Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περίπτωση που έχει γίνει η τελευταία αναβαθμιση .54 η διαδικασια αυτη πως μπορει να γινει??

 

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

Τροποποίηση από την ομάδα διαχείρισης: Στα βήματα 7 και 10 με τον όρο "τσιμπάς και σέρνεις" δεν εννοείται το γνωστό drag and drop. Το σωστό είναι να γίνει copy του αρχείου ftf και paste στο c:\flashtool\firmwares

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

... ICS εντελώς μαμα το τηλέφωνο. :shifty:

 

Δηλαδή out of the box ICS;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς παρεξήγηση, αλά επειδή και εγώ καινούργιος είμαι στην φάση, αφου δεν γνωρίζεις μην το σκαλίζεις......:) πιστεύω οτι είναι ποιο καλό να κάνουμε πρώτα ένα καλό ψάξιμο μόνοι μας να μπούμε στην φιλοσοφία αυτή και μετά να αρχίζουμε να ψαχνόμαστε .......... Το έχω το τηλ εδώ και 2 βδομάδες κρατάει μπαταρία με απαλή χρήση κοντά 4 μέρες με μέτρια 2 και.... μέρες και φουλ μια μέρα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. ICS εντελώς μαμα το τηλέφωνο. :shifty:

 

χεχε!!! Κοιταξε φιλαρακι....απ τη μια εχεις δικιο!!!!

Απ την αλλη,αν δε σκαλιζα.....ακομα θα πηγαινα το pc μου ,σε τεχνικο για να μου κανει φορματ.. :p

Ξερουμε πολυ καλα πως τιποτα δεν ειναι ευκολο...

Και για να πω την αληθεια μου,ειμαι απο αυτους που εχουν διαβασει και τις 256 σελιδες αυτου του thread,οπως και απειρα ποστ στο XDA..

Aπλα,υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιες φορες δεν πετυχαινει αυτο που πας να δοκιμασεις...

Γιαυτο και ζηταμε μια ολοκληρωμενη βοηθεια απο τα ποιο εμπειρα μελη!

Και,ειλικρινα,αν ειχα περισσοτερη εμπειρια σε Android,θα εφτιαχνα ενεαν οδηγο,σχεδον βημα -βημα,για τους απειρους-αλλα περιεργους να μαθουν- χρηστες.

Αλλα ειναι η πρωτη μου συσκευη το Sola και η πρωτη μου γνωριμια με το λειτουργικο αυτο..

Κανεις δε ζηταει τα παντα στο πιατο...και διαβασμα χρειαζεται ,και δοκιμες επισεις!

και μαλιστα με τις ωρες!! ;)

Εμεις οι νεοι χρηστες ,που θα μαθουμε,ειμαστε αυτοι που μεθαυριο πχ. θα βοηθησουμε εσενα και τον καθενα!!

Οπως και οι ποιο εμπειροι χρηστες...που απο καπου ξεκινησαν και αυτοι,και τωρα ζητω εγω τη βοηθεια τους! :)

Και γενικοτερα τωρα,ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια του φορουμ,που μας ανοιγουν τα ματια και βοηθανε οσο μπορουν!! :D

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

 

Μια απορια εδω...

προσπαθησα να το κανω,αλλα οταν εκανα drag &drop τα .ftf δεν τα δεχοταν το Flashtool....

Ουτε με κανενα αλλο τροπο..

Και δε μπορεσα να εκκινησω το τηλεφωνο σε Fast boot...

Παντα επαιρνα ενα μηνυμα για ελλειψη drivers...ενω εχω εγκαταστησει τα drivers των Χperia συσκευων. (Παρεχονται με installer,στο φακελο drivers του Flashtool )

Δοκιμασα το Flashtool και σε 32 και σε 64bit λειτουργια,χωρις αποτελεσμα ομως..

Καπου στο XDA διαβασα οτι υπαρχει ασυμβατοτητα με τα Windows 8 (αυτα εχω στο pc)

Καμια ιδεα κανεις? :p

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια εδω...

προσπαθησα να το κανω,αλλα οταν εκανα drag &drop τα .ftf δεν τα δεχοταν το Flashtool....

Ουτε με κανενα αλλο τροπο..

Και δε μπορεσα να εκκινησω το τηλεφωνο σε Fast boot...

Παντα επαιρνα ενα μηνυμα για ελλειψη drivers...ενω εχω εγκαταστησει τα drivers των Χperia συσκευων. (Παρεχονται με installer,στο φακελο drivers του Flashtool )

Δοκιμασα το Flashtool και σε 32 και σε 64bit λειτουργια,χωρις αποτελεσμα ομως..

Καπου στο XDA διαβασα οτι υπαρχει ασυμβατοτητα με τα Windows 8 (αυτα εχω στο pc)

Καμια ιδεα κανεις? :p

 

Τα παρακατω μου τα βγαζει το Flashtool,οταν συνδεω τη συσκευη μου (ICS stock rom .154,locked bootloader,NO Root)

 

>>>

08/027/2012 15:27:39 - INFO - <- This level is successfully initialized

08/027/2012 15:27:39 - INFO - Flashtool Version 0.9.9.0 built on 2012-11-13 22:53:30

08/027/2012 15:27:39 - INFO - You can drag and drop ftf files here to start flashing them

08/027/2012 15:27:44 - INFO - Device connected with USB debugging on

08/027/2012 15:27:45 - INFO - Connected device : MT27

08/027/2012 15:27:45 - INFO - Installed version of busybox : N/A

08/027/2012 15:27:45 - INFO - Android version : 4.0.4 / kernel version : 3.0.8+ / Build number : 6.1.1.B.1.54

08/028/2012 15:28:08 - INFO - List of connected devices (Device Id) :

08/028/2012 15:28:08 - INFO - - USB\VID_0FCE&PID_6173\BX9035LVWX Driver installed : true

08/028/2012 15:28:08 - INFO - - USB\VID_0FCE&PID_6173&MI_01\7&3643A2F1&0&0001 Driver installed : true

08/028/2012 15:28:08 - INFO - - USB\VID_0FCE&PID_6173&MI_00\7&3643A2F1&0&0000 Driver installed : true

08/028/2012 15:28:08 - INFO - List of ADB devices :

08/028/2012 15:28:09 - INFO - - BX9035LVWX

08/028/2012 15:28:09 - INFO - List of fastboot devices :

08/028/2012 15:28:09 - INFO - - none

 

Εχω ενεργοποιημενο το usb debugging και κατα τη λειτουργια συνδεσης usb με PC,ειμαι σε MSC-οχι MTP.

Edit: Αποτι καταλαβαινω,εχει drivers για το τηλεφωνο αλλα λειπει ο driver για Fastboot...

Στη διαχειριση συσκευων των Windows ,εμφανιζεται ως Sony sa0104 ADB Interface Driver και λειτουργει/αναγνωριζεται κανονικα.

(Επαναλαμβανω,ειμαι σε Windows 8 pro MCE x64 και εχω δοκιμασει και το 32 και το 64bit Flashtool)

Edited by orion79
OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Σωστά στα βγάζει. Δεν είναι θέμα fastboot αλλά μάλλον win8. Δεν ξέρω τι ακριβώς, αλλά δοκίμασα να το κάνω σε win8, όμως δεν δέχεται το συρε & ασε.

Κάπου θα υπάρχει λύση βέβαια, αλλά προσωρινά δεν εχω χρόνο για επένδυση στα win8 :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Μήπως μπορείτε να μου βρειτε κάποια rom για την έκδοση 6.1.1.Β.1.10. με την οποία το κινητό μου θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια(αν δεν γίνεται δεν με πειράζει) και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα cm και aopk themes που βρίσκονται στο playstore?Επίσης θα ήθελα και οδηγό εγκατάστασης της rom που θα μου βρείτε και λίγη καθοδήγηση από εσάς!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!:) Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

χεχε!!! Κοιταξε φιλαρακι....απ τη μια εχεις δικιο!!!!

Απ την αλλη,αν δε σκαλιζα.....ακομα θα πηγαινα το pc μου ,σε τεχνικο για να μου κανει φορματ.. :p

Ξερουμε πολυ καλα πως τιποτα δεν ειναι ευκολο...

Και για να πω την αληθεια μου,ειμαι απο αυτους που εχουν διαβασει και τις 256 σελιδες αυτου του thread,οπως και απειρα ποστ στο XDA..

Aπλα,υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιες φορες δεν πετυχαινει αυτο που πας να δοκιμασεις...

Γιαυτο και ζηταμε μια ολοκληρωμενη βοηθεια απο τα ποιο εμπειρα μελη!

Και,ειλικρινα,αν ειχα περισσοτερη εμπειρια σε Android,θα εφτιαχνα ενεαν οδηγο,σχεδον βημα -βημα,για τους απειρους-αλλα περιεργους να μαθουν- χρηστες.

Αλλα ειναι η πρωτη μου συσκευη το Sola και η πρωτη μου γνωριμια με το λειτουργικο αυτο..

Κανεις δε ζηταει τα παντα στο πιατο...και διαβασμα χρειαζεται ,και δοκιμες επισεις!

και μαλιστα με τις ωρες!! ;)

Εμεις οι νεοι χρηστες ,που θα μαθουμε,ειμαστε αυτοι που μεθαυριο πχ. θα βοηθησουμε εσενα και τον καθενα!!

Οπως και οι ποιο εμπειροι χρηστες...που απο καπου ξεκινησαν και αυτοι,και τωρα ζητω εγω τη βοηθεια τους! :)

Και γενικοτερα τωρα,ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια του φορουμ,που μας ανοιγουν τα ματια και βοηθανε οσο μπορουν!! :D

 

εχεις μηνυμα προσωπικο!!

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρουμε απο την 6.1.1.Β.1.54 στην ..1.10 με το flashtoοl φλασαρουμε με flashtool kαι οχι fastboot που ελεγαν οι οδηγιες!! Edited by vasilis_greta

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Μήπως μπορείτε να μου βρειτε κάποια rom για την έκδοση 6.1.1.Β.1.10. με την οποία το κινητό μου θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια(αν δεν γίνεται δεν με πειράζει) και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα cm και aopk themes που βρίσκονται στο playstore?Επίσης θα ήθελα και οδηγό εγκατάστασης της rom που θα μου βρείτε και λίγη καθοδήγηση από εσάς!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

 

Κανείς βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου , αν ξεκλειδώσω τον bootloader χαίνετε η εγγύηση? ξέρω ότι μπορείς να τον ξανακλειδώσεις μετά αλλα δεδομένου ότι ξεκλειδώνεται από το site της sony με imei κτλ, δεν ξέρει η ίδια η sony ότι τον έχεις ξεκλειδώσει με αποτέλεσμα να χάνεις την εγγύηση? :!:
Link to comment
Share on other sites

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

 

είμαι πλέον root στην έκδοση MT27_6.1.1.B.1.54 χάρις τα πολύ ωραία βήματα που μας έδειξε ο φίλος μας geolib

αφού τα κατάφερα εγώ μπορείτε και οι υπόλοιποι να το κάνετε!!

είναι απλό!!

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Update TheBrainsRom to latest Sony 6.1.1.B.1.54

Installation:

--> Don't forget to backup before flashing

0) Flash stock 6.1.1.B.1.54 FTF (Exclude kernel. You may exclude data. MT27a users exclude baseband)

--> Boot into stock and let set-up

1) Install a Clockworkmod/Recovery kernel (there a various in the Forum available if not done before)

2) Copy Rom.zip file to Internal Storage

3) Flash Rom

- Boot into recovery

- Flash the rom

- Flash the hotfix

- Do wipe Cache and wipe Dalvik Cache

- Reboot and wait for 5mins (just leave the phone working)

- Reboot again

- Enjoy

 

Καλησπερα.. Τις παραπανω οδηγιες βρηκα στο xda για να περασω την BrainsROM στο κινητο μου, ωστοσο δεν γνωριζω που θα βρω τα παραπανω αρχεια αλλα και την διαδικασια (δλδ. πως μπαινω boot, ποια προγραμματα και αρχεια χρησιμοποιω.. κλπ)

 

Οποιος γνωριζει ή εκανε την παραπανω διαδικασια θα παρακαλουσα να μου στειλει καποιες οδηγιες για να το κανω κι εγω ή να τα παραθεσει εδω, μηπως και αλλοι θελουν αλλα δεν ειναι τοσο γνωστες στο να κανουν την διαδικασια.. Ευχαριστω!

 

ΥΓ: Το κινητο μου ειναι με την .10 εκδοση και ειναι Rooted..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό μπορεί να ενωθεί με τηλεόραση SONY?

 

Μόνο αν η τηλεόραση (όποιας εταιρίας και αν είναι) υποστηρίζει πρωτόκολλο DLNA, για ασύρματη σύνδεση.. Μέσω HDMI δε συνδέεται απ'όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν η τηλεόραση (όποιας εταιρίας και αν είναι) υποστηρίζει πρωτόκολλο DLNA, για ασύρματη σύνδεση.. Μέσω HDMI δε συνδέεται απ'όσο γνωρίζω.

 

+1 Σωστος!! Ετσι ακριβως!

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω το sole και εγω. Το προβλημα ομως ειναι οτι γινεται "μαχη" με το samsung ace 2 και ειμαι σε μεγαλο διλημα. Ξερω οτι υπαρχει ειδικη ενοτητα για επιλογη συσκευης αλλα σκεφτηκα πως σε αυτο το thread κατι παραπανω θα ξερετε για να με βοηθησετε... ;)

Λοιπον αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μου προτεινετε το sole και γιατι; Συγκριτικα με το ace 2 στα - βαζω τη ram, την μπαταρια και το sar. Στα + βαζω την λειτουργια καμερας (εχει ζουμ ενω το αλλο δεν εχει), τον επεξεργαστη (αλλα κατι μου λεει οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη) και την εσωτερικη μνημη. Αληθεια απο τα 8gb ποσα ειναι τελικα διαθεσιμα στον χρηστη για μουσικη, εικονες, κτλ και ποσα ειναι διαθεσιμα για εγκατασταση εφαρμογων; Κατι ακομα θετικο στη συγκριση ειναι οτι το ace 2 ειναι λιγο πιο βαρυ, εχει προηγουμενης τεχνολογιας οθονη, λιγο χειροτερη αναλυση, αλλα αυτα για εμενα δεν ιδιαιτερα σημαντικα. Περιμενω αποψεις... :)

 

ΥΓ: επισης καπου διαβασα οτι το sole τελικα θα αναβαθμιστει σε jb. Ισχυει;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω το sole και εγω. Το προβλημα ομως ειναι οτι γινεται "μαχη" με το samsung ace 2 και ειμαι σε μεγαλο διλημα. Ξερω οτι υπαρχει ειδικη ενοτητα για επιλογη συσκευης αλλα σκεφτηκα πως σε αυτο το thread κατι παραπανω θα ξερετε για να με βοηθησετε... ;)

Λοιπον αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μου προτεινετε το sole και γιατι; Συγκριτικα με το ace 2 στα - βαζω τη ram, την μπαταρια και το sar. Στα + βαζω την λειτουργια καμερας (εχει ζουμ ενω το αλλο δεν εχει), τον επεξεργαστη (αλλα κατι μου λεει οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη) και την εσωτερικη μνημη. Αληθεια απο τα 8gb ποσα ειναι τελικα διαθεσιμα στον χρηστη για μουσικη, εικονες, κτλ και ποσα ειναι διαθεσιμα για εγκατασταση εφαρμογων; Κατι ακομα θετικο στη συγκριση ειναι οτι το ace 2 ειναι λιγο πιο βαρυ, εχει προηγουμενης τεχνολογιας οθονη, λιγο χειροτερη αναλυση, αλλα αυτα για εμενα δεν ιδιαιτερα σημαντικα. Περιμενω αποψεις... :)

 

ΥΓ: επισης καπου διαβασα οτι το sole τελικα θα αναβαθμιστει σε jb. Ισχυει;

 

Φιλαρακι ξεχασες να αναφερεις κατι συμαντικο...Το Sole ειναι και πιο ομορφο απο το αλλο!!:D

Το εχει ενας γνωστος μου το ace2 και το εψαξα,οκ το παραδεχομαι μονο στην καμερα!!Τραβαει απο τα καλυτερα 5αρια που εχω δει σε android.Αλλα λες δεν εχει zoom και αυτο δεν το προσεξα.2giga τα τρωει το συστημα 2giga ειναι για εφαρμογες (apk που κανουμε install) και 4 giga ελευθερεις χρησεις μουστικη φωτο βιντεο game data's κ.τ.λ.π

Tου βαζεις και μια sd και εισαι οκ.Η αποφαση ειναι καθαρα δικια σου.Ξεχασες και το floating touch.Το jelly bean εγω πιστευω απο οσα ειδα διαβασα και γνωριζοντας την εταιρεια θα το παρουμε μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2013 μπορει και πιο νωρις και θα ειναι το last update για εμας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ξεχασες να αναφερεις κατι συμαντικο...Το Sole ειναι και πιο ομορφο απο το αλλο!!:D

Το εχει ενας γνωστος μου το ace2 και το εψαξα,οκ το παραδεχομαι μονο στην καμερα!!Τραβαει απο τα καλυτερα 5αρια που εχω δει σε android.Αλλα λες δεν εχει zoom και αυτο δεν το προσεξα.2giga τα τρωει το συστημα 2giga ειναι για εφαρμογες (apk που κανουμε install) και 4 giga ελευθερεις χρησεις μουστικη φωτο βιντεο game data's κ.τ.λ.π

Tου βαζεις και μια sd και εισαι οκ.Η αποφαση ειναι καθαρα δικια σου.Ξεχασες και το floating touch.Το jelly bean εγω πιστευω απο οσα ειδα διαβασα και γνωριζοντας την εταιρεια θα το παρουμε μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2013 μπορει και πιο νωρις και θα ειναι το last update για εμας.

 

χαχαχα. Οντως ειναι πιο ομορφο :p

Μου αρεσει που εχει 2gb για apps. Το ace 2 αμφιβαλλω αν θα εχει τοσα. Βασικα για την καμερα ειχα την αισθηση απο οσα εχω διαβασει οτι του sole ειναι καλυτερη. Και τα 2 εχουν 5mp αλλα καμερα απο καμερα διαφερει. ;)

Οσο για το floating touch δεν ξερω πως μπορει να μου φανει χρησιμο. Κατι πολυ χρησιμο πιστευω ειναι το NFC. Τo sole εχει ενω το ace 2 οχι. Χαιρομαι και για την JB μακαρι να την παρει. Οσο για την μπαταρια η διαφορα ειναι σχετικα μικρη. 1320 mAh το sole, 1500 το ace 2. Ομως στο gsmarena λεει 470h αναμονη για το sole και 670h για το ace 2. Αντοιστιχα μεγαλη διαφορα υπαρχει και στον χρονο ομιλιας. Αναρωτιεμαι αν οντως ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα αυτοι οι αριθμοι. Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα. Οντως ειναι πιο ομορφο :p

Μου αρεσει που εχει 2gb για apps. Το ace 2 αμφιβαλλω αν θα εχει τοσα. Βασικα για την καμερα ειχα την αισθηση απο οσα εχω διαβασει οτι του sole ειναι καλυτερη. Και τα 2 εχουν 5mp αλλα καμερα απο καμερα διαφερει. ;)

Οσο για το floating touch δεν ξερω πως μπορει να μου φανει χρησιμο. Κατι πολυ χρησιμο πιστευω ειναι το NFC. Τo sole εχει ενω το ace 2 οχι. Χαιρομαι και για την JB μακαρι να την παρει. Οσο για την μπαταρια η διαφορα ειναι σχετικα μικρη. 1320 mAh το sole, 1500 το ace 2. Ομως στο gsmarena λεει 470h αναμονη για το sole και 670h για το ace 2. Αντοιστιχα μεγαλη διαφορα υπαρχει και στον χρονο ομιλιας. Αναρωτιεμαι αν οντως ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα αυτοι οι αριθμοι. Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

 

Η καμερα απλα ειπα οτι τραβαει καλυτερα και δεν ξερω τον λογο αν και πιστευω το φλασ του ειναι πιο δυνατο!Τωρα για την μπταρια που λες το 1320 μερχρι το 1500 δεν ειναι μεγαλη διαφορα.Αλλα μπορει να διαρκει πιο πολυ στο ace γιατι απο τι ειδα η οθονη παιζει πολυ χαμηλα και δεν ειχε ρυθμισης φωτεινοτητας...Ηταν 2.3 gb

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι βαζοντας σε λειτουργια το XLOUD στο sole μου στην δυνατοτερη ενταση κανει ενα περιεργο ηχο(σαν παφ-παφ οπως ειχε αναφερει και ενας φιλος αρκετα ποστ πιο πισω).το κανει στις 2-3 βαθμιδες πριν το τερμα και μεχρι σε αυτο της εντασης!βγαζοντας το XLOUD ακομα και στο τερμα ακουγεται κανονικα αλλα πιο χαμηλη ενταση και πιο φτωχη σε ποιοτητα.τελικα επεσα σε ελλατωματικο κινητο η ετσι ειναι σε ολους?δεν το κανει σε ολα τα τραγουδια αλλα σε πιο δυνατα σε μπασο.και στο youtube και στα βιντεο επισης.

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα απλα ειπα οτι τραβαει καλυτερα και δεν ξερω τον λογο αν και πιστευω το φλασ του ειναι πιο δυνατο!Τωρα για την μπταρια που λες το 1320 μερχρι το 1500 δεν ειναι μεγαλη διαφορα.Αλλα μπορει να διαρκει πιο πολυ στο ace γιατι απο τι ειδα η οθονη παιζει πολυ χαμηλα και δεν ειχε ρυθμισης φωτεινοτητας...Ηταν 2.3 gb

 

Σε ευχαριστω. Κατι αλλο ακομα. Πιστευεις οτι η διαφορα στη ram μεταξυ τους, κανει και σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Κατι αλλο ακομα. Πιστευεις οτι η διαφορα στη ram μεταξυ τους, κανει και σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις;

 

Αυτο εχει να κανει με τη χρηση του καθενος. Καλως ή κακως, οσο μεγαλυτερη ραμ τοσο πιο πολλες "ανασες" για τη συσκευη σε διαφορες (σκληρες) διεργασιες. Σε καθημερινη χρηση, φυσικα και δεν θα χεις προβλημα με κανενα απο τα δυο. Εγω αν ημουν απαιτητικος χρηστης θα διαλεγα αυτο με την καλυτερη ραμ σε ολα τα gadget μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Κατι αλλο ακομα. Πιστευεις οτι η διαφορα στη ram μεταξυ τους, κανει και σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις;

 

Σιγουρα η ραμ παιζει ρολο ας ηταν και 100mb μεγαλυτερη αλλα επρεπε να ειχε το sole αυτην ραμ και οχι το ace κατα την γνωμη μου.Γιατι το ui to ace ειναι πολυ απλο σε σχεση με το sony.Οχι οτι υπαρχει προβλημα αλλα φανταστειτε το σολε μας με 756 :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...