΑΝ UPGRADE σε FEDEX.

 

Τους κατέβασα κάτι καντήλια, αλλά δεν βλέπω να την γλιτώνω. Μιλάμε για παραγγελία αξίας 303$. Πόσο λέτε να βγει το κοστούμι; Τι επιλογές έχω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν και ποσο θα σε χρεωσουν. Αλλα αν ειναι μεγαλο το ποσο, μπορεις να κανεις dispute στο paypal, οτι αλλαξαν μεταφορικη και χρεωθηκες πολλα εξοδα εκτελωνισμου.

 

Δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ζητήσω να τα στείλω πίσω και μου τα ξαναστείλουν με ταχυδρομείο αυτή τη φορά; Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο λένε αλήθεια ότι η EMS δεν στέλνει την περίοδο των εορτών ηλεκτρονικά είδη, γιατί είδα άλλα site να παροτρύνουν μόνοι τους τον κόσμο να παραγγέλνει με EMS, για να τους έρθουν πριν τις γιορτές τα προϊόντα. Ώρες-ώρες μου έρχεται να μαζέψω ένα κεφάλαιο και να παω στην Κίνα να κάνω τέτοιο μαγαζί με full συνέπεια. Κάνουν απίστευτα χαζά λάθη.
Link to comment
Share on other sites

Χοντράδα alert από το ahappydeal παίδες. Είχα ζητήσει να σταλεί ένα πακέτο με EMS, μου έστειλαν πριν 6 ημέρες tracking number (το οποίο ήταν ανενεργό) και σήμερα ξαφνικά το tracking άλλαξε από EMS σε FedEX και έχει ήδη σταλεί το προϊόν... Την κάτσαμε. Τους έστειλα email και μου λένε ότι η EMS δεν δέχεται αποστολές ηλεκτρονικών προϊόντων αυτό το διάστημα και για αυτό μου έκαναν ΔΩΡΕΑΝ UPGRADE σε FEDEX.

 

Τους κατέβασα κάτι καντήλια, αλλά δεν βλέπω να την γλιτώνω. Μιλάμε για παραγγελία αξίας 303$. Πόσο λέτε να βγει το κοστούμι; Τι επιλογές έχω;

 

 

Έτσι την πάτησε φίλος που παραγγειλε το pipo max m1 και του το στείλανε με dhl... Σήμερα θα πάει να το πάρει και θα μας πει πόσο πληρωσε...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι το κάνανε με καλή πρόθεση, αλλά τώρα εγώ πρέπει να πληρώνω κερατιάτικα γιατί αυτοί δεν μπήκαν στην διαδικασία να μου στείλουν ένα email. Στην τελική όλοι ξέρουν ότι courier=τελωνείο σε όποια χώρα κι αν πάει της ευρώπης, γιατί επιμένουν και στέλνουν δεν μπορώ να καταλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Χοντράδα alert από το ahappydeal παίδες. Είχα ζητήσει να σταλεί ένα πακέτο με EMS, μου έστειλαν πριν 6 ημέρες tracking number (το οποίο ήταν ανενεργό) και σήμερα ξαφνικά το tracking άλλαξε από EMS σε FedEX και έχει ήδη σταλεί το προϊόν... Την κάτσαμε. Τους έστειλα email και μου λένε ότι η EMS δεν δέχεται αποστολές ηλεκτρονικών προϊόντων αυτό το διάστημα και για αυτό μου έκαναν ΔΩΡΕΑΝ UPGRADE σε FEDEX.

 

Τους κατέβασα κάτι καντήλια, αλλά δεν βλέπω να την γλιτώνω. Μιλάμε για παραγγελία αξίας 303$. Πόσο λέτε να βγει το κοστούμι; Τι επιλογές έχω;

Άνοιξε case σε paypal οτι δεν παρέλαβες ποτέ το δέμα και μην απαντάς καθόλου στα τηλέφωνα από την courier.Θα παραμείνει στο τελωνείο και μετά από κάποιο διάστημα θα επιστραφεί.Και μην κλείσεις το case αν δεν σου κάνουν full refund το ποσό

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Thanks tarantules. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. Τζάμπα ταλαιπωρία. Πόσο καιρό κάνει το Paypal να δώσει το refund αν και εφόσον δεχτεί το αίτημα;
Link to comment
Share on other sites

Thanks tarantules. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. Τζάμπα ταλαιπωρία. Πόσο καιρό κάνει το Paypal να δώσει το refund αν και εφόσον δεχτεί το αίτημα;

Δεν θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου αν ο μη γέννητο δεν πάρεις τα λεφτα σου πίσω και σε υποχρεώσει η courier να πληρώσεις τα εκτελωνιστικά.

Απλά λέω τι θα έκανα εγώ αν μου τύχαινε αυτή η περίπτωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Πάντα να αναφέρετε ότι δεν επιθυμείτε σε καμια περίπτωση αποστολή με courier.

Budah τώρα το μόνο που σου μένει είναι να απαιτήσεις απ το κατάστημα να σου πληρώσει έστω μέρος των τελωνιακών εξόδων με την δικαιολογία ότι άλλαξαν τον τρόπο αποστολής χωρίς να σε ρωτήσουν..μακάρι το ahappydeal να χει δηλώσει μικρή αξία στο πακέτο όπως κανουν σχεδόν όλα τα καταστήματα, γιατί αν έχουν δηλώσει 303$ καλύτερα να κλάψεις τα 303$ παρά να πληρώσεις τελωνείο

 

μου λένε ότι η EMS δεν δέχεται αποστολές ηλεκτρονικών προϊόντων αυτό το διάστημα

Ο λόγος? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, παράγγειλα και εγώ ένα pipo s2 από το pantawill την προηγούμενη Πέμπτη, πληρωμή με paypal, αλλά δεν είχα κάνει login στην ιστοσελίδα και έτσι δεν είχα κανένα ενημερωτικό μήνυμα. Τους έστειλα email και μου απάντησαν μετά από δύο μέρες ότι δεν έχουν διαθέσιμη μια δερμάτινη θήκη που είχα παραγγείλει μαζί και να περιμένω 5-7 μέρες. Τελικά τους απάντησα προτείνοντας κάποια άλλη ή αν δεν υπάρχει και αυτή να ακυρώσουν την παραγγελία της θήκης και να στείλουν μόνο το tablet . Περιμένω απάντηση τους. Επειδή δεν έχω λογαριασμό στο site τους , Θα πάρω κανένα κωδικό της παραγγελίας??? να ξέρω την εξέλιξη ? υπάρχει άλλος τρόπος να βλέπω τι γίνεται? ή απλά περιμένω τον ταχυδρόμο? :wacko: Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Στην FEDex δεν κοιτάνε την δηλωμένη αξία, ούτε κοστολογούν στο ντούκου. Ζητάνε τιμολόγιο/απόδειξη. Ειδάλλως δεν παραδίδουν αντικείμενα. Το ξέρω από προηγούμενες αποστολές. Αν δεν έχεις τιμολόγιο δεν εκτελωνίζεται το προϊόν. τέλος. Άρα πρέπει να τους στείλω το τιμολόγιο των 303$, στο οποίο θα με ξεσκίσουν κατά πάσα πιθανότητα με κανά 400αρι από ότι υπολογίζω.

 

Λόγο δεν μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα Ν101 που παρήγγειλε φίλος μου από το merimo με EMS στάλθηκε πριν 10 μέρες και το πρότειναν μάλιστα από το μαγαζί για πιο γρήγορα λόγω των γιορτών.

Άρα ό,τι νάναι προτείνει ο καθένας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι εγώ το έχω παραγγείλει από 16/11 και ενώ έγραφε πως είναι σε στοκ τελικά δεν ήταν, περίμενα 2 βδομάδες, μετά μου έστειλαν έναν EMS tracking code, περίμενα άλλες περίπου 6 ημέρες και μετά ξαφνικά το tracking code έγινε FedEX με αιτολογία ότι η EMS δεν στέλνει Electronic Products αυτή τη περίοδο.

 

Το EMS λέει αν δε κάνω λάθος 6-8 εργ. ημέρες. Αν καθυστερήσει στο τελωνείο κάνει 1-2 ημέρες παραπάνω και φτάνει μερικές φορές τις 10 εργάσιμες. Τελωνείο όταν λέω, εννοώ εκείνα τα κλασσικά 3€.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι εγώ το έχω παραγγείλει από 16/11 και ενώ έγραφε πως είναι σε στοκ τελικά δεν ήταν, περίμενα 2 βδομάδες, μετά μου έστειλαν έναν EMS tracking code, περίμενα άλλες περίπου 6 ημέρες και μετά ξαφνικά το tracking code έγινε FedEX με αιτολογία ότι η EMS δεν στέλνει Electronic Products αυτή τη περίοδο.

 

Το EMS λέει αν δε κάνω λάθος 6-8 εργ. ημέρες. Αν καθυστερήσει στο τελωνείο κάνει 1-2 ημέρες παραπάνω και φτάνει μερικές φορές τις 10 εργάσιμες. Τελωνείο όταν λέω, εννοώ εκείνα τα κλασσικά 3€.

Εξαρτάται με ποια εταιρεία έρχεται.

Εμένα το δικό μου τάμπλετ ήρθε με Singapore post και δεν έδωσα καν τα 3€. :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Budah μ*****ς σου ειπανε...άλλοι παραλάβανε αυτές τις μέρες με EMS
Link to comment
Share on other sites

Budah μ*****ς σου ειπανε...άλλοι παραλάβανε αυτές τις μέρες με EMS

 

Όντως... μπούρδες είπανε μάλλον. Σήμερα έλαβα αυτήν την ενημέρωση από προχτεσινή παραγγελία:

Date Ordered: Thursday 06 December, 2012

The comments for your order are: Your item has been shipped with tracking number of EE...CN by EMS.

 

 

Παρεπιπτόντως... τι είναι το verification που ζητάει δίπλα από το tracking no στη σελίδα της EMS;

Edited by karafu
Link to comment
Share on other sites

Όντως... μπούρδες είπανε μάλλον. Σήμερα έλαβα αυτήν την ενημέρωση από προχτεσινή παραγγελία:

Date Ordered: Thursday 06 December, 2012

The comments for your order are: Your item has been shipped with tracking number of EE...CN by EMS.

Παρεπιπτόντως... τι είναι το verification που ζητάει δίπλα από το tracking no στη σελίδα της EMS;

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να στο στειλουν με DHL πληρώνοντας παραπάνω οι ιδιοι, ανεξήγητοι αυτοί οι κινέζοι σε πολλά:X

φαντάζομαι έχει μια εικόνα captcha, αυτό εννοεί verification

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να στο στειλουν με DHL πληρώνοντας παραπάνω οι ιδιοι, ανεξήγητοι αυτοί οι κινέζοι σε πολλά:X

φαντάζομαι έχει μια εικόνα captcha, αυτό εννοεί verification

 

Ώπα Σταύρο! Εδώ κι εμένα μου φάνηκε περίεργο το εξής... στο etotalk όταν ήμουν κοντά στο checkout, στην επιλογή για shipping η DHL για 2 τεμάχια ήταν ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ κατά 15 ευρώ περίπου από την EMS για τα ίδια ακριβώς τεμάχια. Ίσως να έχει να κάνει περισσότερο με τη συνεργασία του καταστήματος με τις courrier και λιγότερο με τις απόλυτες τιμές των courrier

Link to comment
Share on other sites

Ώπα Σταύρο! Εδώ κι εμένα μου φάνηκε περίεργο το εξής... στο etotalk όταν ήμουν κοντά στο checkout, στην επιλογή για shipping η DHL για 2 τεμάχια ήταν ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ κατά 15 ευρώ περίπου από την EMS για τα ίδια ακριβώς τεμάχια. Ίσως να έχει να κάνει περισσότερο με τη συνεργασία του καταστήματος με τις courrier και λιγότερο με τις απόλυτες τιμές των courrier
Σωστός..το χω προσέξει κι εγώ αυτό στο etotalk, στο ahappydeal δεν φαίνεται κάτι τέτοιο όμως. Ωστόσο οι κινέζοι ξέρουν ότι στην ευρώπη τα τελωνία μας τινάζουν, κι όποιο καταστημα παίζει με τέτοια από μένα παίρνει Χ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...