Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την 54 ειναι πιο δυσκολος.. φανταζομαι θα βγει πιο ευκολος όπως και με την 10

εγώ προσωπικά περιμένω γιατί βαριέμαι την διαδικασία.. αν αργήσει πολύ τότε θα την κανω ομως..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να καταλάβω,λες πως με την έκδοση 6.1.1.Β.1.54. δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω root και να περιμένω να βγει σωστά?

 

Ακριβώς.. Μην κάνεις την αναβάθμιση... Θα σε δυσκολέψει πολύ και στο ροοτ και στις ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. Μην κάνεις την αναβάθμιση... Θα σε δυσκολέψει πολύ και στο ροοτ και στις ρομ..

 

Και αν την κάνω τι θα αλλάξει στο κινητό?

 

EDIT:Θα βγουν rom και για αυτή την έκδοση ε?

Link to comment
Share on other sites

Και αν την κάνω τι θα αλλάξει στο κινητό?

 

EDIT:Θα βγουν rom και για αυτή την έκδοση ε?

 

Στο κινητό δεν θα αλλάξει τίποτα ουσιαστικό.. Έχουν βγει Updates στις rom για την 1.54 αλλά δεν θα μπορέσεις να βάλεις CWM γιατί δεν θα είσαι ροοτ..

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δεν θα αλλάξει τίποτα ουσιαστικό.. Έχουν βγει Updates στις rom για την 1.54 αλλά δεν θα μπορέσεις να βάλεις CWM γιατί δεν θα είσαι ροοτ..

 

Επειδή είμαι τελείως άσχετος από root,τι διαφορά θα έχει να βάλω cwm από το να βάλω nova launcher?:p(ελπίζω να μην την πέταξα την κουταμάρα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι τελείως άσχετος από root,τι διαφορά θα έχει να βάλω cwm από το να βάλω nova launcher?:p(ελπίζω να μην την πέταξα την κουταμάρα)

 

Δεν έχουν καμοία σχέση.

 

1. CWM ειναι λογισμικό κατά την εκίνηση του κινητού. Δεν ειναι επίσημο.

2. με το novalauncher αλλάζεις την επιφάνεια εργασίας του κινητού σου.

3. root ειναι η διαδικασία απόκτησης πρόσβασης στα αρχεία συστήματος του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι τελείως άσχετος από root,τι διαφορά θα έχει να βάλω cwm από το να βάλω nova launcher?:p(ελπίζω να μην την πέταξα την κουταμάρα)

 

:p

 

δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.. cwm είναι clockword recovery mode.. Μέσω αυτού φλασάρεις ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασα τα αρχεία από το πρώτο link τα έκανα extract στην επιφάνεια εργασίας αλλά ο φάκελος μου δημιουργήθηκε ονομάζεται stuff και όχι Root_with_Restore_by_Bin4ry και όταν πάω να βρω το RunMe.bat βρίσκω ένα αρχείο που ονομάζεται RunMe αλλά μου λέει πως είναι ''αρχείο δέσμης Windows'' τι κάνω?
Link to comment
Share on other sites

όταν το κανεις extract σου βγάζει ένα αρχείο και έναν φάκελο. τον φάκελο stuff και τον άρχει runme.bat , τρέχεις τα runme.bat όπως σου λέει ο οδηγός :happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι μου έλεγε και μια στιγμή μου εμφάνισε επιλογή να πατήσω ένα πλήκτρο για συνέχεια,πάτησα και έκλεισε το αρχείο τώρα?
Link to comment
Share on other sites

πάτησες επαναφορά στο κινητό? αν ναι τότε είσαι root ;) θα δεις και τα σχετικά εικονίδια στις εφαρμογές

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

πάτησες επαναφορά στο κινητό? αν ναι τότε είσαι root ;) θα δεις και τα σχετικά εικονίδια στις εφαρμογές

 

Τι εννοείς επαναφορά στο κινητό??Δεν έλεγε να κάνω κάτι τέτοιο,δεν βλέπω ούτε εικονίδια ούτε εφαρμογές,να ξανανοίξω το αρχείο με ξεκλείδωτο το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία είναι η εξής , πρώτα ενεργοποιείς στο κινητό την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" , μετά συνδέεις το κινητό με το pc και τρέχεις το runme.bat ,επιλεγεις normal mode , αφού το τρέξεις σου εμφανίζει στην οθόνη του κινητού (και χωρίς εσύ να πειράξεις το κινητό) αν θες να κανεις επαναφορά. πατάς επαναφορά , κανεις επανακίνηση και τέλος. αν τα κανεις όλα και δεν σου εμφανίζει κάτι στην οθόνη δοκίμασε να κατεβάζεις το αρχείο από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επαναφορά στο κινητό??Δεν έλεγε να κάνω κάτι τέτοιο,δεν βλέπω ούτε εικονίδια ούτε εφαρμογές,να ξανανοίξω το αρχείο με ξεκλείδωτο το κινητό?

 

Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία είναι η εξής , πρώτα ενεργοποιείς στο κινητό την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" , μετά συνδέεις το κινητό με το pc και τρέχεις το runme.bat ,επιλεγεις normal mode , αφού το τρέξεις σου εμφανίζει στην οθόνη του κινητού (και χωρίς εσύ να πειράξεις το κινητό) αν θες να κανεις επαναφορά. πατάς επαναφορά , κανεις επανακίνηση και τέλος. αν τα κανεις όλα και δεν σου εμφανίζει κάτι στην οθόνη δοκίμασε να κατεβάζεις το αρχείο από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

edit: δες και το video με οδηγίες στο youtube αν δυσκολεύεσαι

 

Δεν εμφανίζει κανένα normal mode!!Τα μπέρδεψα,ειδικά με το παραπάνω video!!

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Οταν τρέξεις το αρχείο runme.bat ανοίγει παράθυρο dos και εκεί επιλέγεις το 1 αν θυμάμαι καλά για normal mode. κατι δεν κάνεις σωστά.
Link to comment
Share on other sites

με το που τρέξεις το runme.bat βγαίνει αυτό το ππαράθυρο

 

http://postimage.org/image/egm977mmr/

 

edit:το video τα μπερδεύει αρκετά έχεις δίκιο.αστο και απλά ακουλούθησε τον οδηγό του zxr είναι πολύ απλό

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

με το που τρέξεις το runme.bat βγαίνει αυτό το ππαράθυρο

 

http://postimage.org/image/egm977mmr/

 

Όχι μου λέει:This script will root your android phone with adb restore function script by bin4ry thanks to goroh_kun and tkymgr for the idea.Idea for Tablet S from Fi01_ISO1

17.09.2012

 

Device type:

1)Xperia T

2)Tablet S

3)LT26,LT22 etc.

4)Other

Make a choice:

 

Κατεβάζω από το εναλλακτικό link και θα σας πω αν έχω κάποιο πρόβλημα

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

στο ειπα και πιο πριν ρε συ , δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε , συνοψίζω. εφόσον δεν έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία .54 και εισαι στην .10 , θα κάνεις τα παράκατω :

 

- Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού / επιλογές για προγραμματιστές και επιλέγεις το usb debugging.

- Κατεβάζεις το αρχείο zip από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 και το κάνεις unzip στην επιφάνεια εργασίας σου. θα δημιουργηθεί ένας φάκελος όπου μέσα θα δεις το αρχείο runme.bat

- Με ανοιχτό το κινητό και συνδεμένο στο pc τρέχεις το αρχείο , ανοίγει το παραπάνω παράθυρο , πατάς το 1 ( normal mode ) και enter.

- Αφού στο παράθυρο φορτώσει κάποια πράγματα στο κινητό σου θα ανοίξει μία ρύθμιση και κάτω κάτω θα λέει επαναφορά. Πατάς στην επαναφορά και κάνει επανεκίννηση το κινητό σου. θα αφήσεις συνδεμένο ακόμα το κινητό στο pc και θα σου γράψει στο παράθυρο DOS ότι όλα ΟK.

Μετά θα πρέπει να δείς στις εφαρμογές σου την εφαρμογή SU (super user) που σημαίνει ότι εισαι ροοτ.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

στο ειπα και πιο πριν ρε συ , δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

Τα κατάφερα είμαι πολύ κοντά,έχει σταματήσει σε ένα σημείο και λέει Running,δεν πειράζω το κινητό μέχρι να τελειώσει αυτό που κάνει το pc έτσι?

 

Ανοικα το κινητό και τώρα το έβαλα να κάνει επαναφορά το backup μου.

Τώρα λέει να περιμένω να κάνει επανακίννηση και όλα οκ μετά.

Πρόβλημα:Λέει waiting for device to come up again

Κάτι έπαθε ο υπολογιστής και δεν αναγνωρίζει το κινητό την τύχη μου μέσα!!

 

EDIT:Τα κατάφερα αλλά δεν θυμάμαι πόσες φορές πρέπει να δωνηθέι το κινητό για να κάνει το reboot!!

Edited by Nero55
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον. Αφού έφτασες στο "waiting for device to come up again" τα έκανες σωστά. Το κινητό πρέπει να το έχεις συνδεμένο όσο κάνει restart μέχρι να μπεί στο λειτουργικό και να σου γράψει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Τι λειτουργικό έχεις στο pc ?
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον. Αφού έφτασες στο "waiting for device to come up again" τα έκανες σωστά. Το κινητό πρέπει να το έχεις συνδεμένο όσο κάνει restart μέχρι να μπεί στο λειτουργικό και να σου γράψει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Τι λειτουργικό έχεις στο pc ?

 

windows 7 λοιπόν νομίζω το κατάφερα έχει μέσα μια εφαρμογή που λέγεται SuperSu άρα είμαι rooted?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...