Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σήμερα δεν θα έπρεπε να πιστωθούν οι τόκοι καταθέσεων για το Νοέμβριο; 1η του μήνα πέφτει αύριο (Σάββατο). Θυμάμαι προηγούμενους μήνες που έπεφτε η 1η σαββατοκύριακο και οι τόκοι πιστώνονταν την προηγούμενη μέρα.

 

Παρασκευή 14.00 δύσκολο να πιστωθούν...

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή 14.00 δύσκολο να πιστωθούν...

 

Πιστώθηκαν σήμερα. Το λογικό θα ήταν να πιστωθούν Παρασκευή πρωί (όπως είπα, έχει ξανατύχει να πέφτει Σάββατο 1η και έμπαιναν την προηγούμενη). Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα. σημερα εκανα για πρωτη φορα καταθεση μεσω ατμ αλλα πανω στον καταθετικο φακελο δεν εγραψα τιποτα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει προβλημα με αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Πιστώθηκαν σήμερα. Το λογικό θα ήταν να πιστωθούν Παρασκευή πρωί (όπως είπα, έχει ξανατύχει να πέφτει Σάββατο 1η και έμπαιναν την προηγούμενη). Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο.

 

Δηλαδή τόκοι που αφορούσαν 1-30 του μηνός πιστώθηκαν στις 30 πριν το κλείσμο της ημέρας???

Δύσκολο... Είσαι σίγουρος? Προσοχή, άλλο πότε μπήκαν και άλλο ημερομηνία αξίας...

 

Μια ερωτηση και απο μενα. σημερα εκανα για πρωτη φορα καταθεση μεσω ατμ αλλα πανω στον καταθετικο φακελο δεν εγραψα τιποτα. γνωριζει καποιος αν υπαρχει προβλημα με αυτο;

 

Δεν χρειάζεται να γράψεις τίποτα. Ο υπάλληλος που θα τον ανοίξει γράφει.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα (δεν βρήκα ανάλογο τοπικ στην αναζήτηση).. ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής λογαριασμού ΔΕΗ ή/και ΕΥΔΑΠ με πιστωτική/χρεωστική κάρτα χωρίς πάγια εντολή; Αν όχι μέσω του site.. σε κάποιο ΚΕΠ ίσως ή στο ταμείο της ΔΕΗ;

 

Επίσης έχει εγγραφεί κανένας στο ΔΕΗ ebill? Αν γραφτείς σταματάνε να σου ρχονται λογαριασμοί στο σπίτι και έρχονται μόνο ηλεκτρονικά; ή ισχύουν και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόκοι που αφορούσαν 1-30 του μηνός πιστώθηκαν στις 30 πριν το κλείσμο της ημέρας???

Δύσκολο... Είσαι σίγουρος? Προσοχή, άλλο πότε μπήκαν και άλλο ημερομηνία αξίας...

 

Ναι, είμαι βέβαιος. Αυτό συνέβη συγκεκριμένα το Σεπτέμβριο, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έπεφτε 1/10 Σάββατο και Παρασκευή είχαν μπει οι τόκοι (Πειραιώς).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα (δεν βρήκα ανάλογο τοπικ στην αναζήτηση).. ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής λογαριασμού ΔΕΗ ή/και ΕΥΔΑΠ με πιστωτική/χρεωστική κάρτα χωρίς πάγια εντολή; Αν όχι μέσω του site.. σε κάποιο ΚΕΠ ίσως ή στο ταμείο της ΔΕΗ;

 

Επίσης έχει εγγραφεί κανένας στο ΔΕΗ ebill? Αν γραφτείς σταματάνε να σου ρχονται λογαριασμοί στο σπίτι και έρχονται μόνο ηλεκτρονικά; ή ισχύουν και τα 2;

Δεη: στο http://www.easypωτική ay.gr με κάρτα πειραιώς , Στο livepay.gr με eurobank , και με online Banking στην Alpha με πιστωτική.

 

 

ΕΥΔΑΠ : στο site της ΕΥΔΑΠ http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=390

Link to comment
Share on other sites

Δεη: στο http://www.easypωτική ay.gr με κάρτα πειραιώς , Στο livepay.gr με eurobank , και με online Banking στην Alpha με πιστωτική.

 

 

ΕΥΔΑΠ : στο site της ΕΥΔΑΠ http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=390

 

Αυτό το easypay ειναι φοβερό.. Eydap.gr δεν βρηκα κατι.. Ελεγε μονο για easypay με πιστωτική και μετά με χρέωση τραπεζικου λογαριασμου καποιων τραπεζων´..

Στο πεδιο που λεει να βαλω τον λογαριασμό "και ενδεχομένως εξοφλήστε τον" .. Θα μπορω να τον εξοφλήσω κανονικά δηλαδη; Με μπερδεψε λίγο το ενδεχομένω που λέει

Μα καλά τόσο δύσκολο τους είναι να φτιάξουν ηλεκτρονική πληρωμή εκεί στη δεη; Ειδικά τώρα που σε ολους μας έρχεται φουσκωμένη..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το easypay ειναι φοβερό.. Eydap.gr δεν βρηκα κατι.. Ελεγε μονο για easypay με πιστωτική και μετά με χρέωση τραπεζικου λογαριασμου καποιων τραπεζων´..

Στο πεδιο που λεει να βαλω τον λογαριασμό "και ενδεχομένως εξοφλήστε τον" .. Θα μπορω να τον εξοφλήσω κανονικά δηλαδη; Με μπερδεψε λίγο το ενδεχομένω που λέει

Μα καλά τόσο δύσκολο τους είναι να φτιάξουν ηλεκτρονική πληρωμή εκεί στη δεη; Ειδικά τώρα που σε ολους μας έρχεται φουσκωμένη..

Βάλε τον αριθμό λογαριασμού και μετά θα σε οδηγείσει να τον εξοφλήσεις,

Διόρθωση δυστυχώς σε στέλνει στην τράπεζα σου

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει εγγραφεί κανένας στο ΔΕΗ ebill? Αν γραφτείς σταματάνε να σου ρχονται λογαριασμοί στο σπίτι και έρχονται μόνο ηλεκτρονικά; ή ισχύουν και τα 2;

 

Δεν σταμάτησαν να έρχονται ταχυδρομικά οι λογαριασμοί που βλέπω πλέον και μέσω του ebill. Μπορείς να δηλώσεις διάφορα ακίνητα, αρκεί να έχεις πρόσφατο λογαριασμό (τελευταίου δωδεκάμηνου), ώστε να δώσεις τα στοιχεία που ζητάει το σύστημα. Μέσα σε λίγα λεπτά θα έχεις πρόσβαση στους πρόσφατους λογαριασμούς (ενός έτους) για το ακίνητο που πρόσθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί η Πειραιώς δεν επεκτείνει τα online καταθετήρια. Γιατί να μην είναι όλα τα ΑΤΜ έτσι δηλαδή; Ή τουλάχιστον 1 σε κάθε περιοχή; Εγώ που μένω Μέγαρα, θα πρέπει να πάω Αθήνα (40χλμ) για κάτι τέτοιο, αν π.χ. ένα Σάββατο ή ένα απόγευμα θέλω οπωσδήποτε να κάνω μια κατάθεση και τα χρήματα να είναι άμεσα διαθέσιμα. Δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια επιλογής των περιοχών.

 

Άσχετο, ποιές άλλες τράπεζες έχουν αυτή τη δυνατότητα πλην Εθνικής;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί η Πειραιώς δεν επεκτείνει τα online καταθετήρια. Γιατί να μην είναι όλα τα ΑΤΜ έτσι δηλαδή; Ή τουλάχιστον 1 σε κάθε περιοχή; Εγώ που μένω Μέγαρα, θα πρέπει να πάω Αθήνα (40χλμ) για κάτι τέτοιο, αν π.χ. ένα Σάββατο ή ένα απόγευμα θέλω οπωσδήποτε να κάνω μια κατάθεση και τα χρήματα να είναι άμεσα διαθέσιμα. Δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια επιλογής των περιοχών.

 

Άσχετο, ποιές άλλες τράπεζες έχουν αυτή τη δυνατότητα πλην Εθνικής;

 

Κύπρου, Citibank, HSBC, κάποια eurobank .

Το μεγάλο αρνητικό ειναι οτι η alpha bank δεν έχει ούτε ένα τέτοιο ΑΤΜ . Απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη τράπεζα .

Link to comment
Share on other sites

Κύπρου, Citibank, HSBC, κάποια eurobank .

Το μεγάλο αρνητικό ειναι οτι η alpha bank δεν έχει ούτε ένα τέτοιο ΑΤΜ . Απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη τράπεζα .

 

Ναι, αλλά τουλάχιστον η alphabank όπως και η eurobank λειτουργούν κάποια καταστήματα με διευρυμένο ωράριο (απογεύματα και Σάββατο). Κάτι που θα έπρεπε να έχουν κάνει όλες οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Alex0077

Με το easypay καλό είναι να κάνεις εγγραφή στην υπηρεσία αυτή της ΠΕΙΡAIΩΣ και μπορείς να πληρώσεις την ΔΕΗ αλλά και άλλους λογαριασμούς ηλεκτρονικά με χρήση Χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας και αμέσως σου έρχεται "απόδειξη" για την επιτυχή συναλλαγή έχεις βέβαια χρέωση 30 λεπτά ή μήνυμα αποτυχημένης συναλλαγής αν κάτι δεν είναι σωστό. Μέσα από το easypay μπορείς επίσης να ορίσεις ημερομηνία που θέλεις να πληρωθεί ένας λογαριασμός. Είναι πολύ βολική υπηρεσία αυτή γιατί δεν χρειάζεται να ξοφλήσεις αν δεν μπορείς όλο το ποσό (το κάνεις και σε δόσεις!!) η ΔΕΗ όμως για τα καθυστερούμενα βάζει τόκους υπερημερίας,

Link to comment
Share on other sites

Κύπρου, Citibank, HSBC, κάποια eurobank .

Το μεγάλο αρνητικό ειναι οτι η alpha bank δεν έχει ούτε ένα τέτοιο ΑΤΜ . Απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη τράπεζα .

Κάποια καταστήματα της Εμπορικής επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Alex0077

Με το easypay καλό είναι να κάνεις εγγραφή στην υπηρεσία αυτή της ΠΕΙΡAIΩΣ και μπορείς να πληρώσεις την ΔΕΗ αλλά και άλλους λογαριασμούς ηλεκτρονικά με χρήση Χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας και αμέσως σου έρχεται "απόδειξη" για την επιτυχή συναλλαγή έχεις βέβαια χρέωση 30 λεπτά ή μήνυμα αποτυχημένης συναλλαγής αν κάτι δεν είναι σωστό. Μέσα από το easypay μπορείς επίσης να ορίσεις ημερομηνία που θέλεις να πληρωθεί ένας λογαριασμός. Είναι πολύ βολική υπηρεσία αυτή γιατί δεν χρειάζεται να ξοφλήσεις αν δεν μπορείς όλο το ποσό (το κάνεις και σε δόσεις!!) η ΔΕΗ όμως για τα καθυστερούμενα βάζει τόκους υπερημερίας,

 

 

 

Ναι αλλά για τη ΔΕΗ θέλει πιστωτική από Πειραιώς μόνο. Δεν δέχεται άλλες κάρτες. Ενώ σε άλλους οργανισμούς δέχεται από όλες τις τράπεζες ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Προσπαθώ να αποκτήσω μία συσκευή από το ιντερνετ (Nexus 4 συγκεκριμένα) και θέλω να χρεώσω δικιά μου κάρτα. Το πρόβλημα μου είναι πως η κάρτα μου είναι η Εθνοcash plus της Εθνικής και δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να πραγματοποιήσω αγορά με αυτήν καθώς όταν εισάγω τον αριθμό κάρτας στο Google Wallet μου βγάζει: "Το πεδίο Αριθμός κάρτας δεν είναι έγκυρο". Έκανα και μία διαδικασία από το site της Εθνικής που λέει είναι απαραίτητη για αγορές μέσω ιντερνετ( έκανα εγγραφή την κάρτα στο MasterCard® SecureCode™ / Verified by VISA), αλλά και πάλι τίποτα. Υπάρχει πιθανότητα να μην γίνεται με αυτήν την κάρτα να ψωνίσω μέσω Google (καθότι δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική maestro) ή παίζει να κάνω κάτι λάθος;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις μπερδέψει λίγο. Η κάρτα ειναι maestro , όχι MasterCard . Σχεδόν πουθενά δεν περνάει ειδικά στο Ίντερνετ . Κοίταξε στη σελίδα αν στους τρόπου πληρωμής λέει maestro (χλωμό ). Διαφορετικά βγάλε μια χρεωστική από alpha, Κύπρου , Πειραιώς .
Link to comment
Share on other sites

Η μια prepaid φιλε.

Να ρωτησω ρε παιδια. Τι πλεονεκτηματα κερδιζει καποιος με την αποκτηση φοιτητικης πιστωτικης σε σχεση με μια απλη πιστωτικη. Βλεπω οτι εχουν ολες οι μεγαλες απο μια τετοια(Alpha, Euro, Εθνικη, Πειραιως, Millennium κοκ)..

Ακομα καποιες εχουν κατι σαν μηνιαιο ποσο συνδρομης. Αλλες 1μηνο αλλες καθολου..:wacko:

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Η μια prepaid φιλε.

Να ρωτησω ρε παιδια. Τι πλεονεκτηματα κερδιζει καποιος με την αποκτηση φοιτητικης πιστωτικης σε σχεση με μια απλη πιστωτικη. Βλεπω οτι εχουν ολες οι μεγαλες απο μια τετοια(Alpha, Euro, Εθνικη, Πειραιως, Millennium κοκ)..

Ακομα καποιες εχουν κατι σαν μηνιαιο ποσο συνδρομης. Αλλες 1μηνο αλλες καθολου..:wacko:

 

Τίποτα.. Δεν είναι πλεονέκτημα παρά το αντίθετο. Συνήθως έχουν μεγαλύτερα επιτόκια γιατί ο κίνδυνος είναι αυξημένος, μηδενικό ή ελάχιστο ποσό για ανάληψη .. Η alpha bank την έχει κόψει. Η εθνική δεν έχει επίσης.

Συνδρομή είναι δωρεάν συνήθως .. Ασχετα τι λένε εκεί. Με εξαίρεση τη eurobank που σε χρεώνει με το μήνα ένα ποσό . Νομίζω 1 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ 1000 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΕΙΣΟΔΗΜΑ 17.000 ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.[/QUOT

 

ΔΕ ΘΕΛΩ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ, ΘΑ ΦΑΣ ΑΚΥΡΟ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΞΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ, ΓΝΩΡΘΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΙΡΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗ ΣΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΡΧΕΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Δεν θα μας κουράσεις αλλα μας κούρασες:p

 

Εχεις κάνει το ιδιο ερώτημα 3-4 φορές. Μην βιάζεσαι κάποιος θα το δει και θα σου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα ναι. Βασικά δεν νομίζω να σου βγάλει καμία τράπεζα θα πρότεινα ενεχειροδανειστήριο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...